علمی و پزشکی

علت بی حس شدن پای چپ

ورم پا عارضه ای است که خیلی از افراد در طول زندگی دچار آن می شوند، معمولاً هم چند روز بعد و بدون هیچ اقدام درمانی از بین می رود. اما درصورتی که ورم از بین نرود یا با درد و مشکلات دیگری همراه باشد باید به عنوان یک نشانه ی خطر آن را بررسی کنیم، زیرا ممکن است علت ورم پا یک بیماری باشد. پس اگر می خواهید بدانید علت ورم پا نشانه چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد، خواندن ادامه ی این مطلب را از دست ندهید.

ورم پا به علت ادم

یکی از دلایل شایع ورم ساق پا یا ورم مچ پا تاثیر گرانش بر مایعات بدن است. معمولاً افراد شاغلی که مدت طولانی سر پا می ایستند دچار ورم پا می شوند. همچنین علت ورم پا در سالمندان و افراد ناتوان هم تجمع خون و مایعات در پاها است. در این موارد تغییر وضعیت و قدم زدن می تواند ورم پا از بین ببرد.

اما کسانی که با یک علت زمینه ای دچار ادم شوند، حتماً باید با استفاده از آزمایش های تشخیصی به علت ورم پا پی ببرند و بیماری را درمان کنند.

دکتر ارتوپدی  با تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری های سیستم عضلانی اسکلتی از بیماران حمایت می کند و با توانبخشی  استخوان ها، مفاصل، رباط ها، تاندون ها، عضلات و اعصاب به آن ها کمک می کند عملکرد بهتری داشته باشند.

ورم پا به دلیل نارسایی قلبی

بروز نارسایی قلبی باعث می شود میزان جریان خون به قلب کاهش پیدا کند و به وریدها برگردد. در نتیجه با تجمع مایعات در پاها و بافت های بدن فرد با ورم مچ پا روبرو می شود. همچنین یکی دیگر از اثرات جانبی نارسایی قلبی این است که کلیه ها نیز نمی توانند آن و نمک را از بدن دفع کنند و پاها متورم می شود.

حتی بروز ورم پا بعد از عمل قلب باز هم یک اتفاق طبیعی است، چون تا چند روز ممکن است قلب نتواند خون را با قدرت پمپاژ کند، در نتیجه گز گز و بی حس شدن یا ورم پا قوزک پا ایجاد شود.

ورم پا در بارداری

یکی از مشکلات شایعی که برای خانم های باردار ایجاد می شود ورم پاها است. زیرا در طول دوران بارداری حجم خون و مایعات بدن به دلیل نیاز جنین به رشد افزایش پیدا می کند. این مایعات اضافی باید در بدن ذخیره شود، به همین دلیل ورم قوزک پا، ورم ساق پا و حتی دست و صورت در زنان باردار شایع است.

پره اکلامپسی در بارداری چیست؟

ورم پا در بارداری به تنهایی خطرناک نیست اما اگر همراه با سردرد، بالارفتن فشار خون یا تغییر در بینایی و کاهش حجم ادرار باشد نگران کننده است و ممکن است نشانه ی پره اکلامپسی باشد. پس اگر خانمی با این علائم مواجه شود باید برای درمان سریع ورم پا در بارداری اقدامات لازم را انجام دهد.

درصورتی که از تاپیک ورم قوزک پا در بارداری نی نی سایت نتوانستید پاسخ سوالات خود را پیدا کنید، می توانید به سایت پذیرش 24 مراجعه کنید و به صورت غیر حضوری از پزشک مورد نظر وقت بگیرید. در این شیوه با هزینه ی کم و در کوتاه ترین زمان می توانید پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

نوشته های مشابه

 • پا درد در بارداری نشانه چیست؟ + معرفی بهترین راه های درمان و کاهش درد

  1401-04-13

 • مشکل رایج آب آوردن زانو چگونه درمان کنیم

  1401-03-05

راه های درمان ورم پا در بارداری

خانم های باردار برای درمان ورم پا باید موارد زیر را رعایت کنند.

 • کفش راحت بپوشند.
 • از پوشیدن جوراب پرهیز کنند.
 • پاهای خود را آویزان نکنند.
 • از مصرف نمک خودداری کنند.
 • آب و مایعات زیادی بنوشند.
 • از ایستادن به مدت طولانی خودداری کنند.

ورم پا در اثر ضربه

برخی از افراد بعد از آسیب به اندام های تحتانی دچار ورم قوزک پا می شوند، معمولاً در رفتگی زانو یا مچ پا باعث ایجاد این عارضه می شود. برای درمان ورم پا در این موارد می توان از کیسه آب یخ استفاده کرد و پاها را در سطحی بالاتر از بدن قرار داد تا میزان تورم کمتر شود.

گاهی اوقات نیز آسیب و ضربه منجر به شکستگی استخوان می شود که در این موارد هم ممکن است ورم پا ایجاد شود.

کسانی که امکان حضور در مطب را ندارند یا در شهرستان هستند می توانند با امکانی که پذیرش 24 برایشان فراهم کرده است با دکتر ارتوپد آنلاین در تماس باشند و سوالات و مشکلات خود را رفع کنند.

علت ورم پا در بیماران کلیوی

کلیه مسئولیت تنظیم مایعات بدن را به عهده دارد و مواد اضافی را از بدن دفع می کند. پس درصورتی که کلیه دچار اختلال و نارسایی شود و نتواند عملکرد مناسبی داشته باشد، مایعات در بدن حبس می شود و  پاهای بیمار ورم می کند.

دکتر مچ پا، کف پا و ساق را از نظر واریس و ورم پا بررسی می کند و درصورتی که لازم باشد علاوه بر معاینات فیزیکی از آزمایشات تشخیصی استفاده می کند تا علت ورم پا را پیدا کند.

ارتباط کم کاری  تیروئید و ورم پا

کم کاری تیروئید یکی از بیماری هایی است که بر مفاصل و عضلات تاثیر می گذارد و علاوه بر ایجاد درد و سفتی موجب ورم شدید پا هم می شود. این افراد برای درمان کم کاری تیروئید باید دارو مصرف کنند تا هورمون تیروئید مصنوعی قرمزی و تورم مفاصل را کاهش دهد.

ارتباط ورم پا و دیابت

بیشتر افرادی که به دیابت مبتلا هستند از ورم مچ پا شکایت دارند.  زیرا رشته های عصبی پای بیماران در اثر بیماری آسیب می بیند و نمی تواند ارتباط مناسبی را بین مغز و عضلات برقرار کند، در نتیجه فرد دچار ضعف عضلانی می شود. از طرف دیگر گردش خون در رگ ها منظم نخواهد بود و مویرگ های آسیب دیده نمی توانند کمکی به بهبود جریان خون کنند. در نتیجه پاهای افراد مبتلا به دیابت متورم می شود.

داروهای دیابت نظیر روزیگلیتازون و متفورمین و ورم پا نیز با هم ارتباط دارند. همچنین ممکن است با شروع درمان افراد دیابتی به دلیل ارتباط بین انسولین و ورم پا فرد بیمار نگران شود، اما باید به این افراد اطمینان دهیم که هیچ جای نگرانی وجود ندارد و ورم پا بعد از چند روز از بین می رود.

دکتر توانبخشی بدون عمل جراحی مشکلات عضلاتی اسکلتی را درمان می کنند و  به بیمار در بالا بردن کیفیت زندگی و انجام عملکردهای طبیعی کمک می کند.

آیا ورم پا بعد از عمل جراحی خطرناک است؟

جراحی کردن نوعی آسیب بافتی است که باعث خروج مایعات از مویرگ ها به فضای بین سلولی و ورم در اندام های مختلف بدن می شود. به همین دلیل اغلب افراد بعد از عمل جراحی دچار ورم پا می شوند.

فرقی نمی کند بیمار تحت چه نوع عمل جراحی قرار بگیرد، ورم پا بعد از عمل استئوتومی یا عمل مفصل زانو یا آتروسکوپی زانو شایع است؛ حتی بسیاری از بیماران، ورم پا بعد از عمل هالوکس والگوس یا برداشتن قوز شست پا را هم تجربه می کند.

با وجود اینکه ورم پشت پا را باید به عنوان یک عارضه ی طبیعی و قابل کنترل در جراحی در نظر بگیریم اما درصورتی که ورم ساق پا یا پشت پا بعد از عمل جراحی طی یک هفته یا دو هفته ورم پا بهبود پیدا نکند و فرد نتواند فعالیت های عادی و روزمره را از سر بگیرد باید به عنوان یک نشانه ی خطر بررسی شود.

دکتر ارتوپدی کودکان در کنار جراحی از تجویز دارو و توانبخشی با استفاده از فیزیوتراپی و ورزش  برای ترمیم عضلات استفاده می کند

آیا ورزش کردن موجب ورم پا می شود؟

با اینکه ورزش کردن یکی از راه های مناسب به گردش درآمدن خون در بدن و جلوگیری از ورم پا استف اما برخی از افراد ادعا می کنند دچار ورم پا بعد از پیاده روی می شوند. حرف این افراد درست است اما علت ورم پا در این افراد پیاده روی نیست، بلکه پوشیدن کفش نامناسب و تنگ است. پس اگر می خواهید از ورم پا جلوگیری کنید، حتماً کفش مناسب بپوشید.

ورم پا را چگونه درمان کنیم؟

راه های مختلفی برای درمان ورم پا وجود دارد؛ همانطور که اشاره کردیم ساده ترین راه این است که پاها بالاتر از بدن قراربگیرند.

 • دارو درمانی

پزشکان در مواردی که بیمار به دلیل تجمع مایعات در بدن دچار این مشکل شده  باشد، می تواند با استفاده از دارو درمانی و قرص برای درمان ورم پا، حجم ادرار را افزایش دهد و ورم پا را از بین ببرد.

 • فیزیوتراپی

درمان سریع ورم پا  با استفاده از شیوه های درمانی فیزیوتراپی امکان پذیر است. در این شیوه به بیمار توصیه می شود از جوراب واریس استفاده کند، یا اینکه با استفاده از ماساژ درمانی مایع لنف تخلیه می شود و ورم پا از بین می رود.

 • درمان خانگی ورم پا

با ورزش منظم و حفظ وزن مناسب می توان میزان وم پا را کاهش داد. همچنین مصرف غذاهای حاوی پتاسیم و منیزیم یا مکمل می تواند تا حد زیادی ورم پا را از بین ببرد. یکی دیگر از ساده ترین اقدامات خانگی برای کم کردن ورم پا استفاده از دوش آب گرم یا قرار دادن پاها داخل آب و نمک اپسوم یا آب و روغن گریپ فروت است.

ورم دست و پا، درد در دست چپ

سوال بیمار: 
وقت بخیر مادرم 72 سال دارن، دو هفته ای هست که آرنج و روی پا و مچ پاشون ورم میکنه و خوب میشه، آزمایش دادن دکتر گفتن مشکلی ندارن جز چربی، که قرص دادن. دلیلش چیه و چه دکتری ببرم؟؟ البته همراه با این علائم، دست چپشونم درد میکنه. ممنون میشم راهنمایی کنید؟؟

پاسخ دکتر رقیه زارع دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی:

با سلام، بهتر است چکاپ از لحاظ بررسی عملکرد کلیوی بشوند. به متخصص داخلی مراجعه کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

ورم پا به تنهایی خطری ندارد، اما اگر با علائم زیر همراه باشد باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید

 • همراه بودن ورم پا و تنگی نفس
 • وجود زخم یا تاول روی پا
 • ورم پا همراه با خارش پوست
 • ورم پای راست یا ورم پای چپ به تنهایی
 • باقی ماندن جای انگشت روی پا بعد از فشار دادن

 


2.6/5


(21 نظر)

مدتی است که در هنگام راه رفتن پای چپ من از لگن به پایین خواب رفته و سر میشود، و هنگامی که به مدت چند ثانیه می نشینم سر شدن پا از بین می رود. علت چیست و باید چه کنم ؟
خواب رفتن و بیحس شدن و سِر شدن اندام تحتانی معمولا نشانه اختلال در فعالیت اعصاب این ناحیه بوده و شایعترین علت آن فشار به ریشه های عصبی کمر به علت هرنی دیسک بین مهره ای یا تنگی کانال نخاعی است. به نقل از ایران رتوپد، در تنگی کانال نخاعی، به علت رشد استخوان های نابجا و زیادی و یا به علت رشد رباط ها در درون کانال استخوانی ستون مهره، جا و فضا برای نخاع و ریشه های عصبی آن کم میشود. به همین علت این اعصاب در ناحیه کمر تحت فشار قرار میگیرند. در هرنی یا فتق دیسک بین مهره ای هم جابجا شدن دیسک موجب فشار به ریشه های عصبی میشود.

فشار به عصب موجب میشود پیام های عصبی در طول آن حرکت نکنند و در واقع این فشار موجب فلج شدن موقت عصب میگردد. پس وقتی ریشه های عصبی در ناحیه کمر فشرده میشوند پیام های حسی نمیتوانند به خوبی در طول عصب منتقل شوند و در نتیجه فرد حس میکند اندام تحتانی وی خواب رفته و سر شده است.در هنگام ایستادن و راه رفتن گودی کمر و لوردوز بیشتر میشود و همین امر میتواند موجب فشار بیشتر بر روی ریشه های عصبی شده و احساس خواب رفتگی اندام را تشدید کند. با مدتی نشستن، گودی کمر موقتا رفع شده و فشار از روی اعصاب برداشته میشود.

پزشک در بررسی این بیماران از معاینه و تصویربرداری هایی مانند ام آر آی استفاده میکند. بعد از مشخص شدن نوع بیماری درمان لازم برای بیمار صورت میگیرد. در بسیاری از بیماران میتوان با چند روز استراحت و سپس چند ماه انجام نرمش های طبی برای تقویت عضلات کمر و شکم بر این مشکل غلبه کرد. البته بعضی بیماران هم برای درمان نیاز به عمل جراحی خواهند داشت.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا