هنر و سینما

بهترین‌ فیلم‌های فریدون جیرانی؛ یک عاشق سینما (فیلمساز زیر ذره‌بین)

فریدون جیرانی اگرچه با برنامه تلویزیونی «هفت» که در سال 1389 کارگردانی، اجرا و تهیه کنندگی آن را برعهده داشت، شهرت داشت، اما از سه شبکه پخش شد، اما فعالیت حرفه ای او در عرصه سینما از سال 1360 آغاز شد.

عرض المزيد فيلمنامه بلند و «آفتابنشينها» بود كه درجادري آن را مهدي صباغزاده براهد داشت. अधिक जिरानी यक देशा पिशेश आस के के प्रभाष्टी फिलेमनामेही बलंद्ष बह फिलेम बेलम शुद्धान शुद्ध शूड, कुतिकाम कहोड रा दर टीटर अग्या कर्डे कर्डे बोद, अमा अस्क है।

جیرانی علاوه بر تولید برنامه‌های هفتم که باعث شد سینما بیش از پیش به خانه‌های مردم بیاید، از سال 1370 مجله سردبیری سینما را هم برعهده داشته است و این اولین قدم مطبوعات حرفه‌ای او در زمینه سینما می‌شود. از آن هیت، جیرانی یاداور عشقان سینما موج نوی فرانسه است که تنها به ساخت فیلم بسنده نیمیکدان و یکی از رجال-ترین علایکشان دیدن فیلم های دیگر سازندگان و رحمه کردن کارکی آن ها بود.

جیرانی پس از «آفتاب‌نشین‌ها»، فیلم‌نامه‌های دیگر خود را در فیلم‌های مختلف و در آن سال‌ها در کنار فیلم‌نامه‌نویسی به فیلم‌نامه‌ها در بخش‌های درگیری دستیار دستیار و دستیار دستیار. او در آين كاده سال تنها يك فيلم سينمعي راجرادري كرد; کوک، تلکہ66، با بازی ایرج طهماسب و بیچن بیکیںیان.

پس از کودی، یازده سال تول کشف تا جیرانی یکبار دیگر بابااره فیلم راگرکی کند. سال 1377 بود كه جيراني فيلم «قرمز» را ساخت و ختو و نشم حقيقي بريا كشيد كشيد كه كد دردن كيمنا را قرمز نهاده دردن. जीरानी गरान बोड ज़्य बे पा कंड. از 1377 تا 1397، جیرانی 18 فیلم و سریال ساخت که به جز پانگ مورد، فیلمنامه‌ای سایر آن‌ها را هم کشنا بود.

जीरानी है। बह द؟ سینامی جیرانی اینی سینیمی که پیش از اکران فیلم، همه می‌دانند کار عده‌ای به شکت اصفید آن باشکن و عده‌ای آن را یکی دیگر از شرز هنری بنامند. تمام آين حقيقة اما مستح نمي‌شوند اثر جيراني در غيشه سكبت بخورند. و سينامة را مي‌شناسد و مي‌داند سينما بدون بدون بدون، زيندا بود.

در ادامه می خواهیم نگاهی به بهترین آثار فریدون جیرانی در مقام کارگردان داشته باشیم:

1. قرمز

 • تولید – محصول: 1377
 • بازیگران: محمدرضا فروتن، حديه تهراني

«قرمز»، عربي تحميل عرض المزيداني جيراني در تحافي دوم ورودش به سينما درجافري است. جیرانی در «قرمز»، بیش از هرکیز سعی کرده است ناگفته‌ها را بگوید; ناگفته‌های بردلیک زنان در زینگا کرید. کریمز داستان هستی با بازی هدیه تهرانی را نادریت می‌کند ک از توفادی پیسین خود ساحیب یک فردز دکتر خردسال است.

هستی که یکی فروتن است سلسه‌های جدید با پسری برکی به نام ناسر با بازی محمدرضا فروتن می‌شود و با توفافیه می‌کند. با بشتر زمان، ناسر بیشتر و بیشتر زینگ را برای هستی به جهمان بهکند می‌کند و هستی هکه می‌کند، گویا راهی برای رهای دهرد.

داستان جیرانی خود را با صفحة نادریت می‌کند و در همان‌هال، در زیرمتن، آن‌که می‌باعر بگوید را می‌کند. کریمز در کیشه 375 میلین تومان فرکت و آین بروش در سال 1377 فروش کیں کے کے نیمی‌شد. کریمز سیمرگ بلورین بها سورک برای محمدرضا فروتن و هدیه تهرانی به امربه اورد و خود فیلم هم کود در فیلم نازیر سه کاره و فتستیبی بینینکی فیلم فورت لودردیل نجدین بکش که فیلم شود.

«قرمز» موسیقی قریمز را بابک بیات سکه است و فیلمباردی آن براهده محمود کلاری بوده است. روح الله امامی برای «قرمز» کاین برند تندیس وهندی تعدید از سومین دوری جشنت سینام شود.

2. آب و آتش

 • تولید – محصول: 1379
 • بازیگران: پرویز پرستویی، لیلا حاتمی

جیرانی نمی‌تواند فیلمی بسازک و در آن به سوکیلی نکند نکند. و علاقه مند است و برای بیان دغدژه ها، تنها کاری که خوب است را نمع می دهد. فیلمنامه می‌نویسد و فیلم می‌سازد. اب و اطش داستان رترابة‌ای است که پس از استخدام با سامافهش ​​از خانه بیرون می‌رود و در مسیر زنی خیابانی کار می‌گرد.

زن که مریم نام دارد و در حامن حامل خود شعر می‌نویسد، را ورد زیدنگ کود می‌کند و همان شب سباء مرد به قطع می‌رسد. हाला मर्द ब्राय बीगनाही बी‌ग्ना چون اما شهيد و مراد را بکشيد بر خود مريم را ندارد.

داستان فیلم‌های جیرانی ایکی ساده نایدین و به سریتی نمی‌توانم در یک کتاب داستانی را بازگو کنم. «شام اختر» بیاین‌های جیرانی است که تسویر جیرانی تشهد شد و آن‌بار مستمع آن زن‌های کیابیانی و ترکیلی آن‌ها بود. آب و اطش، در غیشه، بیش از 288 میلین تومان فرکت.

«اب و اتش» دومین سابریک محمود کلاری با فریدون جیرانی، در مقام تبربدار، است. موسیقی فیلم را پیمان یزدانیان سکه است و فیلمنامه‌ای آن را، من بهی دیر از اتره جیرانی، خود جیرانی است. بر روییز پرستویی و لیلا حاتمی، آتیلا پسیانی، بهناز جافری و عبدالله اسفندیاری هم در این فیلم یفای نقش کرد.

3. دیشب

 • تولید – محصول: 1380
 • بازیگران: کتایون ریاحی، ثریا قاسمی

جیرانی و آینبار رفتن به یک رویت عاشقانه‌ای که در سینمای ایران در زمان تابوشکنی میشد می‌شد. شام اختر داستان استاد دانهاست میانسالی به نام میهن بابازی کاتایون ریاحی است که از سباء خود جدا می‌شود و به تدنی‌باخته‌ای جوان کود، مانی بابازی محمدرضا گلزار، میگرده و آن بیک دکتر کشش ستاره هانیه توسلی اشکی همین پسر است.

جیرانی، در «شام اختر»، باز هم بیش از هرکیز به یقی از رجالترین ترکلین زنها در جامعه ایران در زمان است. شام اختر از سماعة سينيمعي بيـبهره نيست، اما در دل پيك‌وتاب‌هاي سينيمي و كونت عطف ميخكوب‌كرينه، جيراني باز هم فيلسين نيمي پيام كود كود را به كيميني به كوش نياييد، هيت اگر اين پيام به مزيد از پشت ميزنشينها كوشيا.

«শাম্যার» দ্র জিশা 259 میلیون تومان فروخته شد. بازیگران فیلم های همسایه ها معمولا از جوایز جشنواره راضی نیستند و این یکی از آنهاست. جیرانی می‌داند کومیسی از بازی بازی کھے.

ثریا قاسمی برای شام اخر کین کیںهی کے ہے ہے ہے ہے ہے ہے ہے ۔ کتایون ریاحی هم بریا نقش‌آفرینی درکشان خود را نجاد سیمورغ بلورین شد، اما عن را به خانه برد. رياحي اما فيلم فيلم قاهره را وصفيد فيلم فجر، دست خلي ترك نيرد و تركي‌ي حمينست بازياز نكس رجال زن را از اين فستيبي به دست اورد.

4. سالاد

 • تولید – محصول: 1383
 • بازیگران: خسرو شكيبايي، ليلا حاتمي

فیلمنامه‌ی «سالاد فصل» را جیرانی تحمیل با خسرو شیکیبایی می‌سازد. سالاد فسل من بحث دیر از ترکی جیرانی، است معرف در «سالاد فصل» داستان ترجمونی عشکی نادریت می‌شود به سریتونی ترکونی اشکی عتین ک لیائة دیده‌اید نیست. يكي از رائلــترين قوت قوت اتره جيراني پياين بندي نيه پيشـبینی اینها است و «سالاد فصل» هم از این كاكہ مستثنا نیست.

«سالاد فصل» داستان لیلا با بازی لیلا حاتمی است که با حمید دوستدار با بازی محمدرضا شریفی‌نیا آشنا می‌شود و حمید دوستدار سعی می‌کند با شروت خود و را به دست اورد. سومین زلا آین ترکونگ اما کید کهمهمترین آن بهده. نکس عدل مشرقی را خسرو شکیبایی یفا می‌کند; مردی تنه ک جز عشکش به لیلا، کیزی دهرد.

«فصل سالاد» 188 میلیون تومان فروخت. ليلا حاتمي در فيلم فيلم فجر نجاز سيمرغ بلورين وحنايي بازياز نقش رجال زن شد و خسرو شكيبايي سيمرغ بلورين وهمستو بازياج نقش مملك مرد را به دست اورد. موسیقی سالاد فصل که یکی از قوت آن کوت آن می‌شود را کرن همایونفر سکه است.

5. من یک مادر هستم

 • تولید – محصول: 1389
 • بازیگران: باران کوثری، حبیب رضایی

جیرانی، «با من مدر اشتم»، یک‌بار دیر تابیت می‌کند ک فیلم بدون بریں نیمی‌ساز. از همان و همن اكران، «من مدر اشتم» كه دست كستان كيك از دراد به يك نزديك ساله را نادريت مي كند را مي كند آنها فيلمبرداري مي شود.

جیرانی اما سرسکتر از این حرف‌ها بود و انقدر در کامه آن‌ها رایسیاد کرد که تجمعات دیگر در گرو به راشکهای فیلمی بین جیرانی و اصفیلان فیلم شد. «من مدر إستم» هم 201 میلین تومان فرکت و نشم داد نازر مدرد عام با انصار حزب الله ییکی نیں.

جیرانی در «من مدر اشتم» بیــده تر از کامه سھن میگیـــــــــــــــــــــــــــة و با درجادری که در سال 1366 ـــــــــفری فیلم خود را ساکت، خاصیت کیں است. جیرانی در من مدر اشتم، باز هم به سکّه زنان کردی است و باز هم قصه‌های ناگفته‌های دیگر را از زبان کشتری نادریت می‌کند ک سال‌ها نمی‌توانستن زلمی که بر آن‌ها کردی را بازگو می‌کند.

برهاد بران کوثری که نقش دخترنوزده ساله‌ای فیلم و حبیب رضایی را نشان می‌دهد که نکش نوزده فیلم را یفعمی‌کندن، فرهاد اسلانی، هنگمه کازیانی، پانته‌آ بهرام و امیرحسین ارمان دیر ستارگان این فیلم.

6. خفهگی

 • تولید – محصول: 1395
 • بازیگران: الناز شاکردوست، نوید محمدزاده

«خفه‌گی» را جیرانی در تاله برای ساخت فیلم یک‌ترین کا دروبینی بردا است. جیرانی در «خفه‌گی» تاله کرد تا روگرهای همیشگی از فیلم‌های و آنتزر می‌رفت را کامیند دهد. «خفه‌گی» داستان یک پرستان شاکردوست رووی با بازی الناز شاکردوست را نردیت می‌کند.

پس از این که مسود با بازی نوید محمدزاده، خود را با بازی پردیس احمدیه را نزد و در بازی روین تختی می‌کند و به زینت می‌کند و به این کنجکاوی خود می‌شود، در مسیر زینت‌ها آن‌ها کار می‌گرد. بیش از هر کیز، آن‌که توجه به نام آن را جلب می‌نماید، سبوک بسری خاص فیلم است که به توگی به نام آن، که به نازـرسد.

موسیقی این فیلم جیرانی را هم کارن همایونفر سکه است. این فیلم در بیستمین جشن سینمای ایران در هفت بکش ندیگر بیاوسی شد و کاینی بیشتی فیلمبادری را برای مسعود سلامی ک YEKI از عصرابهای همیشگی جیرانی به امرغان بیاورد. «خفه‌گی» هم درگشه به فروش 400 میهین تومانی ریسید تعلیم یک‌باردیگر نشم دهد ک فیلمساز محبوبش کیست.

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا