هنر و سینما

بازیگرانی که بدلکاری‌های فیلم‌ها را خودشان انجام می‌دهند؛ از جیسون استاتهام تا شارلیز ترون

فیلم‌های اکشن کلاسیک به‌ خاطر بدل‌کاری‌های هیجان‌انگیز، سکانس‌های جانانه و صحنه‌های مرگبارشان معروف هستند. تماشاگران در حین تماشای این صحنه‌ها ناخن‌های خود را می‌جوند و محکم به صندلی خود می‌چسبند. تصور زندگی در میان این شخصیت‌های عجیب و غریب خیلی سخت به نظر می‌رسد.

بازیگران هالیوود برای ایفای نقش‌های خود پول خوبی به دست می‌آورند اما جالب این‌جاست که برخی از ستارگان فیلم‌های اکشن برای هر پنی از حقوق واقعا ریسک می‌کنند. تعداد زیادی از بازیگران از فرصت اجرای بدلکاری‌های خود استفاده می‌کنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند این کار‌ها را به متخصصان بسپارند.

اگر به ژانر اکشن علاقه دارید، قطعا از خواندن این متن و آشنایی با ستارگان علاقه‌مند به بدل‌کاری لذت خواهید برد، هرچند تعدادی از نفرات این لیست از اجرای این صحنه‌ها امتناع می‌کنند. برخی از ستارگان اکشن، چه از نظر جسمانی و چه از نظر ترشح آدرنالین دوست دارند بدلکاری نقششان را خودشان انجام دهند و از این کار لذت می‌برند. بازیگران برای این که این صحنه‌ها واقعا جذاب از آب درآیند باید متعهد باشد و آن‌ها را کاملا قابل باور اجرا کنند. و واقعا چه راهی بهتر از اجرای این صحنه‌ها توسط خود بازیگران، برای تحت تاثیر قرار دادن تماشاگران سینما وجود دارد؟!

ستارگانی که بدل‌کاری‌های خود را انجام می‌دهند

1. تام کروز

بدل‌کاری

تام کروز، ستاره بزرگ گیشه، با مفهوم خطر بیگانه نیست. او با بازی در فیلم‌های اکشن، کارنامه و حرفه‌ای پردرآمد برای خود ساخته است و اصرار دارد که بدلکاری‌های نقش‌هایش را خودش انجام دهد. کروز با آثار موفق عظیمی مانند «ماموریت غیرممکن»، «لبه فردا»، «گزارش اقلیت» و «جنگ دنیاها» خود را به عنوان یک ستاره اکشن تثبیت کرده است. این بازیگر به وضوح از اجرای بدلکاری لذت می‌برد و در طی برنامه اخیر گراهام نورتون، بیان کرد: «اجرای هر بدل‌کاری برای اولین بار اعصاب‌خردکن و در عین حال هیجان‌انگیز است، به طوری که عوامل سازنده چند بار در حین فیلم‌برداری‌ یک صحنه به من گفتند که دیگر لبخند نزنم.» کروز به قدری به اجرای این صحنه‌ها تعهد دارد که حتی مچ پایش در حین فیلم‌برداری‌ آخرین قسمت از فیلم ماموریت غیرممکن شکست.

2. جرمی رنر

بدل‌کاری

جرمی رنر، ستاره مارول، به خاطر ایفای نقش قهرمان کماندار، هاوک‌آی، مورد تحسین مخاطبان قرار گرفت و این بازیگر در نهایت در سریال اختصاصی خود با محوریت این شخصیت انتقام‌جویان حاضر شد. او بدل‌کاری‌های خود در این مجموعه و هم‌چنین در فیلم‌های اکشنی مانند «میراث بورن» و «ماموریت: غیرممکن» را انجام داده اما نکته تعجب‌آور این است که رنر در حین فیلم‌برداری‌ فیلم کمدی «تگ» صدمه دید و آرنج راست و مچ دست چپش پس از افتادن از ارتفاع بیست فوتی شکستند.

این ستاره‌ سینما صرف نظر از این موضوع، هم‌چنان مصمم به اجرای بدل‌کاری‌های خود است و در مصاحبه‌ای گفت: «استودیوها و عوامل سازنده زمان و پول زیادی خرج می‌کنند تا فیلمی بسازند که بینندگان روی صندلی بنشینند و آن را با دلخوشی تماشا کنند و مخاطبان قطعا دوست ندارند که یک فرد ناشی به صحنه‌‌های بدل‌کاری گند بزند. پس من تمام تلاش خودم را انجام می‌دهم.»

3. شارلیز ترون

بدل‌کاری

شارلیز ترون به عنوان یک بازیگر برنده اسکار با فیلم‌های موفقی مانند «مکس دیوانه: جاده خشم»، «سریع و خشمگین»، «بلوند اتمی» و «نگهبان قدیمی» وارد دنیای اکشن شد. شارلیز ترون به خوبی می‌داند که چگونه مبارزه کند و به سکانس‌های اکشن خود کاملا متعهد است. او در مصاحبه با هاوارد استرن در سال 2020، درباره بدل‌کاری نقش‌های خود حرف زد و گفت: «همه چیز به داشتن یک تیم مناسب بستگی دارد و شما لزوما به یک بدل‌کار واقعی نیاز ندارید و باید صحنه‌ها را طوری خلق کنید که از عهده اجرای آن‌ها برآیید. این همان چیزی است که این تجربه را سرگرم‌کننده جلوه می‌دهد.» این هنرپیشه برای اجرای بدل‌کاری‌های خود گزینه‌ای کاملا مناسب است، چرا که او و کیانو ریوز یک مربی مشترک دارند!

4. جیسون استاتهام

بدل‌کاری

جیسون استاتهام از زمانی که برای اولین بار با سه‌گانه هیجان‌انگیز «مامور انتقال» وارد دنیای اکشن شد، نامی برای خود به عنوان یک شخصیت قهرمان در هالیوود دست و پا کرده است. استاتهام در زمینه جیوجوتسو، بوکس و جودو آموزش دیده و به واسطه همین توانایی‌ها در فیلم‌هایی مانند «کرانک»، «مکانیک»، «بی‌مصرف‌ها» و فرانچایز «سریع و خشمگین» به موفقیت رسیده است. او در مصاحبه‌ای گفت: «من هرگز از انجام هیچ کاری نمی‌ترسم.» استاتهام بازیگر بزرگی است که حتی بدل‌کاران حرفه‌ای نیز به خاطر مشارکت او در این صحنه‌ها وی را به رسمیت می‌شناسند و تحسین می‌کنند.

5. کیانو ریوز

بدل‌کاری

کیانو ریوز کارنامه اکشن خود را از زمان ایفای نقش در فیلم کمدی «ماجراجویی عالی بیل و تد» در سال 1989 بنا نهاد. این بازیگر ترسی از امتحان کردن ژانرهای مختلف ندارد اما بیشتر برای نقش‌هایش در فیلم‌های اکشن مانند «سرعت»، «ماتریکس» و «جان ویک» مورد تحسین قرار گرفته است. ریوز در صحنه‌‌های پرش‌ از روی ماشین‌های در حال حرکت گرفته تا مبارزات خشن، از کثیف شدن دست‌هایش به خون ابایی ندارد. این بازیگر در مصاحبه‌ای درباره بدل‌کاری‌های خود در فیلم‌های جان ویک صحبت کرد و گفت: «تمام بدل‌کاری‌های نقش جان ویک در فیلم‌ها توسط خودم انجام می‌شود. من در واقع 90 درصد کارها را انجام می‌دهم و سعی می‌کنم ارتباط خود را با مخاطبانم حفظ کنم.»

6. هریسون فورد

بدل‌کاری

هریسون فورد به عنوان یک بازیگر محبوب‌، حرفه سینمایی گسترده و چشم‌گیری در طی شش دهه اخیر ساخته و در فیلم‌های موفق و کلاسیکی مانند «جنگ ستارگان» و «ایندیانا جونز» ظاهر شده است. او شخصیت‌های قهرمان بی‌شماری را در ژانر اکشن به تصویر کشیده و به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها بازنشسته شود. فورد از طبیعت فیزیکی ایندیانا جونز لذت می‌برد و به اجرای بدل‌کاری‌های خود افتخار می‌کند. این بازیگر در طول سکانس آغازین نمادین «مهاجمان صندوقچه» به طرز جالبی از عهده بدل‌کاری نقش خود برآمد و تحسین همگان را برانگیخت.

ستارگانی که اجرای این صحنه‌ها را پس از مدتی به حرفه‌ای‌ها واگذار کردند

بسیاری از بازیگران حاضرند جان خود را برای یک نقش به خطر بیاندازند اما برخی دیگر ترجیح می‌دهند احتیاط کنند و اجرای بدل‌کاری‌ها را به حرفه‌ای‌ها بسپارند. این بازیگران خواه برای محافظت از خود، ادامه روند تولید یا آگاهی بر محدودیت‌های خود، از انجام بدل‌کاری خودداری می‌کنند.

1. دنی ترخو

بدل‌کاری

دنی ترخو، هنرپیشه مشهور، به خاطر نقش‌های اکشن متعددش در فیلم‌های «دسپرادو»، «ماکت» و «کودکان جاسوس» شناخته می‌شود. این بازیگر با چهره زمخت و سبیل‌های بلند خود به عنوان یک فرد یاغی و شورشی در هالیوود در ذهن مخاطبان ماندگار شده است. ترخو علی‌رغم شخصیت‌های سرسختش، در زمینه بدل‌کاری با خودش روراست و صادق است. او در مصاحبه‌ای گفت: «ما افراد بدل‌کاری داریم که می‌توانند این کارها را انجام می دهند و اگر صدمه ببینند، متاسفانه باید بگویم من جای آن‌ها را نمی‌گیرم و فقط باید یک مکزیکی دیگر سبیل بگذارد و این صحنه‌ها را به جای من بازی کند، چرا که اگر من صدمه ببینم، همه بیکار می‌شوند. بنابراین تصمیم و انتخاب من این‌گونه است.»

2. رایان رینولدز

بدل‌کاری

رایان رینولدز، بازیگر بامزه و گران‌قیمت هالیوود به خاطر شخصیت‌های جالب و شوخ‌طبعش شناخته می‌شود. او ترکیب جالبی از نقش‌های اکشن و کمدی را خلق کرده است. وی قبلا از اجرای بدل‌کاری‌های خود لذت می‌برد اما دیگر این کار را انجام نمی‌دهد. رینولدز مجبور شد بازی در سکانس‌های اکشن را رها کند، چرا که این کار بر سلامت وی تاثیر گذاشت. «خانه امن» در سال 2012 آخرین فیلمی بود که او در آن بدل‌کاری خود را انجام داد و مهره گردنش در حین فیلم‌برداری‌ شکست و رینولدز پس از آن و با توجه به دستور پزشک خود، اجرای کارهای سخت را به بدل‌کاران واگذار کرد.

3. درو بریمور

بدل‌کاری

درو بریمور بازیگر محبوب هالیوود، در چهل سال گذشته حضور موفقی در این صنعت داشته است. او پس از بازی در فیلم کلاسیک محبوب استیون اسپیلبرگ، «ای.تی. فرازمینی» به شهرت گسترده‌ای دست یافت. این بازیگر هرگز از نقش‌های اکشن طفره نمی‌رود و در فیلم «فرشتگان چارلی» و دنباله‌اش نقش‌آفرینی کرده و تهیه‌کننده آن بوده است.

بریمور در حین فیلم‌برداری‌ صحنه‌ای از سریال اختصاصی نتفلیکس، «رژیم غذایی سانتا کلاریتا» که خیلی زود به پایان رسید، دچار ضربه مغزی و در بیمارستان بستری شد و این تجربه دیدگاه او را نسبت به بدل‌کاری تغییر داد: «من دیگر هیچ وقت بدل‌کاری نقش‌های خود را انجام نخواهم داد. این اتفاق پایان یک دوران فوق‌العاده برای من بود اما دیگر هرگز بدل‌کاری انجام نخواهم داد، زیرا در آستانه مرگ بودم و آن شرایط واقعا ترسناک بود.»

4. لیام نیسون

بدل‌کاری

لیام نیسون بازیگر ایرلندی با بازی در نقش برایان میلز در سه‌گانه «ربوده‌شده» تغییری در مسیر کار و حرفه خود ایجاد کرد و این فیلم، نیسون را به بازی در فیلم‌های اکشن دیگری از جمله «نبرد تایتان‌ها» و «خاکستری» سوق داد. این بازیگر از 9 سالگی بوکس را شروع و از این مهارت در حرفه بازیگری خود نیز استفاده کرد. نیسون علی‌رغم تمایلش به ورزش و مبارزه، بدل‌کاری‌های خود را انجام نمی‌دهد. او در مصاحبه‌ای با مارک وانسلو گفت: «من مبارزات نقشم را خودم انجام می دهم، نه بدل‌کاری‌ها و این دو مورد با هم تفاوت دارند.»

5. ساموئل ال جکسون

بدل‌کاری

ساموئل ال جکسون که به خاطر کارنامه و فیلم‌های رنگارنگ و واژگان و دیالوگ‌های رسا و پرقدرتش شهرت دارد، یکی از پرافتخارترین بازیگران هالیوود است. جکسون با دهه‌ها تجربه و بازی در فیلم‌های موفقی مانند «داستان عامه‌پسند»، «شیشه»، «بادیگارد هیتمن» و فیلم‌های دنیای سینمایی مارول جایگاه خود را به عنوان یک بازیگر ماهر و همه‌کاره تثبیت کرده است.

این بازیگر در سال‌های اخیر، نقش‌های فیزیکی بیشتری مانند بادیگارد هیتمن، شیشه و نیک فیوری از مارول را بر عهده گرفته است. جکسون علی‌رغم تعهدش به این حرفه، محدودیت‌هایش را می‌داند و بدل‌کاری‌های خود را انجام نمی‌دهد.: «چرا باید این کارها را انجام بدهم؟ اگر واقعا می‌خواهید یک حرفه طولانی داشته باشید، نباید همه این کارها را انجام دهید.»

منبع: movieweb

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا