فرق اجر رسی و آجر نسوز برای نمای ساختمان

آجر رسی نما را می توان به انواع مختلفی تقسیم کرد. سبک و سنگین دو مورد از آن ها هستند. آجر رسی نما سبک به آجر نسوز با چگالی ظاهری کمتر از 1.3 گرم در متر مکعب و آجرهای نسوز سنگین اطلاق می شود. در اصطلاح عامیانه، کیفیت این دو متفاوت است. یکی سبک و دیگری سنگین.اول از همه به آجر نسوز سبک وزن، آجر عایق حرارت نیز گفته می شود که عمدتاً برای حفظ حرارت و عایق حرارتی استفاده می شود و برای کاهش اتلاف حرارت و اتلاف حرارت کوره ها یا تجهیزات حرارتی استفاده می شود. آن ها معمولا برای لایه های دائمی تجهیزات حرارتی یا کوره ها استفاده می شوند.

عملکرد اصلی آجر نسوز سنگین مقاومت در برابر فرسایش گاز یا مایع، محافظت از خانه های کوره یا تجهیزات حرارتی در برابر فرسایش گاز یا مایع و اطمینان از عملکرد طبیعی کوره است. به طور کلی در لایه کاری تجهیزات حرارتی یا کوره ها استفاده می شود. آجر معمولی با شرایط متفاوتی نسبت به نسوز تولید می شود.

کاربرد آجر نسوز

از جنبه کاربری می توان فهمید که از دو آجر نسوز مختلف در محیط های مختلف استفاده می شود، بنابراین از نظر محیط کاربری، نسوز سبک نمی تواند جایگزین آجر سنگین شود.آجر نسوز سبک وزن ظاهری پایین و تخلخل بالایی دارند. آن ها می توانند گرما را در کوره ها ذخیره کنند. با این حال، به دلیل مقاومت فشاری پایین، نمی توان از آن ها برای قطعاتی که توسط گاز یا مایع شسته می شوند، استفاده کرد.

آجرهای نسوز سنگین دارای چگالی ظاهری بالا، تخلخل کم، مقاومت فشاری بالا، مقاومت در برابر سایش خوب هستند و بهتر می توانند در برابر فرسایش و اصطکاک گاز یا مایع مقاومت کنند.با توجه به شاخص های اصلی عملکرد، می دانیم که آجر نسوز سبک وزن نمی توانند جایگزین آجر سنگین شوند و سنگین و سبک متفاوت است.

برای تبدیل نسوز نور، عملکرد اصلی حفظ حرارت است. عملکرد اصلی آجر سنگین مقاومت در برابر دمای بالا و مقاومت در برابر خوردگی است. تفاوت های خاصی بین این دو در ذات وجود دارد، بنابراین این دو غیر قابل جایگزینی هستند. هم آجر سبک و هم آجرهای نسوز سنگین معمولاً آجر نسوز در کوره ها استفاده می شوند. با توجه به محیط های کاربری متفاوت، انتخاب آجر نیز کاملاً متفاوت است.

آجرهای سبک معمولاً از این نوع آجر برای دیوارهای پارتیشن داخلی معمولی استفاده می کنند. ظرفیت باربری ساختمان زیاد نیست و اثر عایق صدا بسیار خوب است! محصولات استحکام از کوراندوم جدولی با کیفیت بالا و مولیت به عنوان سنگدانه، کامپوزیت سیلیمانیت به عنوان ماتریس، مخلوط با مواد افزودنی خاص و مقدار کمی اکسیدهای خاکی کمیاب، و سپس تشکیل فشار بالا و پخت با درجه حرارت بالا ساخته شده است.

The difference between clay brick and refractory brick for the facade of the building

مزایای آجر سبک

  • اقتصادی: می تواند هزینه اصلی را کاهش دهد. با برنامه ریزی برای استفاده از آجرهای سبک وزن نسبت به جامد، هزینه عمومی را می توان بیش از 5٪ کاهش داد.
  • عملی بودن: استفاده از آجرهای سبک می تواند سطح استفاده را افزایش دهد. در تابستان گرم، دمای داخل ساختمان 2-3 درجه کمتر از جامد است که باعث کاهش مصرف برق می شود.
  • قابلیت ساخت: آجرهای سبک وزن کارایی عالی و ساخت آسان دارند. به دلیل بلوک های بزرگ و وزن سبک آن ها، می توانند شدت کار را کاهش دهند، کارایی ساخت و ساز را بهبود بخشند و دوره ساخت را کوتاه کنند.

مزایا آجر نسوز

آجر نسوز سبک و آجرهای نسوز سنگین کاربردهای متفاوتی دارند، اما همه آن ها ویژگی ها و کاربردهای اختصاصی خود را دارند. هر دو مزایای خاص خود را دارند. آن ها را نمی توان جایگزین یکدیگر کرد، اما می توانند با تطبیق با یکدیگر، انتخاب استفاده از آجر نسوز را می توان با توجه به وضعیت واقعی تعیین کرد.

یک آجر می تواند 5 تا 10 درصد آب را جذب کند.  در برابر دماهای بالا مقاوم هستند، نقطه همجوشی بالایی دارند و مقاومت فشاری استثنایی دارند.  هر فوت مکعب آجر نسوز 150 پوند وزن دارد.  اندازه آجر نسوز 94.52. 5 اینچ یا 92.72. 25 اینچ است. مقاومت شیمیایی بی نظیر از دیگر مزایای آجرهای نسوز است. آن ها همچنین با گازهای کوره واکنش نشان نمی دهند.

ماده ای که مقاومت بی نظیری در برابر تجزیه دارد، نسوز نامیده می شود. این ماده در برابر انواع حملات شیمیایی و گرما و فشار مقاوم است. با این حال، هنوز هم قدرت و فرم را دارد. دیرگدازها مواد معدنی، پلی کریستالی، غیرفلزی، متخلخل و ناهمگن هستند. این مواد عبارتند از اکسیدها، کاربیدها، نیتریدها، سیلیکون، آلومینیوم، منیزیم، کلسیم، زیرکونیوم و مواد دیگر.

مواد نسوز برای مبارزه با بارهای فیزیکی، جلوگیری از فرسایش دیواره عروق، محافظت در برابر خوردگی و ایجاد عایق حرارتی مفید هستند. آن ها همچنین به عنوان یک مانع حرارتی جامد بین دیواره یک ظرف ظرف و یک محیط گرم عمل می کنند.

برای مشاهده فیلم انواع آجر و نحوه پخت آن ها میتوانید به صفحه اپارات ما مراجعه کنید.

ماهیت

مهم ترین لوازم ساختمانی آجر است. انسان ها سال های بی شماری از آن ها استفاده کرده اند. با این حال، آجرهای معمولی برای تحمل دماهای بالا بی اثر هستند. در اینجا، برترین تامین کنندگان آجر نسوز ضروری در هند وارد عمل می شوند. از آجرهای نسوز به جای آجرهای معمولی استفاده می شود که همیشه در دماهای بالا متلاشی می شوند. این آجرها ممکن است با عناوین آجر سرامیکی یا آجر نسوز نیز استفاده شوند.

ویژگی آجرهای نسوز

یک آجر نسوز می تواند 5 تا 10 درصد آب را جذب کند. آجرهای نسوز در برابر دماهای بالا مقاوم هستند، نقطه همجوشی بالایی دارند و مقاومت فشاری استثنایی دارند.  هر فوت مکعب آجر آتش نشانی 150 پوند وزن دارد. اندازه آجر 94.52. 5 اینچ یا 92.72. 25 اینچ است. مقاومت شیمیایی بی نظیر از دیگر مزایای آجرهای نسوز است. آن ها همچنین با گازهای کوره واکنش نشان نمی دهند.

چندین نوع آجر نسوز رایج

آجرهای نسوز پایه همان طور که از نامشان پیداست مقاومت در برابر خوردگی و شیمیایی بالایی دارند و استفاده از آن ها ساده است. آجرهای بوکسیت، مگنتیت و دولومیت سه نوع آجر نسوز اساسی هستند. آجرهای منیزیت برای پوشش کوره ها ایده آل هستند زیرا حاوی 3 تا 5 درصد اکسید آهن و 85 درصد اکسید منیزیم هستند. آجرهای دولومیت ظرفیت بالاتری در تحمل دمای 1400 تا 1600 درجه دارند. درجه سانتیگراد زیرا حاوی مقدار زیادی کربنات کلسیم هستند.

آجرهای خنثی نسوز

ماده ایده آل برای جداسازی پوشش اسیدی و بازی در کوره، آجر نسوز خنثی است. آن ها آجرهای کربوراندوم، فوستریت، کرومیت و نخاع هستند. منیزیت و کروم نیز به مقدار قابل توجهی در آجرهای نسوز خنثی وجود دارد.

  • آن ها قدرت و نقاط همجوشی استثنایی دارند.
  • آجرهای سیلیسی حاوی 93 درصد دی اکسید سیلیکون هستند.
  • سختی این آجرها آن ها را برای کوره ها ایده آل می کند.
  • آجرهای نسوز اسیدی می توانند تا دمای 2000 درجه سانتیگراد مقاومت کنند. تامین کنندگان اولیه آجر نسوز هند از کوارتزیت یا ماسه سنگ برای ساخت آجرهای سیلیسی استفاده می کنند.
  • آجرهای گانستر مستحکم هستند و می توانند تا دمای 2100 درجه سانتیگراد را تحمل کنند. آن ها همچنین حاوی 10٪ خاک رس، 2٪ آهک و 85٪ سیلیس هستند.
  • آجرهای نسوز اسیدی بهترین انتخاب برای تغییرات سریع دما نیستند. به این دلیل است که آن ها اغلب از هم جدا می شوند.

مزایای استفاده از آجرهای نسوز

استفاده از آجرهای نسوز فواید زیادی دارد. آن ها به دلیل قدرت عایق فوق العاده بالا نسبت به گرانتر هستند. برای سرمایه گذاری بیشتر شما، آن ها هدایای بی نظیری را ارائه می دهند.تولیدکنندگان اولیه آجر نسوز که بر عرضه آجر منیزیم در کشور نظارت دارند، آجرهای نسوز را با مزایای زیر ارائه می کنند.

عایق

آجرهای نسوز عمدتاً به دلیل خواص عایق عالی استفاده می شوند. آن ها می توانند از عبور گرما از آن ها جلوگیری کنند. آن ها همچنین آسایش ساختمان را در تابستان و زمستان حفظ می کنند.آجرهای نسوز دوام بیشتری نسبت به آجرهای معمولی دارند. بنابراین آن ها نسبت به آجرهای سنتی انعطاف پذیرتر هستند. آن ها همچنین نسبتا سبک هستند.

اندازه و شکل های متنوع

آجرهای نسوز قابل سفارشی سازی توسط تولیدکنندگان اصلی آجر نسوز ارائه می شوند که عرضه آجر منیزیا را در کشور تضمین می کنند. اکثر تولیدکنندگان و تامین کنندگان آجرهای شخصی سازی شده را در اشکال و ابعاد مشخص به مشتریان ارائه می دهند.

تفاوت آجر نسوز با آجر معمولی (غیر نسوز)

رسانایی حرارتی آجر عایق به طور کلی 0.2-0.4 (متوسط دمای 350±25 درجه سانتی گراد) w/mk و هدایت حرارتی آجر نسوز 1.0 (متوسط دمای 350±25 درجه سانتی گراد) w/mk یا بیشتر است. بنابراین می توان آجر عایق را بدست آورد. عملکرد عایق بسیار بهتر از آجرهای نسوز است.آجر معمولی عموماً زیر 1400 درجه است در حالی که آجر نسوز بیش از 1400 درجه مقاومت دارد.

آجرهای معمولی یا آجرهای غیر نسوز معمولاً مواد عایق سبک وزن هستند، چگالی آن به طور کلی 0٫8-1٫0g/cm3 است و چگالی آجرهای نسوز اساساً بالاتر از 2٫0g/cm3 است.به طور کلی، آجرهای نسوز دارای مقاومت مکانیکی بالا، عمر طولانی، پایداری شیمیایی خوب، عدم واکنش شیمیایی با مواد و مقاومت در برابر دمای بالا هستند و دمای مقاومت در برابر حرارت بالا می تواند به 1900 درجه سانتیگراد برسد.

این به ویژه برای کوره های جابجایی با دمای بالا و پایین، کوره های اصلاح، هیدروکانورترها، مخازن گوگردزدایی و کوره های متاناسیون در کارخانه های کود بسیار مناسب است.برای پخش گاز و مایع و حمایت، پوشش و محافظت از کاتالیزور عمل می کند. همچنین می توان از آن در کوره های هوای گرم و مبدل های حرارتی در صنعت فولاد استفاده کرد.

آجر نسوز دارای مزایای چگالی بالا، استحکام بالا، مقاومت در برابر سایش خوب، مقاومت در برابر خوردگی خوب، ضریب انبساط حرارتی کوچک، راندمان سنگ زنی بالا، سر و صدای کم، عمر طولانی و بدون آلودگی مواد است. این یک محیط سنگ زنی با کیفیت بالا است که برای ماشین های سنگ زنی مختلف مناسب است.

آجرهای نسوز با آجرهای معمولی تفاوت زیادی دارند و محیط، وسعت و عملکرد آن ها متفاوت است. مواد مختلف در مکان های مختلف استفاده خواهد شد. هنگام خرید مواد، باید تصمیم بگیریم که کدام ماده نسوز برای استفاده خودمان با توجه به وضعیت واقعی ما مناسب است.شما می توانید را به قیمت مناسب از مجموعه به قیمت مناسب در سراسر سال خریداری کنید. شما می توانید قبل از خرید، قیمت و سایر مشخصات محصول را استعلام کنید. مشاوره با کارشناسان مجموعه از هر جهت به نفع شما خواهد بود.

منبع:

https://iran-tejarat.com/

دکمه بازگشت به بالا