تقویم حجامت 1402

تقویم حجامت 1402 به همراه ایام حزیران و بهترین روزهای حجامت در سال 1402 توسط مجموعه آسارا تنظیم شده است. امیدواریم مورد توجه پزشکان و همکاران گرامی قرار گیرد.

دو نکته مهم:

1- کیفیت عکس های تقویم را کمی بالاتر از حالت عادی نظر گرفتم تا در موقع زوم کردن روی عکس، مشکل خوانایی و افت کیفیت نداشته باشید. اگر نت شما کمی ضعیف باشه ممکنه باز شدن عکس ها چند ثانیه بیشتر زمان ببره کمی صبوری کنید.

2- به شدت توصیه میکنم قبل از حجامت، قسمت توصیه های مهم (که در ادامه این صفحه آورده شده) رو حتما مطالعه کنید.

3- این تقویم در تاریخ دهم اردیبهشت 1402 بروزرسانی گردید.

برای مشاهده اخبار اقتصادی به روز اینجا کلیک کنید

تقویم حجامت 1402 (شش ماه اول)

تقویم حجامت 1402 (شش ماه دوم)

نکات مهم تقویم حجامت 1402

روزهای مناسب برای حجامت در تقویم: روزهای 12، 13، 14، 15، 17، 19، 21 و پنجشنبه آخر هر ماه قمری می باشد.

مرحوم حاج محمد کریم کرمانی، از اطبای به نام قدیم بوده اند و تالیفات مشهوری همچون دقائق العلاج و حقائق الطب را در کارنامه خود دارد.

ایشان در رساله دلاکیه خود، نکته ای را درباره حجامت روزهای شنبه و چهارشنه بیان می کنند:

حجامت کن از هفدهم تا آخر ماه که در هر روز شفا و برکت است مگر حجامت روز چهارشنبه و شنبه که باعث پیسی می شود. (پیسی نوعی بیماری پوستی است که با نام بَرَص یا هم شناخته میشود)

روزهای خاص و ویژه برای حجامت (حزیران) شامل:

 • روزهای 7 و 14 ماه رومی حزیران که بنابر بعضی تقویم ها، مطابق 30 خرداد و 6 تیر و بنابر برخی تقویم ها، مصادف با 29 خرداد و 5 تیر است.
 • اولین سه شنبه ماه رومی آذار (29 اسفند ماه)
 • روزهای سه شنبه ای که مصادف با 17، 19 و 21 ماه قمری می شود.

(ایام حزیران در تقویم، با رنگ آبی مشخص شده اند)

توصیه های مهم

– روزهایی که در این تقویم وارد شده است برای افراد عادی است، بنابراین شرایط خاص بیماری و دستور پزشک بر تمام این روزها مقدم است.

– در ماه مبارک رمضان، بهتر است حجامت محدود به نظر پزشک باشد.

– توصیه هایی مانند قرائت آیت الکرسی، ذکر صلوات، طلب خیر از خداوند، صدقه دادن و قرائت سوره های فلق و ناس برای حجامت وارد شده است.

– عواقب انجام حجامت به صورت انفرادی (بدون نظارت پزشک) به عهده خود شخص خواهد بود .

 • قبل و بعد حجامت از مصرف تخم مرغ و ترشی جات پرهیز کنید.
 • قبل و بعد این کار، استفاده از انار شیرین بسیار نتیجه مطلوبی دارد. برای دریافت نتیجه بهتر، توصیه میشود از سه روز قبل، روزی یک یا دو عدد انار میل کنید.
 • 12 ساعت قبل و بعد حجامت، از انجام فعالیت بدنی سنگین و نزدیکی خودداری کنید. این کار ممکن است منجر به ضعف بعد از خونگیری شود.

چند نکته مهم درباره حجامت به نقل از کتب معتبر طب سنتی

پس از اتمام حجامت قدری زردچوبه نرم ساییده و یا عسل، بر موضع مرهم کند و پارچه تمیز و نرمی، گرم کرده بر آن گذارد.

باید حجامت در روزی باشد که هوا صاف باشد و ابر و باد نباشد.

آن روز به حمام نرود و فعالیت ثقیل (سنگین) نداشته باشد.

در وقت گرسنگی حجامت نکند

حجامت بر سه کس بدون نظر طبیب، نیکو نباشد:
ادم پرپیه (چاق)
کسی که خونش بسیار رقیق است
کسی که خونش بسیار غلیظ است.

پس از حمام حجامت نکند مگر آنکه خونش غلیظ باشد.

تا 12 ساعت بعد از حجامت از غذای شور و تخم مرغ اجتناب کند که باعث لقوه می شود.

حرکت و غضب و جماع در آن روز نکند.

بعد از شصت سال که از عمر گذشت حجامت نکند

پیش از دو سال، طفل را حجامت نکنند.

کسی که معده یا کبدش ضعیف است حجامت ننماید و چون حجامت کند بعد از ساعتی غذا بخورد.

بازار طلا و ارز همواره به عنوان یک بازار جذاب برای سرمایه گذاران خرد و کلان مطرح بوده است.

حجامت باعث رفع مشکلات پوست می شود

به تجربه و بارها و بارها ثابت شده که یکی از بهترین روش ها برای رفع مشکلات پوستی مانند لک و جوش صورت و تیرگی پوست، اگزما و خارش، حجامت می باشد. توضرورت و اهمیت حجامت

در باب اهمیت همین بس که پیامبر اسلام (ص)، انجام حجامت و خون گیری را از سنت های انبیای الهی دانسته اند و حکمای طب سنتی مانند ذکریای رازی، سید اسماعیل جرجانی، زهراوی و … نیز همگی از حجامت به عنوان روشی درمانی در انواع بیماری ها نام برده اند. برای بهره مندی از فواید حجامت بهتر است  را رعایت کنید. با دقت به تقویم حجامت و در نظر گرفتن بهترین روز هفته برای حجامت می توانید تاثیر این عمل را چند برابر کنید.

درباره تقویم حجامت 1402

سالنامه یا تقویم حجامت 1402 که در ادامه مشاهده می کنید از استخراج شده است. این سالنامه، با توجه به برخی منابع در دسترس تهیه شده است و بنابر گفته مرحوم مجلسی معلوم نیست ماه های شمسی و رومی وارده در روایات با آنچه امروزه مرسوم است، تطابق داشته باشد. در صورت ضرورت انجام حجامت در ایّام قمر در عقرب یا ایّام نامناسب دیگر که در تقویم حجامت 1402 زیر مشخص شده است.

سه توصیه مهم یعنی قرائت آیه الکرسی، سه بار طلب خیر از خداوند متعال و ذکر شریف صلوات فراموش نشود. پرداخت صدقه و قرائت سوره های شریف معوّذتین هم می تواند توصیه های مقبولی باشند.

چند توصیه مهم

 • حجامت یک روش درمانی موثر در طب ایرانی است، اما انجام خودسرانه آن بدون بررسی طبیب متخصص می تواند آسیب های جدی به همراه داشته باشد. به جای تبلیغ گسترده حجامت در ایّام حزیران، ایّام دیگری که در احادیث شریف ذکر شده و دارای سندیت قوی تر و توجیه علمی مناسب تری هستند را ملاک قرار دهید.
 • به عزیزانی که قصد انجام حجامت در این روزها را دارند یادآوری کنید که هم استناد این احادیث به حضرات معصومین علیهم السلام قطعی نیست و هم تعیین دقیق روزهای مذکور در روایت ممکن نیست. لذا بهتر است هم حجامت کننده و هم حجامت شونده به نیت تقرّب و رجاءً اقدام به حجامت کند.
 • با برنامه ریزی و زمان بندی مناسب  طوری عمل کنید که قواعد صحیح اجرای حجامت در این دو روز به خوبی رعایت شود و ازدحام مراجعین باعث نقض ملزومات علمی انجام حجامت و واجبات تکریم مراجعین نگردد. اینکه چه روزهایی برای حجامت خوب است را در تقویم حجامت ارائه شده می توانید مشاهده نمایید.

برای آشنایی با اینکه بعد از حجامت چه غذاها و نوشیدنی هایی باید بخورید این مقاله را مطالعه بفرمایید:

تست مزاج شناسی

حجامت یکی از روش های درمانی توصیه شده در طب سنتی است که آثار اعجاب انگیزی در سلامت افراد دارد اما شناخت مزاج افراد قبل از حجامت و تیغ کشیدن از اهمیت زیادی برخوردار است. برای همین به شما توصیه می کنیم قبل از انجام حجامت مزاج خود را بشناسید.

راه های مختلفی برای شناخت مزاج وجود دارد که در مقالات سایت طبایع نیز به آن ها اشاره شده است. ساده ترین، سریعترین و مطمئن ترین روش برای مزاج شناسی شرکت در آزمون مزاج شناسی طبایع است. از طریق لینک زیر می توانید وارد آزمون مزاج شناسی طبایع شوید:

راهنمای تقویم حجامت 1402

به طور کلی اگر بخواهیم مشخص کنیم که چه روزهایی برای حجامت خوب است باید گفت که روزهای مناسب حجامت شامل روزهای 12 تا 15، روزهای 17،19،21 و پنجشنبه آخر هر ماه قمری می شود. روزهای خاص و ویژه برای حجامت شامل

 1. روزهای 7 و 14 ماه رومی حزیران که بنابر بعضی تقویم ها، مطابق 30 خرداد و 6 تیر و بنابر برخی تقویم ها، مصادف با 29 خرداد و 5 تیر است.
 2. اولین سه شنبه ماه رومی آذار (29 اسفند ماه)
 3. روزهای سه شنبه ای که مصادف با 17، 19 یا 21 ماه قمری می شود. (16 خرداد، 17 مرداد، 14 شهریور، 11 مهر، 14 آذر، 12 دی، 8 و 29 اسفند)

در صورت تداخل روزهای مناسب و نامناسب بهتر است حجامت به موارد ضروری محدود شود.

روزهای نامناسب برای حجامت شامل 1. روزهای جمعه 2. روزهای چهارشنبه 3. ماه مبارک رمضان و 4. ماه رومی کانون اول (از 23 آذر تا 23 دی) می شود. تمام موارد ذکر شده در تهیه و تدوین تقویم حجامت 1402 زیر رعایت شده و با مشاهده آن می توانید بهتریدرباره تقویم حجامت 1402
سالنامه یا تقویم حجامت 1402 که در ادامه مشاهده می کنید از طب شیعه استخراج شده است. این سالنامه، با توجه به برخی منابع در دسترس تهیه شده است و بنابر گفته مرحوم مجلسی معلوم نیست ماه های شمسی و رومی وارده در روایات با آنچه امروزه مرسوم است، تطابق داشته باشد. در صورت ضرورت انجام حجامت در ایّام قمر در عقرب یا ایّام نامناسب دیگر که در تقویم حجامت 1402 زیر مشخص شده است.

ضرورت و اهمیت حجامت
در باب اهمیت حجامت همین بس که پیامبر اسلام (ص)، انجام حجامت و خون گیری را از سنت های انبیای الهی دانسته اند و حکمای طب سنتی مانند ذکریای رازی، سید اسماعیل جرجانی، زهراوی و … نیز همگی از حجامت به عنوان روشی درمانی در انواع بیماری ها نام برده اند. برای بهره مندی از فواید حجامت بهتر است آداب حجامت را رعایت کنید. با دقت به تقویم حجامت و در نظر گرفتن بهترین روز هفته برای حجامت می توانید تاثیر این عمل را چند برابر کنید.

سه توصیه مهم یعنی قرائت آیه الکرسی، سه بار طلب خیر از خداوند متعال و ذکر شریف صلوات فراموش نشود. پرداخت صدقه و قرائت سوره های شریف معوّذتین هم می تواند توصیه های مقبولی باشند.

چند توصیه مهم
حجامت یک روش درمانی موثر در طب ایرانی است، اما انجام خودسرانه آن بدون بررسی پزشک متخصص می تواند آسیب های جدی به همراه داشته باشد. به جای تبلیغ گسترده حجامت در ایّام حزیران، ایّام دیگری که در احادیث شریف ذکر شده و دارای سندیت قوی تر و توجیه علمی مناسب تری هستند را ملاک قرار دهید.
به عزیزانی که قصد انجام حجامت در این روزها را دارند یادآوری کنید که هم استناد این احادیث به حضرات معصومین علیهم السلام قطعی نیست و هم تعیین دقیق روزهای مذکور در روایت ممکن نیست. لذا بهتر است هم حجامت کننده و هم حجامت شونده به نیت تقرّب و رجاءً اقدام به حجامت کند.
با برنامه ریزی و زمان بندی مناسب طوری عمل کنید که قواعد صحیح اجرای حجامت در این دو روز به خوبی رعایت شود و ازدحام مراجعین باعث نقض ملزومات علمی انجام حجامت و واجبات تکریم مراجعین نگردد. اینکه چه روزهایی برای حجامت خوب است را در تقویم حجامت ارائه شده می توانید مشاهده نمایید.

تست مزاج شناسی
حجامت یکی از روش های درمانی توصیه شده در طب سنتی است که آثار اعجاب انگیزی در سلامت افراد دارد اما شناخت مزاج افراد قبل از حجامت و تیغ کشیدن از اهمیت زیادی برخوردار است. برای همین به شما توصیه می کنیم قبل از انجام حجامت مزاج خود را بشناسید.

راهنمای تقویم حجامت 1402


به طور کلی اگر بخواهیم مشخص کنیم که چه روزهایی برای حجامت خوب است باید گفت که روزهای مناسب حجامت شامل روزهای 12 تا 15، روزهای 17،19،21 و پنجشنبه آخر هر ماه قمری می شود. روزهای خاص و ویژه برای حجامت شامل

روزهای 7 و 14 ماه رومی حزیران که بنابر بعضی تقویم ها، مطابق 30 خرداد و 6 تیر و بنابر برخی تقویم ها، مصادف با 29 خرداد و 5 تیر است.
اولین سه شنبه ماه رومی آذار (29 اسفند ماه)
روزهای سه شنبه ای که مصادف با 17، 19 یا 21 ماه قمری می شود. (16 خرداد، 17 مرداد، 14 شهریور، 11 مهر، 14 آذر، 12 دی، 8 و 29 اسفند)
در صورت تداخل روزهای مناسب و نامناسب بهتر است حجامت به موارد ضروری محدود شود.

روزهای نامناسب برای حجامت شامل 1. روزهای جمعه 2. روزهای چهارشنبه 3. ماه مبارک رمضان و 4. ماه رومی کانون اول (از 23 آذر تا 23 دی) می شود. تمام موارد ذکر شده در تهیه و تدوین تقویم حجامت 1402 زیر رعایت شده و با مشاهده آن می توانید بهترین روز هفته برای حجامت را انتخاب کنید.دنیای اقتصاد از معدود روزنامه های مستقل و خصوصی در ایران است و در عین حال پرمخاطب ترین روزنامه اقتصادی هم می باشد

منبع : طبایع

تقویم حجامت – تقویم حجامت 1402– تقویم حجامت سال 1402– تقویم حجامت 1402 – بهترین زمان حجامت – حجامت در کدام روز هفته – هزینه حجامت 1402 – حجامت صورت برای رفع جوش – حجامت کبد – حجامت قد

ن روز هفته برای حجامت را انتخاب کنید.

نکته: در سال 1402، سه شنبه نخست ماه رومی آذار مصادف با 29 اسفند است. ممکن است مطابق برخی محاسبات نجومی، این روز 22 اسفند اعلام شود. با این حال بنا بر تحقیقات بنده، احتمال اوّل یعنی 29 اسفند صحیح تر است و لذا همین روز در تقویم به رنگ آبی درآمده است.

دانلود تقویم حجامت 1402

برای مشاهده و دانلود فایل عکس تقویم حجامت لینک های زیر را لمس کنید. برای نمایش بهتر هر شش ماه بطور جداگانه ارائه شده است:

صیه می شود تحت نظر پزشک این کار را انجام دهید.

 

دکمه بازگشت به بالا