هنر و سینما

زیبا کرمعلی در حکم تجدید نظر

فیلم حکم تجدید نظر اولین اثر بلند محمدامین کریم پور، چهره شناخته شده فضای مجازی است. این فیلم به تهیه کنندگی رضا کریمی در ژانر درام اجتماعی ساخته شد. فیلم سینمایی حکم تجدید نظر در زمان ساخت حواشی و مخالفان زیادی داشت. در ادامه از این فیلم سینمایی جنجالی بیشتر خواهید خواند.

محمدامین کریم پور که در فضای مجازی ویدیوهای کوتاه طنز می ساخت، به یک باره اعلام کرد، قصد ساخت یک فیلم سینمایی بلند را دارد. این موضوع در ابتدا باعث شد تا سر و صدای زیادی از طرف دوست داران سینما برپا شود. عده ای او را برای ساخت اثر سینمایی مناسب نمی دانستند. اما این موضوع باعث نشد تا محمدامین کریم پور از ساخت فیلم حکم تجدید نظر منصرف شود. فیلم سینمایی حکم تجدید نظر به تهیه کنندگی رضا کریمی به اکران آنلاین رسید و هنوز شانس این را پیدا نکرده تا بر روی پرده نقره ای سینما به نمایش دربیاید. پلازا شما را در ادامه این مقاله با خلاصه داستان، بازیگران و تیزر رسمی فیلم آشنا می کند.

تیزر فیلم حکم تجدید نظر مدتیست که منتشر شده است. در ادامه می توانید تیزر رسمی این فیلم سینمایی را مشاهده کنید:

در ادامه می خوانید

اکران فیلم حکم تجدید نظر

فیلم سینمایی حکم تجدید نظر ساخته محمدامین کریم پور در تاریخ 23 آبان 1400 اکران شد. پس از اعلام زمان اکران فیلم حکم تجدید نظر، این فیلم در پردیس سینمای کوروش به نمایش درآمد. اما حواشی بسیار آن هنگام اکران، از جمله آسیب دیدن چندین هوادار بازیگر اصلی فیلم، باعث شد تا اکران آن با مشکل مواجه شود.

این موضوع باعث شد این فیلم به تهیه کنندگی رضا کریمی قبل از زمان مقرر به صورت آنلاین منتشر شود. به همین دلیل شورای صنفی نمایش، با اخطاری اعلام کرد اکران آنلاین این فیلم سینمایی بدون مجوز صورت گرفته است. همه این حوادث دست به دست هم دادند تا فیلم ایرانی حکم تجدید نظر به فروش بالایی دست پیدا نکند.

به نقل از خبرگزاری ای بی سی مگ محمدامین کریم پور کارگردان فیلم، در این خصوص عنوان کرد:

از میزان اسقبال مردم از فیلم حکم تجدیدنظر راضی نیستم. تصورم این بود که مردم از این فیلم استقبال بیشتری داشته باشند. می توانم دلیل آن را میل جامعه به شادی و خندیدن بدانم. بیشتر مردم جامعه دوست دارند فیلم های کمدی ببینند. دلیل آن هم وجود مشکلات اقتصادی بسیار زیادی است که درگیر این معضلات هستند.

داستان فیلم حکم تجدید نظر

فیلم حکم تجدیدنظر به کارگردانی محمدامین کریم پور و تهیه کنندگی رضا کریمی یک اثر درام اجتماعی است. رضا کریمی علاوه بر تهیه کنندگی، نگارش فیلمنامه این اثر سینمایی را برعهده داشت. او حکم تجدید نظر را بر اساس طرحی از حسین سلیمانی نوشت. فیلم ایرانی حکم تجدید نظر داستان زندگی پسری به نام آرش را روایت می کند که ناخواسته منجر به قتل نامزدش شده است. او به اتهام قتل لیدا نامزدش زندانی شده و محکوم به اعدام است. اما ادعا می کند گناهکار نیست و نزد مادرش قسمی مبنی بر بی گناهیش می خورد. این موضوع باعث می شود، مادرش به همراه چند نفر دیگر تلاش کنند تا برای اثبات بی گناهی آرش مدارک لازم جمع آوری شود.

در خلاصه داستان این فیلم جنایی که به طور رسمی منتشر شده، آمده است که:

حکم تجدید نظر همیشه برای دادگاه نیست. گاهی برای پذیرش واقعیت و تجدید نظر در عقاید و باورهای انسان سخت تر از حکم قصاص است.

در فیلم حکم تجدیدنظر شاهد مطرح شدن موضوعاتی همچون اهدای عضو، قمار و سایت های شرط بندی هستیم. حکم تجدید نظر در کنار روایت قصه ای درام، توانست به خوبی موضوع قمار و سایت های شرط بندی را پوشش بدهد. هرچند از یک جایی به بعد موضوع اصلی فیلم به این حوادث تغییر کرد اما روایت داستان، روایتی قابل قبول بود.

معرفی کارگردان و بازیگران فیلم حکم تجدید نظر

فیلم سینمایی ایرانی حکم تجدید نظر به کارگردانی محمدامین کریم پور به تازگی اکران آنلاین را تجربه کرده است. این فیلم با تعدادی از بازیگران شناخته شده سینما جلوی دوربین رفت. جالب است بدانید که حضور یک خواننده معروف ایرانی در حکم تجدید نظر حواشی زیادی در برداشت. «ژاله صامتی»، «همایون ارشادی»، «زیبا کرمعلی»، «شاهرخ فروتنیان» و «آرش عدل پرور» از بازیگران این فیلم سینمایی هستند. در ادامه مروری بر بیوگرافی کارگردان فیلم و بازیگران اصلی آن خواهیم داشت.

محمدامین کریم پور؛ کارگردان فیلم حکم تجدیدنظر

 • سن: 28 سال
 • آثار مطرح: سازنده ویدیوهای طنز در فضای مجازی

«محمدامین کریم پور» کارگردان حکم تجدید نظر اولین ساخت فیلم بلند را با این اثر تجربه کرد. او از چهره های شناخته شده فضای مجازی است. با ساخت ویدیوهای طنز توانست در آن فضا به شهرت خوبی برسد. در حال حاضر تعداد دنبال کننده های او در اینستاگرام بسیار زیادند و این موضوع باعث درآمدزایی آقای کارگردان شده است.

هنگامی که خبر ساخت فیلم سینمایی او منتشر شد، عده زیادی با آن کار مخالف بودند. آن ها می گفتند او تجربه کارگردانی ندارد و نمی تواند اثر فاخری بسازد. محمدامین کریم پور در سال 1396 نمایش طنزی را بر روی صحنه تئاتر اجرا و کارگردانی کرد. این اجرا بسیار موفق بود و توانست به فروشی حدود 500 میلیون دست پیدا کند.

ژاله صامتی؛ بازیگر فیلم سینمایی حکم تجدیدنظر

 • سن: 49 سال
 • آثار مطرح: آژانس دوستی، این زمینی ها، زیرخاکی، گیلانه، رفیق بد، نیش زنبور، ضد گلوله، دراکولا، تگزاس2، پسرکشی، شیشلیک

«ژاله صامتی» از بازیگران زن مطرح کشورمان است که او را بیشتر با آثار کمدی می شناسیم. با این حال نمی توان حضور او را در فیلم و سریال های درام اجتماعی نادیده گرفت. ژاله صامتی دانش آموخته رشته تئاتر است و فعالیت هنری خود را با فیلم «دت یعنی دختر» ساخته ابوالفضل جلیلی شروع کرد. بازیگر نقش پریچهر در سریال زیر خاکی 1 و 2 که زوج هنری فوق العاده ای را با پژمان جمشیدی ساختند، اکنون یکی از شخصیت های اصلی در حکم تجدید نظر است. شنیده ها حاکی از آنند که خانم صامتی در حال حاضر مشغول بازی در سریال زیرخاکی 3 هستند، که قرار است در نوروز 1401 پخش شود.

همایون ارشادی، بازیگر حکم تجدید نظر

 • سن: 74 سال
 • آثار مطرح: تا ثریا، آسپرین، دل دار، مانکن، طعم گیلاس، واکنش پنجم، رویای خیس، یک عاشقانه ساده، نارنجی پوش، ایتالیا ایتالیا

«همایون ارشادی» بازیگر سرشناس و پیشکسوت کشورمان است که در آبادان متولد شد. او پس از گرفتن دیپلم حدود 11 سال در ایتالیا زندگی کرد. فیلم «طعم گیلاس» اولین اثر هنری او بود که باعث شهرتش شد. سپس با بازی در فیلم «درخت گلابی» ساخته داریوش مهرجویی موفقیت های زیادی کسب کرد. همایون ارشادی تجربه حضور در فیلم های بین المللی فراوانی را دارد. او تا کنون توانسته با کارگردانان مطرح خارجی همچون آلخاندرو آمنابار، کاترین بیگلو و آنتون کوربن همکاری داشته باشد.

زیبا کرمعلی؛ بازیگر فیلم حکم تجدیدنظر

 • سن: 25 سال
 • آثار مطرح: لاتاری، دینامیت

«زیبا کرمعلی» از بازیگران جوان و تازه کار کشورمان است. او در کرج متولد شده و فارغ التحصیل رشته سینماست. زیبا کرمعلی در دبیرستان ابتدا رشته ریاضی فیزیک می خواند. اما به ناگهان تصمیم گرفت تغییر رشته بدهد و در هنرستان مشغول به تحصیل شد. این علاقه او به هنر باعث شد تا او رتبه 8 کنکور سراسری را به دست آورد. زیبا کرمعلی به طور اتفاقی با محمدحسین مهدویان در جلسه نقد و انتقادات فیلم «ماجرای نیمروز» آشنا شد. پس از این آشنایی محمدحسین مهدویان از او برای بازی در فیلم «لاتاری» دعوت کرد.

شاهرخ فروتنیان؛ بازیگر فیلم سینمایی حکم تجدید نظر

 • سن: 65 سال
 • آثار مطرح: مارمولک، گیلانه، کافه ستاره، باغ های کندلوس، چهارشنبه 19 اردیبهشت، هم گناه، خاتون، آنجا همان ساعت

«شاهرخ فروتنیان» بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان است که فعالیت هنری خود را با طراحی صحنه آغاز کرد. او علاوه بر بازیگری در نقاشی هم مهارت دارد. نقاشی را از «آیدین آغداشلو» آموخت و حدود 10 سال مدرس نقاشی بود. مرحوم علی حاتمی او را به سینما معرفی کرد که در ابتدای کار طراحی لباس و صحنه فیلم «تختی» را انجام داد. فیلم سینمایی «شراره» محصول سال 1373 اولین حضور او در سینما بود. شاهرخ فروتنیان همسر «افسانه چهره آزاد» از بازیگران موفق و مطرح زن کشورمان است.

آرش عدل پرور، بازیگر فیلم ایرانی حکم تجدید نظر

 • سن: 31 سال
 • قطعات مطرح: زنگ صدات، تو که نیستی پیشم، گلی، به همه بگو، شاه بیت، آروم قدم بزن، صد ریشتری، دریا، نمی رم، منتظر نباش

«آرش عدل پرور» از خوانندگان شناخته شده کشورمان است که به همراه برادرش مسیح، گروه موسیقی به نام مسیح و آرش «ای پی» راه اندازی کردند. این گروه در ابتدا قطعاتی را به صورت رایگان منتشر می کرد اما پس از گذشت چند سال، با گرفتن مجوزهای لازم توانست آلبوم منتشر کند. آرش عدل پرور اولین بازی خود را در سینما با فیلم ایرانی حکم تجدیدنظر تجربه کرد. انتخاب او به عنوان بازیگر اصلی این فیلم با سروصدای زیادی همراه بود. اما در نهایت محمدامین کریم پور کارگردان فیلم، از انتخاب و حضور او رضایت کامل داشت. گروه موسیقی آرش و مسیح (ای پی) خواندن آهنگ فیلم حکم تجدید نظر را در تیتراژ و بخش میانی فیلم برعهده داشتند.

سایر بازیگران فیلم سینمایی حکم تجدیدنظر عبارتند از:

 • فرید سجادی حسینی
 • گیتی قاسمی
 • احسان امانی
 • مجید یلان

عوامل فیلم سینمایی حکم تجدید نظر

این فیلم محصول سال 1399 است. اما تاریخ پخش فیلم حکم تجدید نظر به آبان ماه 1400 رسید. این فیلم با تلاش عوامل پشت صحنه زیادی در روزهای کرونایی مشغول کار بود. لیست عوامل فیلم حکم تجدیدنظر را در ادامه مشاهده می کنید.

 • کارگردان: محمدامین کریم پور
 • تهیه کننده و نویسنده: رضا کریمی
 • مدیر فیلمبرداری: مرتضی غفوری
 • تدوین: بهران دهقانی
 • طراح صحنه، لباس و گریم: علی عابدینی
 • صدابردار: جواد مقدس
 • مدیر تولید: محمود اتحادی
 • مدیر برنامه ریزی: آرش سجادی
 • مشاور پروژه: آزیتا موگویی
 • عکاس: حبیب مجیدی

جلسه بررسی و نقد فیلم حکم تجدید نظر

فیلم سینمایی حکم تجدید نظر به کارگردانی محمدامین کریم پور و تهیه کنندگی رضا کریمی در تاریخ 23 آبان ماه 1400 اکران شد. عوامل این فیلم روز 21 آذر ماه در فرهنگسرای ارسباران جلسه نقد و بررسی برگزار کردند. در ادامه موضوعات مطرح شده در این جلسه را به نقل از قدس آنلاین می خوانید:

نظر کوروش جاهد، منتقد سینما در خصوص فیلم حکم تجدیدنظر:

وقتی این فیلم را می دیدم ابتدا تصورم بر آن بود که قرار است یک فیلم تلخ در مورد مشکلات و معضلات جامعه را مشاهده کنم. مشکلاتی که همیشه در صفحه اول روزنامه می بینیم و هیچ وقت نگاهشان از این مسئله فراتر نمی رود. اما وقتی کمی از پخش فیلم سینمایی حکم تجدید نظر گذشت، متوجه شدم فیلمساز نگاهی متفاوت و دغدغه مند دارد. این نگاه کاملا در فیلم حس می شد.

محمدامین کریم پور کارگردان فیلم در ادامه این نشست عنوان کرد:

عده زیادی مرا به خاطر انتخاب آرش عدل پرور برای بازی در نقش اول فیلم سرزنش کردند. من دلم می خواست یک بازیگر شناخته شده این نقش را بازی کند. وقتی مخالفت منتقدین را دیدم از انتخاب آرش عدل پرور مطمئن تر شدم. من و آرش از قبل با هم ارتباط دوستانه داشتیم. به نظر من او به خوبی از پس نقش برآمده است.

نظر رضا کریمی تهیه کننده فیلم حکم تجدیدنظر:

رضا کریمی تهیه کننده فیلم در خصوص سکوت منتقدین اظهار تعجب کرد. او معتقد بود بسیاری از منتقدین بعد از تماشای فیلم، نظرشان مثبت بود. اما شاید در شرایطی نبودن که بتوانند از حکم تجدید نظر دفاع کنند. به همین دلیل سکوت کرده و یا حتی بعضی از افراد نظرات مغرضانه مطرح کردند.

سخن پایانی

فیلم سینمایی حکم تجدید نظر به کارگردانی محمدامین کریم پور، چهره مشهور اینستاگرامی ساخته شد. این فیلم به تهیه کنندگی رضا کریمی در تاریخ 23 آبان 1400 به اکران درآمد. در حاضر حکم تجدیدنظر در پلتفرم نماوا و فیلیمو به صورت آنلاین قابل مشاهده است. ما در این مقاله شما را با خلاصه داستان، بازیگران و تیزر رسمی فیلم آشنا کردیم. به نظر شما حضور آرش عدل پرور بازیگر شخصیت اصلی فیلم حکم تجدید نظر به موفقیت آن کمک کرده است؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه های پلازا با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

1. فیلم حکم تجدید نظر کی پخش میشود؟

این فیلم در 23 آبان 1400 اکران شد و اکنون پخش آنلاین آن از پلتفرم نماوا و فیلیمو انجام شده است.

2. فیلم حکم تجدید نظر چقدر فروخت؟

فیلم حکم تجدیدنظر توانست به فروشی حدود 264،438،550 تومان دست پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری ای بی سی مگ، فیلم سینمایی «حکم تجدیدنظر» به کارگردانی محمدامین کریم پور و نویسندگی و تهیه کنندگی رضا کریمی، با پایان مراحل صداگذاری و موسیقی، قرار است برای اولین بار در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر به نمایش در بیاید.

در همین رابطه، از پوستر فیلم سینمایی «حکم تجدید نظر »، که توسط احسان برآبادی طراحی شده، رونمایی شد.

ژاله صامتی، همایون ارشادی، فرید سجادی حسینی، گیتی قاسمی، زیبا کرمعلی، شاهرخ فروتنیان، احسان امانی، آرش عدل پرور و مجید یلان، بازیگران این فیلم هستد.

5757

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا