علمی و پزشکی

علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

علت درد زانو در زنان و مردان بستـه به علائم و شدت آنها در هر کسی متفاوت است. برخی از علائم نشان از وجود یک بیماری جدی دارند. در حالیکه برخی از نشانه ها به علل غیرجدی مانند رگ به رگی شدگی و به خواب رفـتن پا اتفاق می  افتند. اکثر افراد از زانودرد شدید در هنگام خواب یا راه رفتـن گله دارند که علت آن برگرفتـه از مشکلات مختلفی می تواند باشد. ناراحتی های زانو از آرتروز و نقرس گرفـته تا ساییدگی کشکک زانو و شکستگی مفصل زانو متفاوت بود ه و نیاز به تشخیص و درمان فوری دارند. از این رو توصیه می کنیم با مطالعه مقاله زیر از علت درد خود آگاه شوید. سپس اقدامات لازم را به موقع انجام دهید تا از بروز عوارض جدی بپرهیزید.

تجربه زانودرد می تواند برای هر فردی، بدون توجه به سن، جنسیت و سلامتی، ناراحت کننده باشد. برای تشخیص و درمان صحیح آن، شناخت علل و علائم زانو درد بسیار مهم است. زانو، به عنوان مهم ترین عضو بدن، از اجزای مختلفی تشکیل شد ه و درد آن ممکن است ناشی از اختلال در عملکرد اجزای آن باشد. تقریباً همه افراد در طول زندگی خود با زانودرد مواجه می شوند و براساس آمار منابع پزشکی جهانی، حدود 90% درد های زانو قابل درمان هستند. در این مقاله علل زانودرد مورد بررسی قرار گرفتـه و در اختیار شما قرار داد ه شد ه است.

بیشتر بخوانید:  زانو درد؛ علت، علائم، انواع و راه های درمان آن را بشناسید

زانو، علت استوراری بدن!

زانو، به عنوان یکی از اجزای اساسی بدن، از استخوان، مفصل، رباط و مینیسک تشکیل شد ه است و همه این اجزا به هم پیوستـه اند. در صورتی که یکی از این اجزا دچار آسیب شود، زانودرد به وجود می آید. به عنوان مثال، پاره شدن یکی از رباط های زانو ممکن است باعث خالی شدن زانو شود و فرد را در راه رفتن محدود کند. بنابراین، شناخت علل زانودرد و درمان آن بسیار مهم است.

علت درد زانو چیست؟

زانودرد عارضه  ای رایج در میان زنان و مردان است که به علت انجام فعالیت هایی در هنگام راه رفتـن، خم شدن یا حتی خواب رخ می دهد. ورزشکارانی که می دوند یا ورزش هایی شامل پرش یا چرخش سریع انجام می دهند بیشتر در معرض درد و مشکلات زانو هستند.

شایع ترین علت زانو درد، دردهای ناشی از افزایش سن، آسیب یا فشار مکرر روی زانو است. با این حال علل به وجود آورند ه درد زانو بسیار گوناگون بود ه و جوانان و حتی کودکان را هم می تواند درگیر کند. تشخیص آسیب یا مشکل زانو با معاینه پزشکی و تست های اشعه ایکس، ام آر آی، سی تی اسکن یا آرتروسکوپی امکان پذیر است. پزشک معالج پس از بررسی علائم و انجام معاینات لازم، علت درد زانو و بهترین راه درمان آن را تشخیص خواهد داد.

علت درد ناگهانی چیست؟

عموما بسیاری از مشکلات زانو در نتیجه روند پیری، ساییدگی و فشار مداوم روی مفصل زانو (مانند آرتریت) ایجاد می شوند. سایر مشکلات زانو در نتیجه آسیب یا حرکت ناگهانی است که زانو را تحت فشار قرار می دهد. آسیب زانو می تواند بر هر یک از رباط ها، تاندون ها یا کیسه های پر از مایع که مفصل زانو شما را احاطه کرده اند، تاثیر بگذارد. البته استخوان ها، غضروف ها و رباط هایی که خود مفصل را تشکیل می دهند، نیز مستعد مشکلات زانو هستند.

بطور کلی اصلی ترین علت زانودرد در زنان و مردان، رگ به رگ شدگی یا کشیدگی رباط ها، پارگی غضروف، تاندونیت و آرتریت است. با این حال علل زانو درد به موارد زیر هم دسته بندی می شود:

1- انواع آرتریت؛ اصلی ترین علت درد زانو در چهل سالگی

در حالت کلی بیش از 100 نوع مختلف آرتریت وجود دارد. انواعی که بیشتر روی زانو تاثیر می گذارند عبارتند از:

 • آرتروز: استئوآرتریت شایع ترین نوع آرتریت است که زانو را درگیر می کند. استئوآرتریت یک فرآیند دژنراتیو است که در آن غضروف مفصل به تدریج از بین می رود. اغلب افراد میانسال و مسن را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • روماتیسم مفصلی: ناتوان کننده ترین شکل آرتریت است که تقریباً تمام مفاصل بدن از جمله زانوها را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • نقرس: این نوع آرتریت زمانی اتفاق می افتد که کریستال های اسید اوریک در مفصل انباشته می شوند. در حالیکه نقرس بیشتر انگشت شست پا را درگیر می کند، اما در زانو نیز رخ می دهد.
 • نقرس کاذب: اغلب با نقرس اشتباه گرفتـه می شود. نقرس کاذب به دلیل بلورهای حاوی کلسیم موجود در مایع مفصلی ایجاد می شود. متاسفانه زانو شایع ترین مفصلی است که به نقرس کاذب مبتلا می شود.
 • آرتریت سپتیک: گاهی اوقات مفصل زانو عفونی شد ه و منجر به تورم، درد و قرمزی می شود. آرتریت سپتیک اغلب با تب همراه است و به سرعت باعث آسیب گسترد ه به غضروف زانو می شود.

بیشتر بخوانید: انواع زانو درد؛ 10 مورد از شایع ترین انواع بیماری  های زانو

2- پارگی منیسک زانو؛ مهم ترین علت درد زانو چپ یا راست

ضربه به زانو می تواند منیسک ها (بالشتک های بافت همبند که به عنوان ضربه گیر عمل کرد ه و ثبات را نیز افزایش می دهند) را پاره کند. اگر زانوی خود را به طور ناگهانی بچرخانید در حالیکه وزن خود را روی آن تحمل می کنید، احتمالا دچار پارگی منیسک شوید. پارگی غضروف در اغلب مواقع با رگ به رگ شدگی همراه است.

برای درمان پارگی غضروف معمولا پزشک توصیه به پوشید ن بریس در طول یک فعالیت برای محافظت از زانو در برابر آسیب بیشتر می کند. در برخی موارد ممکن است برای ترمیم پارگی نیاز به جراحی باشد.

3- تاندونیت؛ علت اصلی زانو درد ورزشکاران

در صورت استفاده بیش از حد از تاندون ها، در طول فعالیت های خاصی مانند دوید ن، پرید ن یا دوچرخه سواری، التهاب تاندون  یا تاندونیت رخ می دهد. این عارضه اغلب در ورزش هایی مانند بسکتبال اتفاق می افتد. در طول این ورزش، نیروی برخورد با زمین پس از پرش باعث کشیدگی تاندون می شود.

معمولا تاندونیت باعث تحریک و التهاب یک یا چند تاندون می شود. تاندون ها بافت های ضخیم و فیبری هستند که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کنند.

4- پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL)؛ از علل زانو درد نوجوانان

رباط صلیبی قدامی یکی از چهار رباطی است که استخوان ساق پای شما را به استخوان ران متصل می کند. آسیب ACL بیشتر در افرادی که بسکتبال یا فوتبال بازی می کنند، رایج است.

5- شکستگی زانو؛ علت شایع درد در تمام سنین

استخوان های زانو، از جمله کشکک زانو ممکن است در هنگام سقوط یا تصادفات رانندگی شکستـه شوند. به علاوه، افرادی که استخوان هایشان در اثر پوکی استخوان ضعیف شد ه است، گاهی اوقات به سادگی با قدم گذاشتـن اشتباه، دچار شکستگی زانو می شوند.

6- بورسیت زانو؛ از علل مهم درد

برخی از آسیب های زانو باعث التهاب در بورس ها می شوند. بورس ها کیسه های کوچک و مایعی هستند که قسمت خارجی مفصل زانو را تحت فشار قرار می دهند تا تاندون ها و رباط ها به آرامی روی مفصل سر بخورند.

7- در رفتگی کاسه زانو؛ علت درد زانو در کودکان فعال و پرجنب و جوش

این عارضه زمانی اتفاق می افتد که استخوان مثلثی شکلی که کشکک زانوی شما از جای خود خارج می شود. کشکک زانو، استخوانی است که جلوی زانوی شما را می پوشاند و معمولاً به سمت بیرون زانوی شما قوس دارد. در برخی موارد، کاسه زانو ممکن است جابجا شود و شما بتوانید دررفتگی را ببینید.

8- درد لگن یا پا؛ مهم ترین علت درد در افراد مسن

اگر درد لگن یا پا دارید، ممکن است بخوانید راه رفتـن خود را تغییر دهید تا از مفصل دردناک خلاص شوید. با این حال باید بدانید که احتمالا این تغییر راه رفتـن فشار بیشتری بر مفصل زانو شما وارد کرد ه و باعث پا درد می شود.

بیشتر بخوانید: درمان زانو درد با راهکارهای جدید و موثر!

علت درد زانو در کودکان چیست؟

برخی از کودکان بعضا دچار دردهای خفیف تا شدید زانو می شوند و از همین جهت توانایی انجام فعالیت های ورزشی را ندارند. اکر والدین به دلایل غیرمنطقی شکایات فرزندان خود در مورد درد زانوهایشان را جدی نمی گیرند. در حالیکه علت درد زانو در کودکان بعضا بسیار جدی  بود ه و نیاز به مراقبت و درمان فوری دارد.

یکی دیگر از شایع ترین علل درد زانو در کودکان، سندرم کشکک فمورال است. این بیماری که به معنی آسیب های اطراف کاسه زانو است، در دختران بیشتر از پسران دید ه می شود. سندرم کشکک فمورال به ویژه در دختران دارای مشکلات هم ترازی ساق پا از قبیل زیر را بیشتر درگیر می کند:

 • کف پای صاف
 • عضلات ران توسعه نیافته
 • چرخش استخوان درشت نی
 • سفتی عضلات چهارسر ران و همسترینگ

بیماری دیگری که به عنوان علل اصلی درد زانو در کودکان معرفی می شود، پاتلوفمورال است. این بیماری زمانی بروز می کند که تاندون زانو تا حدی بریده شود که از استخوان یا کاسه زانو دور شود. برای درمان این عارضه اغلب از اشعه ایکس برای تشخیص شکستگی استرسی قسمت تحتانی کشکک استفاده می شود.

علت درد در نوجوانان چیست؟

در حالت کلی، علت درد زانو در نوجوانان برگرفتـه از مشکلات درد قدامی زانو، آسیب به رباط ها و تاندون ها و شرایط پزشکی مختلف است. بیماری های زیر، همگی جزء شایع ترین علت درد زانـو در نوجوانان هستند:

 • تاندونیت
 • بورسیت
 • آرتریت نوجوانان
 • پارگی منیسک
 • دررفتگی کاسه زانو
 • بیماری ازگود-شلاتر
 • آسیب های رباط قدامی (ACL)، خلفی و جانبی

علت درد در جوانان چیست؟

عمدتا، مشکلات مربوط به زانو اغلب در افراد مسن دیده  می شود. اما بسیاری از جوانان نیز با دردهای خفیف تا شدید زانو دست و پنجه نرم می کنند.

مهم ترین علت درد زانو در جوانان شامل مواردی از قبیل زیر است:

 • آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد: علی اصلی درد در افراد 20 ساله
 • آرتروز: علت درد زانـو در جوانان ورزشکار یا افراد مبتلا به اضافه وزن
 • سندرم پاتلوفمورال: از علل شایع زانو درد در جوانان

علت درد هنگام نشستـن و برخاستـن چیست؟

برخی از افراد از علت درد زانو راست یا چپ خود مطلع نیستند. احتمالا شما هم هنگام برخاستن بعد از نشستن های طولانی دچار درد زانوی فجیعی می شوید. پزشکان بر این باورند که عمده علت درد زانو هنگام نشستـن و برخاستـن، برگرفـته از مواردی از قبیل زیر می تواند باشد:

 • مدت زمانی که نشسته اید.
 • موقعیتی که در آن نشسته اید.
 • مبلمانی که روی آن نشسته اید.
 • دچار یک بیماری زمینه ای مربوط به زانو هستید.

نشستـن های طولانی مدت باعث سفتی عضلات و تاندون های شما شد ه و دردهای خفیف تا شدیدی را به بار می آورد. محققان بر این باورند که که نشستـن بیش از 6 تا 8 ساعت در روز به طور بالقوه برای سلامت مفاصل مضر است. در صورتی که ساعات طولانی که مجبور به نشستـن هستید، حرکت نکنید و از جای خود برنخزید، مشکلات سلامتی جدی در انتظار شما خواهد بود.

اصلی ترین علت درد زانـو هنگام نشستـن و برخاستـن، مواردی از قبیل زیر است:

 • آرتروز
 • التهاب مزمن مفصل
 • آرتریت یا درد کشکک رانی (PFP)

علت درد هنگام راه رفتـن در سرازیری

دو دسته از افراد با زانودرد در سرازیری یا سربالایی ها مواجه هستند. ورزشکاران و افراد مسن، کسانی هستند که معمولا از زانودرد رنج می برند. این دسته از افراد ممکن است در طول بالا رفتن از یک کوه، پله و جاده شیب دار، درد در زانوی خود را تجربه کنند. علل درد زانو در سرازیری ممکن است شامل، آسیب های مفصلی، کشیدگی عضله، پارگی رباط، آرتروز و استفاده از کفش های نامناسب باشد.

خلاصه هر آنچه که باید در مورد علت درد در کودکان، نوجوانان و جوانان بدانید

علت درد پشت، کنار یا زیر زانو متفاوت بود ه و بستگی به سایر علائم مربوطه دارد. اگرچه زانو درد در تمام زنان و مردان جوان یا مسن ظاهر می شود، اما بروز آن در افراد کهنسال بیشتر است. بدین معنی که عموما افراد با افزایش سن بدون علت خاصی به انواع درد زانو مبتلا می شوند. با این حال در اغلب موارد درد زانو به علت دررفتگی، شکستگی، رگ به رگ شدگی یا آرتروز و  نقرس رخ می دهد.

شما می توانید انواع مختلفی از درد زانو را به علت های مختلف در هنگام خواب، راه رفتـن، حمل اجسام و غیره تجربه کنید. بنابراین با مشاهده کوچکترین علائم زانودرد نگران نشوید. بسیاری از انواع دردهای جزئی زانو به راحتی با اقدامات خودمراقبتی تسکین می یابند. در مواردی هم فیزیوتراپی و زانوبندهایی مانند زاپیامکس و اسپیلاوایزر به تسکین درد کمک می کنند. با این حال، در برخی موارد، زانوی شما ممکن است نیاز به جراحی داشتـه باشد. از این رو توصیه می کنیم به محض مشاهده هرگونه علائم مربوط به مشکلات فوق، در پی تشخیص علت و درمان بیماری خود باشید.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات 5 از 5 از مجموع 2 رای

یکی از موضوعات آزاردهنده، صدا دادن زانو موقع راه رفتن، خم شدن و حرکت پاها است. در علم پزشکی به صدا دادن زانو، کریپتوس گفته می شود که موضوعی شایع است که بیشتر بزرگسالان حداقل یک بار در زندگیشان آن را تجربه می کنند. بسیاری از افراد از شنیدن صدای تق تق در زانو دچار نگرانی می شوند و نمی دانند این مشکل را چگونه برطرف کنند. در این نوشته با دلایل صدا دادن زانو هنگام ورزش یا تق تق زانو موقع راه رفتن آشنا خواهید شد و از شما دعوت می کنیم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

چرا زانو صدا می دهد؟

زانو، بزرگترین مفصل بدن ما انسانها است که ساختار پیچیده ای هم دارد. مفصل زانو، بیشترین احتمال آسیب دیدگی را دارد. یکی از مشکلات زانو، صدا دادن و تق تق زانو در هنگام نشستن، بلند شدن، راه رفتن و ورزش است.

برای درک دلیل صدا دادن زانو باید بدانید که این موضوع به تغییر در ساختار زانو با گذشت زمان برمی گردد. با افزایش سن، غضروف زانو ظاهر عادی خودش را از دست می دهد و شکل آن عوض می شود. در واقع غضروف زانو شکل نامتقارن به خود می گیرد. به همین دلیل است که هنگام راه رفتن، از مفصل زانو صدای خاصی مانند کلیک شنیده می شود. یکی دیگر از دلایل صدا دادن و تق تق زانو، وجود حباب های گاز در اطراف مفصل زانو است. این حباب های ریز در مایع مفصلی زانو وجود دارند. با خم و راست شدن زانو، این حباب های گاز می ترکند و صدایی شبیه به خرد شدن یا تق تق ایجاد می کنند. ترکیدن حباب های ریز هوا از اصلی ترین علت های صدا دادن زانو و مچ پا محسوب می شود.

گاهی اوقات دلیل صدا دادن زانو این است که فشار بسیار زیادی به مفصل زانو وارد می شود و هنگام حرکت کردن، مفصل زانو ساییده می شود. در نتیجه با حرکت مفصل زانو و ساییدگی آن، صدای تق تق یا ساییدگی شنیده می شود.

در بیشتر موارد، صدا دادن و تق تق کردن زانو در زمان بلند شدن، نشستن و حرکت پاها موضوعی طبیعی است و نیازی نیست نگران آن باشیم؛ اما زمانی که این موضوع شدید می شود و صدای تق تق زانو با درد، تورم یا خالی کردن زانو همراه می شود، باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کرد.

انواع مدلهای صدا دادن زانو

گاهی اوقات صدا دادن زانو بدون درد است و گاهی اوقات بعد از آسیب دیدگی زانو، صداهای زانو شروع می شود. همه مدلهای صدا دادن زانو شبیه به هم نیست و علائم مخصوص به خودش را دارد. به همین دلیل است که ابتدا باید با انواع مدلهای صدا دادن زانو آشنا شوید.

 • صدا دادن زانو بدون درد و ناراحتی: خیلی ها، در هنگام راه رفتن و حرکت دادن پاهایشان، صدایی را از زانوهایشان می شنوند؛ اما دردی در این قسمت احساس نمی کنند! اگر زانوها موقع راه رفتن صدا می دهند؛ اما دردی ندارید، نگران سلامتی زانوهایتان نباشید.
 • صدا دادن زانو بعد از آسیب دیدگی مفصل زانو: اگر زانوها به دلیل زمین خوردن، ضربه هنگام ورزش یا تصادف آسیب دیده باشد، حرکت زانوها با صدا و درد همراه هستند. دلیل اصلی صدای زانو در چنین شرایطی، چرخش و حرکت نادرست زانو است که درد و ناراحتی ایجاد می کند. بعضی از افراد که اهل دویدن هستند، در اثر دویدن شدید ممکن است دچار پارگی منیسک زانو شوند که همین موضوع باعث ایجاد کریپتوس (صدای زانو) خواهد شد.
 • صدا دادن زانو بدون آسیب دیدگی مفصل زانو: گاهی اوقات هم زانوهای شما هیچ گونه آسیب و صدمه ای ندیده است؛ اما در اثر ابتلا به بیماری های خاص مانند روماتیسم مفصلی، آرتروز زانو، نرمی غضروف کشکک زانو و… زانوها صدا می دهند.

علت صدا دادن مفاصل در نوزادان

گاهی اوقات والدین از صدا دادن مفاصل در نوزاد خود نگران می شوند و به دنبال پیدا کردن علت صدا دادن مفاصل در نوزادان می گردند. صدا دادن مفاصل در نوزادان غالبا به دلیل کشیده شدن تاندون روی استخوان ایجاد می شود و مساله نگران کننده ای نیست. این موضوع با رشد نوزاد برطرف می شود. اما اگر در ناحیه لگن نوزاد صدای خاصی را می شنوید، بهتر است او را به پیش پزشک ارتوپد ببرید تا نوزادتان را معاینه کند و موضوعات مهم مانند دررفتگی لگن به صورت مادرزادی را در او بررسی کند.

روش های تشخیص مشکل در زانوها

همانطور که اشاره کردیم، صدای زانو بدون داشتن درد و ورم، مشکل خاصی محسوب نمی شود و نیاز نیست نگران چیزی باشید؛ اما اگر موقع راه رفتن، حرکت پاها، ورزش و… صدای تق تق را از زانوهای خود می شنوید و این موضوع با ایجاد مشکلات حرکتی در پاها، درد، ورم و تیر کشیدن زانو همراه است، بسیار مهم است که سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید. زیرا اگر صدا دادن زانو به دلیل مشکلی در ساختار زانو باشد، با هر بار حرکت و جابه جایی پاهایتان، آسیب مفصل زانوهای شما بیشتر می شود.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید، با توجه به مشکل شما، راهکار درمانی مناسب را برایتان در نظر می گیرد تا صدای تق تق و قولنج زانو را سریعا برطرف کند. بی حسی در ساق پا، ناتوانی در حرکت دادن ساق پا، درد شدید در زانو، ناتوانی در ایستادن یا راه رفتن، شنیدن صدای ترکیدن یا قرچ قرچ در زانو و تغییر شکل زانو از جمله هشدارهایی هستند که باید آنها را جدی بگیرید و سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

پزشک متخصص ارتوپد، ابتدا زانوهای شما را معاینه می کند و با توجه به سابقه پزشکی شما، مشکلتان را تشخیص می دهد و روش درمانی مناسب را انتخاب می کند. احتمالا پزشک برای تشخیص مشکل در زانوهایتان، آزمایش خون، تصاویر رادیولوژی یا اسکن MRI از مفصل زانوهایتان را بررسی می کند. شاید هم نیاز باشد مقداری از مایع مفصلی زانوهایتان را به آزمایشگاه بفرستد تا بررسی بیشتری روی آن انجام شود.

علت ها و دلایل صدا دادن تق تق زانو

از جمله مهم ترین عوامل موثر در ایجاد صدای تق تق زانو، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حباب های گاز: مهم ترین دلیل صدا دادن زانوهای شما، جمع شدن حباب های گاز در داخل مفصل زانو است. با ترکیدن این حباب ها، صدای تق تق از زانو شنیده می شود. حباب های هوا در زانو ممکن است به دلیل تغییر فشار در مفصل زانو به وجود بیاید. یعنی زمانی که شما راه می روید یا پاهای خود را حرکت می دهید، یک تاندون یا رباط بیش از حد کشیده می شود و همین موضوع باعث ایجاد صدا می شود. در علم پزشکی به این پدیده «کویتیشن» گفته می شود که خطری برای مفصل محسوب نمی شود و نباید نگران آن شد.
 • تغییر شکل غضروف زانو: غضروف زانو به مرور زمان تغییر شکل می دهد. در اثر افزایش سن، ظاهر غضروف غیر متقارن می شود و در نتیجه زمان ایستادن یا چمباتمه زدن صدای قرچ قرچ زانو را خواهید شنید.
 • زانوی دونده: سندروم زانوی دونده یا درد در استخوان کشکک زانو، یکی از مسائلی است که باعث ایجاد صدا در زیر استخوان کشکک زانو می شود. این موضوع ناخوشایند برای افرادی که اهل دویدن هستند، بیشتر رایج است.
 • گرفتگی رباط ها: رباط، بافتی است که یک استخوان را به استخوان مجاور متصل می کند. وقتی با حرکت ناگهانی پاها، رباط زانو دچار گرفتگی می شود، صدای خاصی از مفصل زانو شنیده می شود.
 • آرتروز زانو: با افزایش سن، احتمال ابتلا به آرتروز زانو هم بیشتر می شود. آرتروز زانو باعث می شود که غضروف انتهای استخوان نازک شود و سطح خارجی استخوان از بین برود و در نتیجه با ساییده شدن استخوانها به یکدیگر، از محل مفصل زانو صدای خاصی شنیده شود که با درد همراه است.
 • آسیب دیدگی یا پارگی تاندون زانو: اگر صدای زانو هنگام خم شدن و راه رفتن بلند است و به همراه آن شاهد ورم مفصل زانو هستید، رباط و تاندون زانوی شما آسیب دیده است.
 • ساییدگی بین کشکک زانو و استخوان ران: یکی دیگر از دلایل صدا دادن زانو، ساییدگی زیاد بین کشکک زانو و استخوان ران است که در علم پزشکی به «کندرو مالاسی پاتلا» معروف است. این مشکل در ورزشکارانی که دوندگی زیادی دارند بیشتر شایع است. اگر بعد از انجام منظم ورزشهایی مانند فوتبال، دو یا تنیس زانوهایتان صدا می دهد، بهتر است این مورد را در نظر داشته باشید. صدا دادن زانو هنگام ورزش به دلیل وجود این مسئله است. ساییدگی بین کشکک زانو و استخوان ران باعث می شود که زانوها هنگام خم و راست شدن صدا بدهد.
 • پارگی مینیسک زانو: منیسک زانو، حلقه های غضروفی شکل شبیه به حرف C در زبان انگلیسی هستند که در دو طرف زانو قرار می گیرند و حرکت راحت زانو را راحت تر می کنند. پیچش ناگهانی زانو یا فشار به زانو باعث پارگی منیسک زانو می شود. پارگی منیسک از جمله آسیبهای ورزشی هم محسوب می شود و با درد و ورم زانو همراه است و صدای قرچ قرچ زانو نیز به دلیل همین موضوع است.
 • دررفتگی زانو: وقتی استخوانهای زانو از مکان اصلی خود خارج می شوند، رباط های اطرافش نیز پاره می شود و کشکک زانو از جایش منحرف می شود. در نتیجه با حرکت پاها و خم شدن، صدای آزاردهنده ای از زانو شنیده می شود.

راه های پیشگیری از صدا دادن زانو

کم تحرکی و استفاده نکردن از عضلات پا باعث ضعیف شدن عضلات شما می شود و درگیر زانو درد و پادرد می شوید. اگر شما عضلات اطراف زانو از جمله عضله چهار سر ران، عضله همسترینگ و عضلات اطراف زانو را تقویت کنید، می توانید از صدا دادن زانو و مچ پا جلوگیری کنید. کشش ران در حالت ایستاده، حرکت لانج به صورت ایستاده، ماساژ قسمت جلویی ران با رول فومی، تقویت ران، حرکت ورزشی اسکات، کشش عضله ساق پا و فیزیوتراپی از جمله بهترین روشها برای تقویت زانو و پیشگیری از صدا دادن زانو است.

درمان صدا دادن زانو

برای درمان صدا دادن زانو روشهای متعددی وجود دارد که از جمله بهترین این روشها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کاهش درد و تورم پا با یخ: یکی از بهترین روشها برای کاهش درد و تورم زانو، این است که به زانوهایتان استراحت بدهید و روی آنها یخ بگذارید. سپس پاهایتان را بالا نگه دارید. این چرخه را به مدت چند روز تکرار کنید.
 2. استفاده از بانداژهای کشی: با استفاده از بانداژهای کشی، شما به مفصل زانوهای خود کمی فشار وارد می کنید و از تورم و خونریزی بیشتر جلوگیری خواهید کرد.
 3. استفاده از داروهای ضد التهاب: مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن ، درد شما را کمتر می کند.
 4. تقویت زانو با حرکات کششی: فیزیوتراپی و انجام حرکات کششی باعث تقویت عضله چهارسر ران و عضله همسترینگ شما می شود و صدای تق تق زانو را کاهش می دهد.
 5. جراحی ارتوپدی زانو: اگر مشکل صدا دادن زانو به دلیل پارگی مینیسک، پارگی رباط صلیبی قدامی یا پارگی رباط جانبی داخلی باشد، احتمالا پزشک متخصص به شما پیشنهاد می کند که عمل جراحی زانو را انجام دهید.

درمان قطعی صدای زانو

اگر می خواهید صدای تق تق زانوهای شما به صورت قطعی درمان شوند و دیگر بابت این موضوع اذیت نشوید، باید در انتخاب پزشک متخصص ارتوپد دقت داشته باشید و بهترین فوق تخصص زانو را برای درمان انتخاب کنید. زیرا پزشک فوق تخصص زانو ابتدا زانوهایتان را کاملا معاینه می کند و با توجه به وضعیت جسمانی شما، بهترین روش درمانی را برایتان انتخاب می کند.

بدترین کار برای درمان صدای زانو، درمانهای خودسرانه و بدون نظارت پزشک است؛ زیرا مشکلات جدی تر و عوارض خطرناک را به دنبال دارد. به همین دلیل، اگر زانوهای شما صدا می دهد و زانو درد هم دارید، مراجعه سریع به پزشک متخصص زانو را به شما توصیه می کنیم تا سریعتر مشکلتان برطرف شود و زانوهای شما بیشتر آسیب نبینند. شاید بپرسید برای درمان قفل شدن زانو بهتر است به کدام پزشک ارتوپد مراجعه کنید؟

تمرینات ورزشی برای درمان تق تق زانو

دوستان توجه بفرمایید که کلیه اطلاعات و مطالب این ویدئو یا وب سایت فقط برای اطلاع رسانی و نمایش است. هدف این نیست که به عنوان جایگزینی برای مشاوره، تشخیص و یا درمان پزشکی با یک متخصص باشد.
حتما قبل از انجام هر کاری که در این سایت یا سایت های دیگر مشاهده می کنید ، با پزشک ارتوپد خود مشورت کنید.

پزشک فوق تخصص زانو برای درمان صدا دادن زانو

اگر می خواهید زانوهایتان را درمان کنید و دیگر شاهد درد و ناراحتی و صدای تق تق در زانوهایتان نباشید، نزد دکتر شهرستانی ویزیت شوید تا بهترین روش درمان صدای زانو را نزد این پزشک فوق تخصص زانو پیدا کنید. شما می توانید قبل از انجام هر روش درمانی، ابتدا با دکتر شهرستانی مشاوره داشته باشید. چنانچه می خواهید مشکلتان را با یکی از بهترین پزشکان جراح ارتوپد در ایران مطرح کنید، با شماره های درج شده در پایین سایت در تماس باشید یا به آیدی پیج اینستاگرام دکتر شهرستانی پیام دهید.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا