تکنولوژی

تبعیض جنسیتی در طراحی آیفون 2018 ؛ آیا اپل زنان را در نظر نمی‌گیرد؟

اپل متهم به تبعیض بین مردان و زنان در طراحی آیفون شده است. برخی می گویند که این شرکت زنان را در طراحی آیفون 2018 نادیده گرفته است. فعالان حقوق زنان از گوشی های عرضه شده این شرکت انتقاد کردند که بسیار بزرگ هستند.

این غول تلفن همراه آمریکایی توسط برخی از فعالان حقوق زنان به آزار و اذیت جنسی متهم شده است. آنها گفتند که در طراحی آیفون های 2018 که بزرگتر از نسل قبل هستند، اپل فقط مردان را در نظر گرفته است و نه زنان. هفته گذشته پس از معرفی آیفون های 2018، 4 گوشی مختلف از وب سایت رسمی اپل حذف شدند. گوشی های کوچکتر سری SE نیز در همین دسته قرار می گیرند.

قیمت روز گوشی در بازار ایران

فعالان حقوق زنان بر این باورند که اپل عمدا تولید آیفون های سری SE با صفحه نمایش کوچکتر 4 اینچی را متوقف کرده است. از سوی دیگر می گویند آیفون های 2018 بزرگتر از سال گذشته یعنی سری آیفون XS هستند. گوشی هایی با صفحه نمایش 5.8 و 6.5 اینچی. سوال اینجاست که آیا این شرکت قصد دارد سری SE را با گوشی های کوچکتر جایگزین کند؟


بیشتر بخوانید: مایکروسافت و رقابت 4 میلیون دلاری برای تشویق زنان به ورود به دنیای فناوری


پس از آن، برخی از کارشناسان انتقاد کردند که آیفون های جدید اپل بیش از حد بزرگ هستند و کاربران زن نمی توانند آن ها را به راحتی در دست بگیرند و از آن استفاده کنند. به گفته این منتقدان، دست‌های زنان حدود 2 تا 3 سانتی‌متر از دست‌های مردان کوچک‌تر است و استفاده از گوشی‌های بزرگ را برای آن‌ها دشوار می‌کند.

آیفون 2018
شرکت اپل متهم به تبعیض بین زن و مرد در طراحی گوشی بزرگ آیفون 2018 شده است. منتقدان می گویند این شرکت که نقش کوچکی برای زنان در مدیریت ارشد دارد، زنان را در طراحی محصولات خود در نظر نمی گیرد. (منبع: دیلی میل)

کارولین کریادو پرز یکی از کسانی بود که اپل را به تبعیض جنسی متهم کرد. او گفت که استفاده از آیفون 6 یک “آسیب مکرر” است (صدمات مکرر) و استفاده از آیفون های سری SE باعث بهبود این پیچیدگی شده است. او نتیجه گرفت که اندازه تلفن همراه بر سلامت دست زنان تأثیر می گذارد. پرز با توضیح اینکه تعداد خریداران آیفون زن بیشتر از مردان است، این سوال را مطرح می کند که چرا این شرکت چنین موضوعی را در نظر نگرفته است. او گفت:

ما باید از این بابت عصبانی باشیم. زن و مرد برای خرید این گوشی هزینه یکسانی می کنند، اما این گوشی برای هر دو طرف یکسان عمل نمی کند.

جس فیلیپس، نماینده کارکنان بیرمنگام یاردلی، گفت که این شرکت معمولاً محصولاتی را برای مردان طراحی می کند تا زنان. او به دیلی تلگراف گفت که در طراحی و توسعه فناوری، استانداردها برای مردان همیشه یکسان بوده است. وی گفت: شرکت ها باید در نظر داشته باشند که نظرات آنها برای همه مشتریان یکسان خواهد بود.


بیشتر بخوانید: سطح تحصیلات در انتخاب حجاب زنان تاثیرگذار است


منتقدان دیگر معتقدند که فقدان زنان در پست های بالای اپل منجر به این سیاست ها شده است. سوفی واکر، رهبر جنبش برابری زنان گفت:

شکاف 24 درصدی بین مردان و زنان در دفتر مرکزی اپل در بریتانیا یافت می شود. پاداش برای مردان 57 درصد بیشتر از زنان است. بنابراین آیا باید فکر کنم که مردان در سطح بالا زنان را در طراحی تلفن همراه مشارکت می دهند؟ پاسخ منفی است.

مگر اینکه شرکتی مانند اپل زنان را به سطوح بالا و در همه زمینه‌های تجاری، سیاسی یا حوزه‌های سنتی برابری زنان برساند، در جایگاه دوم قرار خواهد گرفت.

سام اسمترز، از انجمن حقوق زنان جامعه فاوست، می‌گوید که اگر ما زندگی در مکان‌های دیگری را شروع کنیم که همه چیز را برای زنان شکل می‌دهد، شرایط بهبود می‌یابد. استاندارد زندگی زنان و در این صورت همه ما سود خواهیم برد.

بیشتر بخوانید:

منبع: Dailymail

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا