درد پهلو و کمر نشانه چیست

زمانی که بدن تلاش می کند از بروز مشکلی خبر دهد، همواره پیامی که قصد انتقال آن را دارد واضح و روشن نیست. هر گونه درد می تواند به مشکلات مختلفی اشاره داشته باشد و یکی از شایع ترین شرایط احساس درد در پهلوها است.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “بست لایف”، احساس درد در پهلو ها می تواند نشانگری برای شرایط مختلف از سندرم روده تحریک پذیر تا یک عفونت دستگاه ادراری باشد. اما تشخیص دلیل اصلی این شرایط بدون بررسی آن توسط یک پزشک دشوار است. در ادامه با برخی دلایل شایع احساس درد در پهلوها بیشتر آشنا می شویم.

آپاندیسیت

یکی از شایع ترین نشانه های آپاندیسیت، التهاب آپاندیس، احساس درد در پهلوی راست بدن است. در صورت عدم درمان، آپاندیسیت می تواند به مشکلات جدی منجر شود که از آن جمله می توان پریتونیت (Peritonitis) – عفونت در شکم که به طور بالقوه می تواند زندگی فرد را در معرض خطر قرار دهد – و تشکیل آبسه ای که تخلیه آن می تواند به هفته ها زمان نیاز داشته باشد، اشاره کرد.

عفونت دستگاه ادراری

عفونت های دستگاه ادراری – عفونت هایی که موجب تورم و درد در دستگاه ادراری می شوند – بسیار شایع هستند. احتمال ابتلا به یک عفونت دستگاه ادراری در زنان بیشتر از مردان است. موارد عفونت دستگاه ادراری که درمان نمی شوند می توانند موجب عفونی شدن کلیه ها، تب، حالت تهوع، و  احساس درد در پهلوها و کمر شوند.

کرامپ های قاعدگی

زنان طی دوره قاعدگی به طور معمول با احساس درد در ناحیه کمر مواجه هستند. خوشبختانه کرامپ های قاعدگی یا دیسمنوره از طریق مصرف قرص های خوراکی، درمان های هورمونی و تغییرات غذایی قابل تسکین است.

سنگ های کلیه

سنگ های کلیه می توانند موجب احساس دردی شدید در پهلوها شوند و در واقع این از شایع ترین نشانه های ابتلا به سنگ های کلیه سخت است. درد به طور معمول با خون در ادرار، حالت تهوع، تب، و ادرار بد بو همراه است.

سوء هاضمه

سوء هاضمه شدید می تواند موجب درد در پهلوی چپ و گاهی اوقات قسمت مرکزی شکم شود. سوء هاضمه اغلب در نتیجه خستگی عاطفی شدید یا سریع غذا خوردن شکل می گیرد. اما این شرایط می تواند نشانه ای از یک زخم معده، بیماری تیروئید، یا پانکراتیت مزمن نیز باشد. در صورت تجربه سوء هاضمه مکرر و طولانی مدت مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط بهترین گزینه است.

کشیدگی ماهیچه

درد همواره نشانه ای از بروز مساله ای خطرناک و شدید نیست. گاهی اوقات احساس درد در پهلوها تنها به واسطه یک کشیدگی ماهیچه ای شکل گرفته است. اغلب افرادی که ورزش می کنند یا وسایل سنگین را جابجا می کنند، این شرایط را تجربه می کنند. کشیدگی و فشار بر ماهیچه به طور معمول با استراحت و خوددرمانی بهبود می یابد.

کمر درد

کمر درد یکی از شایع ترین دلایل مراجعه افراد به پزشک است. درد می تواند به بخش های کناری و حتی جلو بدن نیز گسترش یابد. در شرایطی که این درد معمولا خود به خود بهبود می یابد، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط و اطمینان از این که مساله ای جدی، مانند آرتریت یا پوکی استخوان رخ نداده است، بهترین گزینه محسوب می شود.

بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم زمانی رخ می دهد که تخمک بارور شده به جای کاشت در رحم، در لوله فالوپ قرار گرفته و رشد می کند. این یکی دیگر از دلایل احساس درد در پهلوها و وضعیتی اضطراری است زیرا در صورت عدم رسیدگی می تواند به مرگ منجر شود.

سندرم روده تحریک پذیر

از علائم شایع سندرم روده تحریک پذیر می توان به معده درد، نفخ، احساس درد در پهلوها و اجابت مزاج نامنظم اشاره کرد.

آندومتریوز

آندومتریوز زمانی رخ می دهد که بافتی که دیواره داخلی رحم را پوشش می دهد در جایی خارج از این اندام ظاهر می شود. در شرایطی که امکان ابتلا به آندومتریوز بدون درد وجود دارد، علائم شایع این شرایط شامل درد در و اطراف قسمت پایینی شکم، قاعدگی های دردناک غیر معمول، و درد هنگام رابطه جنسی می شوند.

دیورتیکولیت

دیورتیکولیت یا التهاب پوشش داخلی دستگاه گوارش یکی از مقصران اصلی احساس درد در قسمت پایین سمت چپ شکم، به ویژه در افراد پیر است.

عدم تحمل لاکتوز

افرادی که از آنزیم لاکتاز کافی برای گوارش شیر و محصولات مبتنی بر شیر برخوردار نیستند، در واقع به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند. از علائم عدم تحمل لاکتوز می توان به اسهال، نفخ، حالت تهوع، گاز بیش از حد، و درد در پهلوها و معده اشاره کرد.

سنگ کیسه صفرا

زمانی که صفرا سخت شده و در کیسه صفرا انباشته می شود، می تواند به تشکیل سنگ های کیسه صفرا منجر شود. این شرایط به طور معمول موجب احساس درد در قسمت بالایی شکم می شود، اما ممکن است موجب دردهای شدید و منقبض کننده در قسمت پایینی شکم نیز شود. تخلیه سنگ های کیسه صفرا از طریق عمل جراحی صورت می گیرد.


تماشاخانهببینید جایی در نزدیکی میانکاله که می خواستند پتروشیمی بسازند چقدر سبز شده/ هم پرنده ها برگشته اند و هم گوسفندان/ «این ها که مجوزشان باطل شد، چرا جمع نمی کنند بروند؟» (فیلم)

ژاپنی ها جام جهانی آشغال جمع کنی دارند/ برای همین ژاپن یکی از تمیزترین کشورهای جهان است (فیلم)


فیلم های دیگر

عضویت در اینستاگرام عصر ایران 15 سال پیش در چنین روزی این لحظه با حافظ نظرات کاربران

به گزارش مشرق، درد پهلو به درد در کنار بدن، درست زیر دنده ها گفته می شود. گاهی اوقات، این درد ممکن است به کمر هم تیر بکشد. ارگان ها و ماهیچه های زیادی در پهلوهای چپ و راست یا نزدیک به آنها وجود دارد که درد پهلو را به یک علامت رایج تبدیل میکند.

برخی از علل درد پهلو، مانند عفونت کلیه یا پانکراتیت، بسیار جدی هستند و باید کاملا بررسی شوند. برخی دیگر، از جمله کشیدگی یا سفتی عضلانی، می توانند دردناک باشند، اما عمدتا بی ضرر هستند. در این مقاله با علل درد پهلو و روش های درمانی آن ها آشنا شوید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مدیکال نیوز تودی ، زمانی که بدن تلاش می کند از بروز مشکلی خبر دهد، همواره پیامی که قصد انتقال آن را دارد واضح و روشن نیست. هر گونه درد می تواند به مشکلات مختلفی اشاره داشته باشد و یکی از شایع ترین شرایط احساس درد در پهلوها است.

در ادامه با برخی دلایل شایع احساس درد در پهلوها بیشتر آشنا می شویم:

طحال آسیب دیده یا پاره شده

طحال عضوی است که در سمت چپ بالای شکم فرد قرار دارد. طحال از اجزای سیستم لنفاوی بدن بوده و در از بین بردن ضایعات سلولی، حفظ تعادل مایعات بدن، تولید گلبول های سفید و ساخت مواد دخیل در فرایند التهاب و بهبودی نقش دارد.هنگامی که طحال آسیب دیده یا بزرگ می شود، ممکن است فرد در سمت چپ خود احساس درد کند.

پارگی طحال یک فوری اورژانسی است است.با توجه به خدمات بهداشت ملی (NHS) ، آسیب می تواند باعث پارگی طحال شود اما این پارگی می تواند بلافاصله یا چند هفته پس از آسیب اولیه رخ دهد.

علائم آسیب دیدگی یا پارگی طحال می تواند شامل موارد زیر باشد:
• درد پشت دنده چپ
• سرگیجه
• ضربان قلب سریع

علاوه بر این، اگر فرد دراز بکشد و پاهای خود را بالا بیاورد، ممکن است در بالای شانه چپ خود احساس درد کند.

طحال بزرگ شده

آسیب یا عفونت می تواند باعث بزرگ شدن طحال شود. بزرگی طحال همچنین می تواند نتیجه یک بیماری دیگر مانند آرتریت روماتوئید، لوسمی یا سیروز باشد.
NHS خاطرنشان می کند که ممکن است فرد ممکن است همیشه از خود علائمی نشان ندهد، با این حال، میتواند علائم زیر را تجربه کند:
• ناراحتی و درد در پشت دنده های چپ
• به راحتی خونریزی می کند
• کم خونی
• خستگی
• احساس سیری سریع
• عفونت ها

دیورتیکولیت

دیورتیکولوز وضعیتی است که در آن کیسه های کوچک تشکیل می شوند و از طریق نقاط ضعیف تر در دیواره روده بزرگ عبور می کنند. دیورتیکولیت زمانی رخ می دهد که یک یا چند مورد از این کیسه ها ملتهب شوند.

دیورتیکولیت یک وضعیت التهابی در روده بزرگ است که به نظر می رسید ناشی از سوراخ شدن کیسه ها باشد. معمول ترین علامت دیورتیکولیت درد شکم و لگن ، حساس بودن نقطه ی بیماری و تب است
دردی که بخاطر دیورتیکولیت ایجاد می شود، معمولا در قسمت پایین سمت چپ شکم و ناگهانی و به طور شدید رخ می دهد. گاهی نیز ممکن است خفیف باشد و در طی چند روز بدتر شود.

علائم عبارتند از:
• اسهال
• یبوست
• استفراغ
• حالت تهوع

اگر علائم خفیف باشند، فرد می تواند استراحت کند، آنتی بیوتیک دریافت کرده و رژیم غذایی مایع مصرف کند.پس از چند روز، اگر علائم کاهش یابد، فرد می تواند به تدریج غذاهای جامد را به رژیم غذایی خود بازگرداند.
اگر علائم ناگهانی و شدید باشد، ممکن است لازم باشد فرد چند روز در بیمارستان بماند و آنتی بیوتیک داخل وریدی دریافت کند.

حمله قلبی

حمله قلبی زمانی رخ می دهد که شریان خونرسانی به قلب به علت تجمع رسوبات چربی در آنها مسدود شود.
شریان های مسدود شده اکسیژن رسانی به قلب را کاهش می دهد، به عضله قلب آسیب می رساند و منجر به حمله قلبی می شود.
درد در یک یا هر دو بازو ممکن است نشانه حمله قلبی باشد، اما برخی از علائم مهم دیگر که باید به دنبال آنها باشید عبارتند از:
• ناراحتی در مرکز قفسه سینه
• احساس درد یا فشار در بازوها، قفسه سینه یا هر دو
• تنگی نفس
• عرق سرد
• سبکی سر
در صورت بروز این علائم با نزدیکترین بیمارستان تماس بگیرید. بسیاری از متخصصان مراقبت های بهداشتی اولین ساعت حمله قلبی را “ساعت طلایی” می دانند که در طی آن درمان به موقع می تواند جان انسان ها را نجات دهد.

سیاتیک

سیاتیک یک بیماری دردناک است که تقریباً همیشه فقط یک طرف بدن را درگیر می کند. با این حال، می تواند هر دو طرف بدن را تحت تاثیر خود قرار بدهد. به این سیاتیک دو طرفه می گویند که نادر است.
نام آن از عصب سیاتیک گرفته شده است که از ستون فقرات تا پاها امتداد دارد.
شایع ترین علت سیاتیک فتق یا برآمدگی دیسک ستون فقرات است که به عصب سیاتیک فشار وارد می کند.
افراد مبتلا به سیاتیک درد را به عنوان ضربات وارد شده چاقو به بدن یا احساس سوزن سوزن شدن تعریف می کنند.
برخی علائم دیگر عبارتند از:
• بی حسی
• درد شدید هنگام عطسه یا سرفه
• ناتوانی در صاف نشستن
• ضعف
• احساس سوزش در اطراف باسن

پارگی کیست تخمدان

پاره شدن کیست تخمدان باعث بروز درد در یک سمت بدن می شود.
کیست تخمدان کیسه ای پر از مایع است که می تواند در داخل یا روی تخمدان ایجاد شود. کیست تخمدان ممکن است پاره شود. در برخی موارد، هیچ علامتی در بدن ایجاد نمی کنند یا ممکن است علائم ایجاد شده بسیار خفیف باشند. در موارد دیگر، کیست پاره شده می تواند علائم شدیدی مانند درد ناگهانی و شدید در قسمت پایین شکم ایجاد کندو فرد خونریزی را نیز تجربه کند.

آپاندیسیت

یکی از شایع ترین نشانه های آپاندیسیت، التهاب آپاندیس، احساس درد در پهلوی راست بدن است. در صورت عدم درمان، آپاندیسیت می تواند به مشکلات جدی منجر شود که از آن جمله می توان پریتونیت (Peritonitis) – عفونت در شکم که به طور بالقوه می تواند زندگی فرد را در معرض خطر قرار دهد – و تشکیل آبسه ای که تخلیه آن می تواند به هفته ها زمان نیاز داشته باشد، اشاره کرد.

عفونت دستگاه ادراری

عفونت های دستگاه ادراری – عفونت هایی که موجب تورم و درد در دستگاه ادراری می شوند – بسیار شایع هستند. احتمال ابتلا به یک عفونت دستگاه ادراری در زنان بیشتر از مردان است. موارد عفونت دستگاه ادراری که درمان نمی شوند می توانند موجب عفونی شدن کلیه ها، تب، حالت تهوع، و احساس درد در پهلوها و کمر شوند.

کرامپ های قاعدگی

زنان طی دوره قاعدگی به طور معمول با احساس درد در ناحیه کمر مواجه هستند. خوشبختانه کرامپ های قاعدگی یا دیسمنوره از طریق مصرف قرص های خوراکی، درمان های هورمونی و تغییرات غذایی قابل تسکین است.

سنگ های کلیه

سنگ های کلیه می توانند موجب احساس دردی شدید در پهلوها شوند و در واقع این از شایع ترین نشانه های ابتلا به سنگ های کلیه سخت است. درد به طور معمول با خون در ادرار، حالت تهوع، تب، و ادرار بد بو همراه است.

تجمع گاز در دستگاه گوارش

تجمع گاز در روده بزرگ می تواند منجر به درد در سمت چپ بدن شود. فرد همچنین می تواند در سمت راست یا در هر دو طرف بدن خود درد را احساس کند.
در شرایط عادی، افراد گاز را از طریق آروغ زدن یا به واسطه ی راست روده آن را از بدن خارج می کنند، این یک ویژگی طبیعی بدن است. در واقع، اکثر مردم حدود 1 تا 4پیمانه گاز در روز تولید کرده و حدود 14 تا 23 بار در روز آن را دفع می کنند.

گاهی اوقات، گاز در دستگاه گوارش از بلع هوای اضافی هنگام خوردن یا آشامیدن تجمع می یابد. همچنین می تواند به دلیل تجزیه غذاهای هضم نشده توسط باکتری های روده انباشته شود.
غذاهایی که می توانند باعث ایجاد گاز اضافی شوند عبارتند از: نوشیدنی های گازدار، جایگزین های قند و مکمل های فیبر.

علائم دیگر عبارتند از:
• آروغ زدن مکرر
• نفخ شکم
• درد یا ناراحتی در یک یا هر دو طرف بدن

سوء هاضمه

سوء هاضمه شدید می تواند موجب درد در پهلوی چپ و گاهی اوقات قسمت مرکزی شکم شود. سوء هاضمه اغلب در نتیجه خستگی عاطفی شدید یا سریع غذا خوردن شکل می گیرد. اما این شرایط می تواند نشانه ای از یک زخم معده، بیماری تیروئید، یا پانکراتیت مزمن نیز باشد. در صورت تجربه سوء هاضمه مکرر و طولانی مدت مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط بهترین گزینه است.

عفونت کلیه

عفونت کلیه می تواند باعث درد در یک یا هر دو طرف بدن شود.
کلیه ها در زیر قفسه سینه در دو طرف ستون فقرات قرار دارند. آنها بسیاری از وظایف حیاتی را انجام می دهند، از جمله:
• فیلتر کردن خون
• پاکسازی بدن از مواد سمی
• کنترل فشار خون
• حفظ و تعدیل سطح مایعات
با این حال، این عملکردهای حیاتی کلیه ها در صورت بروز عفونت مختل می شوند.
عفونت در کلیه معمولا به دلیل باکتری اتفاق می افتد .اکثر عفونت های کلی به عنوان عفونت مثانه شروع می شوند.

علائم عفونت کلیه عبارتند از:
• درد در پشت، پهلو یا ناحیه کشاله ران
• تب
• حالت تهوع
• استفراغ
• ادرار کدر یا تیره با بوی نامطبوع
• افزایش نیاز به ادرار مکرر
• ادرار دردناک
• لرز

کشیدگی ماهیچه

درد همواره نشانه ای از بروز مساله ای خطرناک و شدید نیست. گاهی اوقات احساس درد در پهلوها تنها به واسطه یک کشیدگی ماهیچه ای شکل گرفته است. اغلب افرادی که ورزش می کنند یا وسایل سنگین را جابجا می کنند، این شرایط را تجربه می کنند. کشیدگی و فشار بر ماهیچه به طور معمول با استراحت و خوددرمانی بهبود می یابد.

کمر درد

کمر درد یکی از شایع ترین دلایل مراجعه افراد به پزشک است. درد می تواند به بخش های کناری و حتی جلو بدن نیز گسترش یابد. در شرایطی که این درد معمولا خود به خود بهبود می یابد، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط و اطمینان از این که مساله ای جدی، مانند آرتریت یا پوکی استخوان رخ نداده است، بهترین گزینه محسوب می شود.

پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه به طور معمول باعث درد در یک طرف بدن می شود.
پیچ خوردگی بیضه زمانی اتفاق می افتد که بیضه می چرخد. این می تواند طناب اسپرماتیک را بپیچاند که خون را به کیسه بیضه می آورد. در نتیجه جریان خون کاهش یافته و باعث درد و تورم می شود.

برخی از علائم عبارتند از:
• درد ناگهانی و شدید در بیضه آسیب دیده
• حالت تهوع
• استفراغ
• درد شکم
• درد کشاله ران
• بیضه ی متورم شده

بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم زمانی رخ می دهد که تخمک بارور شده به جای کاشت در رحم، در لوله فالوپ قرار گرفته و رشد می کند. این یکی دیگر از دلایل احساس درد در پهلوها و وضعیتی اضطراری است زیرا در صورت عدم رسیدگی می تواند به مرگ منجر شود.

سندرم روده تحریک پذیر

از علائم شایع سندرم روده تحریک پذیر می توان به معده درد، نفخ، احساس درد در پهلوها و اجابت مزاج نامنظم اشاره کرد.

آندومتریوز

آندومتریوز زمانی رخ می دهد که بافتی که دیواره داخلی رحم را پوشش می دهد در جایی خارج از این اندام ظاهر می شود. در شرایطی که امکان ابتلا به آندومتریوز بدون درد وجود دارد، علائم شایع این شرایط شامل درد در و اطراف قسمت پایینی شکم، قاعدگی های دردناک غیر معمول، و درد هنگام رابطه جنسی می شوند.

عدم تحمل لاکتوز

افرادی که از آنزیم لاکتاز کافی برای گوارش شیر و محصولات مبتنی بر شیر برخوردار نیستند، در واقع به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند. از علائم عدم تحمل لاکتوز می توان به اسهال، نفخ، حالت تهوع، گاز بیش از حد، و درد در پهلوها و معده اشاره کرد.

رگ به رگ شدن یا کشیدگی

یک فرد ممکن است دچار کشیدگی یا رگ به رگ شدن در سمت چپ بدن خود شود. با این حال، می تواند سایر قسمت های بدن را نیز تحت تأثیر قرار دهد.
اگرچه ممکن است افراد از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده کنند، کشیدگی و رگ به رگ شدن دو حالت متفاوتی هستند که بر قسمت های مختلف بدن تأثیر می گذارند.
NHS خاطرنشان می کند که اگر درد و سایر علائم بر موارد زیر تأثیر بگذارد، احتمالاً دردی که تجربه می شود بخاطر فشار شدید وارد شده یا رگ به رگ شدن است:
• مچ پا
• مچ دست
• پا
• شست
• زانو
• پا
• بازگشت

توجه داشته باشید که رگ به رگ شدن، پارگی یا پیچش رباط، بافت الاستیم موجود در بدن است، که یک استخوان را به استخوان دیگر متصل می کند.

علائم پیچ خوردگی عبارتند از:
• درد
• کبودی
• التهاب
• ناتوانی در استفاده از مفصل
کشیدگی، آسیب عضله یا تاندون است. می تواند باعث کشش جزئی و در برخی موارد حتی پارگی عضله یا تاندون شود.

برای تشخیص کشیدگی به دنبال علائم زیر باشید:
• درد شدید
• گرفتگی عضله
• ضعف عضلانی
• ورم
• گرفتگی
• مشکل در حرکت

سنگ کیسه صفرا

زمانی که صفرا سخت شده و در کیسه صفرا انباشته می شود، می تواند به تشکیل سنگ های کیسه صفرا منجر شود. این شرایط به طور معمول موجب احساس درد در قسمت بالایی شکم می شود، اما ممکن است موجب دردهای شدید و منقبض کننده در قسمت پایینی شکم نیز شود. تخلیه سنگ های کیسه صفرا از طریق عمل جراحی صورت می گیرد.

استفاده بیش از حد یا خیلی کم از عضلات

عضلات معده، پشت و حتی قفسه سینه ممکن است باعث درد پهلو شوند. برخی از علل شایع درد عضلانی عبارتند از:

 • آسیب های عضلانی، مانند کشیدگی یا رگ به رگ شدن
 • کار کردن بیش از حد عضلات
 • سبک زندگی بی تحرک، به این معنی که فرد به اندازه کافی حرکت نمی کند
 • فشار ناگهانی به عضلات
 • ماندن در یک موقعیت غیرعادی یا استرس زا برای مدت طولانی

درد پهلوها معمولاً در سمت عضله آسیب دیده است. با این حال، افرادی که به دلیل سبک زندگی کم تحرک دچار درد عضلانی می شوند، ممکن است درد در هر دو طرف یا دردی که بین طرفین به جلو و عقب حرکت می کند، تجربه کنند. آسیب های عضلانی از شایع ترین علل درد پهلو هستند. درد عضلانی می تواند بسیار شدید باشد، اما شدت درد لزوماً معیاری برای شدت آسیب نیست.

عفونت ادراری

عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) زمانی ایجاد می شوند که باکتری های مضر وارد دستگاه ادراری شوند و مثانه، مجرای ادرار یا کلیه ها را آلوده کنند. بیشتر عفونت های ادراری در دستگاه ادراری تحتانی باقی می مانند. این عفونت ها در زنان شایع تر از مردان است. در صورت درمان نشدن، عفونت ادراری می تواند به کلیه ها سرایت کند و باعث عفونت شدید کلیه شود.

علاوه بر درد پهلو، علائم UTI عبارتند از:

 • ادرار دردناک
 • نیاز مکرر یا مداوم به ادرار کردن
 • خون در ادرار
 • درد ناشی از UTI می تواند هر دو پهلو یا فقط یک پهلو را تحت تاثیر قرار دهد.

مشکلات کلیوی

کلیه ها به عنوان فیلتر بدن عمل می کنند. کلیه ها در قسمت میانی پشت، درست زیر دنده ها قرار دارند. افراد ممکن است درد کلیه را در پشت یا پهلو احساس کنند. برخی از مشکلات کلیوی زمانی ایجاد می شوند که عفونت از مثانه به سایر ارگان ها منتشر شود. بیماری های کلیوی همچنین می تواند ژنتیکی باشد یا در نتیجه مشکل در اعضای دیگر رخ دهد. مشکلات کلیوی که ممکن است باعث درد پهلو شوند عبارتند از:

 • سنگ کلیه
 • بیماری های کلیوی، مانند بیماری کلیه پلی کیستیک
 • عفونت ها
 • لخته شدن خون یا خونریزی در کلیه ها

هرکسی که درد پهلو و سایر علائم مشکلات کلیوی مانند علائم ادراری دارد، باید به پزشک مراجعه کند.

درد کلیه معمولاً فقط در همان سمت بدن که کلیه آسیب دیده، ظاهر می شود. هنگامی که یک عفونت یا بیماری بر هر دو کلیه تأثیر می گذارد، ممکن است فرد در هر دو طرف درد داشته باشد.

زونا

زونا عفونتی است که باعث ایجاد بثورات دردناک و تاولی می شود. هر فردی که آبله مرغان داشته باشد ممکن است به زونا مبتلا شود، اگرچه این عفونت در افراد مسن و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند شایع تر است. زونا معمولاً با احساس سوزش عمیق یا درد خاردار از سیستم عصبی شروع می شود.

در این بیماری طی چند روز تاول های پر از مایع در پوست ظاهر می شود. در برخی افراد، زونا می تواند بسیار شدید باشد و باعث عفونت های تهدید کننده زندگی شود. افرادی که مبتلا به HIV هستند، افرادی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند و افراد مسن، اگر فکر می کنند به زونا مبتلا هستند، باید فوراً به پزشک مراجعه کنند.

از آنجایی که زونا معمولاً فقط یک طرف بدن را تحت تأثیر قرار می دهد، افراد متوجه علائم در پهلوی چپ یا راست می شوند اما نه هر دو.

مشکلات لوزالمعده یا کبد

پانکراس و کبد در بخش عمیق شکم، درست زیر قفسه سینه قرار دارند. گاهی اوقات مشکلات این اندام ها باعث درد پهلو می شود. این درد همچنین می تواند به پشت نیز سرایت کند. از آنجایی که کبد و لوزالمعده برای کمک به هضم غذا با یکدیگر همکاری می کنند، مشکلی در یک اندام ممکن است در نهایت روی دیگری تاثیر بگذارد. بسیاری ازبیماری ها می تواند بر لوزالمعده و کبد تأثیر بگذارد. برخی از این موارد، مانند مسدود شدن مجاری صفراوی به دلیل سنگ کیسه صفرا، بسیار قابل درمان هستند. بقیه، از جمله هپاتیت خودایمنی، بیماری های مزمن هستند. اگر فرد تحت درمان قرار نگیرد، برخی از بیماری های کبد و لوزالمعده تهدید کننده زندگی می شوند، اما همیشه علاوه بر درد پهلو با علائم دیگری نیز همراه هستند.

درد ناشی از مشکلات پانکراس یا کبد در سمت راست بدن رخ می دهد. علائم دیگر آن عبارتند از:

 • ادرار تیره
 • مدفوع کم رنگ
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • حملات ناگهانی درد
 • زردی چشم یا پوست
 • خستگی
 • تب

مسائل مربوط به ستون فقرات

مسائل مربوط به سلامت ستون فقرات، از جمله آرتریت ستون فقرات یا فتق دیسک، ممکن است باعث دردی شود که به پهلو منتشر می شود. آرتریت ستون مهره ها نوعی التهاب مزمن مهره ها است. بیماری های دیسک باعث تورم و درد در دیسک هایی می شود که استخوان های ستون فقرات را نرم می کند. برخی شرایط دیگر، مانند شکستگی در ستون فقرات نیز ممکن است باعث درد پهلو شوند. درد ناشی از مشکلات ستون فقرات معمولاً در سمت راست یا چپبدن به صورت تک طرفه رخ می دهد، اما ممکن است هر دو طرف دردناک باشد.

افرادی که مشکلات سلامت ستون فقرات دارند نیز ممکن است علائم زیر را داشته باشند:

 • درد شدید و تیرکشیدن که به سمت پایین و داخل پا گسترش می یابد
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن غیر قابل توضیح، به ویژه در ساق یا پا

منبع:سلامت نیوز

دکمه بازگشت به بالا