تکنولوژی

رقابت سنگین هواوی و سامسونگ در ایران و جهان ؛ پرفروش‌ترین برند موبایل کدام است؟‌

رقابت شدید هواوی و سامسونگ در بازارهای ایران و جهانی ضربه سختی به این شرکت چینی تلقی می شود و هواوی در حال شکست دادن رقبای خود است.

هوآوی در بازار ایران و جهان در رقابت با سامسونگ، غول کره ای موبایل بسیار موفق عمل کرده و در ایران و جهان عملکرد خوبی داشته است. هواوی در بازار جهانی به مراتب از سامسونگ عقب تر است و پیش بینی می شود در صورت لغو تحریم های آمریکا علیه این شرکت، ضرر بزرگی برای این غول کره ای متحمل شود.

شرکت های چینی در 5 سال رشد چشمگیری داشته اند. در سال 2015 تعداد تلفن های همراه به 104 میلیون دستگاه رسید. این بدان معناست که هواوی 5.5 درصد از بازار جهانی را در اختیار دارد. یک سال بعد، این شرکت چینی اعلام کرد که امیدوار است تا سال 2021 به گران‌ترین برند تلفن همراه جهان تبدیل شود. هواوی گزارش جدیدی منتشر کرده است که این موضوع را تأیید می‌کند.

رقابت شدید هواوی و سامسونگ؛ گران ترین برند تلفن همراه در بازار ایران و جهان کیست؟

طبق گزارش Strategy Analytics، جینی امسال 251 میلیون گوشی فروخت و با 17.7 درصد سهم، دومین برند گران قیمت موبایل در جهان شد. در سال 2019، سامسونگ 323 میلیون سهم فروخت و 21.3 درصد از بازار را در اختیار داشت. در مجموع، این بدان معناست که فاصله بین رتبه اول و دوم در بازار بین المللی تنها 3.6٪ است.

شکاف بین این دو شرکت از سال گذشته کاهش یافته است. هواوی سال 2018 را با 14.4 درصد و سامسونگ با 20.3 درصد به پایان رساندند. این بدان معناست که فاصله دو طرف در سال گذشته 5.6 بوده است. از تلاش های ستودنی این شرکت چینی بس است، سامسونگ در سال های اخیر تعداد گوشی های خود را افزایش داده است، اما هواوی همچنان برنده آن است.

پر طرفدارهای ای بی سی مگ
رندرهای جدید هوآوی میت 50 را ببینید

تحریم های آمریکا علیه شرکت های چینی در سال جاری رشد سریع و قابل توجه آنها را متوقف نکرده است. در سرزمین جین، هواوی میت 30 فروش قابل توجهی به دست آورده است. از آنجایی که خدمات گوگل برای این دستگاه قابل اجرا نمی باشد، امکان ارائه آن به بازار جهانی کاهش یافته است.

جالب اینجاست که اپل با فروش 193 آیفون در رتبه سوم این رقابت قرار دارد به عبارت دیگر اپل 13.6 درصد از بازار گوشی های هوشمند را در اختیار دارد. البته اپل در پلتفرم های دیگری مانند اپل واچ با نمایشگر شگفت انگیز خود طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است.

رقابت شدید هواوی و سامسونگ؛ گزارش نیمه اول سال 98 چه می گوید؟

در بازار ایران اعداد بسیار اندک است، اما هفته گذشته شرکت ای بی سی مگ گزارش کامل نیمه اول سال 98 را منتشر کرد و نکات مهمی در این تقسیم بندی در مورد رفتار کاربران وجود دارد.

نکته مهم این گزارش این است که هوآوی پرفروش‌ترین برند در بین تمامی رده‌های خرده‌فروشی ای بی سی مگ است. این شرکت چینی که در سال گذشته سه فاز داشت، حدود 10.5 درصد از کل فروش کالاهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است، همانطور که شرکت های برتر مانند سامسونگ و نوکیا نیز سهم دارند.

دیجی کالا
اعتبار: گزارش کامل نیمه اول 98 ای بی سی مگ

نمودار گران ترین برندهای موبایل در ایران رقابت زیادی با گران ترین برندهای عمومی بازار دارد. با در نظر گرفتن ای بی سی مگ به عنوان فروشگاهی با 20 میلیون بازدیدکننده ماهانه، در ایران، هوآوی، سامسونگ و نوکیا رتبه های اول تا سوم بازار ایران را به خود اختصاص داده اند و 41، 29 و 12 درصد از کل فروش تلفن همراه ایران را به خود اختصاص داده اند. به ترتیب بازارهای آنلاین

گزارش ای بی سی مگ برای تعمیم این موضوع به کل بازار تلفن همراه ایران قابل قبول به نظر می رسد. البته در نبود آمار در این زمینه چاره دیگری نداریم. جایگاه اپل در این لیست نیز مهم است. شرکت های آمریکایی تحت عنوان Honor در رتبه پنجم قرار دارند. به نظر می رسد این موضوع ارتباط زیادی با روابط سیاسی و اقتصادی ایران و آمریکا داشته باشد.

در فصل چهارم این گزارش رقابت هواوی و سامسونگ در بازار ایران است. در صفحه 81 گزارش کامل ای بی سی مگ می خوانیم: «در سال 2017، برند اپل 11.1 درصد بیشتر از سهم ریالی سامسونگ و هواوی رشد کرد، در حالی که در نیمه اول سال 1398 هوآوی 10.9 درصد بیشتر از اپل و سامسونگ بود. نمودار زیر نشان می دهد هواوی در بازار ایران از اپل و سامسونگ جلوتر است.

رقابت هواوی و سامسونگ

همانطور که از این روند پیداست، به نظر می رسد هواوی بازار خرده فروشی تلفن همراه در ایران و جهان را در اختیار گرفته است. اما مسلم است که غول فناوری کره ای به راحتی تسلیم نخواهد شد و سیاست خود را تغییر نخواهد داد. عوامل دیگری مانند تحریم های اقتصادی ایالات متحده، تأثیر زیادی بر این رقابت شدید بین هواوی و سامسونگ دارد.

نظر شما در مورد این مسابقه چیست؟ آینده بازار تلفن همراه در ایران و جهان را چگونه ارزیابی کنیم؟

بیشتر بخوانید:

منبع:

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا