هنر و سینما

تصویر متفاوت و مثبت از ابرقهرمانان زن دارای معلولیت در فیلم‌های سال 2021

نوع ابرقهرمانی، به زبان ساده، مخاطب را جذب کرد و خود را در یک فرهنگ سنتی قرار داد. با وجود تکامل دنیای سینمای مارول در 13 سال گذشته و سرمایه‌گذاری‌های مختلف (هر چند کوچکتر) در سینما، سیدابلیو و آچبیو مکس به اوج خود رسیده‌اند. کار و درخشش آنها در سطح بالایی قرار دارد. اما همه چیز برای این گونه خوب پیش نرفت و مشکلات زیادی در این مسیر وجود داشت. فرهنگ و رسانه مدام در حال تحول هستند، اما متأسفانه سیر تحول آنها یکسان نیست. کمیک ها در جامعه در حال محبوب شدن هستند و برای افراد بیشتری قابل دسترسی هستند و گروه های مختلف به دنبال افرادی از یک جنسیت، نژاد و قومیت هستند.

ابرقهرمانان اکنون بیش از هر زمان دیگری محبوب هستند. مطمئناً قبلاً این کار را می کردند، اما اکنون با موانعی برای رسانه های اجتماعی و دیدگاه های ابرقهرمانی روبرو هستند. بیشتر مردم روی شخصیت هایی مانند جادوگر اسکارلت، کاپیتان مارول، بیوه سیاه و زن شگفت انگیز تمرکز می کنند و هنوز بین قهرمانان معلول و قهرمانان زن فاصله وجود دارد. ما از قبل Daredevil (چارلی کاکس) را می شناسیم. جیمز رود (دن چیدل) را هم پنج سال پیش در فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی دیدیم. پروفسور ایکس با بازی پاتریک استوارت نمادی از خودش است.

در سریال کماندار، فلیسیتی اسموک نقش اوراکل را بازی کرد. در این سریال معلولیت او برطرف شد و قهرمان روی ویلچر ایستاد و مشخص بود که نشان دادن معلولان مهم نیست، بلکه نشان دادن آنها از جهات مختلف مهمتر است.

هنوز یک عدم تعادل بزرگ بین تصویر معلولیت و زنان در ژانر ابرقهرمانی وجود دارد. با این حال، همه چیز ممکن است تغییر کند. در سال 2021 شاهد تعداد بیشتری از افراد معلول خواهیم بود.

آنها از صندلی چرخدار دور نمی شوند و برای ترویج استراتژی یا معرفی ارزش های کلیشه ای استفاده نمی شوند. ما امیدواریم که سینما و هالیوود همچنان افراد بیشتری را مانند افرادی که در اینجا داریم در بر بگیرد.

1. باربارا گوردون (تایتان)

ابرقهرمانان

 • خالق: آکیوا گلدزمن
 • بازیکنان: آنا دیوپ، تیگان کرافت، رایان پاتر
 • تاریخ انتشار: 018
 • تخفیف رتین گوجه فرنگی: 86 از 100
 • مرده IMDb برای فیلم: 7.6 از 10

باربارا گوردون (ساوانا ولش) در فصل 3 به سریال “تایتان ها” پیوست، زیرا قبل از آن سریال بیشتر بر خانواده خفاش ها متمرکز بود تا تایتان های جوان. این فصل شامل چندین خاطره از دوران پیش از ویلچر او می شود، اما در بیشتر موارد، باربارا آن دوره شورش را پشت سر گذاشته است و به عنوان کمیسر پلیس در گاتهام راه پدرش را دنبال می کند.

سریال تایتان ها از گذشته آشنای باربارا و شخصیت اصلی سریال، دیک گریسون (برنتون توئیتس) استفاده می کند و او را دوست دختر سابق دیک معرفی می کند و در این مورد، دیک به خوبی با فضا و فضا سازگاری دارد. در داستان. فصل 3 احساسات تایتان‌ها در گذشته و حال را بررسی می‌کند، زیرا این احساسات تأثیر زیادی بر نحوه همکاری آنها برای نجات گاتهام دارد.

نقش او به عنوان معشوقه دیک، یک زن معلول را در مرکز ارتباط عاطفی فصل قرار می دهد و ثابت می کند که شخصیت معلول به اندازه هر شخصیت دیگری مهم است. برخلاف دنیای آثار دیگر که در آن افراد ناتوان به ویژه قهرمانان به سمت شخصیت سوم و منفعل کشیده می‌شوند، قهرمان داستان بیشتر به چشم می‌خورد. البته استثناهایی مانند Daredevil وجود دارد که متاسفانه در بسیاری از موارد اینطور نیست.

با این حال، باربارا گوردون به هیچ وجه شخصیت بی اهمیتی نیست. در طول فصل او فعال بود و مردم را به عنوان کمیسر پلیس رهبری می کرد و تمام تلاش خود را برای محافظت از گاتهام انجام می داد. او گاهی با تایتان ها و گاهی با نیروهای فاسد گاتهام روبرو می شود. باربارا می تواند به قدرت اوراکل دسترسی داشته باشد و تصمیم بگیرد که چه زمانی از آن استفاده کند.

سریال تایتان ها او را به استفاده از قدرت محدود نمی کند. او قبلاً نقش Batgirl را بازی می کرد و بنابراین یک مبارز ماهر و حرفه ای است. او در یک دور از خود در برابر حریفانش دفاع می کند و در نبردی هیجان انگیز آنها را به صورت خشک شکست می دهد. باربارا قبل از زخمی شدن این مهارت ها را توسعه داد. مخاطبان به داستان های بیشتری در مورد زنانی مانند باربارا نیاز دارند.

نقاط قوت باربارا بی حد و حصر است، و اگر ارتباط مهم او با گاتهام (و ماهیت داستان تایتان ها در آن دوره) نبود، این سریال به او پیشنهاد بیشتری می داد. (با توجه به افزایش تعداد شخصیت های متناظر). با گاتهام در “تایتان ها”).

. ماکاری (نمرده)

ابرقهرمانان

 • کارگردان: کلویی ژائو
 • بازیکنان: هری استایلز، کیت هرینگتون، جما چان
 • تاریخ انتشار: 021
 • تخفیف رتین گوجه فرنگی: 48 از 100
 • مرده IMDb برای فیلم: 6.6 از 10

ماکاری (لورن ریدلوف) وارد سینما می شود و با فیلم جاودانه ها به دنیای فیلم های مارول می پیوندد. این فیلم نه تنها از نظر ظاهری بلکه از نظر صدا با دیگر فیلم ها و سریال های مارول متفاوت است. اولین تصویر ماکاری از یک قهرمان معلول در یک فیلم مارول (بعدها در “Hawkeye” مشخص شد که جرمی رنر ناشنوا بوده است) و این فیلم در بیان نیاز او به خلاقیت، کار و روابط منحصر به فرد است.

«جاودانه ها» مخاطبان خود را در تاریخ مردمش غوطه ور می کند و در نهایت حقیقت پشت وجود آنها را آشکار می کند و هدفی آخرالزمانی برای وجود و خلقت آنها از آسمان تعیین می کند. خلاقیت موضوع اصلی و اساسی این فیلم است و «جاودانه ها» را به جز نمایش افراد دارای معلولیت متمایز و متمایز از دیگر آثار می کند.

یک راه جالب و قدرتمند برای حمایت از این افراد در جامعه امروزی، نشان دادن خلاقیت افراد دارای معلولیت و اشتیاق آنها به هدف است. جامعه امروزی باید با چیزهایی مانند گنجاندن و برابری دست و پنجه نرم کند، اما «جاودانگی» به عنوان یک خانواده (به جای پذیرش جزئی آنها) با به تصویر کشیدن یک سلبریتی که محافظ و خانواده ای ناشنوا و قدرتمند در اطراف خود ایجاد می کند. ).

اهمیت این موضوع را نباید دست کم گرفت. ماکاری فقط یک شخصیت ساده است، اما “جاودانه ها” کارهای زیادی انجام می دهند و یک گروه جدید راه اندازی می کنند. البته، بیان ماهیت یک رابطه ظریف به زمان نیاز دارد. “جاودانه ها” از عشق خود به درویگ برای شروع آخرین سری نبرد فیلم استفاده می کنند.

«جاودانه‌ها» افسانه و اکشن شخصیت را متعادل می‌کند تا یک قهرمان معلول را در صفحه بزرگ به تصویر بکشد. مارول شروع به معرفی شخصیت‌های زیادی از این دست کرده است، اما به نظر می‌رسد این بازیکنان بیشتر برای سریال‌های تلویزیونی ساخته شده‌اند تا فیلم‌های محبوب‌تر. با این حال، اگر آنها از مکری تقلید کنند و بیشتر از این ویژگی ها را در خود بگنجانند، مخاطبان آنها رضایت بیشتری خواهند داشت.

3. مایا لوپز (Hawkai)

ابرقهرمانان

 • خالق: جاناتان ایگلا
 • بازیکنان: جرمی رنر، هیلی استاینفلد، تونی دالتون
 • سال انتشار: 021
 • تخفیف رتین گوجه فرنگی: 92 از 100
 • مرده IMDb برای سریال: 7.7 از 10

مایا لوپز (آلاکوا کاکس) به عنوان دشمن هاوکای معرفی می شود که قربانی تصادف دیگری به نام پدرش رونین است. Hawkeye زمان زیادی را صرف مطالعه تجربیات افراد دارای معلولیت می کند. مایا ناشنوا است و یکی از اندام هایش شکسته است و داستان او واقعا نشان می دهد که دو فرد یکسان (کلینت و مایا) بسته به محیط و شرایط خود می توانند تغییر کنند و کاملاً متفاوت باشند.

مایا دو ویژگی منحصر به فرد دارد که از دوران کودکی و پدرش به ارث برده است. این دوگانگی در رفتار آنها نیز صدق می کند. او فقط یک حریف قهرمان نیست و می خواهد از زندگی سخت خود و اسارت عمو فرار کند. او تصمیم می گیرد به خاطر از دست دادن فردی که می خواست از او فرار کند، به هر قیمتی شده انتقام بگیرد. غم و اندوه مرگ پدرش تا حدودی مبهم و بسیار گیج کننده است که دلایل اصلی گیر افتادن مایا در این روند چیست.

جالب ترین چیز در مورد مایا این است که داستان فعلی او ارتباط چندانی با معلولیت ندارد و در واقع او نسبت به کلینت فردی آسیب پذیرتر است. ویلسون فیسک (وینسنت دونوفریو) در درجه اول بر التیام زخم های غیبت پدرش و تلاش های او برای فرار از کنترل تمرکز می کند. البته ناتوانی چالش هایی را ایجاد می کند که او بر آنها غلبه می کند و جهان بینی خود را شکل می دهد، اما داستان مایا درباره غلبه بر مشکلات ناشنوایی یا اندام های مصنوعی نیست. این ناتوانی بخشی از هسته شخصیت شخصیت است، نه مبارزات و چالش های فعلی.

مجموعه اسپین آف مایا “اکو” قرار است در دیزنی پلاس منتشر شود و او را به اولین زن معلول تبدیل کند که بازیگر اصلی دنیای سینمایی مارول است. مایا بیشتر به عنوان یک ضدقهرمان عمل می کند تا یک قهرمان معمولی، و در عین حال بین گروه کوچک قهرمانان زن که در حال حاضر در فیلم و سریال نشان داده شده اند تفاوت ایجاد می کند. نشان دادن شخصیتی شبیه به مایا و فراهم کردن شرایط برای بیان داستان او به شکل کامل، به تمایز بین این نوع افراد و این دسته خاص کمک می کند و از افتادن این افراد در کلیشه های مخرب جلوگیری می کند.

منبع: collider

.

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا