لوازم خانگی

10 کاربرد بسته‌های کوچک سیلیکا ژل در خانه


حتما بسته‌های کوچک سیلیکا ژل را دیده‌اید که در بسته‌بندی بعضی از محصولات وجود دارد. گاهی بعد از استفاده از محصولات، این بسته‌های سیلیکا ژل بدون استفاده می‌مانند و نمی‌دانید با آن‌ها چه کار کنید. بیشتر افراد این بسته‌ها را دور می‌ریزند ولی جالب است بدانید که این بسته‌ها کاربردهای مختلفی در خانه دارند. در ادامه با ای بی سی مگ همراه باشید و در مورد کاربردهای این بسته‌ها بیشتر بخوانید.

سیلیکا ژل چیست؟

سیلیکا ژل

سیلیکاژل ماده‌ای است که درون بسته‌های کوچکی داخل بسته‌بندی همه چیز از کفش گرفته تا لوازم الکترونیکی و حتی برخی غذاها پیدا می‌کنید. این بسته‌های کوچک در بسته‌بندی محصولات قرار می‌گیرند تا در طول حمل‌و‌نقل و ذخیره‌سازی، رطوبت موجود در بسته‌بندی را جذب کنند تا آسیبی به محصول نرسد.

هنگامی که کالا یا محصول موردنظر خود را باز می‌کنید، احتمالاً به هشدار بسیاری از این بسته‌های خشک‌کننده توجه کرده‌اید که هشدار می‌دهد آن‌ها را نخورید و دور بیندازید. البته توصیه‌ی اول ضروری است ولی توصیه‌ی دوم را می‌توانید در نظر نگیرید. لازم نیست این بسته‌ها را دور بیاندازید چون می‌توانید جای دیگری دوباره از آن‌ها استفاده کنید.

10 کاربرد سیلیکا ژل

بسته‌های سیلیکا ژل را نگه دارید و برای موارد زیر از آن استفاده کنید:

1. خوشبو نگه داشتن ساک باشگاه

ساک و کیفی که با خودتان به باشگاه می‌برید و لباس‌های کثیف را به خانه برمی‌گردانید یکی از جاهایی است که خیلی زود بو می‌گیرد. لباس‌های مرطوب از عرق وقتی در فضای بسته‌ی ساک قرار می‌گیرند و هوا نمی‌خورند، خیلی زود بو می‌گیرند. علاوه بر لباس، خود ساک ورزشی هم بعد از مدتی بدبو می‌شود و هر وسیله‌ای داخل آن بگذارید بو می‌گیرد. ضمنا محیط مرطوب ساک به فضایی عالی برای رشد و گسترش انواع باکتری‌ها تبدیل می‌شود.

این بسته‌های سیلیکا ژل می‌توانند رطوبت داخل ساک را از بین ببرند. می‌توانید چند بسته از آن را همیشه داخل ساک خود بگذارید.

2. افزایش عمر تیغ ریش‌تراش

تیغ ریش‌تراش را باید بعد از هر بار استفاده خشک کنید. اگر این تیغ بلافاصله بعد از خیس شدن، خشک نشود، به‌مرور زمان دچار زنگ‌زدگی می‌شود. این زنگ‌زدگی و رطوبت باقی‌مانده روی تیغ‌ها عمر تیغ را کوتاه می‌کند و شیو کردن با آن سخت‌تر می‌شود. می‌توانید تیغ‌ها را در کنار بسته‌های سیلیکا ژل نگهداری کنید تا همیشه خشک و عاری از رطوبت باشند.

3. خشک نگه داشتن ابزارها

رطوبت برای ابزارها مناسب نیست و اگر ابزارهای فلزی شما برای مدت طولانی در رطوبت بمانند، خیلی زود زنگ می‌زنند و آسیب می‌بینند. گاهی اوقات مجبوریم جعبه‌ی ابزار را در انباری‌ها و گاراژهای نمور بگذاریم. برای اینکه مطمئن باشید که رطوبت آسیبی به ابزارها نمی‌زند، می‌توانید چند بسته‌ی بزرگ سیلیکا ژل را داخل کیف یا جعبه‌ی ابزار بگذارید.

4. تازه نگه داشتن مواد غذایی

سیلیکا ژل

یکی از کاربردهای این بسته‌های سیلیکا ژل در آشپزخانه است. می‌توانید آن‌ها را داخل کابینت‌ها بگذارید تا رطوبت هوا را جذب کنند. کابینت‌هایی که در آن ادویه، خشکبار، میوه‌های خشک و غلات را نگهداری می‌کنید باید عاری از هر گونه رطوبت باشند. حتی می‌توانید در سبدهای سیب‌زمینی و پیاز هم چند بسته سیلیکا ژل بگذارید.

اگر شکر و آرد و محصولات مشابه را در ظرف‌های دربسته نگهداری می‌کنید می‌توانید بسته‌های سیلیکا ژل را داخل این ظرف‌ها هم بگذارید. اگر در شهرهایی زندگی می‌کنید که هوا بسیار مرطوب است، این توصیه‌ می‌تواند خشکبار و مواد غذایی داخل کابینت‌های شما را برای مدت بیشتری تازه و سالم نگه دارد.

5. از بین بردن بوی بد هدفون

هدفون‌هایی که روی گوش قرار می‌دهید و در باشگاه از آن استفاده می‌کنید، خیلی زود عرقی و مرطوب می‌شوند. اگر آن‌ها را با همین رطوبت داخل کیف مخصوصشان بگذارید، به مرور زمان بو می‌گیرند. برای تمیز و خوشبو نگه داشتن هدفون‌ و پیشگیری از رشد باکتری‌ها، حتما در کیف یا محفظه‌ای که هدفون را می‌گذارید، تعداد بسته‌ی سیلیکا ژل هم قرار دهید تا رطوبت را جذب کند.

6. مراقبت از محصولات الکترونیکی

اگر قصد سفر و ماجراجویی دارید بد نیست که چند بسته سیلیکا ژل همراه داشته باشید. گاهی اوقات در طول سفر به جاهایی می‌رسیم که رطوبت زیادی دارند. شهرهای شمالی کشور خودمان یا جنگل‌های بارانی در خارج از کشور از جمله مناطقی است که رطوبت زیادی دارد. قرار گرفتن طولانی‌مدت وسایل الکترونیکی در محیط مرطوب، می‌تواند باعث آسیب رسیدن به آن‌ها شود.

برای اینکه این وسایل را از خطر رطوبت دور نگه دارید، آن‌ها را داخل کیسه‌ای پلاستیکی که در آن کیپ می‌شود قرار دهید و چند بسته سیلیکا ژل داخل آن بیاندازید. البته دقت کنید که این روش فقط برای رطوبت موجود در هوا تاثیرگذار است و وسایل شما را ضدآب نمی‌کند.

7. حفاظت از عکس‌های خانوادگی

عکس‌های خانوادگی قدیمی به مرور زمان خراب می‌شوند. یکی از دلایل خراب شدن و زرد شدن عکس‌ها، رطوبت موجود در محیط است. رطوبتی که شاید شما متوجه نشوید ولی به مرور زمان عکس‌ها را خراب می‌کند. برای پیشگیری از این مشکل، در جعبه‌ای که عکس‌ها را می‌گذارید حتما چند بسته سیلیکا ژل قرار دهید.

8. مراقبت از کتاب‌ها

گاهی اوقات وقتی کتاب‌ها را برای مدت طولانی در جعبه‌ای در انباری و جای نمور می‌گذاریم، بوی نامطبوعی می‌گیرند که حاصل جذب شدن رطوبت محیط به برگه‌های کتاب است. برای از بین بردن این بوی بد، می‌توانید کتاب‌ها را داخل کیسه‌های پلاستیکی بگذارید و چند بسته سیلیکا ژل داخل آن بیاندازید. برای مدت یک ماه، کیسه‌های پلاستیکی را در جای خنک و تاریک بگذارید. بعد از یک ماه به احتمال زیاد بوی نم کتاب از بین می‌رود. اگر این مقدار کافی نبود می‌توانید یک بار دیگر آن را امتحان کنید.

9. نگهداری از دانه‌ها و بذرها برای فصل کاشت

گاهی اوقات دانه‌ها و بذرهای مختلف می‌خریم تا در باغچه و گلدان بکاریم. اگر مقداری از این دانه‌ها و بذرها باقی مانده، می‌توانید آن را نگهداری کنید و سال بعد با آغاز بهار آن‌ها را بکارید. بذرها در این مدت باید در جای کاملا خشک قرار داشته باشند و اگر رطوبت ببینند خراب می‌شوند. برای این منظور، آن‌ها را داخل کیسه‌ی پلاستیکی بریزید و چند بسته سیلیکا ژل داخل کیسه بیاندازید. کیسه‌ها را در جای خنک و تاریک نگهداری کنید تا زمان کاشت بذرها برسد.

10. پیشگیری از کدر شدن نقره‌ها

زیورآلات نقره به دلیل قرار گرفتن در معرض رطوبت هوا به‌مرور کدر می‌شوند. پس از تمیز کردن جواهرات نقره‌ای، آن را در یک جعبه جواهرات نگهداری کنید و چند بسته سیلیکا ژل هم داخل آن بگذارید.

اگر متوجه شدید که بسته‌های سیلیکا ژل دیگر مؤثر نیستند، می‌توانید آن‌ها را عوض کنید. اما اگر سیلیکا ژل دیگری ندارید می‌توانید همان بسته‌های قبلی را خشک کنید. بسته‌ها را به مدت یک یا دو ساعت روی یک سینی در فر قرار دهید و روی حرارت کم (بین 200 تا 300 درجه) قرار دهید یا آن‌ها را در یک روز گرم و آفتابی برای چند ساعت در معرض آفتاب و هوای گرم قرار دهید.

منبع: Lifehacker

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا