نسل های تلفن همراه ؛ مروری بر تاریخچه اینترنت موبایل در جهان

تلفن همراه و اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی بشر امروزی است. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به تاریخچه و نسل گوشی های تلفن همراه و اینترنتی که در اختیار کاربران قرار گرفته است.

تلفن های همراه را می توان به عنوان یک فناوری قدیمی در صنعت مخابرات طبقه بندی کرد. این فناوری در دهه 1950 معرفی شد و برای اولین بار در ماشین های پلیس و تاکسی ها استفاده شد و برای ارسال و دریافت سیگنال های رادیویی استفاده شد. این نسل از گوشی ها با نام 0G شناخته می شوند.

اولین نسل از تلفن های همراه مدرن در دهه 1980 معرفی شد، این نسل نیز مانند 0G از سیگنال های رادیویی برای ارسال و دریافت استفاده می کرد و به 1G معروف بود.

تولید اینترنت موبایل و موبایل

برای اولین بار از اوایل دهه 1990، با ظهور شبکه جهانی وب، شرکت های مخابراتی از سیگنال دیجیتال برای ارسال و دریافت داده استفاده کردند. از آن زمان، اینترنت وارد دنیای موبایل شد.

نسل دوم یا 2G

نسل دوم تلفن های همراه در سال 1991 با استاندارد GSM یا سیستم جهانی ارتباطات سیار توسط موسسه استانداردهای مخابرات اروپا (ETSI) در فنلاند معرفی شد. این نسل از گوشی ها با تاخیری کوتاه وارد بازار ایران شد و به کاربران گوشی های برندی مانند نوکیا، اریکسون و آلکاتل عرضه شد.

نوکیا 1611

در چند مرحله، 2G به اولین نسل از تلفن های همراه تبدیل شده است که امکانات بیشتری را به کاربران ارائه می دهد تا تماس صوتی:

GPRS یا سرویس رادیویی پکیج عمومی که با نام 2.5G شناخته می شود، اولین نمونه در تاریخ نسلی از تلفن های همراه است که با سرعت 80 کیلوبیت بر ثانیه (معادل 10 کیلوبیت بر ثانیه) به اینترنت وصل شده و قابلیت استفاده از امکانات را دارد. مانند ارائه SMS یا SMS و پیام های چند رسانه ای یا MMS و استفاده از ایمیل /

پر طرفدارهای ای بی سی مگ
لیست قیمت گوشی هوآوی امروز 8 آذر 1400

EDGE یا Date Enhanced Rate برای GSM Evolution که با نام 2.75G شناخته می شود، سیستمی مشابه با 3G دارد اما به دلیل سرعت داده کمتر در دسته 2G قرار می گیرد. سرعت اینترنت EDGE حدود 320 کیلوبیت در ثانیه (حدود 40 کیلوبیت بر ثانیه و معادل یک دیسک 3.5 سانتی متری) است. با این حال، به دلیل محدودیت های اعمال شده، اغلب داده ها را با سرعت بسیار کمتر از این رقم ارسال می کرد.

اگرچه این نسل از اینترنت همراه در دنیا منسوخ شده است، اما در برخی نقاط ایران تنها راه اتصال به اینترنت از طریق تلفن همراه است.

نسل سوم یا 3G

با افزایش دسترسی به اینترنت در بین مردم و نیاز به دسترسی سریعتر به محتوای چندرسانه ای (عکس، فیلم و موسیقی و غیره)، در سال 1998 نسل سوم «اینترنت موبایل» عرضه شد. سرعت نسل سوم یا 3G بسته به نوع استفاده و نسل باید 384 کیلوبیت بر ثانیه (تقریباً 48 کیلوبیت بر ثانیه) برای استفاده از موبایل و 2 مگابیت در ثانیه (تقریباً 250 کیلوبیت بر ثانیه) در حالت ثابت باشد.

اینترنت 3G در حال حاضر منسوخ شده است، اما به دلیل نبود شبکه تلفن همراه در برخی از نقاط ایران و حتی در شهرهای بزرگ همچنان به عنوان روشی برای اتصال به اینترنت بر روی صفحه نمایش گوشی شما نمایش داده می شود. نسل سوم اینترنت همراه، مانند 2G، دستخوش نوآوری های بسیاری شده است تا با افزایش سرعت ارتباطات، نیازهای بشریت مدرن را برآورده کند:

در این مرحله از تولید موبایل، سرعت استفاده از اینترنت افزایش یافت و از نظر تئوری به 14 مگابیت در ثانیه (حدود 1.8 مگابایت بر ثانیه) رسید. این نسل با برند H در گوشی های موبایل شناخته می شود.

با این استاندارد، سرعت استفاده از اینترنت با الگوریتم جدید و فشرده سازی به 42 مگابیت در ثانیه (حدود 5.2 مگابایت بر ثانیه) رسید. البته این سرعت به صورت تئوری بوده و کاربران در هنگام استفاده از آن با سرعت کمتری مواجه شده اند. این نسل از اینترنت موبایل با آرم H + در موبایل به نمایش گذاشته می شود.

در پایان عمر اینترنت 3G، فناوری جدیدی به نام Long Term Evolution یا LTE معرفی شد. اگرچه LTE سرعتی نزدیک به 4G دارد، اما مانند سیستم عمومی نیست.

نسل چهارم یا 4G

با افزایش محتوای چند رسانه ای در اینترنت و ظهور شرکت های تلویزیونی، نیاز به انتقال داده ها، عکس ها و فیلم ها با کیفیت HD سریعتر از 3G شده است. به همین دلیل نسل چهارم اینترنت موبایل یا 4G بر اساس اینترنت یا پروتکل IP ایجاد شد.

4G که قابلیت نمایش فیلم های سه بعدی و اچ دی به همراه بازی های ویدئویی چند نفره و ویدئو کنفرانس با کیفیت بالا را دارد، سرعتی تا 100 مگابیت بر ثانیه (معادل 12.5 مگابایت بر ثانیه) را در اختیار کاربران قرار می دهد.

البته این سرعت بسته به ارائه دهنده مخابرات متفاوت است و کاربران می توانند با سرعت متوسط ​​10 مگابیت بر ثانیه (حدود 1.25 مگابیت بر ثانیه) از اینترنت استفاده کنند.

این نسل از اینترنت موبایل مبتنی بر فناوری LTE است و سرعت و عملکرد بهتری نسبت به 4G سنتی دارد.

نسل چهارم تلفن های همراه امروز استاندارد رسمی تلفن همراه است، اما با ظهور نسل 5G و حمایت سازندگان موبایل، زمان زیادی (در مقیاس جهانی، اما نه در ایران) طولانی نخواهد شد.

نسل پنجم یا 5G

با افزایش بسیار زیاد حجم محتوای چند رسانه ای و ارائه فیلم و سریال از طریق پلتفرم هایی مانند یوتیوب و عرضه نرم افزارها و ابزارهای شبیه سازی از راه دور یا اینترنت اشیا (IoT) و سرعت واقعیت مجازی نسل چهارم تلفن های همراه فاقد تلفن همراه هستند و به همین دلیل نسل پنجم تلفن های همراه به زودی در دسترس عموم قرار خواهند گرفت.

شبکه های نسل پنجم یا 5G محدودیت سرعت تلفن های همراه قبلی را ندارند و کاربران می توانند به سرعتی در حدود 20 گیگابیت بر ثانیه (حدود 2.5 گیگابیت در ثانیه) برسند. البته مانند سایر نسل‌های اینترنت موبایل، این سرعت بسته به ازدحام شبکه و پوشش اپراتور به 100 مگابیت بر ثانیه (حدود 12.5 مگابایت بر ثانیه) کاهش می‌یابد. اما علیرغم این شکست، انتقال انواع محتوای ویدئویی به گوشی های رده بالا کافی است.

یکی دیگر از مزایای اینترنت 5G هزینه کمتر نسبت به 4G و همچنین تاخیر کمتر از 1 میلی ثانیه است که نقش مهمی در فناوری شهرهای هوشمند و رانندگی خودروها خواهد داشت.

در حال حاضر یکی از نمونه هایی که قابلیت استفاده از اینترنت 5G را دارد، گوشی سامسونگ S10 + 5G است که علاوه بر سرعت اینترنت یکی از آنهاست. بهترین گوشی های سامسونگ در سال 2019عناوین دیگر مانند بهترین صفحه نمایش موبایل SY بهترین دوربین موبایل تقدیم به او نیز.

بیشتر بخوانید:

  • بهترین فیلم 2019
  • بهترین فیلم 2018
  • بهترین فیلم اکشن 2018
  • پرفروش ترین فیلم 2018
  • بهترین انیمیشن 2018
  • بهترین انیمیشن 2019
اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post
خروج از نسخه موبایل