برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

ربات تریدر ارز دیجیتال چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

ظهور فناوری های جدید موجب آسان ترشدن کارها در بسیاری از حوزه ها شده است و بازارهای مالی و به طور مشخص بازار کریپتو هم از این قاعده مستثنی نیستند. یکی از همین نوآوری ها در بازار کریپتو ربات تریدر است که کار معاملات ارزهای دیجیتال را بسیار راحت تر از قبل کرده است. اما ربات تریدر دقیقاً چیست و چگونه می توان آن را در معاملات به کار گرفت؟ در این مقاله، قصد داریم درباره ماهیت ربات  های تریدر و مزایا و معایبشان صحبت کنیم و به این پرسش پاسخ دهیم که آیا این فناوری جدید می تواند به فرایند کسب وکار معامله گران کمک کند یا خیر. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

ربات تریدر یا ربات معامله گر دستیار هوشمند کامپیوتری است که با استفاده از محاسبات ریاضی و آماری پیشرفته نقاط ورود به بازار و خروج از بازار را شناسایی می کند. این ربات یک سیستم معاملاتی خودکار یا اتو تریدر است که استراتژی ترید خود را براساس قواعد تحلیل تکنیکال می چیند. ربات آربیتراژ یکی از معروف ترین انواع ربات های معامله گر است، بسیاری از ربات های ترید اتوماتیک رایگان هستند؛ اما انواع پیشرفته تر و پولی آن ها هم در بازار موجود است.

ارزهای دیجیتال دارایی های پرنوسانی هستند و برخلاف برخی از بازارهای سنتی، معاملات در ارزهای دیجیتال به ساعات خاصی محدود نشده و معامله گران ممکن است نتوانند واکنش سریع و درستی دربرابر تغییرات قیمت و بازوبسته کردن معاملات خود نشان دهند.

بنابراین، ربات  تریدر یا ربات معامله گر ارزهای دیجیتال به وجود آمده  است تا به سرمایه گذاران در این زمینه کمک کند. معامله گران می توانند با بهره گیری از قوانینی مشخص در ربات تریدر، از آن برای دادوستدشان استفاده کنند.

این ربات ها تبادلات مالی را به طور خودکار انجام می دهند و به کاربر اجازه می دهند به جای صرف وقت زیاد و رصد مداوم بازار، روی مسائل دیگری تمرکز کند. با استفاده از این ابزارهای جدید می توان پارامترهای گوناگونی مانند نوع استراتژی های معاملاتی یا بازه های زمانی مطلوب را برای معاملات تعیین کرد.

ربات  تریدر به دلیل نداشتن احساسات و تأثیرگذاری این شاخص بر روند معاملات، درمقایسه با انسان اغلب کارایی بهتری از خود نشان می دهد. به طو رکلی، کاربرانی که از این ابزارها استفاده می کنند، خطای کمتری مرتکب می شوند. طبق برآوردها، ربات های معاملاتی از نوع الگوریتمی حدود 70 تا 80درصد از حجم کل معاملات ارزهای دیجیتال را انجام می دهند.

اختلاف نظرهای متعددی بر سر این موضوع وجود دارد که آیا ربات ها در معاملات ارزهای دیجیتال مفید هستند یا خیر ؛ اما حقیقت این است که این وسایل نوظهور توانسته اند عملکرد موفقی از خود نشان دهند.

با این حال برای به حداکثر رساندن تأثیر ربات، کاربر باید چگونگی استفاده از آن را به درستی بداند. این نکته را نیز نباید فراموش کرد که در بسیاری از مواقع، تنها کاربر است که باید برخی تصمیمات مهم معاملاتی مانند تعیین زمان خرید یا فروش را اتخاذ کند.

معامله گرانی که بدون صرف زمان و تلاش به دنبال راه حلی سریع برای رسیدن به موفقیت و ثروتمندشدن هستند، باید بدانند که ربات های معامله گر ارزهای دیجیتال گزینه مناسبی برای آن ها نخواهند بود.

انواع ربات تریدر چیست؟

ربات  های تریدر انواع زیادی دارند و بسیار منعطف و قابل شخصی سازی هستند. محبوب ترین انواع ربات تریدر عبارت اند از:

 • ربات های آربیتراژ
 • ربات های معامله بر اساس روند بازار
 • ربات های وام دهنده
 • ربات های بازارساز
 • ربات های معاملاتی الگوریتمی
 • ربات های اتوماسیون پورتفولیو
 • ربات های تحلیل تکنیکال

ربات های آربیتراژ

انواع گوناگونی از ربات  های تریدر ارزهای دیجیتال وجود دارند. یکی از این ربات ها ، ربات های آربیتراژ است. ربات های آربیتراژ ابزارهایی هستند که قیمت ها را در صرافی ها بررسی می کنند و با استفاده از تفاوت قیمت میان این مؤسسات مالی، خریدوفروش را انجام می دهند.

ازآن جا که قیمت ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین در صرافی های مختلف متفاوت است، ربات هایی که بتوانند به سرعت عمل کنند، از اختلاف قیمت ها برای رسیدن به سود می توانند بهره ببرند. نکته دیگر اینکه زمانی که فرصت مناسب برای کسب سود از اختلاف قیمت ها در صرافی ها وجود دارد، ربات های آربیتراژ به تنظیم خودکار سفارش های خریدوفروش کمک می کنند.

ربات های معامله براساس روند بازار

همان طور که از نام این ربات پیداست، ابزاری مناسب برای معاملات روند یا ترند (Trend) به حساب می آید. این نوع از ربات ها حرکت قیمت دارایی خاصی را پیش از اجرای سفارش خرید یا فروش در نظر می گیرند. اگر روند نشان دهنده افزایش قیمت باشد، ربات موقعیت خرید را باز می کند و به طور مشابه، هنگامی که روند کاهش قیمت را نشان دهد، ربات موقعیت فروش را باز می کند.

ربات های وام دهنده

این ربات ها به شما امکان می دهند ارزهای دیجیتال را به عنوان وام به معامله گران مارجین قرض دهید؛ البته باید توجه کنید که این وام ها با بهره بازگردانده می شوند. ربات های وام دهنده کمک می کنند فرایند وام دهی را به طور خودکار انجام دهید و زمان کمتری را برای جست وجوی نرخ های مختلف بهره صرف کنید.

ربات های بازارساز

ربات های بازارساز سفارش های سریع خریدوفروش را انجام می دهند. به عنوان مثال، اگر X با 1 دلار معامله می شود، ربات یک سفارش خرید به قیمت 0.99 دلار و یک سفارش فروش به قیمت 1.01 دلار ثبت می کند. اگر هر دو سفارش تأیید شوند، کاربر 0.02 دلار سود کرده است. این نوع از ربات ها یکی از ربات های برتر ترید محسوب می شوند.

ربات های معاملاتی الگوریتمی

ربات های الگوریتمی درحقیقت برنامه های کدمحوری هستند که می توانند سیگنال های خریدوفروش را در بازار تولید و اجرا کنند. اجزای اصلی این ربات ها قوانینی را دربر می گیرند که زمان خرید یا فروش را نشان می دهند. ربات های یادشده شاخص های متعددی مانند زمان بستن موقعیت و تعیین اندازه سفارش و تخصیص پورتفو را در خود جای داده اند.

ربات های اتوماسیون پورتفو

این ربات ها به جای انجام معاملات فعال، به طور ویژه  روی ایجاد و حفظ پورتفو کاربران متمرکزند. کاربران به منظور خودکار سازی فرایندهای متداول و خسته کننده از چنین ربات هایی استفاده می کنند.

برای مثال، تصور کنید که ربات اتوماسیون پورتفو شاخصی دارد که سبدی از 20 سکه برتر را بر اساس ارزش بازار باید تشکیل دهد. هنگامی که قیمت ارز دیجیتال نوسان می کند، ربات به طور خودکار با فروش دارایی هایی که عملکردشان ضعیف است، سبد مالی سرمایه گذار را متعادل سازی می کنند.

ربات های تحلیل تکنیکال

ربات های تحلیل تکنیکال ازجمله ربات های محبوب  و پرکاربرد بازار و بهترین دوست معامله گران محافظه کار هستند. این ربات ها از اندیکاتورها و سیگنال ها برای پیش بینی تغییرات قیمت در آینده و کسب سود استفاده می کنند.

مزایای استفاده از ربات تریدر

حال که می دانیم ربات تریدر چیست و چه کارکردهایی دارد، می توانیم نگاه دقیق تری به مزایای استفاده از ربات تریدر داشته باشیم. مهم ترین مزایای استفاده از ربات ترید را در فهرست زیر مشاهده می کنید:

 • استفاده آسان
 • مدیریت ریسک
 • شفافیت

استفاده آسان

استفاده از ربات های معاملاتی ارزهای دیجیتال آسان است و به دانش برنامه نویسی نیازی ندارد. تنها چیزی که در این میان به آن نیاز دارید، فهرستی از دارایی هایی است که می خواهید ربات با آن ها معامله کند و شرایط ورودی یا خروجی و تعداد دفعاتی که باید از استراتژی های مشخص شده استفاده کند. تمامی این شاخص ها را کاربر برای ربات باید تعیین کند.

این سیستم های خودکار می توانند هم زمان در چندین صرافی استفاده شوند. اگر معامله گری فعال هستید که بخشی از زمانتان را صرف جابه جایی دارایی تان میان صرافی های مختلف ارزهای دیجیتال می کنید، استفاده از ربات ها باعث صرفه جویی بیشتری در زمان و انرژی شما می شود.

ناگفته نماند ربات های معامله گر را با استراتژی های معاملاتی خود می توانید تنظیم کنید. علاوه بر این، برای رصد تغییرات قیمت نیازی نیست کل روز مراقب سبد دارایی هایتان باشید؛ چراکه ربات ها تمامی این وظایف را انجام می دهند.

مدیریت ریسک

ربات های معامله گر ارزهای دیجیتال این امکان را فراهم می کنند که قوانین مشخصی را برای معاملاتتان تعیین کنید تا اگر یکی از آن ها انجام نشد، ربات سفارش های دیگر را لغو و معاملات را متوقف کند. این امر مانع از آن می شود که معامله گران کل موجودی شان را با یک یا چند معامله بد نابود کنند.

همچنین، این سیستم های خودکار به افرادی که شبانه روزی قیمت ها را رصد نمی کنند، اجازه می دهند که همچنان در بازارهای ارزهای دیجیتال با حداقل ریسک مشارکت کنند.

یکی دیگر از ویژگی های مثبت ربات های ترید این است که با کمک آن ها می توانید استراتژی های معاملاتی خود را آزمایش کنید. این بدان معناست که ابتدا در بازاری شبیه سازی شده بدون از دست دادن سرمایه می توانید معامله کنید. سپس این پارامترها را بهینه سازی و پس از اتمام این فرایند، تنظیمات ایجاد شده را به حساب کاربری اصلی خود منتقل کنید و در نهایت، با سرمایه اصلی خود وارد بازار شوید.

برخی از معامله گران حتی از چندین ربات معاملاتی برای کاهش ریسک سبد سرمایه گذاری شان استفاده می کنند. این فرایند سرمایه کاربر را دربرابر سقوط بازار محافظت می کند؛ زیرا دارایی ها در صرافی ها و با استراتژی های گوناگون در حال مبادله هستند.

شفافیت

بیشتر ربات های معامله گر ارزهای دیجیتال متن بار (Open Source) هستند تا هرکسی بتواند کد آن ها را بررسی کند. با استفاده از این سیستم های خودکار، دقیقاً می دانید که ربات ترید در حال انجام چه کاری است. در این میان، هیچ هزینه پنهان یا مکانیسم عجیب و مرموزی نیز وجود ندارد.

به طورکلی، ربات های معاملاتی ارزهای دیجیتال می توانند با تنظیم قوانینی که از انجام معاملات بدون سود جلوگیری می کنند، در زمان صرفه جویی کنند و با همین شیوه میزان سود سرمایه گذار را در طول زمان افزایش دهند. بااین حال، این ابزارهای نوین نباید به عنوان جایگزینی برای معاملات دستی معامله گران در نظر گرفته شوند.

معایب استفاده از ربات معامله گر

استفاده از ربات تریدر علاوه بر مزایای فراوانش، معایبی نیز دارد که برخی از آن ها از این قرار هستند:

 • نیاز به دانش کاربر
 • لزوم نظارت دائمی
 • ضعف های امنیتی
 • سودآور نبودن همه ربات ها

نیاز به دانش کاربر

استفاده موفق از ربات مستلزم کسب دانش عمیق از بازار ارزهای دیجیتال و داشتن برنامه سرمایه گذاری عالی است. برای برخی از سرمایه گذاران، ربات تریدر می تواند ابزار مفیدی برای کمک به معاملات ارزهای دیجیتال آنان باشد. با این حال، برخی ترجیح می دهند به جای زمانی که باید صرف یادگیری سازوکار ربات کنند، آن را به یادگیری معاملات به صورت دستی اختصاص دهند.

لزوم نظارت دائمی

ربات های معامله گر ارز دیجیتال اغلب کارهای تکراری را به صورت خودکار انجام می دهند؛ اما باید این ابزارها به طور مرتب بررسی شوند تا از عملکرد آن ها اطمینان حاصل شود. بدون نظارت بر عملکرد نمی توان ربات ها را رها کرد تا به صورت مستقل کار کند. همان طورکه اشاره کردیم، برای تنظیم قوانین مؤثر و اطمینان از عملکرد ربات تریدر، به درک کاملی از معاملات ارزهای دیجیتال نیاز است.

ضعف های امنیتی

مجرمان سایبری معمولاً از بلاک چین ها دور می مانند؛ چراکه به اندازه کافی ایمن هستند. اما این احتمال وجود دارد که ربات ها یا صرافی های ارزهای دیجیتال را هدف قرار دهند. باوجوداین، با غیرفعال کردن برداشت های خودکار، خطرهای این حملات را می توانید کاهش دهید.

همه ربات ها سودآور نیستند

در حال حاضر، ربات های معامله گر متعددی در بازار وجود دارند. باوجوداین، باید مراقب باشید و حتماً بر معاملات خود نظارت کنید. در ابتدا ربات را با مقادیر اندک سرمایه آزمایش کنید تا مطمئن شوید که این ابزار ارز دیجیتال برایتان سودآور است یا خیر.

شایان ذکر است بسیاری از ربات ها حتی زمانی که به درستی کار می کنند، فقط بازده اندک و حاشیه ای را ارائه می دهند. افزون براین، استفاده از برخی از ربات ها به دلیل پیچیدگی های خاص برای کاربران چندان ساده نیست.

سؤالات متداول

دلیل وجود ربات تریدر چیست؟

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار 24ساعته است و هیچ وقت تعطیل نیست. ربات ترید می تواند معاملات را به صورت خودکار و طبق استراتژی از پیش تعیین شده در هر ساعتی از شبانه روز مدیریت کند.

آیا ربات ترید رایگان است؟

تعداد زیادی از ربات های معامله گر رایگان هستند؛ اما انواع پیشرفته تری هم وجود دارند که برای خرید آن ها باید هزینه پرداخت کنید.

جمع بندی

در این مطلب بررسی کردیم که ربات تریدر چیست و چه مزایا و معایبی دارد. ربات  تریدر ابزار مناسبی برای خودکارسازی سرمایه گذاری  در حوزه ارزهای دیجیتال و مدیریت ریسک و ایجاد قوانینی برای انجام معاملات است. شما می توانید استراتژی هایی را بر اساس داده های قبلی بازار تنظیم یا محبوب ترین روش های موجود را انتخاب کنید که سایر کاربران آن را آزمایش کرده اند.

داشتن چنین ابزار مناسبی می تواند برای معامله گران هوشمند ضروری باشد؛ اما نباید فراموش کرد که حضور و نظارت کاربر همچنان برای به حداکثررساندن سود و جلوگیری از ضررهای چشمگیر ضروری است.

ربات  های تریدر درکنار مزایای بسیارشان، معایبی نیز دارند. به خاطر بسپارید که ربات ها بر اساس شرایط و اقداماتی کار می کنند که شما برایشان تعیین کرده اید. بنابراین، باید درک درستی از ارزهای دیجیتال داشته باشید و در عین حال از استراتژی سرمایه گذاری مناسبی بهره ببرید.

ربات های معاملاتی روزبه روز در حال پیشرفت هستند. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین نیز به ربات های معاملاتی کمک می کنند دائماً تکامل پیدا کنند؛ اما هنوز راه طولانی تا شکست دادن توانایی انسان در این عرصه وجود دارد.

منبع: https://donyaye-arzdigital.com/

دکمه بازگشت به بالا