روش های عیب یابی پمپ

عیب یابی پمپ آب خانگی و پمپ طبقاتی موضوعی است که در این مقاله می خواهیم درباره ی آن صحبت کنیم. با گذشت زمان تمامی تجهیزات، مخصوصا تجهیزات الکتریکی، مستهلک می شوند و دیگر قابل استفاده  نیستند. در این راستا، طرز استفاده از این تجهیزات نیز، در زمان خرابی آن ها، تاثیرگذار است و به زمان خرابی وسایل، سرعت می دهد. نحوه استفاده از تجهیزات بسیار مهم است.

برای مثال اگر شما بهترین برند پمپ آب موجود در بازار را نیز خریداری کرده باشید، ولی نکات ایمنی و نحوه صحیح استفاده از محصول را رعایت نکنید، به سرعت موجب خرابی پمپ آب خود می شوید. در این صورت باید برای تعمیر پمپ طبقاتی ، هزینه های سنگینی را پرداخت کنید. اما این نکته را هم در نظر بگیرید که همانطور که استفاده نادرست شما، عمر محصول را کاهش می دهد، اگر از محصول به درستی استفاده کنید نیز، می توانید عمر دستگاه خود را افزایش دهید.

گاهی ممکن است شما یک محصول ارزان قیمت و بدون برند را بخرید ولی با استفاده درست، رعایت اصول اولیه و نگهداری مناسب از دستگاه، پمپ  آب شما بدون هیچ مشکلی تا چندین سال به درستی و با راندمانی بالا کار کند. اگر سوالی در این زمینه دارید، می توانید از مشاوران ما در الوپایپینگ راهنمایی بگیرید.

نکات مورد نیاز برای پیشگیری از خراب شدن و نیاز به عیب یابی پمپ آب

در این قسمت از مقاله، می خواهیم شما را با نکاتی آشنا کنیم تا با رعایت آن ها، از شر هزینه های سنگین تعمیرات و یا خرید قطعات و دستگاه، راحت شوید. بهتر است این نکات را از ابتدای نصب پمپ آب و پیش از خراب شدن آن اجرا کنید تا دچار مشکلات مختلف نشوید.

نوسانات برق در ایران را دست کم نگیرید!

همانطور که می دانید برق شهری در ایران، استانداردهای لازم را ندارد و گاهی اوقات، دچار قطعی ناگهانی می شود. همین امر نیز سبب می شود تا عمر الکتروموتور کاهش یابد و یا موتور پمپ بسوزد. به همین دلیل برای افزایش طول عمر پمپ آب و کاهش نیاز به عیب یابی پمپ آب خانگی، لازم است که از محافظ برق استفاده کنید. البته باید به این نکته هم توجه کنید که در زمان خرید محافظ برای پمپ، نوع پکیجی را انتخاب کنید، نه نوع معمولی. این موضوع به دلیل مصرف زیادتر پمپ آب از مصارف خانگی و معمولی است.

در زمان خرید پمپ، به نوع آن و تناسب آن با هدفتان دقت کنید.

هر پمپ کاربرد متفاوتی دارد. بعضی پمپ ها مخصوص آب تمیز هستند و در صورت خرید و استفاده از آن ها، باید بدانید که اگر ناخالصی و ماده جامد معلق به درون آن ها وارد شود، دچار خرابی می شوند. چرا که معمولا از یک نوع پروانه خاص در این پمپ ها استفاده می شود تا فشار بالا را ایجاد کند.

ورود ناخالصی به درون پمپ، ممکن است به پروانه آسیب بزند و یا آن را بشکند و همچنین به الکتروموتور فشار وارد کند و آن را از کار بیندازد. در نتیجه حتما در زمان خرید پمپ، به نوع آن دقت کنید. مثلا پمپ کف کش برای زمانی مناسب است که می خواهید تخلیه آب زلال را از تانکرهای آب انجام دهید و لجنکش برای زمانی است که به پمپاژ آب همراه با گل و لای و… نیاز است. در این مورد مقاله را مطالعه کنید.

استفاده از صافی یا فیلتر در دهانه ورودی پمپ آب

بهتر است نصب یک صافی را در دهانه ورودی پمپ آب خود انجام دهید تا جلوی ورود آشغال ها و ناخالصی های احتمالی به پمپ را بگیرد. در این صورت دیرتر به عیب یابی پمپ آب خانگی نیاز پیدا می کنید. با سپردن این کار به دیگر نگران این مسئله نخواهید بود.

به موارد مهم در نگهداری از پمپ توجه کنید

باید مواردی همچون چک کردن دوره ای پمپ، بررسی و اطمینان حاصل کردن از صحت کارکرد پمپ، آماده کردن پمپ برای فصول سرد و … را انجام دهید و در انجام آن ها کوتاهی نکنید. در این صورت، اگر با مشکلی مواجه شوید، پیش از اینکه خرابی شدید شود، می توانید در اسرع وقت آن را شناسایی و برطرف کنید.

مشکلات عمده  و عیب یابی پمپ آب خانگی 

در این قسمت، می خواهیم شما را با مشکلات رایج پمپ آب آشنا کنیم و نحوه رفع آن مشکل را نیز بیان کنیم.

کم شدن فشار آب (جریان) در پمپ

 • ساییدگی پروانه ها
 • وجود گرفتگی در لوله های ارتباطی
 • نشتی در پمپ، واشرها و یا اتصالات
 • خراب شدن الکتروموتور و نیم سوز شدن آن

کاهش سرعت شروع به کار پمپ آب

اگر پمپ آب شما پس از روشن شدن، برای شروع به کار، زمان بیشتری را نسبت به قبل نیاز دارد و به اصطلاح کند شروع به کار می کند، یعنی دچار مشکل شده است. معمولا دلیل اصلی این مشکل، افزایش فاصله لقی (فضای خلاصی) پمپ می باشد ولی اگر در این قسمت مشکلی وجود نداشت،  برای عیب یابی پمپ آب خانگی به بررسی موارد زیر بپردازید.

 • خرابی یا نیم سوز شدن الکتروموتور
 • هوا گرفتن پمپ
 • وجود گرفتگی در لوله ها و اتصالات
 • فرسوده شدن آبشکن پیچک
 • سفت بودن پیچ واشر
 • وجود نشتی در اتصالات

در آخر شما می توانید محل مشکل را به کمک تست حداکثر خلا پیدا کنید.

صدای زیاد پمپ آب

معمولا دلایلی مانند خرابی بلبرینگ ها و یا پروانه پمپ و عدم نصب صحیح و مستحکم در محل استقرار پمپ، سبب ایجاد صدا توسط پمپ می شوند. اگر صدای شنیده شده، شبیه برخورد یک گلوله با سطح فلزی است، با حفره شدن پره ها و بخش داخلی پمپ مواجه هستید. این مشکل به دلیل مسدود شدن صافی گرفتگی یا افتادگی یکی از رینگ ها، حباب زایی (کاویتاسیون) و… به وجود آمده است. برای اینکه بتوانید صدا را راحت تر تشخیص دهید و عیب یابی پمپ آب خانگی را انجام دهید، می توانید برای زمان بسیار کم، پمپ را بدون آب روشن کنید. در صورتی که صدا هنوز هم شنیده شود، مشخص است که مشکل مکانیکی وجود دارد و اگر دیگر صدا وجود نداشت، با مشکل هیدرولیکی مواجه هستید. البته حتما به این نکته توجه کنید که پمپ را فقط چند ثانیه می توانید بدون آب روشن کنید و اگر این زمان زیاد شود، سبب داغ شدن و سوختن الکتروموتور می شوید. در این صورت شاید پمپ شما نیاز به روغن کاری داشته باشد که باید مقاله را مطالعه کنید.

داغ شدن بیش از حد پمپ آب

ه این نکته توجه کنید که در زمان عیب یابی پمپ آب خانگی، به هیچ عنوان نباید بلافاصله پمپ داغ شده را باز کنید. ابتدا باید کمی منتظر بمانید تا پمپ خنک شود و بتوانید آن را لمس کنید. همچنین ممکن است پس از خنک شدن نیز با فشار ناگهانی داخل پیچک پمپ مواجه شوید؛ بنابراین باید خیلی در این مرحله مراقب باشید. پس از خنک شدن کامل پمپ، محل مشکل را بیابید و ببینید که دلیل داغ شدن پمپ، کدامیک از موارد زیر است.

 • انسداد پمپ یا دریچه خروج هوا
 • خروج پروانه از جای اصلی خودش
 • برق نامناسب
 • وجود مشکل در الکتروموتور پمپ
 • خرابی بلبرینگ ها
 • عدم ورود سیال کافی به پمپ

جمع بندی

در این مقاله در خصوص مشکلات رایج پمپ آب خانگی و نحوه عیب یابی آن ها صحبت کردیم. همانطور که گفته شد با رعایت یک سری اصول از ابتدای نصب پمپ ها، می توانید طول عمر آن ها را افزایش دهید. همچنین بهتر است در زمان خرید پمپ، از برندهای معتبر و دارای گارانتی استفاده کنید. این نکته نیز قابل توجه است که تعمیر پمپ ها کاری تخصصی است و بهتر است آن را به متخصصان در این حوزه بسپارید. شرکت برای عیب یابی پمپ آب خانگی و  به شما کمک خواهد کرد.

سوالات متداول

مشکلات رایج پمپ آب را نام ببرید.

کم شدن فشار آب (جریان) در پمپ، کاهش سرعت شروع به کار پمپ آب، صدای زیاد پمپ آب، داغ شدن بیش از حد پمپ آب

نکات مورد نیاز برای پیشگیری از خراب شدن پمپ آب شامل چه مواردی است؟

توجه به نوسانات برق – تناسب میان پمپ و کاربرد مدنظر – استفاده از صافی یا فیلتر در دهانه ورودی پمپ آب – توجه به نگهداری پمپ

استفاده زیاد از هر دستگاهی می تواند به مرور زمان منجر به خرابی و از کار افتادن آن شود. پمپ جز وسیله هایی است که مدت زمان روشن بودن و تعداد دفعات قطع و وصل شدن آن زیاد می باشد و همین اتفاق عیب هایی را می تواند پمپ، اجزای آن و نحوه عملکرد آن ایجاد کند. عیب های پمپ می تواند در قسمت های مختلفی از آن اتفاق بیوفتد به عنوان مثال در پروانه، ، یاتاقان پمپ. ایجاد مشکل در هر کدام از این عیوب به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که در ادامه این مقاله به آنها خواهیم پرداخت. همچنین علاوه بر ایجاد عیب در اجزای پمپ، در عملکرد هیدرودینامیکی پمپ یعنی میزان هد، دبی و فشار پمپ نیز می تواند مشکلاتی ایجاد شود که آن هم می تواند به دلایل زیادی سبب شود. در صورتی که عیبی در پمپ مشاهده شود بایستی آن را تعمیر کرد و در صورتی که مشکل بصورت جدی اتفاق نیوفتاده است، قبل از از کار افتادگی لازم است نگهداری پمپ برای پیشگیری از خرابی انجام شود. در این مقاله به بررسی کامل عیب یابی پمپ و علل و دلایلی که باعث عیوب پمپ می شود، خواهیم پرداخت. جهت می توانید با کارشناسان فروش در تماس باشید.

عیب یابی پمپ ها

هر مشکلی و عیبی که در پمپ اتفاق می افتد ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. جهت آشنایی با عللی که باعث ایجاد می شود در ادامه شرح مختصری از هر عیب پمپ و علل رایج آن آورده شده است:

عیب کم بودن دبی خروجی

علل آن موارد زیر است :

 1. جهت دوران اشتباه است.
 2. بالا بودن فشار خروجی 
 3. پمپ نشتی داخلی دارد.
 4. پمپ هواگیری نشده است.
 5. پروانه مسدود یا شکسته شده است.
 6. سرعت دورانی پمپ پایین است.
 7. در پمپ های چند مرحله ای پروانه اشتباه نصب شده است.
 8. ویسکوزیته (لزجت) سیال بالا است.
 9. خراب شده است و به داخل پمپ مکش هوا داریم.
 10. مشکل در اتصالات لوله و سیستم آب بندی پمپ

عیب ناچیز بودن دبی خروجی پمپ

علل آن موارد زیر است :

 1. گرفتگی خط ورودی هوا یا پمپ
 2. گرفتگی شیر ورودی یا فیلتر مکش
 3. جهت دوران محرک اشتباه است.
 4. سرعت محرک خیلی پایین است.

عیب پایین بودن فشار خروجی

علل آن موارد زیر است :

 • پایین بودن سرعت دورانی 
 • هوا به طور پیوسته به داخل پمپ نفوذ می کند.
 • لوله مکش به طور کامل توسط سیال پر نمی شود.
 • پمپ دارای هوا است.
 • افت فشار در لوله مکش بالا است.
 • رینگ های سایشی فرسوده شده یا لقی داخلی خیلی بالا است.
 • دبی خیلی بالا است
 • ویسکوزیته (لزجت) سیال از ویسکوزیته که پمپ برای آن طراحی شده بیشتر است.
 • شیر مکش مسدود شده است.
 • جهت دوران پمپ اشتباه است.

عیب فشار خروجی صفر

علل آن موارد زیر است :

 1. سیال در لوله مکش وجود ندارد
 2. و شفت بررسی شود.
 3. پروانه از شفت جدا شده است.

عیب افت دبی پمپ

علل آن موارد زیر است :

 1. در لوله مکش گردابه شکل گرفته
 2. لوله مکش مسدود شده 
 3. هوا به داخل پمپ نفوذ می کند.
 4. پمپ هوا گرفته است.
 5. لوله مکش به طور کامل از سیال پر نشده است.

عیب زیاد بودن توان مصرفی موتور یا به اصطلاح تریپ دادن موتور 

علل آن موارد زیر است :

 • بالا بودن سرعت دورانی پمپ
 • اشتباه بودن جهت دوران پمپ
 • زیاد بودن دبی برداشت
 • بالا بودن ویسکوزیته سیال از ویسکوزیته ای که پمپ برای آن طراحی شده است.
 • سفت شدن پکینگ ها
 • پروانه مسدود شده است.
 • جنس پکینگ مناسب نیست.
 • موتور خراب شده است.
 • روانکاری لازم انجام نشده است.
 • قطعات ثابت و دوار روی یکدیگر تماس دارند.

عیب ارتعاش پمپ

علت آن موارد زیر است :

 1. بالا بودن سرعت دورانی پمپ
 2. شل بودن قطعات متحرک پمپ
 3. پدیده ی کاویتاسیون 
 4. پمپ دارای هوا است.
 5. ویسکوزیته ی سیال از ویسکوزیته ای که پمپ قادر به جابجایی است بیشتر است.
 6. دبی مورد استفاده خیلی کم است.
 7. بالا بودن سرعت دورانی
 8. تماس قطعات دوار با قطعات ثابت با یکدیگر
 9. شفت دارای تاب است و یا هم راستا نیست.
 10. یاتاقان ها معیوب است.
 11. پروانه مسدود شده است.
 12. تنش و فشار از لوله ها به پمپ منتقل شده است.

عیب نشتی سیستم آب بندی از نوع پکینگ

علت آن موارد زیر است :

 1. شفت یا بوش شفت در محل تماس با پکینگ آسیب دیده است.
 2. به صورت صحیح نصب نشده است.
 3. تاب داشتن و همراستا نبودن شفت
 4. بالانس نبودن قطعات دوار 
 5. پکینگ مناسب انتخاب نشده است.
 6. خنک کاری پکینگ مناسب نیست و پکینگ فرسوده است.

عیب گرم شدن یاتاقان

علت آن موارد زیر است :

 • خراب بودن یاتاقان ها
 • کم یا زیاد بودن روغن
 • استفاده کردن از پمپ در دبی های پایین
 • عدم روغنکاری و گریس کاری مناسب
 • بالا رفتن دمای محفظه یاتاقان و عدم خنک کاری مناسب
 • بالا بودن سرعت دورانی پمپ
 • معیوب بودن سیستم روانکاری
 • استفاده کردن از روغن نامناسب
 • آلوده بودن روغن و دارای ناخالصی بودن روغن
 • تاب داشتن و هم راستا نبودن شفت

عیب خراب شدن مداوم یاتاقان

علت آن موارد زیر است :

 • یاتاقان به صورت نادرست نصب شده است.
 • محفظه بیرینگ اشکال دارد.
 • تاب داشتن و هم راستا نبودن شفت
 • نفوذ ذرات و آب به داخل بیرینگ
 • روغنکاری و گریس کاری نامناسب
 • ارتعاش بیشتر از حد دستگاه
 • مناسب نبودن بیرینگ ها 
 • بی کیفیت بودن و تقلبی بودن بیرینگ
 • کم یا زیاد بودن روغن
 • بیشتر از حد بودن نیروی محوری و شعاعی
 • تماس قطعات دوار روی قطعات ثابت
 • بالا بودن سرعت پمپ

عیب گرم شدن بیشتر از حد و گریپاژ کردن پمپ

علت آن موارد زیر است :

 1. فرسوده شدن ها 
 2. مسدود شدن شیر مکش 
 3. ساییده شدن قطعات ثابت و دوار روی هم
 4. پایین بودن دبی مورد استفاده از پمپ 
 5. هم راستا نبودن شفت
 6. رخ دادن پدیده کاویتاسیون
 7. وجود ناهماهنگی و نابالانس بودن قطعات دوار
 8. عدم وجود سیال کافی در لوله مکش

جمع بندی

برای استفاده بهینه تر از هر دستگاهی بایستی لازم است از جزئیات آن دستگاه اطلاعات کافی داشت. در مرحله بعد لازم است درباره مشکلات احتمالی که در کارکرد دستگاه و نحوه عملکرد آن اتفاق می افتد مطلع بود. عیب یابی پمپ مستلزم شناخت انواع قطعات داخلی و خارجی پمپ و دانستن وظیفه هر کدام از آنها است. هر عیبی که در ها مشاهده می شود، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال از می توان به هواگرفتگی پمپ آب و یا رسوب گرفتگی آن اشاره کرد. سایر عیوب پمپ همراه با دلایل ایجاد عیب پمپ در این مقاله کالاصنعتی به طور کامل توضیح داده شدند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره عیب یابی پمپ و نحوه تعمیر و نگهداری پمپ ها می توانید با کارشناسان خبره تماس حاصل فرمائید.

برگرفته از کتاب :  پایش وضعیت و نقش آن در نگهداری و تعمیرات

 

دکمه بازگشت به بالا