علمی و پزشکی

مواد غذایی برای بهبود گردش خون در رگ ها

جریان خون ضعیف شرایط بدی را در بدن ایجاد می کند و ممکن است در مردان، زنان و کودکان ایجاد شود. اگر این وضعیت به خوبی کنترل نشود، می تواند عاملی برای مشکلات جدی در فرد شود. راه های زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید و این مشکل را درمان کنید.

راهکارهای بهبود گردش خون در بدن 

در این قسمت از نمناک راهکارهایی را به شما معرفی می کنیم که بتوانید جریان خون ضعیف را در بدن کنترل کنید و آن را بهبود بخشید.

1.مصرف غذاهای تند

غذای تند غلظت لیپوپروتئین کمی دارد که کلسترول و چربی را به جریان خون وارد می کند و باعث انعقاد خون خواهد شد. فلفل های تند التهاب را از بین برده زیرا غنی از ویتامین A و ویتامین C هستند و دمای بدن را افزایش داده که جریان خون را بهبود می بخشد.

2.مصرف زردچوبه و زنجبیل

زنجبیل شبیه به فلفل تند است و جریان خون را به شدت بهبود می بخشد. ریشه زردچوبه هم دارای خواص ضد التهابی است و در واقع زردچوبه از لخته شدن خون جلوگیری کرده و جریان خون را به متعادل ترین حد ممکن می رساند.

زردچوبه و زنجبیل

3. مصرف پرتقال

پرتقال و دیگر مرکبات حاوی ویتامین c هستند و جزء رقیق کننده های طبیعی خون محسوب می شوند. آن ها دیواره رگ ها را قوی کرده و از جریان خون ضعیف جلوگیری خواهند کرد.

4. مصرف دانه آفتابگردان

دانه آفتابگردان حاوی ویتامین E است که از لخته شدن خون جلوگیری می کند. همچنین به بهبود جریان خون کمک می کند. مواد غذایی مثل زیتون، دانه کدوتنبل و آجیل هم شبیه دانه آفتابگردان عمل می کند.

5. استفاده از فلفل قرمز

فلفل قرمز برای جریان خون ضعیف مناسب است، درد مربوط به آرتروز را از بین می برد. فلفل قرمز برای مشکلات پوستی هم خواص بسیار زیادی دارد و از حساسیت های بدنی جلوگیری می کند. فلفل قرمز همچنین ضربان قلب و جریان خون را بهبود می بخشد و رگ ها را قوی خواهد کرد.

فلفل قرمز

6. استفاده از آووکادو

آووکادو سرشار از ویتامین E است و از رگ های خونی محافظت می کند. برای بهبود گردش خونتان هر هفته یک مرتبه آووکادو را به همراه لیموترش (سرشار از ویتامین C) میل کنید تا رگ هایتان در سلامت بماند.

7. استفاده از گیاه جینکوبیلوبا

این گیاه یکی از بهترین ها برای بهبود جریان خون است و همچنین حافظه را افزایش می دهد زیرا جریان خون به مغز را بالا می برد. این گیاه به تقویت رگ های خونی می پردازد و یک ماده ضد التهاب است و برای آرام کردن قلب و ریه و بهبود اکسیژن رسانی بسیار عالی عمل می کند. همچنین تنگی نفس و آسم را نیز بهبود می بخشد.

8. مصرف سیر

سیر خواص فوق العاده ای دارد و برای تصفیه خون مفید است و سبب پیشگیری از تشکیل پلاک های خونی می شود. برای بهبود جریان خون مصرف موادغذایی دیگر هم خانواده سیر مانند تربچه، پیاز و تره فرنگی نیز بسیار موثرند.

9. مصرف کاکائو

مصرف کاکائو به بهبود گردش خون کمک می کند زیرا کاکائو دارای فلاوونوئیدهایی است که به طور طبیعی در گیاهان و میوه ها وجود دارند.

10. مصرف تخم مرغ

تخم مرغ. سرشار از ویتامین E و اسیدهای چرب امگا 3 است و ارزش غذایی بالایی دارد وبه حفظ غشای سلولی کمک و جداره های رگ ها را تقویت می کند.

11. استفاده از لیموترش

لیموترش با سرماخوردگی، آنفلوآنزا، تب مقابله می کند و مواد موجود در آن باعث افزایش جریان خون شده و حالت چسبناکی رگ های خونی را کاهش می دهد.

12. مصرف ماهی

ماهی آزاد حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است که برای سلامت قلب و بهبود گردش خون در رگ ها مفید هستند.

13. براش زدن روزانه

زمانی که به فکر بهبود جریان خون هستید، یکی از روش های سریع استفاده از براش صورت به طور روزانه است. براش روی پوست خشک جریان خون را افزایش می دهد و در نتیجه اکسیژن رسانی بالا می رود و همچنین می تواند پوست را جمع کند که در صبح های زمستانی بسیار عالی است.

براش کشیدن باید به سمت بالا و به صورت حرکات دایره ای شکل باشد و سپس آن را در جهت عقربه های ساعت بکشید. هر قسمت از پوست را دوباره براش بزنید.

روی گردن، پشت زانو و زیر بازو ها تمرکز کنید و همچنین می توانید در قسمت پایین باسن و ران پا هم این کار را انجام دهید که باعث کاهش سلولیت خواهد شد.

14.مصرف شکلات تلخ

شکلات تلخ حاوی فلاوونیدهایی است که به صورت طبیعی در میوه و گیاهان وجود دارد و همچنین جریان خون را بهبود می بخشد و در مقایسه با شکلات سفید و شیرین که هیچ فلاوونیدی ندارد، بسیار عالی تر عمل می کند.

15. کشش بدن

کشش بدن به صورت روزانه به مدت 5 دقیقه بسیار عالی است. این حرکت ساده را می توانید در هر جایی از بدن انجام دهید. با کشش بدن سعی کنید دستتان را به سمت انگشتان پا برسانید که با این کار جریان خون در بدن تحریک شده و افزایش پیدا خواهد کرد.

16. نوشیدن آب

زمانی که بدن مرطوب و هیدارته باشد، جریان خون بهتر می شود و سطح اکسیژن در جریان خون بالاتر می رود. علاوه بر آن نوشیدن آب به اندازه کافی سلول های پوستی را مرطوب می کند، گوارش را بهبود می بخشد و باعث جذب بهتر مواد معدنی می شود. مصرف آب همچنین پسماند های مواد غذایی را به خوبی دفع خواهد کرد.

17. دوش گرفتن متضاد

دوش گرفتن متضاد به این معناست که باید دوش آب گرم و سرد بگیرید. زمانی که روی بدن آب سرد می ریزید، رگ های لنفاوی منقبض می شوند. آب گرم نیز باعث گشاد شدن آن ها می شود و در نتیجه پمپاژ خون بهبود پیدا می کند.

18. دوری از لباس های تنگ و پوشیدن کفش های آزاد در محل کار

از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید زیرا جریان خون را مختل می کند. فرقی ندارد که این لباس ها شامل چه چیزی باشد. از جوراب و کمربند تنگ استفاده نکنید و لباس زیرتان هم نباید بیش از حد تنگ باشد.

در محل کار هم حتما کفشی بپوشید که احساس راحتی و آزادی برای این مدت زمان طولانی کنید. کفش های پاشنه بلند قطعاً مورد خوبی نیستند و به جای آن کفش های کوتاه تر و نرم بپوشید که جریان خون را آزاد می کنند. هر روز حتما 10 دقیقه یا بیشتر پیاده روی داشته باشید و اجازه دهید که اکسیژن در بدن به خوبی جریان پیدا کند.

19. گرم نگهداشتن پا و دست

در روز های سرد زمستانی حتما لباس مناسب بپوشید. اگر مدت زمان طولانی در بیرون از منزل هستید، پاهایتان حتما باید گرم باشد تا دمای بدن حفظ شود.

20. فراموش نکردن رابطه جنسی

رابطه جنسی یک راه طبیعی برای داشتن هورمون های سالم در مغز و افزایش عملکرد ذهنی است. رابطه جنسی برای زوج ها از لحاظ جسمی آن ها را در سطح بهتری قرار می دهد. جریان خون را به مغز افزایش داده و باعث می شود که تعاملات اجتماعی بهتری هم داشته باشید. همچنین عاملی برای کاهش درد و استرس است.

21. انجام دوچرخه سواری

دوچرخه سواری باعث قوی نگه داشتن بدن و بهبود جریان خون به قلب می شود و همچنین رگ های خونی را بازیابی می کند و اثر بلند مدتی روی سلامت انسان دارد و همچنین باعث داشتن عمر طولانی می شود.

22. خوردن صبحانه

خوردن صبحانه یکی از راه های بهبود جریان خون و افزایش سوخت و ساز است و عملکرد ذهنی و جسمی را بهبود می بخشد. صبحانه مهم ترین وعده غذایی در طول روز است که هرگز نباید قدرت آن را نادیده بگیرید زیرا بهره وری شما را افزایش می دهد.

23.خوردن هندوانه

بدن برای تحویل اکسیژن به سلول های دیگر به انرژی نیاز دارد و باید فعال باشد. هندوانه یک میوه خوشمزه است که مواد مغذی بدن را تامین کرده، رگ های خونی را تمیز می کند و جریان خون ضعیف را بهبود می بخشد. مصرف چند قاچ هندوانه در صبح و بعد از ناهار از ضخیم شدن دیواره رگ های خونی جلوگیری می کند و باعث افزایش جریان خون در بدن خواهد شد.

24. انجام پیاده روی

می توانید صبح ها یا بعد از تمام شدن کارتان دوچرخه سواری هم کنید. دوچرخه سواری به مغز کمک می کند تا توانایی حل مشکلات افزایش پیدا کند و همچنین جریان خون را بهبود بخشیده و باعث می شود که در طول روز فعال تر باشید.

25. گریه کردن

شاید برایتان کمی عجیب باشد اما اگر قصد گریه کردن دارید، حتماً این کار را انجام دهید زیرا گریه درد و استرس را دور می کند و همچنین عواطف شما را بهبود می بخشد و باعث افزایش گردش خون می شود و در نتیجه به پاکسازی داخل مغز می پردازد و قدرت مغز را بالا خواهد برد.

26. لذت بردن از موسیقی کلاسیک

موسیقی کلاسیک یک نوع ذهن درمانی است که جریان خون را در ناحیه چپ مغز افزایش می دهد و باعث بهبود خون رسانی، بهبود درمان، مطالعه بهتر، افزایش توانایی های خلاقانه و بهبود وضعیت زندگی خواهد شد.

27. انجام تمرین های ایروبیک

تمرین های ایروبیک جریان خون را افزایش می دهند و باعث می شود که نورون ها بهتر کار کنند. بعد از انجام ایروبیک افزایش جریان خون در کل بدن و دست ها، پاها و مغز بعد از ایروبیک را شاهد خواهید بود.

28. انجام تمرین های یوگا

طیف وسیعی از تمرین های یوگا وجود دارد که می توانید آن ها را انجام دهید. یوگا همچنین جریان خون را بهبود می بخشد و باعث سلامت کلی بدن می شود. یک برنامه منظم یوگا داشته باشید که باعث بهبود وضعیت عضلانی و از بین بردن درد و فشار از روی ماهیچه ها خواهد شد.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا