هنر و سینما

بهترین کاراکتر هر فیلم کریستوفر نولان که لزوما قهرمان هم نیستند

نولان یکی از پرطرفدارترین کارگردان‌های عصر حاضر است، اما او بیش‌تر از جنبه‌ی داستان‌گویی، به دنبال جنبه‌های فنی آثارش مانند تصویربرداری درخشان و بدل‌کاری‌های خیره‌کننده شناخته شده‌است. درخشش بصری نولان، تمرکزها را از داستان و شخصیت‌های آثار او برمی‌دارد و با این‌حال آثار او همیشه حاوی شخصیت‌های جذاب هستند. از یکی از بهترین اقتباس‌های سینمایی از جوکر گرفته تا قاتلی خون‌سرد با بازی رابین ویلیامز، کارنامه‌ی نولان شاهد شخصیت‌های فراموش‌نشدنی‌ای بوده‌ است؛ در هر کدام از فیلم‌هایش، یک شخصیت درخشان‌تر از سایرین است و این شخصیت الزاما قهرمان نقش اصلی فیلم نیست.

11. کاب در تعقیب (Following)

نخستین فیلم سینمایی نولان که با بودجه‌ای اندک ساخته شد، درباره‌ی زندگی ‌نویسنده‌ای بی‌کار است که روزهای خود را با تعقیب کردن افراد غریبه می‌گذراند و در فیلم تنها با نام «مرد جوان»، به او، اشاره می‌شود. یکی از افرادی که این نویسنده تعقیب می‌کند، با او مقابله می‌کند و خودش را به عنوان کاب معرفی می‌نماید؛ دزدی خرده‌پا که دوست دارد از خانه‌ها سرقت‌های کوچک کند.

برای کاب، غنیمت‌هایی که می‌دزدد، در مقابل لذتی که از بودن در خانه‌ی افراد غریبه و خوردن از نوشیدنی‌های آن‌ها می‌برد، در درجه‌ی دوم اهمیت قرار دارند. نولان بعدها دوباره از اسم کاب برای شخصیت قهرمان فیلم «تلقین» (Inception) استفاده نمود.

10. لئونارد شلبی در یادگاری (Memento)

قهرمان اصلی فیلم همیشه بهترین شخصیت آثار نولان نیست، اما در رابطه با «یادگاری»، تریلر روانشناختی‌ای که باعث شد نام نولان بر زبان‌ها بیافتد، قهرمان، جالب‌ترین شخصیت است. تمام این فیلم از نقطه نظر درهم و برهم لئونارد شلبی روایت می‌شود؛ مردی که برای خودش یادداشت و پیام می‌گذارد، چرا که نمی‌تواند هیچ‌چیز را به خاطر بیاورد. مخاطبان این فیلم محبورند، مانند لئونارد، تکه‌های پازل را کنار هم بچینند تا بتوانند معمای قتل را، مانند او، حل کنند.

9. والتر فینچ در بی‌خوابی (Insomnia)

در تریلر جنایی دلهره‌آور نولان که بازسازی یک فیلم نروژی به همین نام است، آل پاچینو نقش یک کاراگاه و رابین ویلیامز نقش مجرمی تحت تعقیب را ایفا می‌کنند. ویلیامز در «بی‌خوابی» نقش یک قاتل را به شکلی متفاوت ایفا کرد و توانست به عنوان یک قاتل خون‌سرد، نقش‌آفرینی‌ای به یادماندنی داشته باشد. از آن‌جایی که ویلیامز همیشه به عنوان یک ستاره‌ی فیلم‌های کمدی شناخته می‌شد، درخشش‌اش در «بی‌خوابی» مخاطبان و منتقدان را در بهت و حیرت فرو برد.

8. آلفرد پنی‌ورث در بتمن آغاز می‌کند (Batman Begins)

یکی از مناسب‌ترین انتخاب بازیگرهای نولان در سه‌گانه‌ی بتمن، انتخاب مایکل کین در نقش آلفرد بود که با درخشش او در «بتمن آغاز می‌کند» شروع شد. کین، بیش از هر بازیگر دیگری، در تاریخ سینما، توانست به خدمتکار بتمن وقار و حیثیت ببخشد.

او طی سه فیلم این سه‌گانه، رابطه‌ای صمیمی و پدر-پسری با کریستین بیل برقرار نمود. شخصیت کین در حالی که جملات کوتاه ماندگاری به عنوان پاسخ به شخصیت‌های مقابل خود می‌دهد، قادر است تک‌گویی‌های طولانی و درخشانی هم داشته باشد که می‌توانند اشک مخاطب را سرازیر کنند.

7 نیکولا تسلا در پرستیژ (The Prestige)

شخصیت نیکولا تسلا، در «پرستیژ»، از محدود دفعاتی است که نولان در فیلم‌هایش از یک شخصیت تاریخی حقیقی استفاده کرده‌، البته فیلم بعدی او «اوپنهایمر» (Oppenheimer)، فیلمی است سرشار از شخصیت‌های تاریخی حقیقی. شخصیت تسلا که یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مخترعان و آینده‌نگران دنیای علم است، نقشی کوتاه ولی حیاتی در داستان این فیلم نولان ایفا می‌کند. نقش‌آفرینی دیوید بویی در این نقش خیره‌کننده‌ است.

6. جوکر در شوالیه‌ی تاریکی (The Dark Knight)

نقش‌آفرینی برنده‌ی اسکار هیث لجر، نه تنها به عنوان یکی از بهترین شخصیت‌های منفی تاریخ فیلم‌های اقتباسی از کتاب‌های کمیک شناخته شده‌است، بلکه به عنوان یکی از بهترین شخصیت‌های منفی تاریخ سینما هم مورد قبول بسیاری از منتقدان و مخاطبان می‌باشد. جوکر هربار که روی صحنه‌ی نولان حاضر می‌شود، توجه‌ها را می‌رباید و فیلم را مال خودش می‌کند.

برداشت نولان از این شخصیت، هنوز هم بهترین اقتباس سینمایی‌ای است که طی تاریخ از این شخصیت صورت گرفته. این جوکر به کتاب‌های کمیک وفادار مانده و دقیقا قطب مخالف بتمن است؛ در حالی که بتمن کاملا با برنامه پیش می‌رود و سعی دارد همه‌چیز را مطابق میل خودش پیش ببرد، دلقک شاهزاده‌ی جرم و جنایت شهر گاتهام، یک مامور هرج و مرج است که بی‌احتیاطی برایش یک تفریح می‌باشد.

5. ایمز در تلقین (Inception)

نقش‌آفرینی تام هاردی به عنوان ایمز، در «تلقین»، نخستین همکاری از همکاری‌های ادامه‌دار او با کریستوفر نولان است. شخصیت‌های درخشان زیادی در «تلقین» حضور دارند، از آریانده گرفته تا مال کاب، اما ایمز از همه‌ی آن‌ها درخشان‌تر است. ایمز به عنوان یک استاد سرقت هویت، به‌طور خیره‌کننده‌ای دلربا است و هاردی این نقش را با ترکیبی به یادماندنی از جاذبه و خباثت ایفا می‌کند.

4. بین در شوالیه‌ی تاریکی برمی‌خیزد (The Dark Knight Rises)

فیلم بعدی نولان، باز هم همراه است با درخششی دیگر از تام هاردی‌. با توجه به نقش‌آفرینی بی‌نقص هیث لجر به عنوان جوکر در قسمت دوم سه‌گانه‌ی بتمن، بازی به عنوان شخصیت منفی سومین قسمت این سه‌گانه می‌توانست برای هرکسی دلهره‌آور و ترسناک باشد، اما هاردی بازهم موفق می‌شود بین را تبدیل به شخصیت منفی‌ای به یاد ماندنی کند.

درحالی که جوکر یک تهدید روانشناختی بزرگ برای بتمن بود، بین یک تهدید فیزیکی بزرگ است و در صحنه‌ای درخشان موفق می‌شود با استفاده از زانوی خود، کمر بتمن را بشکند.

3. تارس در میان‌ستاره‌ای (Interstellar)

رباتی که عضو خدمه‌ی پرواز کوپر است، از تمام شخصیت‌های انسانی این ماموریت فضایی، در «میان‌ستاره‌ای»، به یادماندنی‌تر است. این ربات حس شوخ‌طبعی جذابی دارد و نولان، به سبک همیشگی خودش، برای خلق آن به جلوه‌های ویژه تکیه نکرده‌است.

بعضی از صحنه‌هایی که تارس در آن‌ها حضور دارد توسط جلوه‌های رایانه‌ای خلق شده‌اند، اما بیشتر آن‌ها با استفاده از جلوه‌های میدانی به وجود آمده‌اند. در این فیلم، بیل اروین کبیر صداپیشگی و عروسک‌گردانی به یادماندنی تارس را برعهده داشت.

2. فاریر در دانکرک (Dunkirk)

سه قهرمان اصلی در دانکرک وجود دارند؛ یکی روی خشکی، یکی روی دریا و یکی بین ابرها. جذاب‌ترین آن‌ها اما همان قهرمان میان ابرها است که تام هاردی نقش آن را ایفا می‌کند. فاریر یک خلبان جنگی است که در لحظه‌ی آخر همه را نجات می‌دهد.

نولان یک‌بار دیگر چهره‌ی هاردی را با یک ماسک می‌پوشاند و او را مجبور می‌کند که تمام احساسات خود را از طریق چشم‌هایش برای مخاطبان به نمایش بگذارد. فاریر نبرد متحدین علیه متفقین را نسبت به جان خود در اولویت قرار می‌دهد؛ او هواپیمای سقوط‌ کرده‌ی خود را می‌سوزاند تا تکنولوژی آن به دست دشمن نیافتد.

1.نیل در تنت (Tenet)

در این فیلم جاسوسی و علمی-تخیلی نولان، جان دیوید واشنگتن نقش یک مامور مخفی مسافر زمان را ایفا می‌کند که با نام «قهرمان» شناخته می‌شود. واشنگتن نقش‌آفرینی‌ای قابل قبول از خود ارائه می‌دهد و کنث برانا موفق می‌شود به خوبی نقش یک ضدقهرمان اروپای شرقی شیطانی را ایفا کند.

در نهایت اما رابرت پتینسون کسی است که تمام توجه‌ها را به سوی خود جلب می‌کند. این نقش‌آفرینی ثابت می‌کند که پتینسون با توجه به ترکیب درخشان آرامش شان کانری و خاص‌بودن راجر مور، می‌تواند جیمز باندی خارق‌العاده باشد.

منبع: Screenrant

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا