گزگز كردن كف پا نشانه چيست

علت خواب رفتن،گزگز،بی حسی و مور مور شدن دست و پا و درمان آن:

گزگز ، خواب رفتن و بی حسی دست و پا ، ضعف رفتن ساق پا و  علامتی بسیار رایج و آزار دهنده است که گاهی اوقات بی خطر و موقتی است و برای مثال درد مچ دست می تواند ناشی از این باشد که هنگام  خواب رفتن دستتان را زیر سرتان گذاشته  اید و در نتیجه به عصب  های دست فشار وارد شده است یا این که در اثر مدت طولانی پا روی پا انداختن اعصاب پا تحت فشار قرار گرفته  اند. یا در مواردی مانند کیست مچ دست به صورت مزمن شاهد علائم ذیل خواهید بود. پارگی دیسک گردن موجب بروز درد در گردن، انتشار درد به بازو، درد شانه، گزگز و بی حسی بازو و دست می شود.

با این حال گزگز پا و یا دست در بسیاری موارد شدید، دوره ای یا مزمن و گاه همراه با علائمی چون درد، خارش، بی حسی و تحلیل عضلات است. گزگز و خواب رفتن دست و پا در چنین حالت هایی نشانه آسیبی عصبی است که می تواند پی آمد علل گوناگونی چون ضربه دیدن یا صدمه های فشاری مکرر، بیماری های سیستمیک مانند دیابت، قرار گرفتن در معرض مواد سمی و عفونت های ویروسی یا باکتریایی باشد.

گزگز ،خواب رفتن و بی حسی دست و پا جزء علائم شایعی است که در مراجعه کنندگان مشاهده می شود . احساس گزگز و بی حسی ممکن است همزمان در دست ها و پاها باشد و یا ممکن است فقط در دست ها یا پاهای شخص حس شود . در هرکدام از این موارد علل ممکن متفاوت هستند.گاهی علت گزگز و خواب رفتگی بخصوص در ناحیه صورت ،بازوو پا ممکن است سکته مغزی باشد که موردی اورژانسی تلقی می شود. در این مقاله به بررسی دلایل بروز هر کدام از این حالت ها پرداخته شده است .لازم است در صورت احساس خواب رفتگی ، گزگز و سوزن شدن دست و یا پا حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت بروز این نشانه ها نسبت به درمان به موقع آن اقدام کند

علت ها و دلایل

شایعترین علت گزگز دست و پا علل غیر ارگانیک و بیشتر اضطراب و نگرانی است ولی بایدعلل ارگانیک گزگز دست پا ابتدا بررسی شوند و در صورت نبود شواهد کافی دال بر علل دیگر استرس را بعنوان عامل اصلی در نظر گرفته و درمان کرد.استرس با افزایش ترشح هورمون نوراپی نفرین باعث ایجاد علایم خواب رفتگی ،گزگز و مورمور می شود.جالب است بدانیم که گزگز ناشی از اضطراب و نگرانی در هر قسمت از بدن مانند صورت ،دست و پا،شکم، پشت و یا کل بدن  ممکن است بروز کند.
علل ارگانیک گزگز و خواب رفتگی دست و پا:

علل تغذیه ای و علل متفرقه :

افزایش چربی و کلسترول

کاهش ویتامین ها مانند ویتامین گروه B و D وE

کاهش الکترولیتها مانند کلسیم ،منیزیوم ،روی

افزایش قند

افزایش اوره و متابولیتها 

مسمومیت با نیکوتین سیگار

ورزش نکردن یا کم خوابی

اختلال هورمونها مانند هورمون تیرویید و انسولین و استروژن

نوروپاتی محیطی:

منظور از نوروپاتی محیطی اختلال های تأثیرگذار بر عصب های خارج از مغز و نخاع است. آسیب دیدگی فیبرهای حرکتی،  نیز بی حسی، گزگز، سوزش، درد یا ضعف دست و پا یا سوزن سوزن شدن زانو را به دنبال خواهد داشت.

شماری از علت های نوروپاتی محیطی ، علت خواب رفتن دست و پا  همراه با گزگز یا بی حسی دست یا پا عبارتند از:

1.     نوروپاتی محیطی دیابتی (در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 یا 2)

2.     نوروپاتی الکلی: نوشیدن مشروبات الکلی به مقدار زیاد و برای مدت طولانی

3.     روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید): بیماری سیستمیک همراه با تورم و داغ شدن مفاصل دست و یا پا، خشکی و گرفتگی صبحگاهی و بی حسی

4.     کمبود ویتامین B12 و اسید فولیک (فولات)

5.     اورمی (پی آمد ازکارافتادگی کلیه)

6.     بیماری لیم (نوع منتشر)

7.     هپاتیت C

8.     پلی نوروپاتی دمیلینه کننده التهابی مزمن (CIDP)

9.     آمیلوئیدوز

اختلال های نخاع و مغز:

یکی از این اختلال ها ام اس یا فلج چندگانه است که باعث بی حسی و گزگز دست و پا وقسمت های مختلف بدن می شود، که البته این علامت به ندرت دارای الگویی متقارن است. اختلال دیگر سکته مغزی است که با بی حسی ناگهانی یک سمت بدن، برای مثال دست و پای چپ، همراه است.

اختلال های گردش خون:

شماری از علل بروز اختلال  در گردش خون که باعث گزگز بین انگشتان پا یا بی حسی دست و یا پا می شود عبارتند از:

1. بیماری عروقی محیطی: تنگ شدن شریان ها به دلیل رسوب کلسیم (تصلب شرایین یا آترواسکلروز) باعث گزگز دست و پا می گردد .

2. بیماری برگر: این بیماری معمولاً در مردان سیگاری 20 تا 40 ساله بروز می یابد و موجب درد، بی حسی و گزگز شدن دست و پا بیمار و سوزن سوزن شدن پا می شود؛ علائم در اثر ورزش و فعالیت آغاز و با استراحت کردن برطرف می شود.

3. یخ  زدگی و سرمازدگی

4.سکته مغزی

اختلال های نخاعی:

اختلال های نخاعی یا ستون فقرات (ستون مهره ها) که باعث بی حسی و گزگز دست و یا پا می شود عبارت اند از:

1.     صدمه دیدن نخاع

2.     تومور نخاعی

3.     سیرنگومیلی: وجود کیست (سیرینکس) در نخاع

4.     کیست عنکبوتی نخاعی: وجود کیست حاوی مایع مغزی ـ نخاعی اطراف نخاع

مسمومیت: مسومیت های زیر باعث گزگز دست و پا می شود:

1.     مسمومیت با ماهی یا صدف

2.     مسمومیت با سم آرسنیک

علل بی حسی و گزگز انگشتان پا

انداختن پاها روی یکدیگر در زمان نشستن: روی هم انداختن پاها هنگام نشستن، نشستن روی پا، چمباتمه زدن یا نشستن طولانی مدت یا گذاشتن کیف پول در جیب عقب گاهی باعث وارد شدن فشار به شریان ها یا عصب های پا می شود و در نتیجه باعث گزگز و خواب رفتگی و مور مور شدن دست و پا  می شود

فتق دیسک کمر: بیرون زدگی یا فتق دیسک مهره های کمر، عموماً بین مهره های چهارم و پنجم کمر(دیسک بین مهره  ای L4–L5)، یا بین مهره پنجم کمر و مهره اول خاجی(دیسک بین مهره ای S1-L5)، به ریشه های عصب سیاتیک فشار می آورد. بیماری فرسایشی دیسک (DDD) یکی از علل رایج بروز فتق دیسک است. فتق دیسک  کمر می تواند تدریجی یا ناگهانی باشد و غالباً پس از بلند کردن جسمی سنگین از روی زمین رخ می دهد. علائم فتق دیسک کمری بسته به اینکه فتق دیسک در کجا اتفاق می افتد، متفاوت است. طیف وسیعی از درمان های غیر جراحی وجود دارند که میتوانند در درمان سیاتیک موثر بوده و اکثر انواع فتق دیسک تسکین دهند.

تنگ شدن مجرای نخاعی: این عارضه گاهی ارثی است، اما معمولاً پی آمد رشد بیش از اندازه استخوان مهره در اثر افزایش سن است.

سرخوردگی مهره یا اسپوندیلولیستزی: در عارضه سرخوردگی مهره، مهره ستون فقرات به سمتی (معمولاً رو به جلو) می لغزد. این اختلال گاهی مادرزادی است و گاهی از تخریب و فرسایش مرتبط با افزایش سن، وارد شدن ضربه یا آسیب پس از عمل جراحی نشأت می گیرد. نخست، به منظور کمک به التیام شکستگی، انجام فعالیت های ورزشی باید متوقف شوند. اولین درمان سرخوردگی مهره کمر ممکن است شامل دارو، استراحت، ورزش درمانی، انجام تمرینات، آب درمانی، استفاده از کمربند طبی و مدیریت درد باشد.

سندرم پیریفورمیس: گرفتگی و اسپاسم عضله پیریفورمیس، واقع در بخش پایینی ستون فقرات، باعث فشردگی عصب سیاتیک و در نتیجه کمر درد می شود.

عفونت و تومور نخاعی: تومورهای موجود در نخاع یا ستون فقرات و التهاب ناشی از عفونت هایی مانند سل نخاعی به عصب سیاتیک فشار می آورد و موجب بروز عارضه سیاتیک و کمر درد می شود.

بارداری: رحم در دوران بارداری، به ویژه در زمان دراز کشیدن یا راه رفتن، گاهی به عصب سیاتیک فشار وارد می کند و در نتیجه مادر دچار کمر درد و گزگز یک یا هر دو پا می شود. بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر نیز یکی از علل رایج به شمار می رود. در زمان بارداری افراد باید بسیار مراقب سلامت خود باشند تا دچار درد از قبیل: درد سیاتیک، ورم پا در بارداری و موارد دیگر نشوند.

بی حسی پا پس از جراحی: بیمار گاهی پس از جراحی فیوژن (الحاق یا خشک کردن) مهره های کمر دچار درد و بی حسی پا می شود.

سندرم تونل تارس: این عارضه از فشردگی عصب درشت نی خلفی قرار گرفته در امتداد داخل مچ ناشی می شود. راه رفتن طولانی مدت یا پوشیدن کفش نو، صدمه دیدن، تورم تاندون ها در بیماری روماتیسم مفصلی و… از علل بروز این عارضه به شمار می رود و علائم آن عبارت است از: پا درد، بی حسی، گزگز یا سوزش کف پا یا اطراف مچ که در اثر ایستادن یا راه رفتن تشدید می شود و تا حدی در اثر استراحت کردن بهبود می یابد.

سندرم پای بی قرار (RLS): این سندرم اختلالی عصبی با دلیل نامشخص است که بیمار به موجب آن تمایلی غیرقابل مقاومت به تکان دادن پا حس می کند. آهسته حرکت کردن، کشیدن پا، احساس خارش یا کشیدگی در پا از علائم این عارضه هستند که در زمان استراحت کردن تشدید می شوند و در نتیجه حرکت دادن پا به طور کامل یا جزیی از بین می روند.

علل بی حسی و گزگز دست

فشار روی دست: وارد شدن فشار به رگ ها یا عصب های دست که باعث بی حسی، گزگز یا فلج موقت دست می شود، می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • قرار دادن دست زیر سر هنگام خوابیدن
 • انداختن دست پشت صندلی هنگام نشستن
 • بستن بند (ساعت، دستبند و…) دور دست یا حمل کیف و کوله پشتی
 • باد کردن مچ دست در زمان اندازه گیری فشار خون

بالا بردن دست بالاتر از قلب: نگه داشتن دست(ها) در سطح بالای قلب در زمان کار یا خوابیدن باعث می شود تا خون کافی به دست نرسد و با بی حسی، گزگز یا فلج موقت دست(ها) به مدت چند دقیقه مواجه شوید.

سندرم دیسک گردن: بیماری دیسک فرسایشی یا صدمه هایی مانند کشش بیش از اندازه در اثر بروز سانحه رانندگی (حرکت سریع سر به سمت عقب) بیرون زدگی یا فتق دیسک گردن را به دنبال دارد، که به نوبه خود موجب وارد شدن فشار به عصب های نخاعی گردن و در نتیجه گزگز دست می شود.

اسپوندیلوز گردن: این عارضه بدشکلی مرتبط با سن مهره های گردن است. دیسک ها یا مهره های تغییر شکل داده به نخاع یا ریشه های عصبی فشار می آورند و به بروز علائم مزمن دامن می زنند.

آسیب دیدگی: بسیاری از آسیب دیدگی های دست و گردن باعث ضعف عضله، اختلال مفصل و فشردگی عصب های بالای بازو یا آرنج یا مچ می ود که به نوبه خود به گزگز دست و بازو منجر می شود.

سندرم تونل کارپ(CTS) : این سندرم یکی از عارضه های دردناک دست، انگشتان و مچ دست است که از استفاده مکرر از مچ دست یا ورم بافت های مچ دست ناشی می شود و باعث فشردگی عصب میانی می شود. سندرم تونل کارپ یکی از مشکلات رایج کارگران خط مونتاژ، کاربران رایانه، موسیقی دان ها، مکانیک ها و تنیس بازان است.

کیست گانگلیون: این کیست برجستگی نرمی است که معمولاً در پشت دست برخی افراد 20 تا 40 ساله ایجاد می شود. این کیست کیسه غیرسرطانی پر از مایعی است که به دلیل ناشناخته روی صفحه های تاندون یا کپسول مفصل تشکیل می شود.

تشخیص

سابقه بی حسی دست: آگاهی از دوره زمانی خواب رفتگی دست و پا و گزگز یا بی حسی و ضعف احتمالی دست، درگیر بودن سر یا پاها، سابقه آسیب دیدگی گردن یا دست، استفاده مکرر از آرنج یا مچ دست، واکنش به سرما، کم کاری غده تیروئید، دیابت و یائسگی می تواند در تشخیص علت این عارضه راهگشا باشد.

آزمایش عصب شناختی: آزمایش حساسیت بر روی درماتوم مشخص دست، عصب های درگیر را تعیین می کند.

تصویربرداری: در تصاویر اشعه ایکس (پرتونگاری) آرتریت (التهاب مفصلی) مهره های گردن یا شکستگی استخوان مشخص می شود. به کمک میلوگرافی نیز فتق دیسک یا تنگی مجرای نخاع تشخیص داده می شود و بافت های نرمی مانند تومور در ام.آر.آی. و سی.تی. اسکن دیده می شود.

الکترومیوگرافی یا عضله نگاری برقی (EMG) و بررسی هدایت عصبی:

اهیت آسیب عصبی به کمک این آزمایش ها تعیین می شود. بهره گیری از این دو روش در کنار تصویربرداری در ارزیابی میزان صدمه وارد شده به شبکه عصبی بازو و دست اهمیت بسیار دارد. 

آزمایش خون: ابتلا به دیابت، غیرطبیعی بودن میزان سرم قندی (دیابت)، کلسیم، پتاسیم، سدیم، منیزم، ویتامین B6 یا B12، تیروکسین (کم کاری تیروئید)، هورمون های جنسی (یائسگی) در آزمایش خون مشخص می شود.

آزمایش شبیه سازی سرما: ابتلا به پدیده یا بیماری رینود با انجام این آزمایش مشخص می شود.

راه ها و روش های درمان

پزشکان معمولاً در مواجهه با علائم اشاره شده و درمان گزگز دست و پا مسکن یا داروی ضدالتهاب تجویز می کنند. بااین حال ارزیابی دقیقی باید پیش از تجویز دارو جهت بررسی احتمال ابتلا به عارضه های جدی انجام شود. تعیین علت دامن زننده به این حس ناخوشایند و معالجه آن بهترین روش درمان سوزن سوزن شدن پا است

 • اصلاح عضله، استخوان یا ستون فقرات
 • بهبود وضعیت تغذیه
 • کنترل بیماری های خودایمنی
 • کنترل سوءمصرف الکل

طب فیزیکی و توانبخشی راهبردهای سودمندی را متناسب با شرایط خاص هر بیمار برای درمان خواب رفتن دست و پا ارائه می دهد.

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:علائم مشابه کروناخون دماغ یا گوش دردمشکل در بلعخون در مدفوعاختلال خوابدرد کمر، پا، دست یا زانوسردردمعده درد یا حالت تهوعزخم مداوم دهانیسرفۀ مزمناضطراب و استرس

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام ها هم مشکل ایجاد می کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره

علت های مشاهدۀ خون در مدفوع می تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

دردهای اسکلتی یکی از شایع ترین علائم ایرانی هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سردرد علت های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

گزگز پا، مورمور و یا سوزن سوزن شدن یا سوزش پا توصیفاتی از یک احساس ناخوشایند هستند كه معمولا در دست و یا پا ایجاد شده و فرد احساس می كند كه پوست او را با سوزن های متعددی فشار می دهند كه معمولا دردناک نیست ولی احساس می شود. در مواردی ممکن است فرد احساس كند مورچه های متعددی بر روی پوست او حركت می كنند. گزگز یا مورمور یک علامت است نه یک بیماری و وجود آن نشانه این است كه علتی موجب بروز این وضعیت شده كه باید كشف و درمان شود.

در این مقاله از مجله درمانکده قصد داریم علت و درمان خواب رفتن دست و پا را مورد بررسی قرار دهیم.

بیشتر بخوانید : علت سوزش و درد عصبی چیست؟

گزگز پا نشانه چیست؟

در اغلب اوقات گزگز چیز عادی و بی خطری است و علت آن تحت فشار قرار گرفتن سرخرگ یا عصب است که در این شرایط جریان خون در دست یا پا کاهش می یابد و به اصطلاح به خواب می رود. چنانچه وضعیت بدن را به گونه ای تغییر دهید که دیگر تحت فشار نباشد گزگز هم خیلی سریع از بین می رود.

اما شرایطی هم وجود دارد که گزگز یک علت جدی دارد که باید خیلی زود تشخیص و درمان شود. مثلا گزگز می تواند در اثر اضطراب، فتق دیسک مهره ای، ضعف گردش خون، بیماری قند، سکته مغزی، التهاب مفاصل، تصلب متعدد اعصاب (MS)، نشانگان تونل مچ دست، یا تومور اتفاق بیفتد.

از بهترین متخصصین مغز و اعصاب، آنلاین نوبت مطب بگیرید
به صفحه پزشکان مغز و اعصاب درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید.
دریافت نوبت مغز و اعصاب

برای رهایی از مشکل گزگز پا به چه پزشکی باید مراجعه کنیم؟

با مراجعه به متخصص مغز و اعصاب علت این اختلال مشخص شده و درمان مناسب شروع خواهد شد. توجه داشته باشید که:

 • اگر در هنگام نشستن، سرفه کردن و یا عطسه کردن گزگز شدت می یابد،
 • اگر بدون هیچ دلیلی دچار گزگزی شوید که تمام یک طرف بدن را درگیر کند،
 • اگر گزگز بی دلیل اتفاق بیفتد و باعث ضعف ماهیچه هایتان شود باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار بگیرید.

بیشتر بخوانید: اختلال تعادل ؛ علائم، علل، تشخیص و درمان

درمان گزگز، مورمور شدن یا همان خواب رفتن دست و پا

اگر بدون دلیل دچار گزگز می شوید باید خیلی سریع به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا علت را تشخیص دهد. چنانچه علت گزگز خواب رفتن دست یا پا باشد خودتان می توانید مشکل را برطرف کنید. اگر پزشک به وجود یک بیماری جدی در شما مشکوک شود این امکان وجود دارد که شما را از لحاظ عصبی و یا جسمانی معاینه کند و یا اینکه برای تشخیص بیماری قند آزمایش خون توصیه کند. شما میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر به مشاوره آنلاین دکتر مغز و اعصاب در سایت درمانکده مراجعه کنید.

در ادامه چند درمان خانگی برای درمان گزگز در وضعیتی که این حالت موقتی بوده و دلیل بر وجود بیماری خاصی نیست را با هم مرور می کنیم.

از بهترین متخصصین مغز و اعصاب، مشاوره آنلاین دریافت کنید
به صفحه مشاورۀ آنلاین مغز و اعصاب (نورولوژی) بروید و زمان مشاوره دلخواهتان را (تصویری، صوتی و متنی) آنلاین رزرو کنید.
رزرو مشاوره با پزشک

ماساژ دهید.

ماساژ دادن از آنجا که باعث افزایش جریان خون در ماهیچه ناحیه گزگز می شود و فشار روی عصب را بر می دارد بسیار مفید و برطرف کننده گزگز است.

حرکت کنید.

سعی کنید چند بار در ساعت وضعیت بدن خود را تغییر دهید و یا کمی راه بروید تا از خواب رفتن اعضای بدن و گزگز جلوگیری کنید. لازم به ذکر است که حرکت دادن عضوی از بدن که خواب رفته است باعث افزایش جریان خون در آن قسمت و کاهش فشار عصب در آن ناحیه و در نتیجه از بین رفتن گزگز آن می شود.

بیشتر بخوانید : سندروم پای بی قرار چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان

لباس تنگ نپوشید.

یکی از عواملی که باعث گزگز پاها می شود پوشیدن شلوار تنگ و عامل دیگر بستن سفت کمربند است. بنابراین برای کاهش گزگز سعی کنید در صورت استفاده از کمربند آن را سفت نبندید، از شلوارهایی استفاده کنید که کمی گشادتر باشند و موثرترین راه هم کم کردن وزن است.

راست بنشینید.

ناراحتی های صفحات (دیسک) کمر از جمله شایع ترین علل گزگز هستند. برای پیشگیری از بروز مشکلات دیسکی بهتر است در هنگام نشستن برای حفظ وضعیت مناسب تلاش کنید و هیچ گاه قوز نکنید چراکه قوز کردن باعث تحریک صفحات دیسک می شود.

 410 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد رای ها 7

دکمه بازگشت به بالا