علمی و پزشکی

علائم رگ به رگ شدن مچ دست

رگ به رگ شدن مچ پا

مچ پا بیش از دیگر مفصل های بدن رگ به رگ می شود و بیشتر در بزرگسالان و جوانان و بندرت در کودکان دیده می شود. پایداری مفصل مچ پا نیز مانند زانو بر پایه عملکرد رابطهای اطراف مچ پا است. این آسیب در اثر پیچ خوردگی مچ پا در موقع راه رفتن روی زمین ناهموار و یا پریدن به پایین در حالی که مچ پا در موقع فرود آمدن به داخل و یا به خارج بچرخد بوجود می آید.

رگ به رگ شدن در اثر چرخیدن مچ پا به داخل (Supination) باعث آسیب رباطهای خارج مچ پا شامل رباطهای تالوفیبولار و کالکانئوفیبولار می شود. چرخیدن مچ پا به خارج (Pronation) موجب آسیب رباطهای داخلی مچ پا به نام رباط دالی (دلتوئید) می شود. مکانیسم supination بسیار شایع تر از مکانیسم Pronation می باشد.

علائم و نشانه های رگ به رگ شدن مچ پا

در علایم رگ به رگ شدن مچ پا در مشاهده مچ پا متورم و دردناک است که بر حسب نوع آسیب بیشتر زیر قوزک داخلی و یا خارجی است. حرکات مچ پا و به خصوص حرکات چرخشی دردناک هستند. در مواردی که پارگی رباطها کامل باشد، چرخاندان مچ پا به علت نیمه در رفتگی استخوان تالوس و جا افتادن مجدد آن تق و تق می کند که در لمس نیز حس می شود.
رادیوگرافی به تشخیص آسیب کمک می کند. اولاً شکستگی وجود ندارد و در ثانی تورم بافت نرم در محل ضایعه وجود دارد. در صورت وجود پارگی کامل رباط ها، Stress Film جابجایی استخوان تالوس را نسبت به درشت نی نشان می دهد.

درمان رگ به رگ شدن مچ پا

در مراحل اولیه رگ به رگ شدن مچ پا بستن باندکشی، گذاشتن کیف یخ و بالا نگهداشتن اندام برای جلوگیری از تورم مچ ضروری است. در صورتی که پیچ خوردگی خفیف باشد، بستن باند الاستیک (بانداژ جونز) به مدت 3-2 هفته، استفاده از کفش پوتین و توصیه به بیمار برای این که روی زمین ناهموار راه نرود، کافی است.

در موادر شدید به مدت 3-4 هفته برای بیمار گچ کوتاه گرفته می شود که بتواند روی آن راه برود. در موارد خیلی شدید که Stress Film جابجایی استخوان تالوس نسبت به درشت نی به میزان بیش از 20 درجه را نشان دهد بعضی از مؤلفین بی حرکت کردن مچ پا را با گچ کوتاه به مدت 8 نهفته کافی دانسته ولی عده دیگر رباطهای آسیب دیده را با عمل جراحی ترمیم می کنند. غفلت در درمان به موقع باعث التیام ناکامل رباطهای مچ شده و بیمار دچار پیچ خوردن مکرر مچ پا می شود.

رگ به رگ شدن پا، مشکلی است که در زمان ورزش، افتادن، کشیدگی های ناگهانی و یا حتی در زمان خواب، ممکن است رخ دهد. رگ به رگ شدن به طور کلی به معنای کشیدگی یا پارگی رباط های دور مفاصل است. این رباط ها با اتصال به مفاصل، از حرکت نامناسب مفصل جلوگیری می کنند و یکی از بافت های مهم بدن ما محسوب می شوند.

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص استخوان و مفاصل مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره استخوان و مفاصل

رگ به رگ شدن پا، می تواند به دلایل مختلفی در بخش های مختلفی از پا پیش آید. مثلاً رگ به رگ شدن زانو، رگ به رگ شدن مچ پا، رگ به رگ شدن انگشت پا، رگ به رگ شدن پشت زانو، رگ به رگ شدن روی پا، رگ به رگ شدن ساق پا و یا رگ به رگ شدن کف پا، از این مواردند که همه ی آنها را به همراه روش های درمان، در این مطلب توضیح می دهیم.

با ما همراه باشید.

علت رگ به رگ شدن پا

به طور کلی باید گفت که فشار بیش از حد و نامناسب بر مفصل ها، می تواند باعث رگ به رگ شدن یا کشیدگی رباط پا شود. این اتفاق می تواند بر اثر دویدن با کفش نامناسب، ورزش بدون رعایت اصول و یا در زمان بروز سوانج، مثل لغزیدن و لیز خوردن، رخ دهد.

رگ به رگ شدن پا با علائمی مثل گرفتگی و اسپاسم عضلانی، کبودی و درد عضله ای، تورم و کاهش دامنه ی حرکات مفصلی، همراه خواهد بود. بهترین راه برای پیشگیری از این مشکل، توجه به عضلات پا و مراقبت در زمان انجام حرکات فیزیکی است.

اگر می خواهید در مورد رگ به رگ شدن زانو نی نی سایت یا رگ به رگ شدن پای کودک نی نی سایت بیشتر بدانید، انواع کشیدگی پا را در این مطلب مطالعه کنید.

رگ به رگ شدن زانو

زانو یکی از مفاصل مهم در بدن ماست که وضعیت حرکت پا را کنترل می کند. برای محافظت از مفصل زانو، چهار رباط وجود دارد: دو رباط جانبی و دو رباط صلیبی. آسیب های شدید ورزشی می تواند به این رباط ها صدمه بزند. در صورتی که رباط زانو پاره شود، برای درمان نیازمند جراحی خواهیم بود.

در صورت رگ به رگ شدن زانو پا، ریکاوری زمان بر خواهد بود.

نوشته های مشابه

  • رگ به رگ شدن پا و روش های درمان آن

    1401-04-21

  • مشکل رایج آب آوردن زانو چگونه درمان کنیم

    1401-03-05

رگ به رگ شدن مچ پا

مچ پا فشار زیادی را تحمل می کند، به همین دلیل، از بخش هایی است که در معرض آسیب قرار دارد. تاب خوردگی و پیچیدن مچ پا، بر اثر فرود نامناسب یا دویدن روی سطوح ناهموار، رایج است. در اغلب سوانح، مچ پا به داخل پیچ می خورد که باعث پارگی رباط ها و آسیب به تاندون ها می شود.

رگ به رگ شدن مچ پا و درمان آن، از تخصص های دکتر استخوان است.

رگ به رگ شدن انگشت پا

رگ به رگ شدن انگشت پا، به دلیل خم شدن بیش از حد پنجه ها رخ می دهد و شست پا بیشتر از سایر انگشت ها در معرض این آسیب قرار دارد. انگشت ها گستره ی حرکتی زیادی دارند و می توانند تا حد زیادی رو به بالا بچرخند. اما فشار اگر بیش از توان تحمل بدن باشد، رباط ظریفی که زیر انگشت های پا قرار دارد، دچار کشیدگی و صدمه می شود.

انجام فعالیت های ورزشی روی کف مصنوعی، مثل زمین چمن یا سالن تمرین، از شرایط بالقوه ای است که می تواند آسیب به رباط ها و تاندون های پنجه ی پا را منجر شود.

رگ به رگ شدن ساق پا

گرفتن عضلات پشت ساق پا، از مشکل رایجی است که اغلب بعد از انجام فعالیت های شدید ورزشی دیده می شود. در این صورت، ممکن است رگ پشت پا دچار گرفتگی شود. این گرفتگی اگر بر اثر خستگی عضلات ایجاد شود، مشکلی خاصی نیست و با استراحت و یخ درمانی برطرف می شود.

رگ به رگ شدن ساق پا و پشت پا، ممکن است در خواب هم پیش بیاید. برخی، به خصوص سالمندان، بعد از بیداری با درد در ناحیه ی پشت پا روبه رو می شوند. دلیل این اتفاق کاملاً مشخص نیست اما با انجام حرکات کششی ملایم قبل از خوابیدن، می توان احتمال بروز دردهای عضلانی در ساق پا را کاهش داد.

رگ به رگ شدن کف پا

کف پا نقش مهمی در محافظت از ساختار پا دارد و از رباط ها و تاندون های مختلفی تشکیل شده است. ضربه ی مستقیم به پا بر اثر سانحه، یا کشیدگی مداوم رباط ها در زمان فعالیت، می تواند باعث بروز درد کف پا و کشیدگی رباط ها در طرفین استخوان کف پا شود.

درمان رگ به رگ شدن پا

در صورت احساس درد در پا، ابتدا درمان خانگی رگ به رگ شدن پا و سپس درمان های پزشکی را امتحان کنید.

استراحت

اولین کاری که در زمان رگ به رگ شدن پا و درمان آن باید انجام دهید، استراحت به عضو آسیب دیده است. بدن ما قابلیت خودترمیمی بالایی دارد و اگر آسیب دیدگی عمیق نباشد، استراحت از چند روز تا دو هفته، می تواند موجب بهبودی آسیب شود.

در این مدت، به ناحیه ی آسیب دیده فشار نیاورید اما می توانید فعالیت های بدنی سبک داشته باشید.

یخ درمانی

یخ درمانی از درمان های جدید در کاهش اسپاسم و تورم های عضلانی است. اما بیشترین تاثیر این درمان، در اولین ساعات آسیب دیدگی خواهد بود. به همین دلیل، در ساعات اولیه ی ایجاد درد، از کمپرس یخ یا دوش آب یخ استفاده کنید تا از شدت آسیب کاسته شود. این درمان را می توانید هر بار به مدت 20 دقیقه، در 3 روز نخست آسیب، تکرار کنید.

کش های طبی

استفاده از باندها و کش های طبی برای بستن عضو آسیب دیده توصیه می شود. این کش ها با گرم نگه داشتن عضو و جلوگیری از حرکت نامناسب آن، روند بهبودی را سرعت می بخشند. برای مثال، در زمان رگ به رگ شدن قوزک پا، استفاده از مچ  بند طبی پا، مفید خواهد بود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

اگر درمان های خانگی موثر نبود و درد در ناحیه ی پا بیشتر از دو هفته طول کشید، باید به دکتر ارتوپدی مراجعه کنید تا معاینه های پزشکی را انجام دهد. در این صورت، تجویز قرص برای رگ به رگ شدن پا متداول است. پزشک بعد از بررسی عضو آسیب دیده، می  تواند داروهای شل کننده ی عضلات مثل متوکاربامول و داروهای ضدالتهاب مثل ناپروکسن تجویز کند.

برای مشورت پزشکی، دکتر ارتوپد آنلاین نیز در دسترس شما قرار دارد.

در این مطلب، انواع رگ به رگ شدن پا و شیوه های معمول درمان آن را بررسی کردیم. در ابتدا درمان های خانگی که در بالا ذکر شد را در دستور قرار دهید و در صورتی که بهبودی حاصل نشد، به دکتر کمر درد و یا اگر بیمار خردسال است، به دکتر ارتوپدی کودکان مراجع کنید.


4.3/5


(6 نظر)

نوبت حضوری پزشک

متخصص استخوان و مفاصل را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر استخوان و مفاصل

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا