برترین های کسب وکار ایرانیلوازم خانگی

آموزش از بین بردن لکه زردچوبه روی فرش در 3 دقیقه!

زرد چوبه و دیگر ادویه ها نقش مهمی در آشپزی ایرانی دارند، به همین دلیل همیشه در خانه پیدا می شوند. همین مساله ممکن است خطراتی را هم به دنبال داشته باشد. اگر در حین آشپزی مقداری ادویه روی فرش بریزید، باید به سرعت آن را پاک کنید تا هیچ لکه ای باقی نماند. روش هایی که در ادامه گفته می شود برای پاک کردن لکه زرد چوبه و ادویه از فرش مفید هستند.

بهترین مواد برای پاک کردن لکه زرد چوبه و ادویه از روی فرش

پاک کردن لکه زرچوبه و ادویه از روی فرش به راحتی پاک کردن دیگر مواد نیست. در اغلب موارد افراد با یک دستمال مرطوب روی لکه تازه کشیده و به سرعت لکه محو می شود. این در حالی است که اگر این کار را با موادی مانند زردچوبه انجام دهید، نتیجه فاجعه بار خواهد بود. به همین دلیل باید روش صحیح آن را در کنار استفاده از مواد درست بدانید.

سرکه سفید

نصف فنجان سرکه را با یک فنجان آب و 2 قاشق مایع ظرف شویی ترکیب و آن ها را مخلوط کنید.سپس محلی از لباس که لکه زردچوبه دارد، برای 15 تا 20دقیقه داخل این محلول قرار دهید و بعد آن را آب بکشید. لباس را چند ساعت درمقابل نور خورشید قرار دهید تا خشک شود. این ترکیب برای فرش نیز جواب می دهد و محلول تهیه شده را روی قسمت مورد نظر اسپری کرده و با اسکاج به طور دورانی بشویید.

جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین یکی از موادی بوده که پاک کردن لکه زردچوبه را تسریع می بخشد. برای این کار باید جوش شیرین را با مایع ظرفشویی مخلوط کنید. برای این کار نسبت 1 به 3 را رعایت کنید. ترکیب به دست آمده را با کمی آب ولرم مخلوط کنید و با یک اسکاچ نرم روی سطح فرش بکشید. بلافاصله بعد از پاک شدن لکه با یک دستمال نرم خشک روی مواد کشیده تا شوینده هم از روی سطح فرش پاک شود.

استفاده از سفید کننده

برای استفاده از مواد سفید کننده باید جنس لباس خود را در نظر بگیرید اما در مورد فرش اصلا از سفید کننده های استفاده نکنید مگر اینکه آن قسمت از فرش کاملا سفید باشد این روش یکی از آسان ترین راه های پاک کردن لکه زرد چوبه می باشد که به آن می پردازیم.

نصف فنجان سفیدکننده را با نصف فنجان آب مخلوط نمایید. قسمتی از لباس را که لک زردچوبه روی آن قرار دارد، داخل این محلول قرار دهید؛ تا لکه زردچوبه پاک شود. بعد از 15 الی 20 دقیقه لباس خود را با آب سرد آبکشی کنید و بعد لباس را برای چند ساعت در مقابل نور خورشید قرار دهید تا کاملا خشک شود.

مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی به دلیل فرمولاسیون قدرتمندی که داشته یک پاک کننده قوی محسوب می شود. برای پاک کردن لکه ادویه و زردچوبه ابتدا چند قطره مایع ظرفشویی را روی لکه ریخته و اجازه دهید یک دقیقه ای باقی بماند. حال به کمک یک اسکاچ، روی لکه بکشید تا پاک شود. اگر لکه جدید باشد، احتمالا با یک بار برطرف می شود، در غیر این صورت باید چندین بار این کار را تکرار کنید.

خمیردندان

خمیردندان نیز یکی از بهترین مواد شوینده برای پاک کردن لکه زردچوبه می باشد و برای استفاده از آن باید مراحل زیر را مو به انجام دهید: مقداری خمیر دندان را بر روی لکه زردچوبه بمالید و بعد با یک فرچه و یا مسواک تمیز روی لکه بکشید. در گام بعد آن را با آب سرد و صابون لکه را بشویید و لباس را در برابر نور خورشید قرار دهید تا کاملا خشک شود.

سودا یا آب گازدار

آب های گازدار، سرشار از دی اکسید کربن می باشد به همین دلایل گزینه مناسبی برای پاک کردن لکه ی زردچوبه از روی لباس و فرش می باشد برای این کار ناحیه ی مورد نظرتان را به آب گازدار آغشته کنید و 5 دقیق به آن زمان دهید سپس لباس یا فرش را با آب سرد بشویید.

گلیسیرین

یک روش شیمیایی دیگر برای پاک کردن لکه زرد چوبه این است که به مقدار برابر گلیسیرین و آب را هم مخلوط کنید و روی لکه بکشید. اجازه دهید نیم ساعت بماند سپس با آب و یک پارچه نرم روی آن بکشید. اگر هم بخارشوی داشته باشید، انجام این کار ساده تر خواهد شد. البته برای اطمینان از پاک شدن لکه میتوان از خدمات استفاده کرد. اگر این روش ها جواب نداد شما می توانید به قالیشویی ارومیه مراجعه کنید

پاک کردن لکه زردچوبه و ادویه از فرش

کف خانه های ایرانی اکثرا پوشیده از فرش و موکت است و این موضوع شامل آشپزخانه نیز می شود. از این رو یکی از اتفاقات رایج که در این قسمت رخ می دهد، ریختن ادویه یا زردچوبه روی فرش است. پاک کردن اثر این مواد اهمیت زیادی دارد زیرا اگر به سرعت عمل نکنید و یا اینکه روش درستی را برای اینکار در پیش نگیرید، ممکن است که این لکه دیگر هیچوقت پاک نشود و هربار که به آن نگاه می کنید، این خاطره تلخ یاداوری خواهد شد.

با استفاده از موادی که بالاتر توضیح دادیم، می توانید زردچوبه را به سرعت از روی فرش و قالی پاک کنید. در زیر یک سری دستور العمل آورده ایم تا سریع تر بتوانید اینکار را انجام دهید. احتمالا بخشی از زردچوبه به صورت خشک روی فرش ریخته شده است. تنها راه این است که اول با جارو برقی این قسمت از مواد خشک را از روی فرش پاک کنید.

فراموش نکنید که هیچوقت با یک دستمال خیس نباید روی زردچوبه بکشید، زیرا رنگ آن در سراسر فرش پخش خواهد شد.یک دستمال نم دار کوچک برداشته و به صورت ضربه ای و به شکلی که روی فرش پخش نشود، روی زردچوبه بزنید تا بخشی از رنگ روی فرش برداشته شود.

حال زمان آن رسیده است که از یکی از مواد پاک کننده بالا استفاده کرده و یا اینکه از سرکه و مایع ظرفشویی استفاده کنید و با کمک یک مسواک، خیلی آرام روی لکه فرش بکشید تا پاک شود. در نهایت باید آن قسمت از فرش را با آب ولرم بشویید. بهتر است از وسایل گرمایشی، مانند سشوار، برای خشک کردن آن استفاده نشود. اگر امکانش را دارید، بهتر است آن قسمت را در معرض تابش نور خورشید قرار دهید.

اصولی ترین روش برای پاک کردن لکه زردچوبه و ادویه از فرش

تمامی روش هایی که در بالا گفته شد، برای پاک کردن لکه زردچوبه و ادویه از فرش موثر است، اما با این حال در بسیاری از شرایط این لکه به خوبی پاک نمی شود و ممکن است برای همیشه ماندگار گردد. در همچین حالتی، بهترین کار این است که به یک مرکز نقد و بررسی قالیشویی های شیراز معتبر مراجعه کنید و فرش و قالی خود را به آن ها بسپارید تا با روش های تخصصی و در کمترین زمان چگونه لکه ادویه جات را از روی فرش پاک کنیم؟

برای پاک کردن لکه زعفران ، لکه زردچوبه که دو عامل پر استفاده در هر خانه ای مخصوصا آشپزخانه می باشد چند روش ساده وجود دارد که کادر در این مطلب برای شما قرار داده اند. برای مقالات دیگر را مطالعه کنید.

لکه زعفران:

لکه زعفران اگر پودر زعفران به روی فرش ریخته باشد اولین کاری که انجام می دهید جاروبرقی است اول مواد ریخته شده را جارو برقی کنید تا گرده های زعفران برداشته شوند و به الیاف فرش نفوذ نکند ، اگر زعفران دم کرده روی فرش ریخت اول همه مواد اضافه جامد را از روی فرش جمع کرده و بعد با دستمال پنبه ای تمیز روی آن را ب صورت ضربه ای پاک کنید.

توجه داشته باشید که هیچ وقت رو لکه را مالش ندهید و نکشید چون امکان دارد لکه پخش شود و بزرگ تر شود بعد از که با پارچه مقداری از مواد جامد را از روی فرش پاک کردید از سفید کننده آب اکسیژن و آب خنک استفاده کنید روی لکه را اسپری کنید و اجازه دهید 40 دقیقه این ماده روی لکه بماند ناحیه لک شده را با یک دستمال سفید تمیز پاک کنید و اجازه دهید فرش زیر نور خورشید و هوای آزاد خشک شود برای پاک شدن کامل لکه سعی کنید چندین بار این کار را انجام دهید.

لکه زردچوبه:

یکی از لکه های دیگر که سرسخت است لکه زردچوبه می باشد، زردچوبه بخاطر خواص زیادی که دارد در هر خونه ای زیاد مصرف می شود به خاطر انتی اکسیدان و ضد التهاب و ضد باکتری بودنش علاوه بر استفاده در غذا ها برای  ماسک صورت و مو هم استفاده می شود ولی همان طور که می دانیم رنگ دانه زرد چوبه به سختی از روی پارچه ، فرش ، لباس پاک می شود به همین دلیل از نور خورشید استفاده کنید چون باعث اکسید شدن زردچوبه می شود و این تاثیر زیادی برای از بین رفتن لکه زرد چوبه می شود. توجه :هیچ وقت این لکه ها را با آب گرم شستشو ندهید چون باعث ماندگاری لکه خواهد شد.

شستشو لکه با آب سرد انجام شود، روش اولی که می توان از بین بردن لکه استفاده کرد محلول سرکه سفید و مایع ظرفشویی و آب می باشد، که مقداری سرکه سفید + 3 قاشق مربا خوری مایع ظرفشویی+یک فنجان آب حل کنید و با یک مسواک ناحیه مورد نظر را بکشید و در معرض نور خورشید قرار دهید اگر دسترسی ندارید نور خورشید می توانید روی آن با پارچه تمیز بپوشانید.

برای تمیز کردن لکه زردچوبه از روی پارچه یا فرش می توان از جوش شیرین استفاده کنید به خاطر خاصیت جذب کنند بودن جوش شیرین می تواند گزینه خوبی برای پاک کردن لکه شود، قسمت لک شده را با جوش شیرین بپوشانید و تا 7 دقیقه صبر کنید و بعد با مسواکی نرم روی آن بکشید تا لکه محو شود، و در آخر با آب و صابون همان قسمت را شستشو دهید.

اگر محلول های بالا قابل دسترس نبود می توانید از مایع سفید کننده استفاده کنید که ولی باید توجه داشته باشید که این محلول را با دقت بالا استفاده کنید و برای رنگ های تیره استفاده نشود ولی بهترین و سریع ترین محلول برای از بین بردن لکه است که این محلول را با مقداری سفید کننده و مقداری آب درست میشود و روی لکه را بکشید و بعد با دستمال تمیز آن را پاک کنید.

قالیشویی اقدسیه نوین در تمامی نقاط تهران شعبه داشته و آماده است در شرایط بحرانی، مانند ریختن زردچوبه و ادویه روی فرش، به کمک شما بشتابد. کافی است با ما تماس گرفته و از کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت کنید.

دکمه بازگشت به بالا