علمی و پزشکی

درد پشت ساق پای چپ نشانه چیست

درد ساق پا

دردهایی که درطول استخوان قدامی جلوی پا یعنی درشت نی ایجاد می شود به عنوان درد ساق پا شناخته می شود. علت درد ماهیچه ساق پا، فعالیت و درگیری ماهیچه های پا در افرادی مثل ورزشکاران، دونده ها و سربازان است و در مواردی التهاب و کشش استخوان های اطراف پا و تاندون ها موجب درد ساق پا می شود.

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص استخوان و مفاصل مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره استخوان و مفاصل

علائم درد ساق پا

معمول ترین نشانه درد ساق پا، امتداد یافتن درد در ناحیه درشت نی و تورم در این ناحیه است.

 • درد خفیف و کند یا شدید و خنجری در ماهیچه های ساق پا
 • درد در ناحیه داخلی و خارجی ساق پا
 • با لمس کردن قسمتی از ساق درد تشدید می شود.
 • ورم خفیف در اطراف ساق پا
 • بی حسی، کرخت شدن و ضعف در ساق پا
 • ممکن است درد در حین انجام تمرینات ورزشی یا بعد از انجام تمرینات باشد.

علت های درد ساق پا

اگر عضلات ساق پا تحت فشار قرار بگیرد یا ضربه ای به آن وارد شود که موجب آسیب دیدن تاندون ها شود اولین واکنش التهاب و درد است. در مواردی ساق پا ورم می کند. علت هایی که می تواند موجب درد ساق پا و ورم ساق پا شود را در ادامه بررسی می کنیم.

 • ورزش کردن: فشار بیش از حد به ساق پا در اثر دویدن و یا فعالیت کردن در سراشیبی و زمین ناهموار یا رکاب زدن با دوچرخه یا وسایل ورزشی، شرکت کردن در ورزش های با شروع و پایان ناگهانی علت درد ساق پا است.
 • استفاده از کفش نامناسب: کفش نامناسب که پا در آن راحت نباشد و به خصوص اگر با آن کار کنید یا ورزش کنید، حتما شما را بادرد ساق پا مواجه خواهد کرد.
 • کسانی که کف پای صاف یا قوس بلند دارد به هنگام فعالیت با درد ساق پا مواجه می شوند.
 • اسپاسم عضلات: درد ناگهانی و شدید در ساق پا ممکن است به علت گرفتگی عضلات در اثر کم آبی بدن، کمبود مواد معدنی مثل کلسیم و پتاسیم و استرس  باشد. همچنین در افرادی که قبلا فعالیت نداشته اند با فعالیت کردن گلیکوژن در عضلات ساق پا تجمع پیدا می کند و موجب گرفتگی و درد ساق پا شود.
 • شکستگی استرسی: در مواردی ترک ها و شکستگی های خیلی ریز در اثر فعالیت های مداوم و یا کارهای سنگین روی ساق پا ایجاد می شود که شاید خود فرد هم متوجه آن نشود ولی با استراحت خود به خود ترمیم می شود. در صورتی که این شکستگی ها ترمیم نشود درد ساق پا بروز می کند و معمولا هم روز به روز شدیدتر می شود.
 • التهاب تاندون: عضلات به وسیله ی تاندون به استخوان ها متصل می شوند. این عارضه که به آن تاندونیت گفته می شود یک علت درد استخوان ساق پا است.
 • سندرم کمپارتمان مزمن: بروز این سندروم رایج نیست ولی علائم آن بسیار شبیه درد ساق پا است و علت آن افزایش فشار بین عضلات است. هنگامی که عضله های پا در اثر فعالیت زیاد یا ورزش کردن تحت فشار قرار بگیرد این حالت ایجاد می شود و با توقف فعالیت درد برطرف می شود.

در خانم های باردار ورم و درد ساق پا نشانه چیست؟

ورم پاها یکی از مشکلات شایع دوران بارداری است که به علت تجمع مایعات در بدن ایجاد می شود. همچنین تغییر در میزان غلظت کلسیم و خسته شدن عضلات ساق پا در اثر اضافه وزن علت درد است. در صورتی که درد و ورم ساق پای شما زیاد است و باردار هستید، چند توصیه به شما داریم. اول اینکه نمک کمتر مصرف کنید، پاهایتان را آویزان نکنید و با پزشکان آنلاین ماما در پذیرش 24 تماس بگیرید تا شما را برای رفع مشکل راهنمایی کنند.

علت درد ساق پا هنگام خواب چیست؟

شاید تجربه کرده باشید که درد ساق پا شما را از خواب بیدار کند و درد اینقدر شدید باشد که نتوانید پای خود را حرکت دهید یا روی پا بایستید. اینوع از درد یک علت واحد ندارد و به علت کمبود آب در بدن، بیماری پارکینسون، دردهای عصبی، فشار بیش از حد به ماهیچه های ساق پا ایجاد می شود.

علت درد ساق پا هنگام پریود چیست؟

خانم ها در دوران عادت ماهیانه یا پریود در ناحیه ی ساق پا درد احساس می کنند. علت این درد مستقیما به عادت ماهیانه و تغییرات هورمونی متناسب با آن بر می گردد. با فعال شدن پروسه های التهابی در بدن و تغییرات هورمونی یعنی کاهش استروژن در بدن، آستانه درد در بدن کاهش می یابد و به دلیل ارتباط اعصاب نخاعی درد از کمر تا ساق پا منتشر می شود.

تشخیص علت درد ساق پا

در مواردی که درد ساق پا با استراحت کردن و درمان های مراقبتی و یا مسکن التیام نیابد تشخیص علت درد ساق پا باید توسط پزشک متخصص ارتوپد انجام می شود. در این موارد پزشک ابتدا وضعیت بالینی بیمار را بررسی می کند و سپس ممکن است برای بررسی میزان مواد معدنی درخواست آزمایش کند. همچنین برای مطمئن شدن از نبود شکستگی روی استخوان می توان درخواست عکس رادیولوژی نمود. سی تی اسکن و MRI هم سایر روش های تشخیصی مطابق نظر پزشک است.

نوشته های مشابه

 • پا درد در بارداری نشانه چیست؟ + معرفی بهترین راه های درمان و کاهش درد

  1401-04-13

 • مشکل رایج آب آوردن زانو چگونه درمان کنیم

  1401-03-05

آیا درد ساق پا و سرطان ارتباطی باهم دارند؟

تغییر در سلول های استخوان می تواند باعث بروز سرطان شود. در مواردی هم ممکن است سرطان در نواحی دیگر مثل کبد، کلیه و یا روده باشد و به استخوان متاستاز دهد. درد و التهاب اولین علامتی است که در صورت ابتلا به سرطان استخوان بروز می کند البته درد در اوایل بیماری فقط شبانه است اما بعد از مدتی ساعات درگیری با درد بیشتر می شود. درصورتی که استخوان درشت نی یعنی استخوان مابین مچ و زانو درگیر سرطان شود درد آن در ساق پا و مچ احساس می شود.

راه های درمان درد ساق پا چیست؟

درمان درد ساق پا بستگی به میزان شدت درد دارد. در موارد خفیف درد با درمان های خانگی با راهکارهای طب سنتی و خود مراقبتی تسکین می یابد. اما در موارد شدیدتر و یا آسیب های که به دنبال سوانح رانندگی یا پرت شدن از بلندی ایجاد می شود باید تحت نظر دکتر مچ پا درد را مداوا نمود.

درمان درد ساق پا با طب سنتی

 درمان درد ساق پا در طب سنتی شامل روش هایی است که فرد بدون نیاز به مصرف دارو با تغییر سبک زندگی و تغذیه ای می تواند درد را تسکین دهد. راه کارهای طب سنتی را در دو گروه بیان می کنیم.

گروه اول: دلیلی که متخصصان طب سنتی برای درد ساق پای شبانه مطرح می کنند سوءهاضمه است. مطابق توصیه آن ها برای رفع این درد باید:

 • غذا خوب جویده شود.
 • همراه با غذا آب، نوشابه، دوغ ننوشید.
 • بین زمان خواب و شام حداقل سه ساعت باید فاصله باشد.
 • همچنین ساق پا در معرض سرما قرار نگیرد و با ساق بند گرم نگه داشته شود.

گروه دوم: در طب سنتی به گنجاندن برخی مواد غذایی در رژیم غذایی و یا استفاده از مواد طبیعی به صورت ضماد روی محل درد بسیار توصیه می شود. در ادامه چند نمونه از این موارد را نام می بریم.

 • آب آلبالو:

آلبالو خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد و نوشیدن آن درد ساق پا را تا حد زیادی کاهش می دهد.

 • لیمو:

 لیمو به تنظیم سطح PH بدن کمک می کند و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و از این طریق می تواند درد را تسکین دهد. لیمو را هم می توانید به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی مصرف کنید. مصرف روزانه دو مرتبه آب لیمو و عسل درد را کاهش می دهد. همچین ماساژ شبانه محل درد با لیمو و روغن کرچک یا روغن زیتون نیز تا حد زیادی تاثیر گذار است.

 • زردجوبه:

 این ماده خاصیت ضد التهابی دارد و حاوی کورکومین است. برای استفاده باید دو قاشق غذاخوری از آن را با یک روغن کنجد یا روغن زیتون ترکیب کنید و خمیر حاصل را روی محل درد بگذارید.

 • روغن خردل

یکی از روش های درمان استفاده از روغن های موضعی برای ماساژدادن محل درد است. روغن خردل خاصیت التیام دهندگی درد دارد. برای استفاده از آن چند قطره روغن خردل را روزی دو مرتبه روی محل درد ماساژدهید.

درمان درد ساق پا با استفاده از کمپرس سرد

یکی از راه کارهای خانگی استفاده از کمپرس سرد برای کاهش التهاب و درد است. در این روش باید مقداری یخ را داخل پلاستیک بریزید و به مدت 20 دقیقه روی محل قرار دهید. در مواقعی که پا هنگام ورزش کردن یا بر اثر سانحه  آسیب ببیند انجام فوری این روش بسیار موثر است.

درمان درد ساق پا توسط پزشک

پزشک با تجویز داروی مسکن سعی می کند درد را کاهش دهد. داروهای مسکن شامل قرص ضد درد مثل ایبوپروفن، استامینوفن یا ناپروکسن و پاراستمول است. به جز ناپروکسن و پاراستمول موارد دیگر را می توانید  بدون نسخه هم از داروخانه تهیه کنید ولی درصورتی که به پرفشاری خون مبتلا هستید، آسم یا ناراحتی قلبی دارید حتما تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید. پمادها هم می توانند التهاب را کاهش دهند و درد را تسکین دهند. بهترین پماد برای درد ساق پا پمادهای موضعی است که ترکیبات گیاهی در آن ها به کار رفته است.

در مواردی هم دکتر فیزیوتراپ مچ دست و پا توصیه می کند بیمار از ساق بند طبی استفاده کند.

درمان درد ساق پا با ورزش کردن

ورزش کردن باعث تقویت عضلات و افزایش انعطاف پذیری آن ها می شود. عضلات قوی در مقابل کشش و یا ضربه مقاومت بیشتری دارند. در ادامه چند تمرین ورزشی برای درمان دردهای ساق پا پیشنهاد می کنیم. دکتر فیزیوتراپ ورزشی میتواند در مسیر درمان درد ساق پا با ورزش با معرفی حرکات ورزشی بیشتر به شما کمک کند.

 • کشیدن ساق پا با پارچه یا حوله

در این روش برای درمان باید روی سطح صاف بنشینید و پاهایتان را دراز کنید. یک حوله یا پارچه ضخیم را دور پای آسیب دیده بیندازید و گوشه های حوله را در دست داشته باشید و آن را به سمت خود بکشید. پایتان باید صاف باشد و آن را به مدت 20 تا 30 ثانیه  در این حالت نگه دارید. این حرکت را تا سه مرتبه در روز می توانید تکرار کنید.

 • کشیدن ساق پا در حالت ایستاده

در این روش باید رو به دیوار بایستید و دست ها را به دیوار تکیه دهید. پای آسیب دیده را عقب برده و پای سالم را خم کنید بعد پای آسیب دیده را جلو بیاورید و پنجه ی آن را به دیوار تکیه دهید طوری که کشش را در عضله های ساق پا احساس کنید. این کار را به مدت20 تا30 ثانیه و روزانه 3 بار انجام دهید.

 • بالا بردن پاشنه ی پا

این روش را در حالی باید انجام دهید که به دیوار یا صندلی تکیه کرده باشید ولی کف پا کاملاُ روی زمین باشد. بعد به مدت 5 ثانیه روی پنجه ی پا بلند شوید. این حرکت را ده مرتبه تکرار کنید.

درمان درد ساق پا با جراحی

چون علت درد ساق پا به کشیدگی ماهیچه ها و یا ضربه ارتباط دارد معمولا نیاز به جراحی پیدا نمی کند و با درمان های خانگی و یا مصرف داروهای مسکن بهبود می یابد. اما اگر تاندون یا رباط آسیب دیده باشد ممکن است نظر متخصص ارتوپد بر جراحی باشد.

چگونه از بروز درد ساق پا پیشگیری کنیم؟

برای پیشگیری از درد ساق پا می توان عواملی را که سبب ایجاد آن می شود را با رعایت موارد زیر کنترل کرد.

 • پوشیدن کفش مناسب: کفشی که سایز پای شما باشد و پا را اذیت نکند در دوران بارداری و موقع ورزش کردن بسیار مهم است.
 • استفاده از محافظ قوس پا یا کفی کفش مناسب به خصوص در افرادی که کف پای صاف دارند.
 • مدت زمان ورزش هایی را که موجب درد ساق پا می شود به تدریج افزایش دهید مثل دوچرخه سواری و وزنه برداری. حتی می توانید ورزش هایی مثل شنا و پیاده روی که سبک هستند را جایگزین آن کنید.
 • قبل از ورزش کردن حتماُ بدن خود را گرم کنید.

زمان مراجعه به پزشک

در موارد زیر حتما به پزشک مراجعه کنید.

 1. اگر ساق پا به دلیل سانحه آسیب دیده است.
 2. اگر کف پای شما صاف است.
 3. اگر شدت درد طی یک دوره ی زمانی بیشتر شده است.
 4. و در نهایت اگر با استراحت کردن و درمان های خانگی درد تسکین نیافت حتما برای پیدا کردن علت آن با دکتر ارتوپد مچ دست و پا مشورت کنید. به صورت تلفنی یا آنلاین با پزشکان و متخصصان ارتوپد پذیرش 24 تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 


3.7/5


(6 نظر)

نوبت حضوری پزشک

متخصص استخوان و مفاصل را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر استخوان و مفاصل

ورم پا عارضه ای است که خیلی از افراد در طول زندگی دچار آن می شوند، معمولاً هم چند روز بعد و بدون هیچ اقدام درمانی از بین می رود. اما درصورتی که ورم از بین نرود یا با درد و مشکلات دیگری همراه باشد باید به عنوان یک نشانه ی خطر آن را بررسی کنیم، زیرا ممکن است علت ورم پا یک بیماری باشد. پس اگر می خواهید بدانید علت ورم پا نشانه چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد، خواندن ادامه ی این مطلب را از دست ندهید.

ورم پا به علت ادم

یکی از دلایل شایع ورم ساق پا یا ورم مچ پا تاثیر گرانش بر مایعات بدن است. معمولاً افراد شاغلی که مدت طولانی سر پا می ایستند دچار ورم پا می شوند. همچنین علت ورم پا در سالمندان و افراد ناتوان هم تجمع خون و مایعات در پاها است. در این موارد تغییر وضعیت و قدم زدن می تواند ورم پا از بین ببرد.

اما کسانی که با یک علت زمینه ای دچار ادم شوند، حتماً باید با استفاده از آزمایش های تشخیصی به علت ورم پا پی ببرند و بیماری را درمان کنند.

دکتر ارتوپدی  با تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری های سیستم عضلانی اسکلتی از بیماران حمایت می کند و با توانبخشی  استخوان ها، مفاصل، رباط ها، تاندون ها، عضلات و اعصاب به آن ها کمک می کند عملکرد بهتری داشته باشند.

ورم پا به دلیل نارسایی قلبی

بروز نارسایی قلبی باعث می شود میزان جریان خون به قلب کاهش پیدا کند و به وریدها برگردد. در نتیجه با تجمع مایعات در پاها و بافت های بدن فرد با ورم مچ پا روبرو می شود. همچنین یکی دیگر از اثرات جانبی نارسایی قلبی این است که کلیه ها نیز نمی توانند آن و نمک را از بدن دفع کنند و پاها متورم می شود.

حتی بروز ورم پا بعد از عمل قلب باز هم یک اتفاق طبیعی است، چون تا چند روز ممکن است قلب نتواند خون را با قدرت پمپاژ کند، در نتیجه گز گز و بی حس شدن یا ورم پا قوزک پا ایجاد شود.

ورم پا در بارداری

یکی از مشکلات شایعی که برای خانم های باردار ایجاد می شود ورم پاها است. زیرا در طول دوران بارداری حجم خون و مایعات بدن به دلیل نیاز جنین به رشد افزایش پیدا می کند. این مایعات اضافی باید در بدن ذخیره شود، به همین دلیل ورم قوزک پا، ورم ساق پا و حتی دست و صورت در زنان باردار شایع است.

پره اکلامپسی در بارداری چیست؟

ورم پا در بارداری به تنهایی خطرناک نیست اما اگر همراه با سردرد، بالارفتن فشار خون یا تغییر در بینایی و کاهش حجم ادرار باشد نگران کننده است و ممکن است نشانه ی پره اکلامپسی باشد. پس اگر خانمی با این علائم مواجه شود باید برای درمان سریع ورم پا در بارداری اقدامات لازم را انجام دهد.

درصورتی که از تاپیک ورم قوزک پا در بارداری نی نی سایت نتوانستید پاسخ سوالات خود را پیدا کنید، می توانید به سایت پذیرش 24 مراجعه کنید و به صورت غیر حضوری از پزشک مورد نظر وقت بگیرید. در این شیوه با هزینه ی کم و در کوتاه ترین زمان می توانید پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

نوشته های مشابه

 • پا درد در بارداری نشانه چیست؟ + معرفی بهترین راه های درمان و کاهش درد

  1401-04-13

 • مشکل رایج آب آوردن زانو چگونه درمان کنیم

  1401-03-05

راه های درمان ورم پا در بارداری

خانم های باردار برای درمان ورم پا باید موارد زیر را رعایت کنند.

 • کفش راحت بپوشند.
 • از پوشیدن جوراب پرهیز کنند.
 • پاهای خود را آویزان نکنند.
 • از مصرف نمک خودداری کنند.
 • آب و مایعات زیادی بنوشند.
 • از ایستادن به مدت طولانی خودداری کنند.

ورم پا در اثر ضربه

برخی از افراد بعد از آسیب به اندام های تحتانی دچار ورم قوزک پا می شوند، معمولاً در رفتگی زانو یا مچ پا باعث ایجاد این عارضه می شود. برای درمان ورم پا در این موارد می توان از کیسه آب یخ استفاده کرد و پاها را در سطحی بالاتر از بدن قرار داد تا میزان تورم کمتر شود.

گاهی اوقات نیز آسیب و ضربه منجر به شکستگی استخوان می شود که در این موارد هم ممکن است ورم پا ایجاد شود.

کسانی که امکان حضور در مطب را ندارند یا در شهرستان هستند می توانند با امکانی که پذیرش 24 برایشان فراهم کرده است با دکتر ارتوپد آنلاین در تماس باشند و سوالات و مشکلات خود را رفع کنند.

علت ورم پا در بیماران کلیوی

کلیه مسئولیت تنظیم مایعات بدن را به عهده دارد و مواد اضافی را از بدن دفع می کند. پس درصورتی که کلیه دچار اختلال و نارسایی شود و نتواند عملکرد مناسبی داشته باشد، مایعات در بدن حبس می شود و  پاهای بیمار ورم می کند.

دکتر مچ پا، کف پا و ساق را از نظر واریس و ورم پا بررسی می کند و درصورتی که لازم باشد علاوه بر معاینات فیزیکی از آزمایشات تشخیصی استفاده می کند تا علت ورم پا را پیدا کند.

ارتباط کم کاری  تیروئید و ورم پا

کم کاری تیروئید یکی از بیماری هایی است که بر مفاصل و عضلات تاثیر می گذارد و علاوه بر ایجاد درد و سفتی موجب ورم شدید پا هم می شود. این افراد برای درمان کم کاری تیروئید باید دارو مصرف کنند تا هورمون تیروئید مصنوعی قرمزی و تورم مفاصل را کاهش دهد.

ارتباط ورم پا و دیابت

بیشتر افرادی که به دیابت مبتلا هستند از ورم مچ پا شکایت دارند.  زیرا رشته های عصبی پای بیماران در اثر بیماری آسیب می بیند و نمی تواند ارتباط مناسبی را بین مغز و عضلات برقرار کند، در نتیجه فرد دچار ضعف عضلانی می شود. از طرف دیگر گردش خون در رگ ها منظم نخواهد بود و مویرگ های آسیب دیده نمی توانند کمکی به بهبود جریان خون کنند. در نتیجه پاهای افراد مبتلا به دیابت متورم می شود.

داروهای دیابت نظیر روزیگلیتازون و متفورمین و ورم پا نیز با هم ارتباط دارند. همچنین ممکن است با شروع درمان افراد دیابتی به دلیل ارتباط بین انسولین و ورم پا فرد بیمار نگران شود، اما باید به این افراد اطمینان دهیم که هیچ جای نگرانی وجود ندارد و ورم پا بعد از چند روز از بین می رود.

دکتر توانبخشی بدون عمل جراحی مشکلات عضلاتی اسکلتی را درمان می کنند و  به بیمار در بالا بردن کیفیت زندگی و انجام عملکردهای طبیعی کمک می کند.

آیا ورم پا بعد از عمل جراحی خطرناک است؟

جراحی کردن نوعی آسیب بافتی است که باعث خروج مایعات از مویرگ ها به فضای بین سلولی و ورم در اندام های مختلف بدن می شود. به همین دلیل اغلب افراد بعد از عمل جراحی دچار ورم پا می شوند.

فرقی نمی کند بیمار تحت چه نوع عمل جراحی قرار بگیرد، ورم پا بعد از عمل استئوتومی یا عمل مفصل زانو یا آتروسکوپی زانو شایع است؛ حتی بسیاری از بیماران، ورم پا بعد از عمل هالوکس والگوس یا برداشتن قوز شست پا را هم تجربه می کند.

با وجود اینکه ورم پشت پا را باید به عنوان یک عارضه ی طبیعی و قابل کنترل در جراحی در نظر بگیریم اما درصورتی که ورم ساق پا یا پشت پا بعد از عمل جراحی طی یک هفته یا دو هفته ورم پا بهبود پیدا نکند و فرد نتواند فعالیت های عادی و روزمره را از سر بگیرد باید به عنوان یک نشانه ی خطر بررسی شود.

دکتر ارتوپدی کودکان در کنار جراحی از تجویز دارو و توانبخشی با استفاده از فیزیوتراپی و ورزش  برای ترمیم عضلات استفاده می کند

آیا ورزش کردن موجب ورم پا می شود؟

با اینکه ورزش کردن یکی از راه های مناسب به گردش درآمدن خون در بدن و جلوگیری از ورم پا استف اما برخی از افراد ادعا می کنند دچار ورم پا بعد از پیاده روی می شوند. حرف این افراد درست است اما علت ورم پا در این افراد پیاده روی نیست، بلکه پوشیدن کفش نامناسب و تنگ است. پس اگر می خواهید از ورم پا جلوگیری کنید، حتماً کفش مناسب بپوشید.

ورم پا را چگونه درمان کنیم؟

راه های مختلفی برای درمان ورم پا وجود دارد؛ همانطور که اشاره کردیم ساده ترین راه این است که پاها بالاتر از بدن قراربگیرند.

 • دارو درمانی

پزشکان در مواردی که بیمار به دلیل تجمع مایعات در بدن دچار این مشکل شده  باشد، می تواند با استفاده از دارو درمانی و قرص برای درمان ورم پا، حجم ادرار را افزایش دهد و ورم پا را از بین ببرد.

 • فیزیوتراپی

درمان سریع ورم پا  با استفاده از شیوه های درمانی فیزیوتراپی امکان پذیر است. در این شیوه به بیمار توصیه می شود از جوراب واریس استفاده کند، یا اینکه با استفاده از ماساژ درمانی مایع لنف تخلیه می شود و ورم پا از بین می رود.

 • درمان خانگی ورم پا

با ورزش منظم و حفظ وزن مناسب می توان میزان وم پا را کاهش داد. همچنین مصرف غذاهای حاوی پتاسیم و منیزیم یا مکمل می تواند تا حد زیادی ورم پا را از بین ببرد. یکی دیگر از ساده ترین اقدامات خانگی برای کم کردن ورم پا استفاده از دوش آب گرم یا قرار دادن پاها داخل آب و نمک اپسوم یا آب و روغن گریپ فروت است.

ورم دست و پا، درد در دست چپ

سوال بیمار: 
وقت بخیر مادرم 72 سال دارن، دو هفته ای هست که آرنج و روی پا و مچ پاشون ورم میکنه و خوب میشه، آزمایش دادن دکتر گفتن مشکلی ندارن جز چربی، که قرص دادن. دلیلش چیه و چه دکتری ببرم؟؟ البته همراه با این علائم، دست چپشونم درد میکنه. ممنون میشم راهنمایی کنید؟؟

پاسخ دکتر رقیه زارع دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی:

با سلام، بهتر است چکاپ از لحاظ بررسی عملکرد کلیوی بشوند. به متخصص داخلی مراجعه کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

ورم پا به تنهایی خطری ندارد، اما اگر با علائم زیر همراه باشد باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید

 • همراه بودن ورم پا و تنگی نفس
 • وجود زخم یا تاول روی پا
 • ورم پا همراه با خارش پوست
 • ورم پای راست یا ورم پای چپ به تنهایی
 • باقی ماندن جای انگشت روی پا بعد از فشار دادن

 


2.7/5


(20 نظر)

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا