هنر و سینما

7 فیلم شبیه میان ستاره ای با ماجراهای علمی -تخیلی فلسفی


فیلم میان ستاره ای با اکران در سال 2014 به یکی از بزرگ ترین و تأثیرگذارترین فیلم های کریستوفر نولان تبدیل شد. توانایی او در جلب توجه و درهم شکستن افکار بیننده، در این فیلم کاملا مشهود است. این ماجراجویی درام فضایی روانکاوانه در آینده ای اتفاق می افتد که زمین، غیرقابل سکونت می شود.

یک فیزیکدان ناسا (مایکل کین) راهی را برای فرستادن انسان ها به درون یک کرم چاله در جست وجوی سیاره جدیدی که بتواند محل زندگی جدید بشر باشد، طراحی کرده است. تیم ارسالی، تحت هدایت یک کشاورز و فضانورد سابق ناسا، جوزف کوپر (متیو مک کانهی) است که خانواده خود را رها می کند تا به فضا اعزام شود و فرزندانش بتوانند در دنیایی بهتر، بزرگ شوند. کوپر از یک سو در مأموریت خودش به عنوان یک دانشمند و از سوی دیگر در سفرش به عنوان یک پدر، طیف وسیعی از تجربیات را بررسی می کند و این مسأله، فیلم را احساسی و تأثیرگذارتر می نماید.

این فیلم نولان با داشتن گروهی از بازیگران شامل مک کانهی، کین، آن هاتاوی، جسیکا چستین، کیسی افلک و مت دیمون، اثری احساسی و واقعا لذت بخش است. میان ستاره ای با نظریه های عمیق علمی و احساسات شدید انسانی، بازی می کند و در عین حال، در نوع خود یک داستان علمی تخیلی است که هر وقت به تماشای آن بنشینید شما را به یک ماجراجویی فوق العاده زیبا در زمان و مکانی جذاب می برد. تکرار آن تجربه و یافتن داستان هایی به همان اندازه نفس گیر، دشوار است اما باید بگوییم که قطعا فیلم های علمی تخیلی دیگری هم با نیت و انگیزه مشابه میان ستاره ای ساخته شده اند.

اگر میان ستاره ای را تماشا کرده اید و آن را دوست داشته اید، باید بدانید که هفت فیلم درام علمی تخیلی ماجراجویانه مشابه دیگر وجود دارند که مطمئنا مغز شما را درگیر می کنند و شما را به سفری دور و فراتر از این سیاره محقر می برند. بنابراین کمربند خودتان را ببندید و برای پرواز به سوی فضا آماده شوید.

7. جاذبه (Gravity)

میان ستاره ای

 • کارگردان: آلفونسو کوارون
 • بازیگران: جورج کلونی، ساندرا بولاک، اد هریس
 • تاریخ انتشار: 2013
 • امتیاز راتن تومیتوز: 96 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7٫7 از 10

جاذبه ساخته آلفونسو کوارون، یکی از اضطراب آور ترین فیلم های دهه گذشته است. این فیلم، داستان دو فضانورد به نام های رایان استون (ساندرا بولاک) و مت کوالسکی (جورج کلونی) را دنبال می کند که در یک مأموریت معمولی قرار دارند اما ناگهان همه چیز به هم می ریزد. آن ها که در فواصل دور و در فضا گیر کرده اند، امید اندکی برای بازگشت به زمین دارند. البته یک شانس وجود دارد و آن هم فقط در شرایطی است که یکی از آن ها جان خود را فدای دیگری کند تا منابع بیشتری برای فرد باقی مانده ذخیره شود.

یک فضانورد تنها باقی می ماند و در غم و اندوه و درگیری شدید احساسی در خلاء سرد فضا قرار می گیرد و باید برای زنده ماندن بجنگد. جاذبه از لحاظ بصری، درخشان و از نظر احساسی، تأثیر گذار و یکی از هیجان انگیزترین اجراهای بولاک است و اگر عاشق درام های فضایی هستید نباید این فیلم را از دست بدهید.

6. مریخی (The Martian)

میان ستاره ای

 • کارگردان: ریدلی اسکات
 • بازیگران: مت دیمون، جسیکا چستین، کیت مارا
 • تاریخ انتشار: 2015
 • امتیاز راتن تومیتوز: 91 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 8 از 10

یکی دیگر از نمونه های درخشان فیلم سازی ریدلی اسکات، مریخی با بازی مت دیمون و جسیکا چستین است. هر دوی آن ها در میان ستاره ای هم حضور دارند اما این فیلم علمی تخیلی، اثری کاملا متفاوت است و البته به همان اندازه، تصاویری خیره کننده و داستانی جذاب دارد.

مریخی داستان فضانوردی به نام مارک واتنی (دیمون) را دنبال می کند که تیم فضانوردان، پس از ماموریت، ناخواسته او را روی مریخ تنها رها می کنند. مارک برای زنده ماندن در سیاره سرخ تلاش می کند و مجموعه ای از اتفاقات ناراحت کننده را تجربه می کند که برخی از آن ها خنده دار و برخی دیگر اصلا این گونه نیستند. مریخی از تلاش برای پرورش غذا گرفته تا تماس با زمین، در اصل یک داستان بسیار انسانی برای بقا است که با مفاهیم علمی و جدی زیادی ترکیب شده است. اکشن، طنز و لحظات احساسی زیادی در بطن داستان وجود دارند که این فیلم را به اثری عالی تبدیل می کنند.

5. به سوی ستارگان (Ad Astra)

میان ستاره ای

 • کارگردان: جیمز گری
 • بازیگران: برد پیت، روث نگا، تامی لی جونز
 • تاریخ انتشار: 2019
 • امتیاز راتن تومیتوز: 83 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6٫5 از 10

به سوی ستارگان به کارگردانی، نویسندگی و تهیه کنندگی جیمز گری، برد پیت را در نقش یک فضانورد نشان می دهد. داستان درباره روی مک براید (پیت) است که مأموریت خود را برای یافتن پدرش، کلیفورد مک براید (تامی لی جونز) آغاز می کند که تصور می شود در یک ایستگاه فضایی در مدار نپتون مرده است. کلیفورد در جست وجوی زندگی هوشمند در فضا بود که در نهایت، به تهدیدی برای زندگی روی زمین و کل منظومه شمسی تبدیل می شود. روی باید با او ارتباط برقرار کند و دنیا را نجات دهد.

در این فیلم علاوه بر برد پیت و تامی لی جونز، روث نگا لیو تایلر و دونالد ساترلند هم در نقش هایی برجسته ایفای نقش کرده اند. به سوی ستارگان یک فیلم علمی تخیلی با بسیاری از عناصر مشابه میان ستاره ای و داستان احساسی یک پدر و پسر است و سؤالات وجودی مهمی را بررسی می کند که مطمئنا ذهن شما را به فکر فرو می برد. اگر دوست دارید تصاویری خیره کننده و البته برد پیت را ببینید، این فیلم را تماشا کنید. 

4. آفتاب (Sunshine)

 • کارگردان: دنی بویل
 • بازیگران: کیلین مورفی، کریس ایوانز، میشل یوه
 • تاریخ انتشار: 2007
 • امتیاز راتن تومیتوز: 77 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7٫2 از 10

این فیلم در سال 2007 اکران شد و حداقل در زمینه نظریه های مفهومی، می توانید آن را با میان ستاره ای مقایسه کنید. آفتاب که توسط الکس گارلند، فیلم نامه نویس فیلم های فراماشین و نابودی نوشته شده است، داستان گروهی از فضانوردان بین المللی را دنبال می کند که مأمور می شوند تا با پرتاب یک بار هسته ای به هسته خورشید، این ستاره در حال مرگ را احیا کنند اما مانند اکثر حوادثی که در چنین طرح هایی اتفاق می افتد، همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود.

در این فیلم، بازیگرانی مانند کیلین مورفی، کریس ایوانز، رز بایرن، میشل یوه، کلیف کرتیس، تروی گریتی، هیرویوکی سانادا، بندیکت وانگ و چیپو چونگ حضور دارند. آفتاب به کارگردانی دنی بویل، از جنبه های علمی تخیلی، جلوه های بصری منحصر به فرد و داستانی بسیار بالغ و غنی برخوردار است. این فیلم فقط درباره یک فرد نیست که سعی می کند جهان را نجات دهد، بلکه در این روایت، گروهی از افراد از سراسر جهان، آن چه را که باید انجام دهند انجام می دهند. آفتاب، بسیار خوش ساخت و لذت بخش است. 

3. ماه (Moon)

 • کارگردان: دانکن جونز
 • بازیگران: سم راکول، کوین اسپیسی، کارا اسکودلاریو
 • تاریخ انتشار: 2009
 • امتیاز راتن تومیتوز: 90 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7٫8 از 10

ماه فیلمی است که قوانین را زیر پا می گذارد. این فیلم یک درام فضایی است اما عناصری ترسناک و هیجان انگیز و روان شناختی دارد که این اثر محصول 2009 را به یک کلاسیک تأثیر گذار تبدیل کرده اند. مهم تر از همه، روایت این فیلم علمی تخیلی، کاملا غیر معمول است. فیلم، داستان پنج یا شش شخصیت را دنبال می کند اما بر روی دو نفر از آن ها، سم بل فضانورد (سم راکول) و همراه رباتش، گرتی (با صدای کوین اسپیسی) متمرکز است. بل در آینده ای نزدیک، کارمند بخش انرژی در یک شرکت بزرگ انرژی است که نیروی پاک از ماه استخراج می کند. بل در یکی از مراحل معمول کار خود و هنگام رانندگی با وسیله اش در ماه، دچار یک تصادف تقریبا کشنده می شود. هنگامی که او بهبود می یابد، چیزهای اطرافش دیگر مانند گذشته نیستند.

لو دادن جزئیات بیشتر طرح، هیجان تماشای فیلم را از بین می برد. بنابراین وارد این موضوع نمی شویم. تنها چیزی که می توانیم بگوییم این است که این داستان، اولین تجربه کارگردانی دانکن جونز، فیلم ساز بریتانیایی بود که به ساخت عناوین محبوب و جذاب دیگری مانند کد منبع (2011)، وارکرافت (2016) و بی صدا (2018) شهرت دارد. اگر میان ستاره ای را دوست دارید، این فیلم را هم تماشا کنید. 

2. فراموشی (Oblivion)

 • کارگردان: جوزف کازینسکی
 • بازیگران: تام کروز، اولگا کوریلنکو، مورگان فریمن
 • تاریخ انتشار: 2013
 • امتیاز راتن تومیتوز: 53 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7 از 10

اگر میان ستاره ای را دوست دارید و طرفدار فیلم های علمی تخیلی دهه ی 70 میلادی هستید، فراموشی باید گزینه بعدی لیست شما باشد. این فیلم به کارگردانی جوزف کازینسکی بر اساس رمان گرافیکی منتشر نشده این کارگردان با همین نام ساخته شده است و در آن، تام کروز در نقش اصلی در کنار بازیگرانی مانند اولگا کوریلنکو، آندریا ریسبورو، مورگان فریمن و نیکولای کاستر والداو قرار دارد. داستان در سال 2077 اتفاق می افتد، زمانی که زمین توسط موجودات بیگانه ای به نام اسکاونجرها نابود شده است و بشر مجبور به نقل مکان به تایتان، بزرگ ترین قمر زحل می شود.

جک هارپر (کروز)، یک تکنسین است که به زمین فرستاده می شود تا پهپادهایی را که برای مبارزه با بازماندگان اسکاونجر ها استفاده می شود تعمیر کند. هارپر با سقوط یک فضاپیما روبه رو می شود و جان یک نفر را نجات می دهد اما توسط اسکاونجر ها اسیر می گردد و پس از آن، باید برای زنده ماندن در برابر تهدید بیگانه ای که به تازگی ظهور کرده است بجنگد. اگرچه این فیلم ممکن است مشابه میان ستاره ای به نظر نرسد اما چشم اندازی از آینده زمین و نسل بشر در فضا های دور است که در آن جا، مردم باید خود را از شر بیگانگان نجات دهند. به همین دلیل، فراموشی یکی از بهترین پیشنهادات ما برای طرفداران میان ستاره ای است. 

1. تلقین (Inception)

 • کارگردان: کریستوفر نولان
 • بازیگران: لئوناردو دی کاپریو، جوزف گوردون لویت، تام هاردی
 • تاریخ انتشار: 2010
 • امتیاز راتن تومیتوز: 87 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 8٫8 از 10

تلقین یکی دیگر از آثار قابل توجه کریستوفر نولان است و همین دلیل، کافی است تا این فیلم علمی تخیلی در این لیست قرار بگیرد. اگر دلایل بیشتری می خواهید، باید گفت که تلقین بازیگران ستاره ای از جمله لئوناردو دی کاپریو، کن واتانابه، جوزف گوردون لویت، ماریون کوتیار، الیوت پیج، تام هاردی، دیلیپ رائو، کیلین مورفی، تام برنگر و مایکل کین دارد.

داستان در دنیایی تخیلی دنبال می شود که در آن، دومینیک کاب (دی کاپریو)، یک دزد حرفه ای است که با نفوذ در ضمیر ناخودآگاه افراد، اطلاعات آن ها را می دزدد. یکی از اهداف وی، یک تاجر ژاپنی بود که به کاب فرصتی می دهد تا سابقه مجرمانه خود را در ازای کاشتن یک ایده در ذهن یک فرد دیگر از طریق تلقین، حذف کند. البته این امر با پیامدهای ناخوشایند زیادی همراه است. این فیلم، بسیار روانکاوانه و حاوی تصاویری چشم گیر و اکشنی نوآورانه است و این دقیقا همان چیزی است که باید از یک فیلم علمی تخیلی عالی انتظار داشته باشید.

منبع: collider

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا