آموزش

هدف آیلتس برای متقاضیان چیست؟


آنچه خواهید خواند…

امروزه شمار زیادی از مردم در سراسر جهان خواهان شرکت در آزمون های زبان انگلیسی و دریافت مدرک معتبر هستند. از معتبرترین این آزمون ها امتحان آیلتس است. ازاین رو، شرکت در آزمون IELTS برای بسیاری از افراد به یک ضرورت بدل شده است. بااین همه ، تمامی افراد شرایط شرکت در کلاس ها و دوره های آزمون آیلتس را ندارند و به دلایل بسیاری از جمله شرایط کاری، زمانی و غیره ترجیح  می دهند  به صورت خودخوان یا به اصطلاح، Self Study به کسب آمادگی برای آزمون IELTS بپردازند.  

از آنجا که روش های مطلوب خودخوان در موفقیت زبان آموزان از اهمیت خاصی برخوردارند، در این مقاله ما این موضوع را بررسی خواهیم کرد و به تعدادی از منابع عالی برای Self Study زبان انگلیسی اشاره خواهیم داشت. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

آیلتس چیست و چرا اهمیت دارد؟

بدون تردید امروزه هرگاه سخنی از بزرگترین و معتبرترین آزمون های انگلیسی جهان به میان می آید نام آیلتس شنیده می شود. این آزمون همه ساله تحت نظارت دو شرکت معتبر British Council و IDP (ارزیابی زبان انگلیسی کمبریج و استرالیا)  برگزار می شود. در واقع کارکرد این آزمون سنجیدن دانش زبان انگلیسی داوطلبان مهاجرت، ادامه تحصیل و زندگی در کشوری انگلیسی زبان است. بنابراین مدرک IELTS در همگی ادارات، دانشگاه ها، و نهادهای مهاجرتی جهان از اعتبار خاصی برخوردار است. همینجا تذکر این نکته لازم است که این آزمون انواع متفاوتی دارد که یکی از دلایلش تفاوت هدف متقاضیان امتحان است. دو شکل آکادمیک و جنرال از اصلی  ترین انواع این امتحان هستند. فرم آزمون پیچیده نیست. چهار قسمت اصلی دارد و در زمانی برابر با دو ساعت و چهل و پنج دقیقه برگزار می گردد. نهایتاً نمره صفر تا نه، سطح زبان داوطلب را مشخص می کند. روشن است متقاضیان برای پیروزی در این امتحان باید هر چهار مهارت اصلی زبان را در خود تقویت کنند. این مهارت ها شامل:

 • مهارت خواندن (Reading)
 • مهارت نوشتن (Writing)
 • مهارت شنیداری (Listening)
 • مهارت گفتاری (Speaking) می شوند.

چطور آیلتس را سلف استادی کنیم؟

در ابتدا پیشنهاد می کنیم هرگز درشیوه Self Study آزمون عجله به خرج ندهید. هر چه فاصله شما با انجام آزمون بیشتر باشد، می توانید بیشتر و بهتر برای آزمون آیلتس تمرین کنید. بهتر است تا زمانی که به سطح آمادگی کامل نائل نشده اید در این امتحان شرکت نکنید. ناگفته نماند تذکر این نکته جدی است که کوشش کنید زمان امتحان را برای مدت طولانی تأخیر نیندازید. ساده است! چون ممکن است بسیاری از مطالبی که فراگرفته اید را به فراموشی بسپارید. در پایان خلاصه مطلب بدین قرار است: در دقیقه نود آماده آزمون نشوید!
در اینجا به ذکر مواردی می پردازیم که در این زمینه رهگشا هستند.

نخست: تنظیم برنامه دقیق مطالعاتی

یک برنامه خوب می تواند مسیر پیشرفت شما را هموارتر از سابق کند. بکوشید خود را  به طور مرتب و دقیق بیازمایید. از این رهگذر می توانید  به طور ماهانه در آزمون ماک یا همان آزمون های آزمایشی آیلتس شرکت نمایید. به اشتباهات خود در فرآیند یادگیری دقت کرده و درصدد تصحیح آن ها برآیید. یک روش خوب برای این کار یادداشت برداری از اشتباهات است. بدانید که نقاط ضعف و قوت هر فرد، با دیگری متفاوت است. شما بهتر است خودتان را فقط با خود مقایسه کنید و به فکر پیشرفت خود باشید.

دوم: تقویت زبان عمومی جهت پیشرفت در Self Study  

هنگام مطالعات برای آمادگی امتحان، بسیاری از این امر غفلت می کنند که تنها آگاهی از آزمون، مهارت ها و شگردهای آیلتس نیست که ضامن موفقیت شماست، بلکه دانش و تقویت زبان عمومی  شما نیز بسیار حائز اهمیت است. راهبردهای IELTS به کار شما نمی آید اگر، دستور زبان و دانش لغات شما اندک و ناکافی باشد. همچنین ندانستن تفاوت لهجه های بریتیش، استرالیایی و یا آمریکایی ممکن است شما را در امتحان دچار مشکل کند. بنابراین فهم تلفظ دقیق واژگان بسیار مهم است.

سوم: کمک گرفتن در مهارت های Speaking و Writing را فراموش نکنید!

بی اغراق می توان گفت این دو مهارت نیازمند این هستند که شخص دیگری باشد تا به ارزیابی و کمک به شما بپردازد. چه بهتر که این مصحح و یاریگر شما یک IELTS منتور باشد. ولی اگر نبود جای نگرانی نیست. هرکسی که انگلیسی را به خوبی بداند می تواند کمک های شایانی را در اختیار شما قرار دهد. البته امروزه به مدد فناوری های نوین شما می توانید از سرویس های تصحیح  Speaking و Writing آیلتس نیز استفاده کنید.

چهارم: بایگانی کردن اشتباهات پرتکرار خود       

از بایگانی کردن اشتباهات متداول خود نهراسید. گفتیم که هرکسی نقاط ضعف و قوت خود را داراست. بکوشید لغات نکته دار، اشتباهات رایج، و غلط های گرامری خود را در بازه زمانی منظمی دوره و تصحیح نمایید.

پنجم: افزایش آمادگی روانی

این نکته از مهم ترین نکات در جریان کسب آمادگی برای امتحان آیلتس است. مدیریت استرس از شگردهای مؤثر افزایش بهره وری و کارآیی شماست. البته به میزان کمی از استرس برای کارکرد بهتر نیاز داریم. اما فقط میزان اندکی، چون پژوهش ها نشانگر آن هستند که استرس بسیار بالا بر بخش زیادی از مغز تأثیر گذاشته و کارکرد یادگیری را با اختلال مواجه می کند. از مدیریت احساسات خود نباید غفلت کرد.

ششم: تخیل آزمون اصلی

پنداره ها و تخیل کمک بزرگی به شماست. پیش  تر گفتیم بهتر است در چند آزمون آزمایشی شرکت کنید تا فضای امتحان را تجربه نمایید. بهتر است در همان روز آزمون های ماک، صبح زود بیدار شده، تلفن همراه، فرهنگ لغت و هیچ کتابی در اطراف خود نداشته باشید. شاید شرایطی دلهره  آور و استرس زا برایتان تولید شود، ولی نگران نباشید و سعی کنید تا به آن حال و هوا عادت کنید. چون باید یاد بگیرید چگونه اضطراب و استرس خود را برای آزمون اصلی مدیریت کنید. تخیل آزمون اصلی اعتماد به نفش شما را برای رویارویی با امتحان نهایی آیلتس تقویت می کند.

بهترین منابع خودخوان آیلتس

می خواهید نمره ای قابل قبول در IELTS کسب کنید؟ پس دست به کار شوید و با استفاده از بهترین منابع، خود را آماده کنید. ولی بهترین منابع آیلتس برای تمرین و شروع مطالعه کدامند؟ در اینجا می کوشیم تا شما را با هفت کتاب کاربردی و مفید اشنا کنیم.

1.     کتاب  The Official Cambridge Guide to IELTS

از بهترین منابع آزمون آیلتس که هر دو نوع آکادمیک و جنرال امتحان آیلتس را پوشش می دهد. با راهنمایی گام به گام، شما را برای کسب بهترین نمره در آزمون کمک می کند. آموزش استراتژی های کاربردی، آماده کردن شما برای همگی قسمت های آزمون و داشتن دی وی دی لسینینگ و اسپیکینگ از امتیازات این کتاب است.

2.     کتاب Check Your English Vocabulary for IELTS

از بهترین کتاب ها برای افزایش دایره لغات شما و گسترش آن است. می توان این کتاب را از منابع جانبی آزمون IELTS در نظر گرفت. این کتاب مناسب زبان آموزان سطح متوسط است و به کار داوطلب مبتدی نمی آید. تمرکز کتاب کاملاً بر واژگان است.

3.     کتاب  Barron’s IELTS Superpack

این کتاب هم استراتژی ها و راهکارهای بسیار کاربردی را به شما آموزش داده  و مناسب برای هر دو نوع آزمون IELTS آکادمیک و جنرال می باشد. دو آزمون تمرینی و دو سی دی، بخش واژگان بنیادین، حجم بالای اطلاعات و قیمتی مناسب، و جامعیت از امتیازات این منبع مهم است. ناگفته نماند این کتاب مناسب افراد مبتدی نیست.

 • کتاب  Cambridge IELTS 12,13,14,15 Student’s Book with Answers

این سری کتاب ها مناسب داوطلبانی است که خواهان شرکت در آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال هستند. نمونه سؤالات مشابه به همراه پاسخنامه های مفصل می تواند شما را با محتوای امتحانی بیشتر آشنا کند.

5.     کتاب Simone Braverman’s Target Band 7

این کتاب نیز جزو بهترین منابع خودخوان آیلتس است. بنا بر گفته  بسیاری از داوطلبانی که از آن استفاده کرده اند یکی از بهترین منابع آزمون IELTS جنرال است. در این کتاب شما می آموزید چگونه وقت خود را مدیریت کنید و از استراتژی های دقیق بهره ببرید. همچنین نکته مثبتی درباره این کتاب وجود دارد، این منبع به روشی ساده فهم نگاشته شده است.

6.     کتاب  IELTS Practice Tests Plus 2 with Key

این کتاب افزون بر پوشش هر چهار بخش اصلی IELTS هم برای آزمون جنرال مناسب است و هم آزمون آکادمیک. تجزیه و تحلیل پاسخ های درست و نادرست از مزیت های این منبع است. پرسش هایی با پاسخ تشریحی، شش نمونه امتحانی پیشین آیلتس و روش نگارش ساده این کتاب آن را در شمار بهترین منابع آیلتس در  آورده است. البته باید در کنار این کتاب از منابع دیگر نیز بهره برد.

7.     کتاب  IELTS Trainer

این کتاب تنها مناسب متقاضیانی است که خواستار شرکت در آزمون آکادمیک IELTS می باشند. با آموزش گام به گام خود می تواند از بهترین منابع برای کسب آمادگی شما برای آزمون باشد. همراهی سی دی برای قسمت های مهم لیسنینگ، از مزایای کتاب و متمرکز نبودن بر دستور زبان از معایب کتاب است.

بهترین منابع آنلاین آزمون آیلتس کدامند؟

واقعاً در عصر دیجیتالی که ما زندگی می کنیم نباید جای تعجب باشد که منابعی مثل اپلیکیشن های مختلف، وب سایت ها، کانال های یوتیوب و غیره نیز برای آموزش زبان انگلیسی در دسترس گسترده باشند. در اینجا در جهان پهناور دیجیتال گشتی خواهیم زد و به معرفی بهترین منابع آنلاین برای آمادگی آزمون IELTS می پردازیم:

1.     سایت  Global Exam

افزون بر آزمون های آنلاین که این وبسایت ارائه می دهد شما می توانید تمریناتی آنلاین را انجام داده و در همان لحظه توضیحات مناسب را دریافت کرده و به تصحیح غلط های خود بپردازید.

2.     سایت  IELTS Liz

این وبسایت توسط معلم انگلیسی آیلتس، Liz بنیاد گذاشته شده است. او تمرینات و راهکارهای آموزشی را به رایگان در اختیار شما می گذارد. کانال یوتیوبی نیز با همین نام وجود دارد.

3.     سایت  IELTS Simon

این وبسایت که پر از تمرینات و ویدیو های کاربردی برای کسب آمادگی آزمون آیلتس است توسط یکی از ممتحن های سابق IELTS ایحاد شده است و منابعی برای مطالعه در اختیارتان می گذارد.

4.    سایت  Road to IELTS

وبسایت Road to IELTS از معتبرترین منابع خودآموز آیلتس است که زبانزد خاص و عام است. این وبسایت  نکات و تمریناتی مفصل را به دو شیوه رایگان و با اشتراک به شما عرضه می کند.

5.     سایت IELTS Mentor

 برای آمادگی آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک، این وبسایت بسیار کاربردی است. در این سایت هم پرسش های فراوانی به همراه پاسخ های آن در اختیار زبان آموزان  گذاشته شده است.

6.    سایت  IELTS Advantage

این سایت از منابع سلف استادی آیلتس است که تمرکزش روی واژگان است. استفاده از این وبسایت بسیار آسان و ساده است. ویدیوها و راهکارهای فراوانی جهت گسترش دایره وایژگان زبان آموز در این وبسایت یافت می شود.

7.     سایت  IELTS Buddy

در IELTS Buddy تمرینات بسیاری برای کسب مهارت بیشتر در انگلیسی ارائه شده است. قابلیت دانلود فایل ها از مزیت های این سایت است. همچنین بخش هایی از وبسایت به آموزش دستور زبان و گسترش واژگان اختصاص یافته است.

8.     کانال های یوتیوب یکی از بهترین منابع برای آمادگی آزمون آیلتس

بی اغراق می توان گفت تقریباً برای آموختن هر چیزی می توان به یوتیوب مراجعه کرد. ناگفته پیداست آزمون IELTS نیز از همین قاعده پیروی می کند. در اینجا به شماری از پربازدیدترین و کاربردی  ترین کانال های یوتیوبی اشاره می کنیم. می توانید با جست و جوی این کانال ها در یوتیوب از مطالب آن بهره ببرید و بر دانش خود در زمینه زبان انگلیسی بیفزایید.

 • IELTS Liz
 • IELTS Simon
 • IELTS Official
 • IELTS Advantage
 • E2 Language: IELTS
 • IELTS Essentials from IDP

چگونه در خانه برای آیلتس بخوانیم؟

پیش  تر گفتیم در آزمون IELTS هر چهار مهارت زبانی شما سنجیده می شود. بنابراین در این بخش به ارائه راهکارهایی ساده ولی مفید می پردازیم که به شما جهت آمادگی آزمون آیلتس کمک می کند.

Listening

با تمرکز و به دست آوردن نمره خوب در این بخش می توانید به بهبود نمره نهایی خود کمک زیادی کنید. چرا؟ چون به باور بسیاری از کارشناسان این بخش سهل  ترین قسمت امتحان است. برای تقویت این مهارت شما می توانید:

 • در آزمون ماک آیلتس شرکت کنید.
 • اشتباهات خود را با دقت بررسی کنید.
 • تمرینات شنیداری خود را افزایش دهید.
 • با لهجه های گوناگون انگلیسی آشنایی حاصل کنید.
 • تا آنجا که  می توانید فیلم زبان اصلی ببنید و پادکست گوش کنید.

Speaking

اگر شما با اعتماد به نفس بالا و روان با آزمون گیرنده خود وارد مکالمه شوید، بی  تردید نمره بالاتری خواهید گرفت و افزون بر این، کسب نمره خوب در این بخش، در کسب نمره نهایی بالاتر شما نیز تأثیرگذار است. برای تقویت این مهارت شما می توانید:

 • تلفظ دقیق واژگان را بیاموزید.
 • کوشش کنید درست و روشن صحبت کنید.
 • از اصطلاحات و کلمات مناسب استفاده کنید.
 • بر سرعت خود هنگام پاسخ به پرسش ها بیفزایید.
 • تا آنجا که  می توانید طی تمرینات انگلیسی حرف بزنید.
 • خواندن داستان های کوتاه در تقویت این مهارت بسیار مؤثر است.

Reading

در این بخش مهارت داوطلب با توجه به تحلیل سریع متن، درک مطلب، یافتن اطلاعات جزئی و ایده های اصلی مورد سنجش و بررسی قرار می گیرد. است. برای تقویت این مهارت شما می توانید:

 • از تمرین مدیرت زمان غافل نباشید.
 • آموزش واژگان تخصصی را فراموش نکنید.
 • افزودن بر دایره واژگان را از اهداف مهم خود بدانید.
 • بکوشید پرسش ها را به دقت خوانده و در کوتاه  ترین زمان ممکن تحلیل کنید.

Writing

به باور بسیاری، مهم   ترین بخش آیلتس بخش رایتینگ آن است. بنابراین باید بیشتر در این زمینه تمرین کنید. چون اشتباهاتی مانند املای نادرست، اشتباهات دستوری و غیره سبب کاستن از نمره اصلی شما می شود.  برای تقویت این مهارت شما می توانید:

 • تقسیم متن به چند بند را تمرین کنید .
 • از منابع خوب برای تقویت نوشتن استفاده کنید.
 • تمریناتی را در توصیف و تجزیه و تحلیل متن فراموش نکنید.

معرفی آکادمی زبانمهر

یکی از معتبرترین، بزرگترین و با سابقه ترین مراکز آموزشی زبان در تهران آکادمی زبانمهر است. این موسسه برگزار  کننده دوره های تست زنی، تکنیک و آمادگی برای آزمون ایلتس است. بهره گیری از تجربه و دانش اساتید مجرب  به شکل حضوری، آنلاین و اعزام به محل با هدف پیشرفت داوطلب در چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی و آمادگی کامل وی جهت شرکت در آزمون بین المللی آیلتس، به دوره های آموزشی آکادمی اعتباری افزون بخشیده است.

همچنین همگام و همزمان با دوره های آمادگی و کلاس های آموزشی زبان انگلیسی، آکادمی زبانمهر به ارائه مشاوره های تحصیلی، مهاجرتی، ترجمه مدارک و نحوه نگارش رزومه و انگیزه نامه نیز می پردازد.

دوره های آکادمی زبانمهر

اگر شما نیز داوطلب شرکت در آزمون IELTS آکادمیک یا جنرال هستید و یا خواستار ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور و یا مهاجرت به کشوری انگلیسی زبان هستید، بهتر است با خدمات ویژه آکادمی زبانمهر آشنا شوید. یکی از خدمات منحصربه فرد آکادمی زبانمهر برگزاری دوره های عادی، فشرده و فوق فشرده در بازه زمانی دو تا شش ماهه است. جالب است بدانیم پیش از آغاز دوره ها جلسات مشاوره و برنامه ریزی جهت تعیین سطح زبان آموزان  به شکل کاملاً رایگان صورت می پذیرد.

سپس با توجه به سطح زبانی داوطلب محاسبه نمره هدف و بازه زمانی دوره های آمادگی امتحان آیلتس  به شکلی منظم و دقیق طراحی و برگزار می شود. در این دوره ها چه می آموزیم؟ این دوره ها شامل یادگیری شیوه مدیریت زمان، استراتژی های تست زنی برای گرفتن بهترین نتیجه و افزایش و بهبود در چهار مهارت مختلف خواندن (Reading)، مهارت نوشتن (Writing)، مهارت شنیداری (Listening)، مهارت گفتاری (Speaking)  به شکل کامل و با تمام جزئیات می شود. با شرکت در دوره های آکادمی می توانید به سطح آیلتس B1  و B2 مورد دلخواه خود حتی بالاتر از این سطوح نیز دست یابید.

چرا آکادمی زبانمهر؟

آکادمی زبانمهر خدمات آموزش زبان انگلیسی را به زبان آموزان سراسر ایران  به طور تعاملی و زنده و دوره های مجازی زبان را ارائه می دهد. همچنین خدماتی  به طور ویژه و تخصصی برای تست و تکنیک آزمون آیلتس در محل موسسه زبانمهر و یا به  صورت آنلاین و اعزام استاد به محل انجام می شود.

 • شهریه بسیار مقرون به صرفه
 • آموزش کاربردی و تخصصی آزمون  آیلتس
 • اساتید متخصص و توانمند و دوره دیده خارج از ایران
 • برگزاری کلاس ها بطور روزانه از ساعت 7 صبح تا 10 شب در سانس های مختلف
 • مشاوره، هماهنگی و برنامه ریزی منحصر و ویژه بر اساس نیاز و سن (بصورت رایگان)
 • کلاس های خصوصی تک نفره و یا حداکثر 3 نفره در صورت تمایل و درخواست زبان آموز.

سخن پایانی

گفتیم که افراد زیادی بنا به شرایط خاص خود ناگزیر به استفاده از روش های خودخوان برای کسب آمادگی در آزمون آیلتس هستند. امروزه دیگر با گسترش تکنولوژی و امکانات گوناگون آموزشی Self Study  چیز عجیبی نیست و بسیاری از زبان آموزان  می توانند با اندکی پشتکار و برنامه ریزی دقیق و اجرای منظم آن به موفقیت در امتحان IELTS نائل شوند. بنابراین ما در این مقاله به بررسی این موضوع پر اهمیت پرداختیم. سپس آزمون آیلتس و اهمیت آن را توضیح دادیم. در آخر به ذکر منابعی سودمند برای مطالعه آیلتس در خانه و بدون شرکت در دوره ها یا کلاس های خصوصی و گروهی زبان انگلیسی پرداختیم. در پایان امیدواریم این مقاله برای شما سودمند بوده باشد. 

آیلتس چیست و چرا اهمیت دارد؟

بدون تردید امروزه هرگاه سخنی از بزرگترین و معتبرترین آزمون های انگلیسی جهان به میان می آید نام آیلتس شنیده می شود. این آزمون همه ساله تحت نظارت دو شرکت معتبر British Council و IDP (ارزیابی زبان انگلیسی کمبریج و استرالیا)  برگزار می شود. در واقع کارکرد این آزمون سنجیدن دانش زبان انگلیسی داوطلبان مهاجرت، ادامه تحصیل و زندگی در کشوری انگلیسی زبان است.

چگونه یک برنامه ریزی مناسب داشته باشیم؟

یک برنامه خوب می تواند مسیر پیشرفت شما را هموارتر از سابق کند. بکوشید خود را  به طور مرتب و دقیق بیازمایید. از این رهگذر می توانید  به طور ماهانه در آزمون ماک یا همان آزمون های آزمایشی آیلتس شرکت نمایید. به اشتباهات خود در فرآیند یادگیری دقت کرده و درصدد تصحیح آن ها برآیید. یک روش خوب برای این کار یادداشت برداری از اشتباهات است. بدانید که نقاط ضعف و قوت هر فرد، با دیگری متفاوت است. شما بهتر است خودتان را فقط با خود مقایسه کنید و به فکر پیشرفت خود باشید.

چرا آکادمی زبانمهر را انتخاب کنیم؟

اگر شما نیز داوطلب شرکت در آزمون IELTS آکادمیک یا جنرال هستید و یا خواستار ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور و یا مهاجرت به کشوری انگلیسی زبان هستید، بهتر است با خدمات ویژه آکادمی زبانمهر آشنا شوید. یکی از خدمات منحصربه فرد آکادمی زبانمهر برگزاری دوره های عادی، فشرده و فوق فشرده در بازه زمانی دو تا شش ماهه است. جالب است بدانیم پیش از آغاز دوره ها جلسات مشاوره و برنامه ریزی جهت تعیین سطح زبان آموزان  به شکل کاملاً رایگان صورت می پذیرد.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا