هنر و سینما

به جز کنگ‌فو و فیلم‌های مهیج از سینمای هنگ کنگ چه می‌دانید؟

سانسور سینماهای هنگ کنگ را تهدید می کند. با این حال، این صنعت از دیرباز با تنوع و خلاقیت خود الهام بخش سینمای جهانی بوده است. از درخشش وونگ کار وای گرفته تا فیلم‌های سریع جان وو و جانی تو، فیلم‌های هنگ‌کنگ برای دهه‌ها بسیار مورد توجه بوده‌اند و انگیزه زیادی برای سینمای بین‌المللی ایجاد کرده‌اند.

کوئنتین تارانتینو کارگردان آمریکایی یک بار در مصاحبه با یک خبرگزاری گفت که او نه تنها از طرفداران سینما در هنگ کنگ است، بلکه درباره آن مطالعه کرده است. دیگر فیلمسازان مشهور آمریکایی مانند ماتریکس سازان واچوفسکی در آثار خود به هنر سینمای هنگ کنگ اشاره می کنند.

آشفتگی داخلی و خارجی این کلان شهر دیدنی که پس از 156 سال حکومت استعماری بریتانیا در سال 1997 به عنوان منطقه ای خاص به چین بازگردانده شد، بارها به فیلمسازی یا آشکارتر یا پنهان تر راه پیدا کرده است. فیلم های هنگ کنگ اغلب به موضوعات تابو در چین می پردازند، مانند گرایش های جنسی خاص، بیماری های روانی، و جنبش های دموکراتیک.

1. تهدید به سانسور

یکی

خشونت پلیس علیه معترضان؛ سکانسی از مستند “شکست نخورید”

در آگوست 2021، مقامات تحت کنترل چین در هنگ کنگ قانون جدیدی برای سانسور صادر کردند که اجازه می دهد فیلم های جدید و قدیمی در نظر گرفته شوند. ادوارد یائو، وزیر بازرگانی، گفت: «هر ویدیویی که در گذشته، حال یا آینده عمومی شود، باید تأیید شود. این خبر نه تنها فیلمسازان هنگ کنگی بلکه طرفداران فیلم را در سراسر جهان شوکه کرد.

بنابراین، سانسور چینی تهدیدی برای صنعت فیلم در حال پیری است. پس از اکران فیلم هایی در مستعمرات سابق بریتانیا در اواخر قرن نوزدهم توسط برادران و پیشگامان فیلم آگوست و لوئیس لومیر، فیلم در اوایل سال 1909 اکران شد. اولین فیلم در هنگ کنگ. پس از آن فیلم مهیج شکل گرفت که در وهله اول شانگهای را تحت الشعاع قرار داد.

. شروعی چشمگیر

بروس

بروس لی در فیلم درودهای مرگ از شانگهای در سال 1972 که در گذشته بزرگترین فیلم صادراتی هنگ کنگ بود.

کونگ فو در دهه 1970 هنگ کنگ را به صحنه بین المللی آورد. این فیلم با بازی بروس لی، آخرین اسطوره هنرهای رزمی، به یک هیجان جهانی تبدیل شد و عشق به هنرهای رزمی را برانگیخت که تا به امروز ادامه دارد. هموطن او جکی چان راه او را در دهه 1980 دنبال کرد.

چان علیرغم شهرت جهانی اش در بین حامیان جنبش دموکراتیک هنگ کنگ محبوبیت کمتری دارد زیرا میهن پرستی خود را نسبت به چین پنهان نمی کرد. به عنوان مثال، چان در یک کنفرانس مطبوعاتی در سال 2009 گفت که “آزادی بیش از حد” یک جامعه “آشوب” مانند هنگ کنگ ایجاد کرده است، و او احساس کرد که باید “کنترل شود” چینی ها.

این فیلم های رزمی نه تنها راه را برای فیلمسازان دیگر در دهه های 1980 و 1990 که هنوز هم فعال هستند، هموار کردند، بلکه سینمای هنگ کنگ را در صحنه بین المللی تثبیت کردند. جان وو بیش از 30 سال پس از موفقیتش در فیلم قاتل (1989) معیار زیبایی شناسی را در فیلم های اکشنی مانند بلوند اتمی (2017) و مجموعه جان ویک تعیین کرده است. هیجان انگیز، اما یک فیلم مستقل.

3. قصیده براندازی

ارسال شد

Infernal Affairs، 2002، با اندرو لاو و آلن مک، نشان دهنده یک جامعه تقسیم شده است.

وونگ کار وای با وو به شهرت رسید. این بازیگر برنده جایزه، تماشاگران را با فیلم هایی مانند «Chungking Express» (1994) و «In the Mood for Love» (2000) که هر دو کلاسیک محبوب هستند، تحت تأثیر قرار داد. نوآر و موج جدیدی در فیلم وجود دارد. این فیلم ها علاوه بر پرداختن به عشق و عشق شکست خورده، ابراز عشق به زادگاهشان هنگ کنگ هستند.

نمونه ای از قدرت ویرانگر سینمای هنگ کنگ، فیلم هیجان انگیز «جهنم» است. در این اقدام هیجان انگیز، دو مرد در طرف های مختلف قانون نقش یک موش و گربه مرگبار را بازی می کنند. بحران بر سر هویت این دو قهرمان که چند سال پس از واگذاری هنگ کنگ به چین توسط بریتانیا در سال 1997 به وجود آمد، ماهیت جامعه هنگ کنگ را منعکس می کند. در سال 2007، مارتین اسکورسیزی، بازیگر کهنه کار هالیوود، فیلم The Departed را بازسازی کرد که جوایز متعددی از جمله گلدن گلوب و چهار جایزه اسکار را از آن خود کرد.

4. ساخت فیلم با وجود مشکلات

یبر

از درون و تنها؛ شاون یو در “دنیای دیوانه” (2016)

علیرغم نفوذ فزاینده مقامات، برخی از جسورترین فیلمسازان هنگ کنگ در اعمال آزادی هنری خود استقامت کردند. مستند سیاسی ده سال (2015) محصول 2025 شامل پنج قسمت کوتاه از کارگردانان مختلف است. این شامل داستان رانندگان تاکسی است که باید در آزمون زبان ماندارین شرکت می‌کردند، فعالانی که خود را در مقابل سفارت بریتانیا به آتش می‌کشیدند، و کودکانی که لباس‌های نظامی پوشیده بودند و بزرگسالان را کنترل می‌کردند. در هنگ کنگ، این فیلم موفقیت بزرگی بود، اما با وجود بودجه محدود و فرصت‌های محدود اکران، در چین سانسور شد.

کارگردان وونگ چون با «دنیای دیوانه» (2016) به ورطه جامعه امروزی هنگ کنگ نگاه کرد. این فیلم یک تحلیلگر مالی سابق را نشان می دهد که به دلیل اختلال دوقطبی شغل خود را از دست می دهد و از بیمارستان روانی اخراج می شود. او به خانه برگشت و نزد پدر راننده کامیون که جرات مراقبت از او را نداشت. این فیلم به نقد برخورد با افراد مبتلا به مشکلات روانی می پردازد و وجود خدا را زیر سوال می برد.

5. تجزیه و تحلیل حقایق

پراکنده شده است

ادوارد لئونگ، یک فعال اکنون زندانی، در فیلم «گمشده در بخار» نورا لام.

مستند Vanished Archives در سال 2017، شورش های سال 1967 علیه رژیم استعماری بریتانیا را روایت می کند که منجر به کشته شدن 51 نفر و مجروح شدن بیش از 1000 نفر شد. از آنجایی که این فیلم نقش دولت چین را نیز بررسی می کند، مجبور شد آن را با هزینه شخصی کارگردان تولید کند. کونی لو ون با کمک یک اسپانسر مستقل. او همچنین توزیع کننده ای پیدا نکرد. هنگ کنگ طرفدار دموکراسی سپس با خرید نسخه های بزرگ دی وی دی از او حمایت کرد.

مستندی درباره زندگی‌نامه نورا لام «گمشده در دود»، ادوارد لیونگ، فعال جوان طرفدار استقلال و سیاستمداری را نشان می‌دهد که توسط دولت تحت تعقیب قرار گرفته است. این فیلم در جشنواره بین المللی فیلم پزشکی در تایوان برنده جایزه شد، اما به دلیل خشونت اجازه نمایش در سینماهای تجاری هنگ کنگ را نداشت. لئونگ به دلیل بی نظمی مجرم شناخته شد و تا سال 2018 در زندان بود.

نمایشنامه «خیابان چانگ یانگ شماره 1» (2018) تضاد قیام 1967 و انقلاب چتر سال 2014 را به تصویر می کشد و سوالاتی را در مورد موضوعاتی مانند خشونت پلیس مطرح می کند. این فیلم همچنین به دلیل “غیر تجاری” بودن از حمایت مالی برخوردار نشد و توسط جشنواره بین المللی فیلم هنگ کنگ رد شد. با این حال، برنده جایزه برتر جشنواره فیلم آسیایی اوزاکا در ژاپن شد.

یبل

«خیابان چانگ یانگ شماره 1» (2018) در هنگ کنگ رد شد اما در ژاپن محبوب شد.

فیلمسازانی از سایر نقاط جهان نیز در هنگ کنگ کار کردند. فیلم آمریکایی / نروژی «به اشتراک نگذار» (2020) به کارگردانی آندرس هامر کارگردان نروژی، درباره اعتراضات گسترده و خشونت پلیس علیه فعالان دموکراسی خواه در سال 2019 است و نامزد جایزه اسکار 2021 برای بهترین مستند کوتاه است.

منبع: dw

.

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا