نگهداری از نهال گردو فرانکت

آشنایی با نهال گردو فرانکت:

انتخاب رقم گردو برای احداث یک باغ تازه و یا جوانسازی باغ گردو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ چرا که به نوعی، یک سرمایه گذاری جاری صد ساله به شمار می آید. اغلب کسانی که قصد خرید نهال گردو را دارند، در میان انتخاب های متعددی که پیش روی آن هاست دچار آشفتگی می شوند و در بررسی بهترین نهال گردو برای باغ خود شروع به تحقیقات گسترده می کنند. مغز روشن و چرب این گردو از دیگر مزیت  های آن به حساب می­آید و درصد بالای مغز نسبت به پوست چوبی آن، صرفه اقتصادی آن را بیشتر می کند.

 

باردهی درخت گردو فرانکت

زادگاه و موقعیت جغرافیای مناسب پرورش نهال های گردو فرانکت:

گردو فرانکت برای نخستین بار در ابتدای قرن 19 میلادی به دست یک باغدار مسن به همین نام در فرانسه پیدا شد و به سرعت در این کشور توسعه یافت؛ به طوری که هم اکنون حدود 65% از باغ  های گردوی کشور فرانسه را نهال گردو فرانکت، تشکیل می دهد.

البته از ورود این رقم گردو به ایران زمان زیادی نگذشته و به خاطر تعدد ارقام گردو در ایران، هنوز آن طور که باید و شاید، شاهد کاشت این رقم گردو در باغ های داخلی نیستیم. این گردو که در ابتدا به عنوان گرده افشانی برای انواع داخلی گردو وارد ایران شده بود، هم اکنون به سبب بازدهی بالایی که دارد به عنوان رقمی مستقل، در باغ های جوان تر در حال گسترش است.

درخت گردو فرانکت، برای ارتفاع 700 تا 1300 متر از سطح دریا بسیار مناسب بوده و تحمل سرمایی آن در زمستان تا 20- درجه سانتی  گراد است و تحمل گرمایی  (مقاومت به خشکی) آن در تابستان حدود 35 درجه می­باشد.

ویژگی های ظاهری نهال گردو فرانکت و محصولات آن:

درخت گردو فرانکت؛ دارای برگ  هایی پهن است که در مقایسه با دیگر گردوها عرض بیشتری دارد و از همین راه می شود آن را تشخیص داد. محصول این رقم گردو، شکلی شبیه به یک تخم مرغ بزرگ دارد و پوست سبز آن از این روش قابل شناسایی است. همچنین پوست چوبی آن رنگی روشن و ضخامتی اندک دارد که این گردو را در زمره گردوهای پوست کاغذی به شمار می آورد.

با شکستن پوست نازک چوبی آن با مغزی سفید و خوش طعم روبرو خواهیم شد که به آسانی از پوست جدا می شود و از حجم زیاد و سفیدی آن می  توان به اصالتش پی برد. اندازه هر گردو فرانکت با ضخامت پوست چوبی، در حدود 40 تا 45 میلیمتر و وزن هر گردو حدود 12 گرم است.

شروع باردهی نهال گردو فرانکت در چند سالگی است؟

گردو فرانکت برای کاشت شرایط خاصی دارد. اگر آنچه در این مقاله به عنوان شرایط کاشت و نگهداری نهال گردو فرانکت، را به طور کامل رعایت کنید، می توانید انتظار شروع باردهی این گردو از 3 یا 5 سالگی را داشته باشید. البته این رقم گردو معمولاً از 6 سالگی به سن باردهی اقتصادی می رسد یا اصطلاحاً از 6 سالگی تبدیل به یک درخت بالغ می شود. به  خاطر داشته باشید که پایه این نهال پیوندی در زمان شروع باردهی و میزان باردهی آن تاثیر گذار است.

مقدار باردهی هر درخت بالغ گردو فرانکت:

نهال گردو فرانکت؛ از جمله گردوهای اقتصادی با عملکرد بالا است که می تواند در هر سال به ازای هر درخت چیزی در حدود 45 تا 50 کیلوگرم گردو بدهد. میزان کاشت درخت گردو فرانکت در هر هکتار چیزی بین 250 تا 300 درخت است و این یعنی نهایت عملکرد این نهال گردو در هر هکتار بین 4.5 تا 6 تن خواهد بود.

البته این درحالی است که هنگام کاشت و نگهداری از آن، شرایط ایده آل باشد. شرایطی مانند هرس اصولی، کوددهی مناسب، نگهداری نهال در یک سال اول، زهکشی صحیح خاک پیش از کاشت و… همگی مولفه های موثر در باردهی این نوع گردو هستند.

عمر مفید درخت گردو فرانکت چند سال است و چه پارامترهایی در عمر آن موثر خواهد بود؟

عمر مفید یک درخت گردو فرانکت، بستگی به عوامل متعددی دارد که از زمان کاشت محصول شروع می شود. اگر تمامی نکات در زمان کاشت درخت رعایت شود و نگهداری از نهال حداقل در دو سال اول به درستی انجام گیرد، آن وقت می توان گفت که عمر مفید یک درخت گردوی فرانکت به سادگی تا بیش از 100 سال نیز  می رسد.

به معنای دیگر کاشت و ایجاد باغی از نهال فرانکت، فرانسوی به نوعی یک سرمایه گذاری مادام العمر است؛ چرا که حتی پس از صد سال نیز تنه قطور این درختان به عنوان چوب گردوی کهنسال بسیار ارزشمند خواهد بود.

فصل مناسب کاشت و مراحل کاشت نهال گردو فرانکت چگونه است؟

شرایط ایده آل برای کاشت درخت گردو فرانکت، این است که خاک را به عمق حداقل 1.5 و حداکثر 3 متر زهکشی و آماده کنیم و در زمان کاشت، در فصل پاییز و در زمان تعادل دمایی و رطوبتی در حدود 25% الی 75% خاک زهکشی شده و مرطوب خود را به عمق 1 متر کنده و نهال گردو را در خاک قرار دهیم.

به  خاطر داشته باشید که هنگام کاشت نهال  های پیوندی، قسمت پیوند باید بیرون از خاک و در جهت باد باشد. فاصله ایده آل برای کاشت این نهال گردو، در منابع مختلف 6*7 متر و 7*8 متر ذکر شده است. این مسئله ارتباط مستقیم با میزان آفتاب منطقه شما دارد.

اگر در منطقه ای با آفتاب زیاد قصد ایجاد باغی از درخت گردو فرانکت، را دارید، آن ها را در فاصله 6*7 متر بکارید و اگر میزان آفتاب تابستانی در منطقه شما اندک است، فاصله 7*8 متر را در نظر داشته باشید. این نکته را نیز از یاد نبرید که گردوی فرانکت نسبت به سرمای سخت زمستانی و گرمای شدید تابستانی زودرنج  است.

بهتر است زمان کاشت نهال  های خود را متناسب با آب و هوای منطقه تعیین کنید و برنامه ریزی خود را طوری انجام دهید که حداقل 2 هفته پس از کاشت نهال گردو فرانکت، دمایی متعادل در حدود 15 تا 25 درجه داشته باشیم. همچنین اگر آبیاری روزانه انجام می  دهید، باید باران دو هفته اول را نیز در نظر بگیرید.

مقدار نیاز آبی درختان گردو فرانکت چه مقدار است؟

هنگام کاشت نهال گردو فرانکت، در فصل پاییز، در طول 7 روز باید 7 لیتر آب به هر اصله نهال برسانید. این واریته در برابر یخ زدگی زمستان مقاومت زیادی دارد؛ اما با این حال با سرد شدن هوا باید از آبیاری مرتب آن خودداری نمود.

در فصل بهار هر ده روز یکبار و در فصل تابستان نیز این گردو هر 1 هفته یکبار نیاز به آبیاری خواهد داشت. به طور عمومی نیاز آبی هر هکتار از باغ گردو فرانکت بین 4 تا 7 هزار متر مکعب در سال است که در درختان گردو، بالغ در قسمت سایه انداز درخت انجام می شود.

بهترین خاک جهت پرورش نهال  گردو فرانکت:

برای رسیدن به بهترین بازدهی ممکن در گردوی فرانکت، باید هنگام زهکشی باغ خود به خاک های سبک و آهکی فکر کنید. خاک  های سنگین به خصوص در سال اول باعث خفقان ریشه خواهد شد. همچنین از نظر اسیدیته باید خاکی خنثی با ph متعادل در حدود 6.5 تا 7.5 داشته باشیم تا خاک ما آماده پذیرش کودهای مفید و باردهی ایده آل باشد.

مهم ترین کودها و سم ها برای بهبود راندمان نهال  های گردو فرانکت:

یکی از با اهمیت ترین مراحل نگهداری درخت برای رسیدن به باردهی ایده آل، کوددهی صحیح و مناسب به آن است. برای گردو فرانکت، کود هایی مانند اسید هیومیک، آمونیوم فسفات، اسید اوریک و کود کامل می توانند موارد مناسبی به شمار بیایند. همچنین در کنار این کودها، برای هر هکتار حدود 5 تن کود دامی به صورت سالانه نیاز خواهد بود که بهتر است بعد از شخم زدن محیط پیرامون تنه درخت به شعاع 1.5 متر این کوددهی انجام گیرد.

مهم ترین بیماری و آفاتی که نهال گردو فرانکت را تهدید  می  کنند:

بیشترین میزان بیماری دیده شده در این گردو بیماری بلایت است که در مناطق مرطوب تر نیز بیشتر دیده می شود. علاوه بر آن بیماری ها و آفات دیگری مانند آنتراکنوز، پوسیدگی ریشه و طوقه، گال باکتریایی طوقه و شانکر باکتریایی پوست نیز این گونه را بسیار تهدید می کنند. به طور کلی درخت گردو فرانکت، از نظر مقاومت به آفات و بیماری در زمره ارقام حساس به شمار می آید که باید به صورت مرتب نگهداری شود.

نحوه هرس درخت گردو و زمان مناسب آن:

درخت نهال گردو فرانکت؛ را در دو نوبت زمستان و تابستان می توان هرس نمود. هرس تابستانی درخت گردو فرانکت، در اواسط تابستان و به منظور فرم دهی درخت انجام می­گیرد. انجام هرس تابستانی به صورت هر ساله الزامی نیست؛ اما هرس زمستانی آن که در انتهای پاییز و یا ابتدای زمستان انجام می گیرد، بایست هر ساله و با هدف باردهی بیشتر آن اتفاق بیفتد. این کار باعث حذف شاخه  های آسیب دیده و خشک می شود و به رشد طولی درخت کمک بسیاری می کند.

گردافشان چیست و چه رقم گرد افشانی مناسب این نهال گردو فرانکت است؟

گردو فرانکت از جمله گردو هایی است که خود همچون یکی از ارقام گرده افشان در جهان معروف است و برای ارقامی مانند پدرو، چندلر و هارتلی به عنوان رقم گرده افشان استفاده می شود. با این وجود برای خود فرانکت هیچ گرده افشان موثری یافت نشده و این گردو با گرده خود می تواند گل های خود را بارور کند.

به همین خاطر هم هست که تمامی شکوفه  های درخت گردوی فرانکت، به گردو تبدیل نمی شوند؛ اما باز جای نگرانی نیست چرا که میزان باردهی این گردو برای یک سال همچنان کافی و بسیار مطلوب است.

مهم ترین خواص مغز گردو برای سلامتی انسان:

گردوهای فرانکت، به داشتن فسفر معروف می باشند که در بهبود راندمان مغز نیز تاثیر بسیار دارد. اما از دیگر خواص این مغز ارزشمند می  توان به وجود ویتامین E و برخی از ویتامین های خانواده B اشاره کرد که خواص بسیار زیادی برای سلامتی قلب، گوارش، پوست و مو ایجاد می کنند.

همچنین این مغز ارزشمند از منابع غنی امگا 3، امگا 6 و امگا 9 به شمار می رود که سبب استقامت فولیکول های مو و همچنین افزایش کلاژن سازی در پوست می شوند.

مقدار چربی یا روغن مغز گردو فرانکت:

یکی از معیارهای سنجش کیفیت گردو، میزان چربی یا روغن مغز گردو است. گردو فرانکت، جزو گردوهای چرب و نسبتاً چرب است که میزان روغن مغز آن مطلوب بوده و اگر 2 الی 4 هفته پیش از برداشت محصول دمای محیط بین 23 الی 27 درجه سانتی گراد باشد، میزان چربی آن به بالاترین حد ممکن نیز  می رسد.

قیمت نهال گردو فرانکت در نهالستان اریا نهال:

نهال گردو فرانکت؛ از جمله ارقامی پیوندی است که تولید آن با حساسیت و زحمت بسیار بالایی همراه است. به همین خاطر است که می گویند این رقم را تنها از معتبرترین نهالستان های داخلی خریداری کنید؛ چرا که میزان عملکرد این گیاه تا حدود زیادی به نحوه قلمه و پیوند آن بستگی خواهد داشت.

همچنین بهترین نوع این رقم گردو، نهال دو ساله آن است که طبیعتاً تمامی این موارد ممکن است بر روی قیمت آن تاثیرگذار باشد؛ اما برای استعلام قیمت آن با ما در تماس باشید.

نحوه خرید نهال گردو فرانکت به صورت اینترنتی و مراحل ارسال آن:

ما از ابتدای تصمیم گیری شما برای ایجاد یک باغ گردو در کنارتان خواهیم بود تا با مشورت ما بهترین رقم را برای اقلیم خود انتخاب کنید. بهتر است پیش از زهکشی زمین، اقدام به سفارش نهال گردو فرانکت، کنید؛ چرا که تا مراحل آماده سازی نهال  های سفارش شده شما انجام می  گیرد، شما نیز خاک خود را برای کاشت آن آماده خواهید کرد. همچنین امکان ارسال نهال  های شما به صورت گروهی به سرتاسر ایران وجود دارد؛ البته بهتر است پیش از سفارش نهال گردوی مورد نظر خود، از مشاوران آریا نهال درباره رقم مطمئن در منطقه مورد نظرتان راهنمایی بگیرید.

 

 

 

دکمه بازگشت به بالا