تأثیر هوش مصنوعی بر خلاقیت و هنر انیمیشن

کمک در نوشتن فیلمنامه

ایجاد یک فیلم خوب بدون فیلمنامه و داستان جذاب امکان پذیر نیست. یکی از کمک های بسیار مهمی که هوش مصنوعی می تواند در صنعت فیلم انجام دهد، نوشتن فیلمنامه و کمک به بهتر شدن آن است. هوش مصنوعی می تواند در بخش های مختلف فیلمنامه، ایده هایی برای ادامه معرفی کند، شخصیت ها را با ویژگی های مختلف و مکمل ایجاد کند و همچنین ضعف های فیلمنامه را معرفی کند.

به دلیل استفاده از یادگیری ماشین در این روند، هرچه جلوتر برویم ایده های بهتری دریافت خواهیم کرد و ممکن است در جایی قرار بگیریم که اکثر فیلمنامه ها توسط هوش مصنوعی تولید شوند.

این یکی از کارهای ابتدایی و جذاب هوش مصنوعی در صنعت فیلمسازی است. تأثیر هوش مصنوعی در صنعت انیمیشن واکنش شدیدی در صنعت انیمیشن داشت. مصاحبه اخیر، پس از اعتصابات انجمن بازیگران سینما و هنرمندان تلویزیون و رادیو (SAG-AFTRA) منتشر شد که این هفته پس از مذاکرات چند ماهه با مدیران استودیو پایان یافت.

کمک به پیش تولید

یکی از چالش هایی که برای ساخت فیلم وقت زیادی از عوامل می گیرد، مرحله پیش تولید است. در این مرحله هوش مصنوعی می تواند بر اساس ویژگی های تعریف شده در فیلمنامه به شما لوکیشن مناسب فیلمبرداری، عوامل مختلف فیلم و بازیگران را پیشنهاد دهد. انتخاب عوامل و بازیگران بر اساس تجزیه و تحلیل آثار موفق و بررسی دقیق عملکرد افراد با توجه به نیازهای فیلم انجام می گیرد. این مورد می تواند سرعت ساخت فیلم را در مراحل ابتدایی بسیار افزایش دهد.

برنامه ریزی و ایجاد استوری برد و shot-list

یکی از کارهایی که برای ساخت فیلم انجام می شود، ایجاد استوری برد و shot-list است. این موارد می تواند در مرحله ساخت بسیار به کمک سازندگان بیاید اما به دلیل وقت گیر بودن و هزینه انجام نمی شود.

هوش مصنوعی می تواند بر اساس خواست شما و با توجه به موقعیت های فیلمنامه تمام متریال مورد نیاز را در اختیار شما بگذارد. البته در این مورد ممکن است که نیاز به اصلاحاتی در استوری برد و shot-list به وجود بیاورید ولی هوش مصنوعی می تواند تا حد زیادی سرعت شما را افزایش و هزینه ها را کاهش دهد.

پیش بینی موفقیت فیلم در فروش

برای تهیه کنندگان و تولیدکنندگان فیلم میزان موفقیت و فروش آن بسیار با اهمیت است. به همین دلیل خیلی علاقه مند هستند که قبل از هزینه کرد اطلاعاتی از میزان فروش آن را تخمین بزنند. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین سعی می کنند بر اساس ژانر، بازیگران انتخابی، فیلمنامه و الگوریتم های دیگر میزان فروش فیلم را پیش بینی کنند.

در حال حاضر بسیار از شرکت های بزرگ آمریکایی مانند برادران وارنر و Sony Pictures از الگوریتم های مختلف هوش مصنوعی برای پیش بینی موفقیت فیلم استفاده می کنند و این کار باعث کاهش خطای سرمایه گذاری آنها می شود.

کمک به انتخاب بازیگران

مرحله انتخاب بازیگر معمولاً با حساسیت بالایی توسط کارگردان و تهیه کننده انتخاب می شوند. یکی از مهمترین مسائل در انتخاب بازیگر قرارگیری دقیق بازیگر در شخصیت داستان است.

برای این کار هوش مصنوعی می تواند قبل از انتخاب بازیگر، بازیگران مختلف را در محیط فیلم برای عوامل بازسازی کند. این الگوریتم ها حتی می تواند بر اساس بازی های قبلی بازیگر، شخصیت های فیلم و کاراکترهای محیطی بهترین گزینه ها را پیشنهاد دهد.

کمک به طراحی صحنه و ایجاد هارمونی رنگ استاندارد

ساخت هر سکانس و هر پلان، نیاز به طراحی صحنه ای دارد که فیلمبرداری در آن صورت می گیرد. در بسیار از موقعیت ها نیاز به طراحی مربوط به زمان و مکان خاصی است و نیاز به المان های متفاوتی دارد. هوش مصنوعی می تواند بر اساس نیازهای طراح صحنه المان های مختلفی را برای زیباسازی صحنه معرفی کند و کار او را سرعت و دقت ببخشد.

مورد دیگری که می تواند بسیار جذاب باشد، پیدا کردن مشکلات طراحی صحنه است. پس از پایان طراحی صحنه هوش مصنوعی می تواند عوامل مختلف را بررسی کند تا خطایی در آن صورت نگرفته باشد.

استفاده از ربات های فیلمبردار یا صدابردار

فیلمبرداری و صدابرداری دو بخش بسیار مهم از ساخت فیلم هستند. ربات های فیلمبردار و صدابردار می توانند این بخش را تا حد زیادی ساده و خلاقانه کنند. قاب بندی های دقیق، فوکوس کشیدن بر اساس سوژه ها و دنبال کردن دقیق سوژه برای صدابرداری بخش کوچکی از کمک هوش مصنوعی به صنعت فیلم است.

با استفاده از این ربات ها می توان زوایا و حرکات خلاقانه ای به دوربین اضافه کنیم که فیلم را جذاب تر کند. در واقع توانایی شما با این ربات ها چندبرابر می شود.

اصلاح رنگ دقیق و هوشمند

در بخش پس از تولید، اصلاح رنگ فیلم یکی از بخش های بسیار مهم محسوب می شود. در حال حاضر هم بیشتر نرم افزارهای اصلاح رنگ و ویرایش فیلم از الگوریتم های هوش مصنوعی برای این کار استفاده می کنند. طبق این حالت هوش مصنوعی می تواند بر اساس فضای فیلمنامه و فضای فکری که قرار است منتقل شود، اصلاح رنگ های متنوع و دقیقی را به شما پیشنهاد دهد.

تدوین و ویرایش فیلم

در تولید فیلم معمولاً برداشت های زیادی انجام می شود و به همین دلیل این مرحله در پسا تولید بسیار وقت گیر و طاقت فرساست. هوش مصنوعی می تواند با کمک فناوری هایی مانند و تحلیل حرکات بسیاری از بخش هایی که مفید نیستند را نادیده بگیرد. در حال حاضر قطعاً نمی توان تمامی مراحل تدوین را به هوش مصنوعی سپرد اما این فناوری می تواند به عنوان یک کمک سرعت کار شما را بسیار افزایش دهد.

ساخت موسیقی برای فیلم

موسیقی در فیلم باعث تاثیرگذاری بیشتر تصویر می شود. بسیاری از فیلم ها، اگر موسیقی نداشتند شاید آنقدری که باید روی مخاطب تاثیرگذار نمی شدند. یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت فیلم ساخت موسیقی متناسب با فضای فیلم است. در حال حاضر الگوریتم های متنوعی روی ایجاد هوشمند موسیقی فعالیت می کنند.

این الگوریتم ها با استفاده از یادگیری ماشین، علاوه بر پیش نیاز های موسیقیایی، آهنگ های مختلف را تجزیه و تحلیل می کنند. این کار باعث شناخت دقیق موسیقی و ایجاد موسیقی های جدید می شود. در آینده قطعاً هوش مصنوعی انقلابی در صنعت موسیقی ایجاد خواهد کرد.

کمک به ساخت جلوه های ویژه (VFX)

ساخت جلوه های ویژه یکی از مواردی است که در فیلم ها هزینه و وقت زیادی صرف آن می شود. هوش مصنوعی می تواند در صنعت فیلم با ایجاد جلوه های ویژه بسیار عالی و قدرتمند تحول عظیمی به وجود آورد. بسیاری بر این عقیده بودند که تولید هنر و خلاقیت توسط هوش مصنوعی امکان پذیر نیست ولی برنامه های مختلفی اثبات کرده اند که در بلند مدت بسیار قدرتمند خواهند بود.

تبلیغات فیلم شخصی سازی شده

استفاده از تبلیغات برای فروش بیشتر فیلم بسیار رایج است اما معمولاً این تبلیغات یکسان بوده و گروه های مختلفی را در بر نمی گیرد. از مناظر مختلفی می توان تبلیغات را متفاوت طراحی کرد. نکاتی مانند محبوبیت بازیگران در جغرافیاهای متفاوت یا تفاوت های فرهنگی می تواند شما را در تهیه ی تبلیغات کمک کند. این مورد در حال حاضر در استودیوهای مطرح در حال استفاده هستند.

هوش مصنوعی در صنعت انیمیشن

فناوری های دیگری مانند تشخیص حالات صورت هم می تواند به ایجاد آنها در شخصیت های کارتونی و انیمیشنی بسیار کمک کند و حالت طبیعی تری به آنها بدهد. موارد متعدد دیگری مانند تشخیص موقعیت بدن می توانند به هرچه بهتر شدن این نوع از فیلم ها بسیار کمک کنند. تولید انیمیشن یکی از مواردی است که در حال حاضر در ایران بسیار گرانتر از ساخت یک فیلم معمولی هزینه در بر دارد اما با استفاده از این تکنولوژی ها می توان هزینه آن را تا جای ممکن کاهش داد.

ساخت زیرنویس برای زبان های مختلف

ماشین ها و الگوریتم های مختلفی هستند که در حال حاضر می توانند زبان های مختلف را متوجه و آن را به صورت نوشته درآورند. در صورتی که این الگوریتم ها به قدر کافی متوجه صحبت افراد شوند، دیگر می توان به سرعت تمامی فیلم ها را به زبان های مختلف زیرنویس کرد. البته در حال حاضر یوتیوب این کار را برای ویدیوهای مختلف انجام می دهد اما هنوز به دقت بالایی در زبان های دیگر نرسیده است. برای ساخت زیرنویس های دقیق نیاز به فهم دقیق حداقل دو زبان وجود دارد و یوتیوب هنوز در زبان هایی مانند فارسی قدرت کافی را ندارد.

دوبله فیلم در کمترین زمان و با صداهای افراد مطرح

دیدن فیلم و همزمان خواندن زیرنویس در بسیاری از موارد سخت می شود. در این صورت باید به سمت فیلم های دوبله شده رفت اما بسیاری از فیلم ها دوبله دلخواه شما را ندارند یا هنوز دوبله نشده اند. الگوریتم های هوش مصنوعی می تواند با استفاده از صدای افراد فیلم ها را با خواست شما دوبله کند. شما می توانید با مشخص کردن دیالوگ ها تصمیم بگیرید که هر کدام از شخصیت ها را چه کسی دوبله کند. این کار به کمک جعل عمیق صدا ایجاد می شود که در حال حاضر قابل اجراست.

آیا امکان استفاده از هوش مصنوعی در صنعت فیلم ایران وجپیشرفت ناگهانی هوش مصنوعی، جنجال های زیادی را در پی خود داشت. قابلیت های جدید و کاربردی این تکنولوژی که امکان صرفه جویی در هزینه ها و نیرو ی انسانی را به وجود می آورد، دلیلی برای استفاده ی بی رویه ی هالیوود از این ابزارها در ساخت فیلم ها و سریال های خودش شد؛ به حدی که نویسندگان برای محفاظت از آینده شغلی خود، چندین ماه به اعتصاب پرداختند.

هوش مصنوعی هنوز توانایی بازسازی بی نقص تصاویر دنیای واقعی را ندارد و فیلم ها و سریال ها تا حدودی با همان روند قبلی خود ادامه خواهند داد؛ ولی این مبحث به همان شکل برای هنر انیمیشن صدق نمی کند. حالا سوال بسیاری این است که آیا هوش مصنوعی جایگزین انیمیشن خواهد شد؟

در جواب به این سوال، جفری کاتزنبرگ، رئیس پیشین شرکت والت دیزنی و مؤسس شرکت دریم ورکس، در یک نشست در سنگاپور درمورد آینده انیمیشن و اینکه هوش مصنوعی چه تاثیری بر روی آن خواهد داشت صحبت کرده است.

کاتزنبرگ در این نشست می گوید:

“قدیم تر ها وقتی می خواستیم انیمیشن بسازیم، نزدیک به پانصد نفر آدم برای مدت پنج سال نیاز بود تا یک اثر در سطح جهانی تولید کنیم. من معتقدم به زودی به ده درصد این رقم خواهیم رسید. قطعا تا سه سال آینده فقط به ده درصد این افراد نیاز خواهیم داشت.”

هم اکنون با استفاده هوش مصنوعی، انیمیشن های مستقلی تولید می شوند که با کمی دقت، متوجه خطاهای بصری کوچکی می شویم که متفاوت بودن خود را از یک اثر ساخته شده توسط انسان متمایز می کنند. ولی احتمالا با جهش های بعدی تکنولوژی هوش مصنوعی، این خطاها نیز رفع شده و تفکیک انیمیشن دست ساز از انیمیشن تولید شده توسط هوش مصنوعی مشکل تر خواهند شد.

بسیاری از افراد، هوش مصنوعی را پایان هنر خواندند ولی مخالفان این تفکر بدبینانه درمورد جهش جدید این تکنولوژی، ظهور هوش مصنوعی را به ظهور عرصه دیجیتال تشبیه کرده اند. درحالی که در آن زمان بسیاری از افراد، دیجیتال شدن روند تولید را پایان هنر واقعی خواندند، درنهایت استفاده از ابزارآلات دیجیتال، تبدیل به روش متداول برای خلق هنر شده است.

علم با سرعت پیشرفت می کند. اینکه آیا هوش مصنوعی جایگزین انیمیشن خواهد شد پاسخی جز احتمالات و تئوری  به دنبال ندارد و سؤالات ما برای آینده ی صنعت فیلم و انیمیشن همچنان ادامه خواهد داشت.

 

دکمه بازگشت به بالا