هنر و سینما

داستان فیلم جنگ جهانی سوم هومن سیدی

موضوع فیلم جنگ جهانی سوم هومن سیدی چیست؟ داستان کامل و نقد

موضوع فیلم جنگ جهان سوم هومن سیدی درباره چیست؟ داستان کامل فیلم جنگ جهانی سوم برنده جایزه جشنواره ونیز ۲۰۲۲ به کارگردانی هومن سیدی را در ادامه میخوانید:

فیلم جنگ جهانی سوم جدیدترین ساخته هومن سیدی محصول سال ۱۴۰۰ است که برای اولین بار در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۲ به نمایش درامد و جایزه بهرتین فیلم را از آن خود کرد. اما داستان و موضوع فیلم جنگ جهانی سوم هومن سیدی چیست؟ در ادامه همراه ما باشید و بخوانید

جنگ جهانی سوم فیلمی ایرانی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی هومن سیدی و نویسندگی هومن سیدی، آرین وزیردفتری و آزاد جعفریان است. محسن تنابنده بازیگر نقش اصلی این فیلم است.

داستان کامل و نقد

جنگ جهانی سوم برای نخستین بار در 7 سپتامبر ۲۰۲۲ در هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز نمایش داده شد و دو جایزه در بخش افق، از جمله بهترین فیلم برای هومن سیدی و بهترین بازیگر مرد برای محسن تنابنده را به ارمغان آورد.

داستان فیلم سینمایی جنگ جهانی سوم درباره مردی به نام شکیب با بازی محسن تنابنده یک کارگر میانسال روزمزد بی‌خانمان است که همسر و پسرش را سال‌های پیش در یک زلزله از دست داده و تاکنون با این امر کنار نیامده است. او در طی چند سال گذشته، با یک زن جوان ناشنوا به نام لادن با بازی مهسا حجازی زندگی می کند. محل ساخت‌وسازی که او امروز در آن کار می‌کند، معلوم می‌شود که صحنهٔ فیلمی دربارهٔ جنایات هیتلر در طول جنگ جهانی دوم است. هنگامی که بازیگر نقش هیتلر به‌طور ناگهانی در طول فیلم‌برداری می‌میرد، با وجود تمام مشکلات، شکیب به دلیل شباهت عجیبش به هیتلر به عنوان جایگزین بازیگر قبلی انتخاب می‌شود و خانهٔ بزرگی به او داده می‌شود.

زمانی که لادن متوجه خانهٔ جدید شکیب می‌شود، شکیب از ترس از دست‌دادن شغل جدید خود به عنوان بازیگر نقش هیتلر، چاره‌ای جز پنهان‌کردن لادن از خدمه ندارد. لادن اغلب مجبور است زیر خانه پنهان شود تا کسی او را نبیند. فرشید به زودی به دنبال لادن می‌آید و وقتی او را در مخفیگاهش پیدا می‌کند، از شکیب می‌خواهد که ظرف دو روز مبلغی مقطوع را به او بپردازد تا آزادی او را بخرد.

شکیب برای پرداخت این مبلغ از نصرتی، تهیه‌کنندهٔ فیلم، پیش‌پرداختِ دستمزدش را طلب می‌کند. نصرتی فقط یک پنجم مبلغی را که او می‌خواهد می‌پردازد و می‌گوید مابقی پس از اتمام فیلم‌برداری پرداخت می‌شود. لادن و شکیب تصمیم می‌گیرند با این پرداخت با فرشید کمی زمان بخرند و به محض اتمام فیلم‌برداری فرار کنند. شکیب موفق می‌شود فرشید را متقاعد کند که به او زمان بیشتری بدهد، اما وقتی به صحنه برمی‌گردد شوکه و وحشت زده می‌شود زیرا خانه‌ای که لادن در آن پنهان شده بود، تکه‌تکه شده و در شعله‌های آتش فرورفته است. او اکنون می‌خواهد جسد لادن را پیدا کند تا بتواند او را به‌طور مناسب دفن کند. نصرتی قول می‌دهد صبح روز بعد به دنبال بدن سوخته‌اش بگردد. اما صبح روز بعد وقتی شکیب به صحنهٔ فیلم‌برداری می‌رسد متوجه می‌شود که نصرتی برای نجات فیلمش تمام آوارها را پاک‌کرده‌است شکیب ظاهراً از مبارزه برای عدالت دست می‌کشد و شکست را می‌پذیرد؛ اما او نقشه‌ای برای انتقام دارد.

جنگ جهانی سوم در بخش رقابتی افق‌های جشنواره فیلم ونیز نمایش داده شد و با تشویق 7 دقیقه‌ای تماشاگران روبرو شد و برخی چهره ها با تمجید از این فیلم آن را «کمدی سیاهی» خواند که به تدریج «به یک تراژدی تبدیل می‌شود با تمرکز روی عناصر دلهره‌آورِ عالی و شفافیتِ افسانه‌ای خود، داستانی طاقت‌فرسا اما متقاعدکننده» را ارائه می‌دهد که «نشان می‌دهد، چطور یکی از قربانیان یادمی‌گیرد که از ستمگران خود تقلید کند».


فرارو-  فیلم جنگ جهانی سوم، جدیدترین ساخته هومن سیدی در شمال کشور در حال فیلمبرداری است. برای این فیلم پلتفرم نماوا سرمایه‌گذاری کرده است. این اولین بار است که یک پلتفرم به مراحل ساخت یک فیلم سینمایی وارد می‌شود.

به گزارش فرارو،  فیلم جنگ جهانی سوم با سرمایه‌گذاری صددرصدی نماوا در حال تولید است. پیش از این شاهد بودیم که پلتفرم‌ها روی سریال‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کردند؛ و به صورت اختصاصی آن‌ها را پخش می‌کردند. اما حالا برای اولین بار نماوا تصمیم گرفته علاوه بر تولید سریال‌های اختصاصی به یک پروژه سینمایی هم وارد شود.این دومین همکاری هومن سیدی با نماوا است. سریال «قورباغه» اولین همکاری سیدی با این پلتفرم بود.

مهران ملکوتی صدابرداری است که در فیلم جنگ جهانی سوم با هومن سیدی همکاری می‌کند. او در گفت و گویی با آنلاین گفته بود: «این فیلم نسبت به دیگر پروژه‌های سینمایی و سریالی که هومن سیدی تا امروز جلوی دوربین برده، بسیار متفاوت است و فکر می‌کنم این کارگردان در «جنگ جهانی سوم» به یک بلوغ بسیار خوبی رسیده است. خوشبختانه با افزایش تولید سریال در پلتفرم‌ها، بسیاری از عوامل سینمایی مشغول به کار هستند و این مساله باعث خوشحالی است. البته همین افزایش تولید در پلتفرم‌ها، مشکلاتی را برای تولیدات سینمایی به همراه داشته است، به گونه‌ای که برخی از فیلمسازان برای پیدا کردن عوامل کمی در تنگنا بودند.»
در فیلم جنگ جهانی سوم محسن تنابنده به عنوان بازیگر اصلی جلوی دوربین هومن سیدی می‌رود.  او تنها چهره شاخص میان بازیگران این فیلم است. تنابنده در نقشی سخت  با بازی متفاوت ظاهر شده است. از ویژگی‌های کار‌های سیدی استفاده از بازیگران تازه کار و نو چهره است و ویژگی تنابنده در آوردن نقش‌های متفاوت.
هومن سیدی در این فیلم تهیه کنندگی را هم برعهده دارد. او جنگ جهانی سوم را با همکاری آرین وزیر دفتری و آرام جعفریان نوشته است. ششمین اثر هومن سیدی با توجه به خلاصه داستان نامفهومی که از آن ارائه شده باز هم به نظر می‌رسد یک درام اجتماعی باشد.
 
در خلاصه داستان جنگ جهانی سوم آمده است: «من همونی هستم که لباس تنت کرد، آدمت کرد، بهت بها داد، من همونم…»
جنگ جهانی سوم به روایت هومن سیدی

بازیگران جنگ جهانی سوم

کارگردان و تهیه کننده:هومن سیدی
نویسندگان: هومن سیدی، آرین وزیر دفتری، آرام جعفریان
بازیگران: محسن تنابنده، ندا جبرئیلی، مهسا حجازی، نوید نصرتی، لطف الله سیفی و حاتم مشمولی
از عوامل اصلی که درفیلم جنگ جهانی سینمایی هومن سیدی را همراهی می‌کنند می‌توان به حضور پیمان شادمان‌فر به عنوان مدیر فیلمبرداری، مهران ملکوتی، مدیر صدابرداری و محسن نصرالهی، طراح صحنه اشاره کرد که در واقع چندمین همکاری آن‌ها با هومن سیدی است.


نخستین خلاصه داستان از فیلم «جنگ جهانی سوم» ساخته هومن سیدی که بزودی در جشنواره ونیز رونمایی می‌شود، منتشر شد.

به گزارش ای بی سی مگ، فیلم «جنگ جهانی سوم»، ششمین فیلم بلند هومن سیدی پس از «آفریقا»، «سیزده»، «اعترافات ذهت خطرناک من»، «خشم و هیاهو» و «مغزهای کوچک زنگ‌زده» است که نخستین نمایش جهانی خود را در بخش افق‌های هفتاد ونهمین جشنواره فیلم ونیز تجربه خواهد کرد.

این فیلم در نخستین نمایش خود روز 6 سپتامبر (۱۵ شهریور) از ساعت ۱۹:۳۰ در سالن «Sala Volpi» نمایش رسانه خواهد داشت و نخستین نمایش عمومی خود را هم ساعت ۱۴ روز 7 سپتامبر (۱۶ شهریور) در «Sala Darsena» تجربه می‌کند. ساخته هومن سیدی در مجموع شش نوبت در ونیز به روی پرده خواهد رفت.

در خلاصه داستان جدید منتشر شده از این فیلم آمده است: «شکیب یک کارگر روز مزد بی خانمان است که هرگز نتوانسته با از دست دادن همسر و پسرش در زلزله سال‌ها پیش کنار بیاید. در طی چند سال گذشته، او با یک زن کر و لال، به نام لادن رابطه برقرار کرده است. محل ساخت و سازی که او امروز در آن کار می کند به لوکیشن فیلمی درباره جنایات هیتلر در طول جنگ جهانی دوم تبدیل می‌شود و در کمال تعجب به او یک نقش سینمایی، خانه و فرصتی داده می شود تا برای خود کسی باشد. وقتی لادن از این موضوع مطلع می شود، به محل کارش می آید و درخواست کمک می کند. نقشه شکیب برای مخفی کردن او به طرز غم انگیزی اشتباه از کار در می‌آید و موقعیت جدید و فرصت بی‌تکرار پیش آمده برای او را، با تهدید رو به رو می‌کند.

جزئیاتی از «جنگ جهانی سوم» با بازی محسن تنابنده

نشریه اسکرین نیز در معرفی فیلم‌های بخش افق‌های ونیز درباره «جنگ جهانی سوم» نوشته است: یکی از چهار فیلم ایرانی حاضر در بخش رسمی ونیز ۲۰۲۲، «جنگ جهانی سوم» داستان یک کارگر معمولی – با بازی محسن تنابنده (بازیگر فیلم قهرمان) – را دنبال می کند که خود را در حال کار روی صحنه فیلمی می بیند که مدعی است درباره محکومیت دیکتاتوری است، اما خود فیلمسازان نیز تبدیل به افرادی مستبد و زورگو می‌شوند. هومن سیدی فیلمساز و بازیگر سرشناس ایران است و «جنگ جهانی سوم» ششمین فیلم بلند اوست. سیدی با همکاری آرین وزیردفتری (که فیلم «بدون رویا» از او در بخش افق‌های اکسترا ونیز حضور دارد) و آزاده جعفریان تهیه کننده، تدوین و نویسندگی این فیلم را بر عهده داشته‌اند.

در فیلم «جنگ جهانی سوم» بازیگرانی چون محسن تنابنده، ندا جبرئیلی، مهسا حجازی، نوید نصرتی، لطف‌الله سیفی و حاتم مشمولی به ایفای نقش پرداخته‌اند و پخش بین‌المللی این فیلم بر عهده کمپانی مستقل‌های ایرانی است.

هفتاد و نهمین جشنواره فیلم ونیز، قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی جهان، از تاریخ ۳۱ آگوست تا ۱۰ سپتامبر (9 تا ۱۹ شهریور) در ایتالیا برگزار می‌شود.

جزئیاتی از «جنگ جهانی سوم» با بازی محسن تنابنده

انتهای پیام

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا