آموزش

معرفی کامل و جامع آزمون جی آر ای

آزمون GRE یا GRADUATE RECORD EXAMINATION، آزمونی است که داوطلبان تحصیل در دانشگاه‌ های آمریکایی و کانادایی باید در آن شرکت نمایند. این آزمون برای ورودیان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌ های خارج از کشور، برگذار می‌ گردد.

لذا دانشجویان مقطع کارشناسی قادر نخواهند بود در این آزمون شرکت کنند. تفاوتی ندارد که رشته دانشگاهی فرد چیست، متقاضی در پی درخواست برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکایی و کانادایی باید در این آزمون شرکت کند.

در واقع این امتحان به منظور سنجیدن معلومات و توانایی‌های دانشجو برگذار می‌شود. البته افرادی که سطح نمراتشان نسبت به سایرین بالاتر باشد؛ شانس بیشتری برای گرفتن پذیرش دانشگاه های خارج از کشور را دارند.  از این جهت خواندن منابع مناسب قبل از شرکت در آزمون از اهمیت بالایی برخوردار است. اما برای برخی از افراد یافتن این منابع بسیار دشوار است.

بنابراین در این مقاله به منابع آزمون  GRE خواهیم پرداخت. به منظور اطلاع از این موارد با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE مخفف GRADUATE RECORD EXAMINATION است. دانشجویانی که قصد دارند مقاطع کارشناسی ارشد یا دکتری خود را در دانشگاه‌های آمریکایی یا کانادایی بگذارانند؛ باید حتما در این آزمون شرکت نمایند. لازم به ذکر است این مورد برای تمامی داوطلبان در تمامی رشته‌ها صادق است.

آزمون GRE یکی از مهم ترین آزمون‌هایی است که به زبان انگلیسی برگذار می‌گردد. هدف از این آزمون سنجش معلومات و توانایی‌های دانشجو است. علاوه بر این مورد این آزمون بر روی برخی موارد از جمله هوش و مهارت‌های تحلیلی و منطقی، استعداد تحصیلی و هوش داوطلب تاکید دارد. آزمون GRE توسط نهادی به نام ETS برگذار می‌گردد.

از این جهت در برخی از کشورها داوطلبان باید در ساعت و روز مقرری که برای آزمون در نظر گرفته شده به سایت این نهاد مراجعه نمایند و پاسخ آزمون را به صورت اینترنتی( آنلاین)  به ثبت برسانند.

البته باید گفت که این آزمون در کشور جمهوری اسلامی ایران توسط سازمان سنجش برگذار می‌ شود و داوطلبان باید با توجه به برنامه ریزی این نهاد در روز مقرر به محل برگذاری آزمون رفته و در آزمون GRE شرکت نمایند.

برای شرکت در این آزمون محدودیتی وجود ندارد و داوطلب می‌ تواند تا رسیدن به نمره مطلوب در آزمون GRE شرکت به عمل آورد. بنابراین هر چه نمرات اخذ شده بالاتر باشد؛ شانس قبولی از طرف دانشگاه بیشتر خواهد شد.

ساختار آزمون GRE به چه صورت می باشد؟

آزمون GRE از سه بخش اصلی ریاضیات(QUANTITATIVE SECTION)، درک واژگان (VERBAL SECTION) و تحلیل نوشتاری (ANALYTICAL WRITING SECTION) تشکیل می‌شود. در ادامه به معرفی منابعی خواهیم پرداخت که پاسخگویی به این سوالات را برای داوطلب راحت می‌ نماید.

بهترین منابع برای آزمون GRE کدام اند؟

از جمله بهترین منابع برای آزمون جی آر ای عبارتند از :

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه بهترین منابع برای آزمون GRE با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی 8:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

شماره تماس با تلفن ثابت: ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند
شماره تماس با تلفن ثابت: ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵

کتاب Kaplans GRE Prep Plus 2020

این کتاب می‌تواند راهنمای بزرگی در آزمون GRE باشد. چراکه داخل آن خلاصه‌ای از تمام محتویات آزمون جی آر ای، گردآوری شده است. جزئیات هر بخش از آزمون، مجموعه‌ای کامل از آزمون‌های شبیه سازی شده( به صورت آنلاین و یا در متن کتاب)، بانک سوالات( شامل سوالات تستی و فصول اختصاصی هر مهارت از جمله بخش ریاضیات که جمعا شامل ۲۲۰۰ سوال می‌باشد) و… در این کتاب گرد آوری شده‌اند.

این کتاب در بالاترین سطح، سوالات آزمون جی آر ای را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. با استفاده از کتاب مذکور داوطلب می‌تواند نقاط قوت و ضعف خود را بیابید و با اطلاعات کامل آزمون خود را پاس کند.

کتاب  Official GRE super Power Pack 2/E

این کتاب دارای مجموعه‌ای کامل از سوالات تستی است که می‌تواند تا حد زیادی به داوطلب برای رسیدن به موفقیت کمک رساند.اسن کتاب از طرف نهاد ای تی اس (ATS) به بازار عرضه شده است.

لذا تمامی مطالب آن تا حد زیادی با آزمون GRE مطابقت دارد.  بنابراین اگر به کتابی نیاز دارید که علاوه بر قسمت سوالات بخش پاسخ نامه‌ای کامل و مفصل داشته باشد، خرید این کتاب گزینه‌ای مناسب برای شما است.

بهترین منابع برای آزمون GRE کدام اند؟

کتاب GRE Prep by Magoosh

اگر به دنبال کتابی هستید که نکات و خلاصه موارد امتحانی را گرد آوری کرده باشد کتاب GRE Prep by Magoosh می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. در واقع این کتاب یک راه میانبر برای رسیدن به نتایج مطلوب در آزمون جی آر ای است. یکی از ویژگی‌های بارز این کتاب این است که خطاهای رایج در امتحان را بازگو می‌کند، بنابراین با بهره بردن از این مطالب می‌توان درصد خطا در  آزمون را پایین آورد.

کتاب McGraw-Hill Education Conquering GRE Math

اگر میخواهید کتابی در حوزه ریاضیات مطالعه کنید؛ این کتاب بهترین گزینه برای شما است. در حالی که سایر کتاب‌ ها خیلی کم به ریاضیات پرداخته‌اند؛ این کتاب بهترین نکات ریاضیات آزمون GRE را در خود جای داده است.

از محتویات آن می‌توان به خواص اعداد، علم حساب، هندسه، مسائل نوشتاری و.. اشاره کرد. به عبارتی این کتاب با داشتن صدها سوال در حوزه ریاضیات یکی از بهترین منابع در دسترس برای آزمون جی آر ای است.

کتاب ETS THE Official Guide to the GRE revised General Test

اگر میخواهید فقط با استفاده از یک کتاب برای آزمون GRE آماده شوید، این کتاب بهترین گزینه پیش روی شما است. لازم به ذکر است که این مورد  دارای لحنی خشک و رسمی است اما می‌ توانید بهترین نکات را از این کتاب بیاموزید.

کتاب های ETS Official GRE Reasoning Practice Questions & Official GRE Quantittative Rrasoning practice Questions

این مجموعه دو عددی کتاب، در سال ۲۰۱۴ توسط سازمان ETS منتشر گردید. البته در سال ۲۰۱۷ دستخوش تغییراتی نیز شد. مطالب این کتب بیشتر به قسمت درک واژگان مربوط می‌ شود. از آنجایی که این کتاب‌ ها نیز از سوی خود نهاد ای تی اس منتشر شده‌ اند می‌ توانند تا حد بسیار زیادی برای دستیابی به نتایج مطلوب یاری رسان باشد.

با استفاده از منابع معتبر، نمرات مطلوبی در آزمون GRE  کسب نمایید.

با استفاده از منابع معتبر، نمرات مطلوبی در آزمون GRE  کسب نمایید.

آزمون GRE مخفف GRADUATE RECORD EXAMINATION است. دانشجویانی که قصد دارند مقاطع کارشناسی ارشد یا دکتری خود را در دانشگاه‌ های آمریکایی یا کانادایی بگذارنند؛ باید حتما در این آزمون شرکت کنند. این آزمون به منظور سنجیدن سطح معلومات و توانایی‌ های دانشجو از سوی سازمان  ETS برگذار می‌ گردد.

در ایران این آزمون توسط سازمان سنجش برگزار می‌ شود و متقاضیان می‌ بایست در موعد مقرر در آزمون شرکت نمایند. شایان ذکر است که سطح کیفی این آزمون بالا است؛ بنابراین متقاضی باید با مطالعه منابع مفید و و کاربردی نمرات مطلوبی را در آزمون کسب نماید.

سوالات متداول

علامت سوالکدامین رشته‌های دانشگاهی باید برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکایی و کانادایی در آزمون GRE شرکت کنند؟

کسانی که تمایل دارند در دانشگاه‌های کانادایی و آمریکایی تحصیل کنند فارق از رشته دانشگاهی که دارند باید در این آزمون شرکت نمایند.

علامت سوالتعداد دفعاتی که داوطلب می‌تواند در آزمون شرکت کند چقدر است؟

برای شرکت در این آزمون محدودیتی وجود ندارد و داوطلب می‌تواند تا رسیدن به نمره مطلوب در آزمون GRE شرکت نماید. همچنین هر چه نمرات اخذ شده بالاتر باشد؛ شانس قبولی در دانشگاه بیشتر خواهد شد.

آیا متقاضیان شرکت در این آزمون باید به سایت ETS مراجعه کنند؟

این آزمون در کشور جمهوری اسلامی ایران توسط سازمان سنجش برگذار می‌شود و داوطلبان باید با توجه به برنامه ریزی این نهاد در روز مقرر به محل برگذاری آزمون رفته و آزمون GRE را انجام دهند.

بهترین منابع برای آزمون GRE

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه بهترین منابع برای آزمون GRE

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه
با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید


به اشتراک بگذارید


آشنایی با آزمون GRE

منابع GRE می‌توانند تاثیر زیادی بر عملکرد شما در روز آزمون بگذارند. به همین دلیل اغلب متقاضیان به دنبال بهترین کتاب برای GRE هستند تا بتوانند به هدف خود برسند. در حقیقت آن‌ها با حذف منابع بد تلاش می‌کنند که از وقت محدود خود بهترین بهره را ببرند.

چیزی که باید درباره آزمون GRE در سال 2020 بدانید این است که در زمینه آمادگی از طرف ETS (طراح آزمون) تغییراتی ایجاد شده است. در حال حاضر علاوه بر دو آزمون آزمایشی GRE مبتنی بر رایانه که PowerPrep نام دارند دو آزمون عملی GRE جدید بر اساس آخرین تغییرات به نام PowerPrep Plus نیز در اختیار دانشجویان قرار دارد.

 

مقاله پییشنهادی : ثبتنام آزمون GRE

 

تمرین واقع‌بینانه امری حیاتی است که ابزار بسیار خوبی برای آماده‌سازی جهت کسب یک نمره برتر به شمار می‌آیند.

در این یادداشت به بررسی منابع GRE پرداخته شده است که در این سال‌ها با توجه به بازخوردهای شرکت‌کنندگان توانسته‌اند نتیجه درخشان از خود به جای بگذارند. در این یادداشت سعی شده است که نکات مثبت و منفی هر کتاب یا محتوا توضیح داده شود.

بهترین منابع GRE

بهترین منابع GRE

هدف و رشته تحصیلی مورد نظر شما هنگام انتخاب منابع GRE باید در نظر گرفته شود. همانطور که ممکن است بدانید نمره هر بخش برای هر رشته دارای ارزش متفاوتی است. از این رو با در نظر گرفتن زمان محدود برای آماده‌سازی جهت شرکت در آزمون GRE از منابع مرتبط با بخش‌های مهم جهت پذیرش در رشته تحصیلی مورد نظر خود استفاده بکنید.

علاوه بر این هنگام خرید منابع آزمون GRE به این نکته توجه کنید که نیاز نیست حتما آخرین ویرایش یک کتاب را تهیه بکنید. در بیشتر موارد ناشران با تغییران بسیار جزئی در محتوا کتاب را مجدد چاپ می‌کنند. به همین دلیل برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توانید به سراغ نسخه‌های قدیمی کتاب بروید.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با آزمون GRE Subject

 

8 کتاب زیر از بهترین منابع آزمون جی‌آرای به حساب می‌آیند که با توجه به بازخورد شرکت‌کنندگان و در نظر گرفتن نظر کارشناسان و اساتید مرتب شده‌اند که در ادامه به بررسی جداگانه هر کدام پرداخته خواهد شد.

 • Magoosh GRE BOOK
 • Free GRE eBooks
 • ETS’s The Official Guide to the GRE Revised General Test, 3rd Edition
 • ETS’s Official GRE Verbal Reasoning Practice Questions & Official GRE Quantitative Reasoning Practice Questions
 • PowerPrep and PowerPrep PLUS
 • Barron’s 6 GRE Practice Tests
 • Manhattan Math & Verbal Strategies Set
 • Vibrant’s GRE Analytical Writing: Solutions to Real Essay Topics Books

Magoosh GRE یکی از بهترین منابع GRE

Magoosh GRE یکی از بهترین منابع GRE

از نظر بیشتر دانشجویان کتاب Magoosh GRE بهترین کتاب برای GRE است. این کتاب را باید یکی از منسجم‌ترین و جامع‌ترین منابع GRE در تمام زمان‌ها دانست. در این کتاب 468 صفحه‌ای بیش از یکصد نمونه سوال آورده شده است. علاوه بر این در توضیحات جامعی در مورد نحوه پاسخ‌دهی کنار هر سوال ارائه شده است.

این کتاب نه تنها با انبوهی از اطلاعات مفید پر شده است بلکه هر سوال و پاسخ توسط متخصصان GRE سه بار بررسی شده است تا خطا دانشجویان را به حداقل برساند. اگر به دنبال یک کتاب کامل جهت آمادگی برای آزمون GRE و رفع مشکلات و ضعف‌ها هستید این کتاب را نباید از دست بدهید.

دانلود Gre Prep By Magoosh

کتاب‌های الکترونیکی رایگان

کتاب‌های الکترونیکی رایگان از بهترین منابع GRE به حساب می‌آیند

اگر چه برخی از افراد اعتقاد دارند که کتاب‌های الکترونیکی کتاب واقعی نیستند زیرا نمی‌توانند آن‌ها را ورق بزنند اما این کتاب‌های الکترونیکی رایگان تعداد زیادی استراتژی مفید را در خود جای داده‌اند.

این سه کتاب که برای دانلود گذاشته شده است بهترین روش برای شروع سفر GRE قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام یک از منابع GRE را تهیه بکنید است. یکی از این کتاب‌های الکترونیکی یک راهنمای جامع برای شرکت در آزمون GRE است. دو کتاب دیگر به ترتیب راهنمای کامل برای بخش‌های درک واژگان و محاسبات ریاضی است. هر سه کتاب الکترونیکی توسط مگوش تهیه و در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

دانلود Magoosh’s Complete Guide to the GRE

دانلود Magoosh’s Complete Guide to GRE Vocabulary

دانلود Magoosh’s Complete Guide to GRE Math Formulas

 

ETS’s The Official Guide to the GRE Revised General Test, 3rd Edition

ETS’s The Official Guide to the GRE Revised General Test, 3rd Edition

این کتاب را باید جام مقدس منابع آزمون GRE دانست. اگر قرار است فقط یک کتاب بخرید می‌توانید این کتاب را تهیه بکنید. لحن بیان موضوعات ممکن است مانند سایر منابع آزمون جی‌آرای دوستانه نباشد اما اگر بتوانید این محتوای خشک را تحمیل بکنید با بهترین روش جهت پاسخ‌دهی سوالات آشنا خواهید شد.

ETS’s Official GRE Verbal Reasoning Practice Questions & Official GRE Quantitative Reasoning Practice Questions

ETS’s Official GRE Verbal Reasoning Practice Questions & Official GRE Quantitative Reasoning Practice Questions

ETS این دو کتاب را در سال 2014 منتشر کرد و در سال 2017 تغییراتی را در آن ایجاد کردند. کتاب مربوط به درک واژگان شامل تعدادی سوال جدید است که توسط طراحان آزمون GRE نوشته شده است. این کتاب به مشکلات رایج و راهکارهای مفید پرداخته است که برای بهبود توانایی‌های زبان‌آموزان مفید هستند.

 

مقاله پییشنهادی : منابع مربوط به لغات GRE

اگر چه این استراتژی‌ها را می‌توانید از طریق گوگل هم پیدا بکنید اما خرید این کتاب‌ها به دلیل کیفیت نمونه سوال‌‌های ارائه شده در آن ضروری است. لازم به ذکر است که زمان زیادی جهت پاسخ دادن به سوالات کتاب‌ محاسبات ریاضی نیاز دارید. سوالات آن‌ها بسیار سخت هستند که بتوانند به دانشجو کمک بکنند مشکلات خود را رفع بکند.

PowerPrep and PowerPrep PLUS

منابع GRE منتشر شده توسط ETS معتبرترین منابع این آزمون به حساب می‌آیند که شما را به خوبی در مسیر آماده‌سازی همراهی می‌کنند.

قبل از هر چیزی همانطور که اشاره شد دو PowerPreps وجود دارد. مهم نیست کدام یک از این منابع آزمون جی‌آرای را تهیه می‌کنید زیرا تنها کافی است یکی یا دو آزمون PowerPreps را انجام بدهید. شما با ساختار و فرم آزمون‌های واقعی آشنا می‌شوید و به سوالاتی که توسط طراحان سوال آزمون GRE طراحی شده‌اند پاسخ می‌دهید.

اگر وقت داشتید کتاب‌های PowerPrep Plus نیز تمرین بسیار خوبی جهت تقویت مهارت‌ها شما به شمار می‌آیند. از آنجایی که ممکن است تهیه آن‌ها گران تمام شود تنها در صورت نیاز آن‌ها را تهیه بکنید. در حقیقت اگر یک ماه یا کمتر از آن فرصت دارید نیازی نیست که آن‌ها را بخرید.

Manhattan Math & Verbal Strategies Set

این دو کتاب را پس از کتب ETS و مگوش باید بهترین کتاب برای GRE دانست. در حقیقت این کتاب محبوب از طرف بخش زیادی از دانشجویانی که در آزمون GRE شرکت کرده‌اند توصیه شده است.

 

مقاله پییشنهادی : سوالات ریاضی GRE

مباحث ریاضی مطرح شده در این کتاب‌ها با ارائه مسائل و توضیحات مختلف برای دانشجویانی که یک پیش‌زمینه از مباحث ریاضی دارند مناسب است. اگر دانشجویی باید مباحث ریاضی را از ابتدا یاد بگیرد بهتر است به سراغ سایر منابع GRE برود. سوالات بخش درک واژگان نیز مانند سوالات ریاضی بسیار سخت طراحی شده‌اند. متاسفانه توضیحات ارائه شده در این مجموعه کتاب نسبت به سختی سوال‌ها کافی نیست.

Vibrant’s GRE Analytical Writing: Solutions to Real Essay Topics Books

این مجموعه کتاب یکی از منابع آزمون GRE به حساب می‌آید که چندین نمونه سوال GRE را در خود جای داده‌ است. برای به دست آوردن این نمونه سوال‌ها شما باید چندین کتاب مختلف را تهیه بکنید. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا پاسخ مناسبی را برای طیف وسیعی از موضوعات رایتینگ GRE آماده بکنید.

کتاب اصلی (زرد) دارای 145 یادداشت نوشته شده است. سه کتاب دیگر (کتاب‌های 1، 2 و 3) محتوایی شبیه کتاب اصلی ارائه می‌کنند. توضیحات این کتاب‌ها کمی ماشینی است اما آنقدر واضح و روشن است که بتواند به شما کمک بکند.

اگر چه برخی از نمونه‌‌های ارائه شده بسیار پیچیده و دشوار هستند اما دانشجویان برای تمرین بیشتر جهت آمادگی و موفقیت در رایتینگ GRE به آن‌ها نیاز دارند.

در این مجموعه کتاب مراحل نوشتن به خوبی توضیح داده شده است. از آنجایی که نمونه‌هایی با نمره کمتر از 6 نیز در این مجموعه کتاب ارائه شده است دانشجویان اطلاعات بیشتری در مورد نحوه نمره‌دهی بخش مقاله‌نویسی تحلیلی آزمون GRE به دست می‌آورند.

خواندن این کتاب ضروری نیست اما اگر می‌خواهید نمره رایتینگ GRE خود را بهبود ببخشید این کتاب می‌تواند بسیار مفید باشد.

  Barron’s 6 GRE Practice Tests

چاپ اول و دوم این کتاب از نظر محتوا کامل نبودند. این مشکل متاسفانه در چاپ سوم نیز دیده می‌شود. اگر چه سوالات بسیار خوبی در این کتاب دیده می‌شود اما مشکل اصلی سختی آن‌ها است. در حقیقت سختی سوال‌های ارائه شده در این کتاب بسیار کمتر از سوالات آزمون GRE است. بنابراین این کتاب را برای تمرین بیشتر استفاده بکنید و بهتر است به آن به عنوان یکی از منابع اصلی GRE نگاه نکنید.

 

مقاله پییشنهادی : نمونه سؤالات آزمون GRE

 

لازم به ذکر است اگر چه برخی از منابع GRE به راحتی و رایگان در دسترس دانشجویان قرار گرفته اما در بیشتر موارد خواندن آن‌ها مفید نیست. برای مثال می‌توان به مجموعه Kaplan GRE Premier وMcGraw Hill’s New GRE with 8 Practice Tests اشاره کرد که دانشجویان باید از خواندن آن‌ها اجتناب بکنند. در برخی از منابع آزمون GRE سوالات آنقدر سخت و پیچیده مطرح شده‌اند که نه تنها داوطلبان آزمون GRE زمان زیادی را از دست می‌دهند بلکه منجر به خستگی و ناامیدی آن‌ها می‌شود.


سیر تا پیاز آزمون GRE (جی آر ای)، معرفی منابع و شرایط ثبت نام 2023

بدون شک این سوال برای شما پیش آمده است که آزمون GRE چیست و چرا برخی از کشورها و دانشگاه های مختلف جهان ارائه نمره آن را الزامی می‌دانند. در مطلب زیر قصد داریم که شما را با سیر تا پیاز این آزمون آشنا کرده و ابهامات پیرامون آن را برطرف کنیم؛ با ما همراه باشید.

آزمون GRE چیست؟

موسسه برگزاری آزمون GRE یعنی ETS، این آزمون را چنین تعریف کرده است:

” هوشمندانه‌ترین راه برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی و مدارس کسب و کار “.

بدیهی است که این تعریف کلی بوده و اطلاعات چندانی در اختیار ما قرار نمی دهد و بهتر است با بیانی ساده تر آن را ارائه دهیم.

GRE مخفف Graduate Record Examinations است. در حقیقت این آزمون یک فیلتر ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی است و در بسیاری از دانشگاه ها به خصوص دانشگاه‌های آمریکا و کانادا، یکی از معیارهای اصلی سنجش و انتخاب دانشجوها همین آزمون GRE است. در واقع اکثر دانشگاه های کشورهای آمریکا و کانادا نمره این آزمون را به عنوان یکی از مدارک درخواست پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد، دکتری و پست داک) ملاک قرار می دهند.

نکته قابل توجه اینکه افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته های حقوق و پزشکی را دارند، از گذراندن این آزمون معاف هستند و باید به ترتیب آزمون‌های LSAT و MCAT را بگذرانند. اما دانشجویان سایر رشته ها (به خصوص رشته‌های فنی و مهندسی) که قصد تحصیل در دانشگاه های آمریکای شمالی را دارند، ملزم هستند که نمره GRE خود را به دانشگاه مقصد ارائه دهند. مدارس و دپارتمان های کسب و کار نیز که در گذشته میل چندانی به پذیرش GRE نداشتند، کاهش شدیدی داشته و در حال حاضر می توان بیان کرد که این دانشکده ها نیز ارائه مدرک GRE را معتبر و لازم تلقی می کنند.

ساختار آزمون GRE

آزمون GRE از چه بخش هایی تشکیل شده و تفاوت آن با آیلتس و تافل چیست؟

آزمون GRE خود به دو نوع Subject و General تقسیم می‌شود:

آزمون GRE General:

آزمون اصلی که اساسا آن را به عنوان GRE می‌شناسیم، در واقع GRE General است که هر هفته در موسسات گوناگون و شهرهای مختلف ایران به صورت منظم و کامپیوتری برگزار می‌شود.

آزمون GRE General کتبی شامل سه بخش می‌باشد:

1. Quantitative ( استدلال کمی و ریاضیات )
2 . Verbal ( استدلال کیفی و درک زبانی )
3 . Analytical Writing ( بخش نوشتاری تحلیلی )

– بخش استدلال کمی و ریاضیات
 • بخش ریاضیات این آزمون از سوالات جبر، هندسه، تجزیه و تحلیل داده ها و حل مسائل تشکیل شده است. سوالات این قسمت نسبتا ساده و چیزی بیش از کتاب‌های دبیرستان نیست. شاید یک دانش آموز خوب سوم راهنمایی هم بتواند به راحتی به سوالات آن پاسخ دهد. نمره این بخش از 130 تا 170 می باشد و معمولا اکثر افرادی که در این آزمون شرکت می کنند، نمره قابل ثبولی از این بخش کسب می‌کنند.
 • پرسش های این بخش نیز از دو سری سوال 25 تایی تشکیل شده و 35 دقیقه زمان برای پاسخگویی به هر بخش در نظر گرفته شده است.
– بخش استدلال کیفی و درک زبانی:
 • این قسمت همان بخشی است که دانشجویان آن را به عنوان تست زبان می‌شناسند و در واقع توانایی‌های تحلیل زبانی فرد را مورد سنجش قرار می‌دهد. این بخش مجموعه‌ای از سوالات جای‌خالی با عنوان‌های Text Completion و Sentence Equivalence و همچنین بخش درک مطلب یا Reading Comprehension را شامل می‌شود.
 • پرسش های این بخش شامل دو سری سؤال است که 5 گزینه ای بوده، نمره منفی نداشته و باید در 30 دقیقه پاسخ داده شوند. نمره این قسمت نیز بین 130 تا 170 محاسبه می‌شود.
– بخش نوشتاری تحلیلی:
 • در این قسمت از فرد خواسته می شود تا در موضوعاتی مشخص مطالبی را نوشته و به استدلال بپردازند. این قسمت از دو بخش تشکیل شده که در بخش اول یعنی بخش Issue معادل 45 دقیقه و در بخش دوم یعنی بخش Argument معادل 30 دقیقه زمان به داوطلب داده می شود تا انشای مورد نظر خود را به نگارش در آورد.
 • انشای بخش Issue از قسمت رایتینگ تافل و آیلتس دشوارتر بوده و متقاضی بایستی از میان موضوعات داده شده یکی را انتخاب و شروع به نوشتن کند. فرد بایستی حداکثر توانایی خود در حوزه های گرامر، واژگان و … را به کار گیرد تا بتواند نمره قابل قبولی را به دست آورد. نمرات این بخش از تا 6 بوده و نمره 4 یک نمره بسیار خوب تلقی خواهد شد.
 • در بخش Argument نیز داوطلب بایستی متنی را که به ظاهر منطقی و معقول می آید را به دقت خوانده و سپس با یافتن اشکالات مختلف موجود در آن، اقدام به اصلاح متن نماید.
بیشتر بخوانید:  بورسیه دولت روسیه برای مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی در سال 2023

آزمون GRE

آزمون GRE Subject:

آزمون GRE Subject از دروس تخصصی رشته‌هایی خاص مانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روان شناسی تشکیل شده و به داوطلبان همین رشته‌ها کمک می‌کند تا بیش از پیش خود را متمایز کنند. اگر در این رشته‌ها تحصیل می‌کنید باید وبسایت دانشکده مورد نظر را بررسی کنید تا از لزوم شرکت در این آزمون با خبر شوید. در حال حاضر این آزمون سه مرتبه و توسط سازمان سنجش ایران برگزار می شود.

نکته قبل توجه اینکه این آزمون تنها به صورت کتبی برگزار شده و خبری از سوالات اینترنتی در آن نخواهد بود؛ 100 سوال 5 گزینه ای که برخلاف آزمون GRE General، دارای نمره منفی نیز می باشند. این آزمون معمولا برای متقاضیان دانشگاه های بسیار مطرح که رقابتی سنگین برای ورود به آنها وجود دارد توصیه می شود. افرادی نیز  که نمرات چندان قابل قبولی در مقاطع گذشته خود کسب نکرده و قصد دارند تا با جبران آن نمرات توانایی هایی خود را اثبات نمایند، معمولا به نمره GRE Subject نیاز خواهند داشت.

هزینه آزمون GRE و زمان برگزاری آن

یکی دیگر از تفاوت‌های امتحان GRE Subject و GRE general در زمان برگزاری این آزمون‌ها می باشد . آزمون جنرال در تمام ماه‌ های سال برگزار می‌شود ، اما آزمون سابجکت فقط در سه ماه سپتامبر، اکتبر و آوریل برگزار می‌گردد.

هزینه‌ شرکت در این آزمون‌ ها اختلاف زیادی ندارند و طبق آخرین بررسی‌های به عمل آمده، هزینه آزمون GRE حدودا ۱۵۰ دلار می باشد. ضمنا این نکته را در نظر داشته باشید که اگر بعد از ثبت‌نام در آزمون تصمیم به تغییر زمان آزمون بگیرید باید ۵۰ دلار و همچنین برای تغییر مکان آزمون هم ضروری است همین مفدار را پرداخت نمایید.

دقت کنید که اگر بعد از ثبت‌نام به هر دلیلی تصمیم به لغو کردن آموزن داشته باشید، تنها قادر به پس گرفتن نیمی از مبلغ پرداختی، یعنی حدود ۷۵ دلار خواهید بود؛ مبلغی که به حساب ETS شما استرداد می شود.
همچنین اگر ثبت نام و پرداخت هزیته آزمون GRE توسط یکی از موسسات برای شما انجام گرفته است، استرداد این مبلغ به حساب آن موسسه صورت خواهد گرفت.

منابع آزمون GRE چه می باشد؟

منابع آزمون جی ار ای بسیار زیاد است و سایت های مختلف ، منابع بسیار زیادی را در این زمینه معرفی کرده اند. حال ما قصد داریم صرفا بهترین منابع آزمون GRE و ترتیب استفاده از آن­ها را برای شما شرح بدیم.

1- منابع vocabulary آزمون GRE

برای یادگیری لغات پیچیده آزمون GRE باید خیلی سختگیرانه کار کنید. بهترین منابع لغت آزمون GRE که باید به ترتیب بخوانید:

 1. اپلیکیشن Magoosh GRE Vocabulary Flashcards
 2. کتاب یا اپلیکیشن Barrons’s Essential words for the GRE که به ۸۰۰ بارونز هم معروف است
 3. مجموعه فلش کارت های Manhattan

این منابع با هم اشتراکات زیادی دارند. ابتدا هر یک را به صورت کامل فرا بگیرید بعد به سراغ بعدی بروید و همیشه همه لغات را مرور کنید

2- منابع آشنایی با ساختار آزمون GRE و نمونه سوالات واقعی

برای این منظور هیچ گزینه ای بهتر از کتاب The Official Guide to the GRE General Test و زیر مجموعه هایش وجود ندارد:

 • The Official Guide to the GRE® General Test
 • Official GRE® Quantitative Reasoning Practice Questions
 • Official GRE® Verbal Reasoning Practice Questions

3- منابع آشنایی با تکنیک های این آزمون

در این بخش هیچ رقیبی برای کتاب های منهتن  و ویدیوهای مگوش وجود ندارد. این مجموعه شامل 8 جلد کتاب است که 6 جلد اول مربوط به قسمت کوانت و 2 جلد آخر مربوط به قسمت وربال هستند:

 • Manhattan Prep GRE Strategy Guides
 • ویدیوهای سایت magoosh.com

4- نمونه سوالات آزمون جی ار ای

بعد از منابع رسمی که در بالا به آن ها اشاره شد بهترین منابع سوالات آزمون GRE کتاب 5 پوندی منهتن و نمونه سوالات چینی هستند که مرتب آپدیت می شوند و در آزمون به صورت تکراری هم مشاهده شده اند.

بیشتر بخوانید:  آزادسازی مدارک و ریزنمرات تحصیلی وزارت بهداشت (در سال 1401) + مبالغ وثیقه ها

نمونه سوالات آزمون  GRE در هر دو بخش وربال و کوانت:

5 Lb. Book of GRE Practice Problems

نمونه سوالات وربال آزمون GRE:

 • TC-1200 (این فایل مرتب آپدیت می شود و تعداد سوالات آن بیشتر از ۱۲۰۰ است)
 • RC-240 (این فایل هم مرتب آپدیت می شود)

نمونه سوالات کوانت آزمون GRE:

 • ۴۰۰ سوال ایرانی (آپدیت می شود و هم اکنون نزدیک به ۱۰۰۰ سوال دارد)
 • ۲۴۰ چینی

نکاتی کلی در مورد آزمون جی ار ای در ایران

 • این آزمون در حال حاضر در 9 مرکز سازمان سنجش، مؤسسه فرهنگی علامه سخن، مؤسسه آموزشی معرفت، مؤسسه آموزشی امیربهادر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه شمال در آمل، دانشگاه شیراز و مجتمع آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان برگزار می‌ شود.
 • هزینه ای که داوطلب برای شرکت در آزمون GRE باید پرداخت کند، 205 دلار آمریکا خواهد بود. اگر بخواهید به صورت LATE (یعنی در کمتر از 4 روز مانده به زمان برگزاری آزمون) ثبت نام به عمل آورید، این مبلغ تا 230 دلار افزایش خواهد یافت.
 • نتیجه آزمون معمولا 10 تا 15 روز پس از برگزاری اعلام می شود. فرد از طریق ایمیلی از اعلام نتایج آگاه شده و می تواند با ورود به حساب ETS خود نمره نهایی را ملاحظه نماید. مراحل زیر را در این بخش باید دنبال کنید:
  – وارد سایت org/gre شوید.
  – گزینه ETS Account را در گوشه سمت راست انتخاب نمایید.
  – برای ورود به حسابتان از نام کاربری و رمزی که هنگام افتتاح حساب وارد کرده‌اید، استفاده کنید.
  – گزینه View Scores and Score Recipients را انتخاب نمایید.
  – کارنامه آزمون شما در این صفحه نمایش داده خواهد شد.

سوالات متداول در رابطه با آزمون GRE

آزمون GRE چیست؟

GRE مخفف Graduate Record Examinations است. در حقیقت این آزمون یک فیلتر ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی است و در بسیاری از دانشگاه ها به خصوص دانشگاه‌های آمریکا و کانادا، یکی از معیارهای اصلی سنجش و انتخاب دانشجوها همین آزمون GRE است. در واقع اکثر دانشگاه های کشورهای آمریکا و کانادا نمره این آزمون را به عنوان یکی از مدارک درخواست پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد، دکتری و پست داک) ملاک قرار می دهند.

آیا شرکت در آزمون GRE اجباری است؟

پاسخ این سوال بستگی به رشته تحصیلی و دانشگاه موردنظر شما دارد. این آزمون ممکن است برای برخی از رشته ها و دانشگاه ها اجباری باشد و برای برخی اختیاری باشد و همچنین لازم به ذکر است دارا بودن نمره این آزمون در تقویت رزومه شما نقش موثری خواهد داشت

هزینه آزمون GRE و زمان برگزاری آن

یکی دیگر از تفاوت‌های امتحان GRE Subject و GRE general در زمان برگزاری این آزمون‌ها می باشد . آزمون جنرال در تمام ماه‌ های سال برگزار می‌شود ، اما آزمون سابجکت فقط در سه ماه سپتامبر، اکتبر و آوریل برگزار می‌گردد.
هزینه‌ شرکت در این آزمون‌ ها اختلاف زیادی ندارند و طبق آخرین بررسی‌های به عمل آمده، هزینه آزمون GRE حدودا ۱۵۰ دلار می باشد. ضمنا این نکته را در نظر داشته باشید که اگر بعد از ثبت‌نام در آزمون تصمیم به تغییر زمان آزمون بگیرید باید ۵۰ دلار و همچنین برای تغییر مکان آزمون هم ضروری است همین مفدار را پرداخت نمایید.

نحوه ثبت نام در آزمون جی آر ای (GRE) چگونه است؟

جهت ثبت نام در این آزمون باید به سایت ETS مراجعه کرده و نوع آزمون خود را انتخاب و یک حساب کاربری ساخته و تاریخ و زمان آزمون خود را تعیین نمایید.

تفاوت آزمون GRE با آزمون GMAT چه می باشد؟

آزمون GMAT برای افرادی است که قصد شرکت در دوره های تحصیلی و دانشگاهی رشته های مدیریتی یا مدارس کسب و کار را دارند، به عبارت دیگر بسیاری از دانشگاه ها برای رشته های مدیریتی آزمون GMAT را ضروری می دانند اما برای رشته های مهندسی و غیر مدیریتی عموما آزمون GRE را از شما تقاضا دارند.
 

تفاوت آزمون GRE با آیلتس و تافل چه می باشد؟

آزمون آیلتس و تافل صرفا آزمون هایی هستند که سطح مهارت و دانش زبان انگلیسی شما را مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهند این در حالی است که آزمون GRE علاوه بر تعیین سطح زبان انگلیسی شما، سایر مهارت های ارتباطی با رشته تحصیلی شما را مورد سنجش قرار می دهد و آزمون جامع تری می باشد، اما جایگزین آزمون آیلتس و تافل نمی باشد و شما با داشتن نمره مناسب در آزمون GRE رزومه خود را جهت دریافت فاند و پذیرش تحصیلی تقویت خواهید نمود.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا