برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

طراحی سوله کارخانه

ساخت سوله کارخانه و کاربردهای آن در صنعت امروزه بخشی از راه اندازی هر واحد صنعتی به شمار می آید. سقف های شیب دار و فضای محاسبه شده و تخصصی، دیوارهای عایق و وجود تجهیزاتی نظیر جرثقیل، این نوع سوله را به یکی از پایه های توانمندی در اجرای طرح های صنعتی تبدیل نموده است.دهانه بزرگ این نوع سوله و در نظر داشتن نکاتی چون ابعاد آن، وجود جرثقیل و بارگزاری ها و بسیاری موارد دیگر که توسط مهندسین محاسبه و اجرا می شود، نقش این نوع سوله را به عنوان مکان احداث کارخانجات مفید و موثر نموده است.

معرفی انواع سوله های مختلف صنعتی به همراه راهنمای کامل سفارش ساخت سوله - قارتال

در این نوشتار به بررسی ساخت سوله کارخانه پرداخته و نکات و زوایای مختلف آن را کنکاش می کنیم. با استفاده از نقشه سوله آماده ، امکان برنامه ریزی دقیق تر و پیش بینی مناسب تر در مورد نیازها و اجرای پروژه فراهم می شود.

ساخت سوله کارخانه و مراحل آن!

احداث کارخانه و راه اندازی آن این روزها و با توجه به وجود سوله هایی با مزایای کاربردی فراوان تا حدود زیادی تسهیل شده است. مهندسین متخصص در ساخت این سازه در انواع و سنگین با در نظر گرفتن نکات و موارد مهم و اجرای آنها، بهترین و مفیدترین سوله را به کارفرمایان و مجریان معرفی نموده و طرح و اجرای آن را کلید می زنند.

در چنین شرایطی است که می توان گام های بعدی را با اطمینان و ثبات برداشته و عملیات ساخت سوله کارخانه را آغاز نمود.یکی از شروط مهم در تولید یک سوله استاندارد و مورد تایید برای کارخانه، رعایت استانداردهای کیفی در همه مراحل زیر نظر سازمان صنایع است. به این ترتیب لازم است مراحل کار را با در نظر گرفتن فاکتورهای لازم و مشورت با کارشناسان مربوطه صورت گیرد.

آمادگی برای ساخت سوله کارخانه زیر نظر سازمان صنایع در 7 گام!

تعیین کاربری سوله و تهیه زمین لازم: نوع سوله اعم از یا سبک و زمین مورد نیاز برای پیاده سازی آن تنها با تعیین دقیق نوع کاربری قابل تشخیص است. متراژ زمین و محل قرارگیری آن و نیز آماده سازی سطح برای اجرای طرح ساخت سوله کارخانه از جمله مواردی است که در این مسیر از اهمیت بالایی برخوردار است.

اخذ مجوزهای لازم: پس از تایید محل توسط مهندسین نوبت به اخذ مجوزهای مربوطه می رسد. لازم است این مجوزها درباره زمین مورد نظر و نوع کاربری که بناست در آن انجام شود از مراجع ذیصلاح اخذ و به تایید وزارتخانه مورد نظر برسد.

مشاوره جهت ساخت اسکلت: مشاوره با مهندسین کارآزموده درباره طراحی و ساخت اسکلت سوله از این جهت حائز اهمیت است که اسکلت در سوله کارخانه اساس و مبنای ساخت اصولی آن به شمار می آید. بر این اساس لازم است در مورد اجرای این بخش توجه لازم و کافی صورت گرفته و با متخصصین امر مشورت صورت گیرد.

دفترچه محاسبات و نقشه های مربوطه و تایید آنها توسط سازمان نظام مهندسی نیز بخش دیگری از مراحل کار است که نباید از نظر دور بماند.

تهیه طرح و نقشه : تهیه نقشه های مربوط به ساخت سوله کارخانه و اخذ مجوز احداث داده جهت دریافت انشعابات آب و برق و گاز و… و تهیه کپی از کلیه این موارد نیز بخش مهم دیگری از مراحل کار به شمار می آید.

مهیا نمودن و آماده سازی زمین: لایه برداری، همسطح سازی و خاکریزی زمینی که سوله بر روی آن احداث می شود از جمله مواردی است که توسط کارشناسان و پیمانکاران مربوطه تعیین و اجرا می شود.

آرماتوربندی و قالب سازی فونداسیون: در این مرحله و پس از انجام مراحل مقدماتی کار نوبت به آرماتوربندی و قالب بندی فونداسیون می رسد. باید توجه داشت که این موارد باید منطبق با نقشه های ساخت سوله صورت گیرد.

ساخت همزمان اسکلت فلزی و فونداسیون زیر نظر مهندسین ناظر از طرف سازمان نظام مهندسی: اجرای همزمان اسکلت و فونداسیون از جمله مواردی است که با افزایش سرعت کار بر کیفیت جنبه اقتصادی آن نیز می افزاید. لازم به ذکر است که مهندسین ناظر بر این بخش باید خارج از پروژه و از طرف سازمان نظام مهندسی اعزام شده و تایید شوند.

ساخت سوله و مراحل آن…

هر سوله کارخانه دارای بخش های مختلف است که ساخت و مونتاژ آنها نیازمند نیروی کار متخصص و کارآمد است. ساخت پوشش سقف سوله شامل انواع مختلف از قبیل سقف شیب دار با پوشش ترکیبی آلومینیوم و پشم شیشه یا انواع ساندویچ پانل سقفی با تزریق فوم بین دو لایه است. این موارد در برابر زلزله و حوادث طبیعی مقاوم بوده و عایق خوبی نیز برای صدا، دما و رطوبت به شمار می آیند.

ساندویچ  پانل ها هم چنین به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه بوده و به دلیل پیش ساخت بودن، مزایای زیادی در صرفه جویی زمان، کاهش نیاز به نیروی انسانی کار برای مراحل نصب و دیگر هزینه ها را به دنبال دارند.

دیوارچینی و کف سازی بخش های دیگری از هستند که اجرای استاندارد آنها با در نظر گرفتن مواردی مانند تراز کردن کف و درزگیری دیوارها نقش مهمی در باقی ماندن و طول عمر این سازه ایفا می کنند.

هزینه ساخت سوله کارخانه

وزن متریال مصرفی و محصول نهایی در ساخت سوله کارخانه از اصلی ترین آیتم های تعیین کننده هزینه است که بر اساس کیلوگرم محاسبه می شود. این مورد برای سقف بر اساس نوع و کیفیت مصالح مصرفی و بر حسب متر مربع زیر بنا متفاوت است.

در مورد کف پوشش اغلب بتن و ضخامت آن و برای دیوارها و پوشش عایق آن نیز آجرچینی نمای طرفین سوله، دیوار بلوکی، ساندویچ پنل و ورق های مصرفی از مواردی هستند که هزینه را مشخص می کنند.

در همه این موارد با اعمال تغییرات کارشناسی می  توان بر روی تغییرات هزینه ساخت مانور داد.وزن هر سوله بر اساس مواردی شامل موقعیت جغرافیایی به لحاظ نزولات آسمانی و باد و طوفان و قدرت مقاومت سوله در برابر آن، در صورت وجود  جرثقیل سقفی محاسبه تناژ آن، ارتفاع کناره سوله و عرض دهانه نیز محاسبه می شود.

در مورد فونداسیون برآورد این هزینه ها بر اساس حجم بتن و تناژ میلگرد مصرفی صورت می گیرد. باید در نظر داشت که طراحی سوله بر کلیه این موارد تاثیر داشته و قیمت را دستخوش تغییراتی می کند.

و در پایان…، قیمت ساخت سوله کارخانه!

محاسبه قیمت ساخت سوله کارخانه با تمام موارد گفته شده، کماکان مستلزم استعلام روز متریال مصرفی و نیز محاسبه قیمت نیروی کار در زمان ساخت است. مواردی نظیر کنترل کیفی و نظارت بر ساخت نیز نیازمند استخدام نیروی متخصص در پروژه ساخت است که باید در محاسبه هزینه ها منظور گردد.

به علاوه هزینه های مربوط به اخذ مجوزهای لازم، دریافت استانداردهای مربوطه و طی مراحل اداری نیز در این پروسه بایساخت و تجهیز سوله کارخانه با روش های متنوع توسط توتال سوله با طراحی حرفه ای به انجام می رسد. این سازه دارای شرایطی است که باید در تولید و اجرای آن دقت کافی به عمل آید. در ادامه نمونه ها و موارد مهم را مشاهده بفرمایید.

تولید سوله کارخانه با طرح حرفه ای

سوله انبارهای فولادی و ساختمانهای کارخانه ما می تواند برای تمامی مشاغل کارگشا باشند. این که کالا تولید می کنید، فضای نگهداری تولیدات نیاز دارید یا به دنبال راه اندازی یک سالن در مقیاس بزرگ هستید، سازه های فولادی ما می تواند یک سرمایه گذاری مناسب برای تجارت شما باشد.

طراحان صنعتی متخصص ما در کنار شما کار می کنند تا سوله کارخانه خود را متناسب با نیازهای شما طراحی کنند. با توجه به تیم طراحی سوله قوی و انعطاف پذیر، ما با قدرت طرح های موجود خود را متناسب با مشخصات سازه، سایت و کاربری مورد نظر تغییر میدهیم.

مدل های سوله کارخانه

پر کاربرد ترین مدل های این سازه  را در ذیل برای شما آورده ایم. این ابعاد جزو محبوب ترین سوله ها است. شایان ذکر است تمامی مدل ها قابل سفارشی شدن و تغییر ابعاد و شکل را دارا می باشند. با کارشناسان ما تماس بگیرید تا مطابق نیاز شما طرح مناسب ارایه و پیاده سازی شود.

در طراحی اسکلت فلزی به روش طراحی با ضرایب بار و مقاومت، بارهای واقعی وارد شده به  سازه را در نظر نگرفته و مقدار آن ها را با اعمال ضرایبی بزرگتر از واقعیت در نظر گرفته می گیریم

اقتصادی و کوچک

برای کارگاه های کوچک و سالن تولید جمع و جور، این سازه پر کاربرد است. استفاده از ورق با کیفیت و ساخت قوی، ساختمان ایده آلی در اختیار شما قرار میدهد. نصب این سازه کاربردی، سریع و آسان است.

ابعاد: طول:  30 متر     دهانه: 15 متر     ارتفاع: 6 متر
ویژگی: قابلیت سفارشی شدن ابعاد

 • استفاده از پروفیل و آهن آلات با کیفیت
 • دارای دو یا سه درب ریلی/ غلتکی به انتخاب شما
 •  با ساندویچ پانل یا ورق
 • دیوار کشی و محوطه سازی

رنج متوسط و محبوب

این سایز برای بیشتر کاربری ها مناسب است. ابعاد مناسب و سازه مستحکم برای سالن های مختلف کارخانه و کارگاه مناسب است. این ساختمان با دهانه های مختلف میتواند ساخته شود

ابعاد: طول: 36 متر     دهانه: 18 متر     ارتفاع: 6 متر
ویژگی: قابلیت سفارشی شدن

 • طراحی زیبا و کاربردی
 • دارای دو یا سه درب ریلی/ کرکره ای به انتخاب شما
 • پوشش سقف مقاوم در برابر بارش
 • به شکل استاندارد

بزرگ و کشیده

یکی از ابعاد سالن های بزرگ سوله این سایز است. دهانه 20 و طول زیاد امکان انبار کردن تولیدات یا نصب دستگاه های خط تولید زیاد را برای شما میسر میکند. در صورتی که نیاز به جرثقیل سقفی باشد ارتفاع را میتوان افزایش داد.

ابعاد: طول: 50 متر     دهانه: 20 متر     ارتفاع: 6 یا 9 متر
ویژگی: قابلیت سفارشی شدن

 • قابلیت استفاده از جرثقیل سقفی در ارتفاع 9 متر
 • دارای درب ریلی یا کرکره ای به انتخاب شما
 • سقف دو شیب با ساندویچ پانل یا ورق گالوانیزه
 • دیوار بلوکی / آجری / ساندویچ پانل

 

 

 

دکمه بازگشت به بالا