علمی و پزشکی

تفاوت آرتروز کمر با دیسک کمر

کمردرد یکی از شایع ترین شکایات پزشکی است. به طور گسترده ای گزارش شده است که حدود 80 درصد بزرگسالان در دوره ای از زندگی خود دچار کمردرد می‌شوند. بیشتر کمر درد در طی چند روز تا چند هفته به خودی خود برطرف می‌شود و به دلیل بیماری مزمن مانند آرتروز یا دیسک کمر نیست. در حقیقت ، بیشتر درد حاد (کوتاه مدت) کمر به دلیل آسیب اسکلتی عضلانی مانند کشیدگی عضله یا پیچ خوردگی است.

اگر چه کمر درد هفته‌ها یا ماه‌ها ادامه دارد، وقت آن است که بررسی کنیم آیا یک بیماری پزشکی می‌تواند مسئول علائم باشد یا خیر. متأسفانه، بسیاری از افراد به آرتروز به عنوان علت کمر درد خود مشکوک نیستند، حتی اگر آرتروز در کمر بسیار شایع باشد. آرتروز در ناحیه کمر همچنین می‌تواند با دلایل دیگر کمردرد، مانند لیز خوردن یا دیسک بیرون زده یا سیاتیک همراه باشد، که باعث می‌شود تشخیص و درمان صحیح آن دشوار باشد.

متخصصین مرکز جامع توانبخشی امید برای تشخیص بین آرتروز کمر و دیسک کمر ابتدا از معاینه‌های دقیق بالینی آغاز می‌کنند سپس از جدیدترین و دقیق‌ترین روش‌های اسکن ستون فقرات کمک می‌گیرند. بعد از تشخیص علت کمردرد بهترین برنامه درمانی متناسب با شرایط خاص هر بیمار تجویز خواهد شد. برنامه درمانی با رویکرد پلکانی از روش‌های ساده مانند ورزش، دارو و فیزیوتراپی آغاز می‌شود. در صورت لزوم درمان‌های پیچیده تر تجویز خواهد شد.

فهرست مطالب

 • 1 آرتروز کمر
 • 2 دیسک بیرون زده یا دیسک کمر چیست؟
 • 3 تشخیص 
 • 4 درمان آرتروز کمر و دیسک کمر 

آرتروز کمر


وقتی به آرتروز فکر می‌کنید، ممکن است به زانو درد، لگن سفت یا انگشتان دردناک و متورم فکر کنید. بله، آرتروز معمولاً به مفاصل دست، زانو و پهلو حمله می‌کند. اما این بیماری ممکن است در هر مکانی که مفصل داشته باشید اتفاق بیفتد از جمله ستون فقرات در کمر.

آرتروز کمر یک بیماری نیست. بلکه انواع مختلف آرتروز ممکن است باعث کمر درد و سفتی آن شود. علائم ممکن است به مواردی مانند سایش مفاصل ستون فقرات، بیماری خود ایمنی و التهاب گسترده یا عفونت مربوط باشد. صرف نظر از محل دقیق یا دلیل فیزیولوژیکی، آرتروز در کمر می‌تواند دردناک باشد و اغلب این درد به صورت مزمن می‌شود.

“هرچه پیرتر می‌شوید، به آرتروز ستون فقرات مبتلا تر می‌شوید. “اغلب اوقات، افراد دچار آرتروز در کمر می‌شوند بدون اینکه حتی علائمی داشته باشند. در حالی که حدود 10 درصد از افراد سی ساله مبتلا به آرتروز کمر هستند که در تصویربرداری قابل مشاهده است [مانند اشعه ایکس]، بیش از 80 درصد افراد بالای 80 سال تغییرات آرتروز دارند که می‌توانید در تصویربرداری مشاهده کنید. درصد افرادی که علامت دارند بسیار کمتر است، به همین دلیل تصویربرداری معمول مفید نیست.”

در ادامه مطالب می‌خوانید که چه چیزی باعث آرتروز کمر می‌شود، انواع مختلف آرتروز کمر را می‌شناسید و نحوه درمان آرتروز کمر را بیشتر می‌شناسید.

علائم آرتروز در پشت 

علائم رایج آرتروز کمر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کمردرد، به ویژه در ناحیه کمر
 • دامنه حرکتی محدود
 • سفتی و از دست دادن انعطاف پذیری در ستون فقرات، مانند عدم توانایی صاف کردن کمر یا چرخاندن گردن
 • محدودیت عملکرد، مانند عدم توانایی در این که به راحتی از رختخواب بیرون بیایید، کفش خود را ببندید، لباس خود را بپوشید یا عوض کنید، یا انجام فعالیت بدنی یا ورزش
 • حساسیت در مهره‌های آسیب دیده
 • احساس سایش و ایجاد صدا هنگام حرکت ستون فقرات
 • سوزن سوزن شدن، بی حسی، ضعف یا درد شدید و تیر در بازوها یا پاها در صورت تحت تأثیر قرار گرفتن اعصاب ستون فقرات
 • سردرد (وقتی ستون فقرات فوقانی یا گردنی تحت تأثیر قرار گیرد)
 • درد / تورم / سفتی در مفاصل دیگر، مانند زانوها، دست‌ها و پاها (شایع در آرتروز التهابی)
 • خستگی
 • دردی که در لگن، باسن یا ران احساس می‌شود
  درمان درد دنبالچه در بارداری به علت فشار ناشی از رشد جنین با ورزش

اگرچه کمر درد یکی از علائم رایج است، اما همه افراد مبتلا به آرتروز در کمر، علائمی مانند درد ندارند، حتی کسانی که دچار آرتروز کمر پیشرفته هستند. از طرف دیگر، بعضی از افراد حتی قبل از مشاهده شواهد آرتروز در اشعه ایکس، ممکن است کمر درد را تجربه کنند.

دیسک بیرون زده یا دیسک کمر چیست؟


دیسک کمر یک بیماری دردناک است، که ممکن است ستون فقرات کمر (کمر) را تحت تأثیر قرار دهد. ستون فقرات یا ستون مهره‌ها که از 33 مهره تشکیل شده است، برای جذب نیرو در بین استخوان‌ها و تسهیل حرکت انعطاف پذیر، به بالشتک‌های قابل انعطاف و دیسکی شکل متکی است. در اثر ایجاد فشار بیش از حد و سختی‌های استفاده از آن، لایه خارجی دیسک می‌تواند یکپارچگی خود را از دست داده و باعث پارگی یا بیرون زدگی آن شود. ناحیه کمر، متشکل از پنج مهره پایین ستون فقرات، منبع مکرر درد دیسک کمر است.

دیسک‌هایی که بین مهره‌های کمر قرار گرفته اند، با مواد جاذب شوک پر شده و توسط یک لایه فیبر احاطه شده اند. با افزایش سن، پدهای انعطاف پذیر محتوای آب را از دست می‌دهند، در نتیجه آسیب پذیر می‌شوند حتی در هنگام استفاده معمولی. دیسک “لیز خورده” یا دیسک کمر هنگامی رخ می‌دهد که لایه بیرونی و سخت دیسک ترکیده و محتویات دیسک از دهانه آن عبور کند. همان طور که این تغییرات باعث فشار بر اعصاب نخاعی می‌شود، مبتلایان درد و سایر علائم را تجربه می‌کنند.

علل بروز دیسک کمر 

ستون فقرات کمری از بزرگ‌ترین مهره‌های کمر تشکیل شده و نسبت به قسمت‌های قفسه سینه و گردنی ستون فقرات تحت فشار بیشتری قرار دارد. در نتیجه، دیسک کمر بیشتر از قسمت‌های دیگر ستون مهره‌ها در قسمت پایین کمر اتفاق می‌افتد.

تحمل وزن بالاتنه، ستون فقرات کمر به طور مداوم تأثیر حرکات روزمره مانند راه رفتن، خم شدن و رسیدن را به خود جذب می‌کند. ساختار انعطاف پذیر همچنین حرکت را تسهیل می‌کند و نیروهای تجربه شده در طی فعالیت‌های ورزشی را جذب می‌کند. دیسک کمر در نتیجه ضعیف شدن پدهای لاستیکی در اثر عواملی مانند گذشت زمان، از طریق تخریب طبیعی، یا در اثر یک حادثه یا آسیب ایجاد می‌شود.

در بسیاری از موارد، تشخیص دقیق یک علت اساسی دشوار است، اما موارد زیر ممکن است به کمردرد و دیسک کمر در ستون فقرات کمر کمک کنند:

 • وزنه برداری سنگین
 • نشستن طولانی مدت
 • پیچ خوردگی تکراری
 • رسیدن
 • خم شدن به جلو یا پهلو

عوامل خطر اضافی برای دیسک در ناحیه پایین کمر عبارتند از:

 • چاقی
 • سیگار کشیدن
 • استعداد ژنتیکی
 • شرایط سخت کاری
 • بی تحرکی در حین کار و یا کلا بیکاری و بی تحرکی

علائم یک دیسک کمر 

دیسک کمر در ستون فقرات پایین کمر ممکن است باعث یک یا چند مورد از این علائم شود:

 • کمر درد – مداوم یا متناوب، و ممکن است در اثر حرکت تشدید شود
 • ضعف عضلات در اندام تحتانی
 • بی حسی در پا
 • اسپاسم عضلات در کمر
 • بی نظمی اعمال مثانه و روده
 • سیاتیک – دردی که از پایین کمر به داخل ساق پا یا ران پا کشیده می‌شود

تشخیص 


تشخیص آرتروز و دیسک کمر در پشت با گرفتن شرح حال پزشکی و معاینه فیزیکی کمر و پاها برای ارزیابی تحرک یا انعطاف پذیری و اطمینان از عملکرد صحیح اعصاب آغاز می‌شود. دکتر درباره این موارد سوال خواهد کرد:

 • در جایی که درد وجود دارد
 • چه مدت درد ادامه داشته است
 • درد چه حسی دارد و شدت آن چقدر است
 • چه شرایط یا فعالیت‌هایی احساس درد را بهتر یا بدتر می‌کند
 • چگونه درد بر عملکرد روزانه شما تأثیر می‌گذارد یا آن‌ها را محدود می‌کند
  کمر درد التهابی: درمان با فیزیوتراپی، ورزش و داروهای ضدالتهابی

آزمایش‌ها تصویربرداری معمولاً برای کمک به تأیید تشخیص مورد نیاز است. اشعه X، عموما نخستین تصویربرداری درخواستی است. این تصاویر می‌توانند مفصل آسیب دیده در اثر خار استخوانی را مشخص نماید، اما نمی‌تواند بافت‌های نرم مانند عضلات، رباط‌ها یا دیسک‌های برآمده و آسیب را تشخیص دهد. برای جستجوی تغییرات یا آسیب‌هایی که در اشعه ایکس قابل مشاهده نیست، ممکن است آزمایش‌ها دیگری نیز انجام شود. این موارد ممکن است شامل استفاده از ام آر آی، سی تی، سونوگرافی، اسکن استخوان یا سایر آزمایش‌ها در صورت لزوم باشد. استاندارد طلایی برای تشخیص آرتروز در کمر، در واقع تزریقی به نام بلوک شاخه داخلی است، اما اغلب لازم نیست.

اگر پزشک شما شک دارد که می‌توانید نوعی آرتروز التهابی داشته باشید، ممکن است آزمایش خون را برای یافتن علائم التهاب مانند پروتئین واکنشی C یا میزان رسوب گلبول‌های قرمز تجویز کند.

سایر آزمایش‌ها خون ممکن است به دنبال نشانگرهای ژنتیکی مرتبط با اسپوندیلوآرتریت محوری مانند HLA-B27 یا آنتی بادی‌های مرتبط با آرتریت روماتوئید باشد (مانند فاکتور روماتوئید یا آنتی CCP).

درمان آرتروز کمر و دیسک کمر 


درمان آرتروز کمر و دیسک کمر به فاکتورهای زیادی از جمله سن، سطح درد، نوع و شدت آسیب، سایر شرایط پزشکی و داروها و اهداف بهداشت شخصی بستگی دارد. از آنجا که آسیب مفصل غیرقابل برگشت است، درمان معمولاً بر کنترل درد و جلوگیری از آسیب بیشتر متمرکز است.

کاهش وزن 

قرار نبود ستون فقرات مقدار زیادی اضافه وزن داشته باشد. حفظ وزن سالم به کاهش استرس و فشار به مفاصل کمک می‌کند و کاهش وزن اضافی می‌تواند منجر به درد کمتر و عملکرد بهتر شود. یک مطالعه نشان داد که افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند به طور قابل توجهی از انحطاط دیسک بیشتر در ستون فقرات کمر برخوردار هستند.

هدف شما خوردن مجموعه ای از غذاهای ضد التهابی است که ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. میوه‌ها و سبزی‌ها، حبوبات و آجیل‌های رنگارنگ، روغن زیتون، ماهی و غلات سبوس دار را انتخاب کنید. از غذاهای به شدت فرآوری شده و کربوهیدرات‌های ساده مانند نان، ماکارونی و غذاهای حاوی قند اضافه خودداری کنید.

حفظ وزن سالم باعث کاهش نیروی اضافی در مفاصل می‌شود و یکی از مهم ترین جنبه‌های سلامت مفاصل است.

ورزش 

وقتی کمرتان باعث درد می‌شود، ورزش آخرین چیزی است که می‌توانید در نظر داشته باشید. اما ورزش قسمت مهمی در مدیریت آرتروز و دیسک کمر است. قبل از شروع هر برنامه ورزشی جدید، با پزشک خود مشورت کنید. همچنین ممکن است بخواهید با یک متخصص طب فیزیکی یا مربی کار کنید که می‌تواند به شما نشان دهد چگونه تمرینات را اصلاح کنید تا درد شما را تشدید نکنند.

برای انواع التهابی آرتروز مانند اسپوندیلوآرتریت محوری، ورزش آرام، از جمله حرکات کششی در یوگا و پیلاتس، ممکن است باعث شود برای درد کمر حاد احساس بهتری داشته باشد زیرا به شما در مبارزه با سفتی ناشی از التهاب احیا شده کمک می‌کند.

برای آرتروز، تمرینات قدرتی منظم و تمرینات انعطاف پذیری برای کمک به تقویت عضلات مرکزی بدن و کمر مهم هستند، که از ستون فقرات سالم پشتیبانی می‌کنند و ممکن است به جلوگیری از تحلیل رفتن مفصل کمک کنند.

  علت درد کف پا (خفیف و شدید) و درمان آن با فیزیوتراپی و ورزش

ورزش های قلبی عروقی و هوازی مانند پیاده روی، شنا یا دوچرخه سواری نیز برای تقویت گردش خون خوب در ستون فقرات و کمک به حفظ وزن سالم مهم است.

فیزیوتراپی 

نشان داده شده است که فیزیوتراپی به اکثر انواع کمردرد کمک می‌کند. فیزیوتراپی به بهبود دامنه حرکتی و تقویت عضلات کمر و عضلات مرکزی بدن کمک می‌کند، که به مقدار زیادی در کاهش و بهبود درد کمر نقش دارند.

ترک سیگار

سیگار کشیدن به طور معمول آرتروز را در برابر درمان مقاوم تر می‌کند و کنترل آن دشوارتر می‌شود. این امر بر روی تمام بافت‌های بدن تأثیر می‌گذارد و توانایی بدن در بهبود خود را کاهش می‌دهد. “سیگار کشیدن برای سلامتی استخوان شما افتضاح است و بهبود استخوان را مختل می‌کند. متخصصین می‌گویند با دکتر خود در مورد راهکارهایی برای کمک به ترک سیگار صحبت کنید.

تنظیم وضعیت بدنی 

یک فیزیوتراپیست می‌تواند آموزش وضعیتی را ارائه دهد تا مطمئن شوید نحوه نشستن و ایستادن شما بیشتر به کمر درد شما کمک می‌کند. وضعیت شما باید صاف و عمودی باشد و کمی خمیده باشید.

از کم تحرکی خودداری کنید 

همچنین مهم است: اگر شغلی دارید که بی تحرکتان می‌کند در فواصل منظم بی تحرکی را کنار بگذارید. نشستن به مدت طولانی برای کمر خوب نیست. مدتی در طول روز استراحت کنید یا از میز ایستاده استفاده کنید. همچنین بهتر است به ایستگاه کاری خود مراجعه کرده و در صورت لزوم تنظیماتی را انجام دهید. ممکن است بخواهید از صندلی ارگونومیک استفاده کنید که پشتیبانی مناسب از کمر یا ابزارهایی مانند ماوس ارگونومیک کامپیوتر یا پایه کامپیوتر را در اختیار شما قرار دهد.

داروها 

مسکن‌ها (مانند استامینوفن) می‌توانند به بهبودی درد خفیف تا متوسط ​​کمک کنند و به عنوان داروی خط اول برای تسکین درد در نظر گرفته می‌شوند. NSAIDهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Advil) و ناپروکسن (Aleve) و همچنین NSAIDهای تجویز شده می‌توانند به تسکین درد و تورم مفاصل کمک کنند. با این حال، اگرچه بسیاری از NSAID ها بدون نسخه در دسترس هستند، اما می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند (مانند زخم معده، افزایش خطر حمله قلبی و مشکلات کلیوی)، به خصوص در صورت مصرف طولانی مدت و یا در دوزهای بالا. NSAIDها خط اول درمان در آرتروز و روماتیسم مفاصل هستند و همچنین در اسپوندیلوآرتریت محوری برای کاهش درد و سفتی استفاده می‌شوند. در آرتریت التهابی، می‌توان از آن‌ها به همراه سایر داروها برای درمان التهاب، درد و تورم استفاده کرد.

کورتیکواستروئیدها 

استروئیدها داروهای ضد التهابی هستند که ممکن است در صورت وجود علت التهابی کمردرد استفاده شوند. اگر یک نوع التهاب سیستمیک از آرتروز داشته باشید، ممکن است پزشک در ابتدا یک استروئید تجویز کند. با این حال، اگر آرتروز التهابی ندارید، استروئیدها معمولاً توصیه نمی‌شوند.

توانبخشی با رادیوفرکانسی 

اگرچه از نظر فنی این روش یک دارو نیست، گزینه دیگر توانبخشی با رادیوفرکانسی است، که روشی سرپایی می‌باشد که در آن اعصاب مفصل فاست با سوزن می‌سوزند. این درمان می‌تواند تسکین درد طولانی مدت را برای برخی از بیماران ایجاد کند. درد می‌تواند برای یک تا دو سال کاهش یابد. با این حال، ممکن است در همه بیماران  موثر نباشد و در دستورالعمل‌های اخیر درمان آرتروز آمده است که فقط شواهد محدودی در مورد اثربخشی آن وجود دارد. این ماده در آرتروز زانو اثر محدودی دارد، اما دستورالعمل‌ها در مورد آرتروز ستون فقرات توضیحی نمی‌دهند. مطالعات دیگر نشان می‌دهد که توانبخشی با رادیوفرکانسی برای ستون فقرات بسیار موثر است.تفاوت آرتروز و پوکی استخوان

آرتروز و پوکی استخوان از رایج‌ترین بیماری‌ها به شمار می‌رود و در اغلب مواقع این دو بیماری با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند؛ چراکه برخی از بیماران دچار هر دو بیماری هستند و اغلب علائمی یکسان دارند، در واقع هم در پوکی استخوان و هم در آرتروز بیماران دچار درد و محدودیت حرکات بدنی می‌شوند.

تشخیص و علت درد برای پزشکان بسیار حائز اهمیت است، زیرا با تشخیص دقیق درمانی موثر و دقیق برای بیماران انجام می‌دهند. از آنجایی که این دو بیماری در اغلب مواقع با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شود، ما در این مقاله قصد داریم در خصوص هر یک از این موارد اطلاعات دقیق و کاملی را در اختیار شما قرار دهیم.

آرتروز و پوکی استخوان چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

پوکی استخوان، بیماری استخوانی‌ست؛ در صورتی که آرتروز، بیماری مفصلی است، به همین جهت درمانی که برای این دو بیماری در نظر گرفته می‌شود، کاملا با یکدیگر متفاوت است.

پوکی استخوان

زمانی که فردی دچار پوکی استخوان می‌شود، قدرت استخوان‌ها کاهش می‌یابد و به دنبال آن احتمال شکستگی استخوان‌ها نیز افزایش می‌یابد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید به این بیماری لقب «دزد خاموش» داده‌اند؛ چراکه بدون هیچ علائمی پیشرفت می‌کند و کم‌کم کلسیم موجود در استخوان‌ها را به سرقت می‌برد و شخص متوجه نمی‌شود.

در واقع ممکن است این بیماری به حدی پیشرفت کند که بیمار با انجام کارهای ساده، مانند خم شدن به جلو یا حتی عطسه کردن دچار شکستگی استخوان شود.

آرتروز

در آرتروز بیماران با یک بیماری مفصلی مواجه هستند. همچنین این بیماری به‌عنوان «مفصل دژنراتیو» شناخته می‌شود، مفاصل به‌دلیل از بین رفتن غضروف مفصلی باریک شده و در نتیجه دچار سفتی مفصل می‌شوند، در پی آن تحرک و فعالیت بیمار طی روز کاهش پیدا می‌کند.

به‌طور کلی آرتروز منجر به درد، سفتی و کاهش حرکت مفصل آسیب‌دیده می‌شود که در نهایت کیفیت زندگی بیمار تحت تاثیر قرار می‌گیرد. برخلاف پوکی استخوان، این بیماری رفته‌رفته و زمانی که در حال پیشرفت است، منجر به علائمی همچون درد می‌شود و مفصل بزرگی مانند لگن، زانو و حتی ستون فقرات را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

با علائم پوکی استخوان و آرتروز آشنا شوید

پوکی استخوان

پوکی استخوان از آنجایی که بدون علائم پیشرفت می‌کند، لقب دزد خاموش یا درد خاموش را گرفته است. در واقع این بیماری به گونه‌ای است که فرد متوجه این پوکی استخوان نمی‌شود تا زمانی که متوجه شکستگی استخوان خود شود. هنگامی که استخون به‌دلیل پوکی استخوان به شدت ضعیف شده باشد، حتی حرکات ساده مانند خم شدن برای برداشتن یک وسیله می‌تواند منجر به شکستگی استخوان شود.

شکستگی در قسمت‌هایی مانند لگن، ستون فقرات و مچ دست شایع‌ترین شکستگی‌های مرتبط با پوکی استخوان است.

علائم آرتروز

آرتروز در اغلب مواقع در قسمت‌هایی مانند لگن، زانو، پا، ستون فقرات و انگشتان تاثیر می‌گذارد. به‌طور کلی آرتروز در هر قسمتی که ایجاد شده باشد، منجر به درد می‌شود. درد در اثر فعالیت بیش از حد مفصل و بی‌حرکتی طی مدت زمان طولانی ایجاد می‌شود.

نحوه تشخیص این دو بیماری چگونه است

نحوه تشخیص هر دو موارد با یکدیگر متفاوت است، در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد:

پوکی استخوان

پوکی استخوان از طریق آزمایش (دانسیتومتری) تراکم مواد معدنی در استخوان مشخص می‌شود. این آزمایش ساده و بدون درد است که میزان تراکم ستون فقرات و مفصل ران اندازه‌گیری می‌شود.

آرتروز

فوق تخصص درد تنها با مطلع شدن شرح حال بیمار، معاینه فیزیکی و تصویربرداری اشعه ایکس، مفصل آسیب‌دیده را تشخیص می‌دهد.

همچنین بیماران کاهش فعالیت‌های روزانه و کیفیت زندگی خود را به پزشک گزارش می‌دهند.

عوامل خطرساز در ایجاد آرتروز و پوکی استخوان

با آگاهی داشتن از عوامل خطرساز می‌توانید از ایجاد چنین بیماری‌هایی جلوگیری کنید:

عوامل خطرساز پوکی استخوان

کمبود مواد معدنی در استخوان‌ها را می‌توان به‌عنوان یک عامل خطرساز در ایجاد شکستگی و در نهایت پوکی استخوان دانست.

 • افزایش سن
 • سابقه خانوادگی
 • سابقه شکستگی استخوان
 • سابقه ضربه در اثر زمین خوردن
 • استفاده از داروهای خاص مانند کورتیکواستروئیدها

این موارد می‌تواند در ایجاد پوکی استخوان و شکستگی نقش مهمی داشته باشند.

عوامل خطرساز آرتروز

 • سابقه خانوادگی؛
 • عدم تحرک بدنی و فعالیت فیزیکی؛
 • اضافه وزن؛
 • فعالیت بیش از حد که منجر به آسیب به مفصل می‌شود.

پوکی استخوان

درمان آرتروز و پوکی استخوان

پوکی استخوان

پوکی استخوان را می‌توان با تغییر سبک زندگی و دارو درمانی درمان کرد. اگر مواد غذایی سرشار از کلسیم و ویتامین D مصرف کنید، همچنین فعالیت‌های ورزشی منظمی داشته باشید، می‌توانید از این بیماری جلوگیری کنید یا در صورت ابتلا به پوکی استخوان خود را درمان کنید.

تمریناتی مانند وزنه‌برداری و تمرینات قدرتی می‌تواند به کنترل درد و بهبود قدرت استخوان‌ها و عضلات کمک کند. در برخی از مواقع اگر فردی به‌دلیل پوکی استخوان، دچار شکستگی لگن شده باشد، باید جهت ترمیم عمل جراحی انجام گیرد. به‌طور کلی اگر دچار پوکی استخون باشید داروهای زیادی جهت کاهش خطر شکستگی استخوان‌ها وجود دارد.

درمان آرتروز

آرتروز غیرقابل برگشت است. همه ما این بیماری را تجربه خواهیم کرد، در واقع با افزایش سن شانس ابتلا به آرتروز افزایش می‌یابد. در نهایت تنها درمانی که برای این بیماری در نظر گرفته می‌شود، تعویض مفصل است. در تعویض مفصل، مفصل آسیب‌دیده با پروتز جایگزین می‌شود. 

با راهکارهایی از قبیل خودداری از فعالیت‌های بیش از اندازه، ورزش، داروهای مسکن، درمان‌های خانگی از قبیل کاهش وزن می‌توان این بیماری را کنترل کرد.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا