برترین های کسب وکار ایرانیعلمی و پزشکی

بعد از بوتاکس چه غذایی بخوریم

بوتاکس چه تاثیری بر پوست می گذارد؟

پوست بر اثر انقباض ماهیچه های پوست به وجود می آید. انقباض ماهیچه پس از آزاد شدن ماده شیمیایی استیل کولین رخ می دهد. 

در واقع این ماده شیمیایی دستور انقباض را از عصب به ماهیچه منتقل می کند. با تزریق بوتاکس ترشح این ماده متوقف می شود در نتیجه ماهیچه قادر به انقباض نیست و چروکی روی پوست شکل نمی گیرد.

البته تاثیر بوتاکس دائمی نیست و با رعایت نکات مراقبت بوتاکس دو الی شش ماه پس از تزریق، ماهیچه با ترشح استیل کولین به حالت قبل از تزریق در می آید. همراه اخبار روز جهان تیتر باشید.

جهت اطلاعات بیشتر به سایت برترین ها مراجعه کنید.

عوارض بوتاکس

زمان زیادی از ورود بوتاکس به فهرست جراحی های زیبایی گذشته و در این مدت عوارض قابل توجه یا خطرناکی از مشاهده نشده است.

می توان گفت در مورد عوارض بوتاکس کمی اغراق شده است و بوتاکس اگر در محیط مناسب و همراه با مراقبت بعد بوتاکس و رعایت دستورالعمل های قبل آن انجام شود عوارض قابل توجهی نخواهد داشت.

به گفته زومیت در بوتاکس از سم بوتولینیوم رقیق شده استفاده می کنند، این سم بسیار خطرناک است و در غلظت های بالا باعث بوتولیسم می شود.

بوتولیسم نوعی خطرناک و کشنده است که بر اثر مصرف غذاهای آلوده یا مانده ایجاد می شود و ممکن است به فلج دائمی عضلات بیانجامد.

کبودی و ورم پوست از عوارض شایع بوتاکس است که چند روز پس از تزریق از بین می رود. جالب است بدانید کاربرد بوتاکس تنها محدود به زیبایی و رفع نیست.

تحقیقات نشان داده است بوتاکس در درمان بیماری هایی مانند :

بسیاری از افراد در سراسر جهان از رنج می برند، بوتاکس درمانی جدید و بسیار موثر برای دردهای میگرنی است. بوتاکس با فلج کردن بخشی از عصب گردن و سر مانع انتشار و انتقال پیام های درد در این نواحی می شود و دردهای میگرنی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

اگر مبتلا به میگرن هستید و سردردهای آزاردهنده میگرن شما را عذاب می دهد می توانید به جای تحمل این دردهای طاقت فرسا از بوتاکس برای درمان خود استفاده کنید.

می توانید قبل از هرچیز با یا مشورت کنید تا برای انجام این درمان نوین شما را راهنمایی کنند.

موارد توصیه شده قبل از تزریق بوتاکس

پرهیز غذایی

  •  برخی از مواد غذایی مانند چای سبز، دارچین، روغن ماهی، زنجبیل و غیره باعث رقیق تر شدن خون خواهد شد.
  • از این رو توصیه بر این است که قبل از تزریق بوتاکس از مصرف این مواد غذایی به طور کامل خودداری کنید.
  • همچنین اگر جز افرادی هستید که قرص های مختلف مصرف می کنند، بهتر است قبل از تزریق بوتاکس  موضوع را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید، چرا که بسیاری از قرص ها باعث رقیق تر شدن خون خواهد شد و در نتیجه  تاثیر  بسیار منفی در حین تزریق بوتاکس خواهند داشت .
  • همچنین اگر  از مواد حاوی الکل استفاده می کنید حداقل دو هفته قبل از تزریق بوتاکس آن ها را کنار بگذارید، زیرا این نوشیدنی ها باعث رقیق شدن خون خواهند شد و این  دقیقاً همان چیزی است که باید از انجام آن پرهیز کنید.
  • بعد از تزریق بوتاکس نیز بهتر است از مصرف بتا هیدروکسی اسید، ویتامین آ، ویتامین c تا 72 ساعت پرهیز کنید.

جلوگیری از کبودی

یکی از مشکلاتی که بعد از تزریق بوتاکس ممکن است بروز کند، کبود شدن ناحیه های مختلف در بدن است. از این رو قبل از تزریق بوتاکس باید مواردی که باعث به وجود آمدن کبودی خواهد شد را بررسی کرده و سپس آنها را حذف کنید.

برخی از مسکن ها مانند آسپرین و ایبوپروفن مانع از لخته شدن خون خواهد شد و همین عامل امکان وجود کبودی را افزایش میدهد.

سیگار و قلیان

سیگار و قلیون از جمله مواردی به شمار می روند، که تأثیر بسیار مخربی بر سلول های پوستی دارند و همچنین مصرف آن ها  باعث به وجود آمدن لخته ها در خون خواهد شد و ریسک   را به طرز قابل توجهی افزایش خواهد داد.

پس  توصیه می شود حداقل 10 روز قبل از تزریق بوتاکس مصرف  سیگار و یا قلیان را به طور کامل متوقف کنید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

برنزه کردن

اگر در مسافرت حضور دارید و و مدت زمانی را مشغول حمام  آفتاب در ساحل بوده اید و قصد دارید چند روز بعد به پزشک مراجعه کنید تا تزریق بوتاکس را انجام دهد بهتر است  وقت خود را لغو کرده و به زمان دیگری موکول کنید.

چرا که هنگامی که پوست ها برنزه می شوند، حساسیت در لایه های سطحی و زیرین به بالاترین حد خود خواهد رسید  و هنگام تزریق بوتاکس  پوست  واکنش منفی به مواد تزریق شده نشان خواهد داد و عوارض جانبی بیشتری بروز میدهد.

بعد از تزریق بوتاکس توصیه می شود تا چند ساعتی در معرض نور خورشید قرار نگیرید چرا که اثر مخربی بر روی نتیجه نهایی درمان خواهد داشت. استفاده از کرم های ضد آفتاب بعد از تزریق بوتاکس هیچ منعی ندارد.

انجام فعالیت ورزشی

قبل از تزریق بوتاکس، هیچ منعی برای فعالیت های ورزشی وجود ندارد، اما توصیه می شود 24 ساعت قبل از تزریق بوتاکس از انجام فعالیت های ورزشی خودداری کنید.

نکته مهم در انجام فعالیت های ورزشی بعد از تزریق بوتاکس است و همواره توصیه می شود 7 تا 10 روز پس از تزریق بوتاکس از انجام فعالیت های ورزشی سنگین خودداری کنید تا نتیجه درمان به بهترین شکل ممکن خود را نشان دهد.

بوتاکس و دندان

اگر دچار مشکلات دندان هستید، دندانپزشک برای رفع درد و یا زیبایی بخشیدن به دندان های شما ممکن است از مواد شیمیایی مخصوصی استفاده کنند و همین عامل تاثیر بسیار مخربی بر بوتاکس خواهد داشت.

از این رو همواره توصیه می شود حداقل دو هفته قبل از تزریق بوتاکس  از فعالیت های مربوط به  ترمیم و یا زیبایی دندان خودداری کنید.

همچنین بعد از تزریق بوتاکس نیز  توصیه می شود حداقل دو هفته از رفتن به کلینیک دندانپزشکی خودداری کنید تا  بهترین نتیجه ممکن حاصل شود.

استخر

اگر جزو علاقه مندان به فعالیت های ورزشی آبی هستید، توسعه میشود حداقل 72 ساعت قبل از تزریق بوتاکس از انجام فعالیت های ورزشی آبی همچون شنا کردن در استخر ها خودداری کنید.

چرا که استخر ها جزو محیط های آلوده به شمار می روند و ممکن است باعث ایجاد عفونت بر روی پوست شما گردد و در نتیجه تاثیر بسیار منفی در هنگام تزریق بوتاکس داشته باشد.

زمانی که بوتاکس را تزریق کردید، اگر عوارض جانبی از قبیل قرمز بودن سطح پوست و یا خارش  در بدن شما به وجود نیامد، بعد از 72 ساعت قادر خواهید بود به  شنا بپردازید.

تغذیه

بسیاری از افراد این تصور را دارند، قبل از تزریق بوتاکس باید به صورت ناشتا به پزشک مراجعه کنید. اگر قصد انجام بوتاکس را دارید مانند روزهای عادی می توانید  مطابق در رژیم غذایی خود به مصرف غذا بپردازید.

اما برای کاهش استرس بهتر است، میزان غذای خود را تا حدودی کاهش دهید. به طور طبیعی تغذیه هیچ تاثیری بر تزریق بوتاکس نخواهد داشت و شما چه قبل از تزریق و چه بعد از انجام بوتاکس می توانید وعده های غذایی خود را مطابق با رژیم غذایی میل کنید.

البته باید توجه کنید که ورم در نواحی مختلف پوست از مهمترین عوارض جانبی در بوتاکس است. آب یکی از عواملی است که می تواند شدت ورم موجود را افزایش دهد، پس قبل از تزریق بوتاکس بهتر است از مصرف زیاد آب خودداری کنید.

مواد آرایشی

در اکثر مواد آرایشی، ساختارهای شیمیایی وجود دارد که بر روی پوست صورت باقی خواهد ماند. اگرچه  شستشوی صحیح این مواد شیمیایی را پاکسازی می کند، اما ممکن است ذرات ریز آن همچنان بر روی پوست باقی مانده باشد.

پس همواره توصیه می شود حداقل 24 ساعت قبل از تزریق بوتاکس از مصرف مواد آرایشی خودداری کنید. همچنین بعد از تزریق بهتر است تا دو روز  مواد آرایشی را به صورت کامل کنار بگذارید.

کلینیک تخصصی

یک کلینیک تخصصی پوست و مو در ابتدا، مراقبت های پیش از تزریق بوتاکس را برای شما شرح خواهد داد. سالهاست، در زمینه پوست و مو به طور تخصصی فعالیت می کند.

اگر قصد انجام بوتاکس را دارید ابتدا پزشکان متخصص،  پوست شما را به صورت کامل معاینه خواهند کرد و با توجه به نوع بوتاکس و مراحل انجام آن یک سری اقدامات را قبل از تزریق بوتاکس به شما توصیه خواهد کرد که بهتر است به صورت دقیق به رعایت  این موارد بپردازید.

اثر بخشی بوتاکس

بر خلاف بسیاری از روش های درمانی که اثربخشی طولانی دارند، بوتاکس تنها 4 الی 6 ماه اثربخشی خواهد داشت و برای   بهتر است عملیات  تزریق را مجدداً انجام دهید. بعد از تزریق بوتاکس حداقل 5 تا 14 روز طول خواهد کشید، تا نتیجه بر پوست شما تاثیر بگذارد.

ماسک صورت

افراد به دلایل مختلفی برای جوان نگه داشتن پوست صورت خود از ماسک های مختلف و گیاهی استفاده می کنند تا 24 ساعت قبل از از تزریق بوتاکس استفاده از ماسک های مختلف هیچگونه منعی ندارد،

اما بعد از اینکه تزریق بوتاکس صورت گرفت، توصیه می شود حداقل یک هفته هیچگونه ماسکی بر روی پوست صورت خود قرار ندهید.

موارد منع بوتاکس

اگر جزوه افراد حامله و یا شیرده هستید، بهتر است از تزریق بوتاکس خودداری کنید و مراحل درمانی خود را بر اساس متدهای دیگر برنامه ریزی کنید.

همچنین افرادی که از بیماری های عصبی برخوردار هستند همواره توصیه می شود، تزریق بوتاکس را به تاخیر بیاندازند و پس از طی کردن مراحل درمانی خود عمل تزریق بوتاکس را انجام دهند.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا