علمی و پزشکی

آنچه درباره تزریق واکسن آنفولانزا در بارداری باید بدانید

در دوران بارداری؛ احتمالِ ابتلا به آنفولانزا و تجربه سختی های بیشتری وجود دارد که البته فقط 50 درصد خانم های باردار واکسن آنفولانزا را تزریق می کنند. متخصصان در این زمینه اعلام کرده اند که اگر باردار هستید؛ حتما در سریع ترین زمان ممکن واکسن آنفولانزا را تزریق کنید. فرقی ندارد که در سه ماهه اول، دوم یا سوم بارداری تان باشید.

آیا تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری خطرناک است؟

واکسن های آنفولانزا در صورتی که شما باردار باشید هم، خطری ندارند. مطالعات مختلف نه تنها امنیت این واکسن ها را به اثبات رسانده اند، بلکه اعلام کرده اند که تزریق آن ها نتایج بهتری برای شما و جنین تان خواهد داشت؛ مثلاً خطر به دنیا اوردن نوزاد مرده را کم می کند.

از طرفی اطلاعات غلطی هم در مورد خطرات واکسن پخش شده است و ترس از واکسن بخاطر خطر سقط جنین یا حتی اوتیسم در نوزادان رواج پیدا کرده که صد در صد توسط متخصصان رد شده است. در واقع برای واکسن آنفولانزا در دوران بارداری از ویروس زنده استفاده نمی کنند و جای نگرانی ندارد.

خطرات تزریق نکردن واکسن آنفولانزا چیست؟

خطرات ابتلا به آنفولانزا برای شما و جنین تان بیشتر از هر چیز دیگری است. طبق اطلاعات پزشکان، بارداری باعث ایجاد تغییراتی در سیستم تنفسی، قلب، مایعات بدن و سیستم ایمنی است و باعث می  شود که بیماری  های شدید یا حتی مرگ بر اثر آنفولانزا را تجربه کنید؛ همچنین اگر باردار باشید و به آنفلوآنزا مبتلا شوید، خطر مشکلات تنفسی نیز افزایش پیدا می  کند و شرایط سختی را برای تان رقم می زند؛ تا جایی که ممکن است نیاز به بستری پیدا کنید و جنین خود را در ICU از دست بدهید.

اگر چه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها اشاره کرده است که اگر باردار هستید، واکسن آنفولانزا باعث کاهش خطر عفونت های شدید و بستری می شود. از طرفی اگر باردار باشید و به بیماری  های مزمن دچار شوید، مثلاً بیماری دیابت، قلبی عروقی یا سلول داسی شکل داشته باشید، سیستم ایمنی  تان هم ضعیف تر عمل می کند و در نتیجه بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت های شدید و بستری بعد از ابتلا به آنفولانزا هستید؛ پس تزریق واکسن آنفولانزا اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند.

تزریق واکسن چگونه به دوران بارداری کمک می کند؟

تحقیقات نشان می  دهند افرادی که واکسن تزریق می کنند، معمولاً بارداری های سالم تری خواهند داشت. اگر واکسن آنفولانزا بزنید، کمتر در معرض خطر به دنیا اوردن نوزادان ناقص یا دیگر مشکلات هستید.

نکته مهم تر اینکه واکسن آنفولانزا نه تنها امنیت جنین را در رحم حفظ می کند، بلکه تا شش ماه بعد از تولد هم؛ کودک شما سیستم ایمنی قوی تری دارد و محافظت شده است. از نظر متخصصان این مسئله بسیار مهم است، زیرا کودکان تا سن 6 ماهگی نمی توانند واکسن تزریق کنند؛ چرا که سیستم ایمنی آن ها به اندازه کافی تکامل پیدا نکرده است.

بارداری

اگر در دوران بارداری به آنفولانزا مبتلا شدیم، چه کار کنیم؟

اگر باردار هستید؛ بدون توجه به این که واکسن زده اید یا خیر، در صورت ابتلا به آنفولانزا و تجربه علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

  • تب
  • لرز
  • درد
  • خستگی

خانم های باردار در صورت تجربه علائم اولیه و مراجعه به پزشک، دارو های ضد ویروس دریافت می کنند.

طبق نظر پزشک، دیگر اعضای خانواده هم باید واکسن آنفولانزا تزریق کنند؛ همچنین از تماس مستقیم با فرد بیمار دور باشند و دست هایشان را به طور مکرر بشویند؛ بنابراین برای تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری تردید نکنید.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا