برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

نصب نمای سنگ ساختمان با استفاده از ملات

اگر در سطح شهر دقت کرده باشید، ساختمان هایی که تعدادی از سنگ های نمای آن لق شده و افتاده بسیار زیاد هستند. لق شدن و افتادن سنگ نمای ساختمان علاوه بر ظاهر بدی که به نما می دهد خطرات جانی و مالی متعددی را هم به دنبال دارد. اما راه حل چیست؟ آیا نباید به خاطر این خطرات از نمای سنگی ساختمان استفاده کرد؟ بهترین سنگ نمای ساختمان چیست؟ در این مقاله همراه ما باشید تا با اموزش نما سنگ و انواع سنگ نمای ساختمان ویلایی آشنا شده و بدانید بهترین سنگ نما برای مناطق سردسیر چیست؟

نمای سنگ ساختمان

همانطور که در مقاله اشاره کردیم، از زمان های خیلی دور استفاده از سنگ به عنوان متریال نمای یک بنا، انتخابی لوکس، زیبا و با دوام بوده است.

با وجود این که امروزه متریال های فراوانی در حوزه ساختمان ساخته شده اما هنوز افراد زیادی طرفدار این متریال سخت و گران قیمت هستند.

به صورت کلی نمای سنگی از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است، این در حالی است که باید اجرای این نما به درستی و توسط تیم کاربلد و متخصص انجام گیرد، چرا که در غیر این صورت، با قرار گرفتن در معرض عوامل مخرب خارجی مثل باد، باران و غیره امکان افتادن و یا شل شدن آن ها زیاد می شود.

یکی دیگر از عواملی محببیت این متریال را افزایش می دهد این است که بعد از گذشت مدت زمان اگر نما کثیف یا کدر شد می توان با استفاده از دستگاه ساب دستی آن را ساب زد تا به روز اول خود بازگردد.

اگر مایل هستید با بیشتر اشنا شوید حتما روی لینک آبی رنگ کلیک کرده و مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

اموزش نما سنگ

در قدم اول باید به دنبال یک سنگ کار خبره بود تا اجرای نما را در کمترین زمان، بدون پرت کردن مصالح و به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

به طور معمول برای چسباندن این متریال به دیوار، از ملات ماسه سیمان یا چسب مخصوص استفاده می شود.

پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه ادامه مقاله ابتدا فیلم زیر را که بخش کوتاهی از آکادمی عمران هست مشاهده کنید تا با زبان ساده تر و در محیط کارگاهی با اجرای سنگ نما آشنا شوید.

اما باید به این نکته توجه داشت که اکثر سنگ ها سطحی صاف یا کم تخلخل دارند، بنابراین ملات ماسه سیمان یا چسبی که بین دیوار و سنگ ریخته شده، علی رغم درگیری بالا با دیوار، درگیری خوبی با سنگ نخواهد داشت و پس از گذشت مدتی با وارد شدن اندکی تنش به سنگ، کم کم سنگ ها خودشان را ول کرده و می افتند.

روش های مختلفی برای نصب سنگ نمای ساختمان وجود دارد که در ادامه آن ها را توضیح می دهیم، اما دقت داشته باشید که قبل از انجام هر یک از مراحل زیر باید ابتدا با انداختن شاقول، بیرونی ترین قسمت نما مشخص شده و دیوارها را شمشه گذاری و ریسمان کشی کرد.

سپس سنگ های رج اول را نصب کرده و با گچ یا مهار فلزی به طور موقت به دیوار فیکس می کنیم تا بتوان سایر رج ها را اجرا کرد.

روش های اجرای سنگ در رج های بعدی به شرح زیر است که با توجه به نوع آن و بودجه اولیه، می توان از هر یک استفاده کرد.

1) نصب سنگ نمای خانه به روش تر

2) نصب سنگ نمای خانه به روش نیمه خشک  (شاسی کشی ساختمان)

3) نصب سنگ نمای خانه به روش خشک

در ادامه با هر یک از این روش ها بیشتر آشنا می شویم.

1) نصب سنگ نمای خانه به روش تر

به طور کلی برای نصب این متریال به روش تر باید از ملات ماسه سیمان (دوغاب) یا چسب مخصوص استفاده کرد که در ادامه توضیح می دهیم.

نصب نمای سنگ ساختمان با استفاده از ملات

به طور معمول در این روش سنگ ها را با استفاده از دوغاب ماسه سیمان به سطح زیرین خود می چسبانیم.

دقت داشته باشید که ضخامت ملات پشت سنگ نباید بیشتر از 5 سانتی متر شود چرا که مقدار زیاد ملات باعث می شود تا احتمال سقوط سنگ افزایش یابد.

نکته قابل توجه در این روش این است که قبل از نصب برای چسبندگی و درگیری بهتر بین سنگ و ملات، خاک برشکاری از پشت این متریال باید پاک شود اما باز هم ملات ماسه سیمان به تنهایی مقاومت کافی را نداشته و با گذشت زمان کم کم سنگ ها از جای خود کنده می شوند.

یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از شل شدن سنگ ها استفاده از اسکوپ است.

اسکوپ روی سطح سنگ فیکس شده تا هنگام نصب آن روی دیوار، درگیری مناسبی با ملات ایجاد کند. استفاده از دو روش اسکوپ پروانه ای و سیم مفتول، متداول ترین روش ها برای اسکوپ کردن این متریال است که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا خواهیم شد.

برای آشنایی بیشتر با مراحل اسکوپ حتما فیلم زیر را که قسمت کوتاهی از آکادمی عمران هست، مشاهده کنید.

اما اگر می خواهید با روش های دیگری از همراه با فیلم کارگاهی آشنا شوید حتما روی لینک آبی رنگ کلیک کرده و مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

اسکوپ پروانه  ای یا قورباغه  ای

برای استفاده از این روش کافی است روی سطح سنگ شیاری ایجاد کرده و اسکوپ را با زدن ضربه داخل شیار فیکس کنیم. دقت داشته باشید که طبق نشریه 714 هر 0.2 متر مربع (40 سانت در 50 سانت) از سنگ نما باید حتما با اسکوپ مهار شود.

اسکوپ سنگ نما با مفتول

در اسکوپ کردن با استفاده از سیم مفتول، ابتدا باید دو طرف سنگ را شیار ایجاد کرده، سپس سیم را از بین این دو شیار به صورت ضربدری رد کرده و گره زد تا در هنگام قرار گرفتن آن روی ملات ماسه و سیمان، بین ملات و سیم مفتول درگیری ایجاد شده و این متریال محکم در جای خودش فیکس گردد.

مناسب ترین قطر سیم مفتول برای این روش، معمولا بین 1/5 تا 2 میلی متر بوده و در صورت استفاده از سیم هایی با قطر کمتر باید به صورت چند لایه از آن ها استفاده کرد.

دقت داشته باشید که در سنگ هایی که طول زیادی دارند نباید سیم اسکوپ به طور سراسری در طول آن اجرا شود، بلکه بهتر است در چند نقطه جداگانه سیم ها را اسکوپ کرده تا از احتمال جدا شدن سنگ از قسمت میانی جلوگیری گردد.

نکته ای که در اجرای اسکوپ باید به آن توجه کرد این است که برای اجرای سنگ های طرح دار و ابزار خورده (مثل سر ستون ها یا پیش آمدگی ها) بهتر است به جای اسکوپ های متعارف از نبشی ها استفاده شود که تحمل بار بیشتری دارد.

نصب نمای سنگ ساختمان با استفاده از چسب

همانطور که گفتیم یکی دیگر از راه های نصب نمای سنگی به روش تر، استفاده از چسب مخصوص است.

با این که سرعت اجرا به روش چسبی بیشتر از روش ملاتی است، اما استفاده از چسب در سطح وسیع، مقرون به صرفه نبوده و به همین خاطر عموما پیمانکاران از روش ملاتی استفاده می کنند.

اما اگر شما مایل به استفاده از روش چسبی هستید باید به این نکته دقت داشته باشید که بهتر است از چسب هایی با رنگ روشن استفاده کنید تا با گذشت زمان رنگ سنگ تغییر پیدا نکرده و ظاهر بدی ایجاد نکند.

2) نصب سنگ نمای خانه به روش نیمه خشک  (شاسی کشی ساختمان)

یکی از بهترین و ایمن ترین روش ها برای اجرای نمای سنگی، شاسی کشی است. این روش علاوه بر ایمنی بالاتر نسبت به روش تر، هزینه مقرون به صرفه تری نسبت به روش خشک دارد.

برای باید هنگام اجرای اسکلت، یک سری پلیت در نظر گرفت تا بعدا شاسی ها بر روی آن سوار شوند. برای آشنایی بیشتر با این مبحث پیشنهاد می کنم ابتدا فیلم زیر را مشاهده کرده سپس به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

برای اجرای این مرحله ابتدا باید با استفاده از نقشه های از قبل آماده شده، نبشی ها، قوطی ها و سایر متریال را برش داده و یا در صورت نیاز خم کرد.

سپس این قطعات شکل گرفته شده را توسط روش های مختلف اتصال از جمله جوشکاری، پیچ و مهره یا میخ کوبی به یکدیگر متصل می کنیم تا برای قرارگیری در مکان نهایی خود آماده شوند.

پس از فیکس شدن هر قطعه در جای خود، سازه ساخته شده توسط پایه ها و پلیت هایی که از قبل در اسکلت سازه تعبیه شده به سازه ساختمان متصل می شود.

در مرحله بعدی، فضای داخلی این قطعات رابیتس می شود تا وقتی ملات ماسه سیمان بین سنگ و دیوار ریخته شد، درگیری مناسبی را بین آن ها ایجاد کند.

به این نکته دقت داشته باشید در جاهایی که دیوار از بلوک سیمانی یا بلوک سفالی ساخته شده، نیاز شدیدی به رابیتس کشی نیست، چرا که خلل و فرج این بلوک ها به تنهایی درگیری بین سنگ، ملات و دیوار ایجاد می کند.

اما در سطوحی مثل ستون بتنی که خلل و فرجی نیست استفاده از رابیتس کشی برای نصب سنگ ها کاملا ضرروی است.

حالا که با روش های اجرای نمای سنگی به خوبی آشنا شدید شاید از خود بپرسید که در یک سطح وسیع از دیوار چگونه سنگ ها را طوری در کنار یکدیگر نصب کنیم که در یک راستا باشند؟

در پاسخ باید بگوییم که بهتر است برای در یک راستا بودن سنگ ها، چند لچکی (سنگ تکه شده) را با استفاده از چسب یک دو سه، به دیوار فیکس کرده و روی آن ها شمشه قرار دهیم تا تمامی سنگ ها در یک راستا قرار بگیرند.

همچنین برای جلوگیری از عقب و جلو شدن سنگ های نصب شده بهتر است بعد از اجرا، یک تکه سنگ کوچک روی درز بین آن ها با چسب یک دو سه متصل کرده و بعد از این که سنگ ها به خوبی در جای خود فیکس شدند با حلال مخصوص آن ها را جدا کنیم.

3) نصب سنگ نمای خانه به روش خشک

برای نصب سنگ نمای خانه به روش خشک، هیچ گونه ملات، دوغاب یا چسبی که کار را خیس کند و نیاز به خشک شدن داشته باشد استفاده نشده و به جای آن ها باید از اتصالات و یراق آلات مخصوص استفاده کرد.

نکته قابل توجه در این روش این است که اجرای آن بسیار سریع تر و ایمن تر از روش نصب با استفاده از چسب یا ملات بوده و به همین خاطر همیشه طرفداران خاص خود را دارد.

همچنین توصیه می شود برای کاهش بار مرده ساختمان و عملکرد لرزه ای مناسب، ترجیحا در نمای ساختمان های بلند از روش خشک (بدون استفاده از هر نوع چسب یا ملات) استفاده شود.

خیلی از پیمانکاران به خاطر هزینه بیشتری که این روش نسبت به سایر روش ها دارد، مشتاق به اجرای روش خشک نیستند.

اما به این نکته توجه نمی کنند که میزان پرتی مصالح در این روش بسیار کمتر از سایر روش ها بوده که این موضوع به تنهایی در صرفه جویی هزینه ها کمک بزرگی می کند. در ادامه با دو سبک اجرایی از روش خشک بیشتر آشنا می شویم.

 نصب خشک پیدا یا آشکار

در ابتدا برای اجرای این روش باید قلاب هایی را پشت سنگ قرار دهید به طوری که لبه این قلاب ها در حدود چند میلی متر بر روی سطح خارجی این متریال برگشته و دور تا رور آن را احاطه کند.

سپس این قلاب ها را روی شاسی هایی که از قبل بر روی دیوار ساختمان ساخته اید، فیکس می کنید تا سنگ ها به طور کامل در جای خود محکم شود.

همانطور که از اسم این سبک مشخص است این قلاب ها در انتهای کار نمایان هستند، پس باید برای اجرای آن ها دقت فراوانی کرده و سعی کنید از قلاب هایی که رنگ یکسانی با رنگ سنگ شما دارند استفاده کنید.

نصب خشک پنهان

در ابتدا برای اجرا این روش باید با استفاده از مته، پشت هر قطعه سنگ، چهار سوراخ ایجاد شود تا بتوان قلاب ها را با پیچ های خاصی به پشت سنگ وصل کرده و درگیری مکانیکی بین پیچ و سنگ ایجاد کنیم.

سپس این قلاب های نصب شده در پشت سنگ ها به آسانی بر روی پروفیل های شاسی نصب شده تا پس از رگلاژ با یک پیچ ترمز، کار نصب سنگ نما پایان پذیرد.

با این که هزینه اجرای این روش نسبت به روش آشکار بیشتر است اما در این روش برخلاف روش نصب خشک آشکار، متریال استفاده شده برای نصب سنگ، مشخص نبوده و به همین علت قطعا زیبایی بیشتری در انتها برای نمای ساختمانتان خواهید داشت.

یکی از مزیت هایی که سنگ را نسبت به سایر متریال ها متمایز می کند این است که می توان در فضاهای مختلفی با کاربری های متفاوت از آن بهره برد. برای مثال در فضاهای زیر می توان این متریال را به صورت تکی یا با ترکیب چند متریال دیگر استفاده کرد.

نمای سنگ ساختمان ساده یک طبقه یا دو طبقه

نمای آسمان خراش ها و برج ها

سنگ نمای ساختمان ویلایی

نمای ساختمان تجاری

نمای ساختمان اداری

همانطور که می دانید سبک های مختلفی برای اجرای سنگ نما در این فضاها وجود دارد، به طور مثال شما می توانید سبک های کلاسیک، ، مدرن، نئوکلاسیک و غیره را مطابق با سلیقه کارفرمایتان برای نما طراحی کرده و اجرا کنید

برای این که با و آشنا شوید حتما روی لینک های آبی رنگ کلیک کرده و مقالات مربوط به آن را مطالعه کنید.

همچنین خوب است بدانید که یکی از بهترین سنگ ها برای اجرای نما است. برای آشنایی بیشتر با این متریال حتما روی لینک آبی رنگ کلیک کرده و مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

مزایا و معایب نمای سنگی ساختمان مسکونی

همانطور که تا اینجای مقاله گفتیم، نمای سنگی از جمله نماهای پرکاربرد و محبوب در صنعت ساختمان سازی به شمار می رود که می توان از آن به صورت تکی یا ترکیبی با سایر متریال  های ساختمانی استفاده کرد، در ادامه به بررسی برخی از مزایا و معایب استفاده از این نما می پردازیم.

مقاومت بالا

عایق صوتی و حرارتی

دوام بالا

تنوع بالا در طرح، رنگ و اندازه

مقاوم در برابر آتش

هزینه اجرا بالا

سرعت اجرای پایین (در دمای کمتر از صفر امکان اجرا این متریال وجود ندارد.) 

جرم  پذیر بودن

چسبندگی کم در برخی از انواع سنگ ها (مثل گرانیت)

امیدواریم در پایان این مقاله دید خوبی پیدا کرده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بوآشنایی با نحوه نصب سنگ نمای ساختمان

روش های نصب سنگ  نمای ساختمان:

  • نصب سنگ پلاک بر سطح دیوار:

وسیله متداول برای نگهداری سنگ بر روی دیوار، فقط ملات ماسه است.

این روش با وجود اینکه بسیار متداول است، اما مطلوب نیست.

نحوه کار به این صورت است که پس از چیدن و اتمام دیوار ساختمان، سنگ های پلاک را به فاصله 2 تا 3 سانتیمتر از دیوار به طور موقت نگهداری می کنند.

(به وسیله ) و سپس فاصله بین دیوار و سنگ را تا نیمه از ملات ماسه سیمان به صورت دوغاب پر می کنند.

ملات که کمی خود را گرفت، ردیف دوم سنگ را (با بند یا بدون بند) بر روی ردیف اول قرار می دهند و پس از نگهداری موقت، ملات ماسه سیمان پشت سنگ ها می ریزند به طوری که نیمه رج اول را پر نماید و این عمل را در هر رج تکرار می کنند تا سطح دیوار پوشیده شود.

ملات ماسه سیمان که بین دیوار و سنگ می ریزند، معمولاً با دیوار خوب درگیر می شود اما با سنگ درگیری خوبی نخواهد داشت زیرا اکثراً پشت سنگ ها هم مانند روی آنها صاف هستند.

بنابراین چسبندگی بین ملات و سنگ به اندازه کافی نخواهد بود.

با وارد شدن اندکی تنش به سنگ، ملات و سنگ از هم جدا می شوند.

چون سنگ ها با یکدیگر درگیر نیستند، خطر سقوط سنگ پیش می آید و معمولاً اگر یک قطعه سنگ پلاک از جدا شود بقیه سنگ ها هم کم کم جدا شده و می افتند.

راه های مختلفی برای نصب سنگ نمای ساختمان وجود دارند که سه روش آن را توضیح می دهیم:

روش اول نصب سنگ نمای ساختمان:

استفاده از تکه سنگ هایی به شکل هرم ناقص و چسب.

در این روش، تکه سنگی را با چسب مخصوص به پشت سنگ پلاک (محل دوغاب ریزی) می چسبانند.

پس از خشک شدن و اتصال کامل دو سنگ به یکدیگر، سنگ پلاک را بر روی دیوار نصب می کنند و پشت آن می ریزند (قبل از دوغاب ریزی، هم سنگ و هم دیوار باید با آب خیس شوند).

ملات سیمانی با دیوار درگیری کافی پیدا می کند، دور تا دور تکه سنگ متصل به سنگ پلاک را می پوشاند و اتصال خوبی به وجود می آورد به عنوان مثال مانند شکل زیر.


روش دوم نصب سنگ نمای ساختمان

استفاده از مفتول در پشت سنگ است.

به این طریق که در دو سر سنگ مشکی ، شیاری به وجود می آورند و مفتول آهنی به قطر 2 میلیمتر را از دو شیار عبور می دهند.

سپس دو سر آزاد را به هم گره می زنند.

به این ترتیب پس از نصب سنگ بر روی دیوار، دوغاب ماسه سیمان دور تا دور مفتول را می گیرد و در نتیجه اتصال خوبی به وجود می آید.

این روش زمانی مناسب است که امکان به وجود آوردن شیار در قطر سنگ باشد به عنوان مثال مانند شکل زیر.


روش سوم نصب سنگ نمای ساختمان

روش دیگر استفاده از نوعی قلاب به نام «اسکوپ» است.

استفاده از اسکوپ فقط برای سنگ های با قطر زیاد (3 سانتیمتر به بالا) امکان پذیر است.

چون در موقع سوراخ کاری، لبه سنگ می شکند.

در این نوع روش کار به این صورت است که دو سوراخ در ضخامت سنگ به وجود می آورند و یک سر اسکوپ بر روی دیوار و سر دیگر آن را روی سنگ قرار می دهند، به طوری که سوراخ اسكوپ در امتداد سوراخ سنگ باشد.

به وسیله یک اشپیل، اسکوپ به سنگ ثابت می شود.

هر سنگ را به وسیله دو اسکوپ به دیوار متصل می کنند.

فاصله سنگ از دیوار 2 سانتیمتر و ملات مصرفی، ماسه سیمان است.

در این روش، آجرکاری و نصب سنگ هم زمان انجام می شود.

شکل زیر اسکوپ و اتصال سنگ به دیوار را نشان می دهد.

گردآورنده: گروه آموزشی 

دید، تشکر می کنیم. نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما به اسنگ مشکی شتراک بگذارید.

 

دکمه بازگشت به بالا