تفاوت سیستم معاملاتی و استراتژی معاملاتی

سیستم معاملاتی چیست؟ فعالیت در بازار نیازمند اجرای استراتژی ها و رعایت قوانینی است که بتوان به وسیله آنها معاملات را پیش برد. در اصل بدون یک سیستم معاملاتی و استراتژی نمی توان در ارزهای دیجیتال به کسب سود و موفقیت دست یافت. در این مقاله با همراه باشید تا با ماهیت سیستم معاملاتی و انواع آن آشنا شوید.

درباره استراتژِی و یا سیستم معاملاتی بیشتر بدانید

سیستم معاملاتی مجموعه مقررات و تنظیمات خاصی است که می تواند بر اساس شاخص های فنی و یا تجزیه و تحلیل بنیادی باشد. در واقع یک سیستم معاملاتی به معامله گر نشان می دهد که چگونه یک معامله را انجام دهد و در بسیاری از موارد مانند یک نقشه راه برای او عمل می کند.

بازار ارزهای دیجیتال بازاری پرنوسان و دائما در حال تغییر است و سیستم های معاملاتی در آن هرگز سود تضمینی ندارند. سیستم های معاملاتی شامل الگوریتم ها و قوانین خاصی هستند که سیگنال های مرتبط با خرید و فروش را برای کسب سود در زمان کوتاه ارائه می دهند. لازم به ذکر است سیستم های معاملاتی در زمان های خاصی کارایی دارند و یک استراتژی که یک یا چند بار سودآوری داشته را نمی توان برای همیشه سودآور دانست.

اهمیت سیستم معاملاتی

سیستم های معاملاتی برای معامله گران بسیار با اهمیت هستند زیرا بدون وجود آنها معامله گر نمی تواند معامله را کنترل و نظارت کند. یک سیستم معاملاتی مناسب شرایطی را فراهم می کند که تریدر یکی از مهمترین کارهای ضروری که شما قبل از آغاز ترید در بازار باید انجام دهید تهیه یک سیستم معاملاتی و استراتژی است.

باید بدانید که معامله گری سخت تر از آن است که فکر می کنید. پس آنچه اهمیت دارد این است که هرکس سیستم معاملاتی ویژه خود را پیدا کند و با نظم و تعصب بسیار زیاد به آن پایبند بماند. این راز سودکردن درازمدت در این بازار است.

همه چیز درباره یک سیستم معاملاتی

از آنجایی که قرار است در این مقاله توضیح دهم که چگونه می توانید سیستم معاملاتی خود را بسازید و روش معاملاتی خود را سامان دهی کنید، بهتر است هیچ سیستم معاملاتی پیش فرضی برای خود در نظر نگیرید.

بنابراین، یک سیستم معاملاتی، انواع معاملاتی که یک تریدر می تواند انجام دهد، بازارهایی که ممکن است در آنها مشارکت داشته باشد، تنظیمات ویژه یا ساختارهایی که معاملات با در نظر گرفتن آنها انجام می شود، ، قوانین مربوط به تعداد روزها یا بطور کلی تایم فریم معاملات، مدیریت معاملات و غیره را مشخص می کند.

وقتی صحبت از این موضوع می شود که یک تریدر درباره چه مواردی در روش معاملاتی خود باید احتیاط کند و محافظه کارانه عمل کند، با طیفی از موارد مختلف روبرو می گردد. برخی از سیستم های معاملاتی یک راهنمایی ساده در رابطه با تنظیمات لازم و ریسک های موجود ارائه می دهند و مابقی را به اختیار خود فرد واگذار می کنند. برخی دیگر جزئیات بسیار بیشتری را شامل می شوند. در ادامه درباره این قسمت بیشتر صحبت خواهیم کرد.

چرا با ایجاد سیستم معاملاتی خودمان را آزار دهیم؟

یک سیستم معاملاتی خوب، شرایطی را تعیین می کند که در آن معامله گران بتوانند با احتمال موفقیت بالایی سود کنند و نحوه به کار گرفتن این شرایط را نیز توضیح می دهد.

یک سیستم معاملاتی درست می تواند بیان کند که ساختارهای معاملات به چه صورتی باید باشند، چه زمانی و کجا انجام شوند و چگونه با توجه به آن ها می توان معامله کرد. همچنین چگونه و چه زمانی با توجه به یک سیستم معاملاتی باید از ترید بپرهیزید.

فرض اولیه این است:

معامله اصولی و سودده سخت است اما گرفتار دام غریزه و متحمل ضرر شدن آسان!

بدون داشتن یک سیستم معاملاتی، یک معامله گر چگونه می تواند بفهمد کاری که انجام داده، مثمر ثمر بوده و یا صرفا به صورت شانسی سود نصیبش شده است؟ بدست آوردن داده های معنی دار برای تشخیص اینکه آیا برنامه و سیستم معاملاتی تریدر نقشی در نتیجه ای که خوب (سودده) به نظر می رسد، داشته است یا خیر، بسیار دشوار است.

به عبارت دیگر، بسیار بعید به نظر می رسد که یک معامله گر بدون نظم و قانون، معامله گر موفقی باشد.

اگر در رابطه با معامله و ترید تصمیم جدی دارید، لازم است حتما به فکر ایجاد یک سیستم معاملاتی باشید.

ایجاد قالب اولیه جهت سیستم معاملاتی

نگهداری یک نسخه ثبت شده دقیق و با جزئیات از معاملات و سیستم معاملاتی شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این نسخه ثبت شده باید چیزی شبیه به یک گزارش شخصی باشد.

برخلاف آنچه اکثر افراد فعال کریپتو در توییتر ممکن است نشان دهند، برای اینکه یک طرح و قالب اولیه برای سیستم معاملاتی خود، بسازید، نیازی نیست تا یک سیستم معاملاتی را از اول ایجاد و یا بازنویسی کنید.

من دقیقا برعکس این موضوع را پیشنهاد می کنم؛ سیستم معاملاتی خود را بر پایه سیستم های معاملاتی تریدرهای باتجربه و سودآور که روششان با اصول معاملاتی شما مطابقت داشته باشد، بسازید و سپس جزئیات آن را با توجه به اولویت های خود تغییر دهید و به عبارتی آن را شخصی سازی کنید.

سیستم معاملاتی خود را از سیستم یک تریدر با تجربه الگوبرداری کنید

شما می توانید هرکاری که تاکنون انجام می دادید را ادامه دهید؛ فقط شروع به ثبت معاملات کنید و روش معاملاتی خود که اکنون از آن استفاده می کنید و برایتان سودده است را به صورت قوانین مشخص و دقیقی برای خودتان بنویسید.

اما در نظر داشته باشید، ریسک این روش زیاد است، زیرا فرض می شود روش شما خوب است و مهم تر از آن، روشی است که در آن انتظار کسب سود می رود.

اگر اینطور نباشد (که به احتمال زیاد هم همین است!)، احتمالا در حال استفاده از یک سیستم معاملاتی به درد نخور هستید، اما چون چیزی را ثبت نمی کنید، متوجه نمی شوید ایراد کارتان کجاست و بنابراین نمی توانید عملکردتان را بهبود ببخشید.

با این حال، اگر به دنبال یک سیستم معاملاتی درست باشید، اشکالات روش خود را اصلاح کرده و معاملاتی را که در یک بازه زمانی مشخص انجام داده اید، ثبت می کنید. این یک روش منطقی است که با استفاده از آن می توان تشخیص داد سیستم معاملاتی شما به درستی کار می کند یا نه، یا به عبارت دیگر سودده است یا با ضرر همراه است.

شما می توانید یک الگو یا یک ساختار برای سیستم معاملاتی خود، با توجه به آنچه از دیگر معامله گران آموخته اید، بسازید و با ثبت و نگه داشتن تاریخچه معاملاتی که انجام می دهید، به تدریج اصلاحاتی را انجام داده و سیستم معاملاتی خود را بر اساس نیازها و اولویت های خود شخصی سازی کنید.

این معمولا چیزی است که من به که نمی دانند از کجا شروع کنند و همچنین تریدرهای میان رده ای که وقت زیادی را بر روی سیستم های معاملاتی ای که به معنای واقعی کلمه به درد نخور هستند، تلف کرده اند، می گویم.

فایده استفاده از قالب اولیه و کلی سیستم معاملاتی سایر تریدرها برای شروع این است که شما مجبور نیستید چیزی را از اول طراحی کنید و اگر منابع درستی را انتخاب کنید، می توانید به تدریج سیستم معاملاتی خود را بر پایه اصول معاملاتی درستی که انتخاب کرده اید، بنا کنید.

اما این ریسک هم وجود دارد که نتوانید منابع درستی را انتخاب کنید و از سیستم های معاملاتی تریدرهای به درد نخور استفاده کنید و سیستم معاملاتی خود را بر پایه قوانین نادرستی که آموخته اید، بسازید.

باید به دنبال تریدرهای معتبری باشید که روش معاملاتی آن ها برای معاملات شما قابل اجرا باشد و همچنین روش آن ها از نظر عقلی و منطقی به نظرتان درست بیاید.

اولین پیش فرض یک سیستم معاملاتی سودده بودن آن است

بیایید خلاصه ای از آنچه تاکنون گفتیم را باهم مرور کنیم:

1. یک سیستم معاملاتی، روش یک معامله گر برای ترید کردن را از جنبه های مختلف و با وسعت و جزئیات گسترده بررسی می کند.

2. داشتن یک سیستم معاملاتی مفید است؛ زیرا پایبند بودن به یک روش منظم و اصولی برای انجام معاملات منجر به رسیدن به نتایج بهتری می شود.

3. سیستم های معاملاتی می توانند بر اساس تجربه شخصی افراد باشند و یا با توجه به سیستم های معاملاتی موجود، آموزه های سایر تریدرها و اعمال تغییراتی بر روی آن ها یا به عبارتی شخصی سازی آن ها، ایجاد شده باشند.

اما نکته ای که در تمام آنها مشترک است، فرض سودده بودن آن هاست. یعنی یک سیستم معاملاتی با هر روشی هم که نوشته شده باشد، باید پیش فرض سودده بودن را داشته باشد.

واضح است؟

حالا بیایید در مورد اینکه یک سیستم معاملاتی اساسا چیست، صحبت کنیم.

مقدمات کار با یک سیستم معاملاتی

یک سیستم معاملاتی چه شکلی است و چه پارامترهایی را برای ساخت یک سیستم معاملاتی باید در نظر بگیریم؟

در ادامه من سیستم معاملاتی خودم را تشریح می کنم.

در نظر داشته باشید، هدف این مقاله تریدرهای تازه کار هستند. مطالب عنوان شده در اینجا نیز برای ساخت سیستم های معاملاتی پیشرفته مناسب نیستند و فقط به این منظور ارائه شده اند که یک چارچوب کلی به شما بدهند.

اینکه شما چقدر انسان انعطاف پذیری هستید و چقدر قابلیت ریسک کردن دارید، چگونه می توانید برای خود چارچوب تعیین کنید، تمام این ها به اولویت های شما برمی گردد. این سیستم شماست.

نکته ای که در اینجا به آن اشاره خواهم کرد این است که بسیاری از معامله گران خوب که من تاکنون با آنها صحبت کرده ام با در نظر گرفتن قوانین سفت و سخت کار خود را شروع کرده اند و سپس به تدریج که تجربه شان بیشتر شده، دامنه اختیارات خود را وسیع تر و محدودیت های خود را کمتر کرده اند. این یک رویکرد معقول و منطقی است که خود من هم از آن پیروی کردم.

بروکر برای معامله طلا میبایست چندین ویژگی مهم را داشته باشد از جمله اسپرد پایین، کارمزد قابل قبول و سرعت بالا در اجرای معاملات که در این مقاله قصد داریم به معرفی مناسب ترین بروکر برای معاملات طلا بپردازیم و دعوت میکنیم تا انتها با ما همراه باشید.

چه نوع معامله گری هستید و سبک معاملاتی شما چیست؟

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که نباید خود را در برخی از دسته بندی های منحصر به فرد و خاص مانند معامله گران اسکالپر، سوئینگی و .. قرار دهید.

باید بتوانید تقریبا توصیف کنید که قصد انجام چه نوع معاملاتی را دارید، تایم فریم یا همان بازه زمانی که قصد دارید با آن کار کنید را مشخص کنید، و مدت زمانی که حاضرید برای نتیجه دادن یک معامله منتظر بمانید را مشخص کنید.

معاملات اسکالپی، سوئینگی و غیره همه به معنای نوسان گیری در معاملات هستند و تفاوت آنها در تایم فریمی است که تریدرها با آن ها کار می کنند. برای مثال، معامله گران اسکالپی فقط در تایم فریم یک ساعته یا چهار ساعته کار می کنند و به اصطلاح نوسان گیری روزانه انجام می دهند، تریدر سوئینگی معمولا در تایم فریم روزانه و به صورت میان مدت کار می کند.

به عنوان مثال: من می توانم راجع به اینکه چه نوع معامله گری هستم بگویم. در درجه اول تریدری هستم که در بازه زمانی یک روزه معامله می کنم. روش معاملاتی من به این صورت است که با استفاده از سطوح حمایتی و مقاومتی، ترید می کنم. در نقاط تغییر روند مشخص، با تعیین دقیق ریسک، وارد یک معامله می شوم. بر اساس سیستم معاملاتی ای که من از آن استفاده می کنم تمایلی ندارم تا معاملات خودم را بیش از دو روز باز نگه دارم.

این چیزی است که برای من کار می کند و تا حالا به درد من خورده است.

شما ممکن است کاملا متفاوت باشید. ممکن است یک معامله گر باسابقه باشید که بطور دقیق نگران نقاط ورود به یک معامله نباشید و ممکن است از یک استفاده کنید که به شما بگوید که چه موقع وارد و چه موقع خارج شوید. ممکن است شما به نقاطی که تغییر روند در آنها اتفاق می افتد توجهی نکنید و فقط بخواهید با دنبال کردن بخشی از یک روند افزایشی، سود بگیرید. یا اینکه ممکن است تریدری باشید که بخواهید معاملات خود را برای هفته ها و ماه ها باز نگه دارید و به اصطلاح هدفتان از ترید کردن، به صورت میان مدت و بلند مدت باشد.

تنظیم سیستم معاملاتی را با شناختن خودتان و اینکه چه معامله گری هستید، شروع کنید.

در اینجا نکاتی وجود دارد که ممکن است بخواهید برای توصیف خود و همچنین سبک معاملاتی   خود، آن ها را در نظر بگیرید:

1. کار کردن در کدام بازه زمانی برای شما بهتر است و راحت تر و بهتر می توانید با آن کار کنید؟

2. آیا می توانید معاملات خود را با هدف انتظارهای طولانی مدت ایجاد کرده و نگه دارید؟

3. آیا می توانید روزها و هفته ها منتظر بمانید تا روند بزرگتری را دنبال کنید؟ یا ترجیح می دهید ناخنکی به بازار زده و از بخشی از روند و با تعداد دفعات بیشتر سود بگیرید؟

4. چه تعداد معامله را می توانید بدون خارج شدن از حالت ترید اسکالپی، انجام دهید؟ آیا می توانید برای انجام معاملات در بازه زمانی کمتر از یک روز نظم داشته باشید یا نیاز دارید خود را در بازه های زمانی بالاتر محدود کنید؟

من مطمئنم که در هر صورت شما از اصول خود منحرف می شوید و نمی تواند به تمام قوانینی که در سیستم معاملاتی برای خود در نظر گرفتید، پایبند باشید.

سه نکته مهم در مورد سیستم معاملاتی

اول، اگر خیلی شانس بیاورید فقط می توانید تشخیص دهید، چه ساختار و سیستم معاملاتی ای برای شما خوب است و جواب می دهد. اگر علاقه بیشتری دارید که به نمودارها در تایم فریم های پایین  نگاه کنید و بهتر آنها را تحلیل می کنید، ممکن است به نظرتان بیاید که شما یک معامله گر اسکالپی (نوسان گیری از بازار در بازه زمانی یک روزه) هستید. اما ممکن است نقطه قوت اصلی شما در جای دیگری باشد و شما نتوانسته باشید آن را درست تشخیص دهید.

حتی این مرحله ابتدایی که سبک معاملاتی شما را توضیح می دهد یک بخش مهم از سیستم معاملاتی شما خواهد بود. به عنوان مثال، اگر شما تشخیص دهید، معامله گری هستید که در بازه های زمانی بالا بهتر کار می کنید و نموداری که به آن نگاه می کنید چیزی نشان ندهد، لازم نیست و نباید تایم فریم های پایین تر را نگاه کنید و از سیستم معاملاتی خود سرپیچی کنید تا ببینید که آیا در بازه های زمانی پایین تر امکان وارد شدن به آن معامله وجود دارد یا خیر.

دوم، در پاسخ به چنین سوالاتی امکان دارد بیش از یک پاسخ وجود داشته باشد. سبک معاملاتی شما لازم نیست حتما 100 درصد ثابت باشد (هرچند ثابت بودن سبک معاملاتی به ویژه در آغاز کار و برای معامله گران تازه کار می تواند بسیار مفید و کمک کننده باشد).

به عنوان مثال، بسیاری از معامله گرانی که به صورت میان مدت ترید می کنند (تریدهای میان مدت از چند هفته تا چند ماه طول می کشد)، می توانند با استفاده از تکنیک هایی که بلدند و فقط با کم کردن تایم فریم به صورت اسکالپی یعنی در بازه زمانی کوتاه مدت که معمولا یک روزه است نیز با موفقیت ترید کنند.

با توجه به تمام چیزهایی که تا اینجا گفته شد، بهتر است در ابتدا با یک ساختار قوی و محکم و بدون انعطاف کار خود را شروع کنیم و سپس با گذشت زمان، آن را بازتر کرده و محدودیت های آن را کم کنیم.

سوم، یکی از مزایای مشخص شدن ورود و خروج دقیق به یک معامله این است که شما می توانید تشخیص دهید چه زمانی معامله نکنید. سرمایه و پول زیادی بخاطر انجام معاملات نادرست از بین می رود.

مدیریت ریسک در سیستم معاملاتی

تازه کارها بهتر است کار خود را با کمترین میزان ریسک شروع کنند و معاملات خود را محافظه کارانه انجام دهند.

عواملی وجود دارند که در بخش مدیریت ریسک یک سیستم معاملاتی باید در نظر گرفته شوند:

1. چه مقدار سرمایه می توانید برای انجام معاملات خود اختصاص دهید؟ آیا می توانید از نظر مالی و روانی، تصور کنید تمام این سرمایه ای را که به این کار اختصاص داده اید، از دست بدهید؟

2. مقدار ریسکی که می خواهید برای هر ترید در نظر بگیرید چقدر است؟ (معمولا به صورت درصدی بیان می شود). چه عواملی، این مقدار ریسکی که در نظر گرفته اید را تغییر داده و بالا و پایین می کنند؟ برای مثال کیفیت برنامه ریزی و سیستم معاملاتی شما، تعداد دفعات موفقیت و شکست.

3. اگر سرمایه تان کم شود و با ضرر روبرو شوید، چه واکنشی دارید و چه پاسخی به خود می دهید؟ در مورد معاملاتی که بطور متوالی در آن ها شکست می خورید و با ضرر مواجه می شوید، چطور؟ واکنش شما در برابر آن ها چیست؟ آیا ریسک خود را برای هر معامله تعیین می کنید؟ نوع معامله ای که می خواهید انجام دهید را تعیین می کنید؟ یا اصلا هیچ کاری انجام نمی دهید؟

4. آیا نرخ موفقیت شما می تواند قوانین و اصولی که برای سیستم معاملاتی خود در نظر گرفتید را برآورده کند و برعکس؟

5. محدودیت های ریسک شما در برابر بازه های زمانی (تایم فریم های) متفاوت چگونه است؟ حد ریسک شما چقدر است؟ حد ریسک شما در بازه های زمانی روزانه/ هفتگی/ ماهیانه به چه صورت است؟

پاسخ دقیق و روشن به سوالات بالا می تواند به شما کمک کند تا پایه محکمی برای سیستم معاملاتی خود بسازید.

نکته دیگری که در رابطه با مدیریت ریسک لازم است اضافه کنم این است که اگر تازه کار هستید، ارزش این را دارد که برای شروع و تا مدتی کاملا محافظه کارانه عمل کنید.

مقدار ریسک 0.5 تا 1 درصد برای هر ترید با رعایت نسبت پاداش به ریسک حداقل 2 به 1 منطقی و معقول است. (یعنی نقطه ورورد، توقف ضرر و هدف به صورت دلخواه انتخاب نمی شوند بلکه بر اساس محاسبات و ساختارهای منطقی و حساب شده هستند).

نقاط ورود و خروج

نقطه ورود مناسب به یک معامله یکی از مهمترین بخش ها در سیستم های معاملاتی است. نقطه ورود مشخص می کند، تحت چه شرایطی شما حاضرید پولی را که به زحمت بدست آورده اید در معرض خطر ترید کردن قرار دهید.

پیدا کردن نقطه ورود و خروج مناسب، یکی از بخش های سیستم معاملاتی است که قابلیت شخصی سازی در آن وجود دارد.

برخی از تریدرها، شرایط سفت و سختی برای پیدا کردن نقطه ورود مناسب دارند، در حالی که برخی دیگر، تنها چند عامل را برای ورود به یک معامله در نظر گرفته و همان ها را کافی می دانند.

به هر حال نمی توان هیچ روش درست منحصر به فردی برای آن در نظر گرفت، اما همانطور که در بالا و سایر بخش ها هم به آن اشاره کردم، بیشتر تریدرهای خوبی که من تا حالا با آنها صحبت کرده ام، وقتی تازه کار بودند، به شدت بر روی اصول مشخص و محدودی معامله می کردند و به مرور زمان و به تدریج که حرفه ای تر شدند، محدودیت های خود را کمتر کرده و به اصطلاح دست خود را بازتر گذاشتند.

در اینجا عواملی وجود دارد که برای ورود مناسب به یک معامله باید در نظر گرفته شود:

1. چه نشانه هایی در تحلیل خود ببینید وارد یک معامله می شوید و یا بطور کلی برای ورود به یک معامله چه عواملی را در نظر می گیرید؟

به عنوان مثال، سطوح حمایت و مقاومت، نواحی انباشتی و نوسانی، الگوهای نموداری، قیمتی که بالا یا پایین یک میانگین حرکت مشخص بسته شود. برای همین بهتر است نسبت به تشخیص نقطه ورود مناسب دقیق و سخت گیرانه عمل کنید.

اگر من نمودار قیمتی یک ارز را چند دقیقه نگاه کنم و با ساختار معاملاتی ام برای ورود مطابقت نداشته باشد، از آن نمودار عبور می کنم و اصراری برای پیدا کردن نقطه ورود مناسب برای معامله آن نخواهم داشت. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که باید بپذیرید نگاه کردن و بررسی کردن نمودار و بعد رسیدن به این نتیجه که نباید معامله ای انجام داد، که اتفاقا خیلی از اوقات هم اتفاق می افتد طبیعی است و هیچ اشکالی ندارد. اینکه مطابق با سیستم معاملاتی خود پیش بروید، ارزش انتظار کشیدن را دارد.

توصیه می کنم که یک مثال که هم شامل یک طرح کلی شود و هم نمودار را به عنوان مرجع برای خود داشته باشید. می دانید اگر معاملاتی که در واقعیت انجام می دهید هیچ شباهتی به آنچه به صورت طرح کلی سیستم معاملاتی برای خود در نظر گرفتید نداشته باشد، شما مانند یک احمق رفتار کرده و معامله کرده اید.

3. از چه تایم فریم هایی برای تشخیص و اصلاح ساختاری که در آنها معامله می کنید، استفاده خواهید کرد؟ آیا یک سیستم معاملاتی مشخص برای همه بازه های زمانی (تایم فریم) قابل استفاده است؟ آیا یک ساختار حتما باید در یک تایم فرم بالا قابل مشاهده باشد تا بتوان از آن برای انجام معاملات استفاده کرد؟

4. اگر قیمت با توجه به ساختار شما به مقداری که برای ورود در نظر گرفته بودید رسید، نقطه ورود یا به اصطلاح ماشه چکانی شما چه هنگام خواهد بود؟ آیا ورود شما به صورت سفارش محدود خواهد بود یا سفارش بازار؟ از چه ساختاری برای قرار دادن سفارش خود استفاده می کنید؟ آیا ورود شما به صورت پله ای خواهد بود و یا فقط یک سطح قیمت مشخص را برای ورود در نظر می گیرید؟

اگر حالت دوم را در نظر می گیرید، یعنی فقط یک قیمت مشخص را برای ورود تعیین می کنید، آن قیمت چگونه تعیین می شود و چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا بتواند ورود شما به بازار را تایید کند، برای مثال، در تایم فریم 1 ساعته (H1)، سیستم معاملاتی ممکن است به این صورت باشد که اگر قیمت، بالای ناحیه مقاومتی قرار داشت، اقدام به خرید کرده و وارد شوید و اگر در تایم فریم 4 ساعته (H4)، پایین تر از ناحیه مقاومتی قرار گرفت می توان اقدام به فروشش کرد.

5. چگونه می توان به صورت دقیق تعیین کرد چه زمانی و بر روی چه قیمتی از یک معامله خارج شد؟ آیا ورود و خروج به یک معامله برای شما، به این صورت است که در ابتدای یک محدوده وارد شده و در انتهای آن خارج می شوید یا خارج شدن از یک معامله در سیستم معاملاتی شما بر اساس احتیاط و به عبارتی محافطه ‎کارانه است؟ از کدام ساختارها بطور معمول برای تعیین نقطه خروج مناسب استفاده می کنید؟

بطور مثال، نزدیکترین سطوح حمایت و مقاومت، نقدینگی ای که به صورت نقاط نوسانی عمیق در بازار مشخص می‎شوند، برخی از سطوح اصلاحی یا انباشتی؛ آیا نقطه خروج مناسبی که برای خود تعیین می کنید بر اساس یک ساختار، سطح قیمت مشخصی است یا بر اساس اندیکاتورها یا ساختارهای مشخصی از قیمت است و یا بر اساس سایر ساختارها؟

این بخش را می توان به صورت بی انتها ادامه داد. ده ها نکته دقیق و ظریف وجود دارد که می توان برای یک سیستم معاملاتی در نظر گرفت. باید حواستان باشد خودتان را در این مرحله غرق نکنید و سعی کنید سیستم معاملاتی شما فقط اصول اولیه که در اینجا به آنها اشاره شد را در بر بگیرد.

در اصل، برای ایجاد یک ساختار اولیه و پایه و اساس آن، بخش ورود به بازار سیستم معاملاتی شما باید بگوید که می توانید وارد کدام معامله شوید، چه شرط هایی باید برآورده شود تا بتوانید وارد یک ترید شوید، چگونه یک معامله باز کنید و چگونه و چه زمانی از آن خارج شوید.

اصل مهمی که لازم است به آن توجه کرده و آن را در نظر بگیرید این است که این پارامترها بر اساس معیارهای واضحی که از قبل در سیستم معاملاتی شما، به صورت دقیق مشخص شده اند، تعیین می شود.

مدیریت معاملات

برخلاف آنچه در افسانه ها و داستان های توییتری به آن اشاره می شود، مدیریت معاملات و ترید، در شرایطی استفاده می شود که بسیاری از معاملات خوب ما که انتظار سودده بودن از آنها را داشتیم، رو به نابودی رفته و با شکست مواجه می شوند.

به عبارت دیگر، یکی از سخت ترین بخش ها، مدیریت معاملات انجام نشده و در واقع در زمانی است که معاملات باز داریم و قبل از اینکه به  یا هدف تعیین شده برای آنها برسند، است.

غرق شدن در معاملات، خارج شدن از یک ترید قبل از اینکه به هدفی که برای آن در نظر گرفته بودیم برسد، حرکت دادن نقطه ای که برای یا استاپ لاس تعیین کردیم و چنین مواردی نشانه هایی از مدیریت نادرست و به درد نخور است که می تواند منجر به هزینه دادن و ایجاد ضرر در سرمایه شما شود.

در اینجا عواملی وجود دارد که در مدیریت ترید در یک سیستم معاملاتی باید به آنها توجه کرد و در نظرشان گرفت:

1. آیا معاملات باز خود را دائما زیر نظر دارید یا باتوجه به اینکه بر اساس سیستم معاملاتی خود، تارگت و حد ضرر خود را در هر معامله مشخص کرده اید، آنها را به حال خود رها می کنید تا بر اساس همان پارامترهایی که تعیین کرده اید، انجام شوند؟

2. از چه بازه زمانی یا همان تایم فریمی برای مدیریت تریدهای خود استفاده می کنید؟ چگونه این تایم فریم می تواند با تایم فریمی که در آن معاملات خود را انجام می دهید مطابقت داشته باشد؟ برای مثال، آیا وقتی در تایم فریم 1 ساعته معاملات خود را انجام می دهید، برای مدیریت آن، تایم فریم خود را به صورت هفتگی تنظیم کرده اید؟ (من امیدوارم اینگونه نباشد) و پیشنهاد من بطور کلی این است که مدیریت هر ترید خود را دقیقا در تایم فریمی که آن ترید را انجام داده اید، اجرا کنید.

برای مثال برای معاملاتی که در تایم فریم یک ساعته انجام داده اید، مدیریت و رسیدگی به آن را نیز بر اساس همان تایم فریم انجام دهید و اگر در تایم فریم روزانه تریدی انجام داده اید، مدیریت آن را نیز در همان تایم فریم روزانه انجام دهید.

3. تحت چه شرایطی این امکان را برای خود قائل می شوید که استاپ لاس یا حد ضرر خود را جابجا کنید؟ آیا اصلا می توانید حد ضرری که از ابتدا برای خود تعیین کرده اید را تغییر دهید تا ریسک معامله خود را با استفاده از آن افزایش یا کاهش دهید؟ تحت چه شرایطی و حرکت قیمت چگونه باید باشد تا بتواند شما را بر اساس سیستم معاملاتی ای که به آن پایبند هستید، مجاب کند تا حد ضرر خود را برای کم کردن ضرر یا سود بیشتر و کمتر، جابه جا کنید؟

برای مثال، آیا مشاهده کندل جهشی (Impulse) در جهتی که ترید می کنید، با مقدار ریسک معینی که حاضرید برای آن ترید قبول کنید، می تواند شما را مجاب کند، حد ضرر خود را جابجا کنید؟ (کندل Impulse به شمع‎های صعودی قوی در روند صعودی یا شمع های نزولی قوی در روند نزولی گفته می شود).

4. تحت چه شرایطی، حاضرید تارگتی که برای سود خود برای یک ترید مشخص کرده اید را جابجا کنید؟ رفتار قیمتی به چه صورتی باید باشد تا شما را مجاب کند تا ترید خود را زودتر از موعد ببندید یا از آن طرف اجازه دهید ترید شما فراتر از چیزی که برای آن برنامه ریزی کرده بودید باز بماند؟

5. آیا با توجه به سیستم معاملاتی ای که برای خودتان در نظر گرفتید، امکان استفاده از اهرم ها در معاملات شما وجود دارد؟ چه شرایطی باید فراهم شود تا استفاده از چنین امکاناتی را برای شما تضمین کند؟

6. آیا روند اصلی که باتوجه به بالاترین تایم فریم (HTF) رسم می شود، در نحوه مدیریت شما برای یک معامله ای که به صورت روزانه وارد آن شده اید، تاثیر دارد؟

اگر چنین است، اولا اینکه بالاترین تایم فریم مورد استفاده برای شما چگونه شکل گرفته است و بر چه اساسی است؛ ثانیا تحت چه شرایطی این بالاترین تایم فریمی که به عنوان ساختار اصلی برای خود انتخاب کرده اید، اعتبارش را از دست می دهد و ثالثا، چگونه بر روی مدیریت سرمایه شما تاثیر می گذارد؟

این یکی دیگر از بخش هایی است که می توان سال ها درباره آن صحبت کرد.

نکته مهمی که باید حتما به آن توجه کرد این است که شما باید در ثبت معاملات خود بسیار دقیق و وسواسی عمل کنید؛ بهترین نکات در رابطه با مدیریت سرمایه، از تجربیات شخصی خود شما می تواند بدست آید.

اگر دائما با معاملاتی درگیر می شوید که پس از خروج شما از آن معامله، به موفقیت رسیده و رشد می کنند، در اینصورت شما نیاز خواهید داشت استراتژی مدیریت سرمایه خود را کمی تغییر داده و انعطاف پذیرتر کنید.

از طرف دیگر، اگر بیشتر معاملات شما رشد قابل توجهی می کنند، اما به دلیل اینکه به هدفی که شما برای آنها پیش بینی کرده اید برخورد نمی کنند و بازگشته و با ضرر از آن خارج می شوید، بازهم لازم است استراتژی مدیریت سرمایه خود را تغییر داده و اهداف واقعی تری را برای خود در نظر بگیرید که سودآوری بهتری برای تان داشته باشند.

ثبت معاملات و دنبال کردن نکات دقیق و ظریف

نکته ای که باید بسیار واضح باشد این است که یک سیستم معاملاتی خوب بدون وجود عادت های ثبت و ضبط کردن معاملات، امکان پذیر نیست.

یک نمونه معاملات ثبت شده برای تازه کارها

گزارش معاملات انجام شده و ثبت و نگهداری آنها ، می تواند برای هر معامله گر شامل موارد متفاوتی باشد و پارامترهای متنوعی را در بر بگیرد. اما حداقل پارامترهایی که باید در هر گزارش مربوط به هر معامله آنها را ثبت کرد به صورت زیر است:

 • زمان و تاریخ دقیق انجام معامله
 • تصویری از تنظیمات
 • جهت معامله (موقعیت خرید یا فروش)
 • درصد ریسک
 • دلیل ورود به معامله
 • نسبت ریسک به پاداش
 • قیمت ورود
 • مقدار حد ضرر
 • هدف قیمت
 • آیا من بر اساس برنامه خود این معامله را انجام دادم؟ (بله/خیر)
 • یادداشت های مربوط به مدیریت معاملات (برای مثال، جابجا کردن قیمتی که برای حد ضرر تعیین کردیم و یا خارج شدن از یک معامله قبل از رسیدن آن به قیمتی که برای هدف آن تعیین کرده بودیم)
 • نتایج: (درصد سود و ضرر و ..)
 • احساسی که هنگام انجام آن معامله داشتیم.
 • بازخورد و نتیجه ای که می توانیم از این ترید برای خود داشته باشیم.

با وجود ثبت این موارد، آنچه با گذشت زمان متوجه خواهید شد، نکات ظریف و حساسی است که در معاملات و رفتار شما هنگام معامله تاثیر زیادی خواهد داشت.

برای مثال، ممکن است در روزهای خاصی از هفته در مقایسه با سایر روزها، عملکرد بهتری داشته باشید. احتمال دارد در بخش های خاصی نسبت به سایر بخش ها بتوانید بهتر عمل کنید. ممکن است گرایش های فصلی داشته باشید، برای مثال در یک بازه زمانی طولانی عملکرد بسیار خوبی در تریدهای خود داشته باشید و در یک بازه زمانی طولانی عملکرد نامناسب.

همچنین می توانید در بخش ، و اطلاعات بیشتری را درباره این موضوع کسب کنید.

ممکن است متوجه شوید الگوهای خاصی از یک سیستم معاملاتی بیشتر از سایرین، هم در تعداد دفعات و هم در بازه های زمانی در تریدها تکرار شده است. ممکن است بفهمید که در ساختارهای معاملاتی خاصی، انتظار سود بیشتری وجود دارد و در مقابل ریسک بالاتری هم نسبت به سایرین وجود دارد.

احتمالا می توانید تشخیص دهید اتفاقات و رویدادهای مختلف هرکدام چه تاثیری در بازار دارند و هنگام وقوع آنها باید وارد معامله شد یا باید از آن بازار دوری کرد.

امکانات و نتایج مثبتی که ثبت کردن معاملات به صورت دقیق و با جزئیات می تواند برای معامله گران داشته باشد، بی پایان است و می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی عملکرد معامله گر داشته باشد.

تنها راه تشخیص مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، ثبت دقیق سوابق مربوط به معاملات با جزئیات و سپس مطالعه و بررسی این اسناد ثبت شده است.

در لینک زیر میتوانید یک فایل pdf آماده برای ثبت معاملات خود دانلود کنید. این فایل را پرینت بگیرید و معاملات خود را در آن ثبت کنید.

6 مرحله طراحی سیستم معاملاتی

تمرکز اصلی این مقاله بر این است که شما را در فرآیند طراحی یک سیستم معاملاتی فارکس راهنمایی کند.

با وجود اینکه طراحی و ساخت یک سیستم معاملاتی زمان زیادی از شما نمی گیرد اما آزمایش روش های معاملاتی مختلف به طور گسترده به طول می انجامد.

بنابراین صبور باشید. در بلند مدت، یک سیستم معاملاتی خوب به طور بالقوه می تواند سود زیادی برای شما به ارمغان بیاورد.

در هنگام ایجاد سیستم معاملاتی، اولین چیزی که باید در مورد آن تصمیم بگیرید این است که چه نوع معامله گری هستید.

آیا دوست دارید هر روز، هر هفته، هرماه یا حتی هر سال به چارت های قیمتی نگاه کنید؟ معاملات خود را تا چه مدت می خواهید باز نگه دارید؟

پاسخ به این سوالات در تعیین اینکه از چه تایم فریمی برای معاملات تان استفاده کنید به شما کمک می کند. حتی اگر به چند تایم فریم نگاه می کنید، در هنگام جستجوی سیگنال های معاملاتی باید از تایم فریم اصلی استفاده کنید.

مرحله 2: استفاده از اندیکاتور برای شناسایی روند جدید

از آن جایی که یکی از اهداف ما شناسایی هرچه زودتر روندهای درحال شکل گیری است، باید از اندیکاتورهایی استفاده کنیم که به ما در تشخیص آن ها کمک کند.

آن ها از دو میانگین متحرک (یکی آهسته و دیگری سریع) استفاده می کنند و منتظر می مانند تا میانگین متحرک سریع، از رو یا زیر میانگین متحرک کند عبور کند.

کراس اوورهای میانگین متحرک سریع ترین و راحت ترین راه برای تشخیص روندهای جدید هستند.

البته روش های زیادی برای شناسایی روندها وجود دارد که معامله گران از آن استفاده می کنند اما میانگین متحرک یکی از ساده ترین روش هاست.

مرحله 3: استفاده از اندیکاتورها برای تایید روند

هدف دوم ما در سیستم معاملاتی، این است که در در دام روندهای کاذب نیفتیم.

روشی که ما برای این هدف از آن استفاده می کنیم، این است که وقتی سیگنالی برای یک روند جدید می بینیم، مطمئن شویم که می توانیم با استفاده از اندیکاتورهای موجود آن را تایید کنیم.

همان طور که با اندیکاتورهای مختلف بیشتر آشنا می شوید، اندیکاتورهایی را خواهید یافت که قطعا آن ها را بر دیگر اندیکاتورها ترجیح می دهید و می توانید آن ها را در سیستم معاملاتی خود بگنجانید.

مرحله 4: مشخص کردن مقدار ریسک

برای بهبود بخشیدن سیستم معاملاتی خود، بسیار مهم است که تعیین کنید چقدر مایلید در هر معامله ضرر کنید.

بسیاری از مردم دوست ندارند درمورد از دست دادن صحبت کنند اما در واقع یک معامله گر خوب قبل از فکر کردن به سود، به این فکر می کند که تا چه مقدار می تواند ضرر کند.

مطمئنا مبلغی که حاضرید از دست بدهید با دیگر معامله گران متفاوت خواهد بود.

شما باید درمورد مقدار ریسک خود تصمیم بگیرید که چه میزان ضرر را می توانید متحمل شوید اما بهتر است برای یک معامله مقدار ریسک بالایی را در نظر نگیرید.

در مقالات بعدی درباره مدیریت سرمایه بیشتر خواهید آموخت. مدیریت سرمایه نقش مهمی در میزان ریسک شما در یک معامله دارد.

مرحله 5: مشخص کردن نقاط ورود و خروج

بعد از اینکه مشخص کردن حد ضرر در یک معامله، گام بعدی این است که بدانید برای کسب بیشترین سود، در کدام نقطه وارد معامله و در کدام نقطه خارج شوید.

تعیین نقاط ورود به معامله

برخی از افراد دوست دارند به محض اینکه اندیکاتورها سیگنال ورود دادند وارد معامله شوند (حتی اگر کندل بسته نشده باشد). برخی دیگر نیز مایلند تا پایان بسته شدن کندل صبر کنند.

بهتر است قبل از ورود به معامله منتظر بسته شدن کندل بمانید زیرا ممکن است هنوز کندل بسته نشده باشد و شما وارد معامله شوید و زمانی که کندل بسته می شود با نتیجه عکس روبرو شوید.

همه این ها به سبک معاملاتی شما بستگی دارد. برخی معامله گران نسبت به دیگران تهاجمی تر عمل می کنند و در نهایت شما خواهید فهمید که چه نوع معامله گری هستید.

به عنوان مثال، در چارت زیر نقطه ورود این معامله گر زمانی بود کندل زیر خط حمایتی بسته شد.

تعیین نقاط خروج از معامله

برای خروج، چند گزینه مختلف وجود دارد.

در چارت زیر، نقطه خروج در نزدیکی کف کانال نزولی تعیین شده است.

برخی معامله گران مقدار ریسک ثابتی را انتخاب می کنند و همان مقدار را برای هر معامله در نظر می گیرند.

به هرحال این شما هستید که تارگت های معامله خود را انتخاب می کنید، فقط مطمئن شوید که به آن پایبند هستید. مهم نیست که چه اتفاقی می افتد، هیچگاه زودتر از معامله خارج نشوید.

سیستم معاملاتی توسط شما طراحی شده است پس همیشه به آن پایبند باشید.

یکی دیگر از راه هایی که می توانید برای خروج از معاملات از آن استفاده کنید، داشتن مجموعه ای معیارها است که در صورت رخ دادن به شما سیگنال خروج را می دهند.

برای مثال می توانید این قانون را برای خود تعیین کنید که اگر اندیکاتورهای شما به یک سطح معین برگشتند، پس از آن از معامله خارج خواهید شد.

مرحله 6: نوشتن قوانین سیستم معاملاتی و اجرای آن

این مورد، مهم ترین مرحله در ایجاد سیستم معاملاتی شماست.

شما باید قوانین سیستم معاملاتی خود را بنویسید و همیشه آن ها را دنبال کنید.

نظم یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که یک معامله گر باید داشته باشد. بنابراین باید همیشه به یاد داشته باشید که به سیستم معاملاتی خود پایبند باشید.

اگر به قوانین پایبند نباشید، هیچ سیستمی برای شما کار نخواهد کرد؛ بنابراین همیشه منضبط باشید.

چگونه سیستم معاملاتی خود را ارزیابی کنیم؟

سریع ترین راه برای ارزیابی سیستم معاملاتی این است که از طریق یک پلتفرم نمایش نمودارها (تریدینگ ویو و ) به گذشته بازار برگردید و کندل به کندل آن را بررسی کنید.

هنگامی که کندل به کندل در نمودار به جلو حرکت می کنید، می توانید قوانین سیستم معاملاتی خود را دنبال کنید و معاملات خود را مطابق با آن انجام دهید.

رکورد معاملات خود را ثبت کنید و با خود صادق باشید.

سود، ضرر، میانگین سود و ضرر خود را ثبت کنید. اگر از نتایج خود راضی بودید، آنگاه می توانید به مرحله بعدی بروید: معامله در یک حساب آزمایشی (دمو “Demo”)

حداقل به مدت دو ماه در یک حساب دمو با سیستم جدید خود به صورت زنده (لایو “Live”) معامله کنید.

این کار به شما این توانایی را می دهد که در هنگام حرکت بازار چگونه با سیستم خود معامله کنید. معاملات لایو متفاوت از زمانی است که در حال بک تست سیستم معاملاتی خود هستید.

پس از دو ماه معاملات لایو در یک حساب دمو خواهید دید که آیا سیستم شما می تواند جایگاه خود را در بازار حفظ کند یا خیر.

در این مرحله، شما باید به سیستم معاملاتی خود بسیار اطمینان داشته باشید و در معاملات بدون تردید از آن استفاده کرده و با آن احساس راحتی کنید.

سیستم معاملاتی در یک نگاه

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، طراحی سیستم معاملاتی یک موضوع مهم است که وسعت زیادی دارد و می تواند خیلی بیشتر از آنچه در این مقاله به آن پرداخته شد، مورد بررسی قرار گیرد. اما میزان توجه و مطالعه در رابطه با سیستم های معاملاتی بطور کلی به اولویت و ترجیح هر شخص بستگی دارد.

اما موضوع مورد قبول همه تریدرهای حرفه ای در جهان این است که باید حداقل یک سیستم منظم و مشخص در معاملات شما وجود داشته باشد تا شما را به یک معامله گر خوب تبدیل کند.

در این مقاله به صورت سطحی به موضوع سیستم معاملاتی پرداخته شد، اما برای اینکه بخواهید شروع کنید و یک سیستم معاملاتی دقیق برای خودتان تعریف کنید و همه چیز را ثبت و ضبط کنید، همین مواردی که در این مقاله به آنها اشاره شد، کفایت می کند. مراحل ساخت سیستم معاملاتی

فاز اول 📍 Mapping
فاز دوم 🎯 Simplified

در ادامه مقاله نحوه ایجاد بهترین سبک سیستم معاملاتی فارکس را به صرت مرحله به مرحله برایتان آموزش داده و در انتهای مقاله نیز نحوه معامله با سیستمی که ایجاد کرده ایم با مثال برایتان آموزش می دهیم.

این مقاله درس 51 از دوره اسمارت مانی ایتسکا می باشد. این دوره توسط وبسایت ایتسکا به زبان فارسی و به صورت کاملا رایگان ایجاد شده و در اختیار دانشجویان این دوره قرار گرفته است.

سیستم معاملاتی بر اساس قوانینی که برای معامله در فارکس مشخص می کنیم عمل می کند. تریدر ابتدا باید برای خود یک ایجاد کرده و بعد بر اساس زمان ورود به معامله و خروج از آن و مدیریت ریسک پلن معاملاتی رای خود ایجاد کند. بعد از ایجاد پلن معاملاتی بر اساس سیستم معاملاتی وارد معامله شده و ترید می کند.

بهترین سبک سیستم معاملاتی فارکس

بهترین سبک سیستم معاملاتی فارکس سیستمی است که تریدر خود بر اساس شخصیت خود ، روحیات ، روانشناسی ، شرایط زندگی او ، تریدری تمام وقت و یا پاره وقت بودن آن ، استراتژی معاملاتی و بسیاری عوامل دیگر ایجاد کرده است.

برای مثال فرض کنید با یکی از بهترین تریدر های جهان ملاقات کرده و او سیستم معاملاتی خود را به شما اهدا می کند. شاید از نظر شما این بهترین سبک سیستم معاملاتی فارکس باشد. در صورتی که خیر!

سیستم معاملاتی هر فرد مختص خود او می باشد. زیرا شما در کشوری متفاوت با شرایط زمانی متفاوت و نیز شرایط زندگی متفاوتی زندگی می کنید. یک تریدر با تعداد معاملات زیاد در یک روز و با سود های کم به درآمد می رسد و تریدر دیگری با تعداد معاملات کم ولی با سود های بالا از این بازار سود می کند.

شما ابتدا باید بر اساس درس های قبلی ما که لینک آن را در ابتدای مقاله قرار داده ایم تمامی این موارد را مشخص کنید.

پس  بهترین سبک سیستم معاملاتی فارکس سیستمی که خود تریدر آن را ایجاد کرده و بر اساس آن معامله کند. در ادامه نحوه ایجاد سیستم معاملاتی را قدم به قدم برایتان آموزش می دهیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

قبل از ساخت سیستم معاملاتی پیشنهاد می کنیم حتما درس قبلی ما یعنی را مطالعه کنید. با استفاده از آن خواهید توانست شخصیت معاملاتی خود را مشخص کنید تا مطابق با سبک زندگی و اهداف معاملاتی شما باشد.

در ابتدای کار باید مشخص کنید از چه پروسه و سیستم هایی برای مپ کردن چارت خود می خواهید استفاده کنید؟

در ادامه مراحل ساخت سیستم معاملاتی را مرحله به مرحله برایتان آورده ایم.

1 مولتی تایم فریم در ساخت سیستم معاملاتی

از تایم فریم های بالا به پایین برای ایجاد سیستم معاملاتی استفاده می کنیم. زیرا تایم فریم ها دیدگاه بلند مدتی از بازار را به ما نشان می دهند. یعنی بر اساس مولتی تایم فریم می توانیم تشخیص دهیم بازار در یک تایم فریم کی خواهد داشت و

2 مشخص کردن سوئینگ ها

سپس باید در تایم فریم های هفتگی و روزانه را مشخص کنیم. یعنی بعد از مشخص کردن تایم فریم ها در مرحله قبل باید بر روی آن تایم فریم ها سوئینگ های سقف و کف را مشخص سازیم.

علاوه بر آن باید مهم را نیز بر روی چارت ها رسم کنیم. قرار نیست تمامی نواحی قدیمی نمودار را در نظر بگیرید. بلکه در بازار لایو تا حد ممکن باید چارت را تمیز نگه دارید تا بتوانید بر روی تمرکز کنید.

3 مراجعه به تایم فریم پایین تر 4H

بعد از انجام کار های بیان شده در تایم فریم های هفتگی و روزانه ، سراغ تایم فریم پایین تر یعنی 4 ساعته (4H) می رویم. و دوباره سطوح سوئینگ و نیز نواحی عرضه و تقاضا و سطوح پریمیوم و دیسکانت را برای آن مشخص می کنیم.

پس با استفاده از تاییم فریم 4 ساعته برای مشخص کردن مسیر قیمت استفاده می کنیم. یعنی در این تایم فریم مشخص می کنیم قیمت روند قبلی خود را ادامه می دهد و یا در حال می باشد.

4 مراجعه به تایم فریم 15m

تایم فریم 15m تایم فریم متوسطی محسوب می شود و معمولا اکثر تریدر ها از این تایم برای معاملات خود استفاده می کنند. با استفاده از این تایم فریم جهت گیری قیمت در یک روز متوالی را مشاهده می کنیم.

از تایم فریم 15m برای تایید چرخش های قیمت در تایم فریم های 4 ساعته استفاده می شود. سپس پریمیوم و دیسکانت ، سوئینگ ها و نواحی عرضه و تقاضا را برای این تایم فریم نیز مشخص می کنیم.

در تمامی مراحل بالا می توانیم نواحی را نیز مشخص کنیم.

5 مراجعه به تایم فریم اجرایی 1m

 زمانی که قیمت به نواحی عرضه و تقاضا POI در تایم فریم های 4H و 15m رسید ، به تایم فریم اجرایی یعنی 1m مراجعه می کنیم. در این قسمت منتظر می میانیم تا مدل ورودتان در چارت ظاهر شود. و بعد از آن معامله را اجرا کنید.

برای مثال فرض کنید در تایم فریم 4H روند بازار صعودی است. پس سفارش های Long در این شرایط احتمال موفقیت بالایی خواهند داشت. پس می توانیم در این روند صعودی HL ها را گیر انداخته و وارد معامله شویم.

پس می توانیم با تشکیل شدن نواحی POI (سطوح عرضه و تقاضا) در تایم فریم 15 دقیقه ای وارد ترید در تایم فریم 4 ساعته شویم. در حالیکه روند آن همچنان صعودی می باشد.

Simplified در ساخت سیستم معاملاتی

دومین فاز از ساخت سیستم معاملاتی ساده سازی Simplified می باشد. که دوباره ماننده فاز قبلی مرحله به مرحله برایتان آموزش می دهیم.

1 مراجعه دوباره به تایم فریم 15m و بالاتر

بعد از انجام مراحل قبلی باید نواحی مطرح و مهم را در تایم فریم های 15m به بالا را مشخص کنیم. ولی از 15m به پایین قرار نیست نواحی مهم POI را مشخص کنید.

برای مثال فرض کنید زمانی که در تایم فریم 4 ساعته POI ها را مشخص می کنید ، باید ببینید که آیا این امکان وجود دارد که این نواحی را بهینه سازی کرده و کوچکتر کنید؟ و اگر امکان آن وجود داشت ، آن را برنامه معاملاتی خود ثبت کنید.

2 مشاهده STB/BST در تایم فریم های بالاتر

آیا در تایم فریم های بالاتر کندل های BTS (Buy To Sell) و STB (Sell To Buy) مشاهده می کنید؟

مثلا باید مشخص کنید از یک کندل پیوت شده استفاده می کنید یا چند کندل؟

با استفاده از این روش ها می توانید به صورت ماشینی ترید کنید.

3 باس و چاک در مارکت استراکچر

در این مرحله باید مشخص کنیم که آیا نواحی فلیپ و یا استراکچر منجر به باس Bos و یا چاک CHOCH در چارت شده است یا خیر؟

و این نواحی نیازمند توجه زیادی هستند، زیرا قدرت زیادی دارند.

4 پاکسازی لیکوئیدیتی

در این مرحله باید مشخص کنید آیا بعد از تشکیل شدن نواحی لیکوئیدیتی ، باید برای معامله این نواحی پاکسازی شوند یا خیر؟

برخی تریدر ها برای اینکه نواحی POI آنها اعتبار بیشتری داشته باشد ، این شرط را نیز در ترید خود اعمال می کنند. ولی برخی از لیکوئیدیتی فقط برای تایید بیشتر استفاده می کنند.

پس در این قسمت ابتدا مشخص کنید که آیا معیار لیکوئیدیتی برای شما مهم می باشد یا خیر؟ و در صورت مهم بودن از آن استفاده کنید.

5 نواحی عرضه و تقاضا

در نهایت باید مشخص کنید که آیا نواحی عرضه و تقاضا در ناحیه دیسکانت و پریمیوم قرار گرفته است یا خیر.

و آیا می خواهید این معیار را در ترید خود لحاظ کنید یا خیر؟

پس اگر می خواهید در ناحیه تقاضا وارد معامله شوید باید در ناحیه دیسکانت وارد شوید.

پس باید با توجه به این معیار ها آلرت هایی را بر روی خود قرار دهید. تا زمانی که قیمت به ناحیه مورد نظر شما رسید ، سفارش شما اجرا شود.

6 مدیریت معامله

بعد از انجام مراحل بالا و وارد شدن به موضوع مهم بپردازیم.

در این قسمت ابتدا باید ریسک اولیه در ترید را حذف کنیم.

آیا از روش ریسک ثابت استفاده می کنید؟

برای مثال زمانی که حد سود شما به 4R رسید 20 درصد از حجم معامله را خارج کنید.

و یا از تحلیل تکنیکال برای مدیریت معامله استفاده می کنید و را در نقطه سر به سر قرار می دهید؟

در این مرحله باید چگونگی کنترل ریسک را مشخص سازید.

بیشترین حد ضرر هایتان را مشخص سازید. برای مثال زمانی که ضررتان به 3 مورد پی در پی رسید ، دیگر معامله نکنید.

میزان استاپ لاس برای مثال برای جفت ارز یورو/دلار اگر در تایم فریم 1m وارد شده باشید ، کمتر از 2 پیپ قرار ندهید.

اگر با جفت ارز های بیشتری می خواهید کار کنید تمامی آنها را لیست کرده و برای آنها داده های مورد نیاز را جمع آوری کنید.

7 زمان بندی بازار ها

باید دقیق مشخص کنید در چه زمانی و چه ساعت هایی ترید خواهید کرد. ستاپ های خوب معمولا در ابتدای بازار لندن و نیویورک بیشتر ظاهر می شوند. این دو زمان برابر با ساعت 7 تا 10 صبح و نیز ساعت 12 تا 15 بعد از ظهر بر اساس ساعت رسمی جهانی یعنی گرینویچ لندن می باشند.

اگر بتوانید در این زمانبندی به خوبی حضور داشته باشید و بقیه کار هایتان را بر این اساس تنظیم کنید بهره وریتان بالا تر خواهد رفت.

پس قرار نیست همیشه پشت سیستم باشید. زیرا ترید در این تایم ها برای یک روز کافیست.

نحوه استفاده از سیستم معاملاتی

قبل از شروع ترید در هر روز باید نگاهی به این سیستم معاملاتی که ایجاد کرده اید ، بپردازید.

هنگام ورود به ترید نیز می توانید به این برنامه مراجعه کرده و در مقابل مواردی که نوشته اید ، تیک بزنید و یا موارد دیگری را به لیست خود اضافه کنید.

علاوه بر آن می توانید اسکرین شات هایی از معاملات و ترید های مختلف خود به این سیستم معاملاتی اضافه کنید. این موارد باعث می شوند وارد ترید های اشتباه و زیان ده نشوید.

پیاده سازی سیستم معاملاتی (با مثال)

حال سراغ یک چارت رفته و این سیستم معاملاتی را بر روی آن اعمال می کنیم. اگر درس های ما را دنبال می کنید حتما چارت زیر را به خاطر دارید.

همانطور که در شکل زیر دیده می شوند روند 4H در حالت صعودی قرار دارد. و هدف ما پیدا کردن HL در تایم فریم 4 ساعته و باز کردن سفارش Long می باشد.

قیمت بالا رفته و یک بار به ناحیه تقاضای F برگشته و دوباره به روند صعودی خود ادامه داده است. بعد از آن می توانیم به تایم فریم 15 دقیقه ای مراجعه کنیم و HL در تایم فریم 15m را پیدا کنیم.

فرض کنیم در ناحیه H قرار داریم. ابتدا باید بررسی کنیم این ناحیه معتبر است یا خیر؟

برای معتبر بودن باید بررسی کنیم این ناحیه در تایم فریم 15m و یا بالاتر ایجاد شده باشد. و در این قسمت ناحیه H در تایم فریم 15 دقیقه ای رسم شده است که معتبر می باشد.

چون چارت ما به صورت خطی بوده و کندلی نیست ، BTS و یا STB بودن کندل ها در آن مشخص نمی باشد. ولی اگر در بازار لایو بودید حتما باید این موارد را نیز مشخص می کردید. زیرا تا حد ممکن می خواهیم معامله اختیاری را از بین برده و به صورت ماشینی ترید کنیم.

علاوه بر آن باید مشخص سازید که آیا می خواهید در این قسمت بهینه سازی فراکتال و یا پیوت انجام دهید یا خیر؟

بعد از مشخص کردن ناحیه باید منتظر بمانید تا قیمت پایین امده و وارد این ناحیه شود و شما بتوانید سفارش های خرید داشته باشید.

پیاده سازی سیستم معاملاتی

سپس نواحی پریمیوم و دیسکانت را با استفاده از سوئینگ های سقف و کف پیدا می کنیم. ناحیه زیر سوئینگ سقف تا خط قرمز رنگ ناحیه پریمیوم و ناحیه بین سوئینگ کف و خط قرمز رنگ نیز ناحیه دیسکانت محسوب می شود.

پیاده سازی سیستم معاملاتی (2)

پس چون ناحیه H در ناحیه دیسکانت واقع شده است می توانید در این ناحیه و در نقطه مورد نظرتان هشدار تنظیم کنید و اگر قیمت به این نواحی برسد آگاه شده و سفارش خرید خود را قرار دهید.

بعد از ورود سراغ تایم فریم پایین تر می رویم. در تایم فریم 1m باید بررسی کرده و ببینیم که آیا معکوس شدن و نیز تشکیل HH دیده می شود یا خیر؟

همانطور که در شکل بالا دیده می شود این اتفاق رخ داده و شاهد CHOCH در نمودار هستیم. بعد از مشاهده CHOCH باید ببینیم که آیا فلیپ منجر به چاک و چرخش بازار شده است یا خیر؟

چون هم چاک و هم فلیپ در چارت بالای و حوالی ناحیه H دیده می شود پس این ناحیه برای ورود معتبر می باشد. پس سفارش گذری کرده و حدضرر و حد سود را برای معامله خود مشخص می کنیم.

حد ضرر و حد سود را با توجه به درس مدیریت معامله و استراتژی خودتان مشخص کنید. زمانی که در تریدری تازه کار هستید ف حتما در این نواحی وارد شوید. زیرا در این نواحی احتما موفقیت بالاست.

حد سود خود را می توانیم در سقف 15 و یا بر اساس میزان ریسک خود قرار دهیم. و یا می توانید در اولین سقف بخشی از سود و در سقف بعدی بخشی دیگر از سود را خارج کنیم.

پیاده سازی سیستم معاملاتی (3)

هنگام استفاده از سیستم معاملاتی حتما باید به این نکته توجه داشته باشید که نمی توان برای شرایط مختلف از قوانین مختلفی پیروی کرد. بلکه قوانین شما باید در تمامی شرایط یکسان باشد و به قوانینی که در سیستم معاملاتی وضع کرده اید ، پایبند باشید.

پس در معاملات باید 70 تا 90 درصد ماشینی عمل مرده و فقط 10 درصد اختیار عمل بر اساس شرایط موجود داشته باشید.

تفاوت سیستم معاملاتی و استراتژی معاملاتی

استراتژی معاملاتی در وراقع دو مرحله قبل از سیستم معاملاتی می باشد. معامله گر ابتدا باید بر اساس شخصیت خود ، روحیات ، شغل و … نوع استراتژی معاملاتی خود را مشخص کند. یعنی او تریدر کوتاه مدت می باشد یا بلند مدت؟

سپس در استراتژی معاملاتی معامله گر به بررسی رفتار و زندگی روزمره خود پرداخته و مشخص می کند که کدام نوع تریدری برای او مناسب است. و بر اساس آن اقدام به ایجاد پلن معاملاتی و به طبع آن ایجاد سیستم معاملاتی می کند.

سیستم معاملاتی مجموعه ای از قوانین و باید ها و نباید ها می باشد. معامله گر خود آن را ایجاد کرده و بر اساس آن معامله می کند. و در مراحل مختلفی آن را تست کرده و بهبود می بخشد.

منظم کردن معاملات شما می تواند تاثیر بسیار زیاد و مثبتی در نحوه ترید کردن شما داشته باشد، حداقل برای من که اینطور بوده است!

می تواند با درصد موفقیت و سود بالایی معاملات خود را انجام دهد و این سیستم ها می توانند بیان کنند که ساختار معاملات باید به چه گونه ای باشد و در چه زمان و مکانی انجام گیرد.

اگر یک تریدر سیستم معاملاتی نداشته باشد نمی تواند به طور دقیق از روند معامله آگاهی پیدا کند و میزان سود و زیان را در یک معامله بسنجد و متوجه شود که استراتژی هایی که برگزیده است عمل کرده و کارکرد مناسب را داشته است یا خیر.

سیستم های معاملاتی خودکار

پیشرفت فناوری و تکنولوژی بسیاری بسیاری از زمینه ها را  تحت تاثیر قرار داده است که سیستم های معاملاتی هم جزو آنها هستند که به صورت خودکار ارائه شده اند. بسیاری از معامله گران سیستم های معاملاتی خودکار را انتخاب می کنند که بدون نیاز به حضور یک شخص واقعی سفارشات خرید و فروش را به بازار وارد می کنند و سفارشات خرید و فروش را انجام می دهند.

اکثر این سیستم های خودکار  نرم افزارهایی مبتنی بر رایانه ها هستند که با قوانین خاصی ادغام شده اند و نرم افزار را قادر می سازند تا به تنهایی تصمیمات تجاری را انجام دهد. اما بسیاری از معامله گران مایل هستند تا خود به طراحی سیستم معاملاتی بپردازند و آن را پیاده سازی کنند اما چگونه؟ در ادامه به نحوه پیاده سازی یک سیستم معاملاتی خواهیم پرداخت.

طراحی یک سیستم معاملاتی

برای طراحی یک سیستم معاملاتی باید پارامترهای مختلفی را مدنظر قرار داد و با توجه به آنها یک سیستم معاملاتی را طراحی کرد. آشنایی با بازار سرمایه اولین مسئله ای است که باید به ان توجه کرد. طبیعتا برای فعالیت در یک مارکت باید با اساسی و اولیه آن آشنایی داشت تا بتوان در آن به صورت حساب شده گام برداشت.

موضوع دیگری که باید پیش از ایجاد یک سیستم معاملاتی آن را مشخص کرد میزان سرمایه ای است که قصد ورود آن به بازار سرمایه را داریم. مقدار سرمایه اولیه ای که وارد بازار می کنید بستگی به میزان ریسک پذیری شما دارد و باید به گونه ای باشد که در صورت مواجهه با خطرات شما را مضطرب یا نگران نکند.

محدوده زمانی یا تایم فریم معاملات سومین شاخصه ای است که باید تریدر با آن آشنایی داشته باشد. تایم فریم ها توسط معامله گران انتخاب می شوند. شناخت و معامله بسیار امر مهمی است و باید با آن ها آشنایی داشت ابزارهای تحلیل مسائلی هستند که هر معامله گر باید آنها را بداند و در زمان لازم از آن ها استفاده کند.

مشخص کردن تایم فریم

همان طور که گفته شد تایم فریم ها نقاط ورود و خروج به معاملات هستند. نقطه ورود مشخص می کند که چه بازه زمانی مناسب ورود دارایی و سرمایه گذاری است و اگر در این زمان سرمایه خود را وارد بازار کنید چه میزان سودی خواهید داشت.  عملکرد نقطه خروج دقیقا بلعکس نقطه ورود است و  در آن معامله گر تصمیم می گیرد که در چه زمانی به معاملات خود پایان دهد تا از ریسک های احتمالی جلوگیری کند. تعیین تایم فریم ها بر عهده تریدرها است و قابلیت شخصی سازی دارد، به این معنی که یک تریدر می تواند تعیین کند که در چه زمانی به بازار ورود داشته باشد و یا چه زمانی از آن خارج شود.

هر معامله گر برای تعیین تایم فریم ها عوامل مختلفی را مورد بررسی قرار می دهد. سطوح مقاومت و حمایت، نوسانات صعودی و نزولی بازار، پرایس اکشن ها، الگوهای نموداری و بسیاری از موارد دیگر در تصمیم گیری تریدرها برای مشخص کردن نقاط ورود و خروج موثر است.

کنترل معاملات

برای شرکت در یک معامله ارزی باید ابتدا هدف از شرکت در آن را مشخص کرد. پس از تعیین هدف معامله، تریدر باید بداند که تا چه میزان می تواند ریسک پذیر باشد و بعد از چه میزان ضرر معامله را بسته و متوقف کند. تعیین حد ضرر یک استراتژی ثمربخش است که از ضرر بیش از حد معامله گر جلوگیری می کند. ماندن در معامله ای که سرمایه را به نابودی می رساند تنها کار معامله گران غیرحرفه ای و ناشی است چرا که یک تریدر حرفه ای در ابتدای شروع معامله حد ضرر یا استاپ لاس خود را مشخص می کند.

تعیین میزان ریسک

شروع معاملات سرمایه گذاری نیازمند تزریق سرمایه به بازار است. یک معامله گر قبل از شروع معاملات باید مشخص کند که قصد سرمایه گذاری چه مبلغی را دارد و کم شدن سرمایه یا زیان های احتمالی چه تاثیری بر روی او خواهد گذاشت.  سطح ریسک پذیری که یک معامله گر مشخص می کند باید به اندازه معقولی باشد و ریسک پذیری زیاد نه تنها می تواند سود حاصل را به صفر برساند بلکه می تواند باعث از دست رفتن سرمایه اولیه نیز بشود.

آشنایی با مفاهیم و ابزارها

آشنایی با مفاهیم و ابزارهای معاملاتی می تواند کمک شایانی به یک معامله گر ارزهای دیجیتال بکند. طراحی یک سیستم معاملاتی مناسب نیازمند آشنایی با مفاهیمی چون تحلیل و ، پرایس اکشن، خطوط روند، خطوط حمایت و مقاومت و بسیاری از مفاهیم دیگر است که می تواند یک سیستم معاملاتی کارآمد و سودآور را برای معامله گر مشخص کند.

جمع بندی

ترید ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری در آنها امر مهمی است که به دلیل سودآوری مناسب بسیاری از افراد را به خود جذب کرده است. این ارزها نیازمند استراتژی ها و تکنیک هایی است که مسیر معاملات را مشخص کند و تکیه بر شانس نمی تواند به موفقیت یک معامله گر در بازار ارزهای دیجیتال کمکی کند. داشتن یک سیستم معاملاتی مطلوب که قوانین یک معامله را برای تریدر مشخص کند یکی از عوامل مهم برای رسیدن به موفقیت در بازار سرمایه است. پس اگر شما نیز قصد ورود به این بازار را دارید پیش از هر چیز سیستم معاملاتی مناسب خودتان را پیدا و یا طراحی کنید تا به کسب سود برسید.

دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید

 

دکمه بازگشت به بالا