تاثیر رابطه زناشویی بر دیسک کمر

کمردرد بعد از انزال یکی از مشکلات شایعی است که تقریبا بیش از 80 درصد آقایان و درصدی از بانوان دچار آن می شوند و به یکی از چالش های مهم برای آن ها تبدیل شده است.

متأسفانه کمردرد بعد از رابطه ممکن است تأثیرات نامطلوب و نامناسبی بر کیفیت و لذت رابطه جنسی افراد بگذارد و حتی باعث سرد شدن زوجین نیز بشود.

ازاین رو به دلیل اهمیتی که این مشکل دارد و تأثیری که بر سلامتی جنسی و عمومی افراد می گذارد و همچنین شایع بودن آن، تصمیم داریم در ادامه این مقاله مفصلا درباره این مشکل صحبت کرده و راهکارهایی را هم دررابطه با آن به شما ارائه دهیم.

اگر شما هم از این مشکل رنج می برید و می خواهید به پاسخ سوال هایی مانند علت و درمان درد کمر بعد از رابطه جنسی و…. دست پیدا کنید، تا انتهای مقاله را مطالعه کنید و از اطلاعاتی که در این زمینه خواهیم گفت نهایت استفاده را ببرید.

چرا بعضی زنان بعد از رابطه جنسی کمر درد می گیرند؟

بیش از 8 درصد بانوان بعد از هربار رابطه جنسی دچار درد در ناحیه کمرشان می شوند. البته کمردرد بعد از اولین یا دومین رابطه جنسی یا روابط جنسی دوران بارداری طبیعی است و اکثر بانوان آن را تجربه می کنند.

اما درصد کمی از بانوان هربار که رابطه جنسی برقرار می کنند دچار این عارضه می شوند. برخی از آن ها بلافاصله بعد از اتمام رابطه، برخی درحین رابطه و برخی روز بعد از رابطه دچار این مشکل می شوند.

علت کمردرد بعد از ارضا شدن در زنان:

فشار به عضلات

یکی از مهمترین دلایل کمردرد بعد از رابطه در خانم ها، فشار زیادی است که در حین رابطه به خانم ها وارد می شود. این فشار می تواند ناشی از پوزیشن های سخت و فشارآورنده، حرکات ناگهانی و اشتباه و ضعیف بودن عضلات و ماهیچه ها باشد.

بیماری هایی مانند عفونت ادراری

عفونت ادراری یک بیماری شایعی است که تعداد زیادی از خانم ها را درگیر خود کرده است. البته از مهمترین عواملی که می تواند باعث ایجاد عفونت ادراری در خانم ها بشود، رابطه جنسی است.

نوشته های مشابه

 • کمردرد بعد از رابطه جنسی چه علتی دارد و چطور درمان می شود؟

  1401-04-26

 • آشنایی با دلایل و راه های درمان رگ به رگ شدن گردن

  1401-04-21

چراکه در حین رابطه ممکن است عفونت و باکتری ها از طریق شریک جنسی به فرد منتقل شده یا باکتری ها بتوانند از راه های دیگر به واژن وارد شوند.

اگر شما دچار عفونت ادراری، عفونت مثانه، عفونت کلیه و… باشید در حین و پس از رابطه جنسی تان دچار کمردرد و درد در ناحیه مثانه و کلیه خواهید شد.

برقراری رابطه در مکان های نامناسب

ماجراجویی و تنوع دادن به رابطه جنسی می تواند روابط شما را بسیار گرم و پرحرارت تر کند اما باید مراقب باشید که این تنوع طلبی شما باعث ایجاد مشکل یا آسیبی برای سلامتی شما نشود.

رابطه خشن و آسیب زننده

این مورد را باید درنظر داشته باشید که رابطه جنسی باید راهی برای آرامش، برآورده کردن نیاز و لذت هردوطرف باشد و علاوه بر این موارد نباید به هیچ کدام از طرفین رابطه آسیبی وارد کند.

یکی از دلایل مهم کمردرد بعد از رابطه، به علت برقراری رابطه خشن و رعایت نکردن حدتحمل شریک جنسی است که اگر مدام تکرار شود می تواند به یک عارضه جسمانی مهم برای بانوان تبدیل شود.

البته به جز رابطخ جنسی، خودارضایی نیز باعث کمردرد در بانوان و آقایان می شود. علت کمردرد بعد از خودارضایی در بانوان مربوط می شود به پوزیشنی که باید برای این کار داشته باشند و همچنین فشار زیادی که به عضلات لگن، کمر و ران آن ها در طول مدت خودارضایی وارد می شود.

مهمترین علل کمردرد مردان بعد از ارضا شدن چیست؟

تنها بانوان نیستند که بعد از رابطه جنسی دچار کمردرد می شود. اتفاقا درصد آقایانی که بعد از رابطه جنسی و ارضا شدن دچار کمردرد می شوند بسیار بیشتر از بانوان است و این مشکل در بین آقایان بسیار شایع تر و بیشتر است.

مشکلات مربوط به پروستات

غده پروستات آقایان وظیفه تولید مایع منی را برعهده دارد. زمانی که این غده ملتهب و متورم شود یا فرد به بیماری های مربوط به این غده دچار شود، باعث می شود علائمی مانند درد در نواحی کمر، آلت تناسلی و پایین شکم برای آقایان اتفاق بیفتد.

پروستاتیت که از معروف ترین مشکلات مربوط به پروستات و کمردرد بعد از رابطه است، معمولا زمانی که باکتری های مضر به دستگاه تناسلی آقایان وارد شود، اتفاق می افتد.

انحنا یا قوس داشتن آلت تناسلی

از دیگر عواملی که می تواند باعث کمردرد بعد از رابطه بشود، شکل و حالت آلت تناسلی است. اگر آلت تناسلی شما کج باشد یا انحنا داشته باشد، باعث می شود هم روابط و نعوذ دردناک داشته باشید و هم بعد از رابطه دچار کمردرد بشوید.

شکستگی در آلت تناسلی

غلاف رویی آلت تناسلی که باعث افزایش و کاهش اندازه آلت تناسلی در آقایان می شود، می تواند در اثر عوامل گوناگونی مانند حرکات ناگهانی و غیر استاندارد و… پاره شده یا به اصلاح دچار شکستگی شود.

اگر این مشکل برای فردی ایحاد شود، مشکلات زیادی از جمله کمردرد هنگام انزال و… را برای شما به وجود خواهد آورد. درصورتی که دچار این عارضه شدید، حتما حتما باید به دکتر ارتوپدی مراجعه کنید و تحت درمان قرار بگیرید.

مشکلات مربوط به ختنه

ختنه شدن یکی از اقداماتی است که برای پسرها باید انجام شود و از واجبات برای پسرهاست. اگر ختنه شدن توسط فرد بی تجربه و نابلد انجام شود، می تواند مشکلاتی را در آینده برای آن فرد ایجاد کند. یکی از آن مشکلات درد کمر هنگام رابطه یا بعد از آن است.

آیا رابطه زیاد باعث کمردرد می شود؟

هرچیزی که از حالت تعادل خودش خارج شود، مضرات و آسیب هایی را هم به دنبال خود خواهد داشت. رابطه جنسی بیش از حد هم مستثنی از این قضیه نیست.

به طور کلی هربار رابطه جنسی باعث می شود انرژی جسمانی افراد به میزان زیادی کاهش یابد. اگر فردی از نظر جسمانی خیلی قوی نباشد و عضلات قوی نداشته باشد یا مدام پوزیشن ها و کارهای غیراستاندارد و اشتباه در رابطه انجام دهد، حتما دچار کمردرد خیلی حاد و سنگین خواهد شد.

البته اگر شما هیچ کدام از موارد بالا را هم انجام ندهید و یک رابطه روتین و معمولی را اما در تعداد دفعات بسیار بسیار زیاد تکرار کنید بازهم دچار کمردرد می شوید اما نه به آن شدتی که بالا به آن اشاره کردیم.

بنابراین توصیه ما به شما این است که در حد تعادل و متناسب با قدرت جسمانی تان رابطه داشته باشید و در این قضیه خیلی زیاده روی نکنید تا مشکلی هم برایتان به وجود نیاید.

7 راه درمان کمردرد بعد از رابطه زناشویی

روش های بسیار آسان و کاربردی برای درمان کمردردی که بعد از رابطه زناشویی به وجود می آید، وجود دارد و با انجام دادن آن ها می توانید کمردرد خود را درمان کرده و از رابطه تان نهایت لذت را ببرید.

البته به طور کلی برای درمان کمردرد باید بر انجام راه های درمان مداومت داشته باشید و برای مشاهده نتایج صبور باشید.

 • حتما به اندازه کافی استراحت کنید. شاید دلیل کمردرد شما فقط فشار زیادی باشد که در لحظه به کمرتان وارد شده و با چند دقیقه استراحت کمردرد شما درمان شود.
 • از کمپرس گرم استفاده کنید. گرما باعث شل شدن عضلات و کاهش درد شما می شود. بعد از اتمام رابطه جنسی و قبل از اینکه بدن تان سرد شود، سعی کنید از کمپرس گرم استفاده کنید تا عضلات شما منقبض نشوند.
 • ورزش های مخصوص کمر انجام دهید. با ورزش های مخصوص کمر، عضلات ناحیه کمر شما سفت و قوی می شوند و علاوه بر آن بسیاری از ورزش ها در تسکین و کاهش درد شما بسیار مؤثر هستند.
 • روش های دارویی را امتحان کنید. البته مصرف دارد اصلا نباید سرخود باشد. اگر کمردرد شما را خیلی اذیت می کند می توانید با مشورت از یک دکتر ارتوپد آنلاین، داروهای مناسب را تهیه کرده و استفاده نمایید.
 • سعی کنید همیشه روابط شما آرام و به دور از هرگونه خشونت باشد و همیشه در مکان های مناسب رابطه جنسی برقرار کنید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید.
 • بیماری های زمینه ای مانند عفونت ادراری و… خود را جدی گرفته و حتما برای درمان آن ها پیگیر باشید.
 • سعی کنید تا اگر عادت به خودارضایی دارید، این عادت خود را ترک کنید.

چه زمانی باید برای کمردرد به پزشک مراجعه کنیم؟

معمولا کمردرد بعد از رابطه پس از گذشت نهایتاً یک روز باید خودبه خود درمان شود، اگر بعد از گذشت این زمان همچنان درگیر کمردرد خود بودید، بهتر است به دکتر استخوان مراجعه کنید.

همچنین اگر کمردرد شما علت خاصی مانند پروستاتیک دارد یا بیماری های زمینه ای مربوط به این بیماری دارید، حتما حتما سعی کنید به دکتر کمر درد یا پزشک متخصص پروستات مراجعه کنید تا شما را درمان کنند.

رابطه جنسی تأثیر زیادی بر تمام ابعاد زندگی شما دارد و هرگونه مشکلی در این مورد می تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. پس سعی کنید همیشه از یک فرد متخصص و ماهر مشورت بگیرید تا از به وجود آمدن هرگونه مشکلات  جلوگیری کنید.


3.5/5


(22 نظر)

آیا داشتن رابطه زناشویی در هنگام کمردرد و دیسک کمری مضر است؟

دردر مزمن و میل جنسی
رابطه زناشویی و کمردرد

گاهی آقایان نگران عدم توانایی در برقراری رابطه جنسی هستند و گاهی نگرانی آنان از افزایش خطر ناشی از صدمه به ریشه های عصب می باشد.

در صورتیکه همسر شما متوجه این نگرانی نشود این رفتار را بعنوان بی علاقگی قلمداد کرده و ممکن است اثرات سوئی بر آینده روابط خانوادگی شما بگذارد لذا پیشنهاد می کنیم حتما مشکل خودتان را با همسرتان در میان بگذارید.در این گونه شرایط خانمها راحت تر مشکلاتشان را با همسرشان بازگو می کنند و زوجین با کمک هم می توانند براحتی مشکل بوجود آمده را درک کرده و مدیریت نمایند.

مشکلات جنسی که در اثر کمر درد بوجود می آید بسیار شایعتر از تصور جامعه و حتی پزشکان می باشدچراکه بسیاری از بیماران به تصور  شرم و حیا ی از بیان مشکلات زناشویی امتناع می ورزند .در یک تحقیق ذکر شده که در صد زیادی از افراد مبتلا به کمر درد مزمن از مشکلات زناشویی رنج می برند و شاید یکی از علل طولانی شدن دردها کمر اختلالات جنسی بوجود آمده پس از کمردرد و عدم مدیریت آن باشد.

فتق دیسک کمر،تنگی کانال نخاعی ،جراحی فتق دیسک کمر و جراحی تنگی کانال نخاعی ممکن است هم بدلیل درگیری ریشه عصب و هم بدلیل نگرانی و استرس ناشی از این مشکلات منجر به بروز علایم ناتوانی جنسی گردد .

چرا رابطه زناشویی و جنسی مهم است:

دردر مزمن و میل جنسی

در فرهنگ باستانی و فرهنگ دینی ایرانیان رابطه زناشویی یکه رابطه مقدس و محترم شمرده می شود که منجر به تحکیم خانواده می گردد.به لحاظ علمی رابطه زناشویی یکه رابطه صرفا فیزیکی نبوده بلکه فراتر از انجام یک رابطه بدنی تجربه ای بی نظیر و اوج یک رابطه عاطفی است که در صورت ارتباط عاطفی درست زوجین، منجر به یک رابطه عاشقانه پایدار بین زوجین می گردد.

البته در فرهنگ غربی امروزی این رابطه صرفا به یک غریزه تقلیل یافته که باید به نوعی تخلیه شود و اهمیتی به بار معنوی این رابطه داده نمی شود و در واقع منزلت انسانی به یک رابطه صرفا غریزه حیوانی تقلیل می یابد.

باید بدانید که فتق دیسک کمر و کمر درد مانعی برای مدیریت صحیح شما برای ایجاد یک رابطه زناشویی صحیح نمی باشد .اهدائ یک دسته گل خوشبو یا یک هدیه ،هم صحبت شدن با همسر و مشاوره گرفتن از او،تشکر ویژه بدلیل کمک های همسر و در حفظ بنیان خانواده خلوت کردن منزل در زمانهای مناسب موجب بهتر شدن رابطه جنسی زوجین می گردد که هیچ ارتباطی به کمر درد ندارد و قابل برنامه ریزی استو امکان جلب رضایت همسر را فراهم می آورد.

رابطه جنسی صرفاً مجموعه ای از فعالیت های بدنی نیست و چیزی فراتر از یک فعالیت با مراحل معین است که به تجربه ای بی نظیر می انجامد. نزدیکی اوج یک رابطه است و محکم ترین گواه زوج بودن زن و مرد است.

چگونه می توان رابطه جنسی را علیرغم کمردرد بهبود بخشید:

مهمترین عامل اختلال جنسی ،ترس و نگرانی از بروز کمر درد می باشدکه در دراز مدت منجر به ایجاد استرس و افسردگی می گردد.

در صورت تجربه روش های صحیح ارتباط زنا شویی از افزایش درد با وجود کمر درد جلوگیری خواهید کرد.

بهتری روش نزدیکی از پهلو و قرار گرفتن زوج در پشت زوج و دخول از پشت می باشد.آقایان مبتلا به کمر درد بیشتر ترجیح می دهند در زیر قرار بگیرند و رابطه جنسی فعال توسط زوجه انجام شود تا امکان فشار روی کمر را تقلیل دهند.اگر درد تشدید یافت همسرتان را در جریان بگذارید و رابطه را در هر زمانی می توانید متوقف کنید.

مهمترین عامل در داشتن یک رابطه بدون ترس مطرح کردن مشکلات با همسر است و کمک گرفتن و همراه کردن او برای حل مشکل می باشد.

دکمه بازگشت به بالا