استعلام شماره شبا بانک های مختلف

برای استعلام شماره شبا، دانستن نام صاحب شماره شبا و اطمینان از صحت شماره شبا مقصد حتما این مطلب را در سایت رده بخوانید. هر کسی برای واریز پول به حسابی دیگر به اطلاعات بانکی نیاز دارد؛ شماره حساب، شماره کارت و شماره شبا. اما برخلاف شماره حساب و شماره کارت که محدودیت هایی برای انجام نقل و انتقال پول در آنها وجود دارد، کاربرد استفاده از شماره شبا این است که به شما اجازه می دهد مبلغ جابه جایی پول را تا بالاترین مبلغ و سقفی که بانک مرکزی مجوز آن را داده، انتقال دهید.

اضافه بر اینها کد 24رقمی شبا بالاترین استاندارد و امنیت را برای انتقال پول به متقاضی می دهد و از هر اطلاعات شخصی و بانکی دیگر بی نیاز خواهید بود. در صورتی که خدا نکرده شماره ای را اشتباه وارد کرده باشید، مبلغ واریز شده به حساب خودتان باز خواهد گشت.

تشخیص بانک شماره شبا

24رقم کد شبا در اصل این مشخصات بانکی هستند؛ دو عدد اول چک دیجیت یا ارقام کنترلی شناسه شبا هستند. 3 عدد بعدی مربوط به کد ثبت شده هر بانک است و بعد هم شماره حساب افراد. برای همین هم هر شماره مختص یک حساب بانکی و منحصر به همان مشتری بانکی است. حالا اگر می خواهید بدانید شماره شبا مقصدتان متعلق به کدام بانک است، کافی است دو عدد اول را کنار بگذارید و سه عدد بعدی را با جدول زیر تطبیق بدهید. اعداد سوم تا پنجم متعلق به کد بانک است. پس کافی است­ این اعداد را با جدول زیر مطابقت دهید تا به سادگی متوجه شوید کد شبا مربوط به کدام بانک است.

استعلام شماره شبا

ساده ترین راه برای شما، ورود به سایت یا اپلیکیشن رده و تبدیل شماره حساب یا شماره کارت به شبا است. به همین سادگی می توانید از اعتبار شبا مقصد مطمئن شوید. با ورود به سایت «رده» و طی کردن مراحل گرفتن شبا از روی شماره کارت یا شماره حساب، امکان گرفتن نام صاحب حساب مقصد را هم دارید تا مطمئن شوید که برای آدم درست پول واریز می کنید.

پس اگر قصد استعلام اسم صاحب حساب مقصد را دارید، کافی است به سادگی و بدون پرداخت هیچ پولی این کار را طبق مراحل بالا در سایت رده انجام بدهید. خیلی وقت ها پولی به حساب ما آمده است که نمی دانیم مبدا پول کجا بوده یا در واقع چه کسی این پول را برایمان واریز کرده است. برای دانستن نام صاحب حساب واریزکننده پول، کافی است شماره حساب پول واریز شده را از قسمت گردش حساب خودتان دربیاورید. برای دانستن نام صاحب حساب تنها باید همان شماره حساب را در بخش دریافت شماره شبا «رده» وارد کنید.

استعلام شماره شبا بانک های مختلف

نام بانک از روی شبا

کافی است اعداد 3 تا 5 شماره شبای 24 رقمی خودتان را با جدولی که همین بالا آورده ایم و کد بانک ها در آن قید شده تطبیق دهید. نام بانک مقصد با انطباق همین عدد سه رقمی و جدول بالا معلوم خواهد شد. تبدیل شماره کارت به شبا، به آسانی از طرق شماره کارت قابل دریافت است کافیست وارد سایت شبکه استعلام شده و از طریق فرم محاسبه گر این کار را انجام دهید. تبدیل شماره حساب به شبا، به آسانی از طرق شماره حساب قابل دریافت است کافیست وارد سایت شبکه استعلام شده و از طریق فرم محاسبه گر این کار را انجام دهید

بانك ها به عنوان ارائه دهندگان خدمات مالی به مشتریان خود فعالیت می کنند و از طریق شعب متعدد خود در سراسر کشور اين خدمات را ارائه مي كنند. تا چند سال پیش، از روش های مختلفی برای پردازش تراکنش های بین بانکی یا شماره گذاری حساب های مشتریان استفاده می کردند و هیچ روش ثابتی وجود نداشت که همه بانک ها بتوانند از آن استفاده کنند.

اگر حساب بانکی در يكي از بانك هاي داخل كشور داشته باشيد، احتمالاً با اصطلاح شبا آشنا شده ايد. اما اگر از نحوه دریافت شماره شبا از بانك ها مطمئن نیستید، توصیه می کنیم این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید تا مراحل دریافت شماره شبا را یاد بگیرید.

شماره شبا

بانک مرکزی ایران از سال 1392 برای تسهیل نقل و انتقال پولي بين بانكي و درون بانكي، را در تمامی حساب های بانکی اعمال كرد. شبا یک کد 26 رقمی است که به هر حساب بانکی شما به صورت اختصاص تعلق دارد. هر حساب دارای یک شماره منحصر به فرد است و طبق استانداردهای بین المللی در شماره حساب بانکی درج می شود.

شماره شبا هر بانكي شامل مخفف کشور و ارقام ديگري است که از شماره حساب و شماره شناسایی بانکي مشتق شده است. شماره شبا را مشتری می تواند از واحد خدمات الکترونیک بانک خود دریافت کند. شبا به معنای «شماره حساب بانکی ایران» است. بانک ها تاکنون از روش های مختلفی برای شماره گذاري حساب های بانکی استفاده کرده اند که تنها باعث سردرگمی کاربران و پیچیده تر کردن فرآیند انتقال وجه بین بانک ها شده است.

نحوه محاسبه شماره شبا

با استفاده از ابزارهای موجود در سایت بانك ها به راحتی می توانید شماره شبای خود را محاسبه کنید. البته لازم به ذکر است که برای محاسبه عدد شبا از فرمول های پیچیده مختلفی استفاده می شود. بنابراین امکان محاسبه دستی شماره شبا از روی شماره حساب گیرنده وجود ندارد. اگر قصد دریافت شماره شبا را دارید، راه های مختلفی برای کمک به شما وجود دارد.

ساختار شماره شبا

شاید هرگز به این فکر نکرده باشید که عدد شبا چند رقمی است و هر رقم به چه معناست. برای دریافت پاسخ این سوال باید ادامه مقاله را مطالعه کنید. شماره حساب بانکی ایران یک عدد 24 رقمی است که بعد از IR نمایش داده می شود. تمامی اطلاعات مربوط به حساب شامل نام بانک، نوع حساب، شماره حساب، کشوری که حساب به آن تعلق دارد، در شماره شبا گنجانده شده است.

به همین دلیل می توانید بدون دسترسی به اطلاعات حساب طرف مقابل، انواع تراکنش های بانکی را انجام دهید.

حال شماره حساب بانکی ایران شامل اين موارد مي باشد:

IR: دو حرف اول کد کشور است.

دو رقم اول: ارقام كنترلي.

سه رقم بعدی شماره شناسایی بانک است که برای هر حساب بانکی متفاوت است. در زیر کد برخی از بانک ها را مشاهده می کنید. رقم چهارم: نشان دهنده شناسه نوع حساب بانکی است که شماره آن بسته به حساب سپرده (صفر) یا تسهیلات (یک عدد) تغییر می کند.

شماره حساب بانکی: در این قسمت شماره حساب بانکی هر فرد با صفر نمایش داده می شود. اگر شماره حساب بانکی کمتر از 18 رقم باشد، تعداد صفرهای سمت چپ افزایش می یابد. به عنوان مثال، اگر شماره حساب بانکی شخصی 12 رقمی باشد، 6 صفر در سمت چپ برای تکمیل 18 رقم نمایش داده می شود.

روش هاي دريافت شماره شبا

همانطور كه تا به كنون متوجه شده ايد روش هاي مختلفي براي دريافت شماره شبا وجود دارد كه شما از طريق انها مي توانيد شماره شبا بانكي خود را دريافت كنيد. اين روش ها عبارتند از مراجعه به شعب بانك، مراجعه به خود پرداز هاي بانكي و يا تماس با بانك كه از طريق آنها شما مي توانيد شماره شبا بانكي خود را به دست آوريد.

اما يكي از بهترين و ساده ترين روش هاي ممكن براي به دست آوردن شماره شبا بانكي مراجعه به سايت هاي جستجو كننده شماره شبا مانند است. شما از طريق اين سايت ها مي توانيد به آساني شماره شبا خود را به دست آوريد.

تبدیل شماره کارت به شماره شبا

تبدیل شماره کارت به شماره شبا طبق نیاز ارگان ها و سازمان های مختلف مرتبط با ثبت نام خودرو و بورس بسیار مهم است. شما از طريق سايت استعلام مي توانيد شماره کارت خود را وارد کنید و در عرض چند ثانیه شماره شبای خود را دریافت کنید.

در حالی که دریافت این شماره از بانک شما امکان پذیر است، اما می تواند فرآیندی زمان بر و پرهزینه باشد. به طور کلی، تبدیل شماره کارت به شماره شبا از طریق صفحه استعلام بسیار آسان است.

دریافت شماره شبا با شماره کارت

اصلی ترین خدمتی که شبکه استعلام به شما کاربران ارائه می دهد٬ سرویس تبدیل شماره کارت به شماره شبا می باشد.

شاید برای شما جای تعجب داشته باشد ولی شبکه استعلام از طریق همکاری با مجموعه های بزرگ موفق شده است که با افتاخر آسان ترین شکل ممکنه در ایران از طریق شماره کارت شما٬ به طور همزمان شماره شبا و شماره حساب شما را تولید و به شما تحویل دهد و از طرفی وضعیت فعال یا غیرفعال بودن حساب مربوطه را نیز به شما اطلاع دهد.

شما برای تبدیل شماره کارت به شماره شبا خود می توانید از بالای همین صفحه بانک مورد نظر خود را انتخاب کرده و بعد از آن به راحتی با وارد کردن شماره کارت خود و طی یک سری مراحل بسیار ساده شماره شبا خود را به دست آورید. در حال حاضر شبکه استعلام 34 بانک اصلی ایران که به شبکه شتاب متصل هستند را جهت تولید و محاسبه شبا پشتیبانی می کند٬ که نیاز بیش از 90 درصد مردم ایران را پوشش می دهد.

برای دسترسی آسان نیز می توانید حتی کلمه ” دریافت شماره شبا + نام بانک مورد نظر ” را در موتور جستجو گوگل جستجو کرده و متوجه خواهید شد که سایت شبکه استعلام با آدرس  در تمامی کلمات مورد نظر دارای رتبه اول تا سوم را دارا می باشد و به لطف خدا این نشان دهنده اعتبار و اعتماد کاربران عزیز به سایت ماست.

پس از ورود به صفحه بانک مربوط به آسانی فرایند مورد نیاز خود را انجام دهید.

دریافت شماره شبا با شماره حساب

بخش دیگری از خدمات سایت ما تبدیل شماره حساب شما به شماره شبا است که علاوه بر ارائه فوق العاده سریع شماره شبا به شما توسط سامانه هوشمند شبکه استعلام شما می توانید از وضعیت حساب مد نظر خود نیز آگاه باشد.

برای دریافت شماره شبا از طریق شماره حساب کافیست از لیست بانک های فعال بالا بانک مدنظر خود را انتخاب کرده و پس از وارد کردن شماره حساب خود و اطمینان از صاحب حساب و درست بودن آن اقدام به ادامه فرآیند و دریافت شماره شبا خود کنید.

در حال حاضر شما می توانید از طریق 34 بانک فعال ایران من جمعه ملی ٬ ملت ٬ صادرات ٬ سپه ٬ کشاوری ٬ رفاه و … از طریق شماره حساب خود شماره شبا بانکی خود را محاسبه کرده و از آن استفاده کنید.

دریافت شماره حساب با شماره کارت

در بعضی از موارد پیش می آید که شما نیاز به دریافت شماره حساب خود دارید و صرفا به شماره کارت خود دسترسی دارید و مراجعه به شعبه و ایستادن در صف های طولانی برای شما سخت باشد. یکی از دیگر خدمت های سایت ما با افتخار تبدیل آسان و سریع شماره کارت به شماره حساب شماست! بدون نیاز به خارج شدن از خانه به آسانی شماره حساب خود را محاسبه کنید و از خدمات نوین و بانکداری باز شبکه استعلام لذت ببرید.

اما برای این کار می بایست٬ ابتدا از بالای همین صفحه بانک مورد نظر خود را انتخاب کنید و پس از ورود به آن از بخش سه گزینه بالا٬ گزینه کارت به حساب را انتخاب کرده و در ادامه با وارد کردن شماره کارت خود به آسانی شماره حساب خود را پس از طی کردن مراحلی ساده شماره شبا خود را دریافت کنید.

دریافت شماره کارت با شماره شبا

تعدادی از کاربران در حال حاضر هر روز به سایت ما مراجعه می کنند و به دنبالی روشی برای تبدیل شماره شبا به شماره کارت خود هستند.

متاسفانه در حال حاضر سرویس به دست آوردن شماره کارت از طریق شماره حساب مقدور نمی باشد. و ایران سرویس حتی شاید توسط خود بانک نیز در حال حاضر قابل ارائه نباشد.از این رو امیدواریم در آینده ای زود این سرویس فعال شده و بتوانیم آن را به شما کاربران و یاران شبکه استعلام ارائه کنیم.

مزایای دريافت شماره شبا از طريق شماره كارت

دریافت شماره شبا از طريق انتقال آن از شماره کارت خدماتی هستند که می توانید از طريق سايت استعلام استفاده کنید. دريافت شماره شبا از طريق سايت استعلام كاملا رایگان است. دومین مزیت مهم،  امکان گرفتن شماره شبا امكان واریز پول تا سقف نامحدود به تمامي حساب هاي بانكي است.

مزایای انتقال وجه با شبا

مهمترين مزاياي انتقال وجه از طريق شماره شبا شامل موارد زير است:

1- خطر برداشت غیر مجاز از حساب بانکی با شماره شبا وجود ندارد زیرا شماره شبا فقط برای دریافت وجه استفاده می شود و امکان برداشت غیر مجاز از حساب بانکی وجود ندارد. در واقع یک جایگزین مطمئن برای کارت است.

2- برای پرداخت کارت به کارت بیش از 3 میلیون تومان می توانید از طریق سامانه های حواله الکترونیکی «پایا» و «ساتنا» به حساب شبا بانک گیرنده وجه واریز کنید.

3- در صورت خطای غیر عمدی در ورود یک یا چند شماره شبا، احتمال داشتن حساب مشابه بسیار کم بوده و بلافاصله خطا به مشتری یا اپراتور بانک اطلاع داده می شود. در نتیجه خطای پرداخت نادرست تا حد زیادی کاهش می یابد.

 • برای حواله هایی که از سرویس «شبا» استفاده می کنید، نیازی به دانستن، تعیین یا بررسی اطلاعاتی مانند نام بانک، نام شعبه، کد، شماره حساب، تایپ ندارید. با حساب شما یا کدهای مختلف تضاد داشته باشد. تمامی این داده ها در شماره شبا موجود است.
 • زمان انتقال وجه با استفاده از حواله شبا با استفاده از شماره شبا در سیستم بانکی کشور و از طریق یکی از سامانه های پایا یا سانتا انجام می شود. هر یک از این سیستم ها دارای ساعات مشخصي هستند.

كاربرد شماره شبا

شماره شبا برای انتقال بین بانک های پایا و ساتنا الزامی است. همچنین هنگام خرید «دستگاه دریافت پول» مانند کارتخوان (POS) یا درگاه پرداخت، به شماره شبای خود نیاز خواهید داشت.

سامانه ساتنا

در سامانه ساتنا، مشتریانی که یکی از انواع حساب را در بانک دارند، می توانند وجه را به حساب خود یا دیگران واریز کنند. سایر بانک ها در همان روز محدودیت انتقال پول آنلاین 50 میلیون در ساتنا دارند و در برخی از شرايط بانکی تا 100 میلیون مي باشد. ساتنا یک جایگزین عالی برای چک های بین بانکی رمزگذاری شده است.

در این سیستم، تسویه تراکنش های بین بانک ها به شرطی که حساب تسویه بانک دارای موجودی کافی برای تسویه باشد، آنی، قطعی و غیرقابل برگشت مي باشد. در غیر این صورت معاملات تا تامین نقدینگی و تا پایان روز در صف خواهد بود.

در صورت تامین نشدن نقدینگی، سفارشات مربوطه لغو و عودت داده می شود. بنابراین این سامانه برای دو کاربری اصلی بانک ها، تسویه بین بانکی و پرداخت های کلان و تجاری ایجاد شده است.

سامانه پايا

سیستم پايا سيستمي قابل اعتماد برای دریافت، پردازش و ارسال حواله از بانک مبدا به بانک های هدف طراحی شده است. همچنین بانک ها می توانند سفارش های پرداخت را از مشتریان خود به صورت تکی یا عمده دریافت کرده و برای تطبیق و پردازش در بانک های هدف به «پایا» ارسال کنند. هر مبلغ کمی در سامانه پایا قابل انتقال است. سقف انتقال وجه در سامانه پایا 15 میلیون است.

برای ثبت حواله سه راه وجود دارد:

 • شعبه بانک: از طريق شعبه بانك شما مي توانيد حداکثر مبلغ 50 تومان ریال انتقال وجه انجام دهيد.
 • اینترنت بانک: حداکثر مبلغ برای هر حواله از این روش 15 میلیون تومان می باشد. اما کل مبلغ نقل و انتقال روزانه نباید بیش از 60 میلیون تومان باشد.
 • موبایل بانک: با موبایل بانک نیز می توانید حواله مطمئنی را ثبت کنید. حداکثر مبلغ قابل انتقال از این طریق 15 میلیون تومان است.

راهنمای گام به گام دریافت شماره شبا از طريق سايت استعلام

فرآیند دریافت شماره شبا شامل مراحل زیر است:

 1. شماره کارت خود را در فرم ارائه شده در بالای صفحه وارد کنید و روی دکمه “محاسبه” کلیک کنید.
 2. در صفحه بعد گزینه «افزايش موجودي» را برای ثبت سفارش انتخاب کنید.
 3. در مرحله بعد، باید به درگاه بانک خود مراجعه کرده و مشخصات بانکی خود را برای افزودن اعتبار وارد کنید.
 4. در مرحله بعد شماره موبایل خود را وارد کرده و روی «ثبت نام» کلیک کنید.
 5. در صفحه جدیدی که باز می شود، دوباره شماره کارت اعتباری خود را به عنوان اطلاعات پرداخت وارد کنید.

توجه داشته باشید که شماره شبا كه از طريق سايت استعلام به شما ارائه مي شود قابل ذخیره نیست و در صورت لزوم باید دوباره درخواست خود را ارائه دهيد. توصیه می شود شماره شبا و سایر مشخصات بانکی خود را ذخیره کرده و آنها را در مکانی امن برای دسترسی آسان بدون نیاز به درخواست مجدد نگهداری کنید.

تبدیل شماره حساب به شماره شبا

سایت استعلام همچنین خدمات تبدیل شماره حساب های بانکی به شماره شبا را ارائه می دهد. با کمک این سرویس می توانید به سرعت از حساب خود شماره شبا دریافت کرده و از طریق سامانه هوشمند به اطلاعات لازم دسترسی پیدا کنید. شما می توانید از شماره حساب بانکی خود برای تراکنش های مالی استفاده کنید، اما اين در واقع مزایای کمتری نسبت به شماره شبا دارد. برای تبدیل شماره حساب خود به شماره شبا، لطفاً دستورالعمل های موجود در سايت استعلام را كه در ادامه به شما آموزش داده مي شود را دنبال كنيد.

مزایای تبديل شماره حساب به شماره شبا

«شبا» جایگزین شماره حساب جاری نمی شود، بلکه به عنوان یک شماره استاندارد در کنار آن استفاده مي شود. برای هر حسابی که دارید، حساب های جاری، سپرده ها، تسهیلات و … می توانید برای هر نوع حسابی از «شبا» استفاده کنید. وجود «شبا» مزایای زیر را برای مشتریان و بانک ها به همراه دارد:

شبا تمام اطلاعات اکانت عادی را دارد. با شبا می توانید بدون نگرانی در مورد جزئیات حساب خود پول انتقال یا دریافت کنید. هنگام انتقال وجه با استفاده از «شبا» نیازی به دانستن، تعیین یا بررسی اطلاعاتی مانند نام بانک، نام یا کد شعبه، شماره حساب، نوع حساب یا مغایرت با کدهای مختلف ندارید. همه این داده ها را می توان در وب سایت بانكي یافت.

در صورت بروز اشتباه یا سهوي در هنگام وارد كردن شماره شبا، سیستم بانکی متوجه خطای مشتری (در آگهی شبا) و یا خطای اپراتور بانک (هنگام درج اطلاعات شبا) می شود و گزارش می دهد. به این معنی که اگر مشتری یا اپراتور بانکی به طور تصادفی یک یا چند شماره «شبا» را وارد کند، با چک محتوای «شبا» به او اطلاع داده می شود که خطایی رخ داده است و شماره های «شبا» وارد شده باید دوباره وارد شوند.

کنترل آهسته این مکانیزم «شبا» احتمال خطای مشتریان و اپراتورهای بانکی را در هنگام ورود اطلاعات حساب و ارسال پول به حساب های دیگر تا حد زیادی کاهش می دهد. سامانه های حواله الکترونیکی کشور، ساتنا و پایا به صورت شبا کار می کنند، بنابراین اطلاعات شبا در مورد حساب ها برای پردازش حواله های بین بانکی برای کلیه مشتریان بانک الزامی است.

تبديل شماره شبا به شماره حساب

یکی دیگر از خدمات ارائه شده توسط سایت استعلام تبدیل شماره شبا بانک به شماره حساب می باشد. شماره حساب به عنوان یک شناسه منحصر به فرد برای حساب بانکی عمل می کند و می تواند برای اهداف مالی شما استفاده شود.

با وارد کردن شماره شبا در صفحه وب سایت می توانید به حساب مربوطه دسترسی پیدا کنید. این حساب به راحتی می تواند وجوه را به حساب های دیگر منتقل کند. شماره حساب به عنوان شماره شناسایی بانکي برای تراکنش هاي مالي عمل می کند. شماره حساب یکی از ویژگی های مهم ارائه شده توسط بانک مرکزی است که برای تراکنش های مالی درون بانکی بسیار مهم است. برای تبدیل شماره شبا به شماره حساب بانکی، شما از طريق با پرداخت كارمزدي بسيار كمي مي توانيد شماره شبا خود را دريافت كنيد.

تفاوت شماره شبا با شماره حساب

ما می توانیم تفاوت شماره شبا و شماره حساب را از چند طریق بررسی کنیم.

اجزای تشکیل دهنده شماره شبا شامل آن دسته از اعدادي هستند كه به دلايل خاصی در شماره شبا قرار می گیرند.

 • کد کشور از دو حرف انگلیسی IR قبل از شماره شبا تشکیل شده و کد کشور ایران در مجامع بین المللی می باشد.
 • دو رقم بعدي با فرمول های ریاضی خاصی برای تایید ساختار شبا محاسبه شده است که برای تایید شماره شبا ضروری است.
 • سه رقم بعدی در شناسه شبا مربوط به شناسه بانک است که معمولاً با 0 شروع می شود و برای هر بانک متفاوت است.
 • شماره یک رقم هم که با نوع حساب مطابقت دارد در شماره شبا گنجانده شده است.
 • 18 رقم آخر شماره شبا با شماره حساب بانکی یکی است. البته همه شماره حساب ها 18 رقمی نیستند. بنابراین، 0 به جای ارقام باقی مانده برای تکمیل ظرفیت پذیرفته می شود.

اجزای شماره حساب دارای ترتيب خاصی هستند که توسط هر بانک بر اساس سیستم آن بانک در نظر گرفته می شود. بنابراین نمی توان گفت که شماره حساب های بانکی دارای ساختار مشخص و استانداردی هستند.

تعداد ارقام

اعداد شبا شامل 24 رقم، حداکثر 26 حرف به اضافه حروف اول انگلیسی هستند. با این حال، شماره خاصی برای شماره حساب وجود ندارد و شماره حساب هر بانکی ممکن است شماره متفاوتی داشته باشد. مثلاً شماره حساب بانک شهر 12 رقمی و شماره حساب بانک پاسارگاد 15 رقمی است. بنابراین، نیاز خاصی برای تعداد ارقام در شماره حساب وجود ندارد.

كاربرد

کاربرد اصلی شماره شبا انتقال وجه از یک بانک به بانک دیگر است. سرعت انتقال با استفاده از شماره شبا بسیار سریع است و مبلغ انتقال بسیار بیشتر از روش انتقال حساب به حساب است. در حالی که از شماره حساب بانکی برای انتقال وجه از یک حساب به حساب دیگر در همان بانک استفاده می شود.

دريافت شماره حساب از شماره کارت

راه های مختلفی برای دسترسی به حساب بانکی خود یا حساب شخص كه قصد داريد پول به حساب وي واريز كنيد وجود دارد. برای مثال اگر می خواهید به حساب یکی از دوستانتان پول واریز کنید، ساده ترین راه این است که شماره حساب وي را دريافت كنيد. با وارد کردن شماره 16 رقمی کارت بانكي خود يا شخص مورد نظر می توانید به شماره حساب مورد نظر دسترسی پیدا کنید.

این روش به شما اين امکان را می دهد بدون نیاز به مراجعه به دستگاه خودپرداز یا جستجوی آنلاین به شماره حساب خود یا شخص دیگری دسترسی پيدا كنيد. برای دریافت شماره حساب بانکی کافی است شماره کارت بانکی خود را در صفحه مربوطه وارد کنید. برای تبدیل شماره کارت بانکی به شماره حساب، می توانید با پرداخت كارمزد بسيار كمي به حساب خود و يا شخص مورد نظر در زمان بسيار كمي دسترسي پيدا كنيد.

تفاوت شماره حساب با شماره كارت و شماره شبا

شماره کارت به طور کلی به حساب های جاری و حقوقي تعلق نمی گیرد و فقط برای حساب های سپرده شخصی کوتاه مدت صادر می شود. شماره کارت نیز منحصر به سیستم بانکی ایران است و می توان از آن برای نقل و انتقالات بین بانکی استفاده کرد. شماره کارت تاریخ انقضا دارد اما شماره حساب و شبا تاریخ انقضا ندارد.

شماره حساب برای انتقال پول داخلی بین حساب های بانکی استفاده می شود. کلیه حساب ها اعم از حقوقی و حقیقی اعم از سپرده های سرمایه گذاری و سپرده های جاري دارای شماره حساب می باشند. اين در حالي است كه هر شماره حساب شامل یک شماره مرجع منحصر به فرد است که برای انتقال وجه بین بانک ها استفاده می شود. توصیه می شود برای اطمینان از بازیابی صحیح و دقیق شماره شبا خود، اطلاعات خود را در سایت استعلام وارد کنید و در عرض چند ثانیه شماره شبا بانك خود را دريابيد.

روش های که در حال حاضر امکان ارائه آن ها وجود ندارد

تبدیل شماره شبا به کارت

برای تبدیل شماره شبا به شماره کارت دعوت می کنیم ادامه مقاله را بخوانید:

هر کارت بانکی به یک حساب مشخص متصل است و برای همین به سادگی می توان شماره کارت را به شماره حساب و بعد از به شمار شبا تبدیل کرد. اما برای تبدیل یک شماره حساب ممکن است به چندین کارت متصل باشد و برای همین امکان برعکس یعنی شبا به کارت در حال حاضر مقدور نمی باشد ولی شبکه استعلام در حال رایزنی با سرویس دهنده های بانکی جهت فعال سازی آن است.

تبدیل کدملی به شماره حساب

به طور کلی تعداد حساب هایی که هر شخص در هر بانکی داشته باشد باشد به کد ملی شما متصل است ولی کد ملی و شماره حساب دو مفهوم متفاوت هستند که در سیستم های اداری و مالی کشورها استفاده می شوند. به زودی این امکان بر روی سایت شبکه استعلام فعال خواهد شد و با استعلام کدملی می توانید شماره حساب خود را دریافت کنید

کد ملی یک شناسه یکتا و ثابت است که به هر شهروند در زمان تولد یا ثبت نام اختصاص می یابد. این کد برای شناسایی افراد در سیستم های دولتی و خصوصی استفاده می شود. کد ملی معمولاً شامل اطلاعاتی مانند تاریخ تولد، جنسیت، و محل تولد نیست، بلکه یک شماره یکتا و غیرقابل تغییر است.

شماره حساب یک شناسه است که توسط بانک به مشتری اختصاص می یابد و برای مدیریت و تراکنش های مالی استفاده می شود. شماره حساب می تواند تغییر کند، به عنوان مثال، اگر شخص حساب بانکی خود را ببندد و یک حساب جدید باز کند.

در برخی کشورها، برای افتتاح حساب بانکی و صرافی تورنتو کارتخوان، کد ملی یا شناسه مشابهی مورد نیاز است. این به بانک اجازه می دهد تا مشتری را شناسایی کند و از رعایت قوانین مربوط به شستشوی پول و مبارزه با تروریسم اطمینان حاصل کند. با این حال، کد ملی و شماره حساب دو مفهوم مستقل هستند و یکی به طور مستقیم به دیگری مرتبط نیست.

تبدیل کدملی به شماره شبا

همانطور که در بخش های قبلی به آن اشاره شد، هر کدملی می تواند با چندین شماره حساب مرتبط باشد. این به این معنا است که یک شخص می تواند چندین حساب بانکی در یک یا چند بانک مختلف داشته باشد، و هر یک از این حساب ها یک شماره حساب منحصر به فرد خود را دارد.

در آینده نزدیک، صرافی تورنتو کارتخوان قصد دارد امکان جدیدی را فعال کند که به شما اجازه می دهد تا کد ملی خود را به شماره شبا تبدیل کنید. این ویژگی جدید، که در حال حاضر در دست توسعه است، به شما امکان می دهد تا با استفاده از کد ملی خود، یک شماره شبا منحصر به فرد ایجاد کنید. این امکان جدید، فرآیند تراکنش های بانکی را ساده تر و کارآمدتر خواهد کرد.

تبدیل شماره حساب به کارت

با توجه به اینکه هر حساب بانکی می تواند به چندین کارت بانکی متصل باشد، شما به سادگی می توانید شماره کارت را به شماره حساب اصلی تبدیل کنید. برای مثال، اگر کارت بانکی از بانک ملت یا بانک پاسارگاد داشته باشید، می توانید شماره کارت خود را به شماره حساب مرتبط با آن تبدیل کنید. اما در مورد تبدیل شماره حساب به شماره کارت، چه طور؟

در حال حاضر، این سرویس هنوز ارائه نشده است. اما شبکه استعلام، که یکی از معتبرترین سایت های اطلاعات بانکی در ایران است، قصد دارد به زودی این سرویس را به عنوان اولین مجموعه ارائه دهد. با استفاده از این سرویس، شما می توانید شماره حساب خود را به شماره کارت مرتبط با آن تبدیل کنید، چه آن حساب در بانک ملی، بانک سامان، بانک تجارت یا هر بانک دیگری باشد. این یک گام بزرگ در جهت افزایش شفافیت و سهولت استفاده از خدمات بانکی است و ما در شبکه استعلام بسیار خرسندیم که این سرویس را به مشتریانمان ارائه دهیم.

تبدیل شماره موبایل به شماره حساب یا کارت

این روزها، هر شماره موبایل به یک کد ملی خاص متصل است و سرویس هایی مانند تطابق کد ملی با شماره موبایل در سایت شبکه استعلام می توانید استفاده کنید. این سرویس ها به شما امکان می دهند که با استفاده از شماره موبایل خود، کد ملی مرتبط با آن را پیدا کنید.

اما در مورد تبدیل شماره موبایل به شماره حساب، هنوز سرویس مربوطه ای فعال نشده است.این یکی از چالش هایی است که برای افزایش شفافیت و سهولت استفاده از خدمات بانکی باید به آن پرداخت.

سوالات متداول

چگونه شماره شبا را از طريق شماره کارت دریافت كنم؟

راه های مختلفی برای دریافت شماره شبا وجود دارد که یکی از آنها استفاده از شماره کارت است. می توانید با مراجعه به صفحات مربوطه در اپلیکیشن، شماره شبای بانکی خود را با کمترین هزینه و زمان از روی شماره کارت 16 رقمی خود به سرعت پیدا کنید.

چگونه شماره حساب خود را به شماره شبا  تبدیل کنم؟

راه دیگر برای دریافت شماره شبا این است که آن را با شماره حساب خود محاسبه کنید. شماره حساب خود را در صفحه مربوطه وارد کنید تا به سرعت شماره شبای خود را دریافت کنید.

شماره شبا چند عددی است؟

اعداد شبا از 2 حرف و 24 عدد تشکیل شده است.

چگونه شماره  شبا را دريافت كنم؟

بسیاری از مشتریان برای دریافت شماره شبا به شعبه بانكي يا خودپرداز هاي بانكي مراجعه می کنند. اما با توجه به ترافیک احتمالی و صف های طولانی، گرفتن شماره شبا به صورت حضوری ممکن نيست و ارزشش را ندارد. راه ساده تری برای دریافت آنلاین شماره شبا با استفاده از تلفن یا لپ تاپ است. برای دریافت سریع شماره شبای خود کافیست وارد صفحه مربوطه به سایت استعلام شوید.

اهميت داشتن شماره شبا چيست؟

با استفاده از شبا، آشنایان و شرکای تجاری شما می توانند بدون ارائه نام بانک، شعبه یا کد رمز، نوع حساب و اطلاعات مشابه یا صرافی تورنتو کارتخوان به صورت الکترونیکی به شما پول انتقال دهند. همچنین می توانید با استفاده از شبا به افراد دیگر تا سقف بيشتري از شماره كارت پول انتقال دهید.

چرا بانك مركزي شماره شبا را توليد كرد؟

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به منظور تسهیل و تنظیم تراکنش های بین بانکی و بین المللی بانک ها در کشور، شماره شبا یا شماره شبای بانکی ایران را مطابق با استانداردها شناسایی توليد كرد. هر شماره حساب بانکی را می توان به شماره شبا تبدیل کرد.

چگونه شبا را بررسی کنیم؟

تمامی بانک ها در قسمت جستجوی خود شماره شبا را در وب سایت خود قرار داده اند. شما وارد حساب خود شوید و شماره شباي خود را دريافت كنيد. اما يكي از بهترين و آسانترين روش هاي دريافت شماره شبا از طريق استفاده از سايت استعلام است. شما مي توانيد براي كسب اطلاعات بيشتر در اين مورد اين مقاله را دوباره مطالعه كنيد تا اطلاعات كاملي را در اين مورد كسب كنيد.

آیا امکان هك شماره شبا وجود دارد؟

خیر، شبا مانند شماره حساب و شماره کارت است، دادن آن به دیگران مشکلی ایجاد نمی کند، در واقع صاحب حساب باید آن را به دیگران بدهد زیرا بدون آن غیر ممکن است.

دکمه بازگشت به بالا