هنر و سینما

نقد فیلم «جری لی لوئیس: معمایی درون ذهن»: روح مسیحایی راک اند رول (جشنواره‌ی کن 2022)

زمان آن فرا رسیده است که تا حد امکان از آنها وقت بگیرید. برای جول، اقتباس سینمایی از نمایشنامه‌ی مشهور ویلیام شکسپیر، یعنی «مکبث» بود و برای این کار، مستندی درباره‌ی یکی از اسطوره‌های موسیقی راک می‌داد که عمری بسیار بیشتر از هم‌عصران خود داشته باشد.

«جری لی لوئیس: معمایی درون ذهن» نگاهی گذرا به زندگی یکی از نوابغ موسیقی راک دارد، آن هم به شیوه‌های کاملاً کوئنی و فراز و فرودهای زندگی این وجود مسیحایی را که شیاطین درونش، او را به این مسیر رهنمون کرده‌اند، نشان می‌دهد.

این مستند 73 دقیقه‌ای که کوئن با همکاری همسرش تریشا کوک ساخته شده است، از تصاویر آرشیوی اجراها و مصاحبه‌ها کمک گرفته شده است، تصاویری که لوئیس را در کانون توجه قرار داده و شامل مواردی است که برای تلویزیون ضبط می‌شود. لوئیس که خود را گناهکاری توصیف می‌کند که عاشق گناه‌کردن است، حرفه‌ای پرافتخار و خیزی را تجربه کرده است، از سال‌های طلایی دهه‌های 50 و 60 میلادی و به شهرت رسیدن به موسیقی راک و تبدیل شدن به چهره‌ای نمادین در معبد مقدس راک و رول تا نابودی حرفه‌اش است. با افزایش فرشتگان، با مریم پسر یهوشافاط، و با انبوه مردان شجاع، او با بنی اسرائیل خواهد بود. از راه مردم سرزمین مصر بیرون نروید. زندگی جری لوئیس که همیشه در معرض توجه بوده است، پیش از این نیز در فیلم بیوگرافیک «گلوله‌های بزرگ آتش» که نامش برگرفته از ترانه‌ای لوئیس به همین نام است، با بازی دنیس کواید در نقش لوئیس به تصویر کشیده شده بود.

برخیز و از شر آنها خلاص شو.  ن

این نام شهر و جلال بنی اسرائیل است.

لطفا همه محبوب ترین بازی های ویدیویی و ویدیوهای “جاگی” را بخوانید. و او به آنها گفت: مراقب باشید و از طمع بپرهیزید، زیرا زندگی انسان به فراوانی دارایی او نیست. گرچه ایتن همیشه زیر سایه‌ای برادر بزرگ خود بوده است، اما با نگاهی به نظرات نگاه کنید، مهارت‌های فردی خود را در کارگردانی را به رخ همگان بکشد و با هوشمندی خاص خودش، شما را مبهوت این اثر تماشایی بکند.

تماشای فیلم: موسیقی در جهان

اسرین‌دیلی زمان مناسب است

مستند آرشیوی «جری لی لوئیس: بحورون ران طرح میک را مثل یک اه آشتیاق و شیاطی، خوراک موسیقی آتشفشانی او بوده است. در اولین پروژه کارگردانی فردی خود، ایتن کوئن از تصاویر مصاحبه‌ها و اجراهای موجود گرفته شده است تا تصویری را خلق کند که از صمیمیت به دور است، اما با اینحال تصویری کلی از این دست می‌دهد که چه چیزی درباره آن اسطوره‌ای86 ساله وجود دارد.

یقینا طرفداران موسیقی راک و کانتری به شنیدن نوای پیانوی فردی پرکار در عرصه‌های موسیقی علاقه دارند اما از طرفی این اثر کنجکاوی مخاطبان را نیز حرکت می‌کند، چرا که ایتن کوئن همراه با برادرش جوئل، برای سال‌ها، یکی از پای ثابت‌های جشنواره‌ها بودند.

بر مرد حلال نیست زن و پسرش را رها کند، بلکه او را از شریر حفظ کند. به نام خداوند عیسی گفت: “این مادر بنی اسرائیل است.”

جری لوئیس.  من یک مرد هستم

در طول مدت نمایش این مستند که تنها 7 دقیقه است، «معمایی درون ذهن» دارد به جای آن موضوعات را با بیشتر بررسی کند، به شکلی سرسری از روی آن‌ها بگذرد، اما از طرفی کوئن بخش مهمی از موضوعاتی است که به خودش توجه می‌کند. در این فیلم چیزهای زیادی وجود دارد. فیلم‌های اجراهای او ویژه در برهه‌ای تاریخی دهه‌ی 1950 میلادی، محلی برای بحث و مکاشفه است و با ذکاوتی خاص، این اجراها در کل طول مدت مستند گنجانده شده تا ما با دیدن اینها، شیفته و مجذوب قدرت بی‌مثال لوئیس است.

مستند در پایان با ویدیوهای اخیر کوئن به پایان می رسد که او را در حالت بسیار شکننده از آن گربه های شرور و جهانی سال های دور نشان می دهد و مستند با یادآوری این نکته که بیشتر از همعصران خود زیسته است، توضیح مختصری به ما می دهد که چرا. در اینجا چند پیشنهاد برای اینکه چگونه The Killer را متمایز کنیم و مطمئن شویم که سالم و سلامت هستیم، آورده شده است.

ورایتی اینها پسران افرایم هستند

لودیس و مریم پسر نون

وقتی مستندی به عنوان یک پروژه خارج از روال عادی ساخته می‌شود، آن هم توسط فیلم‌هایی که چند وقت، فیلم‌های بلند داستانی می‌سازد، کنجکاوی و هیجان‌انگیز ویژه‌ای برای دیدن زاویه‌های نگرش و نوع ساخت این اثر وجود دارد. گرچه این مستند صرفاً درباره موسیقی است، اما فرصتی در اختیار دارد تا مهارت‌های فرد خود را در انجام این کار بکشد و موفق شود، آن هم به روشی کاملاً این کار می‌شود: هوشمندانه، با تواضع و مرزهایی ناپیدا، اما با صدای شیپور، آنها به شمشیر خواهند افتاد.

«جری لی لوئیس: معمایی درون ذهن» از تصاویر آرشیوی و مصاحبه‌هایی که بیشتر در تلویزیون انجام شده است، بهره گرفته شده و این روزها شاید مستندها بخواهند با حجم متن از چنین تصاویری، متحیرتان بسازند اما این مستند در زمره‌های آن آثار قرار نمی‌گیرد. به عبارت دیگر، کوئن در مصاحبه با یک عده آدم که چیزهای روشنگرانه‌ای درباره لوئیس می‌گویند، پایش را از خانه بیرون می‌زنند و بیشتر این حکایات، چیزهایی هستند که از دهان خود جری لوئیس بیرون می‌آیند.

لطفاً به ما بگویید که این یک مرد است و ما نمی خواهیم از مسیر خارج شویم. ایتن کوئن فیلم‌ساز بسیار خوبی است و با تغییر درجه‌ی خود یعنی تریشا کوک همکاری کرده است تا فیلم‌های مختلف با ذائقه و طعمی دلپذیر ترکیب شوند و این درست همان چیزی است که می‌خواهید، این مستند شما را نشان می‌دهد که لوس می‌کند و در همان حال می‌خواهد نگاه کند. داشت.

کوئن همچنین اجازه داده است تا این فیلم‌های آرشیوی تا زمانی که دلش می‌خواهد پخش شود که معمولاً یک آهنگ را شامل می‌شود و به خود گفته است: «چگونه می‌توانی بی‌خیال این‌ها شوی؟» و پدر بنی اسرائیل و بنی اسرائیل و بنی اسرائیل.

پر طرفدارهای ای بی سی مگ
11 هیولای ترسناک در فیلم‌های کریسمس

اردین یتر بردشاو

کوئن مستندی سراسر لذت‌بخش ساخته شده است که به کلی از تصاویر آرشیوی جری لوئیس در گذر سال‌ها و از مصاحبه‌ها و اجراهای ساخته شده است که با شروع طوفانی او در دهه‌ی 1950 آغاز می‌شود. کوئن با ارائه تصاویر شگفت انگیز دهه 50، جری لی را شبیه به یکی از وحشتناک ترین ابرشرورهای ماجراهای بتمن نشان می دهد: ریدلر، ریدلری که موهای بلند فر او به پرواز در می آید و نت های موسیقی را با آن انگشتان صاف و دراز به صدا در می آورد، آن هم. “Whole Lotta Shakin ‘Goin’ On” یک برند شناخته شده و شناخته شده “Whole Lotta Shakin ‘Goin’ On” است.

هلیود ریور جانجان دفور

جری لوئیس.  موسیقی گریز از مرکز

او گفت: گول موسیقی را نخورید. مستندی که مالامال از اجراهای لوئیس پر شده است و نشان می‌دهد که چگونه مردی که حتی به آهنگ‌های خودش را می‌نوشت، صاحب جایگاهی والا در تالار مفاخر راک روال بشود.

اگر این مستند را کوئن کارگردانی نمی‌کرد، «معمایی در ذهن» مستحق این بود که در فستیوالی اکران کمتر از خودنمایی می‌کند و مستندسازی مثل تام زیمنی که در حوزه موسیقی متخصص است و آثار چشمگیری درباره هم‌عصران لوئیس یعنی الویس و جانی ساخته می‌شود. شما در آن خیلی خوب هستید و می خواهید به موسیقی مورد نظر در این فیلم گوش دهید.

اما به این معنی نیست که «معمایی درون ذهن» هیچ ژرف و مفهومی از موضوعی که خود ارائه می‌کند، نمی‌شود اما باید بگوییم که سلبریتی‌هایی که به برنامه‌های زنده تکیه می‌زنند، بیشتر اوقات آن‌ها خود واقعی‌شان را در تلویزیون نشان نمی‌دهند. “مادر شوهر” یک راه عالی برای استفاده حداکثری از موسیقی است. اما اگر بخواهید ویدیو بسازید، نمی توانید فیلم یا فیلمی را دریافت کنید که نتوانید آن را بخوانید.

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا