تکنولوژی

واردات آیفون آزاد است!

امیر اسحقی، دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، اول خردادماه از ممنوعیت واردات آیفون خبر داد. وی به بیانیه ای در مورد سیستم بازاریابی اشاره کرد که می گوید همه آیفون ها در گروه 27 قرار دارند و به دلیل “لوکس بودن” واردات آنها ممنوع است.

اما شب گذشته یکی از نمایندگان مجلس با ارسال توییت مهمی اعلام کرد که «ثبت نام موبایل برای همه برندها رایگان است و محدودیتی وجود ندارد». وی اعلام کرد که از امروز همه چیز به حالت عادی باز می گردد.

واردات آیفون منعی ندارد

دو روز پیش خبری مبنی بر ممنوعیت واردات آیفون منتشر شد که واکنش های زیادی را در پی داشت. در ابتدای این خبر، بسیاری از فروشگاه های اینترنتی تمامی مدل های آیفون را لغو کردند. برخی از فروشگاه‌های فیزیکی آنلاین «نفروش» بودند و برخی دیگر آیفون‌ها را با افزایش قیمت 7 تا 10 میلیونی عرضه کردند.

واردات آیفون منعی ندارد

اما با توجه به توییت این نماینده مجلس، به نظر می رسد خبر ممنوعیت واردات آیفون صحت نداشته باشد و همه اینها به دلیل نقص سیستم است.

مجتبی توانگر نماینده تهران در مجلس و عضو شورای اقتصاد شب گذشته در توییتی درباره مواردی که روند ثبت نام را موقتا مختل کرده است، نوشت. وی اعلام کرد که از امروز ثبت نام برای کلیه سفارشات از سر گرفته می شود. وی در توئیتی توضیح داد که هیچ بیانیه ای از سوی وزارت صمت صادر نشده است.

صمت | ثبت نام موبایل برای تمامی برندها رایگان است و محدودیتی ندارد. صمت این ادعا را به بانک مرکزی و گمرک مبنی بر ممنوعیت ثبت نام برای واردات تلفن همراه برندهای خاص اعلام نکرد. با رفع سردرگمی ناشی از اولویت های جدید، ثبت نام در دستور کار کلیه تابلوها از روز بعد ادامه خواهد داشت.

پس از اعلام این خبر، آثار ممنوعیت واردات آیفون به سرعت در بازار دیده شد. قیمت گوشی های آیفون افزایش یافته و بسیاری از مردم از جمله امیر اسحقی، دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه از افزایش قاچاق، افزایش قیمت، کم کاری در صنعت آیفون و نبود کیت تعمیرات ابراز نگرانی کرده اند.

جواد آذری جهرمی نیز در پشت صحنه گفت که از ممنوعیت واردات آیفون منتفع خواهند شد. وی گفت: مردم در گذشته تلاش کرده اند واردات آیفون را ممنوع کنند. اما قبل از اجرای آن، این شرکت تعداد زیادی آیفون را به روش معمول خود و سایر شرکت ها سفارش داد.

مطمئنا بازار تا ساعاتی دیگر به توئیت جدید مجتبی توانگر نماینده مجلس واکنش نشان خواهد داد. معلوم نیست وقتی پستش را ترک کند چه خواهد کرد.

سعید عباسپور، مدیرکل دفتر صادرات و واردات انجمن توسعه تجارت نیز شب گذشته از عدم محدودیت ثبت نام موبایلی خبر داد. وی همچنین افزود: این سامانه توسط برخی گروه های کالایی به روز شده و در نتیجه اخیرا ثبت سفارشات آیفون با مشکل مواجه شده است. سعید عباسپور توضیح داد که با لغو اغتشاشات، مراحل ثبت نام از سر گرفته می شود.

عباسپور همچنین در سخنان خود خاطرنشان کرد: بانک مرکزی و گمرک هیچ گونه اطلاعات و مقرراتی مبنی بر ممنوعیت ثبت نام واردات گوشی تلفن همراه برخی برندها را به وزارت صمت ابلاغ نکرده اند.

واردات آیفون منعی ندارد

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره توئیت مجلس مبنی بر عدم ممنوعیت واردات آیفون چیست؟ نظرات خود را با ای بی سی مگ در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا