تکنولوژی

کاهش چشمگیر واردات گوشی ؛ نتیجه ممنوعیت واردات گوشی بالای 600 دلار؟

گزارش اخیر گمرک ایران نشان می دهد که واردات تلفن همراه نسبت به سال گذشته 26 درصد کاهش داشته است. آمارها حاکی از آن است که در سه ماهه نخست سال جاری نزدیک به 3 میلیون گوشی وارد کشور شده و تنها 4.9 درصد از سهم گوشی های وارداتی از مرز 600 دلار عبور کرده است.

فرود عسگری، معاون گمرک ایران در گفت وگو با ای بی سی مگ، آمار و گزارش جدیدی از واردات تلفن همراه ارائه کرد. وی گفت: در سه ماهه نخست سال گذشته چهار میلیون و 135 هزار و 149 دستگاه تلفن همراه به ارزش 823 میلیون دلار وارد کشور شده است. تعداد واردات تلفن همراه در سه ماهه نخست امسال به 3 میلیون و 33 هزار و 900 دستگاه رسید که مجموعاً به 728 میلیون دلار رسید.

واردات تلفن همراه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد

آمارهای سه ماهه اول سال حاکی از کاهش 26.6 درصدی واردات تلفن همراه از نظر تعداد دستگاه است که معادل 11.64 درصد کاهش قیمت تمام شده واردات این محصول است.

کاهش قابل توجه واردات تلفن همراه؛  تاثیر ممنوعیت واردات موبایل بالای 600 دلار؟

اما نقش گوشی بالای 600 دلار چیست؟ در پاسخ به این سوال باید اشاره کرد که گوشی های بالای 600 دلار سهم 4.9 درصدی از واردات موبایل در سه ماهه نخست امسال را داشته اند. ارزش این گوشی ها 180 میلیون دلار است که 24.7 درصد از ارزش کل واردات موبایل را به خود اختصاص داده است.

امیر اسحقی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، اوایل زمستان سال گذشته در گفت‌وگو با دیجیاتو اعلام کرد که از دسامبر 2019 تا دسامبر 2014، گوشی‌های پرچمدار کشورهای پرچمدار 5 درصد در این رقم سهم داشته‌اند که ارزش معادل 29 درصد داشته است.

محمدرضا علیان، سخنگوی انجمن واردکنندگان تلفن همراه در مصاحبه اخیر خود به دیجیاتو گفته است که از 24 اردیبهشت ماه سال جاری تاکنون پولی برای واردات بزرگ تلفن همراه اختصاص داده نشده است. وی همچنین یکی از پیامدهای منفی عدم اهدای ارز را این است که از ابتدای سال جاری تاکنون 130 هزار دستگاه آیفون به عنوان مسافر وارد کشور شده است که اقتصاد کشور را به دلیل تامین منابع مالی با مشکل مواجه کرده است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد کاهش واردات تلفن همراه چیست؟ نظرات خود را با ای بی سی مگ در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا