علمی و پزشکی

علت بی حس شدن انگشت شست پای راست

بدن انسان دو سیستم عصبی دارد: سیستم اعصاب مرکزی و سیستم اعصاب محیطی. سیستم اعصاب مرکزی از مغز و نخاع تشکیل شده است و سیستم اعصاب محیطی شامل اعصابی است که به بقیه اندام بدن حس می‌دهد، از جمله اندام‌های انتهایی یعنی دست‌ها و پاها. سیستم گردش خون نیز مسئولیت تأمین اکسیژن و حس اندام را بر‌عهده دارد. بی‌حس شدن انگشتان شست پا معمولا به علت اختلال در سیستم اعصاب محیطی یا سیستم گردش خون رخ می‌دهد. بی‌حس شدن انگشتان پا عارضه‌ای است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد زیرا این مساله نه تنها ممکن است توانایی راه رفتن شخص را تحت تاثیر قرار دهد، حتی ممکن است نشانه‌ای از بیماری‌هایی بسیار جدی‌تر باشد.

درمان بی حسی و خواب رفتن انگشتان پا

اگر کسی دچار خواب‌رفتگی انگشت شست پای خود شود و این حالت رو به بدتر شدن داشته یا با علائم دیگری همراه باشد، باید توسط یک دکتر مورد ارزیابی قرار گیرد. برای درمان بی‌حسی‌ای که ناشی از عدم تعادل هورمونی است، چند گزینه وجود دارد. به‌ طور‌کلی بهتر است در ابتدا با ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی، از قبیل مرطوبتر نگه داشتن بدن (با نوشیدن آب به اندازه کافی) ، بهبود کیفیت خواب و رژیم غذایی برای کمک به عملکرد بدن، شروع کنید. اگر نشانه‌ها بهبود نیافتند، ممکن است از درمان‌های گیاهی یا حتی داروهایی که برای کمک به رفع مشکل هورمونی اصلی تجویز می‌شوند استفاده نمایید.
اگر بی‌حسی ناشی از عوامل محیطی باشد، درآوردن کفش‌ها از پا و یا تغییر دادن وضعیت بدن می‌تواند برای بهبود سریع احساس سوزن سوزن شدن کافی باشد. اگر حالت کرختی پایدارتر باشد، علت ممکن است مربوط به مشکلات جریان خون باشد.  این مساله را می‌توان با ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی مانند ورزش کردن وانجام حرکات کششی  بیشتر که جریان خون را در کل بدن افزایش می‌دهند بهبود داد. درمان برای گردش خون می‌تواند شامل ماساژ و طب سوزنی  نیز باشد.
فیزیوتراپی و کاردرمانی  نیز راه‌های دیگری برای درمان بی‌حسی و کرخ شدن انگشتان پا هستند.

در کلینیک فیزیوتراپی روش‌های زیادی برای درمان بی‌حسی انگشتان پا در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 03132372301  تماس حاصل فرمایید.

علت بی‌حس شدن انگشتان پا چیست؟


هنگامی که انگشتانتان شروع به بی‌حس شدن ، یا احساس خارش و سوزش می‌کنند، ممکن است دشوار باشد که بفهمیم چرا این اتفاق می‌افتد و چگونه می‌توان آن را متوقف کرد. اگر چه چندین دلیل برای ایجاد احساس خارش و سوزش در انگشتان پا وجود دارد، دانستن رایج‌ترین دلایل و راه‌های بهبود آن مشکلات می‌تواند به فرد کمک کند تا این سوزش و بی‌حسی را در انگشتانش متوقف کند. علل شایع عبارتند از:

کم‌خونی پرنیشیوس

بدن ما برای ساخت گلبول‌های قرمز سالم نیاز به ویتامین B12 دارد. بدون ویتامین B12 کافی، تولید گلبول‌های قرمز کاهش می‌یابد، و این منجر به یک بیماری به نام کم‌خونی پرنیشیوس می‌شود. ویتامین B12 ممکن است به دلایل مختلفی برای ساخت گلبول‌های قرمز خون در دسترس نباشد. این دلایل شامل فقدان ویتامین B12 کافی در رژیم غذایی، و جذب نادرست(ناچیز) B12 توسط بدن فرد به دلیل برخی بیماری‌ها می‌باشد. شايعترين علائم کم‌خونی فقر آهن خستگي، ضعف و تنگی نفس هستند. از آن‌جا که ویتامین B12 مسئول عملکرد مناسب اعصاب است، کم‌بود آن ممکن است به آسیب عصبی منجر شود. این باعث به وجود آمدن احساسات غیر طبیعی مانند سوزن سوزن شدن و بی‌حسی در انگشت شست پا می‌شود. کم‌خونی پرنیشیوس معمولا با تزریق ویتامین B12  برای تمام طول عمر قابل درمان است.

سیاتیک

عصب سیاتیک یک عصب طولانی است که از ستون فقرات شروع شده، از باسن عبور کرده و تا قوزک پا پایین می‌رود.عصب سیاتیک مسئول کنترل عضلات پا است و باعث توانایی احساس در ران، ساق پا و پا می‌باشد. درد سیاتیک یا سیاتالژی نام یک بیماری است که وقتی فشاری روی عصب سیاتیک وارد شود یا در صورت آسیب‌دیدگی عصب ایجاد می‌شود. آسیب یا فشار می‌تواند نتیجه لغزش یک دیسک، بیماری دیسک دژنراتیو، آسیب دیدگی یا وجود تومور در لگن رخ دهد. درد سیاتیک ممکن است باعث کمر درد،درد در باسن و یا پا درد، همچنین ضعف و بی‌حسی در ران‌ و ساق، باسن، پا و پنجه پا شود. از آن‌جا که درد سیاتیک علامتی برای یک بیماری دیگر است، تمرکز در درمان بر اصلاح مشکل پزشکی اصلی خواهد بود.

بیماری تصلب سرخرگ محیطی

شریان‌ها (سرخرگ‌ها)ی محیطی، عروق خونی‌ای هستند که خون را از قلب به اندام‌ها و دست و پاها می‌رسانند. بیماری سرخرگ محیطی، وضعیتی است که در آن شریان‌های محیطی به واسطه تجمع مواد رسوبی خون در دیواره آن‌ها تنگ شده‌اند. انباشت رسوبات و پلاک‌های خونی با عنوان تصلب شراین یا آترواسکلروزیس  یا سختی سرخرگ‌ها شناخته می‌شود. وقتی شریان‌ها تنگ می‌شوند، نمی‌توانند خون را به خوبی منتقل کنند. این باعث احساسات غیرطبیعی مختلفی از جمله بی‌حسی در انگشت شست پا می‌شود. علاوه بر احساسات غیر طبیعی، بیماری عروق محیطی ممکن است باعث درد، تغییر در رنگ پا، ایجادزخم در پاها، ریزش موهای پا، رشد کند ناخن انگشت شست و ضربان ضعیف در ران‌ها، ساق و پاها نیز بشود. درمان بیماری تصلب شراین محیطی معمولا شامل ترکیبی ازمصرف دارو و ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی است.

علل هورمونی

یکی از علل کمتر شناخته شده، اما بسیار رایج احساس خارش و سوزش در زنانی که در حال تجربه یائسگی هستند، عدم تعادل هورمونی است. استروژن، هورمونی که در طول و بعد از یائسگی سطح آن در بدن کم می‌شود، بعضی عوارض مهم را در بدن ایجاد می‌کند. هنگامی که میزان استروژن کاهش بیابد، علائم مختلفی ممکن است پدید بیایند، و کرختی و سوزن سوزن شدن – به ویژه در قسمت‌های انتهایی دست‌ها و پاها- یکی از این علائم است.

ایستادن یا نشستن در یک موقعیت ثابت برای مدت زمان طولانی

این شایع‌ترین و شناخته شده‌ترین دلیل احساس سوزش و خارش در انگشتان پا و سایر قسمت‍‌های بدن است. هنگامی که کسی برای مدت بسیار طولانی در یک موقعیت باقی بماند، به خصوص موقعیتی که اندام‌های انتهایی به سمت پایین یا محکم روی یکدیگر قرار گرفته ‌باشند، ممکن است درجریان خون آن منطقه اختلال ایجاد شده و حتی گاهی اعصاب نیز تحت فشار بیش از حد قرار می‌گیرند.

کفش تنگ

احساس خارش و سوزش و به خصوص احساس خواب‌رفتگی در انگشتان ممکن است ناشی از نوعی تحت فشار قرار گرفتن باشد و این اتفاق به احتمال زیاد به خاطر پوشیدن کفش‌هایی است که برای پاهای فرد خیلی تنگ است، مخصوصا کفش‌های پاشنه بلند نوک تیز که باعث وارد شدن فشار بیشتری بر روی انگشتان پا می‌شوند. با این حال، حتی جوراب‌هایی که خیلی تنگ باشند نیز ممکن است احساس مشابهی ایجاد کنند.

گردش خون ضعیف

در برخی موارد احساس سوزن شدن ممکن است ناشی از فقدان جریان خون به پنجه  پا باشد که به دلیل عوامل محیطی ایجاد نشده است، بلکه نتیجه این است که بدن قادر به حرکت دادن خون در سرتاسر خود نیست. اندام‌های انتهایی مانند انگشتان پا معمولا بیشتر تحت تاثیر گردش خون ضعیف قرار می‌گیرند؛ زیرا نیروی زیادی برای رساندن خون به آن‌ها لازم است.

چه عوارض دیگری ممکن است باعث سر شدن انگشت شست پا شود؟


بی‌حس شدن انگشت شست پا ممکن است در اثر عوارض دیگری نیز رخ دهد. به عنوان مثال، سر شدن شست پا به علت شکستگی شست پا به احتمال زیاد موجب درد و تورم شدیدی خواهد شد.
تحت فشار قرار گرفتن عصب در ستون فقرات کمری (پایین کمر)، معمولا تنها یک پا را تحت تاثیر قرار داده، درد و بی‌حسی ممکن است تا انگشتان پا کشیده شود.

علائمی که ممکن است همراه با بی‌حسی انگشت پا  رخ دهند

بی‌حسی ممکن است با علائم دیگری همراه باشد از جمله:
• اضطراب
• احساس سوزش
• تغییر رنگ پوست یا ناخن شست
• تکرر ادرار
• احساس خارش
• افزایش بی حسی در شست، احساس سوزش و خارش ، یا درد در هنگام پیاده‌روی
• درد در پایین کمر
• اسپاسم عضلانی
• احساس سوزش و گزگز
• جوش و دانه‌های پوستی
• حساسیت به لمس
• درد انگشت شست

علائم جد‌ی‌ای که ممکن است نشان دهنده یک وضعیت تهدید کننده برای زندگی فرد باشند

در بعضی موارد، بی‌حس شدن شست پا با علائمی دیگر همراه است که ممکن است نشانه وضعیتی جدی یا تهدید کننده برای حیات فرد بوده و باید به صورت اورژانسی و بلافاصله مورد ارزیابی قرار گیرند. در صورتی که شما یا کسی که همراه شما است، هرکدام از این علائم تهدید کننده حیات را داشتید بلافاصله از پزشک کمک بگیرید، از جمله:
• گیجی یا از دست دادن هوشیاری حتی برای یک لحظه کوتاه
• تنفس دشوار
• مشکل در راه رفتن
• سرگیجه
• از دست دادن کنترل مثانه یا روده
• از دست دادن بینایی یا تغییر در دید
• فلج
• لکنت زبان
• بی حسی انگشت شست پس از آسیب‌دیدگی کمر
• ضعف (از دست دادن قدرت)

عوارض احتمالی کرخ شدن شست پا چیست؟


هر گونه عوارض مرتبط با بی‌حسی انگشت شست پا می‌تواند پیش‌رونده بوده و بسته به علت اصلی آن متفاوت باشد. از آنجایی که کرختی انگشت شست پا می‌تواند به علت بیماری‌های جدی‌ای باشد، عدم پیگیری درمان ممکن است منجر به ایجاد عوارض و آسیب‌های دائمی شود. اگر هر نوع بی‌حسی مداوم یا نشانه‌های غیر معمول دیگری را تجربه کردید، حتما با پزشک تماس بگیرید. هنگامی که علت اصلی تشخیص داده می‌شود، حتما باید از دستورات و برنامه‌های درمانی پزشک برای کاهش احتمال خطر ابتلا به عوارض مربوط به سر شدن انگشت شست پا پیروی کنید. از جمله این عوارض عبارتند از:
• قطع عضو
• معلولیت
• ناتوانی در راه رفتن
• فلج
• از دست دادن دائمی حس
• درد دائمی

پزشکان از چه روشی برای تشخیص این بیماری استفاده می‌کنند؟


به منظور تشخیص این بیماری ، پزشک به احتمال زیاد از بیمار چندین سؤال مربوط به بی‌حسی انگشت شست‌ پا خواهد پرسید، از جمله این‌که:
•  در کجا احساس کرختی می‌کنید و کدام یک از انگشتان پایتان این مشکل را دارند؟
•  آیا بخشی از پا نیز بی‌حس است؟
•  از چه زمانی سر شدن شروع شده است؟
• بی‌حسی چقدر طول می‌کشد؟
• آیا فعالیت‌هایی وجود دارد که باعث خواب‌رفتگی و سرشدن شستتان شوند؟
• آیا احساسات دیگری مانند درد، سوزش یا خارش نیز دارید؟
هنگامی که به پزشک مراجعه می‌کنید، احتمالا پزشک آزمایش‌ خون و ادرار نیز برای بررسی دیابت و شاخص‌های عمومی سلامت تجویز خواهد کرد. همچنین از شما در مورد سابقه عمومی پزشکیتان سوال خواهد کرد و به احتمال زیاد شما را معاینه کرده، سپس پاها را برای وضعیت پوست، ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و جریان خون مورد بررسی قرار خواهد داد.
عملکرد عصب به وسیله یک “مونوفیلامنت” (یک رشته نایلونی ظریف)، یا یک دیاپازون برای یافتن مناطق بی‌حس شده بررسی می‌شود. اگر پزشک مشکوک به نوروپاتی محیطی باشد، ممکن است آزمایش‌های بیشتری مانند مطالعه هدایت عصب و الکترومیوگرافی (EMG) نیز تجویز کند.

بی حسی و خواب رفتگی انگشت پا را چگونه درمان کنیم؟


روش‌های درمان بی‌حسی انگشت شست پا مبتنی برعلل اصلی‌ای است که آن را ایجاد کرده‌اند، و عبارتند از:

تغییر کفش

کفش‌هایی که بیش از حد کوچک یا نوک‌ تیز هستند، انگشتان را با هم فشار داده و در گردش خون وقفه ایجاد می‌کنند. هنگام خرید کفش، اطمینان حاصل کنید که در قسمت پنجه کفش جای کافی برای حرکت انگشتان وجود دارد. کفش همچنین باید با پروناسیون پا- شیوه‌ای که در هنگام راه رفتن فرد پای خود را  به زمین می‌رساند-  نیز مطابقت داشته باشد.
به عنوان مثال، افرادی که کف پاهایشان صاف است، وقتی راه می‌روند، تمایل دارند که پا را به سمت داخل بچرخانند، در حالی که افرادی که قوس کف پایشان زیاد است، پاهای خود را به سمت بیرون قرار می‌دهند.

اصلاح طرز قرار گرفتن بدن در موقعیت‌های مختلف

نشستن با پاها یا مچ پاهای روی هم انداخته برای مدت زمان طولانی، می‌تواند گردش خون در پا و انگشتان را مختل کند. در صورت امکان پاهای خود را در هنگام نشستن بالاتر قرار داده و انگشتان پای خود را سه بار در روز، هر بار به مدت 5 دقیقه حرکت دهید. حرکت دادن مچ پاها به سمت بالا و پایین، و داخل و خارج نیز باعث جریان یافتن خون در ساق‌ها و پاها می‌شود.

کمپرس گرم

اولین چیزی که باید انجام دهید این است که یک کمپرس گرم در منطقه آسیب دیده قرار دهید. این کار به افزایش خون‌رسانی به ناحیه بی‌حس شده کمک خواهد کرد. علاوه بر این، عضلات و اعصاب آن ناحیه را آرام می‌کند.
• یک کیسه حمام را در آب گرم خیس کنید.
• آن را فشار دهید تا آب اضافی‌اش خارج شود، سپس آن را در ناحیه‌ای که بی‌حس‌ شده است برای 5 تا 7 دقیقه قرار دهید.
• این کار را چندین بار تکرار کنید تا زمانی که احساس کرختی از بین برود.
همچنین می‌توانید دوش اب گرم بگیرید یا از یک پد گرم برای رفع  ناراحتی استفاده کنید.

قسمت آسیب دیده را بالا نگه دارید

اگر بی‌حسی در انگشتان به دلیل گردش خون ضعیف باشد، بالاقرار دادن پا نیز کمک کننده خواهد بود. برای بهبود گردش خون، ناحیه‌ای که سر شده را برای چندین دقیقه بالا نگه دارید. هنگامی که جریان خون در منطقه بی‌حس شده به حالت عادی باز گردد، بی‌حسی نیز از بین می‌رود. شما می‌توانید پنچه‌های  پای خود را روی چند بالش قرار دهید تا آن‌ها را بالا نگه دارید.

ویتامین B بیشتری مصرف کنید

برای جلوگیری از خواب‌رفتگی و احساس سوزن شدن در انگشتان پا، ضروری است که غذاهایی با ویتامین B بخصوص ویتامین‌های B6 و B12 مصرف کنید. این ویتامین‌ها برای عملکرد سالم اعصاب ضروری بوده و کمبود آن‌ها می‌تواند باعث ایجاد بی‌حسی در انگشتان پا شود.
• مواد غذایی حاوی میزان بالایی ویتامین B6 و B12 را در رژیم غذایی خود قرار دهید. برخی از غذاهایی که منبع غنی این ویتامینها هستند عبارتند از: غلات غنی‌شده، تخم مرغ، آووکادو، موز، گوشت، لوبیا، ماهی، بلغور جو دوسر، شیر، پنیر، ماست، آجیل، دانه‌ها و میوه‌های خشک.
• حتی می‌توانید از یک مکمل “ب کمپلکس” دو بار در روز مصرف کنید. برای دوز مناسب و نوع مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.

ماساژ

ماساژ دادن  انگشتان پا زمانی که کرخت شده‌اند، راه دیگری برای مقابله با این مشکل است. این کار گردش خون را افزایش می‌دهد و به نوبه خود باعث کاهش بی‌حسی می‌شود. علاوه بر این، این کار به تحریک اعصاب و عضلات کمک کرده، و در نتیجه عملکرد کلی آن‌ها را بهبود می‌بخشد.
• مقداری روغن زیتون، روغن نارگیل یا روغن خردل گرم را کف دست بریزید.
• آن را روی  ناحیه‌ای که سر شده بمالید.
• حداقل برای 5 دقیقه آن ناحیه را با حرکات دایره‌ای، محکم با انگشتانتان ماساژ دهید.
• در صورت نیاز این عمل را تکرار کنید.

طب سوزنی

طب سوزنی  یکی از راه‌های کم خطر و مطمئن برای درمان بی حسی انگشتان پا می‌باشد.
طب سوزنی مبتنی بر نظریه انرژی‌ای ، به نام “چی” است که جریان، تعادل و ریتم آن، عملکرد درست و سالم بدن، ذهن و روح را حفظ می‌کند. برخی عوامل داخلی و خارجی هستند که ممکن است جریان “چی”را مختل کنند. همچنین برخی عوامل مشروط وجود دارند  که ممکن است افراد را مستعد انواع خاصی از عوارض کنند. پزشک طب سوزنی، مبانی زیادی را برای درک تعادل منحصر به فرد هر بیمار و پیدا کردن موثرترین درمان برای مشکلات آن فرد در نظر می‌گیرد. روش‌های درمانی‌ای برای بی‌حسی وجود دارند که خاص طب سوزنی هستند.

فیزیوتراپی

پس از انجام ارزیابی و معاینات کامل توسط متخصص طبی فیزیکی  یک برنامه درمانی خاص بر‌ اساس اهداف و نیاز بیمار طراحی می‌شود. هدف از انجام فیزیوتراپی کاهش درد، افزایش احساس در پا‌ها، افزایش قدرت و دامنه حرکتی و تعادل بهتر برای راه رفتن بدون آسیب دیدن است. برای کاهش درد و بهبود حساسیت روش‌های بسیاری مانند روش غیر تهاجمی لیزر‌درمانی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. تحقیقات نشان داده است که نور مادون قرمز آزادسازی اکسید نیتریک که باعث بهبود گردش خون است، همچنین حساسیت و بهبود بافت ‌زخم‌های دیابتی را افزایش می‌دهد.

کاردرمانی

هنگامی که آسیبی مثل کرختی پنجه پا اتفاق می‌افتد، به ویژه در موارد مزمن مانند نوروپاتی دیابتی، ممکن است کار کردن برای فرد بسیار سخت شود، به خصوص اگر کار به صورت ایستاده باشد. کاردرمانی یک روش جامع برای کمک به درمان آسیب‌‌دیدگی‌ها و بیماری‌های افراد است تا بتوانند به خوبی از عهده فعالیت‌های روزانه خود برآمده و کار خود را انجام دهند. بعضی از پزشکان با بیمارانی در یک زمینه خاص مانند آرتریت یا آسیب‌های نخاعی کار می‌کنند. آن‌ها می‌توانند به افراد درباره اقدامات ایمنی در محل کار، تمریناتی برای تقویت عضلات و مهارت‌هایی برای مقابله با بیماری راهنمایی‌های لازم را ارائه کنند.

ورزش کردن

نشستن یا ایستادن در یک مکان برای مدت زمان طولانی و یا عدم فعالیت فیزیکی می‌تواند گردش خون در انگشتان پا را کاهش دهد. به منظور بهبود گردش خون، برای حداقل 30 دقیقه ، و لااقل 4 روز در هفته ورزش‌هایی  با شدت متوسط انجام دهید.
سعی کنید یک پیاده روی کوتاه مدت داشته باشید و یا حتی هنگامی که نشسته‌اید فقط پای خود را به اطراف حرکت دهید.
• تمرینات ورزشی منظم، علاوه بر کمک به از بین بردن خواب‌رفتگی‌های گاه به گاه، همچنین می‌تواند اساسا از ابتلا به بی‌حسی جلوگیری کند. سعی کنید برخی فعالیت‌های فیزیکی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید، حتی اگر این کار فقط یک پیاده روی کوتاه باشد.
• تمرینات پر فشار مانند دویدن در بعضی افراد ممکن است باعث ایجاد بی‌حسی در پاها و پنجه‌ها شود‌، بنابراین ورزش‌های کم فشارتری مانند شنا و دوچرخه سواری را امتحان کنید.
• قبل از تمرین بدن خود را به خوبی کشش دهید، کفش ورزشی مناسب بپوشید، و روی سطوح هموار ورزش کنید.
هنگام ورزش، کفش‌های راحت و مناسب پایتان که پنجه‌ی پهنی داشته، به خوبی از پا محافظت کرده و تخت مناسبی دارد بپوشید. هر زمان که ممکن است، تمرینات کم فشاری مانند دوچرخه سواری و یا پیاده روی را انجام دهید تا از فشار وارده بر پاها و پنجه‌های پای خود بکاهید.


بسیاری از ما خواب رفتن پا یا بهتر بگوییم سوزن سوزن شدن دست و پا را حس کرده ایم. این احساس اغلب ناشی از بودن در یک وضعیت برای مدت طولانی یا خوابیدن به شکلی که خون جریان یافته به ناحیه مورد نظر را کاهش دهد، می باشد که با اصلاح وضعیت پس از چندین دقیقه، فرد بدون وجود آمدن هیچ مشکلی به وضعیت طبیعی برمی گردد. اما اگر احساس سوزش پا، گزگز پا، مور مور و ضعف پا می کنید، که از بین نمی رود یا مرتب دچار آن می شوید، زمان آن رسیده است که به پزشک مراجعه کنید. بعضی از بیماری ها باعث گزگز دست و پا و بی حسی پا و ساق پا می شوند و در حالی که بعضی از آنها چیزی بیشتر از یک مشکل ساده نیستند، موارد دیگر ممکن است علامت بیماری های شدیدتری باشند. در صورتی که گزگز پا و سوزش کف پا درمان نشود،  پا و ساق پای شما در معرض بیماری یا آسیب دیدگی شدیدتری قرار می گیرد.

علائم

گزگز پا یا سوزش زانو همراه با علائم دیگری است که بسته به بیماری یا اختلال بوجود آورنده آن فرق می کند. عواملی که مرتبا پا را تحت تاثیر قرار می دهند همچنین شامل سیستم های دیگر بدن می شوند. گزگز یک پا همراه با علت سوزش زانو است که پا را تحت تاثیر قرار می دهند و از قرار زیر هستند:

 • کبودی
 • احساس داغ شدن پا
 • بی حسی انگشت شست پا
 • درد پا
 • قرمزی، گرما یا ورم
 • ضعف رفتن پا ( کاهش استقامت)
 • خواب رفتن پا بصورت مداوم
 • سوزن سوزن شدن پا

علائم دیگری که همراه با گزگز دست و پا در سیستم های دیگر بدن بوجود می آیند از قرار زیر هستند:

 • تغییر حواس
 • مشکل در راه رفتن
 • حساسیت لمسی شدید
 • مشکلات پا، از قبیل درد مفصل و استخوان و زخم
 • اختلال در هماهنگی
 • ضعف عضلانی
 • درد عصبی
 • بی حسی یا گزگز در نواحی دیگر بدن
 • احساس درد در حین راه رفتن
 • رنگ پریدگی، حساسیت پوست به سرما

علت

در ادامه علل  بروز خواب رفتن پا (سوزن سوزن شدن پا) و علت گزگز دست و پا ذکر شده است:

ورم عصب

گاهی گزگز پا و داغ شدن کف پا  ناشی از ورم عصب پا می باشد که دردناک است با این حال اغلب خوش خیم است و در اصل زنانی را تحت تاثیر قرار می دهد که کفش های پاشنه بلند و تنگ می پوشند. ورم عصب شبیه عصب باریکش در پا است، اما در واقع رشد غیرطبیعی بافت دور عصب معمولا بین انگشتان سوم و چهارم پا است. بیماران گزگز دست و پا اغلب احساس خود را شبیه قدم گذاشتن بر روی یک سنگ یا سنگریزه کوچک توصیف می کنند. ورم عصب معمولا منجربه درد، سوزش پا یا بی حسی پا در قسمت توپی پا و انگشتان می شود و بیشتر در حین راه رفتن مشخص می شود. درد پا معمولا هنگام نشستن و وقتی دیگر راه نروید، کفش های خود را درآورید و ناحیه مورد نظر را مالش دادید، از بین می رود.

  ضعف،درد و خستگی مزمن بدن،خواب رفتن و گزگز دست و پا (بیماری فیبرومیالژیا)

نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی ناشی از آسیب به اعصاب پا، ساق پا و انگشتان پا است. شایع ترین علت نوروپاتی محیطی دیابت است، اما علت های دیگری مثل داروهای مشخص، اعتیاد به مواد الکلی و غیره نیز باعث بوجود آمدن آن می شوند. شایع ترین علائم این بیماری بی حسی پا، گزگز پا، خواب رفتن پا یا درد شدید در پا و درد بین انگشتان پا می باشد که عموما اولین علائم مشکلات دیگر می باشند. بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد از افراد دیابتی در طول عمر خود به این بیماری مبتلا می شوند.

دیابت

وقتی قند خون به درستی تنظیم نشود، فرد دیابتی کاهش جریان خون به عصب ها و بافت های دیگر بدن خود را تجربه می کند. آسیب به این عصب ها دائمی می شود و ممکن است در نهایت منجر به گزگز پا، سوزش یا بی حسی انگشت شست پا، ساق پا و پا و همچنین عوارض جانبی دیگر شود. خواب رفتن دست و پا و بی حسی در ساق پا و پا علامت هشداردهنده عوارض جانبی شدیدتر است.

بیماری ام اس

بی حسی، سوزن سوزن شدن و گزگز پا و دست اولین علامت شایع بیماری ام اس و اختلال خودایمنی مغز و طناب نخاعی است. علت ام اس ناشناخته است، اما این بیماری باعث وارد شدن آسیب به غلاف میلین لایه محافظ دور سلول های عصبی می شود. این مساله منجر به خواب رفتن پا و دست و بی حسی پا، گرفتگی عضلانی و ضعف پا و علائم دیگر می شود که بعضی از آنها باعث ناتوان شدن فرد می گردند. بیماری ام اس در بین زنان بیشتر از مردان شیوع دارد.

سندرم تونل تارسال

سندرم تونل تارسال یا تارس یا تونل قوزک پا که همچنین اختلال عملکرد عصب تیبیال نامیده می شود مشابه سندرم تونل مچ دست است که دست و مچ دست را تحت تاثیر قرار می دهد. در بیماری سندرم تونل قوزک پا، عصب درشت نی که از قسمت پایین پا تا پا ادامه دارد، یا در نتیجه آسیب دیدگی یا فشار بر عصب در طول زمان صدمه می بیند. با افزایش آسیب دیدگی خواب رفتن پا، گزگز پا و بی حسی پا و همچنین درد، ضعف رفتن پا و احساس سوزش پا بوجود می آید.

بیماری شریانی محیطی

بیماری شریانی محیطی یک اختلال قلبی عروقی است که در آن شریان های ساق پا و پا سفت و تنگ می شود. این بیماری با بیماری قلبی مرتبط است و اغلب با افزایش کلسترول ارتباط دارد. با تنگ و سفت شدن شریان ها، جریان خون به ساق پا و پا کاهش پیدا می کند.علائمی از قبیل خواب رفتن پا یا گزگز در پا و ساق پا معمولا با صاف ایستادن برای مدت طولانی یا با ورزش کردن یا راه رفتن شدت پیدا می کند. علائم دیگر شامل سوزن سوزن شدن پا، سرد شدن پوست، خارش یا سوزش پا و ساق پا و ضعف رفتن پا می شود.

پارگی دیسک

اگر چه پارگی دیسک اختلال ستون فقرات است، اغلب منجر به گزگز پا، درد، خواب رفتن پا یا ضعف در پاها می شود. وقتی دیسک که بین مهره های ستون فقرات قرار دارد فشار داده شود، بر عصب هایی که از ستون فقرات شروع شده و تا قسمت های دیگر بدن امتداد دارند، اثر می گذارد. وقتی سیگنال هایی که برای این عصب ها فرستاده می شود کاهش پیدا می کنند، بی حسی، مور مور پا یا گزگز پا بوجود می آید.

  درد ساق پا : علت و درمان

تشخیص

برای تشخیص علت خواب رفتن دست و پا دکتر به بررسی درد می پردازد. درد که در کمر آغاز می شود و تا پا گسترش پیدا می کند اغلب ناشی از فشار بر روی ریشه های عصب سیاتیک است که در اختلالات ستون فقرات بوجود می آید. آزمایشات سرپایی مخصوص از قبیل بررسی حساسیت پا نشان می دهد که کدام عصب ها درگیر هستند. آزمایش ام آر ای از ستون فقرات اغلب اختلالات ستون فقرات را نشان دهند. عکسبرداری با اشعه ایکس شکستگی استخوان در پا را نشان می دهد.

درمان

درمان بی حسی پا به علت بوجود آورنده علائم بستگی دارد. روش درمانی که برای خواب رفتن پای شما مورد استفاده قرار می گیرد به تشخیص پزشک در مورد علت گزگز و سوزن سوزن شدن پا  بستگی دارد. روش های درمانی مخصوص این مشکل از استراحت تا دارو و عمل جراحی متغیر است. پزشکان معمولا برای علائمی از قبیل گز گز پا و ضعف رفتن پا و … داروهای ضد التهابی یا مسکن را تجویز می کنند. با این حال، بهترین روش برای درمان گزگز دست و پا پیدا کردن علت و ترمیم بافت است روش های درمانی رایج برای درمان بی حسی و گزگز پا از قرار زیر است:

 • ترمیم عضله، استخوان یا ستون فقرات
 • مواد غذایی مناسب
 • کنترل بیماری های خود ایمنی
 • روش های درمانی کایروپراکتیک راهکاری مناسب برای درمان هر نوع بیماری عصبی می باشند.

از دیگر روشهای درمان گزگز، سوزش و خواب رفتگی دست و پا می‌توان به ماساژ درمانی، طب سوزنی، تریگر پوینت تراپی و درمان دستی اشاره نمود.

درمان های خانگی

برای درمان بی حسی پا چند روش درمانی خانگی وجود دارد:

 1. کشش و ماساژ:کشش و ماساژ دادن در هنگام خواب رفتن پا به منظور افزایش جریان خون به ناحیه و رفع فشار از عصب در صورت امکان صورت می گیرد.این کار وقتی بیشترین کارایی را دارد که به محض شروع بی حسی و گزگز پا آن را انجام دهید بطور مثال در صورتی که نشسته اید و تایپ می کنید، بلند شوید و قدم بزنید.
 2. کمپرس گرم: کمپرس گرم به افزایش تامین خون در ناحیه بی حس شده کمک می کند. در صورتی که سوزن سوزن شدن پا شدت پیدا کرد، کمپرس گرم را بردارید و برای کاهش التهاب از کمپرس یخ استفاده کنید.
 3. تامین ویتامین های مورد نیاز: ویتامین های B و E قابل حل در آب به جلوگیری از بی حسی پا ناشی از کمبود ویتامین کمک می کنند. اگر دچار خواب رفتن پا یا سوزن سوزن شدن پا می شوید ماهی، سبزیجات سبز برگ دار و آجیل های زیادی را در رژیم غذایی خود قرار دهید.همچنین می توانید مکمل های ویتامین بازاری را مورد استفاده قرار دهید.
  روش درمان کایروپراکتیک

تمرینات ورزشی

کشش کف پا:  روی زمین بنشینید و پای خود را صاف جلوی خود قرار دهید. به سمت جلو خم شوید و انگشتان پای خود را بگیرید و آنها را به سمت بدن خود بکشید. در صورتی که نمی توانید به راحتی به انگشتان پای خود دسترسی داشته باشید، یک حوله تا شده را روی گردی پای خود قرار دارد و هر کدام از لبه های حوله را در حین کشیدن در یک دست قرار دهید. این حرکت به کاهش علائمی نظیر بی حسی پا، خواب رفتن پا و گزگز پا می شود.
کشش انگشت های پا: با نشستن بر روی یک صندلی و قرار دادن یک پا بر روی یک زانو به صورت ضربدری انگشتان پای خود را بکشید. انگشتان دست خود را از انگشتان پای خود  عبور دهید و به آرامی به بالا و خارج هل دهید و هر انگشت پا را بکشید. سعی کنید بدون استفاده از انگشتان دست انگشتان پای خود را بکشید تا عضلات آنها قوی تر شوند با اینکار به کاهش سوزن سوزن شدن پا کمک می شود.

کشش عصب سیاتیک: در صورتی که گزگز پا، ساق پا یا ران را نیز در بر می گیرد، سعی کنید عضلات گلابی شکل که در کنار عصب سیاتیک قرار دارند، بکشید. به پهلو دراز بکشید و پای پایینی خود را صاف بگیرید. زانوی بالایی خود را  خم کنید و آن را روی زمین در مقابل خود قرار دهید و بوسیله ران خود بکشید. همچنین، می توانید به پشت بخوابدی و هر دو زانوی خود را به سمت سینه خود بکشید. زانوهای خود را ضربدری شکل کنید و سپس زانوی پایینی را به عقب هل دهید تا ران مخالف کشیده شود.

خواب رفتن پا یا همان احساس سوزن سوزن شدن پا معمولا برای تمامی افراد پیش آمده است که با اصلاح وضعیت بهبود می یابد. اما چنان خواب رفتن همراه با علائمی نظیر بی حسی پا، سوزش پا و ضعف رفتن پا باشد که بطور مداوم اتفاق می افتد، باشد باید به پزشک مراجعه کنید تا با تشخیص علت آن بهترین درمان را برایتان تجویز نماید. گاهی این علائم نظیر گزگز پا و ضعف پا ممکن است بطور ناگهانی و یا حتی در صبح نیز بروز کند و یا حتی در خواب دچار این علائم شوید و با درد و احساس سوزش پا و سوزن سوزن شدن پا از خواب بیدار شوید. معمولا علائم با درمات علت بیماری بهبود می یابد.

جراحی روش دیگری برای درمان بی حسی و خواب رفتن دست و پا می باشد.

پیشگیری

شما می‌توانید با ایجاد تغییر در سبک زندگی خود و کاهش فاکتورهای ریسک از ابتلا به سندرم تونل کارپال و گزگز پا پیشگیری نمایید. درمان بیماری‌هایی همچون دیابت، فشار خون بالا، و آرتروز می‌تواند خطر ابتلای شما به سندرم تونل کارپال را کاهش دهد. به فشارهای وارد شده به دست دقت کافی داشته باشید و از فعالیت‌هایی که باعث کشیده شدن بیش از حد مچ دست می‌شود اجتناب کنید. این فعالیت‌ها می‌توانند استراتژی‌های مهم برای کاهش علائم بیماری از جمله بی حسی دست و خواب رفتن دست باشند.


بی حسی انگشتان پا مشکلی است که به علت اختلال در حس انگشتان به وجود می‌آید. در این حالت شما با مسائلی از قبیل احساس نکردن پا، سوزن‌ سوزن شدن یا حتی با سوزش مواجه خواهید شد. در چنین شرایطی راه رفتن برای شما دشوار یا حتی دردناک خواهد شد. بی حسی انگشتان پا می‌تواند یک علامت موقت یا مزمن باشد و مدت زیادی شما را اذیت کند. بی حسی مزمن انگشتان بر توانایی شما برای راه رفتن تاثیر می‌‌گذارد و احتمال بروز آسیب دیدگی یا زخم شدن پا را افزایش خواهد داد. هنگامی ‌که انگشتان پا بی حس هستند شما متوجه زخم شدن آن نخواهید شد.

 با توجه به علت بروز این اختلال، ممکن است بی حسی انگشتان به سرعت از بین برود. در برخی موارد نشستن به مدت طولانی باعث بی حسی خواهد شد که با شروع راه رفتن این وضعیت برطرف می‌گردد. بی حسی مزمن انگشتان پا نشان دهنده آسیب جدی به عصب است. در برخی موارد بی حسی انگشتان در هنگام شب بدتر خواهد شد که این وضعیت می‌تواند نشان دهنده یک بیماری جدی باشد به همین دلیل باید به پزشک مراجعه کنید تا به ارزیابی میزان حس پای شما بپردازد و علت بی حس بودن آن را تشخیص دهد.

علل بی حسی انگشتان پا چیست؟


 بی حسی انگشتان پا معمولاً به علت عدم خون رسانی کافی به انگشتان یا آسیب دیدگی عصب به وجود می‌آید. بی حسی انگشتان می‌تواند نشان دهنده یک بیماری، اختلال یا مشکلات مرتبط با محدودیت گردش خون یا آسیب دیدگی اعصاب باشد. تحت فشار قرار گرفتن یک عصب به مدت طولانی یا پوشیدن کفش نامناسب باعث بی ‌حسی موقت انگشتان پا خواهد شد.

 گاهی اوقات بی حسی انگشتان پا با اختلالات متوسط تا شدید استخوان یا گردش خون یا بیماری‌هایی که باعث آسیب رساندن به سیستم عصبی می‌شوند به وجود می‌آید. بی حسی یکی از انگشتان پا می‌تواند نشان دهنده نوروما (یک زائده غیر سرطانی در بافت عصبی) یا شکستگی انگشت پا باشد. به طور کلی این نوع اختلال می‌تواند یکی از علائم هشدار دهنده بیماری‌های سیستمیک از قبیل دیابت  باشد. در برخی موارد بی‌حسی انگشت پا نشان دهنده یک بیماری جدی و تهدید کننده است به همین دلیل باید بیمار هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کند تا ارزیابی‌های لازم انجام گردد.

نقش اختلال گردش خون در بی حسی انگشتان پا

 گاهی اوقات اختلالات مختلف باعث بی حسی انگشتان پا می‌شود که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 • بد شکلی یا پیچ خوردگی شریان و سیاهرگ
 • بیماری برگر (التهاب مزمن و لخته شدن خون در شریان و سیاهرگ)
 • ترومبوز عمیق وریدی (تشکیل لخته خون درون عروق پا که گاهی اوقات لخته خون جدا می‌شود و به سمت ریه حرکت کرده و منجر به آمبولی ریوی، حمله قلبی یا حتی سکته می‌شود.)
 • سرما زدگی یا افت شدید دما
 • بیماری شریان محیطی ( که از آن تحت عنوان بیماری عروق محیطی نیز یاد می‌شود که به علت تنگ شدن شریان‌ها ناشی از تجمع چربی و کلسترول در دیواره عروق به وجود می‌‌آید و میزان گردش خون را محدود خواهد کرد.)

بی حسی پا ناشی از اختلالات ارتوپدی

 گاهی اوقات بی حسی پا به دلایل متعددی از قبیل بیماری‌های متوسط تا شدید ارتوپدی به وجود می‌‌آید که باعث آسیب رساندن به اعصاب خواهند شد. برخی از این بیماری‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • آسیب دیدگی کمر
 • شکستگی انگشت پا
 • بیماری تحلیل برنده دیسک
 • گیر افتادگی عصب یا تحت فشار قرار گرفتن عصب ناشی از پوشیدن کفش نامناسب
 • پوکی استخوان
 • سندروم تونل تارسال

بی حسی انگشتان پا ناشی از اختلالات نورولوژیکی

 در برخی موارد بی حسی انگشتان پا به علت تحت فشار قرار گرفتن یا آسیب دیدگی یک عصب ناشی از بیماری‌های زیر به وجود می‌آید:

 • نوروپاتی دیابتی (آسیب دیدگی عصب ناشی از بالا بودن سطح فشار خون در افراد مبتلا به دیابت)
 • مسمومیت با فلزات سنگین از قبیل مسمومیت با سرب
 • کم کاری غده تیروئید
 • بیماری ام اس اختلالی که بر مغز و نخاع تاثیر می‌گذارد
 • تشکیل نوروما در انگشت پا
 • نوروپاتی محیطی (اختلال مرتبط با اعصاب محیطی)
 • سکته مغزی
 • تومور یا آسیب دیدگی طناب نخاعی
 • بیماری لوپوس اریتماتوز سیستمیک ( یک بیماری خود ایمنی که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول‌ها و بافت‌های سالم حمله می‌‌کند)
 • میلیت عرضی (یک اختلال نورولوژیکی که باعث التهاب طناب نخاعی می‌شود)
 • کمبود ویتامین ب ۱۲

سایر علائم و نشانه‌هایی که در کنار بی حسی انگشتان پا به وجود می‌آیند


سایر علائم و نشانه‌هایی که در کنار بی حسی انگشتان پا به وجود می‌آیند

 بی حسی انگشتان پا می‌تواند با سایر علائم و نشانه‌ها همراه شود به عنوان مثال در مواردی که علت بی حسی انگشت پا شکستگی استخوان است بیمار دچار درد و تورم شدید خواهد شد. تحت فشار قرار گرفتن عصب در قسمت پایین کمر معمولاً یک پا را درگیر می‌کند و بیمار دچار درد و بی حسی تا ناحیه انگشتان می‌شود.

 سایر علائم و نشانه‌هایی که در کنار بی حسی انگشت پا به وجود می‌‌آیند  به شرح زیر می‌باشند:

 • اضطراب
 • احساس سوزش
 • تغییر رنگ پوست یا ناخن
 • دفع مکرر ادرار
 • خارش پوست
 • افزایش بی حسی، سوزن سوزن شدن یا درد پا در هنگام راه رفتن
 • درد پایین کمر
 • اسپاسم عضلانی
 • احساس سوزن سوزن شدن
 • راش پوستی
 • حساسیت به لمس
 • درد انگشت پا

علائم هشدار دهنده که نباید نادیده گرفت

 در برخی موارد بی‌ حسی انگشت پا با علائم دیگری همراه می‌شود که نشان دهنده یک بیماری جدی و خطرناک است که باید فوراً به پزشک مراجعه کرد تا فرآیند ارزیابی و درمان آغاز گردد. در صورتی که شما یا یکی از اعضای خانواده‌ تان دچار علائم زیر شده‌ اید باید فوراً به مرکز اورژانس یا پزشک مراجعه کنید:

 • احساس گیجی یا از دست دادن هوشیاری حتی به مدت کوتاه
 • اختلال در نفس کشیدن
 • اختلال در راه رفتن
 • سرگیجه
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • تغییر در سطح بینایی یا از دست دادن دید
 • فلج
 • اختلال در تکلم
 • بی حسی پا پس از آسیب دیدگی کمر
 • ضعف جسمانی و از دست دادن قدرت بدنی

عوارض بالقوه بی حسی انگشتان پا شامل چه مواردی است؟


 هر گونه عارضه ای که با بی حسی انگشت پا ارتباط دارد می‌تواند با توجه به علت بروز این اختلال، پیشرونده باشد. از آنجایی که بی ‌حسی انگشت پا می‌تواند نشان دهنده یک بیماری جدی باشد عدم درمان آن به کمک روش‌های موجود باعث بروز عوارض آسیب ‌دیدگی‌های دائمی خواهد شد. در صورت بروز بی حسی دندان دائمی ‌انگشت پا یا سایر علائم غیر عادی باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کرد. پس از آن که پزشک علت بی حسی انگشت پا را تشخیص داد با توجه به عامل به وجود آورنده آن به طراحی یک برنامه درمانی جامع خواهد پرداخت تا ریسک بروز عوارض بالقوه حاصل از بی ‌حسی انگشت را به حداقل برساند. برخی از این عوارض به شرح زیر می‌باشند:

 • قطع عضو
 • ناتوانی جسمانی
 • ناتوانی حرکتی
 • فلج
 • از دست و درد دائمی‌ حس در انگشتان پا
 • درد دائمی‌

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟


در صورتی که شما علاوه بر بی‌ حسی انگشت پا دچار هر یک از علائم و نشانه‌های زیر شده ‌اید باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید:

 • اختلال بینایی در یک یا هر دو چشم
 • افتادگی صورت
 • اختلال در درست صحبت کردن یا فکر کردن
 • ضعف عضلانی
 • بی حسی انگشت پا که پس از ضربه به سر به وجود آمده باشد.
 • از دست دادن ناگهانی حس یا بی حس شدن یک طرف از بدن
 • سردرد شدید و ناگهانی
 • لرزش، رعشه یا حرکات ناگهانی بدن

در صورتی که بی ‌حسی انگشت پای شما با علائم دیگری همراه نشده است اما این وضعیت شما را اذیت می‌کند یا بهبود پیدا نیافته است می‌توانید به پزشک مراجعه نمایید. اگر بی ‌حسی انگشت پای شما بدتر شده است باید به پزشک مراجعه کنید.

 چگونه بی حسی انگشت پا تشخیص داده می‌شود؟


 پزشک قبل از انجام معاینه جسمانی به بررسی سابقه پزشکی شما و علائم و نشانه‌هایی که دارید می‌‌پردازد. در صورتی که شما علائمی شبیه سکته مغزی یا تشنج را داشته باشید پزشک درخواست انجام سی تی اسکن یا اسکن ام آر آی را خواهد داد. این امر به او برای تشخیص خونریزی مغزی ناشی از سکته مغزی کمک خواهد کرد. می‌توان از سی تی اسکن یا اسکن ام آر آی برای تشخیص ناهنجاری‌های ستون فقرات از قبیل سیاتیک یا تنگی کانال نخاعی استفاده کرد. در صورتی که علائم شما فقط در ناحیه پا احساس گردد پزشک به طور کامل به انجام معاینه پا خواهد پرداخت. این فرایند شامل بررسی دمای پا و وجود حس در آن است. تست هدایت عصب یک روش تشخیصی دیگر است که پزشک به کمک آن به ارزیابی نحوه انتقال جریان الکتریسیته به عصب خواهد پرداخت. الکترومیوگرافی یک تست تشخیصی دیگر است که نحوه واکنش عضله به تحریک الکتریکی را ارزیابی می‌کند.

سوالاتی که پزشک برای تشخیص علت درد و بی حسی انگشت پا می‌پرسد

 پزشک برای تشخیص علت بی حسی انگشت پا سوالات متعددی را از شما می‌پرسد که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 • کدام انگشت شما دچار بی حسی شده است؟
 • آیا کف پای شما نیز بی حس است؟
 • از کی متوجه بی ‌حسی پای خود شده اید؟
 • بی حسی انگشت پا چقدر طول می‌کشد؟
 • چه فعالیت‌هایی باعث بی حسی انگشت پا می‌شوند؟
 • آیا شما با مشکلات دیگری از قبیل درد، خارش یا سوزش مواجه هستید؟

درمان بی حسی انگشتان پا


 روش‌های درمانی متعددی برای بهبود بی حسی انگشتان پا وجود دارد که پزشک با توجه به علت بروز این اختلال یکی از آنها را توصیه خواهد کرد. برخی از این روش‌های درمانی به شرح زیر می‌باشند:

 دارو درمانی

 در صورتی که بی حسی انگشت پا به علت نوروپاتی دیابتی به وجود آمده باشد پزشک از داروها و روش‌های درمانی مخصوص کنترل سطح قند خون استفاده خواهد کرد. افزایش فعالیت جسمانی و توجه کردن به رژیم غذایی نیز بسیار کمک کننده است. پزشک علاوه بر این مراحل برای تسکین درد به تجویز داروهای مختلفی می‌‌پردازد که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 • داروهای ضد افسردگی و ضد تشنج از قبیل پرگابالین و دولوکستین برای درمان درد عصب ناشی از دیابت به کار می‌روند.
 • داروهای مسکن قوی از قبیل اکسی کدون یا ترامادول به تسکین درد کمک می‌‌کنند.
 • داروهای ضد افسردگی تری سایکلیک برای تسکین درد به کار می‌روند.

معاینه پا برای درمان بی حسی مزمن آن

معاینه پا برای درمان بی حسی مزمن آن

 افرادی که دچار بی حسی مزمن پا هستند باید هر روز پای خود را به لحاظ زخم شدگی و گردش مناسب خون بررسی کنند. این افراد باید بهداشت پاها را در بالاترین سطح ممکن رعایت نمایند. نکات زیر به حفظ سلامت پا کمک می‌کند:

 • درست کوتاه کردن ناخن و استفاده از لوازم استریل
 • معاینه روزانه پا به لحاظ وجود زخم یا بریدگی و استفاده از آینه دستی برای مشاهده کامل آن
 • پوشیدن جوراب نرم و کلفت برای محافظت بهتر از پاها
 • استفاده از کفش مناسب که به حرکت درست پا کمک می‌کند. در صورتی که بی حسی پا به علت فشردگی یکی از اعصاب این ناحیه به وجود آمده باشد استفاده از کفش مناسب به بهبود مشکلی ایجاد شده کمک خواهد کرد.

 فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

 معمولاً فیزیوتراپی اولین گام درمانی برای بهبود مشکلات پا و مچ پا است. در مواردی که شما به انجام عمل جراحی نیاز داشته باشید متخصص فیزیوتراپی و جراح ارتوپد همکاری نزدیکی با یکدیگر خواهند داشت. درمان با فیزیوتراپی بر تسکین درد، بهبود دامنه حرکات پا و شروع مجدد فعالیت جسمانی تمرکز دارد. متخصص فیزیوتراپی علاوه بر حرکات کششی و تقویتی از برخی وسایل و روش‌های تخصصی استفاده می‌کند که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 • درمان دستی و تجهیزات مخصوص بافت نرم با ایجاد فشار و به حرکت در آوردن عضلات و تاندون‌های خاص به بهبود مشکل شما کمک خواهد کرد.
 • استفاده از چسب کینزیو نتایج مناسبی را ایجاد می‌کند.
 • استفاده از بریس طبی
 • پرتوهای نور حاصل از دستگاه لیزر بهبود بی حسی پا کمک می‌کند.
 • سوزن خشک و روشی است که در آن پزشک تعدادی سوزن بسیار نازک را وارد عضلات عمیق یا نقاط ماشه ای بدن خواهد کرد.
 • پزشک به ارزیابی شرایط جسمانی شما می‌پردازد و سپس نکات مخصوص بهبود تعادل و حفظ حالت بدن را گوشزد می‌‌کند.
 • شاک ویو تراپی روشی است که از امواج فشار متمرکز برای درمان استفاده می‌کند.
 • راه رفتن روی تردمی‌ل می‌تواند به کاهش فشار حاصل از نیروی جاذبه کمک کند.

 تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست TNS 

 تحریک الکتریکی روشی است که در آن به کمک یک دستگاه خاص امواج الکتریکی به بدن ارسال می‌شوند. در این روش پزشک تعدادی الکترود را روی سطح پوست قرار می‌دهد تا به این ترتیب جریان الکتریکی به تسکین درد و ترمیم عصب بپردازد.

 ماساژ درمانی

 ماساژ درمانی با افزایش گردش خون در ناحیه پاها به تسکین درد ناشی از نوروپاتی محیطی کمک می‌کند.

طب سوزنی

 طب سوزنی یکی از روش‌های درمانی قدیمی است که بیش از هزار سال قدمت دارد و در چین باستان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در این روش تعدادی سوزن بسیار نازک وارد نقاط خاصی از بدن می‌شوند تا به متعادل کردن انرژی درون بدن بپردازند. این نقاط وظیفه کنترل حس از قبیل درد یا بی حسی را نیز بر عهده دارند. طب سوزنی می‌تواند به تسکین درد ناشی از نوروپاتی محیطی کمک کند.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا