ویژگی های قالب بتنی با کیفیت

در ساخت خانه های مسکونی تا پاساژها، ورزشگاه و سدها، قالب بتن فلزی نقشی اساسی دارد. به میزانی که قالب های بتنی با کیفیت تر باشند، سازه نهایی نیز مقاومت تر خواهد بود. بنابراین می توان گفت یکی از دغدغه های همیشگی پیمانکاران، تهیه قالب بتن با کیفیت است. قالب بتن های فلزی در کیفیت های مختلف و با استفاده از ورق های فولادی با گرید های متفاوتی تولید می شوند. همچنین کارخانه ها و کارگاه های تولیدی نیز بسته به مهارت در ساخت قالب بتن، کیفیت های متفاوتی را ارائه می دهند. در نتیجه تشخیص قالب بتن فلزی با کیفیت، آسان نیست. اما در ادامه این مقاله با توضیح برخی نکات به شما یاد می دهیم که بتوانید قالب بتن های با کیفیت را از نمونه های ضعیف تر تشخیص دهید.

روش های تشخیص قالب بتن با کیفیت

با استفاده از ورق های فولادی متفاوتی از جمله ورق فولاد مبارکه، ورق فولاد غرب (اسید شوی)، ورق گیلان و انواع دیگر ورق فولادی تولید می شود. اما بهترین نوع ورق برای ساخت قالب بتن، ورق فولاد مبارکه است. قالب بتن های فلزی تولید شده با ورق فولاد مبارکه همیشه کیفیت بالاتری نسبت به قالب بتن های تولید شده با ورق فولاد غرب دارند. در نتیجه زمانی که با ویژگی های ورق فولاد مبارکه آشنا باشید. می توانید قالب های فولاد مبارکه را به راحتی از قالب های دیگر شناسایی کنید. در ادامه با این موارد بیشتر آشنا می شوید.

رواداری

در لغت به تفاوت قابل تحمل و مجاز، رواداری گفته می شود. رواداری قالب بتن اشاره به یکدستی ضخامت ورق کف قالب بتن دارد. ضخامت ورق کف قالب هایی که با ورق فولاد مبارکه تولید می شوند در تمام سطوح تقریبا یکسان است. به همین علت، رواداری کمی دارند. عموما این ضخامت 3 سانتی متر است و در تمام سطوح یکسان است. اما میزان رواداری در قالب های دیگر بالاتر است و به این معنی است که ضخامت ورق در نواحی مختلف یکسان نیست. در نتیجه برای اطمینان بیشتر می توانید ضخامت ورق کفی یک  قالب نمونه را در نواحی مختلف اندازه گیری کنید تا از کیفیت مناسب قالب بتن اطمینان کسب کنید.

رنگ و ظاهر ورق قالب بتن

رنگ و ظاهر ورق های کفی قالب فلزی می تواند هویت ورق فولادی را برای شما بازگو کند. ورق های فولادی ظاهری یکدست تمیز و بدون هیچ گونه خط و خش دارند و در سطح آن ها می توان یک طیف رنگین کمانی را مشاهده کرد. در حالی که در سطح ورق های فولادی دیگر به وضوح خط و خش هایی در طول و عرض قالب دیده می شود و سطح ورق کفی قالب تماما صیقلی نیست.

یکنواختی سطح ورق کفی قالب

در پاراگراف های قبلی توضیح دادیم که رواداری کم به این معنی است که ورق کفی قالب بتنی در تمام قسمت ها ابعاد یکسانی دارد. قالب های تولید شده با ورق فولاد مبارکه، رواداری کمتری دارند،  در نتیجه در سطح قالب موجی وجود ندارد و با نگاه به سطح  ورق کفی قالب متوجه یکدست بودن آن می شوید. عموما این یکنواختی با چشم قابل تشخیص است و نیازی به تست وجود ندارد.  تنها اعواج طولی به راحتی با چشم قابل تشخیص نیست. که این اعواج در قالب بتن های تولید شده با ورق فولاد غرب بیشتر مشاهده می شود. در هر صورت، اگر یکدستی سطح قالب قابل تشخیص نبود، می توانید با گرفتن یک نمونه قالب بتن از فروشنده، تست های لازم را برای اطمینان بیشتر انجام دهید.

 بتن تولید شده با قالب بتن

بعد از قالب بندی، عملیات بتن ریزی انجام می شود. سازه بتنی تولید شده توسط قالب بتن می تواند کیفیت قالب را برای شما مشخص کند. قالب بتن های فولاد مبارکه با توجه به سطح صاف و صیقلی و استحکام بالا، بتن تمیز و یکدست تری تولید می کنند که به آن بتن اکسپوز می گویند. در نهایت شما می توانید با توجه به نیازهای پروژه، قالب مورد نظر خود را تهیه کنید.

مواد اولیه قالب بتن

از مهم ترین مواردی که باید از مواد اولیه و ساخت قالب بتن بدانید، ساخت قالب بتن با ترکیب ورق فولاد مبارکه و فولاد غرب است. برای ساخت این قالب ها، از ورق فولاد مبارکه برای ورق کفی قالب و از ورق فولاد غرب برای تسمه ها استفاده می شود. با توجه به اینکه ورق کفی قالب در تماس مستقیم با بتن است و باید استحکام کافی داشته باشد تا در حین بتن ریزی خم نشود، ورق فولاد مبارکه بهترین گزینه است. با توجه به اینکه تسمه ها در تماس مستقیم با بتن نیستند، برای تولید تسمه های می توان از ورق فولاد غرب استفاده کرد که استحکام کافی برای تسمه ها را فراهم می کند. تولید قالب بتن به این روش می تواند باعث کاهش قیمت قالب بتن شود و هزینه های کلی پروژه را نیز کاهش دهد. همچنین قالب نیز استحکام مناسبی داشته و به دفعات قابل استفاده است.

برخی از شرکت ها قالب بتن را با توجه به درخواست مشتری تولید می کنند، در این صورت قالب بتن تماما با ورق فولاد مبارکه یا  تماما با ورق فولاد غرب تولید می شود. از طرفی می توان قالب بتن را به صورت ساخت ترکیبی با ورق فولاد غرب و فولاد مبارکه، همانطور که بیان شد، تولید کرد.

روش تولید قالب بتن

قالب بتن فلزی با یک ورق کفی و تعدادی تسمه ساخته می شود. این قطعات با استفاده از جوشکاری برق و CO2 به هم متصل می شوند. برای برخی از قسمت ها مانند نقاط گوشه و نقاط اتصال تسمه  های داخلی به بدنه قالب از جوش CO2 و برای بقیه قسمت ها از جوش برق استفاده می شود. جوش CO2 دقت و مقاومت بالاتری دارد و باعث استحکام بیشتر قالب می شود. اما هر دوی این جوشکاری برای قالب بتن نیاز است و باید به صورت مناسب از هر دو استفاده شود.

عمران مارکت تولید کننده برتر قالب بتن فلزی و قالب بندی

تا این قسمت از مقاله، از روش تشخیص قالب بتن با کیفیت صحبت کردیم تا شما با آگاهی بهتری بتوانید قالب بتن مورد نیاز خود را تهیه کنید. یکی از شرکت های برتر در تولید قالب بتن های با کیفیت و با قیمت مناسب، است.

عمران مارکت، فعالیت خود را از سال 1395 در شهر قم آغاز کرد و با بیش از 7 سال فعالیت در این حوزه به یکی از شناخته ترین شرکت های عرضه و تولید قالب بتن و تجهیزات قالب بندی تبدیل شده است.

عمران مارکت در کارنامه خود افتخار همکاری با شرکت ها، موسسات و کارخانه های بزرگ و به نام را دارد و رضایتمندی بالایی از مشتریان خود کسب کرده است.

تمام تجهیزات و قالب بتن های تولید شده در شرکت عمران مارکت، کیفیت بالایی داشته و با قیمت مناسب و منصفانه عرضه می شوند.

یکی از رسالت های عمران مارکت، تولید و عرضه محصول با کیفیت می باشد و در این راستا تمامی قالب بتن های تولید شده در این مجموعه کیفیت بالایی داشته و صرفه اقتصادی مناسبی برای خرید دارند. بنابراین می توانید با خیال راحت قالب بتن و تجهیزات مورد نیاز خود را از عمران مارکت تهیه کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا