علمی و پزشکی

درمان درد انگشتان پا در طب سنتی

درد سیاتیک یکی از دردهای آزاردهنده است که از کمر شروع می شود و تا باسن، پشت ران و ساق پا احساس می شود. درد در این عصب ناگهانی شروع می شود اما در موارد خفیف با مرور زمان و مراقبت صحیح بهتر می شود. البته در برخی بیماران درد سیاتیک ممکن است به قدری شدید باشد که درمان آن نیازمند جراحی باشد.

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص مغز و اعصاب مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره مغز و اعصاب

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص استخوان و مفاصل مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره استخوان و مفاصل

عصب سیاتیک از نخاع شروع شده و از لگن شما عبور کرده سپس از باسن نیز می گذرد و بعد منشعب شده و وارد هر دو پا می شود. این عصب می تواند خود را به صورت یک درد متوسط تا شدید در کمر، باسن و پاها نشان دهد. همچنین ممکن است در این مناطق احساس ضعف یا بی حسی کنید. اگر آسیب جدی به این عصب یا ناحیه های مرتبط با آن وارد شود، درد آن را حس خواهید کرد. حدود 40 درصد از افراد در برخی از دوره های زندگی خود به این بیماری مبتلا می شوند که با افزایش سن خطر ابتلا به آن نیز بیشتر می شود.

 اگر می خواهید بدانید سیاتیک چیست و چه علائمی دارد و چگونه باید آن را درمان کنید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

سیاتیک چیست؟

سیاتیک به انگلیسی معادل Sciatica و بزرگترین عصب در بدن انسان است که از باسن و پشت ران در یک خط راست به زانو می رسد. عصب سیاتیک در قسمت زانو به دو شاخه تقسیم می شود که تی بال و عصب پروانه یا پرونئئال نام دارند. عصب پرونئال هم به دو عصب پرونئال سطحی و پرونئال عمقی تقسیم می شود.

 • عصب پرونئال سطحی حسی که به سمت پوست می رود و حس جلوی پای انسان را تامین می کند.
 • عصب پرونئال عمقی که به سمت عضلات جلوی ساق پا می رسد. ب

به این ترتیب حرکاتی نظیر راه رفتن و ایستادن با عصب سیاتیک و  شاخه های انتهایی آن صورت می گیرد.

سیاتیک در سمت راست قرار دارد یا سمت چپ؟

خیلی از افراد از با درد یک سمت از بدن به پزشک مراجعه می کنند و با هراس زیادی که از دردهای سیاتیک دارند می پرسند رگ سیاتیک کجاست؟ سیاتیک پای راست چیست یا برای درمان سیاتیک پای چپ چه کار کنیم؟

اما در واقع عصب سیاتیک هم در سمت راست بدن و هم در سمت چپ بدن قرار دارد. علت اینکه برخی از افراد در یک قسمت از اندام تحتانی درد احساس می کنند این است که فتق دیسک دارند و علائم دیسک کمر در آن ها یک طرفه است و گرنه در هر دو سمت بدن عصب سیاتیک از کمر تا پشت ساق پا کشیده شده و می تواند موجب ایجاد درد و ناراحتی شود.

نوشته های مشابه

 • انواع روش های درمان درد سیاتیک در بارداری (پای چپ و راست)

  1401-06-01

 • سیاتیک چیست و چه علائمی دارد؟ 6روش معجزه آسا درمان سیاتیک

  1400-02-30

سیاتیک یک رگ است یا عصب؟

درد سیاتیک یکی از دردهای رایجی است که خیلی از افراد درگیر آن می شوند. اما واژه های رگ سیاتیک گردن و رگ سیاتیک کمر از واژه های مصطلح اما اشتباه هستند که به طور مکرر آن ها را می شنویم. واقعیت این است با اینکه از واژه رگ سیاتیک استفاده می کنیم اما این واژه اشتباه است و عصب سیاتیک درست است زیرا کارکرد رگ و عصب با هم متفاوت است و سیاتیک یک عصب است.

در اصطلاح پزشکی، رگ به لوله های توخالی گفته می شود که مسئول انتقال خون از قلب به اندام ها یا برعکس هستند. اما وقتی نام عصب به میان می آید باید بدانید وظیفه ای متفاوت دارد. عصب توپر است و مسئول انتقال پیام عصبی از مغز به اندام ها یا برعکس است.

علائم آسیب عصب سیاتیک

وقتی رگ سیاتیک تحت فشار قرار بگیرید، علائمی مانند ضعف عضلانی و بی حسی، احساس سوزش در کف پا و کمر مشاهده می شود که در اغلب موارد زندگی عادی را با اختلال مواجه می کند.

اگر دردی را در ناحیه ی کمر و باسن خود تجربه می کنید، به طور معمول می تواند، نشانه ای از آسیب به این عصب باشد. درد بارزترین و رایج ترین علامت این بیماری است، با این حال علائم دیگر که شامل موارد زیر می باشد، نیز ممکن است دیده شود:

 • درد شما با حرکت ممکن است، شدیدتر شود.
 • در پاها بی حسی و ضعف خواهید داشت که در موارد شدیدتر ممکن است احساس و یا حرکت در پاهای خود را از دست بدهید.
 • احساس سوزن سوزن یا گز گز دردناک در پا یا انگشتان پا نیز ممکن است، داشته باشید.
 • بی اختیاری یا عدم توانایی در کنترل مثانه و روده نیز یکی از علائم آسیب عصب سیاتیک است که البته بسیار نادر است و در صورت مشاهده باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد.

علت ابتلا به سیاتیک چیست؟ 4 دلیل رایج بروز سیاتیک

شرایط مختلفی که ستون فقرات شما را درگیر می کند و به اعصابی که در امتداد پشت شما قرار دارد، آسیب وارد کند مانند افتادن از ارتفاع یا تومورهای عصب نخاعی می تواند سیاتیک را به دنبال داشته باشد. در ادامه تعدادی از شرایطی که می تواند آسیب به این عصب و تحریک آن را به همراه داشته باشد شرح داده شده است.

1. سیاتیک به علت دیسک های بیرون زده

مهره ها یا استخوان های نخاع شما توسط غضروف از یکدیگر جدا می شوند که یک ماده ی ضخیم و شفاف هستند و انعطاف پذیری حین حرکت را برای شما تأمین می کنند. زمانی که این غضروف ها آسیب ببینند دیسک  کمر بیرون زده و می تواند عصب سیاتیک شما را تحریک یا فشرده کرده و در نتیجه باعث درد و بی حسی کمر شما شود. طبق گزارش ها، 1 تا 5 درصد افراد در سراسر دنیا دچار کمر درد ناشی از لیز خوردن و بیرون زدن دیسک، می شوند.

2. سیاتیک به دلیل تنگی کانال نخاعی

مشخصه اصلی این دلیل، تنگی غیرطبیعی کانال تحتانی نخاع شما است. به دلیل تنگی و باریک بودن، فشار به نخاع و ریشه های عصب سیاتیک وارد شده و موجب درد در ناحیه کمر شما می شود.

3. سیاتیک و اسپوندیلولیستیز (Spondylolisthesis)

زمانی که یک مهره به سمت دیگری امتداد می یابد، استخوان نخاعی گسترش یافته و موجب آسیب به این عصب می شود. برای درمان زود سیاتیک در این مورد باید سریعاً به پزشک متخصص استخوان و مفاصل مراجعه کرده و خود را تحت درمان قرار دهید.

4. سندرم (Piriformis) در سیاتیک

این سندرم نوعی اختلال عضلانی است که در آن عضله گلابی شکل به طور غیرارادی منقبض یا سفت می شود و عصب سیاتیکی شما را تحریک کرده و درد را برایتان به همراه می آورد. عضله گلابی شکل قسمت تحتانی ستون فقرات را به استخوان ران متصل می کند که با سفت شدن به عصب فشار وارد می کند. زمانی که به مدت زیادی می نشینید، زمین بخورید یا تصادف کنید سندرم Piriformis را تشدید خواهید کرد.

عوامل دیگری که به عنوان ریسک فاکتورهای ایجاد درد سیاتیک شناخته می شود شامل موارد زیر است.

 • بالا رفتن سن که موجب تغییرات آرتروزی و فرسودگی دیسک و در نهایت فشار عصب سیاتیک می شود.
 • اضافه وزن موجب ایجاد فشار روی رگ سیاتیک و ایجاد درد در آن می شود.
 • سبک زندگی و شغل هایی که افراد را مجبور می کند به مدت طولانی پشت میز بنشینند، اجسام سنگین بلند کنند یا به مدت طولانی رانندگی کنند.

برای درمان سیاتیک و جلوگیری از عود مجدد آن لازم است در کنار دارو و استراحت از فیزیوتراپی و ورزش درمانی یا هر روش دیگر مطابق نظر دکتر سیاتیک استفاده شود.

درد سیاتیک چقدر طول میکشد؟

مدت زمان طول کشیدن درد عصب سیاتیک در حاد یا مزمن بودن آن تاثیرگذار است. سیاتیک حاد در عرض 4 تا 6 هفته بهبود پیدا می کند درحالی که طولانی تر شدن این زمان منجر به مزمن شدن درد می شود. در این حالت که معمولاً درد شدید و طاقت فرساست، لازم است درمان های پزشکی تخصصی برای بیمار مورد استفاده قرار بگیرد.

کسانی که فرصت کافی برای مراجعه ی حضوری به متن ندارند، می توانند از طریق وب سایت پذیرش24 از دکتر مغز و اعصاب آنلاین وقت بگیرند و سوالات خود را از پزشک مورد نظر بپرسند.

چگونه علت درد سیاتیک را تشخیص دهیم؟

علائم و دلایل سیاتیک در هر فرد متفاوت است و به شرایط ایجاد کننده آن بستگی دارد.برای تشخیص این بیماری ابتدا پزشک سابقه پزشکی شما را بررسی خواهد کرد که آیا اخیراً آسیب دیده اید؟ خصوصاً در ناحیه ای که احساس درد دارید. علاوه بر این سؤالاتی در مورد اینکه چه مواردی درد شما را تسکین داده و یا آن را تشدید می کند و این درد از کجا و چگونه آغاز شده است، نیز ممکن است از شما بپرسد.

پزشک برای تشخیص علت درد در بیمارانی که با درد کمر و انتشار آن در پاها احساس ناتوانی و ضعف می کنند آن ها را معاینه می کند.

در معاینه فیزیکی قدرت عضلات و رفلکس شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین ممکن است پزشک از شما درخواست کند تا برخی حرکات کششی یا خاص را انجام دهید تا تشخیص دهد که با کدام فعالیت درد شما بیشتر خواهد شد. بدین منظور پزشک از بیمار می خواهد حرکت زیر را انجام دهد.

بیمار باید روی انگشتان یا روی پاشنه پا راه برود، همچنین چمباتمه بزند و سعی کند از این حالت بلند شود تا میزان فشار وارد شده روی عصب سیاتیک مشخص شود.

یکی دیگر از شیوه های ارزیابی وضعیت جسمانی بیمار به این صورت است که بیمار به پشت روی تخت دراز بکشد و پزشک یکی از پاهای او را بلند کند. درصورتی که درد کمر و پاها ناشی از آسیب عصب سیاتیک باشد، با انجام این حالت درد تشدید می شود.

بعد از معاینه فیزیکی بیمار، لازم است از آزمایش های تشخیص دقیق هم استفاده شود. عکسبرداری رادیولوژی و تصویربرداری MRI بهترین شیوه ها برای تشخیص علت درد سیاتیک هستند.

تصویربرداری به پزشک اجازه می دهد تا با مشاهده ستون فقرات شما علت سیاتیک را تشخیص داده و راه های مناسب درمان را اعمال کند. اشعه ایکس ستون فقرات ، ام آر آی و سی تی اسکن رایج ترین تصویربرداری است که برای تشخیص آسیب این عصب مورد استفاده قرار می گیرد.

متخصص شما ممکن است میلوگرام CT برای شما تجویز کند که طی آن یک رنگ خاص به ستون فقرات شما تزریق شده و به پزشک کمک می کند تا تصاویر واضح تری از نخاع و اعصاب شما مشاهده کند.

روش های درمان سیاتیک

هدف از درمان سیاتیک کم کردن درد و افزایش دامنه حرکتی بیمار است. به همین دلیل شیوه های مختلفی برای درمان سیاتیک مورد استفاده قرار می گیرد. موارد زیر بهترین شیوه های درمانی برای سیاتیک است.

با تشخیص آسیب دیدگی این عصب، پزشک راه های درمان را برای شما در نظر خواهد گرفت و نکاتی را برای تسکین درد و درمان این بیماری به شما گوشزد خواهد کرد.

شما باید تا آنجایی که ممکن است به فعالیت های روزمره خود ادامه دهید. دراز کشیدن در رختخواب یا پرهیز از فعالیت های روزانه می تواند وضعیت شما را بدتر کند.

1. دارو درمانی برای درد سیاتیک

داروهایی که برای درمان درد عصب سیاتیک مورد استفاده قرار می گیرد شامل داروهای غیر استروئیدی و شل کننده های عضلانی هستند.

داروهای غیر استروئیدی سیاتیک

داروهای غیر استروئیدی به میزان موثری موجب کاهش تورم و التهاب می شوند. بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک مسکن ضد التهاب و غیر استروئیدی (NSAID)  مانند آسپرین، ناپروکسن، ایبوپروفن است. با اینکه برخی از افراد از این داروها بدون نسخه پزشک استفاده می کنند، توصیه می شود حتماً تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید، زیرا ممکن است داروی آسپرین در برخی از افراد منجر به زخم و خونریزی شود.

داروهای شل کننده عضلات برای درد سیاتیک

داروهای شل کننده عضلات  مانند متوکاربامول باکلوفن و تیزانیدین باعث می شوند میزان فشاری که عضلات به عصب سیاتیک وارد می کند کم شود و درد و ناراحتی کمتر شود.

در مواردی که داروهای غیر استروئیدی  و شل کننده های عضلانی نمی تواند درد را تسکین دهد، پزشک از مسکن قوی برای درد سیاتیک استفاده می کند. همچنین داروهای ضد تشنج مانند گاباپنتین و پرگابالین که انتقال درد به نخاع را کم می کند هم در درمان درد سیاتیک مورد استفاده قرار می گیرد.

اما نکته ی با اهمیت این است که این داروها هم باید تحت نظر پزشک مصرف شوند، زیرا مصرف خودسرانه و کاهش انتقال درد ممکن است در آینده عوارضی مانند فلج برای بیمار ایجاد کند.

بهترین آمپول برای درد سیاتیک چیست؟

اگر به دنبال زدن امپول به عصب سیاتیک هستید؛ تزریق کورتیکواستروئید ها در اطراف ریشه عصبی می تواند التهاب و درد اعصاب تحریک شده را از بین ببرد. البته با توجه به اینکه کورتون ها عوارض جانبی زیادی دارند، لازم است تزریق ها پشت سر هم و در یک بازه ی زمانی طولانی نباشد.

پماد برای درد سیاتیک

برای تسکین درد خود از پمادهای موضعی مانند متیل سالیسیلات، منتول، سالاسیلات ترولامین، کپسایسین و کانابیدیل (CBD) می توانید استفاده کنید. اما توصیه می کنم قبل از استفاده از هر دارویی حتماً با پزشک خود مشورت کرده و طبق دستور اقدام کنید.

2. درمان خانگی سیاتیک

 • تسکین درد سیاتیک با کمپرس سرد: شما می توانید از کیسه های یخ موجود در بازار خریداری کنید یا حتی از بسته های سبزیجات منجمد استفاده کنید. کیسه یخ یا بسته سبزیجات منجمد شده را در حوله ای بپیچید و به مدت 20 دقیقه، چندبار در روز روی قسمت آسیب دیده بگذارید که به کاهش تورم و تسکین درد شما کمک خواهد کرد.
 • کمپرس گرم: از کیسه های آبگرم یا پدهای گرم نیز می توانید استفاده کنید. توصیه می کنیم که برای کاهش تورم در چند روز اول از یخ استفاده کنید و بعد از دو یا سه روز از روش کمپرس گرم استفاده کنید. اگر همچنان درد دارید بهتر است از هر دو کمپرس سرد و گرم به ترتیب به مدت چند روز از هرکدام استفاده کنید.
 • کشش آرام کمر: کشش آرام کمرتان نیز می تواند مفید باشد. برای یادگیری حرکات کششی مؤثر در درمان سیاتیک از فیزیوتراپیست یا یک مربی آموزش دیده کمک بگیرید. انواع ورزش برای درمان سیاتیک مانند یوگا وجود دارد که شما می توانید از آن ها برای تسکین درد خود بهره مند شوید. البته برای استفاده از حرکت بهتر است حتماً با متخصص خود مشورت کنید.
 • ورزش منظم: هرچه بیشتر فعالیت کنید، اندورفین بیشتری از بدن شما آزاد می شود. اندورفین مسکنی است که توسط بدن ساخته می شود. بهتر است با فعالیت های سبک و بدون خطر مانند شنا و دوچرخه ثابت، شروع به ورزش برای درمان سیاتیک کنید. با کاهش درد یک برنامه ورزشی منظم شامل ورزش های هوازی و تمرینات قدرتی برای خود تنظیم کنید. یک برنامه کامل بدین صورت می تواند خطر ابتلا به مشکلات و درد کمر را در آینده کاهش دهد.
 • درمان سیاتیک با سرکه سیب: حدود یک ساعت قبل از خواب، به یک سطل آب گرم، مقداری سرکه سیب و یک فنجان نمک را خوب با یکدیگر مخلوط کنید. سپس پاهایتان را به مدت 10 تا 15 دقیقه در این ظرف قرار دهید و بعد آن ها را با حوله خشک کنید. توجه داشته باشید که پاها در تمام طول شب باید گرم بمانند. همچنین صبح روز بعد، هرگز با پای برهنه روی زمین نایستید یا راه نروید. با تکرار 3 تا 4 مرتبه در هفته به دلیل خاصیت ضدالتهابی سرکه سیب، کاهش چشمگیری در درد خواهید داشت.

3. طب مکمل برای درمان سیاتیک

طب مکمل یا پزشکی جایگزین به سرعت در حال رشد بوده و هر روز به محبوبیت آن افزوده می شود. تعدادی از روش های درمانی برای سیاتیک در این طب وجود دارد که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

 • طب سوزنی یکی از راه های درمان است که یک متخصص می تواند برای شما انجام دهد و با وارد کردن سوزن در نقاط اصلی بدن شما تأثیر بگذارد که این روش بدون درد نیز می باشد.
 • گاهی هیپنوتیزم یک ذهن آرام و متمرکز برای شما فراهم می کند که می تواند پیام های تسکین درد برای این آسیب را از مغز شما صادر کند.
 • ماساژ درمانی یکی از روش های عالی است که برای کاهش فشار و درد بسیار مؤثر عمل می کند.

4. درمان سیاتیک با ورزش

ورزش کردن یک شیوه موثر و بدون عارضه برای درمان عصب سیاتیک پای چپ و راست است. بهترین ورزش برای دیسک کمر و سیاتیک پیاده روی و انجام دادن حرکات کششی سبک برای تقویت عضلات است. همچنین یوگا و پیلاتس به عنوان بهترین ورزش سیاتیک شناخته می شوند و  تا حدی زیادی دردهای ناشی از سیاتیک خفیف را کاهش می دهند.

5. چگونگی درمان درد عصب سیاتیک با جا انداختن

یکی از روش هایی که دکتر ارتوپد یا فیزیوتراپیست برای درمان درد عصب سیاتیک به کار می برد جا انداختن عصب سیاتیک است. در این روش به استخوان ها و بافت های اطراف عصب با دست فشار وارد می شود تا درد کاهش پیدا کند. البته مشخص است که این روش برای همه افراد مناسب نیست و حتی در برخی افراد با ایجاد فشار مضاعف ممکن است درد تشدید شود.

پس به هیچ وجه از این روش خودسرانه استفاده نکنید و انجام آن را به پزشک بسپارید. موارد زیر تمرین ها و وضعیت های مناسب جا انداختن رگ سیاتیک است.

 • تمرین 1: بیمار روی یک تخت نرم دراز بکشد و هر دو پا را دراز کند و کمی به جلو خم شود. به طوری که بتواند با انگشتان دست، انگشتان پا را لمس کند.
 • تمرین 2: بیمار دستان خود را روی باسن بگذارد و وزن خود را روی یک سمت بدن قرار دهد و آن پا را خم کند. در همین وضعیت پای مقابل باید صاف باشد. این حرکت باید به تناوب بین پاها تا ده مرتبه تکرار شود.
 • تمرین 3: بیمار باید صاف بایستد و دستان خود را روی باسن بگذارد. سپس از کمر کمی به سمت جلو خم شود و بعد از چند ثانیه به عقب خم شود. میزان خم شدن باید کم کم بیشتر شود.

5. درمان سیاتیک با فیزیوتراپی

یکی دیگر از شیوه هایی که درد سیاتیک پای راست و چپ را از بین می برد، فیزیوتراپی است. متخصص فیزیوتراپی برای از بین بردن درد در بیماران یک برنامه ی منظم و دقیق برای انجام حرکات ورزشی تعیین می کند و بیمار را مکلف می کند تا از آن برنامه پیروی کند. به این ترتیب حرکات ورزشی که با کمک متخصص فیزیوتراپی انجام می شود میزان فشار عصب سیاتیک را کم می کند و عضلات را قوی می کند، در نتیجه درد عصب سیاتیک از بین می رود.

6. درمان سیاتیک با جراحی

جراحی درمان قطعی سیاتیک است و در موارد سیاتیک مزمن که درد بسیار شدید باشد مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع پزشکان  ابتدا از روش های دارویی و غیر تهاجمی استفاده می کنند و درصورتی که این روش ها نتواند درد را از بین ببرد، جراحی را به عنوان آخرین گزینه ی درمانی در نظر می گیرند.

به طور مثال در مواقعی که درد رگ سیاتیک منجر به از دست رفتن کنترل روده و معده شود، لازم است جراحی در اولین فرصت انجام شود.

جراحی عصب سیاتیک به دو روش زیر انجام می شود. انتخاب نوع روش جراحی بستگی به نظر جراح  وضعیت بیمار دارد.

جراحی دیسککتومی عصب سیاتیک

در مواردی که علت درد سیاتیک پای چپ یا راست بیرون زدگی دیسک یا خار استخوان باشد، پزشک برای از بین بردن درد، دیسک را از محل خارج می کند تا فشار وارد شده به عصب سیاتیک کم شود و علائم از بین برود.

جراحی لامینکتومی عصب سیاتیک

لامینا بخشی از استخوان است که نخاع را می پوشاند. برخی مواقع جراح برای از بین بردن درد لامینا یا بافت های دیگری که ممکن است به رگ سیاتیک فشار می آورد خارج می کند.

پیشگیری از سیاتیک

مراحل زیر به پیشگیری یا بروز مجدد سیاتیک کمک می کند:

 • تقویت عضلات کمر و میان تنه کلید اصلی سلامتی کمر و ستون فقرات شما است. بنابراین به طور مرتب و با برنامه ریزی ورزش کرده و آن را تقویت کنید.
 • اگر ساعات زیادی در روز حالت نشسته دارید، اطمینان حاصل کنید که صندلی شما استاندارد بوده و به خوبی از کمر و پشت شما مراقبت می کند.
 • به حرکات خود دقت داشته باشید، به خصوص زمانی که اشیا سنگین برمی دارید، به درستی بلند شوید تا کمترین فشار به کمر و عصب های شما وارد شود.

درد سیاتیک چه مدت طول می کشد؟

سیاتیک حاد و مزمن بین یک تا دو هفته ممکن است، طول بکشد و غالباً طی چند هفته برطرف می شود. اما بعد از کاهش درد ممکن است احساس بی حسی در پاها داشته باشید که کاملاً طبیعی است. همچنین چندین مرتبه در سال نیز ممکن است دچار درد در این ناحیه شوید.

اگر سیاتیک شما مزمن شود، بدین معنی است که این درد به طور منظم وجود دارد و یک بیماری مادام العمری خواهد بود. در صورت مزمن شدن به درمان پاسخ خوبی نخواهد داد اما شدت درد آن کمی کاهش می یابد.

سیاتیک چه تفاوتی با کمر درد دارد؟

زمانی که درد شما ناشی از آسیب یا تحریک عصب سیاتیک باشد، از پشت کمر شروع و به سمت پاها حرکت می کند، اما درد ناشی از کمر درد در همان ناحیه کمر باقی می ماند، اما در مواقعی نیز ممکن است دلیل دردها تشخیص داده نشود. بنابراین بهتر است در صورت مشاهده هر گونه درد در ناحیه کمر خود به متخصص مراجعه کنید.

تغییر سبک زندگی بیماران مبتلا به سیاتیک چگونه باید باشد؟

با بروز اولین علائم دیسک کمر و سیاتیک و در مراحلی که هنوز درد تشدید نشده است، خیلی از بیماران می پرسند چگونه درد سیاتیک را کاهش دهیم و از شدید شدن آن جلوگیری کنیم. اولین و سر راست ترین پاسخ تغییر دادن سبک زندگی است. اگر می خواهید بدانید چه چیزی برای سیاتیک خوب است باید موارد زیر را رعایت کنید.

 • اگر مجبور هستید به مدت طولانی یک جا بنشینید، سعی کنید هر 50 دقیقه یک بار تغییر وضعیت دهید یا چند قدم راه بروید.
 • از رژیم غذایی مناسب که فاقد شکر، اسید چرب ترانس، کلسترول باشد استفاده کنید و در عوض آن ماهی، سبزیجات و میوه را جایگزین کنید.
 • محلول نمک اسپوم می تواند عضلات را آرام کند و میزان درد عصب سیاتیک را کاهش دهد.
 • در مراحل اولیه بیماری از مسکن هایی که بدون نسخه می توانید از داروخانه تهیه کنید، مصرف نمایید.

چه چیزهایی برای سیاتیک مضر است؟

پوشیدن شلوار یا دامن تنگ که باعث فشار روی عصب سیاتیک شود می تواند دردهای شدیدی را ایجاد کند.  پس اگر می خواهید از بروز درد سیاتیک پیشگیری کنید باید لباس تنگ را کنار بگذارید. همچنین پوشیدن کفش های پاشنه بلند به دلیل فشاری که به کمر و لگن وارد می کند موجب ایجاد درد و ناراحتی در عصب سیاتیک می شود. پس خانم ها به خصوص در دوران بارداری  نباید از کفش پاشنه بلند استفاده کنند.

کسانی که درد سیاتیک دارند چگونه باید بخوابند؟

با توجه به اینکه درد سیاتیک شدید است و ممکن است بر کیفیت خواب فرد تاثیر بگذارد، بهتر است کسانی که مبتلا به این درد هستند، نحوه صحیح خوابیدن را یاد بگیرند. بیمار برای تسکین درد سیاتیک پای راست و چپ باید به حالت جنینی یا به صورت طاق باز به پشت بخوابد. این وضعیت باعث می شود فشار داخل کانال نخاعی به کمترین حد برسد و درد عصب سیاتیک کم شود.

چرا بارداری بر درد عصب سیاتیک تاثیر دارد؟

بارداری با بزرگ شدن جنین و اضافه وزن همراه است. در نتیجه ممکن است خانم باردار به سندرم پیریفورمیس مبتلا شود و عضلات باسن منقبض شود. با منقبض شدن عضلات باسن درد سیاتیک تشدید می شود و حرکات فرد را محدود می کند.

رگ سیاتیک گردن کجاست؟

همانطور که گفتیم عصب سیاتیک در ستون فقرات کمر قرار دارد و فتق دیسک باعث می شود ریشه های عصب تحت فشار قرار بگیرد و منجر به التهاب آن شود. اما برخی از افراد مبتلا به سیاتیک، بعد از مدتی درگیر دردهای گردن هم می شوند.

درصورتی که گردن درد یا کمر داشته باشید ممکن است عصب شما تحریک شده باشد یا تحت فشار قرار گرفته باشد که عضلات بدن را بیحس و سوزن سوزن می کند.

آیا سیاتیک و درد بیضه ربطی به هم دارند؟

در مردان درد بیضه به علت هیدورول، التهاب یا پیچ خوردگی بیضه یا مواردی نظیر آن ایجاد می شود و داخل کشاله ران گسترش پیدا می کند. درد سیاتیک هم از کمر شروع می شود و در ران و ساق پا گسترش پیدا می کند اما معمولاً علت مستقیم درد بیضه نیست.

کمبود کدام ویتامین باعث دردناک شدن سیاتیک می شود؟

ویتامین B12 با تولید غلاف چربی در سلامت اعصاب نقش دارد. به همین دلیل در افراد بالای 60 سال که کمبود ویتامین B12 دارند، علائم سیاتیک بروز می کند. همچنین افراد مبتلا به دیابت که متفورمبن مصرف می کنند هم به دلیل سوء جذب B12 در معرض ابتلا به سیاتیک هستند.

تاثیر متوکاربامول برای سیاتیک چگونه است؟

متوکاربامول نوعی دارو شل کننده عضلات است که باعث می شوند میزان فشاری که عضلات به عصب سیاتیک وارد می کند کم شود و درد و ناراحتی کمتر شود.

اگر سیاتیک درمان نشود چه می شود؟

بیماری سیاتیک باید به موقع درمان شود تا وخیم شدن اوضاع بیمار و آسیب به کمر و باسن جلوگیری شود. همچنین درصورت عدم توجه به درمان سیاتیک، ممکن است آسیب های عصبی به حدی شدید شود که دیگر داروی مسکن نتواند دردهای ان را تسکین دهد.

سیاتیک مربوط به کدام دکتر است؟

کسانی که درد و ناراحتی در پا و کمر دارند یا احساس می کنند پاهایشان مور مور می شود یا احساس تیرکشیدن در پا دارند، بهتر است برای تشخیص دقیق علت آن به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنند. درصورتی که درد و ناراحتی مربوط به عصب سیاتیک باشد، مداخلات درمانی متناسب با میزان درد تجویز می شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

با اینکه علائم سیاتیک خفیف به مرور زمان بهبود پیدا می کند اما اگر در کمر و پا دردی را احساس کردید که با گذشت چند هفته بهبود پیدا نکرد و با نشانه های زیر همراه بود باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 • دردی که در اثر سانحه اتفاق می افتد و کمتر نمی شود.
 • دردی کمر و پا که همراه با دفع غیر ارادی ادرار و مدفوع باشد.
 • دردی که منجر به بی حسی و ضعف در پاها شود و با گذشت زمان شدت آن بیشتر شود.
 • درد سیاتیک که با تب یا حالت تهوع همراه باشد.

 


4.1/5


(9 نظر)

نوبت حضوری پزشک

متخصص مغز و اعصاب را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر مغز و اعصاب

نوبت حضوری پزشک

متخصص استخوان و مفاصل را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر استخوان و مفاصل

دیابت بیماری بسیار شایعی است که از هر سه فرد بزرگسال یک نفر به آن مبتلاست؛ نوروپاتی دیابتی نیز یکی از محتمل ترین عارضه هایی است که به عنوان عارضه جانبی دیابت و به دلیل اثر گذاشتن قند خون بالا بر فیبرهای عصبی سراسر بدن بروز می یابد. نوروپاتی عارضه ای آسیب شناختی است که بیش از صد نوع مختلف دارد و به صورت آسیب عصبی در بیماران دیابتی و غیردیابتی بروز می یابد.

نوروپاتی دیابتی می تواند محرک آبشاری از رویدادها شود و حتی به عوارض جدی تر دامن بزند. نوروپاتی پیرامونی نیز دقیقاً مانند خود دیابت درمان قطعی ندارد؛ صرفاً می توان بیماری را مدیریت و پیشرفتش را متوقف کرد. برای مدیریت نوروپاتی دیابتی می توان از درمان های خانگی و طبیعی دیابت بهره گرفت. نوروپاتی دیابتی مشکل خطرناکی است، اما خوشبختانه اکثر بیماران می توانند عارضه را با تنظیم کردن میزان قند خون، تغییر رژیم غذایی و سالم تر کردن سبک زندگی کنترل کنند. تمام این راهکارها به کنترل دیابت نیز کمک می کند.

در این مقاله درمان های خانگی و طبیعی نوروپاتی دیابتی را برای تان توضیح می دهیم. البته برای درمان نوروپاتی دیابتی باید به پزشک ماهر و مجربی مراجعه کنید که علل بروز این عارضه و روش های درمانش را بشناسد. مراجعه به متخصص، عوارض جانبی و خطرهای احتمالی را کاهش می دهد و دوران بهبود را کوتاه تر می کند.

روش های خانگی برای درمان نوروپاتی دیابتی

مدیریت میزان قند خون

مدیریت میزان قند خون

بهترین کاری که می توانید برای پیشگیری از نوروپاتی یا کنترلش انجام بدهید، این است که میزان قند خونتان را کنترل کنید. نگهداشتن مداوم قند خون در بازه سالم مهم ترین کاری است که می توان برای پیشگیری از آسیب دیدن دائمی عصب ها، رگ ها، چشم ها، پوست و دیگر بخش های بدن پیش از بروز عوارض انجام داد.

مناسب نبودن میزان قند خون خطر بروز نوروپاتی پیرامونی را افزایش می دهد، نوروپاتی دیابتی بیش از بقیه عوارض دیابت باعث بستری شدن بیماران می شود و شایع ترین علت قطع عضوی است که ناشی از سانحه نیست. بهترین راه برای مدیریت قند خون ترکیبی از آزمایش های مکرر گلوکز، رعایت رژیم غذایی سالم، ورزش و تحت نظر پزشک بودن است تا پزشک بتواند داروهای دیابت را به موقع تجویز کند و یا درمان با انسولین را در صورت لزوم شروع کند.

رعایت رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی اثر مستقیمی بر میزان قند خون دارد، بنابراین اصلاح رژیم غذایی نخستین گام برای مدیریت علائم و عوارض دیابت است. سعی کنید رژیم غذایی تان سرشار از غذاهای فرآوری نشده و کامل باشد و مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده، قند افزوده و نوشیدنی های قندی را محدود کنید یا کاهش دهید تا قند خونتان پایدار شود.

توصیه های زیر روش های ساده ای برای اصلاح رژیم غذایی است:

 • جایگزینی نوشابه، سودا، آب میوه و دیگر نوشیدنی های شیرین شده با آب و دمنوش های گیاهی
 • خوردن مقدار زیادی از چربی های سالم و پروتئین های بدون چربی به جای کربوهیدرات های تصفیه شده
 • کمتر کردن مصرف غذاهای آماده
 • بررسی برچسب مواد غذایی هنگام خرید برای اطلاع از قندها یا ترکیبات افزوده
 • مدیریت راحت تر وزن با طبخ غذا در خانه و استفاده از تکنیک هایی مانند بخارپز و کباب کردن یا جوشاندن به جای سرخ کردن

لازمه رژیم غذایی دیابتی این است که مقدار زیادی مواد غذایی سرشار از فیبر و مواد مغذی میل کنید که قند و افزودنی های مصنوعی کمی داشته باشد. مواد زیر می تواند گزینه های سالمی برای رژیم غذایی دیابتی باشد:

 • سبزیجات و میوه های کامل: انواع میوه و سبزی سرشار از آنتی اکسیدان، فیبر، ویتامین و الکترولیت های ضروری مانند مواد معدنی و پتاسیم است.
 • ماهی وحشی: اسیدهای چرب امگا ـ 3 حاصل از روغن ماهی، به دلیل کاهش تری گلیسیریدها و آپوپروتئین هایی که خطر بروز عوارض دیابت را بالا می برند، برای دیابتی های مفیداند.
 • چربی های سالم: روغن و شیر نارگیل، روغن زیتون، آجیل، دانه ها و آووکادو.
 • پروتئین بدون چربی: گوشت گاو تغذیه شده با علف، ماکیان پرورش یافته در مرتع، تخم مرغ بدون قفس و حبوبات یا جوانه لوبیا که همگی سرشار از فیبراند.
 • همچنین می توانید از استویا که نوعی شیرین کننده طبیعی بدون کالری است به جای قند و شکر استفاده کنید.
 • مصرف غلات را حتی الامکان کاهش دهید، به ویژه از مصرف آرد گندم تصفیه شده پرهیز کنید.
 • مصرف غذاهای حاوی مقادیر زیاد سدیم را کاهش دهید. برای کنترل کردن فشار خون لازم است که در روز بیش از 2300 میلی گرم سدیم مصرف نکنید.
 • برای تأمین آب بدن لازم است که در روز 6 تا 8 لیوان آب بنوشید. همچنین توصیه می کنیم مقدار مواد غذایی غنی از فیبر و آب، مانند سبزی و میوه را در رژیم غذایی تان افزایش دهید تا با صرف مقدار کمتری غذا زودتر احساس سیری کنید.
 • به حجم وعده های غذایی تان دقت کنید و سعی کنید خوراکی ها را اندازه گیری کنید تا اندازه مناسب وعده ها دستتان بیاید.
 • اگر به نظرتان مفید می آید، می توانید مواد غذایی مصرفی تان را به مدت چند هفته یادداشت کنید تا پیشرفتتان را تحت نظر داشته باشید و تصور بهتری از کاری که در حال انجامش هستید، پیدا کنید.
 • میان وعده ها و وعده های غذایی را به طور منظم میل کنید و هر چند ساعت یک بار وعده های غذایی متعادل بخورید تا بتوانید قند خون را مدیریت کنید.
 • در محل کار یا تحصیل غذای خانگی میل کنید و سعی کنید میان وعده ها و تنقلات سالم بخورید.

ورزش و فیزیوتراپی

ورزش منظم یکی از ساده ترین روش ها برای مدیریت علائم دیابت است که به حفظ وزن در حد سالم، کنترل علائم فشار خون بالا و قند خون، افزایش قدرت و بهبود دامنه حرکتی کمک می کند ـ البته همان طور که می دانید ورزش فواید بسیار دیگری نیز دارد. ورزش منظم درد و علائم نوروپاتی بیماران دیابتی را در حد قابل توجهی کاهش می دهد و انشعاب و بازسازی فیبرهای عصبی اینترااپیدرمال را افزایش می دهد.

سعی کنید روزی 30 ـ 60 دقیقه ورزش کنید و ورزش های کم برخوردی مانند دوچرخه سواری، شنا یا پیاده روی انجام بدهید. ورزش به بدنتان کمک می کند تا واکنش بهتری به انسولین نشان بدهد و گلوکز خون پایین تر بیاید، این کاهش گاهی درحدی است که می توان میزان مصرف دارو را کمتر کرد. به علاوه ورزش از طریق بهبود جریان خون، کاهش کلسترول و استرس به محافظت از عصب ها کمک می کند. همان طور که می دانید استرس می تواند گلوکز خون را بالا ببرد و التهاب را افزایش دهد.

فیزیوتراپی نیز به دلیل تأثیری که بر قوی تر شدن عضلات، توانایی حرکتی و عملکرد روزمره دارد، مفید است. می توانید درباره دردی که تحمل می کنید، با متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید و کفش یا کفی طبی ارتوپدی مخصوص را امتحان کنید. فیزیوتراپی به کاهش علائم کمک می کند و توانایی تان را افزایش می دهد تا راحت تر بتوانید حرکت کنید و کارهای روزمره را انجام بدهید.

کاهش تماس با سموم و ترک سیگار

احتمال بروز علائم سنگ کلیه و دیگر مشکلات کلیوی مانند بیماری کلیه در بیماران مبتلا به نوروپاتی بیشتر است، به همین دلیل بسیار مهم است که فشار و استرس اضافی به کلیه تحمیل نشود تا به این ترتیب از انباشته شدن سموم در خون و تشدید مشکلات کلیوی جلوگیری شود. تماس خود را با آفت کش های شیمیایی که روی گیاهان غیرارگانیک اسپری می شود، شوینده ها و لوازم آرایشی شیمیایی کاهش دهید، از مصرف غیرضروری دارو و آنتی بیوتیک خودداری کنید، در نوشیدن مشروبات الکلی زیاده روی نکنید و سیگار و مواد مخدر را ترک کنید.

سیگار را هر چه سریع تر ترک کنید، چون اگر دیابت داشته باشید و دخانیات مصرف کنید، احتمال این که دچار آسیب عصبی و حتی حمله قلبی یا سکته مغزی بشوید، بیشتر از دیابتی های غیرسیگاری است.

مدیریت استرس

استرس التهاب را شدیدتر می کند و خطر بروز انواع عوارض دیابت را افزایش می دهد. ورزش، مدیتیشن، عبادت، اختصاص دادن زمان بیشتر به سرگرمی های موردعلاقه، وقت گذراندن در طبیعت و معاشرت با خانواده و دوستان روش هایی طبیعی برای کاهش استرس هستند که توصیه می کنیم حتماً امتحانشان کنید. طب سوزنی درمان مفید دیگری است که ثابت شده است علاوه بر کاهش درد و استرس، علائم نوروپاتی را نیز برطرف می کند. یکی از مزایای طب سوزنی این است که عوارض جانبی آن انگشت شمار است یا اصلاً هیچ گونه عوارض جانبی را به دنبال ندارد.

کاهش درد به روش های طبیعی

اگر قبلاً به نوروپاتی مبتلا شده اید و حال به دنبال روشی برای کاهش درد عصبی دیابتی و بهبود عملکردهای روزمره می گردید، حتماً خوشحال خواهید شد که بدانید ترکیبی از درمان های طبیعی برای درد نوروپاتیک دیابتی وجود دارد. چند آنتی اکسیدان و ضدالتهاب طبیعی و گیاهی، مانند موارد زیر وجود دارد که به متوقف ساختن پیشرفت آسیب عصبی و تسکین درد کمک می کند:

 • آلفا لیپوئیک اسید: آلفا لیپوئیک اسید ماده ای ضدالتهابی است که اثربخشی آن برای بهبود حساسیت انسولینی و دفاع در برابر نوروپاتی اثبات شده است. مصرف 300 ـ 1200 میلی گرم از این ماده در روز توصیه می شود. بدن مقدار کمی از این آنتی اکسیدان را به طور طبیعی تولید می کند. مصرف مقدار بیشتری از آلفا لیپوئیک اسید به تنظیم قند خون و تسکین درد عصبی کمک می کند. انتظار می رود علائم نوروپاتی دیابتی افرادی که روزانه 600 میلی گرم آلفا لیپوئیک اسید مصرف می کنند، پس از 5 هفته تقریباً 19% بهبود پیدا کند. آلفا لیپوئیک اسید در بلندمدت از آسیب  عصبی بیشتر جلوگیری می کند.
 • روغن گل مغربی: روغن گل مغربی ماده ای ضدالتهابی است که بی حسی، گزگز و سوزش نوروپاتی را کاهش می دهد و مصرف روزانه 360 میلی گرم از این روغن مفید اثرات مثبت دیگری را نیز به جا می گذارد.
 • پیکولینات کروم: مصرف روزانه 600 میکروگرم از پیکولینات کروم به بهبود حساسیت به انسولین کمک می کند.
 • دارچین: دارچین به تثبیت قند خون کمک می کند. برای بهره بردن از مزایای این گیاه مفید کافی است یک تا دو قاشق چایخوری دارچین را به غذای روزانه تان اضافه کنید. همچنین توصیه می کنیم روغن دارچین را امتحان کنید.
 • روغن امگا ـ 3 ماهی: مصرف روزانه 1000 میلی گرم روغن امگا ـ 3 به کاهش التهاب کمک می کند.
 • ویتامین ب کمپلکس: به نظر می رسد که بسیاری از دیابتی ها دچار کمبود مواد مغذی باشند، کمبودی که می تواند آسیب عصبی را تشدید کند. مواد مغذی نقش مهمی در سلامت عصبی دارند. کمبود ویتامین B12 به آسیب عصبی منجر می شود. وجود ویتامین B6 نیز مهم است، چون این ترکیب به مغز کمک می کند مواد شیمیایی خاصی را تولید کند که اطلاعات را به سراسر بدن می فرستند. کم بودن میزان این مواد شیمیایی باعث تشدید درد می شود.
 • روغن های ضروری: مصرف روغن های ضروری، مانند روغن نعناع، اسطوخدوس و کندر برای تسکین درد و کاهش التهاب مفید است.
 • استیل ال ـ کارنیتین: این ماده مغذی به طور طبیعی در بدن تولید می شود و مکمل آن نیز در دسترس است. استیل ال کارنیتین درد عصبی برخی بیماران را تسکین می دهد.

ممکن است مدتی طول بکشد تا بهبود حاصل از درمان طبیعی نوروپاتی دیابتی را احساس کنید، بنابراین صبور باشید و ترکیبات مختلف را امتحان کنید تا دردتان تسکین پیدا کند. اگر درد عصبی دیابتی بسیار شدید شد، می توانید در صورت لزوم مسکن های بدون نسخه ای مانند ایبوپروفن مصرف کنید.

محافظت از پوست و پاها

علائمتان را به دقت تحت نظر داشته باشید و وجود نشانه های آسیب عصبی جدید را روی پوست، پا یا دست بررسی کنید. خودتان را مرتب معاینه کنید تا نشانه های جدید آسیب هایی مانند تاول و زخم را به سرعت مشاهده کنید. مراقبت از پا و پوست بخش مهمی از درمان و پیشگیری از نوروپاتی دیابتی است. پوست، پا و انگشتان پا، به ویژه چین های پوستی را هر روز با دقت بشویید ـ ممکن است باکتری ها و رطوبت در چین  پوستی جمع شود و باعث بروز عفونت شود.

جوراب و لباس تمیز بپوشید و پوست ظریف و حساس را از نور خورشید و دماهای بسیار بالا، مانند دوش آب داغ دور نگه دارید. ناخن های پا را کوتاه نگه دارید، میخچه ها را سوهان بکشید و اگر متوجه سرخی، ورم یا عفونت شدید، به پزشک مراجعه کنید. کرم های حاوی کپسایسین مشتق از فلفل کاین به کاهش درد برخی بیماران کمک می کند، البته از این نوع کرم ها باید با دقت استفاده کنید، چون ممکن است باعث سوزش و تحریک پوستتان بشود. استفاده از چسب کپسایسین 8%  به مدت دو هفته منجر به کاهش دردی سی درصدی می شود. تهیه چسب های با دوز بالاتر کپسایسین فقط با نسخه پزشک ممکن است. البته استفاده از کرم های بدون نسخه با کپسایسین 1/0% نیز می تواند مفید باشد؛ این کرم می تواند درد را 11% بیشتر از کرم دارونما تسکین بدهد.

مصرف مسکن های بدون نسخه

استامینوفن، آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن درد خفیف تا متوسط ناشی از آسیب عصبی دیابتی را تسکین می دهد. اما اگر مرتب مسکن مصرف می کنید، بهتر است با پزشک مشورت کنید، چون مصرف بعضی از این داروها خطر حمله قلبی، سکته مغزی یا آسیب کلیوی را افزایش می دهد.

مصرف ویتامین D

ویتامین D ماده ای مغذی است که پوست آن را در اثر دریافت نور خورشید تولید می کند. به علاوه ویتامین دی عامل محافظی در برابر درد عصبی است. آن دسته از بیماران مبتلا به نوروپاتی دیابتی که دچار کمبود ویتامین دی نیز هستند، درد بیشتری دارند.

به سختی می توان مقدار 600 تا 800 IU ویتامین دی توصیه شده را فقط از طریق مصرف مواد غذایی دریافت کرد. بنابراین ممکن است لازم باشد مسکن مصرف کنید. در واقع بیماران مبتلا به نوروپاتی دیابتی که یک بار در هفته مکمل ویتامین دی مصرف می کنند، علائمشان پس از دو ماه کمتر می شود.

دراز کشیدن در وان آب گرم

آب گرم علاوه بر اثر آرام بخشی که دارد، جریان خون را در سراسر بدن بهبود می دهد و حتی می تواند تسکین دردی آنی را به ارمغان بیاورد. اما چون ممکن است نوروپاتی دیابتی باعث بی حسی شده باشد، پیش از ورود به وان مطمئن شوید که آب بیش از حد داغ نباشد.

یادگیری تکنیک های تن آرامی

نوروپاتی دیابتی با اضطراب و افسردگی همراه است؛ این دو عارضه می تواند درد را شدیدتر کند. بنابراین اگر دچار اضطراب یا افسردگی شدید، مشکلتان را با پزشک در میان بگذارید. مدیتیشن و موارد زیر می تواند برای رفع اضطراب و افسردگی مفید باشد:

 • بیوفیدبک: یک دستگاه ضربان قلب، دمای بدن و امواج مغز را تحت نظر دارد و به شما کمک می کند تا یاد بگیرید که واکنش های بدنتان به درد یا علائم دیگر را چگونه کنترل کنید.
 • تکنیک های تن آرامی مانند تجسم، تمرین تنفس، مدیتیشن، ماساژ و یوگا.

طب سوزنی

طب سوزنی فرایند شفابخشی طبیعی بدن را از طریق تحریک کردن نقاط فشاری بدن برمی انگیزد. طب سوزنی باعث می شود دستگاه عصبی مواد شیمیایی خاصی را تولید کند که می توانند تجربه یا آستانه درد را تغییر بدهند. همچنین طب سوزنی به متعادل شدن انرژی در بدن کمک می کند که به نوبه خود بر رفاه هیجانی بدن اثر می گذارد.

جمع بندی

پیشگیری همواره بهتر از درمان است. نگه داشتن قند خون در بازه نرمال از تشدید نوروپاتی جلوگیری می کند. اگر نوروپاتی پیامد مصرف الکل باشد، پرهیز از مصرف مشروبات الکلی به پیشگیری از تشدید عارضه کمک خواهد کرد. درمان های طبیعی نیز تا حدی در تسکین علائم درد نوروپاتی محیطی موفق عمل کرده اند. بااین حال پیش از شروع یک روش درمانی جدید حتماً با پزشک مشورت کنید. چنانچه در اثر استفاده از درمان های طبیعی و خانگی نوروپاتی دیابتی با علائم غیرعادی مواجه شدید یا مشکلاتتان وخیم تر شد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

پرسش های متداول

چطور می توانم نوروپاتی دیابتی را تا حدی تسکین بدهم؟

1ـ کپسایسین: زدن کرم کپسایسین روی پوست درد برخی بیماران را کاهش می دهد.

2ـ آلفا لیپوئیک اسید

3ـ تحریک الکتریکی عصب از روی پوست (TENS)

4ـ طب سوزنی

سریع ترین راه برای درمان نوروپاتی دیابتی چیست؟

ورزش منظم، مثلاً سه روز در هفته پیاده روی کردن، برای کاهش درد نوروپاتی، تقویت عضلات و کنترل قند خون مفید است. ورزش های ملایمی مانند یوگا و تای چی نیز می تواند به بهبود حال بیماران نوروپاتی دیابتی کمک کند.

آیا گذاشتن پا در سرکه سیب برای نوروپاتی دیابتی مفید است؟

استفاده از سرکه سیب می تواند درد نوروپاتی دیابتی را تسکین بدهد. سرکه سیب یکی از بهترین درمان های خانگی برای نوروپاتی دیابتی است.

می توان نوروپاتی دیابتی را کاملاً درمان کرد؟

نوروپاتی دیابتی درمان قطعی ندارد؛ البته می توانید درد عصبی دیابتی را با مدیتیشن، ورزش و تغذیه مناسب مدیریت کنید.

پیاده روی برای پای بیماران مبتلا به نوروپاتی دیابتی مفید است؟

پیاده روی درد و دیگر علائم نوروپاتی دیابتی ناشی از آسیب عصبی پایین و کف پا را کاهش می دهد. پیاده روی و دیگر ورزش های ایروبیک ملایم فواید متعددی برای بیمارانی دارد که به دلیل نوروپاتی دیابتی به عارضه های گوناگون، از انواع بیماری گرفته تا آسیب عصبی دچار شده اند.

چه ویتامین هایی برای نوروپاتی دیابتی مصرف می شود؟

ویتامین های ب برای درمان نوروپاتی دیابتی مفیداند، چرا که این گروه از ویتامین ها از عملکرد سالم دستگاه عصبی حمایت می کنند. نوروپاتی دیابتی گاهی اوقات پیامد کبود ویتامین ب است. بنابراین مصرف مکمل های حاوی ویتامین B1 (تیامین و بنفوتیامین)، B6 و B12 توصیه می شود. می توانید به جای ب کمپلکس هر یک از ویتامین ها را به تنهایی مصرف کنید.

زردچوبه درمان گیاهی مؤثری برای نوروپاتی دیابتی است؟

کورکومین آنتی اکسیدانی قوی است که در زردچوبه وجود دارد. گفته می شود که زردچوبه دارای خواص ضدالتهابی و ضددرد است. مصرف کورکومین در اوایل بیماری می تواند از بروز درد مزمن ناشی از نوروپاتی دیابتی جلوگیری کند. همچنین سودمندی زردچوبه در کاهش درد و التهاب ثابت شده است.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا