هنر و سینما

10 کارگردان موفق دنیای مارول بر اساس میانگین فروش در گیشه

بسیاری از کارگردانان بااستعداد در طول چهارده سال گذشته، فیلم‌های دنیای سینمایی مارول را در سطوح مختلف کارگردانی کرده‌اند. با این وجود، وقتی که این کارگردانان را بر اساس میانگین فروش آثارشان در گیشه مقایسه می‌کنیم، برخی ثابت می‌کنند که سودآورتر از دیگران هستند.

دنیای سینمایی مارول با گذشت زمان به گسترش خود ادامه می‌دهد و کارگردانان بااستعداد بیشتری به پروژه‌های مختلف آن ملحق می‌شوند. طرفداران هم‌چنان منتظر پایان هیجان‌انگیز فاز چهارم این فرانچایز هستند اما از طرف دیگر خلاقیت پشت صحنه این آثار ابرقهرمانی پایانی ندارد.

10. جان فاورو

2 فیلم – 739,663,968 دلار

مارول

جان فاورو به خاطر مهارت فوق‌العاده‌اش در داستان‌سرایی و ساخت فرانچایز در نظر بسیاری از طرفداران فردی افسانه‌ای محسوب می‌شود. کمک‌های او به دنیای سینمایی مارول را نمی‌توان نادیده گرفت، زیرا او بود که این فرانچایز را در سال 2008 با «مرد آهنی» آغاز کرد. او برای دنباله این فیلم در سال 2010 که آخرین اثری است که در این فرانچایز کارگردانی کرده، به دنیای سینمایی مارول بازگشت. البته فاورو سال‌ها پس از این فیلم نیز در نقش شخصیت هپی هوگان در مارول ظاهر شد.

«مرد آهنی» اصلی اثر موفق و بزرگی بود که بسیاری گمان می‌کردند در گیشه شکست بخورد اما موفقیت آن ادامه پیدا کرد و تصمیم سران مارول برای تشکیل یک فرانچایز بسیار بزرگ‌تر پس از آن نیز نتیجه خوبی‌ در پی داشت و به درآمدزایی بیشتر فاورو به عنوان کارگردان برای دنیای سینمایی مارول کمک کرد. او در یک دهه گذشته هیچ فیلمی از دنیای سینمایی مارول را کارگردانی نکرده اما محبوبیت وی بین طرفداران و موفقیت‌های قبلی او، فاورو را به کارگردانی مطلوب برای «انتقام‌جویان: جنگ‌های مخفی» تبدیل می‌کنند.

9. تایکا وایتیتی

2 فیلم – 800,254,498 دلار

مارول

تایکا وایتیتی در واقع عضو نسبتا جدیدی در کاتالوگ کارگردانان دنیای سینمایی مارول است. او با فیلم «ثور: رگناروک» در سال 2017 به این فرانچایز پیوست و فصل جدیدی را برای شخصیت ثور آغاز و او را کاملا بازآفرینی کرد. وی هم‌چنین کارگردانی دنباله این فیلم در سال 2022، «ثور: عشق و تندر» را هم بر عهده داشت.

رویکرد کاملا جدید وایتیتی نسبت به ثور در رگناروک به اندازه‌ای سر و صدا ایجاد کرد که این فیلم به پرفروش‌ترین نسخه در سری ثور تبدیل شد و جایگاه این کارگردان را در میان دیگر کارگردانان دنیای سینمایی مارول تثبیت کرد. با این حال، نقدهای متفاوت به «ثور: عشق و تندر» تا حدودی باعث کاهش میزان فروش این اثر شد و این فیلم فروش کم‌تری نسبت به رگناروک داشت و در نتیجه میانگین درآمدزایی وایتیتی برای مارول افت کرد.

8. جیمز گان

2 فیلم – 819,997,748 دلار

مارول

«نگهبانان کهکشان» در سال 2014 به کارگردانی جیمز گان، نارضایتی بسیاری از طرفداران را در زنان معرفی‌ به همراه داشت اما این فیلم خیلی زود به یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های دنیای سینمایی مارول تبدیل شد و گان نیز برای ساخت دنباله آن در سال 2017 به دنیای سینمایی مارول بازگشت. گان علی‌رغم جنجال‌هایش در سال‌های اخیر که آینده او را در این سری تحت‌الشعاع قرار می‌دهند، کارگردانی «نگهبانان کهکشان 3» در سال 2023 را هم بر عهده خواهد داشت.

فیلم اصلی نگهبانان کهکشان در گیشه فراتر از انتظارات ظاهر شد و هیاهوی زیادی را برای قسمت دوم خود ایجاد کرد که سه سال بعد اکران شد و به رقم فروشی بالاتر در سراسر جهان رسید. گان در حال حاضر یکی از سودآورترین کارگردانان دنیای سینمایی مارول است و شور و شوق فوق‌العاده طرفداران برای فصل بعدی داستان نگهبانان، بدون شک زمانی که این فیلم در نهایت در ماه می اکران شود، میانگین فروش وی را حتی بیشتر از این هم افزایش خواهد داد.

7. سم ریمی

1 فیلم – 952,302,547 دلار

مارول

سم ریمی پس از تثبیت جریان فیلم‌های ابرقهرمانی با سه‌گانه «مرد عنکبوتی» در اوایل دهه 2000، بیش از یک دهه بعد با «دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی» به این ژانر بازگشت. او تاکنون تنها یک فیلم را در دنیای سینمایی مارول کارگردانی کرده اما با توجه به محبوبیتش در بین طرفداران و علاقه‌مندان به مارول، می‌تواند در مراحل بعدی فرانچایز نیز حضور داشته باشد.

«دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی» آن‌طور که بسیاری پیش‌بینی می‌کردند کیفیت فنی بالایی نداشت اما رقم فروش خوبی را ثبت کرد. این فیلم در نهایت نزدیک به یک میلیارد دلار در سرتاسر جهان فروش داشت و همین میزان کافی بود تا ریمی با تنها یک فیلم به یکی از سودآورترین کارگردانان این فرانچایز تبدیل شود.

6. آنا بودن و رایان فلک

1 فیلم – 1,129,727,388 دلار

مارول

«کاپیتان مارول» 2019 که بین دو فیلم انتقام‌جویان اکران شد، یکی از مورد انتظارترین فیلم‌های فاز سوم دنیای سینمایی مارول بود. این فیلم اولین تجربه کاراکتر بری لارسون و هم‌چنین اولین همکاری مارول با آنا بودن و رایان فلک بود. این اثر بیش از یک میلیارد دلار فروش داشت و به یکی از پردرآمدترین فیلم‌های تاریخ مارول تبدیل شد.

فلک و بودن با تنها یک فیلم در این فرانچایز، میانگین فروش بیشتری نسبت به اکثر کارگردانان دنیای سینمایی مارول دارند. این دو علی‌رغم موفقیت فیلمشان، در حال حاضر برای هیچ پروژه‌ای در آینده مارول، از جمله دنباله کاپیتان مارول در سال 2023 که کارگردان آن نیا داکوستا خواهد بود، قراردادی امضا نکرده‌اند.

5. شین بلک

1 فیلم – 1,215,392,272 دلار

مارول

جان فاورو دو فیلم اول «مرد آهنی» را کارگردانی کرد و شین بلک کارگردانی «مرد آهنی 3» را بر عهده گرفت که آخرین فیلم اختصاصی رابرت داونی جونیور در دنیای سینمایی مارول بود. این فیلم تغییراتی ایجاد کرد که طرفداران از آن راضی نبودند اما به هر حال، «مرد آهنی 3» پرفروش‌ترین اثر در مجموعه فیلم مرد آهنی بود و بیش از 1 میلیارد دلار در گیشه جهانی درآمدزایی کرد.

فیلم بلک از نظر مالی به موفقیت بزرگی رسید اما سبک بسیار خاص کارگردان به مذاق طرفداران این فرانچایز خوش نیامد و همکاری او با مارول به همین یک‌بار محدود شد. با این وجود، او حتی با گذشت یک دهه از انتشار فیلمش هم‌چنان یکی از سودآورترین کارگردانان مارول است.

4. جان واتس

3 فیلم – 1,309,619,008 دلار

مارول

جان واتس اولین کارگردان دنیای سینمایی مارول است که هر سه قسمت از یک سه‌گانه را کارگردانی می‌کند و سه‌گانه «مرد عنکبوتی» او در گیشه جهانی بسیار موفق بوده است. این کارگردان با فیلم «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» در سال 2017 به این فرانچایز پیوست و بعدا در سال‌های 2019 و 2021 فیلم‌های «دور از خانه» و «راهی به خانه نیست» را کارگردانی کرد.

هر سه فیلم واتس در دنیای سینمایی مارول در گیشه موفق بودند و دو فیلم پایانی از مرز یک میلیارد دلار هم فراتر رفتند. او به وضوح یکی از پرسودترین خالقان دنیای سینمایی مارول است و علی‌رغم این که اخیرا از پروژه چهار شگفت‌انگیز کنار گذاشته شده، همکاری وی با این فرانچایز پس از راهی به خانه نیست نیز ادامه خواهد داشت.

3. رایان کوگلر

1 فیلم – 1,336,494,321 دلار

مارول

رایان کوگلر پس از اکران فیلم «پلنگ سیاه» در سال 2018 که دنیای تخیلی واکاندا را به مخاطبان معرفی کرد، به همکاری خود با دنیای سینمایی مارول پایان داد اما سران مارول پس از موفقیت فیلم اولیه‌اش دوباره او را به دنیای سینمایی مارول دعوت کردند تا دنباله این اثر، «پلنگ سیاه: واکاندا برای همیشه» را که نوامبر امسال اکران می‌شود کارگردانی کند.

کوگلر توانایی و پتانسیل خود را در ژانر ابرقهرمانی به خوبی نشان داد و انتشار پلنگ سیاه جرقه‌ای برای یک انقلاب فرهنگی بود. میانگین فروش او مطمئنا با وجود انتظارات بالای مخاطبان برای «واکاندا برای همیشه» افزایش خواهد یافت. این اثر علی‌رغم روند تولید چالش‌برانگیزش، هم‌چنان یکی از هیجان‌انگیزترین فیلم‌های فاز 4 است.

2. جاس ویدون

2 فیلم – 1,455,208,595 دلار

مارول

بسیاری از بینندگان شاید جاس ویدون را به عنوان کارگردان «لیگ عدالت» در سال 2017 به یاد داشته باشند اما او در درجه اول کارگردان مارول بود و با فیلم تیمی و حماسی «انتقام‌جویان» در سال 2012، به این فرانچایز پیوست. ویدون پس از موفقیت در فیلم اولیه خود به دنیای سینمایی مارول بازگشت و فیلم «انتقام‌جویان: عصر اولتران» را در سال 2015 به مخاطبان عرضه کرد.

این دو فیلم ویدون در دنیای سینمایی مارول فروش خوبی در گیشه داشتند و هر دو ثابت کردند که مدل یک دنیای سینمایی در صورت درست اجرا شدن، می‌تواند فوق‌العاده سودآور باشد. شور و اشتیاق طرفداران برای فیلم‌های تیمی در ژانر ابرقهرمانی، «انتقام‌جویان» و «عصر اولتران» را به دو مورد از پردرآمدترین فیلم‌های تاریخ تبدیل و فرانچایزی را ایجاد کرد که برای سال‌های آینده دوام خواهد داشت.

1. برادران روسو

4 فیلم – 1,678,120,182 دلار

مارول

جو و آنتونی روسو بیشترین تعداد فیلم‌ را در دنیای سینمایی مارول دارند و چهار فیلم در طول پنج سال منتشر کرده‌اند که هر کدام موفق‌تر از قبلی هستند. این برادران کار خود را به عنوان کارگردانان «کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان» آغاز کردند که آن‌قدر موفقیت‌آمیز بود که این دو در دنباله این فیلم در سال 2016، «جنگ داخلی» و دو فیلم آخر «انتقام‌جویان» که حماسه ابدیت را به پایان رساندند، باز هم با مارول همکاری کردند.

برادران روسو بهترین و موفق‌ترین آثار ممکن را در دنیای سینمایی مارول ارائه کرده‌اند. همه فیلم‌های آن‌ها به جز یکی، از مرز یک میلیارد دلار فراتر رفتند و «جنگ ابدیت» و «پایان بازی» هر کدام بیش از 2 میلیارد دلار در گیشه جهانی فروختند. طبق گزارشات، آن‌ها کارگردان فیلم «جنگ‌های مخفی» نخواهند بود اما مارول بدون شک دوست دارد که باز هم با این دو کارگردان همکاری کند و موفقیت دیگری بیافریند.

منبع: screenrant

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا