آموزش

نحوه صحیح یادگیری واژگان در زبان انگلی

چگونه لغات انگلیسی را به خاطر بسپاریم؟ روزی چند لغت زبان حفظ کنیم؟ بهترین روش‌های حفظ لغات انگلیسی چیست؟ در یک کلام، بهتر است بپرسیم چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم؟

نمی دانم شما هم با من هم عقیده هستید یا نه که سخت ترین بخش آموزش زبان، حفظ کردن لغات آن است. حتی سخت تر از گرامر زبان..!! گرامر را با کمی تکرار و تمرین، زرنگی به خرج دادن و عمیق شدن در موضوع دستور زبان می توان درک کرد. وقتی هم به درک آن برسیم، دیگر مشکلی در فهم آن نخواهیم داشت. اما امان از روزی که بخواهیم برای حفظ کردن لغات وقت بگذاریم.

گسترش و افزایش دامنه لغات انگلیسی از اهمیت زیادی برخوردار است. صرف نظر از اینکه شما چقدر بر گرامر زبان انگلیسی مسلط هستید، باید بدانید که چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم بهتر است؟ چرا که بدون دانستن تعداد لغات کافی، استفاده از گرامر بی معنا می‌شود و این یادگیری لغات جدید است که دنیای جدیدی از اطلاعات را به روی شما باز خواهد کرد.

کلاس آنلاین مکالمه انگلیسی

البته بهترین راه و روشی برای حفظ کردن لغات انگلیسی وجود ندارد و انتخاب بهترین روش به فرد و روحیات او بستگی دارد. چرا که هر فرد باید متناسب با روحیات و توانایی‌های خود بدنبال بهترین راهکار باشد. اما، ما در این بخش 8 راهکار به شما پیشنهاد می‌دهیم تا با هم ببینیم که چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم.

با ثبت نام کلاس زبان آنلاین همراه آموزشگاه زبان ایرانیان بهترین آموزشگاه زبان در نیاوران باشید.


8 روش مؤثر یادگیری و حفظ سریع لغات انگلیسی

استفاده از تکنیک‌های حفظ کردن

یکی از روش‌های محبوب سال‌های اخیر برای یادگیری بهتر لغات انگلیسی استفاده از روش mnemonics یا همان یادآور است. در این روش برای لغات جدید تنها به تکرار اکتفا نمی‌شود، بلکه شیوه آن ایجاد ارتباط تصویری، ریتمی یا آهنگی با لغات یا اطلاعات قبلی افراد است. بنابراین به یادآوردن را آسانتر می‌کند. بسیاری از افراد این روش را نمی‌شناسند.

کلاس های آموزشگاه زبان ایرانیان: کلاس آنلاین بحث آزاد انگلیسی

یک مثال جالب برای این روش را با دو کلمه Bactrian و Dromedary بخاطر بسپارید. معنای این کلمات به ترتیب شتر دوکوهان و شتر تک کوهان است. حال برای اینکه این دو لغت را باهم اشتباه نکنید، بهتر است به حرف اول آنها دقت کنید. حرف اول Bactrian که برای شتر دوکوهان است با B شروع می‌شود که دارای دو کوهان است و حرف اول Dromedary که برای شتر تک کوهان است با D شروع می‌شود و دارای یک کوهان است.

توضیح فوق تنها یک مثال برای درک بهتر روش mnemonics بود تا بهتر بفهمیم چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم. برای این روش تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که عبارتند از: تکنیک ریشه یابی، هم آوایی، قطعه قطعه سازی، شبیه سازی

بخوانید تا بیشتر بدانید: یادگیری زبان انگلیسی چند سال طول میکشد

تکنیک ریشه یابی لغات انگلیسی

یادگیری لغات انگلیسی با تکنیک ریشه یابی چگونه است؟ این تکنیک یکی از بهترین روش حفظ لغات انگلیسی است. در تکنیک ریشه یابی شما با دانستن ریشه کلمات می‌توانید تعداد بیشتری لغات بیاموزید، مثل run و runner

یادگیری لغات زبان بر اساس ریشه یابی چگونه است؟

ریشه یابی کلمات انگلیسی یکی از ترفندهای مدرن برای یادگیری لغات این زبان محسوب می شود. ریشه یابی در اصل مانند کندوکاو و حفاری عمیق است. از آن گذشته کلید یادگیری و درک لغات جدید زبان انگلیسی از طریق درک ریشه های آن لغت است.

دوره ttc آنلاین

شناخت ریشه ها و تجزیه آن ها به اجزای کوچکتر می تواند به شکل عمیقی در یادگیری لغات به ما کمک کند. هر واژه در زبان از سه قسمت پیشوند، ریشه یا مغز و پسوند تشکیل شده است. این بخش ها هر کدام ممکن است از زبان خاصی وارد انگلیسی شده باشند. رمزگشایی هر کلمه با توجه به ریشه ای که دارد، می تواند زبان آموز را به یک چالش جالب وارد کند که در یادگیری همیشگی لغات بسیار موثر است.

کلمات ریشه ای می توانند به شما کمک کنند که کلمات بزرگ و جدید را به واحدهای کوچکتر تقسیم کنید تا معانی آنها را کشف کنید. یادگیری تنها یک کلمه ریشه می تواند به شما در درک چندین کلمه زبان انگلیسی کمک کند. بنابراین، با یادگیری فقط 20 یا 30 کلمه اصلی، می توانید واژگان انگلیسی خود را به صدها کلمه جدید گسترش دهید.

تکنیک هم آوایی لغات انگلیسی

یکی دیگر از روش حفظ كردن كلمات انگليسي تکنیک هم آوایی است. در تکنیک هم آوایی از هم آوا بودن لغت با معنای فارسی آن استفاده می‌کنید. مانند sugar و شکر.

تکنیک قطعه قطعه سازی لغات انگلیسی

در تکنیک قطعه قطعه سازی سعی بر این است که شما با بخش کردن کلمات به چند قطعه، یک قطعه را انتخاب کنید که بهتر می‌توانید با معنای آن ارتباط بگیرید.
به عنوان مثال برای کلمه expand به معنای گسترش کافی است به خاطر بسپارید که گسترش پند به دیگران کار خوبی است. به این ترتیب تنها با ارتباط با بخشی از کلمه expand راحتتر توانستید معنای آنرا بخاطر بسپارید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: آموزش مکالمه انگلیسی

تکنیک شبیه سازی کلمات انگلیسی

چطور لغات انگلیسی را حفظ کنیم؟ شبیه سازی کنید! برای شبیه سازی کلمات این طور گفته می‌شود که شما با تکرار آوای کلمه مورد نظر، یاد چه چیزی می‌افتید، سپس سعی کنید با آن آوا یک جمله حاوی معنای آن لغت بسازید. فرض کنید که کلمه shriek به معنای جیغ زدن را می‌خواهید یاد بگیرید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: بهترین موسسه زبان انگلیسی در تهران

ابتدا کلمه shriek را چند بار تکرار کنید. در این شرایط یاد کلمه “شریک” خواهید افتاد. سپس می‌توانید با این جمله که شریک من همیشه جیغ می‌زند، معنای کلمه shriek را به خاطر بسپارید.

محیط را برای خود شبیه سازی کنید

شاید برخی از افراد برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی، از اینکه نمی‌توانند به مسافرت خارجی یا اقامت موقت و کوتاه در یک کشور انگلیسی زبان بروند، ناراحت و ناامید باشند. چراکه با توجه به اینکه تمام اطرافیان انگلیسی صحبت می‌کنند و اینگونه شما در زبان انگلیسی غرق می‌شوید، یادگیری برای شما آسانتر می‌شود.

کلاس زبان برای کودکان

اما نکته اینجاست که امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث شده است که همه ما بتوانیم این محیط را برای خود شبیه سازی کنیم و اینگونه یاد بگیریم که چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم.

شما می‌توانید با گوش دادن به موسیقی زبان انگلیسی، دیدن فیلم زبان اصلی انگلیسی و خواندن کتاب‌ها با زبان انگلیسی این شرایط را برای خود شبیه سازی کنید. از طرفی اگر سعی کنید بیشتر در جمع دوستان خود مکالمات انگلیسی داشته باشید به شما کمک بیشتری می‌کند.

هر چیزی که در اطراف خود می‌بینید صدا بزنید

خیلی از افراد مبتدی نیز بدنبال این هستند که چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم. این روش یکی از ساده ترین روش های یادگیری لغات انگلیسی و یک روش پایه ای برای کسانی است که یا مبتدی هستند و یا به دفعات دچار فراموشی معنای لغات می‌شوند.

کلاس تافل آنلاین

در این روش شما کافیست هر چه در اطراف خود می‌بینید با صدای کمی بلند نام ببرید. در این بین اگر معادل انگلیسی چیزی را نمی‌دانید، آنرا پیدا کنید و سپس با دیدن دوباره آن شیء، آن لغت انگلیسی را تکرار کنید.

کلمات را در متن قرار دهید

یکی از روش های موثر برای اینکه ببینیم چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم، روش استفاده از لغات در جملات است. در این روش بجای لیست کردن تصادفی کلمات آنها را در جملات قرار دهید. اگر آن جملات طنز گونه باشند، یادگیری شما را آسانتر هم می‌کند. به همین دلیل است که خواندن نیز بسیار مهم است، زیرا به هر کلمه متن می‌دهد و این به شما کمک می کند معنی و کاربرد کلمه را بهتر درک کنید.

کلاس آیلتس

به عنوان مثال، اگر در جمله This soup is horrible, it tastes so bitter! ممکن است کلمه “تلخ= bitter ” را درک نکنید ، اما به لطف متن کل جمله، می‌توانید حدس بزنید که بهر حال معنی آن “خوب نیست”. همچنین خواندن به ما کمک می‌کند که بدانیم چه کلماتی هستند که معمولاً در انگلیسی نوشتاری استفاده می شود، اما در مکالمه استفاده نمی‌شود.

بخوانید تا بیشتر بدانید: برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل

سعی کنید هرگز به زبان مادری ترجمه نکنید

اگر می‌خواهید ببینید چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم یا چگونه یادگیری لغات جدید در ذهن شما برای مدت طولانی‌تری حفظ شود، بهتر است بدانید چگونه به انگلیسی فکر کنیم؟ و دیکشنری دو زبانه انگلیسی-فارسی را کنار بگذارید.

مراجعه به دیکشنری دو زبانه باعث میشود شما یک مرحله در ذهن خود ترجمه کنید و سپس لغت جدید انگلیسی را بیان کنید. اما اگر از دیکشنری تک زبانه استفاده کنید و برای یادگیری هر لغت جدید به توضیح انگلیسی آن مراجعه کنید، بهتر در ذهن شما ثبت خواهد شد و به این ترتیب ترجمه ذهنی شما هم از بین خواهد رفت.

تمرکز بر روی لغات تخصصی و کاربردی

هدف برخی افراد برای یادگیری لغات جدید استفاده از آن در حوزه کاری و بازاریابی است. بنابراین هرگز به این افراد توصیه نمی‌شود که رمان‌های شکسپیر را بخوانند. در عوض باید لغات مورد نیاز و کاربردی را فرابگیرند. بنابراین بهتر است هنگامی که بدنبال این هستیم که ببینیم چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم، هدف و انگیزه‌مان از یادگیری را هم در نظر بگیریم.

کلاس مکالمه زبان انگلیسی

از طرفی، هرچه کلمات کاربردی و پرتکرارتر باشند و یا مربوط به حرفه، سرگرمی‌ها و مکالمه‌های واقعی روزمره زندگی شما باشند، یادگیری آنها نیز آسان‌تر است و شما قادر خواهید بود بیشتر از آنها استفاده کنید.

صدای خودتان را ضبط کنید

این موضوع از لحاظ روانشناسی نیز ثابت شده است که با شنیدن صدای خودتان که کلمات را با صدای بلند ادا می‌کنید و حرکت دهان خود را واضح‌تر احساس می‌کنید، در واقع ارتباطات بیشتری در مغز خود ایجاد می‌کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید در گذشته انگلیسی می‌خواندید اما مدت زیادی است که آن را تمرین نمی‌کنید و یا به هر دلیلی از آن استفاده نمی‌کنید. حال زمانی که مجددا می‌خواهید از آنها استفاده کنید، ممکن است کلمات را بَلد باشید اما به یاد آوردن آنها برایتان کمی سخت شده باشد.

دوره آموزش زبان انگلیسی

با این وجود‌، اگر بارها به صدای خودتان گوش داده باشید، به محض شروع به صحبت کردن، دسترسی به آن کلمات در صورت نیاز آسان‌تر می شود. ضبط کردن صدایتان از جمله ساده ترین روش های یادگیری لغات انگلیسی است.

برای حفظ لغات انگلیسی فلش کارت بسازید

چندسالی است که استفاده از فلش کارت‌ها روشی محبوب برای یادگیری کلمات جدید است. برای اینکه بهتر بفهمیم با این روش چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم به این توضیح دقت کنید.

شما می‌توانید معنای لغت و یا تصویر آن را پشت فلش کارت داشته باشید. بنابراین، می‌توانید آن یادداشت‌ها را مجددا استفاده کنید و یا آنها را در مکان‌هایی قرار دهید که مرتباً آنها را خواهید دید. اگر این روش را انتخاب کردید، بهتر است به طور مرتب و هر روز کارت‌های خود را بیرون آورده و آنها را بخوانید و ابتدا نقاشی یا تعریفی که پشت آن کلمه است را بخوانید و سعی کنید معنی آن را به یاد بیاورید.

بارها برای همه ما این سناریو پیش آمده که دقایق زیادی را برای حفظ کردن چند لغت صرف کرده ایم، آخر نتیجه این شد که بعد از دو روز حتی نتوانستیم آن ها را به یاد بیاوریم، چه برسد به معنی و یا جایگاه آن ها در جمله..!! اما باید راهی باشد که ما جوری این واژه ها را حفظ کنیم تا موقع یادآوری آن ها با مغزمان دست به یقه نشویم. اگر شما هم از تکرار این مسیر بی نتیجه خسته شده اید، شاید به دنبال چند راهکار طلایی باشید که هنگام بخاطر سپردن و یادآوری لغات جدید برای شما معجزه کند.

برنامه ریزی برای حفظ کردن لغات انگلیسی

نباید انتظار داشته باشید که با یادگیری های جسته گریخته و چند وقت یکبار، چیزی از یادگیری زبان عایدتان شود. هیچ کس با پختن چند بار املت آشپز نشده که شما دومی اش باشید..!! باید برای هدفتان یک استراتژی داشته باشید. چیزی که نتوانید از آن تخطی کنید. برنامه ای که به آن پایبند باشید و بتوانید حتی روز دقیق رسیدن به هدفتان را هم در آن مشخص کنید.

برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی

اینکه هر وقت حوصله تان سر رفت به سراغ زبان بروید، جز وقت تلف کردن سودی نخواهد داشت. فوق فوقش بعد از چند روز به تعداد انگشتان یک دست لغت جدید یاد بگیرید، که چندان به کارتان نخواهد آمد. پس از ابتدا ضعف نشان ندهید و اگر می خواهید طعم موفقیت را بچشید، همین اول کار مثل حرفه ای ها رفتار کنید. تقویم را بردارید، زمانبندی کنید و اهداف خود را یادداشت کنید. مهم از همه این ها، به آنچه برنامه ریزی کرده اید درست روی زمان خودش پایبند باشید، حتی اگر مجبور شوید از خواب نازنینتان بزنید.

در تقویمی که برای خود ایجاد کرده اید بنویسید که در هر روز، هفته، ماه و سال حدودا چند لغت باید حفظ کنید. باور کنید حتی اگر به دو سوم برنامه ریزی خود پایبند باشید، درست سر یک سال از نتیجه شگفت زده خواهید شد.

برنامه ریزی برای حفظ لغات انگلیسی را تنها به حفظ افعال یا اسامی ختم نکنید. سعی کنید تمامی صفات، ضمایر، قیود، حروف اضافه و ربط را یاد بگیرید. مهم تر از یادگیری آن ها این است که بتوانید آن ها را در جمله به کار ببرید. علاوه بر این هر چه جلوتر می روید، اصطلاحات سخت را به لیست خود اضافه کنید. هر زمان که احساس کردید، شیوه یادگیری یا راهی که می روید مناسب نیست، تغییر مسیر دهید و برنامه ریزی خود را آپدیت کنید.

بهترین ساعت یادگیری زبان

چگونه متن انگلیسی را حفظ کنیم؟

ساده ترین راه تقویت زبان، اضافه کردن واژگان جدید به ناخودآگاه ذهنتان است. وقتی شروع به یادگیری لغات ناشناخته می کنید، خواهید فهمید که تا چه حد زبان انگلیسی و درک آن دوست داشتنی خواهد بود. همه ما پس از یادگیری لغات باید روی این موضوع تمرکز داشته باشیم که چگونه متن انگلیسی را حفظ کنیم؟ راهکارهای زیر می توانند در به خاطر سپردن متون بسیار کاربردی باشند.

1- سعی کنید قبل از هر چیز اطلاعات را درک کنید.

تا نتوانید درک کنید که متن درباره چه چیزی است، حفظ کردن پشت سر هم لغات کاری بیهوده است. اگر موقع به خاطر سپردن متن متوجه شدید که بخشی از موضوع را درک نمی کنید، باید روی فهمیدن مطلب و هدف آن پافشاری کنید.

زمانی که منطق کار را درک کنید، به خاطر سپردن ردیفی از کلمات در کنار هم برای شما راحت تر خواهد شد. این کار یک مزیت دیگر هم دارد و آن هم آشنایی با جایگاه کلمات در جملات است که برای یادگیری بهتر دستور زبان هم به کمک شما می آید.

دوره آنلاین آیلتس

2- مفاهیم را با خاطرات به هم پیوند بزنید.

یکی دیگر از راهکارهای بخاطر سپردن یک متن این است که می توانید اطلاعاتی که قرار است به ذهن بسپارید را به چیزی که از قبل می دانید وصل کنید. برای مثال داستان خوردن استیک جک در خانه مری را به روزی که با پارتنرتان کباب خورده اید را به هم ربط دهید.

این دو را با احساسی که در آن لحظه داشتید بهم وصل کنید. خواهید دید که دفعه بعد چگونه احساسات باعث قلیان متن حفظ شده و رپیت آن در ذهنتان خواهد شد. زمانی که یادگیری با سرگرمی و خاطرات روزمره ترکیب شوند، متوجه می شوید که حفظ متون چقدر آسان تر می شود.

3- صحبت کردن با خود را در دستور کار قرار دهید.

وقتی به دنبال این هستیم که چگونه یک متن انگلیسی را حفظ کنیم، می توانیم از روش صحبت کردن با خود استفاده کنیم. شاید از این شیوه تعجب کنید، اما این یک ابزار موثر حافظه است. تکرار و تمرین با خود.

بلند صحبت کردن با خود و قرار دادن خود در موقعیت نقش ها جوری که انگار در حال بازی آن هستید، می تواند بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی باشد. این شیوه می تواند برای یادگیری سریع لغات آیلتس و یا سایر آزمون های مهم هم کارآمد باشد.

افزایش دایره لغات زبان انگلیسی

4- از تجسم تصاویر استفاده کنید.

برای اینکه بدانیم چگونه لغات انگلیسی را فراموش نکنیم و به تبع آن متن انگلیسی را به یاد بیاوریم، می توانیم از روش تجسم تصاویر استفاده کنیم. تمرین و قاطعیت در تصویر سازی و تجسم متن می تواند زمانی که ما روی به یاد آوردن لغات و جملات پافشاری کنیم، به کمک ما بیایند.

5- سوال طرح کنید.

از دیگر روش های موثر برای به یاد سپردن متون انگلیسی، استفاده از سوال و جواب است. بهترین راه یادگیری هر متنی، نوشتن آن است. علاوه بر این اگر بتوانید از دل متن سوال طرح کنید، به طرز خارق العاده ای می توانید آن متن را به خاطر بسپارید.

نوشتن پاسخ سوال ها نه تنها در حفظ ثبت لغات در خاطرات بلند مدت شما موثر است، بلکه شما را برای آزمون های مختلف آماده می کند.

چگونه جملات انگلیسی را حفظ کنیم؟

حفظ کردن جملات انگلیسی هم می تواند درست مثل حفظ کردن متن باشد. در اصل مهم ترین کار شما آموزش لغات انگلیسی و جمله سازی با کلمات جدید است. وقتی بتوانید به آسانی جمله سازی کنید، خیلی راحت هم می توانید جملات مشابه را بخاطر بسپارید.

چگونه مکالمه انگلیسی یاد بگیریم؟

1- جملات را به کار ببرید.

شاید سریع ترین روش حفظ لغات انگلیسی و به تبع آن جملات این زبان، بکارگیری آن ها در زندگی روزمره است. مثلا دفعه بعد که خواستید بگویید امشب شام به رستوران می رویم، می توانید آن را این طور بیان کنید”We’re going to the restaurant tonight”. پس تا زبان را وارد زندگی روزمره خود نکنید، نمی توانید با آن خو بگیرید.

وقتی که به شکل عادی از واژگان در کنار هم استفاده کنیم، دیگر نیازی نخواهیم داشت که مدام در جستجو پاسخ این سوال باشیم که چگونه جملات انگلیسی را حفظ کنیم. ایجاد یک محیط آموزشی در خانه نه تنها برای شما بلکه برای سایرین هم بسیار مفید و موثر خواهد بود.

2-عادت خواندن را در خود تقویت کنید.

وقتی با جملات جدید روبرو می شوید، ساده ترین راه این است که آن ها را حفظ کنید. اما حفظ کردن به کار شما نمی آید. دیدن کلمات و جملات در یک رمان یا یک مقاله بسیار مفیدتر از دیدن جملات در لیستی است که احتمالا برای خود تهیه می کنید. عادت خواندن به طور ناخودآگاه شما را با کلمات جدید درگیر خواهد کرد و باعث می شود نه تنها به راحتی جملات را به ذهن بسپارید بلکه نحوه استفاده از هر لغت را نیز به شما می آموزد.

کتاب آموزش زبان انگلیسی

3- هنگام خواندن جملات حفظ شده قدم بزنید.

از این تکنیک تعجب کردید نه؟!! اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید یادگیری حین حرکت می تواند در بخاطر آوردن جملات کمک کننده باشد. این اتفاق به دلیل فعال بودن جریان خون مغز شما زمانی که در حال قدم زدن هستید روی می دهد. این کار مغز شما را تحریک می کند تا جمله حفظ شده را بهتر به ذهن بسپارید.

4- کلمه کلیدی هر جمله را تجسم کنید.

برای حفظ کردن جملات زبان انگلیسی، می توانید کلیدی ترین کلمه جمله را پیدا کنید. سپس کاربرد آن را در جمله بیابید، مثلا فعل است یا اسم. بعد از آن ارتباط سایر لغات را با این کلمه کلیدی پیدا کنید. از این طریق جمله به شکل قدرتمندی مرور و در ذهن شما ثبت می شود.

چگونه لغات انگلیسی را فراموش نکنیم؟

یک راز اینجا وجود دارد که اکثر ما از آن غافل هستیم و آن هم این است که “تلاش برای حفظ کلمات به شکل عمدی، تنها اتلاف وقت است”. در عوض هم نشینی مداوم با لغات یک راه طبیعی برای حفظ کردن هر لغتی است.

از طرف دیگر مجبور نیستید برای به خاطر سپردن کلمات رمان شکسپیر را بخوانید و روی کلمات قرون وسطایی تمرکز کنید. همین که کلمات مفید با کارایی بالا را یاد بگیرید برای شما کافی است. این شکل از کار در حک کردن لغات در ذهنتان بسیار موثر است تا اینکه بخواهید هر لغتی را به خورد مغزتان دهید که اصلا به کارتان نمی آید.

هر چه واژه ها برای مکالمات واقعی روزمره، برای حرفه، رشته تحصیلی مورد نظر یا برای سرگرمی استفاده شوند، به دلیل کاربردی و محبوب بودن یادگیری آسان تری خواهند داشت.

یادگیری زبان انگلیسی در منزل

همچنین می توانید یادگیری لغات را تعاملی کنید. خب شاید بپرسید این یعنی چه؟ برای مثال می توانید وقتی قرار است کلماتی مثل بستنی، شیرین، شکر یا کاکائو را یاد می گیرید، با خوردن یک بستنی با روکش شکلاتی یک حالت تعاملی ایجاد کنید.

برای اینکه بتوانید در ثبت لغات بهتر عمل کنید، باید راه مناسب خود را بیابید. روش های مختلفی برای یادگیری وجود دارند از فلش کارت ها، گوش دادن به آهنگ و استفاده از اپلیکیشن های مختلف گرفته تا کمک گرفتن از دیکشنری یا حتی یک بازی. اما اینکه کدام روش یا رویکرد مناسب است، به خود شما و نحوه یادگیری شما بستگی دارد.

یکی از راه گوش بهتر یاد می گیرد، دیگری با خواندن و نفر سوم هم با دیدن تصاویر، بنابراین با تست راه های مختلف بهترین روش به خاطر سپردن لغات را پیدا و از آن استفاده کنید.

روزی چند تا لغت زبان حفظ کنیم؟

تا زمانی که فقط به دنبال سریع تر حفظ کردن لغات باشید، نمی توانید به هدف خود برسید. خیلی خوب است که بتوانید مثلا روزی 10 لغت جدید یاد بگیرید، اما مهم تر از یادگیری، به خاطر آوردن آن است. پس هنگامی که دارید برای حفظ کردن تعداد مشخصی لغت برنامه ریزی می کنید، باید برای وقتی که قرار است لغات جدید را تکرار و تمرین کنید هم وقتی در نظر بگیرید.

تعیین یک هدف اشتباه می تواند بزرگترین مشکل زبان آموزان باشد. برای مثال بیشتر از اینکه بر ورودی تمرکز داشته باشند، روی خروجی تاکید دارند. پس اینکه چگونه یاد بگیرید، خیلی مهم تر از این است که روزی چند کلمه یاد بگیرید. همچنین تفکرات مبالغه آمیز و افراطی هم می تواند در وسط راه شما را خسته کند.

مدرک ttc

کسی که می خواهد مثلا روزی 50 کلمه حفظ کند، درست چند روز بعد متوجه تصمیم هیجانی خود خواهد شد. چنین شخصی شاید خیلی هم با انگیزه کار را شروع کند، اما بعد متوجه می شود که برای تکرار این تعداد کلمه، روز بعد به زمان بیشتری نیاز دارد که این زمان بعد از چند روز به طرز عجیبی صعودی خواهد بود.

پس این سوال که روزانه چند لغت یاد بگیریم، کلا سوال درستی نیست. چنین طرز فکری می تواند برای یادگیری شما مثل یک سم مضر باشد. به همین دلیل وسواس به خاطر سپردن تعداد مشخصی از کلمات جدید را کنار بگذارید.

از طرفی شاید پرسیدن اینکه روزی چند تا لغت حفظ کنیم، بتواند در برنامه ریزی موثر به کمک ما بیاید، اما در نهایت نمی توان از یک نسخه برای همه استفاده کرد. میزان یادگیری هر شخص با دیگری متفاوت است، طوری که شاید یکی بتواند هفته ای چند کلمه جدید یاد بگیرد، در حالی که دیگری شاید تا چند ده کلمه را بتواند حفظ کند.

چگونه آهنگ های خارجی را حفظ کنیم؟

زمانی که برای یاد گرفتن لغات از یک ملودی و آهنگ خاص استفاده می کنید، بهتر می توانید آن را حفظ کنید. اما وقتی قرار باشد این کار را هنگام گوش دادن یک آهنگ انجام دهید که تاثیرپذیری آن به مراتب بسیار بیشتر خواهد شد. یکی از ترفندهایی که برای یادگیری زبان بارها روی آن اصرار کرده ایم این است که کمی مطالعه جدی زبان را با فعالیت های محبوب خود مثل همین موسیقی ترکیب کنید تا نتایج فوق العاده ای از آن بگیرید.

می توانید آهنگ مورد علاقه خود را گوش دهید، صدای خود را حین خواندن آن ضبط کنید و سپس آهنگ را با صدای خود پخش کنید. این تکرار و تمرین می تواند برای شما معجزه کند.

یادگیری زبان انگلیسی با فیلم

برای به خاطر سپردن متن یک موسیقی انگلیسی زبان، باید آهنگی را انتخاب کنید که برای شما جذاب و محبوب است. برای شروع بهتر است از آهنگ های ساده و کوتاه تر استفاده کنید. برای مثال آهنگ های رپ نمی توانند برای یک زبان آموز مبتدی کارایی داشته باشند. از دیگر کارهایی که می توانید برای حفظ کردن آهنگ انگلیسی زبان داشته باشید، گزینه های زیر خواهند بود.

 • مثل همیشه بزرگترین کاری که باید بکنید، تمرین و تکرار است.
 • متن آهنگ را هر سری که می خوانید با دست بنویسد.
 • اول معنای اشعار را بنویسد و بعد برای حفظ کردن آن اقدام کنید. به خاطر سپردن چیزی که از آن سر در نمی آورید، چالش برانگیز است.
 • برای حفظ کردن آهنگ آن را به قسمت ها و قطعات کوچک تبدیل کنید. برای مثال اول یک قطعه از آن را حفظ کنید، بعد قطعه دوم سپس برگردید و شعر را از اول بخوانید.
 • سعی کنید بدون نگاه کردن به آواز و متن شعر، گوش دهید و متن را زمزمه کنید.
 • هنگام خواندن متن به آهنگ گوش کنید.
دوره فشرده زبان انگلیسی

در آخر…

یادگیری زبان پر از چاله چوله های نفس گیر، خسته کننده و پر دردسر است، اما لذت رسیدن به انتهای مسیر، تمامی این خستگی ها را از بین می برد. به خاطر سپردن لغات از پر چالش ترین بخش های آموزش هر زبانی است که ما در اینجا به بررسی آن پرداختیم. چیزی که در کل این مقاله روی آن تاکید داشتیم، داشتن برنامه ریزی حرفه ای و پایبند بودن به آن و استفاده از شیوه درست نحوه یادگیری لغات انگلیسی است.

اگر مثل خیلی های دیگر دنبال آمدن شنبه هستید تا کار خود را شروع کنید، بهتر است خیلی روی خودتان و تلاشی که مثلا قرار است داشته باشید، حساب باز نکنید. اما اگر دوست دارید در رده چند درصدی های موفق باشید، امروز را به عنوان شروع موفقیت خود ثبت کنید. این را بدانید که همه شکست خورده اند و همه هم شکست خواهند خورد، تنها تفاوت موفق ها با ناموفق ها، در متوقف نشدن آن ها است.

در این مقاله سعی کردیم انواع بهترین تکنیک حفظ لغات انگلیسی بگوییم و روش های کاربردی یادگیری راحت‌تر لغات را به شما آموزش دهیم، اما ممکن است روش‌های دیگری هم وجود داشته باشد. اگر می‌خواهید با چند روش دیگر آشنا شوید به این لینک مراجعه کنید.


تا حالا به این فکر کرده اید که چقدر خوب می شد اگر زبان انگلیسی را در خانه ی خودتان یاد می گرفتید؟ هم خیلی راحت است و هم مزایای زیاد دیگری دارد. مثلا اگر خیلی دوست داشته باشید انگلیسی یاد بگیرید اما وقت کافی نداشته باشید، یا اگر موسسه های زبان از خانه یا محل کارتان خیلی دور باشند یا هزینه های شان خیلی زیاد باشد، در این صورت بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل است. شاید الان دارید به این فکر می کنید که یاد گرفتن مکالمه در خانه خیلی سخت است، چون کسی نیست که اشتباهات تان را اصلاح کند یا این‌که چطور می‌توانید پیشرفت کنید در حالی که نمی دانید کجای کارتان ایراد دارد؟ برای آشنا شدن با بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل حتما این مطلب را مطالعه کنید.

این نگرانی ها به‌جا هستند و شاید موارد دیگری هم باشند. مثلا ممکن است نگران تلفظ صحیح کلمات باشید. در واقع، شاید اصلا ندانید که از کجا باید شروع کنید. در حقیقت یادگیری زبان لزوما به معنای نشستن پای کتاب نیست و منابع زیادی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند که در مسیر درستی قدم بردارید.

اگر در خانه تان از روش ها و منابع درستی استفاده کنید، کارتان روی غلتک می افتد. پس حتما این راه های عالی را برای تمرین زبان انگلیسی امتحان کنید. اگر هم مشکل تقویت انگیزه برای یادگیری زبان دارید، سری به مقالات چطور در این زمینه بزنید.

1. ویدیو‌ تماشا کنید

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل این است که تلویزیون تماشا کنید یا ویدیو ببینید.

«خانواده ی سیمپسون»

برای یادگیری سریع زبان انگلیسی کارتون ببینید. شاید کارتون خانواده ی سیمپسون را بشناسید. این انیمیشن کمدی در همه ی دنیا مشهور است و مخاطبانش را با همه ی فراز و نشیب های یک خانواده ی پرتنش آمریکایی همراه می کند. این انیمیشن، بامزه است و از نظر فرهنگی هم اهمیت دارد؛ چون با جنبه های مختلف زندگی روزانه مثل مدرسه، کار و زندگی اجتماعی سر و کار دارد. این برنامه هم چنین از نظر کلمات عامیانه بی نظیر و یک منبع فرهنگی خوب است. نقش اصلی داستان، هومِر سیمپسون (Homer Simpson)، یک بازرس دست و پا چلفتی و بامزه است که در یک نیروگاه هسته ای محلی کار می کند. همسرش، مارج و سه فرزندشان هم، دیگر نقش های اصلی این برنامه هستند. تعداد زیادی کاراکتر دیگر هم در این انیمیشن حضور دارند.

محتوایی پیدا کنید که برای‌تان جذاب است

محتوای بسیاری به زبان انگلیسی وجود دارد از فیلم‌های آموزشی تا مصاحبه‌ها و ویدیو‌های متعدد در دنیای آنلاین، هر کدام از این موارد مخصوصا اگر در زمینه علاقه شما باشد می‌تواند به عنوان آموزش انگلیسی عمل کند.

اگر به دنبال منابع ویدئویی جذاب برای یادگیری زبان انگلیسی هستید، اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی زبانشناس را دانلود کنید.

مثلا تصور کنید که شما به تکنولوژی علاقه دارید، می‌توانید ساعت‌ها ویدیو در این زمینه‌ بیابید. بزرگترین حسن این روش این است که شما به حوزه ویدیو علاقه دارید و آشنایی خوبی با آن دارید، به همین دلیل هم از دیدن آن خسته نمی‌شوید و هم اینکه آشنایی اولیه شما با مبحث به شما کمک خواهد کرد که زودتر کلمات و ترکیبات را به خاطر بسپارید و زودتر کل موضوع را درک کنید.

«FluentU»

اگر به دنبال منابع ویدئویی دیگری برای یادگیری زبان انگلیسی هستید، FluentU را هم امتحان کنید. این سایت یک مجموعه ی بزرگ از ویدئوهای انگلیسی دارد که از منابع دنیای واقعی مثل کلیپ های موسیقی، برنامه های تلویزیونی، تریلرهای فیلم «بازی گرسنگان» (The Hunger Games)، اخبار و سخنرانی های الهام بخش گرفته شده اند.

این ویدئوها می توانند به تنها منبع یادگیری زبان انگلیسی برای هرکس تبدیل شوند. ویدئوهایی را انتخاب کنید که با شیوه ی یادگیری، سطح و علایق تان سازگار باشد و بعدا این سایت ویدئوهای بیش تری را به شما پیشنهاد می کند!

این عالی است که بدانید چه ویدئوهایی برای یادگیری زبان انگلیسی به شما کمک می کنند. به علاوه، FluentU ابزارهای یادگیری زیاد دیگری را در اختیارتان قرار می دهد تا با کمک آنها در یادگیری زبان انگلیسی پیشرفت کنید. این ابزارها شامل عبارت های متقابل، فلش کارت ها، لیست کلمات و … هستند تا گرامر و دایره ی لغات تان را تقویت کنند.

2. یک دفتر خاطرات یا وبلاگ به زبان انگلیسی داشته باشید

یکی از بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی در منزل این است که به انگلیسی یادداشت کنید. نوشتن می تواند یک فعالیت خلاقانه و آرامش بخش باشد. داشتن یک دفتر خاطرات یا وبلاگ به زبان انگلیسی بهترین راه برای تمرین مستمر زبان است. علاوه بر اینکه اوضاع گرامرتان بهتر می شود، می توانید کاربرد زبان انگلیسی در زندگی روزانه را هم بهتر یاد بگیرید.

می توانید در مورد تعطیلات ناامیدکننده ی خودتان که به خاطر بارندگی بهم خورده یا در مورد مسابقه ی هیجان انگیز والیبالی که از تلویزیون تماشا کردید بنویسید. همه چیز به خودتان بستگی دارد!

هر وقت که دوست داشته باشید می توانید بنویسید. حتی اگر هر هفته یک مطلب هم بنویسید برای تان خوشایند خواهد بود. اما باید هر هفته بیشتر تلاش کنید. برای خودتان اهدافی تعیین کنید تا بیشتر و سریع تر بنویسید.

اگر شما ایده آل گرا هستید و دوست ندارید اشتباهی انجام بدهید، می توانید خاطرات یا وبلاگ تان را به یک فرد انگلیسی زبان نشان بدهید تا آن را برای تان تصحیح کند.  اگر کسی را نمی شناسید اصلا نگران نباشید، چون lang-8 یک سایت تبادل زبان عالی است که زبان آموزان می توانند از طریق آن، در نوشتن به هم دیگر کمک کنند. تازه اگر به نوشته های قبلی تان نگاهی بیندازید و ببینید که چقدر پیشرفت داشته اید اعتماد به نفس‌تان(افزایش اعتماد به نفس) هم بیشتر می شود.

3. با دوستان خود که به این موضوع علاقه‌ دارند انگلیسی حرف بزنید

یکی دیگر از بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی در منزل این است که با دوستان خود یک جلسه برگزار کنید. لازم نیست یک مهمانی بزرگ داشته باشید، حتی یک دور همی کوچک هم یک روش خوب برای تمرین زبان انگلیسی است.

می‌توانید در منزل از دوستان تان بخواهید تا داستان هایی ترسناک یا طنز یا هرچه که دوست دارید به زبان انگلیسی آماده کنند.

لازم نیست حتما مراسم‌ بزرگی برپا کنید. می توانید یک شب با دوستان تان فیلم انگلیسی تماشا کنید یا یک غذای سنتی از یک کشور انگلیسی زبان را به کمک دستور پخت انگلیسی بپزید. اصلا مهم نیست که چه کاری انجام می دهید فقط دور هم جمع شوید، تفریح کنید و انگلیسی یاد بگیرید.

پرطرفدارترین فیلم‌های آموزش مکالمه زبان

4. از اپلیکیشن‌های رایگان و فوق‌العاده یادگیری زبان استفاده کنید

شاید تصور کنید که اپلیکیشن‌های یادگیری زبان همانند هزاران نرم‌افزار ویندوزی هستند که سالها خریداری کردید و هیچ نتیجه‌ای از آن نگرفتید. همان نرم‌افزارهایی که روز سی دی با هزاران محتوای آموزشی قرار دارند و حتما باید شماره فلان را به شماره فلان بفرستید تا با شما تماس بگیرند و ۱۰۰ هزار تومان از پول ارزشمند شما را نابود کنند. اما اشتباه نکنید چون اپلیکیشن‌هایی مانند Doulingo و Memrise و بسیاری اپلیکیشن‌های آموزش زبان دیگر به شیوه‌ای جدید و با تبدیل یادگیری به بازی توانسته‌اند ابزاری درست کنند که ده‌ها بار راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر از نرم‌افزارهای پیچیده و بی‌نتیجه گذشته شما را به هدفتان برساند. بزرگترین حسن این ابزارها هم این است که هزینه‌ای برای شما ندارند و می‌توانید رایگان آن‌ها را استفاده کنید.
پکیج اصول یادگیری زبان در ۹۰ روز


5. بازی های رایانه ای انگلیسی انجام بدهید

انجام بازی های رایانه ای انگلیسی، یکی از بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی در منزل است. وقتی صحبت از یادگیری زبان است، اغلب مردم حتی به بازی های رایانه ای فکر هم نمی کنند، در حالی که بازی های تک نفره یا گروهی آنلاین یک راه خیلی خوب برای تقویت خواندن، شنیدار و گفتار انگلیسی هستند.

می‌دانستید که از طریق همین بازی ها می توانید دوستان انگلیسی زبان هم پیدا کنید؟

بازی های تک نفره معمولا تخیلی هستند و شامل استفاده از جادو و کشتن هیولاها هستند و در آن‌ها در نهایت به یک قهرمان بزرگ تبدیل می شوید. چون مکالمات این بازی ها خیلی زیاد هستند، با بازی کردن حتی یکی از آنها دایره ی لغات تان بزرگ تر می شود. هم چنین برای یادگیری مشتاق می شوید، چون برای اینکه بتوانید بازی را تمام کنید باید به تمام دیالوگ ها گوش کنید و آنها را بفهمید.

نگران کلمه های جدید نباشید، چون به محض بازی کردن به آنها عادت می  کنید. معروف ترین بازی های تک نفره که انگلیسی تان را تقویت می کنند «Final Fantasy» ،«Legend of Zelda» و «Dragon Quest» هستند.

بازی های گروهی تجربه ی بیشتری برای تان خواهند داشت؛ چون با گروه بزرگ تری از افراد آنلاین سر و کار دارید. یکی از معروف ترین بازی ها «World of Warcraft» است. می توانید خودتان یک شخصیت طراحی کنید و با تلاش و جستجو بازی کنید. بهترین قسمتش این است که می توانید یک تیم تشکیل بدهید و با دیگران ارتباط برقرار کنید. مکالمات، معمولا غیررسمی و ساده هستند و در یک پنجره روی صفحه نمایش تایپ می شوند. این یک روش هوشمندانه است تا بتوانید سریع انگلیسی فکر کنید.

اگر عاشق ماجراجویی هستید و هِدسِت هم دارید می توانید صحبت گروهی را هم امتحان کنید. این قابلیت به شما کمک می کند به مکالمات ملحق شوید و با آدم های جدیدی آشنا شوید. حرف زدن با صفحه نمایش ممکن است اولش کمی عجیب و غریب به نظر برسد اما یک روش بامزه برای یادگیری زبان انگلیسی است. اما خب باید حواس‌تان را جمع کنید، ممکن است به این بازی ها معتاد شوید!

6. به انجمن‌های آنلاین مورد علاقه خود به زبان انگلیسی سر بزنید و تلاش کنید نظر دهید

شاید اندکی این نکته عجیب به نظر برسد، اما یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری زبان و قواعد آن این است که در یک محیط مانند انجمن آنلاین یا forum انگلیسی زبان در حیطه کاری خود سر بزنید و سعی کنید با دیگران صحبت کنید. بزرگترین حسن این ابزار این است که شما لازم نیست در لحظه پاسخ دهید و فرصت دارید جملات خود را درست کنید. در مراحل اولیه یادگیری این بهترین روش برای ساختار دادن به جملات و یادگیری از دیگران است. نکته مهم دیگر که این موضوع را جذاب می‌کند حس نیاز به پاسخ است که به شما انگیزه می‌دهد تا سریع‌تر یک پاسخ خوب برای حرف دیگران دست و پا کنید. جر و بحث در این انجمن‌ها، جنگ بر اثبات عقیده، دفاع از عقیده شخص دیگر یا حمله به یک نظر مخالف همگی یک موتور انگیزشی برای شما خواهند بود که بیشتر و بیشتر بنویسید، دایره لغات خود را بزرگتر کنید و تا جایی پیش بروید که استدلالهای پیچیده را به زبان انگلیسی بنویسید. حتما این نکته را امتحان کنید و از نتایج آن متحیر شوید.

7. برای یادگیری زبان انگلیسی در کلاس‌های آنلاین زبان انگلیسی شرکت کنید

فقط به این فکر کنید که می توانید از مزایای مکالمه و یادگیری کلاسی استفاده کنید، بدون اینکه مجبور باشید سر کلاس بروید. تعداد زیادی پلتفرم آنلاین تدریس زبان انگلیسی وجود دارند که بسته های آموزشی، روش ها و معلم های خاص خودشان را در زمینه های مختلفی دارند و معمولا ارزان تر از موسسه های مکالمه ی زبان معمولی هستند و به‌علاوه، نظم و قاطعیت هم دارند.

در کل، کافی است یک اینترنت پرسرعت داشته باشید تا بتوانید در این کلاس ها شرکت کنید. به علاوه، می‌توانید از نرم افزارهای ویدئو کنفرانس هایی که خود موسسه در اختیارتان قرار می دهد هم استفاده کنید.

8. گرامر و کلمات را آنلاین یاد بگیرید

اگر حس می کنید که باید از پایه شروع کنید، سایت های مختلف زیادی وجود دارند که می توانند برای تان مفید باشند. بر خلاف کتاب ها اغلب شان مجانی هستند!

English at Home

سایت English at Home ، یک پیشنهاد عالی برای افراد مبتدی است و به بخش های مختلفی مثل مکالمه(یادگیری مکالمه)، کلمات و گرامر(یادگیری گرامر) تقسیم شده است. قسمت مکالمه به طرز شگفت انگیزی مفید و کاربردی است، چون به شما می گوید از کدام عبارت ها و اصطلاحات استفاده کنید. تمرین های ساده و انتخابی متنوعی برای تقویت گرامر، درک مطلب و کلمات در این سایت وجود دارند. هم چنین تعداد زیادی از مقالات با لحن طنزآمیز نوشته شده اند!

Free English Study

سایت Free English Study یک منبع عالی است و یک قسمت خیلی بزرگ در مورد گرامر و عبارت های مکالمه ای دارد. مزیت دیگر این سایت این است که به سطح های مختلفی تقسیم شده است و به سادگی می توانید چیزی را که به دنبالش هستید پیدا کنید. هم چنین می توانید لینک های مختلف و مفیدی از سایت های دیگر پیدا کنید.

British Council: Learn English

سایت British Council: Learn English هم برای بچه ها و هم بزرگ ترها خیلی جذاب است و یکی از بهترین سایت های رایگان برای یادگیری زبان انگلیسی است. ویدئوکلیپ های موجود بسیار سرگرم کننده هستند و تعداد زیادی کلمات رایج و عامیانه دارند. هم چنین، همه ی کلیپ ها رونوشت دارند و به این ترتیب هیچ قسمتی را از دست نمی‌دهید. بازی ها و جوک‌ها  هم می توانند برای تان جالب باشند و برای زبان آموزان مبتدی  مفید واقع شوند. این سایت هم چنین برای امتحان IELTS خیلی مناسب است و آزمون های مختلفی دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید.

9. رادیو گوش کنید

یکی دیگر از بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی در منزل این است که به رادیوهای انگلیسی زبان گوش دهید. چون می توانید برنامه های تلوزیون و رادیو را آنلاین دنبال کنید، این امکان را دارید که هر کجا هستید مهارت های شنیداری تان را تقویت کنید! حتی وقتی ظرف می شویید یا در قطار نشسته اید هم می توانید زبان انگلیسی یاد بگیرید.

برنامه ی جهان NHK

رادیو برنامه ی جهان NHK برای افرادی که به ژاپن علاقه دارند عالی است. این کانال برنامه هایی در مورد موسیقی، فرهنگ و غذاهای ژاپنی دارد. گوینده ها از کشورهای مختلفی هستند و شنیدن لهجه های مختلف فوق‌العاده جالب است.

۱۰. کتاب بخوانید

مطالعه فقط برای تقویت قدرت درک مطلب نیست، بلکه می تواند یک سرگرمی خوب برای اوقات فراغت تان باشد. می توانید با خواندن کتاب هایی که شما را به وجد می آورند، مخصوصا علایق و سرگرمی های تان، دو برابر لذت ببرید. کتاب های زیادی وجود دارند و می توانید از بین این همه، کتابی را که واقعا مورد علاقه ی شماست پیدا کنید.

اگر طرفدار داستان های واقعی هستید احتمالا از خواندن زندگی نامه ی یک فرد مشهور مثل ستاره های سینما یا شخصیت های معروف ورزشی لذت می برید. یک مثال معروف، زندگی نامه  استیو جابز (Steve Jobs) نوشته ی والتر ایزاکسون (Walter Isaacson) است که کلمه های پیشرفته و نقل قول های بامزه ای از خود جابز دارد. نوشته بسیار جالب است و یک راست می رود سر اصل مطلب که بهترین روش برای یادگیری عبارات تجاری است.

محصولات پیشنهادی: کتاب پرفروش یادگیری زبان جدید در ۹۰ روز

مجموعه های «هَری پاتِر» نوشته ی جِی.کِی.رولینگ (J.K.Rowling)

این مجموعه یک روش عالی برای کسانی است که انگلیسی را به عنوان زبان دوم یاد می گیرند. چون همه ی این 7 کتاب به زبان فارسی هم ترجمه شده  اند و فیلم سینمایی شان هم ساخته شده است. کودکان و نوجوانان عاشق کتاب های هری پاتر هستند و همین طور که این سری جلو می رود کتاب ها پیچیده‌تر و طولانی‌تر می شوند. بنابراین اولین کتاب ساده و مناسب بچه هاست، اما کتاب هفتم بیش تر مورد علاقه ی نوجوانان است.

این مجموعه، داستان یک جادوگر جوان به نام هری پاتر را دنبال می کند. هری خوش شانس است و برای هاگوارتز (Hogwart)، مدرسه ی جادوگری، انتخاب می شود. کتاب شامل یک ترکیب عالی از واژه های عامیانه ی امروزی و هم چنین کلمات مربوط به افسانه ها و اسطوره ها است که خواندنش را جذاب کرده. در ضمن می توانید با یک عالمه کلمه ی مترادف آشنا شوید که دایره ی لغات تان را وسیع تر می کند.

«قلعه حیوانات» نوشته ی جورج اوروِل ( Goerge Orwell)

قلعه حیوانات هم یک کتاب خیلی معروف است که می توانید به دو روش بخوانیدش!

از یک زاویه، داستانی است در مورد حیوانات یک مزرعه که صاحبانِ  آدمی زادشان را نابود می کنند و مزرعه ی منور (Manor) را از چنگ شان در می آورند. اما اگر از یک زاویه ی دیگر آن را بخوانید، به انقلاب روسیه اشاره دارد و حیوانات در حقیقت نماد چهره های مهم سیاسی و گروه های مردمی هستند. مهم‌ترین مخالف (شخصیت منفی) خوکی به نام ناپلئون است که نماد ژوزف استالین (Joseph Stalin)، رهبر و سیاست مدار کمونیست شوروی است.

سبک نوشته ساده است و به راحتی می توان آن را دنبال کرد. داستان خیلی هیجان انگیز است و به سختی می توانید کتاب را زمین بگذارید! اگر به تاریخ و سیاست علاقه دارید، حتما این کتاب را بخوانید. سطح کتاب برای زبان آموزان مناسب است و هم بچه ها از خواندنش لذت می برند هم بزرگ ترها.

«چارلی و کارخانه ی شکلات سازی» نوشته ی روالد دال (Roald Dahl)

چارلی و کارخانه ی شکلات سازی برای کسانی که عاشق شکلات هستند عالی است! این کتاب هم مثل هری پاتر به زبان فارسی ترجمه شده است و ممکن است فیلمش را هم با بازی جانی دِپ (Jonny Depp) دیده باشید.

داستان در مورد پسرکی فقیر به نام چارلی است که با پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگش زندگی می کند. زندگی او بعد از اینکه برنده ی تور وُنکا، بزرگ ترین کارخانه ی شکلات سازی دنیا می شود کلا تغییر می کند. در این داستان از کلمات ساده استفاده شده است و نویسنده در مورد وقایعی که اتفاق می افتند به خوبی توضیح می دهد و زبان توصیفی فوق‌العاده ای دارد.

۱۱. با خودتان انگلیسی حرف بزنید؛ خیلی زیاد!

این کار لزوما نشان نمی دهد که شما دیوانه شده اید!

بخشی از یادگیری زبان این است که با آن بیش تر آشنا شویم و اعتماد به نفس داشته باشیم. اگر برای یک کار بزرگ مثل جلسه ی اولیا و مربیان یا یک ارائه ی کاری حتما باید تمرین کنید، برای یادگیری زبان هم باید تمرین داشته باشید. می توانید مکالمه را بار ها و بارها در ذهن تان یا جلوی آینه تمرین کنید. اگر هم شجاعتش را دارید چرا صدای خودتان را ضبط نمی کنید؟ ضبط کردن یک ویدئو از مکالمه  یا ارائه تان روی موبایل یا کامپیوتر بهترین راه است برای اینکه بفهمید وقتی انگلیسی صحبت می کنید صدای تان واقعا چطور است؟ می توانید تلفظ  تان را با گوینده های انگلیسی زبان برنامه های تلویزیونی مقایسه کنید.

محبوب‌ترین دوره‌های آموزش زبان در منزل

خب حالا شما روش هایی را بلدید که می توانید در خانه ی خودتان انگلیسی یاد بگیرید. یک لیوان چای برای خودتان درست کنید و از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببرید! اگر هم با یکی از این روش‌ها یا روش‌های دیگر زبان انگلیسی یاد گرفته‌اید حتما با ما به اشتراک بگذارید، خصوصا اگر یک بازی کامپیوتری یا یک سریال تلویزیونی بوده باشند.


داوطلبان برای مطالعه درس‌های عمومی و تخصصی باید از روش‌های خاصی استفاده کنند. هر درس نحوه مطالعه جداگانه‌ای دارد و ماهیت هر درس متفاوت است. یکی از درس‌های عمومی که می‌تواند نقش مهمی در رتبه داوطلب داشته باشد، درس زبان انگلیسی است. درس‌های عمومی معمولا دارای ترازهای پایینی هستند. همین موضوع موجب می‌شود داوطلبانی که تراز بالایی در این درس‌ها کسب می‌کنند، رتبه نهایی خوبی داشته باشند. به نظر شما نحوه مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور چگونه است؟

یک داوطلب چگونه روش مطالعه زبان انگلیسی خود را باید تغییر دهد تا تراز مناسبی کسب کند؟ ما در این مطلب، روش مطالعه درس زبان انگلیسی کنکور را به شما توضیح می‌دهیم تا بتوانید مانند رتبه‌های برتر زبان انگلیسی کنکور را مطالعه کنید.

بودجه بندی زبان انگلیسی در کنکور

شما قبل از اینکه یاد بگیرید چگونه زبان انگلیسی را مطالعه کنید باید با بودجه بندی سوالات آن آشنا شوید. با توجه به آخرین کنکوری که برگزار شده است، بودجه بندی سوالات زبان انگلیسی به صورت زیر است:

 • بخش واژگان: 8 سوال
 • بخش گرامر: 4 سوال
 • بخش کلوز تست: 5 سوال
 • بخش درک مطلب: 8 سوال

سوالات زبان انگلیسی در کنکور از 4 بخش مهم، واژگان، گرامر، کلوز تست و درک مطلب تشکیل شده است. داوطلب اگر می‌خواهد تراز قابل قبولی در این درس کسب کند باید با نحوه مطالعه هر بخش آشنا باشد. هر کدام از این بخش‌ها شامل درصد‌های زیر در کنکور زبان انگلیسی هستند:

 • بخش واژگان: 32 درصد از سوالات زبان کنکور
 • بخش گرامر: ۱۶ درصد از سوالات زبان کنکور
 • بخش کلوز تست: ۲۰ درصد از سوالات کنکور
 • بخش درک مطلب: ۳۲ درصد از سوالات زبان کنکور

نحوه سوالات زبان انگلیسی کنکور

زبان انگلیسی در کنکور سراسری دارای 25 سوال است. داوطلب باید به سوالات زبان انگلیسی از شماره 76 الی شماره 100 پاسخ دهد. ضریب این درس عمومی برای داوطلبان تمامی گروه‌ها برابر با 2 است. داوطلبان باید در مدت زمان 20 دقیقه به تمامی سوالات زبان انگلیسی پاسخ دهند. این بدین معنی است که داوطلب برای هر سوال تنها 48 ثانیه فرصت دارد. اما نحوه مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور چگونه است؟ داوطلب در یک مدت زمان کوتاه چگونه می‌تواند یک تراز بالا کسب کند؟

چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟ (معرفی بهترین روش‌ها)

داوطلبان و دانش‌آموزان برای کنکور سراسری یک هدف بسیار مهم دارند! قبولی در کنکور و کسب یک رتبه مناسب یکی از آرزوهای مهم داوطلبان است. معمولا مابین رتبه‌های برتر در کنکور و سایر داوطلبان تفاوت زیادی وجود ندارد. این بدین معنی است که داوطلبی ممکن است فقط با چند تست، رتبه برتر کنکور را از دست بدهد. یکی از سوال‌هایی که هر داوطلبی با آن مواجه می‌شود ” چگونه رتبه برتر کنکور شویم” است. خب به نظر شما چگونه می‌توان به یکی از رتبه‌های برتر در کنکور تبدیل شد؟

مطالعه مطلب

نحوه مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور چگونه است؟

1) روش مطالعه زبان انگلیسی کنکور: بخش واژگان

نحوه مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور و برای هر بخش متفاوت است. اولین قسمتی که به شما توضیح می‌دهیم بخش واژگان است. به نظر شما روش اصولی یادگیری زبان برای این بخش چیست؟ بخش واژگان یا لغات بسیار فرار هستند. این بدین معنی است که داوطلب پس از خواندن لغات آن‌ها را فراموش می‌کند. ما برای شما روش‌هایی را معرفی می‌کنیم که رتبه‌های برتر کنکور نیز از آن‌ها استفاده کرده‌اند:

 • تمامی لغات مربوط به زبان انگلیسی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را به خوبی مطالعه کنید.
 • لغاتی که در ذهن شما باقی نمی‌مانند را در یک دفترچه، یادداشت کنید.
 • یکی از بهترین روش‌های مطالعه بخش لغات، استفاده از جعبه لایتنر است.
 • لغات را نه تنها باید متوجه شوید بلکه باید آن‌ها را حفظ کنید.
 • تست‌های کنکور و تالیفی بخش لغات می‌تواند بهترین راه‌حل برای این بخش باشد.
 • زمانی‌که تست‌های زبان را حل می‌کنید، تمامی لغات سوالات را نیز یاد بگیرید.
 • تمرین و تکرار نقش بسیار مهمی در یادگیری لغات زبان انگلیسی دارند.
 • اگر نمی‌توانید یک کلمه را یاد بگیرید از کدگذاری‌های مخصوص استفاده کنید.

2) روش مطالعه زبان انگلیسی کنکور: بخش گرامر

نحوه مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور در بخش گرامر چگونه است؟ این بخش در کنکور سراسری 4 سوال دارد. روش مطالعه درس زبان انگلیسی کنکور برای این بخش شامل موارد زیر است:

 • تمامی گرامرهای کتاب درسی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را در یک دفتر، یادداشت کنید.
 • خلاصه‌ای از گرامر‌ها را همراه با یک مثال در این دفتر یادداشت کنید.
 • برای این‌که تسلط کافی بر گرامر داشته باشید باید تست‌های زیادی را حل کنید.
 • بخش گرامر یکی از آسان‌ترین قسمت‌ها در کنکور است. چرا؟ زیرا زمانی‌که شما همه گرامرها را به صورت جداگانه یادداشت کنید و مثالی از آن‌ها داشته باشید یادگیری آن بسیار آسان می‌شود.

3) روش مطالعه درس زبان انگلیسی کنکور: بخش کلوز تست

اگر می‌خواهید تراز مناسبی برای درس زبان کسب کنید باید هفته‌ای دو بار این درس را مطالعه کنید. بخش کلوز تست ترکیب بخش‌های لغات، گرامر و درک مطلب است. داوطلبان باید با دقت بسیار زیادی به سوالات این بخش پاسخ دهند. این بخش معمولا نحوه استفاده از دو کلمه را بررسی می‌کند. اگر به دنبال نحوه مطالعه زبان انگلیسی برای بخش کلوز تست هستید، نکات زیر را رعایت کنید:

 • شما باید تست‌های کلوز تست را با دقت چند برابر بیشتر مطالعه کنید.
 • کلوز تست‌ها درک مطلب‌هایی هستند که هر کدام بر روی موضوع خاصی اشاره می‌کنند.
 • اگر می‌خواهید در کنکور عملکرد خوبی در این بخش داشته باشید باید متن را با دقت بخوانید.
 • تست‌های کنکور در سال‌های اخیر و تست‌های تالیفی نقش مهمی در عملکرد شما دارند. آن‌ها را با دقت مطالعه کنید.
 • یکی از مواردی که در این تست‌ها باید به آن دقت کنید، حرف اضافه است.
 • حرف‌ اضافه فعل‌ها را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

4) روش مطالعه درس زبان انگلیسی کنکور: بخش درک مطلب

همان طور که مشاهده می‌کنید زبان انگلیسی در کنکور بخش‌های مختلفی دارد و هر بخش نحوه مطالعه جداگانه‌ای دارد. آخرین بخشی که در این مطلب به شما نحوه مطالعه آن را معرفی می‌کنیم، بخش درک مطلب است. زمانی‌که این بخش را مطالعه می‌کنید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • برای این‌که درک مطلب را به خوبی در کنکور پاسخ دهید باید در خانه درک مطلب را با دقت بخوانید.
 • تست‌های کنکور و تست‌های تالیفی بهترین راه‌حل برای شما هستند.
 • سوالات درک مطلب را بخوانید و به سرعت به دنبال آن کلمه در متن باشید.
 • تمرین و تکرار در این مسیر به بهترین شکل به شما کمک می‌کند.

ما در این مطلب از سایت حرف آخر قصد داریم در خصوص نحوه مطالعه زبان انگلیسی در کنکور برای شما نکات و مطالبی را ذکر کنیم. اگر تمایل دارید از این پس زبان انگلیسی را بهتر بخوانید و یاد بگیرید با حرف آخر تا انتهای مطلب همراه باشید. برای این‌که بدانید نحوه مطالعه زبان انگلیسی در کنکور به چه صورت است می‌توانید از روش‌های مطالعه زبان داوطلبان و رتبه‌های برتر کنکور در سال‌های گذشته مطلع شوید و آن‌ها را نیز خودتان بکار بگیرید تا شما هم بتوانید زبان انگلیسی کنکور را با درصد بالایی پاسخ دهید.

درک مطلب زبان کنکور

داوطلبان با توجه به بودجه‌بندی زبان باید به سوالات درک مطلب زبان کنکور توجه زیادی داشته باشند. بودجه‌بندی زبان انگلیسی در کنکور نشان می‌دهد که بخش واژگان و درک مطلب زبان انگلیسی کنکور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. اکثر داوطلبان با بخش درک مطلب انگلیسی کنکور مشکلات زیادی دارند. ما در این مطلب راه‌هایی را معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها به سوالات درک مطلب انگلیسی کنکور بهترین پاسخ‌ها را بدهید.

مطالعه مطلب

نحوه مطالعه زبان انگلیسی در کنکور به سبک رتبه‌های برتر

تا اینجا یاد گرفتیم که برای موفقیت در درس زبان انگلیسی در کنکور می‌توانیم از نحوه مطالعه زبان انگلیسی در کنکور به سبک رتبه‌های برتر استفاده کنیم تا درصد بالایی را در درس زبان انگلیسی در کنکور بدست بیاوریم. اما باید بدانیم روش مطالعه زبان انگلیسی رتبه‌های برتر در کنکور به چه صورت است تا از آن استفاده کنیم؟ برای اینکه پاسخ این سوال را بدانید چند دقیقه حوصله کنید ما به شما خواهیم گفت که روش‌های کلی رتبه‌های برتر در کنکور برای مطالعه زبان انگلیسی به چه صورت است.

برای آشنایی با نحوه مطالعه زبان انگلیسی در کنکور باید بدانید به چه تعداد سوال در چه مدت زمانی پاسخ دهید

همه شما داوطلبان می‌دانید که سوالات درس زبان انگلیسی در آخرین بخش دفترچه عمومی سوالات قرار دارند. شما باید در دفترچه سوالات عمومی ابتدا به سوالات ادبیات فارسی سپس عربی و بعد دین و زندگی و در نهایت در 4 بخش به سوالات زبان انگلیسی کنکور پاسخ دهید. سوالات زبان انگلیسی در کنکور ۲۵ سوال است که باید بتوانید در مدت کمتر از ۲۰ دقیقه پاسخ دهید. سوالات زبان انگلیسی در کنکور از شماره ۷۵ تا شماره ۱۰۰ شماره‌بندی شده است.

چک لیست نکات مهم درخصوص نحوه مطالعه زبان انگلیسی در کنکور به سبک رتبه‌های برتر

1) بر روی لغات تسلط کامل پیدا کنید

نکته اول که از تقسیم بندی نحوه سوالات کنکور نیز می‌توان به آن پی برد، اهمیت بخش لغات است. بنابراین اولین نکته در نحوه مطالعه زبان انگلیسی در کنکور تمرکز بیشتر روی لغات است. اگر بتوانید بر روی لغات تسلط کامل پیدا کنید تا حد زیادی حتی می‌توانید سوالات دیگر بخش‌ها از جمله گرامر را پاسخ دهید. برای حفظ لغات باید به صورت اصولی و کارآمد عمل کنید. حفظ طوطی وار لغات سخت است. سعی کنید لغات را دسته‌بندی کنید و با توجه به کاربرد آن‌ها خصوصا در جملات آن‌ها را یاد بگیرید. یادتان باشد در یادگیری لغات تمرین و تمرین و تکرار خیلی مهم است. شما می‌توانید دفترچه لغات ایجاد کنید یا از کتابچه لغات موجود استفاده کنید.

 • برای هر لغت معنی فارسی، انگلیسی یا مترادف و یک جمله کوتاه مثال بزنید.
 • از حساسیت زیاد و نوشتن لغاتی که قبلا آن‌ها را یاد دارید پرهیز کنید.
 • لغات جدید را در قالب جمله یاد بگیرید و از تکنیک جمله‌سازی استفاده کنید.

2) بخش گرامر را فراموش نکنید

دومین نکته در خصوص نحوه مطالعه زبان انگلیسی در کنکور به سبک رتبه‌های برتر مربوط به مبحث گرامر است. درمبحث گرامر مهم‌ترین نکته خلاصه‌نویسی اصولی و صحیح است. گرامر را بخوانید و خلاصه‌نویسی کنید و بارها مرور کنید تا مسلط شوید. روش مطالعه گرامر هم به صورت درس به درس است. این بدین معنی است که هر درس را بخوانید و خلاصه‌نویسی کنید تا زمانی که خلاصه‌نویسی کامل نشده است سراغ درس بعدی نروید. بر روی گرامر درس اول مسلط شوید سپس به درس دوم بروید.

 • در مطالعه گرامر درس به درس جلو بروید.
 • حتما از خلاصه‌نویسی استفاده کنید.

3) بخش درک مطلب را با دقت بخوانید

نکته سوم در مورد نحوه مطالعه زبان انگلیسی در کنکور به سبک رتبه‌های برتر مطالعه ریدینگ هر درس بعد از گرامر آن درس است. بعد از تسلط روی لغات هر درس و سپس مطالعه کامل گرامر همان درس و خلاصه نویسی کامل گرامر به مطالعه و بررسی ریدینگ آن درس بپردازید. شما باید تلاش کنید تا ریدینگ هر درس را به صورت موشکافانه بررسی و مطالعه کنید و نکات گرامری جدید و لغات جدید و مهم ریدینگ را یادداشت کنید و یک خلاصه نویسی هم از لغات و نکات گرامری ریدینگ داشته باشید. بنابراین تا اینجا شما 2 خلاصه از هر درس دارید. خلاصه اول مربوط به گرامر و خلاصه دوم مربوط به ریدینگ است.

 • ریدینگ را بخوانید و موشکافانه بررسی کنید.
 • لغات جدید و مهم را خلاصه نویسی کنید.
 • نکات گرامری جدید را در خلاصه نویسی ریدینگ یادداشت کنید.

4) بخش کلوز تست را زیاد تمرین کنید

مرحله چهارم در نحوه مطالعه زبان انگلیسی در کنکور به سبک رتبه‌های برتر تکرار زیاد کلوز تست‌هاست. بعد از تسلط روی لغات و گرامر و ریدینگ هر درس نوبت به تمرین و تمرین و تکرار و تکرار کلوز تست‌ها می‌رسد.

تکنیک های تست زنی زبان انگلیسی کنکور

 • بهترین منبع تمرین کنکور زبان انگلیسی سوالات کنکور سال‌های گذشته است.
 • بهترین روش حل سوالات در تمام دروس ازجمله زبان انگلیسی شبیه سازی کنکور است.
 • فرض کنید ۲۰ دقیقه زمان دارید و باید در این تایم به همه سوالات پاسخ دهید.
 • به تدریج این زمان را تا زیر ۱۵ دقیقه کاهش دهید.
 • بعد از آزمون به بررسی و تحلیل پاسخ‌هایتان بپردازدید.
 • با این روش نقطه ضعف‌هایتان آشکار می‌شود و شما می‌توانید آن‌ها را رفع کنید.

سوالات متداول در مورد نحوه مطالعه زبان انگلیسی در کنکور

1) آیا دانش‌آموزانی که پایه قوی در این درس دارند باید برای مطالعه درس زبان، زمانی اختصاص دهند؟

بله، حتی اگر در درس زبان پایه قوی دارید باید زبان انگلیسی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را مطالعه کنید تا یک تراز 100 درصدی کسب کنید.

2) زبان انگلیسی در کنکور سراسری شامل چند سوال است؟

زبان انگلیسی در کنکور سراسری از 25 سوال تشکیل شده است، این درس برای داوطلبان تمامی گروه‌ها ضریب 2 را دارد.

3) آیا منابع درسی زبان انگلیسی برای این درس مفید هستند؟

بله، بدون شک منابع درسی بسیار مهم هستند. اما مهم‌ترین منبع برای کنکور، کتاب درسی است.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا