آشپزی

12 چاقوی ضروری که باید در آشپزخانه داشته باشید

ده ها نوع چاقوی آشپزخانه وجود دارد، اما احتمالا تنها به چند تا از آن ها در آشپزخانه نیاز دارید. 99درصد از کارهای آماده سازی غذا را تنها با یک یا دو چاقوی همه منظوره می توان انجام داد. با این حال، داشتن چاقوهای خاص برای کارهای تخصصی آشپزی که به صورت مکرر انجام می دهید، ارزشی باورنکردنی دارد. به عنوان مثال، همه در آشپزخانه ی خود آماده سازی ماهی برای پخت را انجام نمی دهند.

اما اگر شما دوست دارید خودتان ماهی را پاک و آماده پخت کنید، بدون چاقوی فیله کن احتمالاً کار سختی خواهد بود. در این نوشته چند چاقویی که همه به آن نیاز دارند، معرفی خواهیم کرد. همچنین به سایر چاقوها برای آشپزی های خاص و حرفه ای تر نگاهی خواهیم انداخت.

1. چاقوی سرآشپز یا Chef’s Knife

چاقوی سرآشپز

اگر می خواهید فقط یک چاقوی آشپزخانه تهیه کنید، پیشنهاد ما چاقوی سرآشپز است. هیچ ابزار آشپزخانه ای به اندازه ی چاقوی سرآشپز نماد آشپزخانه حرفه ای نیست. چاقوی سرآشپز که به عنوان چاقوی آشپزی یا چاقوی فرانسوی نیز شناخته می شود، همه کاره ترین کارد آشپزخانه است.

این چاقو برای همه چیز، از خرد کردن استخوان مرغ گرفته تا جدا کردن قطعات بزرگ گوشت گاو، خرد کردن سبزیجات یا برش زدن آن ها مناسب است. طول این چاقوهای پهن و سنگین 15 تا 30 سانتی متر است. چاقویی با تیغه ی 20 سانتی متری بهترین قابلیت استفاده و کاربرد را دارد.

تیغه های فولادی، استاندارد طلایی این نوع چاقو در نظر گرفته می شوند. فولاد دوام بیشتری دارد و می تواند لبه ی تیزتری نسبت به تیغه های درست شده در دستگاه برش (Die Cutting) داشته باشد. استثنا وجود دارد، ولی بیشتر چاقوهای سرآشپز باکیفیت بیش از 120 دلار قیمت دارند.

2. چاقوی پوست کن (Paring Knife)

چاقوی پوست کن برای کارهای کوچک، ظریف و پیچیده ساخته شده است. طول این چاقوها تا 10 سانتی متر است. این چاقوها سبک وزن، بسیار قابل مانور و فوق العاده مقرون به صرفه هستند. این چاقو یک همراه عالی برای چاقوی سرآشپز است زیرا تیغه ی کوتاه تر برای کارهای جزئی خطرناک به نظر نمی رسد.

با این چاقو می توانید به راحتی پوست میوه ها را بکنید یا دانه های یک فلفل تند را جدا کنید. این چاقو همچنین وقتی مفید خواهد بود که نخواسته باشید از تخته برش استفاده کنید. مثلا وقتی که قرار است چند تکه میوه برای روی سالاد ببرید. برای یک چاقوی مرغوب از این نوع 20 تا 100 دلار باید بپردازید.

3. چاقوی آشپزخانه همه کاره (Utility Knife)

چاقوی همه کاره، همه ی کارها را انجام می دهد ولی در هیچ کاری بهترین نیست. این چاقوها فاقد قدرت برش چاقوی بزرگ تر و سنگین تر سرآشپز هستند و نمی توانند وظایف را به ظرافت یک چاقوی پوست کن انجام دهند.

اگر مینیمالیست هستید، ممکن است از اندازه، شکل و ساختار یک چاقوی همه کاره خوشتان بیاید. آن ها تیغه های بسیار خوبی دارند که قیمتشان به طور قابل توجهی کمتر از چاقوی سرآشپز است. اکثر گزینه ها بین 10 تا 17 سانتی متر اندازه دارند. پیشنهاد ما یک چاقوی 15 سانتی از این نوع است.

4. چاقوی نان (Bread Knife)

چاقوی برش نان

لبه ی دندانه دار چاقوی نان، برای برش دادن نان برشته بدون خرد شدن آن عالی است. همچنین روی گوجه فرنگی، میوه ها، سبزیجات سخت و گوشت های تنوری و رست شده یا کبابی معجزه می کند. اگر سرگرمی شما پخت نان در خانه است، این یک چاقوی الزامی برای شماست. هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد.

اما حقیقت این است که هر آشپزخانه ای به آن نیاز ندارد. طول اکثر گزینه ها در این نوع چاقو 15 تا 25 سانتی متر است. لبه های دندانه دار، این چاقو را به یک خرس واقعی در برنده بودن تبدیل می کند. احتمالاً ارزش ندارد چاقوی نان بخرید اگر فقط گهگاهی استفاده می شود. با این وجود، حتی یک چاقوی ارزان قیمت، تیزی خود را تا یک سال حفظ می کند.

5. چاقوی خرد کن یا ساتور (Cleaver)

چاقوی خرد کن یا چاقوی قصابی برای خرد کردن قطعات بزرگ تر گوشت یک ابزار عالی است. اما اگر قصابی در برنامه شما نیست، به این چاقو نیاز ندارید. ساتورها بزرگ، مستطیلی و سنگین هستند.

آن ها برای بریدن استخوان طراحی شده اند. تیغه ضخیم به وزن و سنگینی اضافه می کند که همین خاصیت برش های قوی با دست  را آسان تر می کند. انحنای تیغه برش بر اساس محل ساخت آن چاقو می تواند بسیار متفاوت باشد. مثلا، بیشتر ساتورهای سبک چینی دارای تیغه ای کاملا مستقیم هستند.

یک چاقوی خرد کن آلمانی منحنی اغراق آمیزی دارد. بسیاری از سرآشپزها یک تیغه ی خمیده را به دلیل توانایی آن در بیرون کشیدن استخوان های کوچک تر مرغ ترجیح می دهند. تیغه ی مستقیم به سبک چینی تعادلش بیشتر است.

6. چاقوی برش نازک (Carving Knife)

این چاقو برای برش های نازک گوشت طراحی شده است. در بیشتر آشپزخانه ها، این چاقو فقط چند بار در سال برای برش کباب، بوقلمون یا ژامبون بیرون می آید. اما تنها چاقوی به درد بخور برای این کار است. تیغه این چاقو بلندتر و باریک تر از چاقوی سرآشپز و کمی انعطاف پذیر است. این طرح برای برش های بلند و دقیق طراحی شده است. شما می توانید یک چاقوی برش گوشت عالی با قیمت کمتر از 50 دلار پیدا کنید.

7. چاقوی قاچ زدن (Slicing Knife)

چاقوی قاچ کردن شبیه چاقوی برش گوشت است، اما کمی طولانی تر و نازک تر. شما می توانید بلافاصله آن را با نوک صافش تشخیص دهید. چاقوهای قاچ زن را با لبه ساده یا دندانه دار پیدا خواهید کرد. لبه های این چاقو ساده تر است زیرا برش های تمیزتر و زیباتری در کباب های بزرگ، ماهی یا گوشت های دودی ایجاد می کنند.

این چاقوها دومین نوع چاقوی آشپزخانه انعطاف پذیر هستند، درست پس از چاقوهای مخصوص استخوان . این باعث می شود جایگزین ارزشمندی برای چاقوی برش نازک شوند که اغلب می توان به جای آن ازش استفاده کرد. معمولا می توانید یک اسلایسر عالی را با قیمت 50 تا 100 دلار پیدا کنید.

8. چاقوی جداکننده استخوان (Boning Knife)

چاقوی جداکننده استخوان

چاقوی مخصوص استخوان یک ابزار تخصصی برای یک کار منحصر به فرد است: جدا کردن استخوان از گوشت، مرغ و ماهی. این چاقوی آشپزخانه با انعطاف پذیرترین تیغه، معمولاً 15 تا 17 سانتی متر طول دارد.

اگر مرتب تکه های گوشت یا مرغ کامل را برای پختن در خانه می خرید، یک چاقوی استخوان گیر آماده سازی گوشت شما را متحول می کند. یک چاقوی استخوان خوب خرج زیادی هم روی دستتان نمی گذارد. در مقایسه با تیغه های فولادی سخت تر با آهنگری دستی، تولید این تیغه های انعطاف پذیر ارزان است.

9. چاقوی فیله (Filet Knife)

چاقوهای فیله ابزار انتخابی برای تهیه ی برش ماهی هستند. آن ها دارای تیغه های بلند، نازک و انعطاف پذیر هستند و معمولاً 15 تا 30 سانت طول دارند. این طرح چاقو به راحتی می تواند زیر پوست ماهی بلغزد و آن را خیلی تمیز از گوشت جدا کند.

تیغه ی نوک تیز یک چاقوی فیله به یک منحنی مشخص در بدنه تبدیل می شود. این خصوصیت اجازه می دهد تا به راحتی وارد پوست ماهی شود و در طول گوشت برش های صافی داشته باشد. استیل، فلز انتخابی برای چاقوهای فیله است. این جنس در برابر خوردگی مقاومت دارد. این امر به ویژه با توجه به محیط های مرطوبی که این چاقوها در آن استفاده می شوند مهم است.

10. سانتوکو (Santoku)

سانتوکو چاقویی ژاپنی و یک جایگزین عالی برای چاقوی سرآشپز سنتی است. این چاقو سبک تر، کوتاه تر و با نوک گرد است که به راحتی اشیا را سوراخ نمی کند. در مقایسه با چاقوی سرآشپز غربی، سانتوکوی ژاپنی دارای دسته ی صاف تر و انحنای کمتری در تیغه است.

این بدان معنی است که چاقو برای برش های مستقیم گوشت مناسب است. برخی از چاقوهای سانتوکو دارای طراحی تک لبه هستند، به این معنی که تیغه فقط از یک طرف تیز می شود. این چاقو محبوب است، زیرا در اندازه ی 15 سانتی مانور دادن با آن فوق العاده آسان است. نوک گرد نیز ممکن است مانند یک ویژگی ایمن برای یک آشپز مبتدی به نظر برسد. برای یک چاقوی سانتوکوی باکیفیت، انتظار داشته باشید که تقریباً به اندازه ی یک چاقوی آشپز سنتی هزینه کنید، شاید کمی کمتر.

11. ناکیری (Nakiri)

چاقوی ژاپنی Nakiri Bocho به طور خاص برای برش دقیق سبزیجات ساخته شده است. این یکی از منحصر به فرد ترین چاقوهایی است که می توانید به آشپزخانه خود اضافه کنید. در میان چاقوهای غربی، چیزی شبیه به آن وجود ندارد.

چه چیز خاصی در مورد آن وجود دارد؟ چاقوهای ناکیری دارای تیغه های نازک و سبک با لبه های کاملاً مستقیم هستند. این بدان معناست که می توانید مستقیماً سبزیجات را بدون فشار دادن یا کشیدن خرد کنید. طراحی مستقیم امکان برش دقیق و تزئینی محصولات تازه را فراهم می کند. ممکن است برای یک ناکیری لوکس هزینه زیادی بپردازید، اما چندین گزینه عالی زیر 100 دلار هم پیدا خواهید کرد.

12. مزالونا (Mezzaluna)

چاقوی ویژه ایتالیایی مزالونا به معنی نیمه ی ماه، به دلیل شکل منحنی تیغه آن نام گذاری شده است. مزالونا به جای برش دادن و خرد کردن در یک جهت، به جلو و عقب روی مواد شما حرکت می کند و با کمترین زحمت همه چیز را خرد می کند. مزالونا احتمالا به دلیل استفاده از حجم باورنکردنی سبزی و سیر خرد شده اختراع شده است که در آشپزی ایتالیایی وجود دارد. اگر عاشق درست کردن پاستا، پستو و سس های تازه هستید، این تیغه می تواند زمان آماده سازی شما را هنگام خرد کردن تمام سبزی ها و سیرتان به طور جدی کاهش دهد. یک مزالونای بزرگ تر ابزار مناسبی برای برش سریع پیتزاست. شما می توانید این چاقو را در اندازه ها و قیمت های مختلف پیدا کنید.

قیچی آشپزخانه

چه چیزی بهتر از یک چاقوی آشپزخانه که با دو تا لبه به یک دسته وصل شده  است؟ در ابتدایی ترین حالت، قیچی آشپزخانه همین است. این ابزار از مهم ترین و کم استفاده ترین چاقوها در اکثر آشپزخانه های خانگی است.

قیچی برای خرد کردن گیاهان و سبزیجات سالاد مناسب است. این وسیله می تواند به سرعت قسمت های مرغ پخته شده را برای سالاد تقسیم کنند و بسته بندی پلاستیکی غذای شما را باز کنند. یک قیچی پیدا کنید که از دسته جدا شود. این باعث می شود که نظافت آن  راحت تر و بهداشتی تر شود.

واقعا به کدام چاقوهای آشپزخانه نیاز داریم؟

اگر تازه شروع کرده اید، تنها چاقویی که واقعا به آن نیاز دارید یک چاقوی سرآشپز و یک چاقوی پوست کن است. این دو چاقو به شما این امکان را می دهند که در 99درصد از کارهای آماده سازی غذا که ممکن است با آن ها مواجه شوید، موفق باشید.

اگر به طور منظم نان برش می دهید، به عنوان یکی از اولین قطعات کارد و چنگال، یک چاقوی نان دندانه دار هم اضافه کنید. هر چاقوی دیگری در این لیست در کارهایی که می تواند انجام دهد، تخصصی تر است. همانطور که مهارت های شما رشد می کند، می توانید انواع مختلف چاقوها را تهیه کنید. توصیه ما این است که با چاقوهای ضروری شروع کنید.

2,500,000

1,579,000

تومان

منبع: kitchenambition

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا