دعای چشم زخم امام جواد صوتی قویترین دعای چشم زخم

خواص حرز امام جواد «ع» به شرح زیر است:

با توجه به متن حرز امام جواد «ع» میتوان به این نتیجه رسید که این دعا برای رفع بلاهای زیر کاربرد دارد. این حرز به دعای چشم زخم نیز معروف است.

فاصله گرفتن نگاه و زبان سوء دشمن

دفع شرور مردم و سلاطین و شیاطین و جنیان و غولان

دفع چشم زخم

دفع سحر و جادو

حفظ از فریب و دشمنی و حیله

حفظ از جراحت و فساد و غرق شدن و هلاکت و شکست خوردن

حفظ آبرو

حفظ از قتل و انتقام و قطع شدن

حفظ از بیماری و ناخوشی و اذيت

حفظ از فقر و گرسنگی و عطش

حفظ از وسوسه

حفظ از نقصان در دین و معیشت در زندگی

و…

منبع موثق حرز امام جواد «ع»

حرز امام جواد «ع» را سید بن طاووس در صفحه 39 کتاب شریف مهج الدعوات و منهج العبادات آورده است و مرحوم مجلسی نیز در بحار الانوار جلد 91 صفحه 354 این حرز را از ایشان نقل کرده است. خواندن و به همراه داشتن حرز امام جواد «ع» بسیار موثر است و سفارش فراوانی به خواندن آن شده است؛

سید بن طاووس:

روایت است به برکت این حرز، مامون در همه ی جنگ هاي  با روم پیروز شد.

علامه مجلسی:

سحر به عوذات «دعاهای ماثور مثل دعای حرز امام جواد» و آیات و توکل بر خدا دفع می شود.

علامه سید بحرالعلوم:

حدیث حرز امام جواد «ع» مشهور است و مؤید جواز گذاشتن دعا در قاب نقره اي است.

آیت الله سید علی قاضی:

حرز امام جواد «ع» كه باید به بازو بسته شود و خاصیت آن، «خصوصا برای باطل كردن سحر و طلسم» فقط درصورت بسته شدن به بازوی راست است.

آیت الله بهجت:

برای جلوگیري از چشم زخم یا باطل شدن سحر همراه داشتن دعای حرز امام جواد مفید است.

آیت الله خرازی:

یادم می آید که حتی از قبل انقلاب این حرز بین بزرگان مشهور و مشهور بود.

مرحوم آیت الله بهاءالدینی:

دیدم که فردی با سنگ بزرگ بر سر فردی زد ولی اتفاقی برای آن فرد نیفتاد زیرا حرز امام جواد همراه او بود.

بسم الله الرحمن الرحیم

يا نُورُ يا بُرْهانُ يا مُبينُ يا مُنيرُ يا رَبِّ اِكْفِنى الْشُّرُورَ وَ افاتِ الدُّهُورِ وَ اَسْئَلُكَ النَّجاةَ یَوْمَ یُنْفَخُ فِى الصُّورِ

اى نور و اى دليل روشن و اى آشكاركننده اى نوربخش پروردگارا كفايتم كن از شرور و آفات روزگار واز تو خواهم رهايى را در روزى كه دميده شود در صور

امام جواد «ع» :
خود رابه این دعا حرز کن که اگر لشکرهای روم و ترک را ملاقات کنی و همگی به همراه جمیع اهل زمین علیه تو قیام کنند، از ایشان به تو بدی نرسد و از همه ی آنها ایمن باشی.

آیت الله بهجت می فرمایند:
من در مورد ختومات از استادم «مرحوم آیت الله قاضی» چیزی نمی پرسیدم، اما گاهی خود ایشان می فرمودند. از جمله سه عمل را:

اول حرز امام جواد«ع» که باید به بازو بسته شود و خاصیت آن « خصوصا برای باطل کردن سحر و طلسم» فقط درصورت بسته شدن به بازوست…

خواص حرز امام جواد «ع»

الف»دفع بلایا:
در میان ادعیه و احراز معروفترین حرز برای دفع بلا حرز امام جواد «ع» است.با توجه به متن حرز شاید بتوان از مصادیق دفع بلا مواردی را نام برد از جمله:فاصله گرفتن نگاه و زبان سوء دشمن دفع شرور مردم، سلاطین،شیاطین، جنیان،غولان،حفظ از فریب و دشمنی و حیله، حفظ از جراحت و فساد و غرق شدن و هلاکت و شکست خوردن، حفظ آبرو ،حفظ از قتل و انتقام و قطع شدن، حفظ از بیماری وناخوشی وآزار، حفظ از فقر و گرسنگی و عطش،حفظ از وسوسه،حفظ از نقصان در دین و معیشت در زندگی و…

ب»دفع چشم زخم:
امام صادق«ع»:«اگر نبش قبر برای شما ممکن بود«و علت مرگ ها را می فهمیدید »برای شما آشکار می شدکه علت بیشتر مرگها چشم زخم است» وهمچنین از پیامبر اکرم«ص»نقل شده است:«که چشم زخم مرد را در قبر وشتر را در دیگ قرار میدهد.»شاید بتوان یکی از مهم ترین اثرات این حرزبرای دفع چشم زخم تجربه شده است.

ج»دفع سحروجادو:
شیخ بهایی در تعریف سحر اینچنین می گوید: تمزیج قوای عالیه  فعاله با سافله منفعله سحر می باشد.

و علامه مجلسی در مورد تأثیرسحر می گوید:
انچه برای ما از آیات و روایات معلوم شد این است که برای سحر یک نوع تأثیر آن هم در بعضی آن هم در بعضی از اشخاص و ابدان«ج بدن»است مثل ایجاد دوستی و عداوت و اندوه و شادی «بحارج 60 ص 31».

وهمچنین میگوید:سحر به عوذات «دعاهای مأثور مثل حرز امام جواد «ع» »و آیات و به اميد خدا دفع می شوند «بحار ج60 ص41»

آیت الله بهجت می فرمایند:«برای پیشگیری از چشم زخم یا باطل شدن سحرهمراه داشتن حرز امام جواد«ع»مفید است«گوهرهای حکیمانه ص13»

استاد احمد عابدی، استاد حوزه علمیه قم  با اشاره به داستان حرز امام جواد«ع»؛ شرایط و کیفیت نگارش این حرز مشهور را تبیین کرد.

عابدی اظهار داشت: شافعی درکتاب الحیوان جائز خود میگوید که قبر امام جواد«ع» و امام موسی کاظم«ع» در بغداد پادزهر هر دردی است.

او با تصریح به این که همه ی امامان شیعه حرز دارند، افزود: یک سری حرزهایی از ائمه«ع» نقل شده است مانند حرز حضرت زهرا، حرز یمانی منسوب به امیرالمومنین«ع»؛ حرز حضرت خدیجه و… دراین میان حرز امام جواد«ع» از معروفیت بیشتری برخوردار است.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: «ورد» به معنای آن است که یک آیه قرآن یا سوره اي را فردی مرتب بخواند، اما «حرز» در معنای لغوی یعنی ذکر یا دعا یا شیء که انسان برای محافظت از چشم زخم یا دشمن یا خطر همیشه همراه خود دارد؛ تنها حرز گاهی ذکر خدا و گاهی یک شیء است اما اگر فقط دعا بود به آن«تعویض» میگویند.

او در پاسخ به سوال حرز امام جواد چیست؟ پاسخ داد که این حرز به قدری در تاریخ مشهور است که وقتی دو نفر باهم رفیق باشند و از یک دیگر جدا نشوند میگویند گویا این حرز جواد دیگری است چون همه ی مردم اعم از شیعه و سنی، حرز امام جواد«ع» را همراه خود داشتند.

عابدی داستان حرز امام جواد«ع» را آن گونه میگوید: حرز امام جواد در اصل آن گونه است که امام جواد با دختر خلیفه ازدواج کرده بود که البته زن خوبی نبود و امام جواد را اذیت میکرد.

روزی ام عیسی گفت که زنی نزد من آمد و احوالپرسی کرد و گفت که من زن امام جواد هستم. ام عیسی خیلی ناراحت میشود و نزد مامون می رود و به پدرش می گوید که امام جواد ازدواج کرده است، مامون ناراحت شده و با شمشیر به خانه امام جواد می رود و شروع به شمشیرزدن می کند ام عیسی بنا به گریه می گذارد و اظهار ندامت میکند بعد مامون در حال مستی بودو بر می گردد و ام عیسی هم به خانه نمی آید فردا صبح وقتی مامون به هوش می آید، ام عیسی به او می گوید تو فرزند رسول خدا را کشتی.مامون ناراحت میشود و می گوید که ننگ ابدی را برای خاندان خود خریدیم.

دستور می دهند که دنبال تشییع جنازه باشید. خادمی می آید و میگوید من از نزد امام جواد می آیم. این ها تعجب کرده و می بینند که امام جواد سالم است. یاسر به امام جواد میگوید که یابن رسول الله این لباس که پوشیدی به من بده که برای کفن خود داشته باشم.

امام وقتی لباس را از تن خود در می آورد می بیند هیچ آثاری از زخم به تن ایشان نیست. امام جواد می فرماید من حرزی همراه خود دارم. مامون میگوید آن حرز رابه من بده و امام جواد آن حرز رابه مامون میدهد. شروع حرز از همینجاست.

او افزود: این خطهایی که در حرز امام جواد«ع» دیده میشود در حقیقت نام خداوند است و لذا باید با قلم مسلمانی نوشته شود و لذا اگر با خودکار و خودنویس نوشته شود، اثر ندارد چون نوک آنها فلز ساخت کفار است و لذا حتماً باید با مداد یا نی هاي  ساخت مسلمانان نوشته شود و نیز جوهر آن باید از مسلمان باشد.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: حتی کاغذ آن باید مسلمانی باشد مثلاً این کاغذهای کاهی ساخت داخل است اما کاغذهای سفید ساخت کفار است و لذا اثر نمیکند بنابر این هم قلم، هم مرکّب و هم کاغذ باید ساخت مسلمان باشد.

او در مورد آداب نوشتن حرز امام جواد«ع» نیز گفت: اولا باید با وضو و رو به قبله نوشته شود و این حروف و اعداد دقیقا درست نوشته شود. عده اي از این حرزها را روی انگشتر و پارچه و کاغذ مینویسند گاهی هم به پیشانی مینویسند مخصوصا برای کودکان.

 

دکمه بازگشت به بالا