نکات مهم رانندگی یدک کش خودرو

بکسل کردن خودرو در مواقعی که ماشین دچار نقص فنی شده و روشن نمی شود و یا خودرو دچار حادثه شده است، به کار می آید که برای این کار روش های مختلفی وجود دارد که در این مطلب قصد داریم تا نحوه صحیح بکسل کردن خودرو را آموزش دهیم تا در این مواقع به خودروی شما آسیبی وارد نشود. برای این کار لازم است تا علاوه بر روش های صحیح بکسل کردن خودرو، با بهترین محل خودرو برای بکسل کردن نیز آشنایی داشته باشید.

چه زمانی باید خودرو را بکسل کرد؟

 • مواقعیکه با استارت زدن خودرو روشن نمی شود.
 • استارت خودرو عمل می کند ولی باز هم خودرو روشن نمی شود.
 • پلوس چرخ ها شکسته است.
 • تسمه تایمینگ پاره شده است.
 • موتور خراب شده است.
 • سیستم برقی خودرو خراب شده است.
 • و…

در این مواقع لازم است تا خودرو را با روش های استاندارد و صحیح بکسل کنید. برای این کار و اطلاعات از بهترین محل برای بکسل کردن ماشین، ادامه متن را مطالعه کنید. در مواقعیکه در جاده ها دچار حادثه شده اید و نیاز به خدمات داشتید می توانید از طریق همین سایت به اطلاعات نزدیک ترین افراد فنی و متخصص دسترسی داشته باشید تا خودرو شما را با شرایط استاندارد و ایمن تا مقصد حمل کنند.

نکات لازم جهت بکسل کردن خودرو

زمانیکه خودرو خراب شده است و مجبور هستید خودرو را تا نزدیک ترین مکانیکی و یا محلی که عیب خودرو را برطرف کنند، حمل کنید، می توانید برای این کار از یک خودرویی که قابلیت حمل خودروی شما را داشته باشد، کمک بگیرید. توجه به این نکته بسیار مهم است، به گونه ای که اگر در این شرایط از خودرو ی مناسبی برای یدک و یا بکسل کردن خودروی خود استفاده نکنید ممکن است هم به خودروی شما و هم به خودروی حمل کننده ماشین شما آسیب وارد شود و هزینه های بیشتری را بر روی دوشتان بگذارد، لذا حتما در این مواقع با حفظ خونسردی و با آگاهی، بهترین خودرو را برای یدک کش کردن و بکسل کردن خودروی خود انتخاب کنید.

برای بکسل کردن خودروی خود بهتر است از ابزاز مناسب استفاده شود، مثلا برای از یک طناب، تسمه و یا سیم بکسل محکم استفاده کنید تا در حین یدک کشیدن و بکسل کردن خودرو طناب پاره نشود و حادثه ای بزرگ تر اتفاق بیافتد. همچین برای این کار می توانید از زنجیر نیز استفاده کنید چرا که زنجیر نیز مثل سیم بکسل عمل می کند و محکم می باشد.

نکات مهم در هنگام استفاده از زنجیر به جای سیم بکسل

چون زنجیر محکم است بعضی از افراد به جای استفاده از سیم بکسل از زنجیر استفاده می کنند که البته این استفاده از زنجیر برای مسافت های کوتاه به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که زنجیر به دلیل عدم برخورداری از خاصیت کشسانی، توانایی لازم برای کشش مورد نیاز در حین جابجایی را ندارد، لذا سبب شکستگی اتصالات بکسل می گردد. بهترین و مناسب ترین ابزار برای بکسل کردن خودرو یک تسمه نواری می باشد که جنس آن از نایلون یا پلی استر است و در دو سر آن حلقه های ویژه بکسل تعبیه شده است.

بعد از اینکه بهترین محل برای نصب سیم بکسل را پیدا کردید، می توانید سیم بکسل را به آن متصل کنید. معمولا بهترین محل برای نصب سیم بکسل قلاب روی سپر می باشد، اما این محل تنها برای کشیدن بارهای سبک مناسب می باشد و برای کشیدن خودروهای سنگین به هیچ وجه قابل استفاده نمی باشد. اگر از این قسمت برای یدک کشیدن خودروهای سنگین استفاده شود، به دلیل اینکه سیستم تعلیق و سپر خودرو برای انجام این کار تعبیه نشده است، باعث می شود به این قسمت ها آسیب جدی وارد شود.

برای نصب سیم بکسل در قسمتی از خودرو یک فریم حلقه ای شکل یا یک قلاب روی سپر قرار داده شده است که این قسمت در خودروهای مختلف به اشکال متفاوت و در قسمت های متفاوتی تعبیه شده است که می توانید سیم بکسل را به آن متصل کنید و خودرو را یدک بکشید.

ده نکته مهم در بکسل کردن و یدک کش کردن خودرو

 1. قبل از بکسل کردن حتما سیستم فرمان خودرو را بررسی کنید.
 2. مهم ترین پارامتر یعنی سیستم ترمز هیدرولیک خودرو حتما بررسی شود تا سالم باشد.
 3. ابزار مخصوص بکسل کردن را چک کنید تا سالم و محکم باشد.
 4. محل اتصالات را چک کنید.
 5. مسیری خلوت و ایمن را انتخاب کنید.
 6. ترمز دستی خودرویی که قصد یدک کش کردن آن را دارید، کشیده و دنده را در حالت خلاص قرار دهید.
 7. در هنگام نصب اتصالات می توانید ترمز خودرو را به آرامی بفشارید تا حرکت اضافی نداشته باشد.
 8. دقیقا در یک مسیر و درست پشت ماشین یدک کش حرکت کنید و ترمز را رها کنید تا سیم بکسل کشیده نشود.
 9. زمانیکه خودرو در سراشیبی قرار می گیرد و یا یدک کش از سرعت خود می کاهد، به آرامی ترمز را فشار دهید تا با یدک کش برخورد نداشته باشید.

در طول یدک کش کردن خودرو باید چراغ های خطر یا همان فلاشر خودرو

روزانه به  طور تقریبی میلیون  ها خودرو در سطح جاده و خیابان  های کشور تردد می کنند. افزایش روز افزون وسایل نقلیه، باعث راحتی شهروندان در تردد شده  است. اما بعضی اوقات این وسیله که جهت راحتی به  وجود آمده باعث دردسر می شود.

در گذشته اگر خودرو دچار مشکل می شد دو راه بیشتر وجود نداشت. یا باید تعمیرکار را به محل خودرو خود می آوردید و با هزینه  ای زیاد خودرو را آماده  حرکت می کردید و یا شخصی را پیدا می کردید که با تجهیزات ابتدایی مانند طناب خودروی شما را تا نزدیک  ترین تعمیرگاه بکسل نماید.

با پیشرفت خودرو ها و نیاز به ابزارآلات پیشرفته جهت تعمیر آن، راه اول تقریباً منسوخ شد و راه دوم به دلیل آسیب جدی که به دو خودرو وارد می کرد کم  رنگ شد. در عوض به  جای این دو راه یک راه مطمئن و منطقی معرفی شد و آن استفاده از خدمات “امداد خودروها” است.

مجموعه های امداد خودرو با داشتن تجهیزات مخصوص و خودرو های پرقدرت به  خوبی توانستند تمام نیاز رانندگان در هنگام خرابی خودرو را برطرف نمایند.

امداد خودرو آزمون مشهد با داشتن تعمیرکار در تیم امدادی خود در مرحله اول می تواند خودروهایی که مشکل جزئی دارند را برطرف و آماده ی حرکت کند و در مرحله بعد چنانچه خودرو در محل قابل تعمیر نباشد خودرو را تا تعمیرگاه تخصصی خود حمل کند.

حمل خودرو در حال حاضر به شیوه های مختلفی از جمله یدک کش مشهد، خودروبر و … انجام می شود. انتخاب این روش به میزان آسیب خودرو، میزان هزینه و … بستگی دارد. تمام این روش  ها شاید در ظاهر بسیار ساده انجام شود اما دارای اصول مختص به خود است. اگر می خواهید نکات حمل خودرو با یدک کش را بدانید، این مقاله تمامی نکات را به شما آموزش خواهد داد.

تمامی نکاتی که قرار است گفته شود برای بزرگتر نشدن مشکل خودرو در راه مانده است. پس این نکات باید با دقت رعایت شود تا باعث وارد شدن خسارت بیشتر به خودروی آسیب  دیده نشود.

نکات حمل خودرو با یدک  کش

یدک  کش ها یکی از متداول  ترین روش  های حمل خودرو در امداد خودرو ها هستند. احتمالاً تعدادی از آن  ها را در جاده دیده باشید. این نوع یدک  کش شامل ماشین  های نیمه  سنگین مانند نیسان می باشد که در قسمت بار آن جرثقیلی تعبیه  شده است. یدک کش  ها در دو نوع چرخ گیر و معمولی هستند که چرخ گیرها با وسیله ویژه ای که دارند در زیر لاستیک های خودرو قرار می گیرند و خودرو را تا ارتفاع مناسبی بالا آورده و سپس خودرو را حمل می کنند. اما نوع معمولی آن جرثقیل به شاسی خودرو متصل می شود و خودرو بالا برده می شود.

قوامین یدک کشی

در صورت نیاز به دریافت خدمات یدک کشی لازم است ابتدا قوانین راهنمایی رانندگی درمورد یدک کشی را بدانید و آن ها را رعایت کنید، مهم ترین موارد این قوانین عبارتند از:

 • یدک  کشی در شرایطی مجاز است که نور کافی وجود داشته باشد.
 • خودروی یدک  کش باید نیرو و توان کافی جهت یدک  کشی را داشته باشد.
 • وسیله ای که دچار آسیب شده است باید دارای راننده مستقل باشد و راننده گواهینامه معتبر داشته باشد.
 • یدک  کش نمی تواند هم زمان بیش  از یک خودرو را یدک بکشد.

بعد از اطمینان از این  که قوانین راهنمایی و رانندگی رعایت می شود نوبت به نحوه حمل خودرو با یدک کش می رسد.

در ابتدا راننده یدک  کش باید بررسی کند که آیا با این روش خودرو قابلیت حرکت دارد یا خیر؟ اگر خودرو حرکت داده شود آسیبی به قسمت  های دیگر وارد می شود یا خیر؟

برخی نقص ها و مشکلات خودرو که مربوط به سیستم انتقال قدرت و یا هستند باعث می شود که خودرو به این روش قابل  حمل نباشد و روش های دیگر باید مدنظر قرار گرفته شود.

در مرحله بعد خودرو یدک  کش باید از لحاظ سلامت تضمین  شده باشد. خودرویی که خود دارای عیب و نقص است نمی تواند خودروی دیگری را یدک بکشد.  این سلامت باید در قسمت ترمزها و سیستم فرمان بیشتر باشد. مورد بعد این که ماشین یدک کش حتماً برای خودروی خود لاستیک زاپاس به  همراه داشته باشد.

یدک کش مناسب خودرو شما - امداد خودرو و خودرو برکرج - انواع تجهیزات برای یدک کشها

پس از طی کردن این مراحل خودرو باید در قسمت جرثقیل یدک کش قرار بگیرد. فرد یدک کش باید خودرو را به میزانی بالا بیاورد که از وسعت دید خود نکاهد. هنگام بالا بردن خودرو به باد لاستیک  های ماشین معیوب باید توجه کرد، زیرا فشار بیشتری نسبت  به حالت عادی بر روی آن ها قرار می گیرد و چنانچه باد آن کم و یا سالم نباشد ممکن است در حرکت دچار مشکل شود.

نکته بعدی که باید به آن توجه کرد این است که خودروی یدک کش حتماً دارای بیمه شخص ثالث باشد. در صورت داشتن این نوع بیمه اگر به خودروی معیوب خسارت بیشتری در حین یدک کشی وارد شود بیمه هزینه آن را جبران خواهد کرد.

اگر شرکت امداد رسانی معتبر و دارای مجوز باشد قطعاً موارد فوق را رعایت می کند. به دلیل این که بر روی این مجموعه از طرف اتحادیه نظارت انجام می شود، مجموعه ملزم به رعایت نکات یدک کشی می باشد. با تماس به یدک کش مشهد می توانید از ؛ مشاوره رایگان ، تعمیرات خودرو در محل و حمل خودرو با یدک کش های چرخگیر دار و خودروسوار ، بهره مند شوید

نکات حمل خودرو با خودروبر ها

دیگر روش حمل خودرو، خودروبر ها هستند. استفاده از خودروبر نسبت  به روش های دیگر امنیت بیشتری دارند اما ملزومه  استفاده از این روش حرکت خودرو است. چنانچه خودرو دچار مشکلی شده باشد که نتواند حرکت کند این روش مناسب حمل آن نمی باشد.

در مرحله اول تمام قوانین راهنمایی رانندگی و نکاتی که در قسمت قبل گفته شد لازم است در این روش هم رعایت شود. در مرحله بعد یک سری نکات ویژه این روش حمل است که عبارتند از:

 • این نوع خودروبر ها بدلیل اینکه اغلب از نوع کامیونت  های سبک هستند، باید توجه کرد که راننده آن صلاحیت رانندگی با این نوع خودروها را دارد و گواهینامه مورد نیاز را داشته باشد.
 • به دلیل این که نحوه قرارگیری خودرو خاص می باشد، راننده باید تجربه لازم را داشته باشد. کوچک ترین اشتباه در بالا بردن خودرو باعث سقوط آن می شود.
 • خودروبر دارای امکانات لازم جهت ثابت نگه داشتن خودرو مانند زنجیر باشد و در حین انجام انتقال از آن  ها استفاده کند.

اصلی  ترین نکته در هنگام یدک  کشی

هنگامی که خودرو دچار نقص می شود و در راه از حرکت می ایستد، به نظر می رسد در دسترس ترین یدک کش بهترین یدک کش است، اما در واقع این موضوع صحیح نیست. متأسفانه برخی از خودرو های یدک کشی که در سطح جاد ه ها حضور دارند، بدون هیچ مجوزی در حال فعالیت هستند و نظارتی بر آن ها انجام نمی شود و معمولاً این نوع یدک کش  ها با عیب تراشی بیهوده سعی بر این دارند که خودرو شما حتماً نیاز به انتقال به تعمیرگاه دارد و لازم است هزینه گزافی پرداخت کنید.

درصورتی  که شاید مشکل شما در همان محل با هزینه بسیار کمی قابل  حل باشد. درست است خلاص شدن از این وضعیت مهم است، اما باید توجه کرد که این خلاص شدن به هر قیمتی نباشد. پس نکته اصلی یدک کشی این است که از مجموعه های امدادی که دارای مجوز هستند استفاده کنید تا در صورت بروز اختلاف بین شما و مجموعه امدادرسان مرجعی جهت رسیدگی به شکایت شما وجود داشته باشد.

در پایان

یدک  کش و خودروبر جهت تأمین نیاز ما در زمان خرابی خودروهایمان به وجود آمده اند. لازم است این مجموعه  ها نکات حمل خودرو با یدک  کش رعایت کنند. نکاتی هم هست که ما باید به آن توجه کنیم که مهم ترین آن انتخاب صحیح شرکت خدمات رسان است.

مجموعه با بیش از یک دهه سابقه در امر خدمات  رسانی به همشهریان و هموطنان عزیزمان در شهر مشهد تمامی مجوزهای لازم را اخذ کرده و عضو اتحادیه این صنف می باشد. این مجموعه با بهره گیری از پرسنل باتجربه ای خود در تلاش است امنیت خودروی شما را در هنگام یدک کشی تأمین نماید.

درصورت نیاز به دریافت خدمات امداد جاده ای از جمله با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید. کارشناسان ما پاسخگوی شما عزیزان هستند.

 

 

دکمه بازگشت به بالا