تکنولوژی

هنوز واردات آیفون رسما ممنوع نشده است

نزدیک به دو هفته است که می گویند آیفون دیگر نمی تواند یک کالای گران قیمت آمریکایی باشد. تا زمانی که ممنوعیت واردات آیفون برقرار نباشد. برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید می توانیم تقلید کنیم مشارکت کنید.

از زمانی که شایعاتی مبنی بر ممنوعیت واردات آیفون و گوشی های بالای 600 دلار آغاز شد، قیمت گوشی های آیفون در بازار به شدت افزایش یافت. ماجرای ممنوعیت واردات آیفون از اینجا شروع می شود که به گفته رهبر انقلاب، واردات کالاهای گران قیمت آمریکایی به کشور ممنوع شد.

حسن شجاعی، رئیس کمیته پرسمان اسلامی اصل 90 قانون اساسی نیز در گفت‌وگویی با بیان اینکه تا پایان نیمه اول امسال مشکل اجرای دقیق ممنوعیت واردات و کالاهای گران‌قیمت آمریکا وجود دارد، گفت: مخصوصا گوشی های موبایل آیفون خواستار ممنوعیت گوشی های با برند اپل شد.

همچنین تایید شد که در صورت عدم پیگیری دولت، مجلس پیگیری های لازم را برای ممنوعیت واردات آیفون و سایر گوشی های تلفن همراه تا تحقق این موضوع آغاز خواهد کرد.

ممنوعیت واردات آیفون هنوز رسمی نشده است

حدود دو هفته است که زمزمه هایی مبنی بر ممنوعیت واردات آیفون و همچنین گوشی های بالای 600 دلار به گوش می رسد که این موضوع باعث افزایش قیمت این محصولات در بازار و مشکلاتی برای مصرف کنندگان شده است. همچنین تمیزی گوشی مهره دار هنوز مشخص نیست و بعد از گذشت دو ماه حل نشده است. اما واقعیت این است که این ممنوعیت هنوز به طور رسمی اجرا نشده است.

تاکنون هیچ منبع موثقی به طور رسمی ممنوعیت واردات آیفون را تایید یا تکذیب نکرده است و حدود دو هفته است که ثبت نام خاصی در این قسمت صورت نگرفته است.

واردات آیفون هنوز به طور رسمی ممنوع نشده است

انجمن واردکنندگان موبایل با صدور بیانیه ای واردات گوشی های آیفون را ممنوع کرد. انجمن در پایان بیانیه خود آورده است:

این سازمان در مجموع مواردی مانند ممنوعیت واردات تلفن همراه را که در حال حاضر به کالای اساسی تبدیل شده و تأثیر عمده ای بر اصول اقتصاد تجارت آزاد دارد، مغایر با اصول اقتصاد آزاد می داند. زندگی روزمره مردم و باور به تصمیمات و سیاست ها. باید روی موانع روانی بسیاری تمرکز کرد.

شایان ذکر است که تا به امروز هیچ گونه محدودیت و ممنوعیتی برای واردات آیفون و سایر گوشی های بالای 600 دلار وجود نداشته و هیچ گونه مذاکره و ممنوعیت رسمی از سوی شرکای دولتی اعلام نشده است.

«تنها مانع واردات این گوشی ها که در رده پرچم هستند کمبود بودجه است که تا چند روز دیگر با افتتاح تالار نیما دوم رفع خواهد شد.

اما به نظر می رسد مخالفت رئیس کل بانک مرکزی با واردات پرچمداران، بازار وارداتی تلفن همراه را در حال حاضر پشت گمرک نگه داشته است. از سوی دیگر کمیسیون اصل 90 مجلس بر ممنوعیت واردات آیفون و کالاهای گران قیمت آمریکایی تاکید دارد.

همانطور که در بیانیه انجمن واردکنندگان موبایل آمده است، در حوزه فناوری، کالاهای گران قیمت ناچیز است و تجمل گرایی در نظر گرفتن آیفون به دلیل قیمت 600 دلاری است. همچنین طی این نظرسنجی حداقل 25000 نفر به طور مستقیم از بازار آیفون کسب درآمد می کنند. اما مخالفان آیفون و سایر گوشی های بیش از 600 دلار همچنان به دنبال آن هستند.

اتاق واردات موبایل دوم باز است

نایب رئیس انجمن در گفت و گو با این خبرگزاری گفت: «منابع رسمی وجود ندارد. آیفون خود را وارد کنید و همان گوشی را ممنوع نمی کند. طبق مذاکرات انجام شده با وزارت صمت و بانک مرکزی، اتاق دوم با تلفن های همراه 600 دلار به بالا افتتاح می شود. به این ترتیب صادرکنندگان خشکبار پول خود را به این بازار عرضه می کنند تا واردکنندگان موبایل بتوانند با استفاده از آن بیش از 600 دلار سفارش دهند. این رقم علاوه بر آیفون شامل سری Z، S و Note سامسونگ نیز می شود.

نایب رئیس انجمن واردکنندگان موبایل

رضا دیهیمی افزود: بعید است در حال حاضر دولت واردات اپل را ممنوع کند. به دلیل شرکت های واردکننده تلفن همراه، حداقل 200 شرکت به کار خود اختصاص داده اند آیفون خود را وارد کنید مانانا. علاوه بر این، حداقل 5000 فروشگاه در سراسر کشور تنها در زمینه فروش و تعمیر آیفون فعالیت می کنند. به فروشگاه هایی اطلاق می شود که در بازار با نام Apple Store شناخته می شوند.

دیهیمی ادامه داد: اگر در هر فروشگاه به طور میانگین حداقل چهار نفر مشغول به کار شوند، با ممنوعیت، حداقل 20 هزار نفر بیکار می شوند.

او توضیح می دهد: «اگر بادام زمینی فروشان نتوانند مقدار مورد نیاز را تامین کنند، صادرکنندگان دیگر ممکن است وارد اتاق دوم شوند. هنوز مشخص نیست که وزارت صمت در حال بررسی چه مواردی است. تاکنون پولی برای خشکبار در نظر گرفته نشده است. وجوه نیمایی تا 15 فروردین برای واردات موبایل محفوظ است.

قیمت نجومی آیفون و قاچاق این محصول در صورت ممنوعیت واردات آن

قیمت نجومی آیفون پس از ممنوعیت واردات

دیهیمی در خصوص آینده بازار و قیمت گوشی موبایل گفت: در هر صورت قیمت صادراتی با نرخ آزاد محاسبه می شود. افزایش قیمت موبایل به بالای 600 دلار به دلیل تفاوت نرخ ارز با نرخ آزاد طبیعی است. این تفاوت می تواند هفت تا هشت درصد بر قیمت ها تأثیر بگذارد. هزینه گمرک نیز حدود هفت تا هشت درصد بر قیمت گوشی موبایل تاثیر می گذارد. بنابراین ممکن است شاهد تغییر 15 درصدی در بازار باشیم.

دیهیمی همچنان اصرار داشت اگر آیفون خود را وارد کنید اجناس ممنوعه بازار را پر می کند، قاچاق و قیمت ها سر به فلک می کشد. این همچنین می تواند دلیلی برای آزاد نگه داشتن واردات باشد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد ممنوعیت واردات آیفون چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت نظرات با ای بی سی مگ در میان بگذارید.

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا