هنر و سینما

بازراه‌اندازی، احیا، بازسازی و دنباله در فیلم‌های سینمایی چیستند و چه تفاوتی دارند؟

تفاوت بین راه اندازی مجدد، احیا، بازسازی و توالی چیست؟ این چهار اصطلاح بر دنیای فیلم‌سازی مدرن تسلط یافته‌اند و بسیاری از فیلم‌ها و حتی سریال‌های تلویزیونی و پلتفرم‌های پخش از حداقل یکی از آنها برای توصیف دیدگاه جدید او در مورد تاریخ گذشته استفاده می‌کنند.

با این حال، تعیین معنای واقعی هر یک از این اصطلاحات در حال حاضر دشوار است، به خصوص که تعاریف آنها بسیار مشابه هستند و غیرقابل جایگزین به نظر می رسند.

در دهه گذشته، صنعت فیلم (به ویژه هالیوود) به جای خلق آثار جدید، تاکید بیشتری بر بازبینی آثار محبوب و کلاسیک داشته است. با معرفی مجدد یک فیلم سنتی یا فرانچایز به مخاطبان جدید، یک استودیو فیلم می‌تواند از محبوبیت آن استفاده کرده و موفقیت خود را در گیشه افزایش دهد. این رویکرد به تجارت بسیار سودآور بوده است و نمونه بارز آن تولید «جنگ ستارگان» توسط دیزنی و بازسازی زنده فیلم‌های اکشن کلاسیک توسط استودیو است.

نسخه های جدید یا سینمایی و تلویزیونی آثار قدیمی رونق گرفته است و استفاده از کلمات ثابت برای توصیف چنین پروژه هایی دشوار است. هر ساله مجموعه ای از فیلم ها با برندهایی مانند احیا، احیا، تمدید یا دنباله ساخته می شود که استفاده مداوم از این کلمات، تعریف معنای واقعی هر کدام را دشوار می کند. پس این کلمات را با هم به صورت مفید و مختصر با ذکر مثال هایی از هر کدام تعریف می کنیم.

ریبوت چیست؟

ساخت و ساز

شاید رایج‌ترین اصطلاحی که در دهه گذشته برای توصیف نسخه‌های جدید فیلم‌ها و سریال‌های قدیمی استفاده می‌شود «تکرار» باشد. این کلمه به قدری پرکاربرد است که بسیاری از مخاطبان از آن به عنوان مترادف ساخت و ساز استفاده می کنند. با این حال، معانی این دو کلمه کاملاً متفاوت است و اجرای مجدد به عنوان راهی برای بازگویی و توقف نکردن تاریخ یک فیلم قدیمی تلقی می شود. این نقد اغلب به عنوان یک فرنچایز شناخته می شود تا یک فیلم و حاوی داستانی است که به طور کامل برخی از عناصر قبلی مجموعه را نادیده می گیرد. برخی از عناصر، مانند داستان، شخصیت‌ها یا مکان، ممکن است شبیه نسخه‌های قدیمی یک داستان یا سریال به نظر برسند، اما نسخه‌های اصلاح‌شده اغلب کاملاً جدید هستند و هیچ ربطی به آن ندارند. برخی از نمونه‌های قابل توجه این رویکرد در سال‌های اخیر عبارتند از جدیدترین فیلم Star Trek، سیاره میمون‌ها، که در سال 2011 با ظهور سیاره میمون‌ها آغاز شد، میمون‌ها، و تنها استودیو یونیورسال برای مومیایی منقرض شده 2017. حق امتیاز. .

Revival چیست؟

ساخت و ساز

اصطلاح پخش زنده به ندرت در فیلم استفاده می شود و اغلب در تلویزیون یا تلویزیون در پلتفرم های پخش استفاده می شود. بیداری بر خلاف روایت که اغلب در تلاش برای بازگویی یا بازگویی داستان قبلی نادیده می‌گیرد، ادامه همان سریال است و پس از آگاهی مخاطب از آنچه در اپیزود داستان رخ داده، روایت می‌شود. در بسیاری از موارد به این پروژه‌ها «احیاء» می‌گویند، زیرا یا سریال قبلی به پایان می‌رسید یا کسی انتظار نداشت که سریال ادامه پیدا کند، اما سریال ادامه پیدا کرد. نمونه‌های اخیر احیای آن عبارتند از: سریال کوتاه «روزان» (اکنون با نام «کانرز» منتشر شده است) و سریال موفق نتفلیکس، «فولر هاوس» که احیای کمپ محبوب «خانه کامل» است، که می‌گوید. یک داستان جدید و در عین حال ادامه وقایع سری اول.

Remake چیست؟

ساخت و ساز

هالیوود خیلی قبل از اینکه شروع به انتشار فرنچایز و احیای سریال در تلویزیون کند، فیلم های کلاسیک ساخت. سنت بازسازی به روزهای اولیه صنعت فیلم برمی گردد و نمونه هایی از آن به دهه 1920 برمی گردد. فیلمی قدیمی که داستان اصلی خود را حفظ کرده است. یک بازسازی می تواند چیزی کاملا جدید یا نزدیک به داستان اصلی ایجاد کند و این بستگی به استودیو یا تیم سازنده دارد. یکی از بزرگترین نمونه های سینمایی نوآوری «کینگ کنگ» (1933) است که از دهه 1970 بیش از دو بار بازسازی شده است. هر تلاشی برای بازآفرینی «کینگ کنگ» چیز دیگری است. «کینگ کنگ» 1976 از همان تاکتیک های فیلم اصلی استفاده کرد، اما نام بازیگران و داستان را تغییر داد و مفهوم پشت چشم انداز کنگ را تغییر داد، در حالی که فیلم حماسی سال 2005 به کارگردانی پیتر جکسون بسیار به طرح اولیه نزدیک بود. در حال حاضر، پرکاربردترین و محبوب ترین نوآوری ها در این صنعت، فیلم های زنده دیزنی هستند، از جمله «دیو و دلبر» (2017)، «شیر شاه» (2019)، و بسیاری دیگر.

دنباله چیست؟

ساخت و ساز

ساده ترین کلمه برای ادامه داستان قبلی صف است که مفهوم دیگری در فیلمسازی است که از روز اول سینما شروع شد. به بیان ساده، ادامه فیلمی است که داستان فیلم قبلی را ادامه می دهد و در همان سطرها روایت می شود و به نوعی تصدیق می کند که در فیلم قبلی اتفاقاتی رخ داده است. فیلم‌هایی مانند «فرانکنشتاین» (1931) و «سفر در جنگل» (2021) هر دو دنباله‌هایی داشتند (یا خواهند داشت)، که هر دو داستان را ادامه می‌دهند و می‌توانند حتی به بیشتر هم برسند. بدون شک معروف ترین نمونه آن جنگ ستارگان است که از دهه 1980 تاکنون پنج قسمت زنده (و سه قسمت) آن تولید شده است.

چرا این کلمات دیگر معنی ندارند؟

ساخت و ساز

کلماتی مانند تمرین، احیا، بازسازی و دنباله تعاریف واضحی ارائه شده است، اما استفاده از آنها دشوارتر شده و تعریف فیلم های جدید دشوارتر شده است. فیلم هایی مانند «هالووین» (2018) واقعاً بر روی مرز بین دنباله و بازسازی کار می کنند. این فیلم اکشن اصلی «هالووین» سال 1978 را دنبال می‌کند و در عین حال، تمام فیلم‌های دیگر این مجموعه را نادیده می‌گیرد و از نظر فنی یک بازسازی و دنباله است. کلمه Reboot اخیراً برای توصیف چنین فیلم هایی استفاده شد و کلمه pre-boot در سال 2011 با انتشار فیلم Rise of the Planet of the Apes استفاده شد.

گیج‌کننده‌تر از این دسته‌بندی‌ها، مفهوم «تقسیم ارث» است که گاهی از آن به عنوان «ترمیم» یاد می‌شود. این فیلم ها از نظر فنی به عنوان ادامه فرنچایزهای قبلی عمل می کنند، اما به طور کلی داستان هایی را که قبلاً در این فرانچایزها گفته شده است، بازگو می کنند. به عنوان مثال می توان به «جنگ ستارگان: نیرو برمی خیزد» (دنباله ای بر «جنگ ستارگان: بازگشت جدایی»، احیای سری «جنگ ستارگان» و همچنین به روز رسانی «جنگ ستارگان: امید جدید») و « دنیای ژوراسیک” (ادامه ای از “پارک”. ژوراسیک 3 و احیا و بازسازی خود مجموعه، که همچنین بسیار مدیون پارک ژوراسیک اصلی است. در روزی که هالیوود را می سازد تمام کاری است که می تواند برای پول درآوردن انجام دهد. و داستان‌های قدیمی‌تر را بیاورید، یافتن معنای کلمات و تعیین اینکه کدام فیلم یا سریال احیا، احیا یا ادامه یافته است، تلاشی بیهوده است.

منبع: screenrant

.

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا