هنر و سینما

فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» هیچ‌وقت قدرت حقیقی گندالف را نشان ندادند

در حالی که فیلم ارباب حلقه‌ها کتاب‌های تالکین را با جزئیات نشان می‌دهد، اما هرگز قدرت واقعی گندالف را به مخاطب نشان نمی‌دهد.

تنها در یازده ساعت فیلمبرداری، هر سه اسطوره های کتاب تالکین را به خوبی ارائه کردند و همچنین شاهد تکامل شخصیت بیشتر مردم بودیم. اما در عین حال، این فیلم‌ها شامل بخش‌هایی از داستان تالکین نیستند که به تعریف هویت و قدرت گندالف کمک کند.

بحث اخیر در توییتر در مورد اینکه چه کسی در نبرد بین گندالف، یودا و دامبلدور پیروز می شود، برتری واقعی گندالف را آشکار کرده است. همانطور که در فیلم ها دیده ایم، جاودانگی گندالف نقش مهمی ایفا می کند. زمانی که دامبلدور و یودا پس از مرگشان به حالت نامشهود بازگشتند، مرگ گندالف به معنای پیشرفت بود. پس از ترور بالروگ در «یاران حلقه»، او با قدرت بیشتری برای گندالف سفید بازمی گردد. همین برای اثبات برتری گندالف در این مبارزه کافی است.

اما فیلم ارباب حلقه ها به منبع واقعی قدرت خود اشاره نکرد. به عنوان یک جادوگر در قرون وسطی، داستان او بسیار پیچیده تر از مردی است که با قدرت ها و جادوی ویژه متولد شده است، یا کسی که رابطه خاصی با یک نیرو دارد، مانند بازیکنان در جنگ ستارگان. در واقع می توان گندالف را یک فرشته دانست. او مایا است، نوعی خدا که توسط روح خلاق او به قرون وسطی فرستاده شده است، که گاندالف را به یکی از قدرتمندترین نقشه های ارباب حلقه ها تبدیل می کند، اگرچه مشخص نیست.

ندالف

درست است که قدرت واقعی گندالف در فیلم نشان داده نشده است، اما جالب اینجاست که شبیه به کتاب است. تالکین بیشتر برای سه گانه هابیت و ارباب حلقه ها شناخته می شود. در این کتاب که توسط کریستوفر، پسر تالکین، پس از مرگ وی منتشر شده است، وی به بررسی جزئیات و تاریخچه موجوداتی که قرون وسطی را خلق کرده اند، از جمله نژادهای مایا مانند گندالف می پردازد. البته داستان پیچیده «سیلماریلیون» موضوع «ارباب حلقه‌ها» نیست، زیرا هدف فیلم روایت داستانی است که گندالف یکی از شخصیت‌های اصلی آن است، نه شخصیت اصلی.

قدرت هایی که گندالف در این فیلم ها استفاده می کند، مانند پرتوهای نور، امواج، کنترل صدای خود و ایجاد آتش بازی برای هابیت ها، قطعا ثابت می کند که او مردی قوی است. با این حال، به دلیل هویت او و این واقعیت که او از خدایان آمده است، سطح قدرت او بسیار فراتر از آن چیزی است که ما می بینیم. از کمک او به والار (موجوداتی مانند فرشتگان بزرگ)، متوجه می شویم که نژاد مایار نه تنها قدرت دستکاری اشیا و قدرت ها را دارد، بلکه حتی می تواند آنها را ایجاد کند. گندالف همچنین احتمالاً باهوش‌تر از چیزی بود که در ارباب حلقه‌ها دیدیم، و جاودانگی او به این معنی بود که او تجربه زیادی داشت. بنابراین، با نگاهی به اینکه بازگشت او از مرگ در «دو برج» چقدر منحصر به فرد است، حتی عنوان جدید، گندالف سفید، ذره‌ای از شخصیت و توانایی‌های او را نشان نمی‌دهد.

توصیف چنین ادبیات پیچیده ای همیشه سخت است، اما این سه گانه های پیتر جکسون «ارباب حلقه ها» و «هابیت» بهترین راه را برای انجام آن نشان می دهند. با این حال، همیشه جزئیاتی در تبدیل چنین کتاب های طولانی و پیچیده به فیلم وجود خواهد داشت. به همین دلیل، اگرچه «ارباب حلقه‌ها» گندالف را به یک بازیگر مشهور تبدیل کرد، اما هیچ یک از این فیلم‌ها قدرت واقعی او را نشان ندادند.

منبع: screenrant

.

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا